Największa giełda

Kolejne platforma kryptowalutowa wstrzymuje wypłaty

Platforma pożyczkowa Vauld wstrzymała wypłaty środków. Fundusz kryptowalutowy Three Arrows Capital złożył wniosek o upadłość.

W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się o kolejnych firmach związanych z kryptowalutami, które mają problemy z płynnością. Firma udzielająca pożyczek Vauld podjęła decyzję o wstrzymaniu wypłat. Platforma wspierana przez przez Petera Thiela i Coinbase zdecydowała się na taki krok, po tym, jak użytkownicy w ciągu ostatnich trzech tygodni wypłacili prawie 200 milionów dolarów.

Vauld jest młodym trzyletnim startupem oferującym pożyczki i działającym na zasadzie giełdy kryptowalutowej. Firma wspierana jest między innymi przez Coinbase, Pantera Capital oraz znanego amerykańskiego przedsiębiorcę Petera Thiela.

Dnia 4 lipca firma wydała na swojej stronie oficjalny komunikat mówiący: „podjęliśmy trudną decyzję o zawieszeniu wszystkich wypłat, handlu i wpłat na platformie Vauld ze skutkiem natychmiastowym”.

Wynika to z połączenia okoliczności, takich jak niestabilne warunki rynkowe, trudności finansowe naszych kluczowych partnerów biznesowych, które nieuchronnie na nas wpływają, oraz obecny klimat rynkowy, który doprowadził do znacznej liczby wycofań klientów przekraczających 197,7 mln USD od 12 czerwca – dodaje firma.

Fundusz Three Arrows Capital oficjalnie upada

Ostatnie dni były też czasem przypieczętowania upadku funduszu kryptowalutowego Three Arrows Capital (3AC), który oficjalnie złożył wniosek o upadłość. Założony przez byłych traderów Credit Suisse: Zhu Su oraz Kyle’a Davies’a, fundusz zarządzał aktywami o wartości 10 miliardów dolarów.

Firma zaciągnęła długi u wielu wierzycieli, między innymi u brokera kryptowalutowego Voyager Digital, który zażądał spłaty długu w wysokości 15 250 BTC (wartych ok. 300 milionów dolarów) oraz 350 milionów USDC do 27 czerwca. Niestety ogłoszenie upadłości przez 3AC nie jest dobrym znakiem dla Voyager, który obecnie sam stoi na granicy upadłości.

Celsius i Terra były tylko początkiem

Tak szumnie nagłośniony upadek Terra zdaje się teraz tylko początkiem niekończącej się listy borykających się z problemami firm. Celsius, który do tej pory nie odblokował wypłat pokazał w jak wielkich tarapatach znalazły się obecnie platformy pożyczkowe działające na bazie kryptowalut.

O problemy podejrzewa się również globalne platformy kryptowalutowe. Coinbase ostatnio poinformował o cięciach w zatrudnieniu, aby zmniejszyć koszty operacyjne. Firma notowana na amerykańskiej giełdzie dostała kilka negatywnych ocen ze strony analityków, co nie wpływa dobrze na pojmowanie spółki przez inwestorów.

Pogłębiające się spadki na kryptowalutach niestety mogą spowodować dalsze problemy. Cena Bitcoina dziś utrzymuje się poniżej 20 tys. dolarów i przez ostatnie siedem dni spadła kolejne 6 %.

bitcoin cena 7 dni

Dodaj komentarz