Politycy unijni doszli do porozumienia jak ma wyglądać nowa ustawa regulująca kryptowaluty.
Podmioty takie jak giełdy kryptowalut czy operatorzy płatności, będą zobowiązani do zbierania i przechowywania danych klientów oraz całej historii transakcji. Co więcej nie będzie obowiązywał próg wielkości transakcji ani zwolnienie w wypadku niskiej kwoty. Podmioty oferujące usługi związane z kryptowalutami będą miały również obowiązek współpracy z organami ścigania, w wypadku podejrzenia przestępczej działalności.
Transakcje z tzw. portfeli niehostowanych również będą objęte obowiązkiem zbierania danych, jeśli właściciel takiego portfela wejdzie w interakcję z giełdą czy kantorem kryptowalut. Przelewy pomiędzy portfelami niehostowanymi nie będą objęte przepisami.
Nowe prawo pod nazwą Markets in Crypto-Assets (MiCA) ma wejść w życie pod koniec 2023 roku.
Dziki zachód na rynku kryptowalut
Europejscy politycy mówią o “dzikim zachodzie” na rynku kryptowalut, który przygotowana ustawa ma ujarzmić. „Dzisiaj wprowadzamy porządek na dzikim zachodzie kryptowalut i ustalamy jasne zasady zharmonizowanego rynku” – powiedział Stefan Berger, niemiecki eurodeputowany prowadzący negocjacje.
Decydenci przekonują, że wprowadzone przepisy mają na celu ochronę interesów konsumenta:
„Dostawcy usług związanych z kryptowalutami będą musieli przestrzegać surowych wymogów ochrony portfeli konsumentów i ponosić odpowiedzialność w przypadku utraty kryptowalut” – mówią.
Spełnienie wymogów ustawy, będzie dawało emitentom kryptowalut i podmiotom oferującym handel, prawo działania na terenie całej UE z jednej centralnej bazy.
Ustawa wprowadza także kontrolę stablecoinów poprzez unijny nadzór bankowy.
Jak reaguje branża?
Nowa ustawa będzie wymagała od podmiotów kryptowalutowych spełnienia dużo większych wymogów niż obecnie. Prawo obowiązujące cyfrowe aktywa będzie podobne jak w przypadku transferów bankowych. Duże giełdy kryptowalut, jak Coinbase, z ekscytacją przyjęły nowe regulacje, twierdząc że zapewnią one większą transparentność i bezpieczeństwo działania.
Zharmonizowany jednolity zestaw zasad dla całej UE umożliwi nam inwestowanie, przyspieszenie i skalowanie naszych wysiłków na rzecz wzrostu w całym bloku – mówi Coinbase.
Inni jednakże zauważają niebezpieczeństwo tak wyśrubowanych regulacji, które prawdopodobnie dotkną mniejsze podmioty nie mogące sobie pozwolić na spełnienie takich wymogów. W konsekwencji na rynku mogą pozostać sami duzi gracze tworzący globalne centra usług.