Lipiec był miesiącem odbicia na rynku kryptowalut, szczególnie jego druga połowa. Wszystkie kryptowaluty z pierwszej dziesiątki (nie licząc stablecoinów) osiągnęły wzrosty, a niektóre z nich naprawdę imponujące, ponad 50 %. Kapitalizacja całego rynku ponownie wynosi ponad bilion dolarów.
Kapitalizacja kryptowalut ogółem: 1 082 530 046 058,26 $
Zmiana w stosunku do ubiegłego miesiąca: 25 %
Cena Bitcoina w lipcu wzrosła o 20 % i wynosi obecnie ponad 23 000 dolarów.
Druga kryptowaluta w zestawieniu – Ethereum osiągnęła w minionym miesiącu bardzo imponujące wzrosty, bo aż o 59 %. Cena kryptowaluty wynosi na ten moment powyżej 1 660 dolarów.
Znajdujące się na piątym miejscu BNB w lipcu zyskało prawie 1/3 wartości i dziś jego cena wynosi 284 dolary.
Kryptowaluty na pozostałych pozycjach również zanotowały wzrosty, z czego najmniejsze przypadły w udziale znajdującemu się na dziesiątym miejscu Dogecoinowi, jedynie 5 %.
W zestawieniu dziesięciu największych kryptowalut znajdują się obecnie trzy stablecoiny: Tether, USD Coin oraz Binance USD. Wszystkie one utrzymują w tym momencie stabilną cenę 1,00 dolar. Do równowagi powrócił zatem USDT mający w ostatnich miesiącach problemy z utrzymaniem stabilizacji.
Najważniejsze wiadomości z minionego miesiąca
W ostatnim miesiącu pojawiło się dużo nowych informacji o problemach kolejnych firm kryptowalutowych. Rozpoczął się proces upadłościowy firmy pożyczkowej Celsius, której prawnicy utrzymują, że firma ma prawo rozporządzać kryptowalutami zdeponowanymi przez klientów na platformie. Firma przedstawiła wstępne dane i dalsze działania mające prowadzić do odzyskania płynności i wypłaty środków należących do klientów.
Ostatnio pojawiła się również niepokojąca wiadomość o wycieku adresów mailowych należących do klientów platformy Celsius. Jak zawsze w takich sytuacjach należy zachować wzmożoną czujność i mieć na względzie ryzyko wykorzystania skradzionych danych do ataków phishingowych.
Do grona firm które ogłosiły upadłość dołączył fundusz kryptowalutowy Three Arrows Capital, a także platforma Voyager Digital i firma pożyczkowa Vauld. Upadek 3AC wpędził w tarapaty dużo innych firm, które jak po sznurku zaczęły same mieć problemy z płynnością. Do takich podmiotów zalicza się Voyager Digital, który ma 650 milionów dolarów roszczeń wobec funduszu.
Tesla ogłosiła, że sprzedała większość posiadanych Bitcoinów. Z opublikowanego raportu wynika, że drugim kwartale 2022 roku firma produkująca samochody elektryczne pozbyła się 75 % swoich zasobów w BTC. Elon Musk tłumaczy ten fakt koniecznością posiadania gotówki w trudnej obecnie sytuacji makroekonomicznej na świecie.
Unia Europejska przegłosowała nowe prawo regulujące branżę kryptowalut. Zgodnie z nim operatorzy płatności kryptowalutowych oraz giełd będą zobowiązani do przechowywania danych klientów i historii transakcji. Zmiany dotyczyć będą również portfeli niehostowanych, takich jak Metamask czy Exodus, które również będą miały obowiązek zbierania danych klientów w przypadku wejścia w interakcję z giełdami kryptowalut lub innymi regulowanymi podmiotami.