Giełda kryptowalut z dźwignią

Co to jest portfel (wallet) kryptowalutowy?

Portfel (z ang. wallet) jest miejscem służącym do przechowywania kryptowalut (kluczy prywatnych), za jego pomocą można także wykonywać transakcje wysyłania i odbierania kryptowalut.

Na rynku są obecnie dostępne różne rodzaje portfeli. Możemy je podzielić na:

  • komputerowe
  • mobilne
  • sprzętowe
  • przeglądarkowe
  • papierowe/fizyczne

Portfele komputerowe mają postać aplikacji, którą trzeba zainstalować na komputerze. Wyróżnia się tutaj:

  1. portfele ciężkie przechowujące całą historię sieci. Zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa tych portfeli, a wadą pochłanianie dużych zasobów komputera i długi czas synchronizacji
  2. portfele lekkie, w których łańcuch bloków jest przechowywany na zewnętrznym serwerze, dzięki czemu lekkie portfele nie wymagają dużych zasobów pamięci i szybko się synchronizują

Dla niektórych wadą portfeli komputerowych jest brak mobilności, korzystać z nich można tylko na komputerze na którym portfel został zainstalowany.

Portfele dostępne na urządzenia mobilne pozwalają na korzystanie z kryptowalut za pomocą telefonów komórkowych i tabletów. Ich ogromną zaletą jest mobilność oraz możliwość bezpośredniego płacenia kryptowalutami w sklepach czy restauracjach. Są bardzo podobne do lekkich portfeli komputerowych, gdzie blockchain przechowywany jest na zewnętrznym serwerze i dzięki temu portfel nie wymaga dużych zasobów.

Portfele sprzętowe to zewnętrzne urządzenia USB. Są one mobilne i charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Przechowują klucze prywatne w trybie offline, przeważnie są zaopatrzone w wyświetlacz i można je dodatkowo zabezpieczyć hasłem. Dzięki czemu w przypadku zgubienia lub kradzieży nikt nie będzie miał dostępu do naszych środków.

Portfele przeglądarkowe działają za pomocą serwisów internetowych oferujących usługę portfela. Do korzystania z nich wystarczy dowolne urządzenie z dostępem do internetu. Wadą tego typu portfeli jest ograniczone bezpieczeństwo ponieważ zależy ono od serwisu, któremu powierzamy nasze środki.

Portfele papierowe/fizyczne polegają na zapisaniu klucza prywatnego na kartce papieru bądź w jakikolwiek inny fizyczny sposób lub zapamiętaniu (wersja ekstremalna), wtedy nośnikiem danych jest nasz mózg.

Ważne 

Niezależnie od tego jaki portfel wybierzemy trzeba pamiętać o wykonaniu kopii zapasowej naszego portfela (zapisanie klucza prywatnego lub indywidualnego ciągu znaków do przywracania – seed). W innym przypadku w razie kradzieży, zgubienia urządzenia czy awarii systemu możemy bezpowrotnie stracić nasze środki.

Dodaj komentarz