Największa giełda

Co to jest metaverse – wirtualna rzeczywistość już niedługo w aplikacji Zuckerberga

Co to jest metaverse

Terminem tym określa się koncepcję wirtualnego świata, w którym ludzie mogą się spotykać, pracować i robić właściwie wszystko to co w realnym życiu, z tą różnica że jest to cyfrowe odwzorowanie.

Nie istnieje jeszcze żadna w pełni funkcjonująca rzeczywistość metaverse, ale bardzo podobne wrażenia można uzyskać uczestnicząc w grach komputerowych. Prawdopodobnie metaverse będzie światem dużo bardziej rozszerzonym, pozwalającym realizować wiele życiowych czynności sprzed ekranu własnego komputera.

W zbliżającą się wielkim krokami rzeczywistość metaverse doskonale mogą wpisać się kryptowaluty, technologia blockchain czy tworzone na ich bazie tokeny niezamienialne NFT.

Trzeba zauważyć, że wielcy światowi giganci, jak choćby Facebook, który wymownie zmienił ostatnio nazwę na Meta, są tymi którzy wytyczają ścieżki do tworzenia rzeczywistości, która już niedługo może w znacznym stopniu zastąpić nasze realne życie. W świecie kryptowalut od miesięcy aż huczy od newsów związanych z metaverse, od prowadzonych badań do działek kupowanych w wirtualnym świecie za miliony dolarów.

Koncepcja metaverse po raz pierwszy została przedstawiona w 1992 roku w powieści sci-fiction “Snow Crash” autorstwa Neala Stephensona. Stworzona jako fikcja, metaverse najpewniej już niedługo stanie się naszą realną rzeczywistością.

Metaverse tworzone przez Meta Zuckerberga

Meta, znana wcześniej jako Facebook, ogłosiła uruchomienie nowego superkomputera do badań nad sztuczną inteligencją, który w konsekwencji ma być kolejnym krokiem w budowaniu nowej platformy metaverse.

Zaprojektowany przez Meta superkomputer AI Research SuperCluster (RSC), jest zdaniem swoich twórców, najpotężniejszą tego typu maszyną na świecie. Komputer jest jednym z najszybszych i najbardziej zaawansowanych narzędzi do badań nad sztuczną inteligencją (AI). RSC został zaprojektowany w taki sposób, aby móc analizować w krótkim czasie olbrzymią ilość danych, konstruować biliony modeli, bez problemu analizować tekst, obrazy oraz wideo i to w setkach różnych języków.

Decyzja o zbudowania nowej infrastruktury obliczeniowej została podjęta przez Facebooka na początku 2020 roku, oczywiście badania i rozwijanie wcześniejszych wersji platform obliczeniowych tego typu trwają już od wielu dobrych lat. Żeby bardziej uzmysłowić użytkownikom potęgę budowanej infrastruktury, Meta użyła takiego porównania: „Chcieliśmy, aby ta infrastruktura była w stanie trenować modele o ponad bilionie parametrów na zestawach danych o wielkości jednego eksabajta — co, aby zapewnić poczucie skali, odpowiada 36 000 lat wysokiej jakości wideo.”

Chiński metaverse

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Chińczyków, którzy będą mieli swój własny świat metaverse. Platforma o nazwie Xi Rang jest tworzona przez Baidu, który jest chińskim odpowiednikiem wyszukiwarki Google. Pomiędzy metaverse tworzonym przez Meta, a tym chińskim widać spore różnice, co nie zmienia jednak faktu, że przeznaczenie obu jest dokładnie takie same: przeniesienie realnego życia do sfery wirtualnej.

Dodaj komentarz