Największa giełda

Co to jest staking – dochód pasywny na kryptowalutach

W dobie coraz większej inflacji wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie umieścić swoje oszczędności. Z pomocą w tym wypadku przychodzi koncepcja stakowania, która na rynku kryptowalut cieszy się dużym zainteresowaniem. Czym jest staking i na czym polega? O tym piszemy w niniejszym artykule!

Co to jest staking?

Stakowanie kryptowalut to proces, który polega na tym, że użytkownicy zostawiają swoje oszczędności w postaci kryptowalut celem obsługi sieci blockchain i potwierdzania transakcji. Niniejsza metoda jest możliwa w stosunku do kryptowalut, które wykorzystują model proof-of-stake do przetwarzania płatności. Staking może być świetnym sposobem na wykorzystanie kryptowalut do generowania pasywnego dochodu, zwłaszcza, że niektóre kryptowaluty oferują wysokie oprocentowanie tytułem stakowania. Warto pamiętać o tym, żeby przed stakowaniem konkretnej kryptowaluty dobrze ją zrozumieć.

Jak działa staking?

W przypadku kryptowalut, które korzystają z modelu proof-of-stake, stakowanie to sposób dodawania nowych transakcji do blockchaina. Najpierw uczestnicy deponują swoje coiny w protokole kryptowalutowym. Następnie, spośród tych uczestników protokół wybiera walidatory do potwierdzania bloków transakcji. Im więcej monet zastawisz, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz wybrany na walidatora. Za każdym razem, gdy blok jest dodawany do blockchaina, to nowe kryptowaluty są bite i dystrybuowane jako nagrody za stakowanie do walidatora tego bloku. W większości przypadków nagrody są tym samym rodzajem kryptowaluty, którą obstawiają uczestnicy. Jednak niektóre blockchainy wykorzystują inny rodzaj kryptowaluty jako nagrody. Jeśli chcesz przeprowadzić staking, to musisz posiadać kryptowalutę, która korzysta z modelu proof-of-stake. Następnie możesz wybrać kwotę, którą chcesz stakować. Możesz to zrobić za pośrednictwem wielu popularnych giełd kryptowalutowych np. Binance. Należy pamiętać, że stakowanie jest dostępne dla określonych rodzajów kryptowalut tj. dla takich, które korzystają z modelu proof-of-stake.

Jak rozpocząć stakowanie?

Proces stakowania można rozpocząć realizując poniższe kroki:

1. Kup kryptowalutę wykorzystującą proof of stake. Oto kilka głównych kryptowalut, które możesz stakować:

2. Przenieś swoje kryptowaluty do portfela blockchain – Po zakupie kryptowaluty będzie ona znajdować się na giełdzie, gdzie dokonano zakupu. Warto podkreślić, że niektóre giełdy mają własne programy do stakowania. Jeśli tak jest, możesz po prostu zostawić i stakować daną kryptowalutę bezpośrednio na giełdzie. Jeżeli nie – warto przenieść kryptowaluty do portfela, który jest najbezpieczniejszą formą przechowywania tego rodzaju aktywów.

3. Dołącz do pool of stake – Chociaż stakowanie może działać różnie w zależności od danej kryptowaluty, to większość osób korzysta z systemu pool of stake. Polega to na tym, że traderzy kryptowalut łączą swoje fundusze w jednym miejscu (pool) aby mieć większą szansę na zdobycie nagród za stakowanie.

4. Osiągnij i wypłać zyski.

Staking na giełdzie Binance

Na dzień dzisiejszy giełda Binance oferuje dwa rodzaje stakingu:

  • stały staking
  • staking DeFi

Stały staking – posiada w swojej ofercie około 96 produktów, które dają możliwość dokonania stakingu. Jest to proces mający na celu zamrożenie środków inwestorów i wykorzystanie ich do wsparcia operacji w sieci blockchain.

Staking DeFi – posiada w swojej ofercie 16 produktów, które pozwalają na staking. DeFi, to metoda wykonywania usług finansowych przy pomocy smart kontraktów. Uwaga! Przy stakingu stałym Binance gwarantuje użytkownikowi odsetki w momencie spadku cen na rynku. Jeżeli mówimy o usłudze Staking DeFi to należy zaznaczyć, że Binance pełni jedynie funkcję platformy reprezentacyjnej na dane projekty i nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za stratę poniesioną z kontraktu on-chain!

Zalety i wady stakingu

Jak każda metoda obrotem kapitału, tak i staking niesie za sobą pewne korzyści i zagrożenia. Poniżej przedstawiamy zalety i wady tej formy inwestycji kapitału:

Staking zalety

  • To łatwy sposób na zarabianie na posiadanych kryptowalutach.
  • Nie potrzebujesz żadnego sprzętu do obstawiania kryptowalut (jak koparka np.)
  • Pomagasz utrzymać bezpieczeństwo i wydajność blockchaina
  • Staking jest bardziej przyjazny dla środowiska niż kopanie kryptowalut.
  • Staking oferuje lepsze zyski niż lokata

Staking wady

Istnieje kilka zagrożeń związanych ze stakowaniem:

  • Ceny kryptowalut są zmienne i mogą szybko spaść. Jeśli twoje aktywa ulegną znacznemu spadkowi, może to przeważyć nad odsetkami, które na nich zarobisz.
  • Staking może wymagać zamrożenia kapitału na wskazany czas. W tym okresie nie możesz nic zrobić z postawionymi aktywami.
  • Największym ryzykiem, jakie napotykasz w przypadku stakowania kryptowalut, jest to, że ich cena może spaść.

Staking jest przeznaczony dla osób, które nie mają czasu na handel kryptowalutami, analizę techniczną kursów danej kryptowaluty, wdrażanie systemu arbitrażu, bądź dla tych, których nie satysfakcjonuje tradycyjna lokata bankowa. Proof of stake jest korzystny zarówno dla kryptowalut, jak i inwestorów, gdyż kryptowaluty mogą wykorzystywać go do przetwarzania dużej liczby transakcji przy minimalnych kosztach. Inwestorzy w zamian za to otrzymują możliwość zdobycia pasywnego dochodu ze swoich oszczędności. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to forma powiększania kapitału, która wymaga czasu i wiąże się z ryzykiem utraty wartości danej kryptowaluty. Innym sposobem na pasywny dochód z kryptowalut może być farming.

Dodaj komentarz