Największa giełda

Co to jest kopanie kryptowalut (mining)?

Kopanie kryptowalut (z ang. mining) polega na zatwierdzaniu nowych bloków i dołączaniu ich do istniejącego łańcucha (z ang. blockchain). Nazwanie tej czynności kopaniem przyjęło się ze względu na analogię do kopania złota. Blok jest miejscem, w którym zapisywane są nowe transakcje oraz w którym następuje emisja nowych monet (jeżeli jest ona przewidziana w protokole). Wykopane kryptowaluty przechowuje się na portfelach.

Co to jest blockchain?

Jak wykopać nowy blok

Żeby wykopać nowy blok trzeba rozwiązać problem kryptograficzny, w przypadku Bitcoina bazujący na podwójnej funkcji skrótu SHA-256. Polega to na znalezieniu ciągu znaków, tzw. hasha który spełnia odpowiednie równanie. Dzięki temu, że protokół kryptowaluty jest open source można sprawdzić jaki problem jest rozwiązywany. Danymi wyjściowymi są między innymi: transakcje i hash poprzedniego bloku. Górnik (lub kopalnia), który znajdzie rozwiązanie ogłasza to w sieci, a pozostali sprawdzają jego poprawność. Jeśli rozwiązanie zostanie potwierdzone, nowy blok uznaje się za wykopany a górnik otrzymuje nagrodę w postaci określonej ilości kryptowalut.

Przykładowo, nagroda po wykopaniu bloku na Bitcoinie wynosi obecnie 12,5 BTC. Nie jest ona stała, zmniejsza się o połowę po wykopaniu każdych 210 000 bloków (średnio co 4 lata), aby w rezultacie bloki były kopane bez emisji nowych monet. Górnicy oprócz nagrody otrzymują BTC z opłat za transakcje, które weszły do bloku. Obecnie opłaty na Bitcoinie stanowią marginalną część tego co zarabiają górnicy ale docelowo sieć ma być utrzymywana tylko z opłat transakcyjnych.

Może się zdarzyć, że dwie kopalnie bazując na tych samych danych, wykopią dwa bloki w zbliżonym czasie, następuje wtedy zjawisko podziału łańcucha tzw. fork. Szerzej pisaliśmy o tym w poście:

Co to jest fork? (hard fork, soft fork)

Zagadka, którą trzeba rozwiązać żeby wykopać blok jest bardzo skomplikowana i wymaga posiadania dużej mocy obliczeniowej. Do kopania kryptowalut używa się różnych urządzeń (tzw. koparek kryptowalutowych), zaczynając od zwykłego peceta, poprzez karty graficzne (GPU) a kończąc na wyspecjalizowanych narzędziach typu ASIC. Choć jak poszukacie w Internecie to znajdziecie próby wykopania bloku tylko za pomocą kartki i długopisu.

W przypadku niektórych kryptowalut moc potrzebna do wykopania bloku jest tak duża, że pojedynczy górnik ma małe szanse na osiągnięcie sukcesu. Oczywiście jest to możliwe ale statystycznie rzecz biorąc prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest nikłe i może się okazać, że górnik kopiąc kryptowaluty przez całe życie, nigdy nie wykopie żadnego bloku. Z tego powodu górnicy zrzeszają się w kopalnie (z ang. pool) i wykorzystując wspólną moc obliczeniową szukają rozwiązania zagadki.

Czy kopanie kryptowalut jest opłacalne?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że urządzenia kopiące kryptowaluty pobierają duże ilości prądu i jednocześnie generują znaczne ilości ciepła. Żeby kopanie było efektywne wydajność urządzenia (czyli stosunek mocy obliczeniowej do ilości pobieranego prądu) musi być na odpowiednio wysokim poziomie. Polecamy artykuł prezesa traktujący w sposób szczegółowy o opłacalności kopania kryptowalut.

Kopanie kryptowalut – czy to się opłaca?

Należy również wziąć pod uwagę fakt, że duży wpływ na to, czy się opłaca kopać daną walutę czy nie, ma cena danej kryptowaluty jak również dostępność na giełdach kryptowalut. Bo co z tego że będziemy kopać daną walutę jak nigdzie jej później nie sprzedamy.

17 komentarzy do “Co to jest kopanie kryptowalut (mining)?”

 1. Kiedyś słyszałem że CERN płaci tak za te obliczenia, pewnie ma to związek z rozproszeniem zużycia energii na cały świat żeby zmniejszyć emisję w Genewie, ale to pewnie tylko jedna z przykrywek. Nie da się już wywołać kryzysu za pomocą spadku jednej waluty bo różne gospodarki (równie silne jak USA) mają swoje waluty, więc wymyślił ktoś ze w ten sposób będzie gojów trzymał w garści.

  Odpowiedz
 2. Od początku gdy usłyszałem o kryptowalutach to pojawiły mi się takie same pytania. Do czego są wykorzystywane te obliczenia i kto za nie płaci i oczywiście czy Bitcoin ma jakieś pokrycie i nie okaże się czasem oszustwem. Będę wdzięczny za jak najprostszą odpowiedź ?

  Odpowiedz
  • No właśnie mnie też to ciekami. Po co komu te obliczenia, czy służą do czegoś konkretnego, czy to sztuka dla sztuki nic nie warta. I kto za to płaci. Co to znaczy, że ktoś sobie wykopał BTC?

 3. Dzień dobry chciałbym tutaj co poniektórych oświecić najprostszy sposób jaki jest możliwy jak działa BTC to nic prostszego jak np. Masz rzekę każda rzeka ma swoje strumienie które płyną w bok i teraz rzeka płynie mimo to że strumienie idą bokiem tylko od nas zależy czy skorzystasz z strumienia który płynie bokiem i np. Podlejesz działkę cała filozofia BTC albo np. Masz chmurę z której pada deszcz kwestia tego typu czy nałapiesz deszczówki po to żeby podlać działkę czy też spokojnie staniesz obok i będziesz patrzył jak deszczówka spływa do kanalizacji A CO DO KOPALNI BTC TO OD TEGO JEST SERWER TOBIE WYSTARCZY TELEFON DO KOPANIA WIADOMO JAKBYŚ CHCIAŁ DUŻO TO DUŻO MOCY OBLICZENIOWEJ POTRZEBA ALE ZAPAMIĘTAJCIE JEDNO ZA WSZYSTKO PŁACI SIĘ CZASEM TO TYLE PONIEWAŻ KOD ŹRÓDŁOWY JEST ZAWSZE TAKI SAM KWESTIA TEGO TYPU JAK GO ODCZYTASZ NAJWAŻNIEJSZE JEST TO ŻE NIE TRZEBA INWESTOWAĆ JAKICHKOLWIEK PIENIĘDZY BY WYDOBYĆ KILKA BTC DLA.SIEBIE

  POZDRAWIAM SERDECZNIE

  Odpowiedz
 4. Jak dla mnie to maszynka do robienia w bambooko jednych przez drugich. Niewiarygodne, ze tyle ludzi sie w to bawi i mysli, ze bedzie mialo z tego staly, wysoki zysk…

  Odpowiedz
 5. Maciej, “kto to wymyśla” – a czy to ma znaczenie ?
  Tak jak ktoś tu napisał – inwestujesz 1700$, zarabiasz dziennie 2,68 $, czyli 978$ rocznie. Zwrot z inwestycji 57% w skali roku, żyć nie umierać, Amber Gold dawał tylko 12%.
  Nie wiem na co czekasz – pożyczaj 1700$ w banku, wpłacaj i ciesz się zyskiem.

  Odpowiedz
 6. Też mnie to bardzo zastanawia z tymi zagadkami. Dopiero zacząłem czytać o kryptowalutach. Może ktoś podać jakieś przykłady rozwiązanych zagadek? Kto i w jakim celu je wymyśla? Kompletnie dla mnie nie zrozumiałe 🙂

  Odpowiedz
 7. możesz wydobywać inwestując w jakaś kryptowalutę istnieje coś takiego jak POS lub Masternody, sa waluty ktore jako metode weryfikacyjna dla tranzakcji używają POS zamiast POW, żeby kopać metodą POS musisz posiadać obojętnie jaką ilość coinów i w wiekszości mieć uruchomiony portfel 24h/doba, są waluty które mają POS + Masternodes, aby być Masternodem musisz posiadać odpowiednio wymaganą ilość coinów, przykładowo w ALQO musisz posiadać ich 10 tyś aby być Masternodem , a obecny ROI wynosi 55.90%, tak więc inwestując w ALQO 1700 $ (zakup 10 tyś sztuk ALQO) , przy obecnej cenie tego coina (0.17$), bedziesz zarabiał dziennie 2.68 $

  ALQO podany dla przykładu 😉 pozdrawiam

  Odpowiedz
 8. Dla osób początkujących najlepszym sposobem zarabiania na kryptowalutach jest właśnie ich wydobycie. Małe ryzyko inwestycji sprawia, że warto zainteresować się tym tematem i systematycznie kopać coiny. Ja rekomenduję wykup tzw. mocy wydobywczej w kopalni. To wydaje się być najkorzystniejszym rozwiązaniem dla osób początkujących w temacie kryptowalut.

  Odpowiedz
 9. ,,Zagadka którą trzeba rozwiązać….” – kto ogłasza zagadkę do rozwiązania, kto i jak płaci za rozwiązanie zagadki. Kompletnie brak wyjaśnienia tych podstaw. CO TAK NAPRAWDĘ ROBIĄ TE KOMPUTERY i dla kogo !

  Odpowiedz
  • To wszystko jest określone w kodzie kryptowaluty, jaka to będzie zagadka i jaka będzie za to nagroda.

 10. Niestety to wszystko w żaden sposób nie odpowiada na podstawowe pytania.jeski zdobycie bitcoina lub jego części wymaga tego wszystkiego,to CO sprzedają niezliczone firmy oferujące kupno i sprzedaż kryptowalut w dodatku w dowolnej ilości ??I skad niby wziely się w obiegu już niezliczone ich miliardy ilościowo iw artosciowo?

  Odpowiedz
 11. Pingback: Co to jest kryptowaluta – Kryptowaluty

Dodaj komentarz