Największa giełda

Co to jest blockchain?

Blockchain jest łańcuchem bloków, w którym zapisywane są dane. Na bazie blockchaina stworzone zostały kryptowaluty. Zazwyczaj dołączanie nowych bloków do łańcucha w przypadku kryptowalut nazywane jest kopaniem (mining).

Co to jest kopanie kryptowalut (mining)?

Cechy wyróżniające blockchain kryptowalut to:

  • zdecentralizowana i rozproszona baza danych

Oznacza to, że nie ma jednostki kontrolującej dane pojawiające się w łańcuchu bloków. A ponadto wszystkie dane i cała historia blockchaina jest możliwa do pobrania przez każdego użytkownika sieci.

  • dane (transakcje) zapisywane w bloku są niezmienne i nieodwracalne

Rejestr transakcji jaki oferuje blockchain nie może być edytowany, raz zapisana dana pozostaje w bloku i nie możliwe jest jej zmienienie.

  • transakcje są zaszyfrowane przez narzędzia kryptograficzne

Zapewnia to bezpieczeństwo danych zawartych w blokach.

  • rejestr transakcji jest publiczny

Wszyscy mają wgląd do całej historii transakcji.

Opisane powyżej cechy wcale nie muszą być wyróżnikiem każdego łańcucha bloków. Równie dobrze dostęp do bazy danych zgromadzonych w blockchainie, może być ograniczony tylko dla uprawnionych użytkowników. Istnieje też możliwość stworzenia blockchaina z możliwością edytowania wcześniej zapisanych danych. Wszystko zależy od potrzeb twórcy łańcucha bloków i tego co zostanie zapisane w protokole.

Przykładowy blok kryptowaluty Bitcoin z zawartymi w nim transakcjami.

fragment bloku bitcoin

Technologia blockchain posiada unikatowe zalety, dzięki czemu może być zastosowana w różnych branżach. Ogromnym plusem łańcucha bloków jest odporność na ataki cybernetyczne, dzięki zabezpieczeniom kryptograficznym oraz niewrażliwość na awarie informatyczne dzięki swojej zdecentralizowanej strukturze.

Dzwoni do ciebie Blockchain? Nie odbieraj! To scam.

Świat zauważył już potencjał technologii blockchain, która jest testowana i wdrażana w różnych dziedzinach. Przykładem zastosowania łańcucha bloków są:

  • kryptowaluty
  • bazy danych księgowych – Distributed Ledger Technology (DLT)
  • transakcje giełdowe
  • księgi wieczyste

oraz wiele innych możliwości użycia, w których konieczne jest gromadzenie i zabezpieczanie dużych ilości danych.

Dodaj komentarz