Największa giełda

Celsius twierdzi że ma prawo rozporządzać kryptowalutami swoich klientów

Prawnicy Celsiusa na pierwszym postępowaniu upadłościowym, stwierdzili że klienci przekazali firmie prawo do kryptowalut wpłacając je na platformę.

Adwokaci Celsiusa twierdzą, że wpłacając kryptowaluty użytkownicy platformy Celsius zrzekli się praw do swoich kryptowalut zdeponowanych na kontach Earn i Borrow. Zgodnie z tym twierdzeniem Celsius „jest uprawniony do używania, sprzedawania, zastawiania tych monet”.

Daniel Gwen, wspólnik ds. restrukturyzacji biznesowej w nowojorskiej firmie prawniczej Ropes & Grey. stwierdził : „W szczególności Celsius wskazał w swoich pismach, że klienci przenieśli własność aktywów kryptograficznych na Celsius, czyniąc tych klientów niezabezpieczonymi wierzycielami. Ten szczegół może podważyć oczekiwania klientów, którzy myśleli, że lokują swoje aktywa w konstrukcji podobnej do tradycyjnego banku.”

Mining uratuje Celsiusa?

Postępowanie upadłościowe z Rozdziału 11 rozpoczęło się wczoraj pierwszą rozprawą, na której prawnicy zaproponowali plan naprawczy przewidujący spłatę wierzycieli w dłuższym okresie. Celsius przewiduje wypracowanie zysków poprzez swoją spółkę wydobywczą Celsius Mining.

Główny adwokat Celsiusa Pat Nash, powiedział w sądzie, że spółka zajmująca się wydobyciem kryptowalut, pozyskuje dziennie 14,2 BTC i w 2022 roku będzie w stanie wydobyć ponad 10 tys. bitcoinów. W 2023 roku przewiduje się jeszcze większe wydobycie, na poziomie 15 tys. BTC.

„Jeśli wszystko pójdzie dobrze, mamy nadzieję i spodziewamy się, że w 2023 r. będziemy w stanie wydobyć około 15 000 bitcoinów”, powiedział Nash w sądzie.

Nawet gdyby Celsius wydobył zapowiadane ilości BTC, to nadal jest to kropla w morzu biorąc pod uwagę obecne ceny kryptowalut. Pomysłem Celsius jest hodlowanie wykopanych Bitcoinów w oczekiwaniu na nadejście kolejnej hossy.

Ogromna luka w finansach Celsius

Celsius posiada zobowiązania w wysokości ponad 5 miliardów dolarów wobec pół miliona wierzycieli, z których większość stanowią inwestorzy detaliczni. Problemy Celsiusa po raz pierwszy wyszły na światło dzienne 12 czerwca, kiedy firma ogłosiła wstrzymanie wypłat ze względu na „ekstremalne warunki rynkowe”.

Celsius posiada jedynie 170 milionów dolarów w gotówce w banku, a reszta zamrożona jest w sprzęcie górniczym, pożyczkach i innych aktywach. Luka w bilansie Celsiusa wskazuje kwotę co najmniej 1,2 miliarda dolarów.

Pożyczkodawca jako jedna z firm na rynku, mocno ucierpiał w wyniku upadku projektu Terra oraz funduszu Three Arrows Capital. Dodatkowo stracił 100 milionów dolarów na swoich inwestycjach oraz 900 milionów dolarów, gdy Tether wycofał swoją pożyczkę.

W dokumentacji złożonej przez Celsius widnieją także „nieoczekiwane straty dla firmy”. Celsius zdeponował na platformie StakeHund 35 tys. ETH licząc na zysk ze stakingu. Niestety w wyniku „rzekomego błędu zewnętrznego dostawcy usług kryptograficznych StakeHound, Fireblocks” platforma straciła dostęp do tych monet. Co oznacza kolejne 50 milionów dolarów straty dla Celsius.

Dodaj komentarz