Recenzja portfela przeglądarkowego MetaMask – opinie, wady, zalety

Dla użytkowników zainteresowanych Ethereum oraz całą zdecentralizowaną infrastrukturą powstałą na podstawie tego blockchaina, powstał MetaMask. Jest to przede wszystkim portfel kryptowalutowy ale pozwala także na dostęp do całego zdecentralizowanego świata zbudowanego na bazie Ethereum, a także Binance Smart Chain.

Co to jest MetaMask

MetaMask to portfel kryptowalut działający za pośrednictwem rozszerzenia do przeglądarki. Jest dostępny w przeglądarkach Chrome, Firefox, Edge oraz Brave, a także na urządzenia mobilne z systemem iOS i Android. Za pomocą MetaMask można obsługiwać Ethereum oraz wszystkie tokeny zbudowane na podstawie tego blockchaina, w tym tokeny niezamienialne NFT. MetaMask daje także łatwy dostęp do zdecentralizownych giełd kryptowalut DEX oraz zdecentralizowanych aplikacji DApps.

Jak zainstalować MetaMask

Należy najpierw pobrać rozszerzenie z oficjalnej strony metamask.io wybierając używaną przeglądarkę. Kiedy rozszerzenie zostanie zainstalowane, jego ikonka powinna pojawić się w prawym górnym rogu przeglądarki.

Następnym krokiem będzie utworzenie portfela, do tego celu potrzebne będzie podanie silnego hasła. Zostanie wygenerowana fraza odzyskiwania (seed), którą należy bezwzględnie zapisać i przechowywać w bezpiecznym miejscu. Stanowi ona jedyną metodę odzyskiwania dostępu do portfela i środków na nim zgromadzonych w razie awarii urządzenia lub zresetowania się przeglądarki.

zainstaluj metamask

Wysyłanie transakcji

MetaMask jak każdy inny portfel kryptowalut umożliwia zarządzanie cyfrowymi zasobami czyli przechowywanie, wysyłanie, a także kupowanie i wymienianie tokenów.

Portfel umożliwia przesyłanie środków na inny adres, a także kupowanie kryptowalut za pomocą wbudowanych integracji z Coinbase i ShapeShift. Są to proste i intuicyjne funkcje polegające tylko na wpisaniu kwoty oraz ewentualnie adresu portfela do wysyłki. Do kupowania kryptowalut można użyć karty debetowej lub skorzystać z Apple Pay.

metamask kup wyślij

Dzięki MetaMask możesz połączyć się też z olbrzymią ilością zdecentralizowanych aplikacji zbudowanych na blockchainie Ethereum. Pozwalają one grać w gry, kupować tokeny NFT reprezentujące dzieła sztuki lub stawiać zakłady na rynkach prognoz. Dostęp do takiej funkcji można uzyskać na przykład poprzez zdecentralizowaną giełdę Uniswap, łącząc z nią swój portfel MetaMask.

MetaMask umożliwia dodatkowo połączenie się z portfelami sprzętowymi Trezor oraz Ledger.

Korzystając z portfela przeglądarkowego MetaMask warto zwracać uwagę jakie witryny mają dostęp do naszych danych i w jakim zakresie.

Łączenie MetaMask z Binance Smart Chain

MetaMask można połączyć także z siecią Binance Smart Chain, która nie jest natywnie dodana do portfela. Aby tego dokonać musimy przejść do ustawień i wybrać zakładkę Sieci. Klikamy Dodaj Sieć, żeby ręcznie dodać sieć Binance Smart Chain.

dodawanie binance chain do metamask

Po wejściu w zakładkę Sieci, wypełniamy odpowiednie pola zgodnie z przykładem poniżej:

Binance smart chain dane sieci

Łączenie MetaMask z Polygon (MATIC)

Postępujemy podobnie jak przy łączeniu z Binance Smart Chain tylko podajemy inne parametry:

Nazwa Sieci: Polygon

Nowy adres URL RPC: https://polygon-rpc.com

Identyfikator łańcucha: 137

Currency symbol: MATIC

Przeglądaj blok: https://polygonscan.com/

Łączenie MetaMask z innymi sieciami

Jak chcemy połączyć MetaMask z inną siecią postępujemy podobnie. Najpopularniejsze sieci są już wstępnie zdefiniowane w portfelu MetaMask, więc wystarczy tylko że klikniemy dodaj przy odpowiednio wybranej sieci i nie będziemy musieli już ręcznie wpisywać wszystkich parametrów danej sieci.

Dodatkowe funkcje MetaMask: Buy, swap, bridge, stake i NFTs

MetaMask umożliwia nam również:

  • zakup kryptowalut za waluty fiat,
  • swap kryptowalut, czyli zamianę jednej kryptowaluty na inną,
  • bridge czyli przeniesienie kryptowaluty z jednej sieci do innej
  • staking czyli pasywne zarabiane za trzymanie kryptowalut
  • przechowywanie NFT

MetaMask zalety

  • MetaMask ze względu na swoją popularność jest stale rozwijany i dopracowywany, a korzystanie z niego jest łatwe i intuicyjne.
  • Klucze i hasła są przechowywane w danych przeglądarki lokalnie na Twoim komputerze, inaczej niż w przypadku przechowywania środków na giełdach kryptowalut, gdzie klucze do Twojego portfela znajdują się na serwerze giełdy i nie masz w pełni nad nimi kontroli.
  • MetaMask umożliwia dostęp do całej gamy zdecentralizowanych aplikacji, w tym gier, giełd wymiany kryptowalut i innych.

MetaMask wady

  • Jest to portfel przeglądarkowy, a zatem zalicza się do tzw. hot wallets posiadających połączenie z Internetem. Oznacza to, że portfel w jakimś stopniu może być podatny na kradzieże i zhakowanie, bardziej niż przykładowo portfele sprzętowe czyli tzw. cold wallets.
  • MetaMask domyślnie nie jest skonfigurowany z Binance Smart Chain i trzeba to zrobić ręcznie.
  • Portfel MetaMask działający cały czas w tle może pochłaniać znaczne zasoby systemowe, rozszerzenie najlepiej włączać tylko w momencie jego faktycznego używania.

4 komentarze do “Recenzja portfela przeglądarkowego MetaMask – opinie, wady, zalety”

  1. Osobiście korzystam z metamask od dłuższego czasu. Na początku trochę sceptycznie podchodziłem do tego portfela, bo przeglądarkowy ale jak zobaczyłem że można podłączyć do niego ledgera to zmieniłem zdanie. Jest mega wygodny w obsłudze i bez problemu obsługuje sieć ethereum jak i binance chain. Polecam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz