Największa giełda

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut

Obliczenie podatku z kryptowalut dla osób fizycznych jest łatwe i przejrzyste, odkąd w 2019 roku weszły nowe przepisy regulujące rynek walut cyfrowych. W formularzu PIT-38 należy wpisać uzyskany przychód pochodzący ze sprzedaży kryptowalut oraz koszty uzyskania tego przychodu pochodzące z zakupu kryptowalut. Co więcej, koszty można przepisywać na kolejne lata, aż do całkowitego ich odliczenia.

O czym należy pamiętać przy rozliczaniu się z kryptowalut

Ważne jest posiadanie potwierdzenia transakcji

Na operacje zakupu i sprzedaży kryptowalut trzeba posiadać potwierdzenia, na przykład w postaci wyciągów z giełd lub kantorów kryptowalut. Należy o tym pamiętać odpowiednio wcześnie, ponieważ w przyszłości może być ciężko uzyskać historię z giełdy za kilka lat wstecz, np. z giełdy Binance można pobrać maksymalnie jeden pełny rok historii transakcji. Wyciągi z przelewów bankowych mogą nie być wystarczającym potwierdzeniem transakcji, na którym powinna widnieć data, wartość transakcji i cena kryptowaluty.

Opodatkowaniu podlega zamiana krypto-fiaty i fiaty-krypto

Rozliczamy tylko zamianę kryptowalut na waluty fiat i na odwrót. Stablecoiny są kryptowalutami i przykładowo zamiana ETH na USDT nie podlega opodatkowaniu ale USDT na PLN już tak. Kryptowaluta USDT (stablecoin) to nie to samo co waluta fiat USD (dolar amerykański).

Pit-38 krypto za 2021 rok
PIT-38 – sekcja do rozliczania kryptowalut

Przychodów z kryptowalut nie łączymy z innymi przychodami

Przychody z obrotu walutami wirtualnymi kwalifikowane są do przychodów z kapitałów pieniężnych. Jednak poniesiona strata z obrotu walutami cyfrowymi, nie może być odliczona od innych przychodów podatnika, np. ze sprzedaży akcji, czy też z prowadzonej działalności gospodarczej. Podobnie nie sumujemy przychodów z kryptowalut z innymi przychodami. Do obliczenia podatku od kryptowalut została wydzielona osobna rubryka w formularzu PIT-38.

Jak wypełnić PIT-38 – przykłady rozliczenia kryptowalut

Kupno i sprzedaż kryptowalut w jednym roku podatkowym

W 2022 roku Adam kupił BTC za 10 000 zł i ETH za 20 000 zł, w tym samym roku sprzedał z zyskiem część BTC dostając za nie 15 000 zł oraz sprzedał część ETH dostając za nie 65 000 zł. W picie 38 wpisuje w rubryce 34 kwotę 80 000 zł  (15 000 + 65 000) a w rubryce 35 kwotę 30 000 zł (10 000 + 20 000). Co daje dochód w wysokości 50 000 zł od którego Adam będzie musiał zapłacić 19 % podatku.

Pit-38-krypto-za-2021-rok-zysk-2

Adam sprzedając pozostałe kryptowaluty w następnych latach będzie wpisywał tylko sam przychód, bo cały koszt zakupu rozliczył w 2022 roku, chyba że będzie dokonywał kolejnych zakupów kryptowalut, wtedy te zakupy będą kosztem.

Tylko zakup kryptowalut w roku podatkowym

Adam gdyby w 2022 roku dokonał tylko zakupu kryptowalut na kwotę 30 000 zł i nie sprzedałby żadnych kryptowalut to w rubryce 35 wpisuje 30 000 zł co by dało stratę w wysokości dokładnie 30 000 zł, która byłaby kosztem do rozliczenia w kolejnym roku kalendarzowym, w rubryce 38 wychodzi 30 000 zł

Brak transakcji na kryptowalutach w roku podatkowym – przepisanie straty z poprzedniego roku

Składając formularz PIT-38 za 2023 rok, Adam wpisałby stratę 30 000 zł (nierozliczony koszt) w rubrykę 36. Czyli wartość z rubryki 38 z pita z roku poprzedniego przepisujemy do rubryki 36 bieżącego pita. Jeżeli w bieżącym roku będziemy dalej na stracie i znowu pozostaną nam koszty do rozliczenia na następny rok (rubryka 38) to analogicznie postępujemy w następnym roku kalendarzowym. Stratę z rubryki 38 przepisujemy do formularzy PIT-38 za kolejne lata aż do momentu, kiedy zostanie ona całkowicie rozliczona, czyli kiedy przychody ze sprzedaży kryptowalut przewyższą koszty zakupu walut cyfrowych.

Ważne informacje

Musimy pamiętać, że kupując kryptowaluty w danym roku, nawet jeżeli byśmy ich nie sprzedawali to musimy wpisać ich koszt zakupu do PIT-38 w rubrykę 35 i w kolejnych latach przepisywać ten koszt do kolejnego pita, aż do momentu całkowitego rozliczenia kosztów z zakupu kryptowalut.

Przy rozliczaniu się z kryptowalut nie możemy skorzystać z żadnych ulg podatkowych, nie mają też zastosowania przepisy o kwocie wolnej od podatku. Każdy nawet najmniejszy dochód podlega opodatkowaniu w wysokości 19 %.

Przychody z kryptowalut to nie tylko zamiana kryptowaluty na walutę fiat. Przychody powstają również kiedy zamieniamy waluty cyfrowe na inne dobra, np. kupujemy usługę czy produkt płacąc w kryptowalutach albo korzystamy z kart płatniczych, na których zdeponowane mamy kryptowaluty. Z takich transakcji też musimy się rozliczyć przed urzędem skarbowym.

1 068 komentarzy do “Jak rozliczyć podatek od kryptowalut”

 1. Cześć. Dzięki za pomocny artykuł. Kupowałem krypto w latach 2018-2021 ale nie zgłaszałem tego do US. Zyski zrealizowałem dopiero w 2022 i 2023. Składam teraz czynny żal z korektą PIT38 za 2018-2021 przy okazji rozliczania 2022, rozumiem że mogę zsumować koszty uzyskania przychodu z tych trzech lat do rozliczenia zysków? Z góry dzięki! pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Składasz korektę pitów od 2018 do 2021. Koszty przepisujesz z roku na rok. Więc w 2022 będziesz miał do przepisania koszty z 2021.

 2. Witam,

  2020 rok – zakup krypto, koszty nie zgłoszone do PIT38, brak przychodu ze sprzedaży
  2021 rok – zakup krypto, koszty nie zgłoszone do PIT38, brak przychodu ze sprzedaży
  2022 rok – zakup krypto, koszty nie zgłoszone do PIT38, brak przychodu ze sprzedaży + rozliczenie będzie wspólnie z małżonką.
  Czy mogę wrzucić wszystkie koszty z 3 lat do bieżącego rozliczenia PIT ? czy muszę robić korekty do każdego roku osobno ?
  2022 rok – koszty zakupu krypto poniesione przez męża i żonę sumujemy razem uzupełniając tylko 1 pit 38? ?

  Odpowiedz
  • Zasadniczo powinno się zrobić korektę za lata poprzednie.
   Małżonkowie wypełniają PIT-38 niezależnie, każdy dla siebie.

 3. Dzień dobry,

  Będę wdzięczny za pomoc.
  Otrzymałem od revolut za quiz kryptowaluty w wartości ok. 70zł.
  Dotychczas nie zostały sprzedane.
  Czy muszę złożyć pusty pit-38? Koszty nabycia 0zł, a de facto nie zostały zbyte?

  Odpowiedz
 4. Witam.
  1. W 2022 wpłacam przelewem na Binance załóżmy 1000 USD 5.01.2022 – czyli przeliczam po kursie USD ze strony NBP na dzień 4.01.2022 i wpisuję w koszty. Wypłacam 200 USD na konto (resztę straciłem) 5.02.2022 – tu również przeliczam na zł po kursie z dnia wcześniejszego, tj. 4.02.2022 i wpisuję po stronie przychodów. Dobrze rozumiem tak?

  2. Druga sprawa jest taka, że od takiej operacji wpłaty przelewem Binance pobiera sobie 20$, czyli wpłacając 1000$ mam w Binance BUSD – 980 $. I moje pytanie czy mam podać w rubrykach w PIT przeliczoną kwotę 1000$ czy 980$. Bo jeżeli chodzi o dowód to w potwierdzeniu bankowym mam 1000$, ale na potwierdzeniu z Binance już tylko 980$? Jak to ugryźć?

  Proszę o pomoc 🙂

  Odpowiedz
  • Serdecznie dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas 🙂

   Jednak nadal nie rozumiem – przecież właśnie poprzez przelew dokonuję transakcji fiat-krypto, gdyż automatycznie po przelaniu pieniędzy moje fiaty są zamieniane na BUSD. A jak wypłacam na konto, to po raz kolejny jest zamiana BUSD na dolary przez giełdę. W moim przypadku wpłacałem/wypłacałem tylko przelewem SEPA w USD.
   Proszę o wyrozumiałość, ale nie rozumiem w takim razie który moment jest transakcją fiat-krypto w świetle prawa.

 5. Witam,

  Czy do deklaracji PIT-38 należy dołączyć udokumentowane transakcje kupna/sprzedaży kryptowalut za fiaty, wygenerowane z giełdy, jako dowód dla US, czy wystarczy wpisać w deklaracji poniesione koszty/przychody?

  Dzięki i pozdrawiam

  Odpowiedz
 6. Dzień dobry,
  w 2022 kupiłem BTC na gieldzie binance za złotówki i za euro. BTC złotówki kupiłem w środę, za euro w piątek. Mam kilka pytań:
  1) Czy do celów podatkowych jako KUP wpisuje sumę kosztu zakupu btc za pln i kosztu zakupy btc za eur w przeliczeniu na pln po kursie NBP z dni poprzedzajacego zakup
  2) Czy do KUP wliczam koszty związane z przelewem eur, pln na gielde, prowizje dla giełdy podczas wymiany i wszelkie inne?
  3) jeśli euro kupiłem po innej cenie niż kurs z NBP to muszę tą różnice gdzieś wykazać? (możliwy zysk albo strata)

  Dziekuje 🙂

  Odpowiedz
 7. Witam.

  Nie wiem czy dobrze rozumiem, dlatego pozwolę sobie dopytać.
  W 2021 roku wpłaciłem na giełdę Zonda (ex BitBay) na kwotę 1500 pln, następnie przerzuciłem środki na Binance, tam trochę pokupowałem. Dalej nic się nie działo, nie uwzględniałem tego nigdzie na żadnym picie. W 2022 pod koniec roku postanowiłem zakończyć zabawę i z Binance przerzuciłem jako XRP na Zonde, tam sprzedałem za pln i przerzuciłem ze stratą w kilku przelewach na swoje konto bankowe. Czyli teraz co, korekta pitu za 2022 (1500 pln koszt) i w obecnym jako przychód to co zostało po stracie, tak?

  Odpowiedz
  • Korekta pitu za 2021, pit za 2022 przepisujesz koszty z 2021 i wpisujesz przychód ze sprzedaży krypto.

 8. Witam,
  Czy koszty/przychód z kontraktów terminowych (futures) są księgowane w sekcji “Odpłatne zbycie walut wirtualnych”, tak jak sprzedaż/zakup kryptowalut?
  Nie chodzi mi tutaj o kontrakty CFD, które są dostępne na przykład na XTB. Wiem, że od tego mamy pozycje 27 oraz 28 w PIT-8C.

  Chodzi mi o następującą sytuację (prosty przykład):

  Na giełdzie binance zakupiłem USDT za kwotę 500zl. Następnie wpłaciłem te środki na portfel Futures. Po zrealizowaniu zysków i start, przeniosłem równowartość 700zl USDT na konto spot. Następnie sprzedałem całe USDT za 700zl.

  Odpowiedz
  • Najlepiej opodatkować je przy zamianie na fiaty. Handel krypto krypto nie podlega opodatkowaniu.

 9. Witam, mam pytanie w 2022r.kupiłem kryptowaluty w kwocie 1000zl to w rubryce 35i38 w pit 38 mam wpisać tą kwotę 1tys.zł zakupu ?

  Odpowiedz
 10. Witam
  w 2022 roku zakupiłam kryptowaluty za 250 Euro, jednak dokumentem potwierdzającym jest jedynie wyeksportowany do excela z treścią: “02.08.2022 spot fiat deposit EUR 250”, ewentualnie potwierdzenie przelewu bankowego, gdzie w tytule jest moje imię i nazwisko, a w szczegółach: “przelew sepa, kurs/data: 1.000000/01.08.2022 Data rozliczenia: 02.08.2022…”
  Czy wykazywać to w PIT-38 jako zakup kryptowalut czy dowód nie jest zbyt wystarczający? Jesli tak, to z jakiego dnia przyjąć kurs euro?

  Odpowiedz
 11. Witam, co w przypadku kiedy kryptowaluty były holdowane przez kilka lat? W sensie pozyskiwanie je poprzez sprzedaż za dzieciaka? Chciałbym teraz je sprzedać, co zrobić?

  Odpowiedz
 12. Witam proszę o poradę.W grudniu 2020r.zakupiłem krypto za 5000zl.W styczniu 2021r zakupiłem krypto za 1000zl.i w czerwcu 2021r.sprzedałem krypto za 6120zł.Rozumiem że powinienem zapłacić podatek za te 120zl?W 2022r.zakupiłem krypto za 22000zl.proszę o wyjaśnienie w prosty sposób jakie pity i korekty powinienem złożyć.Nigdy nie składałem pitu od krypto.dziękuję.

  Odpowiedz
  • Wszystko jest wytłumaczone na przykładach w artykule, którego punktu nie rozumiesz?

  • Przykłady opisane powyżej nie do końca odzwierciedlają moją sytuację.proszę o informację głównie chodzi mi o zakup krypto z 2020 i sprzedaż z 2021 i brak opłaty zaistniałego podatku.rok 2022 rozumiem.

  • Pit za 2020 wypełniasz pole 35, 37=0, 38=35
   pit za 2021 wypełniasz pole 34, 36=38 z pita za 2020, 37 jeżeli minus to 0, 38 to co wyjdzie.

 13. Witam. Przelew 1000euro z konta w dniu 22/03/2022 .Zakup dnia następnego tzn 23/03/2022. Średni kurs NBP z dnia poprzedzającego zakup, nie przelew ,tzn z dnia 22/03/2022? Pit 38 pozycja 35 i 38 -kwota zakupu PLN? W internecie z gov.pl wyskakuje inny formularz PIT38 .Czy w tym roku zmiana wzoru PIT?
  Dziękuję

  Odpowiedz
  • Jaka jest róznica? Pit 38 odnośnie kryptowalut za 2022 r. jest dokładnie taki sam, jak rok wcześniej.

 14. Ja mam pytanie, co jeżeli rok temu wpłaciłem 2000euro i wypłaciłem 2100euro, tak 10 razy w jednym dniu, czyli w PIT-38 wpisuje 20000euro, 21000, a podatek płacę od tego 1000 euro?

  Odpowiedz
  • Nic, wpłaty i wypłaty są obojętne podatkowo. Liczy się handel krypto-fiat.

 15. Witam, mam pytanie:

  Załóżmy, że we wtorek przelałem 1000,00USD na giełdę X. Następnie w czwartek kupiłem za 500,00USD Bitcoina, a w piątek za 500,00USD ETH.

  Do obliczenia podatku w PLN przyjmuję kurs Dolara z dnia poprzedzającego dzień przelewu na giełdę X (czyli 1000,00 USD razy kurs dolara z poniedziałku) czy poprzedzającego dzień zakupu osobno dla każdej kryptowaluty (500,00USD za BTC przeliczam po kursie ze środy, a 500,00USD za ETH po kursie z czwartku)?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 16. Witam,
  Mam pytanie odnośnie rozliczenia pit 38. W 2020r zakupiłem kryptowaluty za 20tys zł(nic nie sprzedałem). Uwzględniłem to w kosztach uzyskania przychodów. W 2021 roku sprzedałem część krypto za 60 tys. od czego zapłaciłem podatek . W 2022 roku nie dokonałem zakupu ani sprzedaży krypto. Moje pytanie jest takie: jak mam rozliczyć pit za 2022 rok jeśli nie dokupiłem nic ani nic nie sprzedałem, a posiadam jeszcze resztę krypto z zakupu w 2020r?

  Odpowiedz
  • Skoro nic nie sprzedawałeś ani nic nie kupowałeś i nie masz już kosztów do przeniesienia bo wszystkie wykorzystałeś w 2021 r. to nie musisz składać pia 38 za 2022 r. Jak będziesz sprzedawał to wtedy złożysz.

 17. Proszę o pomoc.
  Nie wiem jak mam się rozliczyć.
  W 2022 roku zakupiłem w sumie krypto na około 30000 zł ( w sumie kilkanascie przelewów). Na początku zakupy na Zonda potem przelewałem na Binance i grałem na Future na dźwigni. Niestety zakończyłem swoją karierę na stracie (na rachunku zostało mi krypto o wartości 50 zł)
  W jaki sposób i na jakim picie mam to rozliczyć.

  Odpowiedz
  • Jak nie sprzedawałeś to wpisujesz tylko zakupy krypto za fiaty w pit-38. Handel krypto-krypto jest neutralny podatkowo.

 18. W roku 2021 kupiłem BTC za 4000 wpisując w PIT38 koszt uzyskania przychodu 4000. Nic nie sprzedawałem. W roku 2022 kupiłem BTC za 10000 nic nie sprzedawałem. Co powinienem wpisać do PIT 38 za rok 2022

  Odpowiedz
  • Przepisujesz 4000 z poprzedniego roku i dopisujesz 10000 za kolejny rok, zgodnie z przykładem z artykułu.

 19. Jeśli pracuję w DE i tam się rozliczam a za zakupy krypto płacę z polskiego konta to nadal rozliczam to w DE czy PL ?

  Odpowiedz
 20. W 2022 miałem dochód ze sprzedaży walut fiducjarnych, później kupiłem też kryptowaluty. Czy kupno dolarów, które zamieniam na kryptowaluty wliczam do kosztów uzyskania przychodu w PIT-36 w którym rozliczam zysk z walut fiducjarnych? Nigdzie nie mogę znaleźć na to pytanie odpowiedzi.

  Odpowiedz
  • Zakup dolarów celem zakupu kryptowalut powinien być traktowany przez urząd skarbowy neutralnie podatkowo zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 sierpnia 2018 roku (nr 0112-KDIL3-2.4011.287.2018.1.TR)

 21. Witam. 31.12.21 przelałem pieniądze na giełdę krypto. Dopiero 03.01.22 kupiłem krypto i w kolejnych miesiącach dokupiłem kolejne. Czy przelew bez zakupów w grudniu 21 roku trzeba było też rozliczyć? Korekta za ten przelew jest do zrobienia?

  Odpowiedz
  • Przelew jest obojętny podatkowo, dopiero zakupy i sprzedaż rolziczasz.

 22. Jak rozliczyć darowiznę w kryptowalucie. Tzn lata temu gdy BTC dopiero zaczynał to z kolega bawiliśmy się w kupno ale porzuciliśmy temat. Dzis kiedy BTC jest już dużo warty sorawdzil swój stary portfel i ma tam niezłą sumkę i chcial mi przesłać równowartość 2tys USD w BTC na mój portfel w ramach powiedzmy odziekowania za pomoc wtedy. Dodam że on nie ma możliwości wypłacić teraz tych pieniędzy dla tego chcial mi wysłać to w ten sposób. I gdy to wypłacę to mam opłacić podatek od zarobku na BTC czy od darowizny

  Odpowiedz
  • Zasadniczo najpierw podatek od darowizny jeżeli trzeba a później przy zamianie BTC na fiaty.

 23. Cześć, dostałam z XTB pit8c, na którym ujęli z zeszłego roku tylko zakup i sprzedaż ETF’a oraz zakup i sprzedaż krypto. Nie ujęli za to kupna jeszcze jednej krypto, którą mam do dzisiaj w swoim portfelu. Brak ujęcia tego zakupu w kosztach uzyskania argumentują tym, że zrobią to dopiero za rok, w którym to krypto sprzedam… Rozumiem, że mogę sama skorygować ten PIT-8c doliczając zakup krypto do kosztów w PIT-38?
  Drugie pytanie – a w zasadzie prośba o potwierdzenie: w latach 2020 i 2021 mój Mąż kupił sobie krypto na Revolucie i nie zgłosił tego w PIT’ach. I teraz, składając PIT-38 za te lata robi to jako korektę? Dodatkowo dokłada czynny żal w związku z nie zgłoszeniem zakupu na formularzu w terminie?

  Odpowiedz
  • Nie możesz sama skorygować pit-8c. Na XTB nie kupowałaś krypto tylko CFD na krypto, a to się rozlicza w momencie zamykania pozycji. Więc pit-8c jest ok.

   Składa korektę, czynny żal nie jest potrzebny bo nie jest nic winny US, a to bardziej US jest jemu winny koszty, których nie uwzględnił.

 24. Złożyłem korektę pit 38(ponieważ go wcześniej nie składałem) wraz z uzasadnieniem. Chciałem zgłosić poniesione koszty za zakup krypto. Czy w związku z tym mogą mnie prosić o wyjaśnienia czemu została złożona korekta skoro nie został złożony wcześniej pit 38 i nie było co korygować?

  Odpowiedz
  • Do pięciu lat wstecz mogą. Było co korygować (brak pita – korektą jest złożenie pita). Złożyłeś korektę z uzasadnieniem – wszystko ok.

 25. Trochę pytania były już podobne, dlatego przepraszam, ale trochę dalej nie rozumie. Kupiłem btc w 2022 r. za 15 tyś. na jednej z giełd – potem przesłałem na inną, by pograć na dźwigi. Poniosłem stratę. Potem kupiłem znowu btc za 5 tyś. i potem sprzedałem do FIAT, ale nie wypłaciłem z giełdy na konto. Następnie kupiłem następne różne krypto za 5 tyś. Część starciem, ale część zostawiłem na długi termin tj 2-3 lata. Pytanie jest konkretne: Zamierzam wpisać w Pit, za 2022 r. że kupiłem krypto za 25 tyś. i mam “stratę”. Jako potwierdzenie przygotuje wydruki z tych giełd. By w przyszłe lata odliczać podatek od “możliwego” zysku, a nie od całej kwoty? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie 🙂

  Odpowiedz
  • Do pita wpisujesz sumę wszystkich zakupów krypto za fiaty jako koszty i sumę wszystkich wyjść z krypto do fiatów jako przychody.

 26. Witam serdecznie,

  Czy wydruk z bitomatu shitcoin może być dowodem zakupu, tak aby wpisać go do kosztów w pit38?

  Dziękuję z góry za odpowiedź.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 27. WITAM

  Chcialbym podac przyklad i dowiedziec sie jak postapic w danym przypadku.

  Otrzymane tokeny za quiz na REvOLUT zostaly sprzedane.
  Kwota osiagnieta to 50 zl

  Czy to podlega opodatkowaniu ?
  Czy ta kwota powinna byc wpisana w PIT , jesli tak to gdzie ?

  pozdrawiam Jarek

  Odpowiedz
  • Czyli jak rozumiem ze wzgledu ze zostaly sprzedane nie podlegaja juz DAROWIZNIE grupy III i jak odpowiedz nizej trzeba wpisac jako przychod i zaplacic 19 % podatku ?

   natomiast jezeli dostalbym to jako PLN od razu za quiz to juz mogloby to zaliczac sie do darowizny ?

  • Podlegają darowiźnie, ale wtedy to mocno komplikuje sprawę. Musisz przeliczyć krypto na złotówki i tu kurs przeliczeniowy nie jest już jasno zdefiniowany w przepisach i zaliczyć to jako koszt w pit 38 i przychód w innym picie.

 28. Witam serdecznie i proszę o pomoc.
  Rozliczam zakup krypto w 2022 r.
  Czy do zeznania pit 38 muszę dołączyć potwierdzenie zakupu np historie transakcji w formie zalacznika pdf jeżeli nie otrzymałam pit 8C (zakup na etoro) jeśli tak, jak to zrobić rozliczając się online na pit.gov.

  Odpowiedz
  • Nie musisz dołączać historii. Historia transakcji przyda Ci się w razie kontroli.

 29. Cześć,
  W 2021 roku zakupiłem krypto (do dzisiaj nie sprzedałem). W zeznaniu podatkowym w 2022 roku nie wypełniłem PITu 38 – nie zanotowałem straty. Wypełniłem tylko PIT 37.
  W jaki sposób na stronie epit.podatki.gov.pl mogę to “naprawić” ?
  Znalazłem opcję złożenia czynnego żalu (co polecasz tam wpisać?), ale nie widzę nigdzie miejsca gdzie mogę tą stratę za 2021 rok wpisać.

  Odpowiedz
  • Złóż korektę pitu 38 za 2021. Czynny żal jest potrzebny jak byś był cos winny państwu, a w Twoim przypadku jets odwrotnie.

 30. Hej mam pytanko, a właściwie potrzebuje potwierdzenia.

  Załóżmy, że np. zakupiłem 1 btc (powiedzmy 100k pln aby ładniej wyglądało),
  potem cały rok 2023 wykonywałem transakcje (wysyłałem btc na inne portfele – wiadomo zakupy itp). Następnie w 2024 wypłaciłem sobie 50k.

  Teraz składając PIT za 2023 wykazuje tylko starte (100k). Następnie PIT za 2024 wykazuje przychód 50k (czyli nadal mam stratę 50k względem wykazanych kosztów).

  Więc w teorii nadal nie odprowadzam od tego podatku mimo że np. te pozostałe 50k zostało już wydane na np. zakupy czy coś innego i w nie mam jak uzyskać pozostałych 50k, więc zawsze będę na minusie, czyli nigdy nie odprowadzę od tego podatku? I tak do usranej śmierci muszę wpisywać to w PIT XD? Trochę idiotycznie, a nawet bardzo.

  Odpowiedz
  • No to lepiej tego nie zgłaszać w ogóle i tyle XD Bo po co potem ciągle pamiętać o tym aby wprowadzać koszta, których nigdy się nie pozbędę? Jak zgłaszać to tylko wtedy kiedy się zarobi, dać poprawkę PITu i tyle.

 31. Cześć, mam pytanie na które do tej pory nie znalazłem nigdzie odpowiedzi. W 2021 kupiłem kryptowaluty za parę tysięcy, nie zgłosiłem ich natomiast w picie za tamten rok. W 2022 kupiłem za krypto fiat, będąc na stracie. Rozumiem, że dalej jest to przychód. Jak powinienem to rozliczyć w picie za 2022? Potwornie zagmatwana procedura.

  Odpowiedz
  • Korekta pita za 2021, w pit 2022 przepisujesz koszty z 2021 i dopisujesz przychód z 2022 r.

  • Podpinam się pod pytanie? Tylko kwota śmieszna (100zł). Kupiłem w 2021r. na Revolut krypto nie wykazałem tego w rozliczeniu. W 2022r. sprzedałem ze stratą ok 70%. Ta korekta pit za 2021 jest potrzeba, czy koszty wystarczy wpisać w poz.36? Pozycję 35 wpisuję w takim razie 0 skoro kupiłem je w 2021r. ? Przychód to kwota ze sprzedaży, a dochód to zysk czyli 0. Co w takim razie wpisuję w poz. 38?

  • Trzeba zrobić korektę za 2021 r. żeby uwzględnić koszty zakupu krypto.

 32. Hej, od 2021 kupuje krypto bez ich sprzedawania. W pit za 2021 wykazałem koszty w rubryce 35, w tym roku wykazałem kolejne koszty za 2022. Czy koszty z 2021 też powinienem wpisać w rubryke 36? Czy ta rubryka tyczy się tylko kosztów niepodanych w poprzednim roku?

  Odpowiedz
  • No i jeśli jest tak jak mówię, to gdybym nigdy nie uzyskał dochodu to będę do usranej śmierci co rok wypisywał ten sam koszt w pit? 😀

 33. Dzień dobry,

  Chciałem zapytać, czy dobrze rozumiem. W PIT-38 z poprzedniego roku (2021) miałem koszt uzyskania przychodu (w rubryce “f”) załóżmy 10 000 PLN. Teraz jak wyliczam PIT-38 za rok 2022 mam koszt uzyskania przychodu (w rubryce “f”) 100 PLN. Czy dobrze rozumiem że jeżeli nie osiągnąłem żadnego dochodu za rok 2022, mogę nie wpisywać żadnego kosztu za rok 2021 (czyli 10 000 PLN) w “Koszty uzyskania przychodu z lat ubiegłych niepotrącone w poprzednim roku” w PIT-38 (2022)? Jeżeli tak, to czy ten koszt 10 000 PLN za rok 2021 i 100 PLN za rok 2022 mogę połączyć i wpisać dopiero w momencie jak wystąpi dochód w kolejnych PIT 2023, 2024..? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!

  Odpowiedz
 34. Witam,

  chciałem zapytać czy dobrze rozumuję. Kupiłem w czerwcu 2022r. 1 ETH za kwotę 4860,05zł przy czym z prowizją wyszło 5005,86zł. Do tej pory nie wypłacałem, więc jak rozumiem wpisuję w rubryce 35. 4860,05zł i to wszystko?

  Odpowiedz
 35. Obracając kryptowalutami na koncie bez ich wypłaty, tj. wielokrotnej ich w ciągu roku sprzedaży/kupna do PLN, powyższe wymaga rozliczenia każdej transakcji. Natomiast mam pytanie co do kwoty, która ostatecznie powinna zostać wpisana do PIT 38 jako przychód i koszt. Do zakupu kryptowalut zainwestowałem ok. 10tyś PLN, obecnie jestem na stracie ok. 3tyś, ale po otrzymaniu zestawienia od mojego brokera (ZONDA) po podsumowaniu wszystkich transakcji kupna wartość obrotu wynosi ok 150 tyś i ok. 147 tyś w przypadku sprzedaży. Czyli rozumiem, że w formularzu jako koszt mam wpisać kupno krypto tj. 10 tyś, natomiast jako przychód 0zł, a strata (147 tyś – 150 tyś), czyli 3tyś?

  Odpowiedz
  • Koszty to 150 a przychód to 147, jeżeli zawsze handlować krypto-fiaty to sumujesz wszystkie koszty i przychody.

 36. To jest sroga Choroszcz z tym rozliczaniem krypto, już bardziej ogarniam wałki na VAT – mogłem nigdy w to nie wchodzić:-) Ale do meritum.

  Zainwestowałem jakoś na początku stycznia br. w 2 bitcoiny, w momencie jak kupowałem to (w tej minucie:-) zapłaciłem kwotę wartą 2 bt. (73k za jednego, 146 łącznie). Wyciągnąłem na konto bankowe 20 lutego 110k – czyli w momencie transakcji równowartość 1 bt. Resztę będę trzymał i nie wypłacę raczej w tym roku. Mam płacić podatek w przyszłym roku od tych 110k czy od kwoty 110-73k, bo przecież taki zysk miałem na sprzedaży tego 1 bt?

  Odpowiedz
  • Jesteś na stracie, przychód 110 minus koszty 146. Nic nie płacisz na razie, wpisujesz w pit i przenosisz koszty pozostałe na kolejny rok.

 37. Przykład: z konta ZEN wysłałem na giełdę 1000 zł, na koncie giełdy po potrąceniu prowizji za tę wpłatę zostało mi zaksięgowane 990 zł. Teraz za całe 990 zł kupiłem BTC. Co będzie moim kosztem do PITu? 1000 zł, czy 990 zł?

  Odpowiedz
  • 1000 zł, ale bezpieczniej jest wpisać 990 zł jakby US nie chciał uznać prowizji jako kosztu.

 38. Dzień dobry,
  w 2021 zakupiłem kryptowaluty, przypuśćmy za 10 000, w 2022 wykazałem to w picie.
  W roku 2022 poniosłem stratę, pozostało 3000, które wypłaciłem do waluty fiat. Jak mam to rozliczyć, czy wykazać przychód 3000 zł i na tym kończy się to rozliczenie i nie muszę już w następnych latach nic więcej składać, jeżeli nie zamierzam już w ten sposób inwestować?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Przychód 3000 koszty 10000, więc pozostaje 7000 kosztów do przepisywania przez kolejne lata w kolejnych pitach 38.

 39. Dzien dobry, bardzo fajne przyklady!
  Niemniej jednak nie znalazlam tu do konca odpowiedzi na swoje pytanie, ktore brzmi: W ramach akcji revoult przy uzupełnieniu quizu otrzymałam kryptowaluty wtedy o wartosci 60 zł, nie sprzedałam ich (zapomniałam, ze mam je w ogóle) – czy, jesli tak – jak wykazac to w pit? Przychody inne, czy tez jak Pan pokazał w przykładach?

  Odpowiedz
 40. Witam
  Mam Pytanie. W 2022 roku zakupiłem kryptowaluty na kwotę 4000 złotych. Nie wypłacałem żadnych zysków. Wszystko jest w krypto. Poszedłem do księgowej i powiedziałem jej że w 2022 roku wpłaciłem na giełdę te 4000 złotych.
  Ona zrozumiała, że 4000 to mój zysk i złożyła pit 38. Poszedłem oczywiście do niej z wyjaśnieniem sytuacji i poprosiłem o korektę. Ta jednak upiera się że w przypadku kiedy nie uzyskałem przychodu nie musze składać PIT 38 i chce anulować cały PIT. Z tego co czytam to powinna wpisać moje wpłaty pod rubrykę 35 jako koszt nabycia. Czy dobrze rozumiem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
 41. poz. 37 z pit 38 nawet jeżeli dochód jest ujemny to ma być wpisane 0? Dobrze rozumiem to nie może być liczba ujemna – pomimo, że taka wychodzi?

  Odpowiedz
  • Dobrze rozumiesz. Tak jak w przykładzie, jak poz. 37 wychodzi ujemna to wpisujesz 0.

 42. Witam,
  W którym momencie muszę zapłacić podatek od krypto, od razu jak dochód przewyższy koszty czy dopiero jak będę składał pit 38 w marcu-kwietniu 2024 ? ( Za zeszły rok mam same koszty ale około września będę chciał wychodzić do Fiatów ).

  Odpowiedz
 43. Witam

  Dzień Dobry, będę bardzo wdzięczny za pomoc

  W 2023 kupiłem na giełdzie kryptowalutę za ok 30tys

  Następnie na tej samej giełdzie wymieniłem kupioną krypto walutę na na fiat co dało 40tys zł . Jednak rozmyśliłem się i z powrotem za kwotę 40 tys. kupiłem taka samą kryptowalutę. Jak to rozliczyć ?

  Czy mam zsumować kwotę zakupu i sprzedazy ?

  Przychod: 40tys ?
  Koszty uzyskania przychodu : 30tys + 40tys ?

  Pzdr
  Pawel

  Odpowiedz
 44. moje pytanie jest trochę z innej beczki: jeśli w roku 2022 nie osiągnąłem dochodu ze sprzedaży kryptowalut, a jedynie dokupiłem trochę kryptowalut co wpisałem w pit 38 to rozliczenie przychodów z pracy mam złożyć na pit 36 czy 37

  Odpowiedz
 45. Dzień dobry. W 2021 zakup kryptowalut za 10,000zł. W 2022 złożenie pit-38 i wpisanie tej kwoty 10,000zł w rubrykę “35” i “38”, rownież w 2022 zakup kryptowalut za 25,000zł, czyli teraz w rubrykę “35” wpisuję 25,000zł, w rubrykę “36” 10,000zł a rubryka “38” 35,000zł ?

  Odpowiedz
 46. Cześć,

  Jeżeli w latach 2020 i 2021 nie składałem PITa (nie wychodziłem z krypto) a w tym roku chciałbym sie rozliczyć to musze w tych latach (2020, 2021) złożyć korektę jako koszt uzyskania przychodu?
  Czy wystarczy tylko jak teraz w polu 36 (koszta poniesione z lat wcześniejszych) wpisze wartość zakupu krypto za lata ’20 i ’21?

  Odpowiedz
 47. Witam,
  Czy może ktoś krok po kroku napisać, co trzeba zrobić z podatkiem pit-38, gdy kupiło się kilka krypto w 2022 roku i później sprzedało się podobna ilość na fiat ? Dodam, że nie handlowałem na giełdzie w stylu nie kupowałem akcji itp.

  Odpowiedz
 48. Info z portalu podatki.gov.pl:

  “Kupiłem akcje w 2022 roku. Czy tę transakcję powinienem wykazać w moim zeznaniu?

  Nie. Objęcie akcji w zamian za wkład pieniężny (zakup akcji) nie stanowi źródła przychodu. Będziesz miał obowiązek złożenia zeznania, jeśli sprzedasz zakupione akcje.”

  Także moim zdaniem wprowadzasz swoim artykułem ludzi w błąd.

  Odpowiedz
  • Akcje to nie krypto, kryptowaluty rozlicza się wg innych zasad niż akcje i w innych rubrykach. Tych dwóch rzeczy nie można ze sobą łączyć.

 49. W 2021 kupowałem krypto. W roku 2022 rozliczyłem PIT 38. Od tamtej pory nic nie kupowałem oraz nic nie sprzedawałem, tylko wymieniałem krypto na inne krypto. Zostały mi już grosze na koncie krypto, jestem na minusie, ale chcę kryptowaluty dalej trzymać. Czy w roku 2023 wystarczy, że przepiszę rubryki z ubiegłego PITA, czy muszę coś zmienić i do której rubryki to przepisać?

  Odpowiedz
 50. Czy dobrze rozumiem jeżeli w ubiegłym roku 2022 rozliczyłem pit 38 bo kupowałem kryptowaluty, ale gdy już rozliczyłem pit to nic nie kupiłem tylko wymieniałem krypto na inne krypto to w roku 2023 wystarczy jak przepiszę to co wpisałem w picie w roku ubiegłym?

  Odpowiedz
 51. Cześć. Mam pytanie. Przelałem poprzez Zen na binance 1000 PLN. Zarówno w historii rachunku Zen jak i w szczegole depozytu w Binance widnieje informacja, że pobrali z tego 1% prowizji. Do dyspozycji w Binance miałem wtedy 990 PLN. Za całość kupiłem usdt. Czy moim kosztem nabycia krypto jest ten 1000 , czy może tylko 990, bo za tyle faktycznie kupiłem krypto. Dziękuję.

  Odpowiedz
 52. Zakupiłem krypto za 100tyś. Wypłaciłem 300tyś. Podatek 19% musze zapłacić tylko od kwoty 200tyś ? Czy ja coś źle licze czy dobrze?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 53. Cześć! Pomożesz?
  Zakupiłem w 2021 i 2022 krypto na Zonda (wcześniej bitbay)
  Kupiłem trochę krypto ale jakos nimi nie obracam bo nie mam czasu. Nic nie wypłacałem. W 2022 wpłaciłem 100zł żeby znowu kupić krypto.
  Czy mam rozumieć że mnie też dotyczy w tym roku rozliczenie pitu 38, wpisując w „koszty” kwoty które wpłaciłem ?
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 54. Witam, w tamtym roku dzięki Tobie kolego rozliczyłem pita. Przez cały rok nic nie kupowałem, nic nie sprzedawałem, tylko sobie przerzucałem z krypto na inne krypto. Tak czy siak już grosze zostały na koncie, ale chcę je trzymać przez ten rok.
  Czy w takim razie w tym roku wystarczy, że przepisze wszystko z pitu 38 z roku 2022 do pitu 2023 i będzie dobrze? Czy coś uległo zmianie?

  Pozdrawiam i dziękuję!

  Odpowiedz
 55. Dzień dobry,

  Za rok 2021 miałem przychód – koszty i wyszło na minus około 5000 zł. W roku 2022 nie wykonałem żadnej transakcji fiat krypto.
  Jak powinienem wypełnić pit38, żeby ta strata z roku 2021 była do wykorzystania, jeżeli dokonał bym sprzedaży w roku 2023.
  Załóżmy, że tylko sprzedam krypto za 3000 w bieżącym roku. Czy te 2000 zł przepadnie, bo mowa jest tylko o roku “następnym”. Czy w 2024 będę mógł z tych 2000 zł skorzystać?

  Odpowiedz
 56. Witam,
  w 2022r. kupiłem krypto na Binance za ~300zł, nastepnie wypłacłem ~90zł, jak powinienem rozliczyć PIT w tym przypadku ? Koszty uzyskania przychodu 300 i zysk 90 ? W miedzyczasie delikatnie handlowałem krypto-krypto na Binance zyski typu 0,50$ , 1$ na transkacji, czy z tego równiez powinienem się rozliczyć ?

  Odpowiedz
  • Tak koszty to 300 zł, a 90 to przychód. Handlu krypto-krypto nie musisz rozliczać.

 57. Dlaczego skasowaliście moje poprzednie zapytanie? Jak rozliczyć dochód w kryptowalutach, jeśli stanowią one wynagrodzenie za pracę? A dokładnie za pisanie artykułów do social mediów. Czy mam wtedy jakieś koszty uzyskania? Jeśli tak to w jakiej wysokości? Tak jak w przypadku umowy zlecenia czyli 20% czy jak w przypadku umowy o dzieło 50% ?

  Odpowiedz
  • Nic nie zostało skasowane. Sprawa nie jest taka prosta. Musisz rozliczyć zgodnie z tym jaką masz umowę, to że rozliczać się w krypto mocno komplikuje sytuację.

 58. Elo! Mam takie drobne pytanie:
  Małżeństwo rozlicza się wspólnie poprzez PIT-37.
  Czy możliwe jest odliczenie kryptowalut tylko przez jednego małżonka w PIT-38 czy też trzeba razem. Dodam, że w PIT-38 nie ma rubryki dla współmałżonka. Szukałem w GOOGLE i nie znalazłem na ten temat niczego.

  Odpowiedz
  • Każdy powinien osobno się rozliczyć, z tego co zarobił czy stracił na krypto.

 59. Hej! Mam następne pytanie. Od 2021 roku trzymam kryptowaluty na takich aplikacjach jak Celsius.network, Crypto.com, Nexo.io oraz Yeld.app – zarabiając na nich kryptowaluty.
  Z Crypto com wypłaciłem już dawno i zamieniłem na inne crypto.
  Z Celsiusa wypłaciłem wszystko oprócz zysków.
  Na Yield app wypłaciłem wszystko oprócz zablokowanych na rok tokenów YLD.
  Z nexo wypłaciłem co się dało ale nie tokeny Nexo zablokowane na rok.

  I teraz tak: Celsius ogłosił upadłość więc nie wiem czy kiedykolwiek odzyskam zyski, na pozostałych aplikacjach są lub były jakieś “wystakowane” tokeny i dodatkowo na Nexo trzymałem UST czyli token oparty na Lunie, która jak wiadomo padła na pysk. Więc z $1 odzyskałem 0,2PLN. No i tak straciłem $34000, a w zamian dostałem airdrop LUNA2 wart teraz $274.

  Co z tym teraz zrobić? Co prawda nie zamieniałem później nic z tego na fiaty.

  Odpowiedz
  • Wyciągnąć wnioski na przyszłość i nie rzucać się na jakieś drobne oprocentowanie ze stakingów jak można stracić grube. Nie Twoje klucze prywatne, nie Twoje kryptowaluty.

 60. Cześć! Sytuacja wygląda mniej więcej tak:
  W 2020 roku dostałem airdrop 400UNI (no tak, szczęściarz ze mnie). Odrbrałem go dopiero w roku 2021, po czym wypłaciłem na Ledgera. Kiedy zobaczyłem na Ciongecko kolejny wzrost UNI ~54%, przesłałem je na Binance i zamieniłem na BTC. Do tego czasu – super. Niedługo później pomyślałem, że pohandluję trochę na giełdzie Uniswap. Przesłałem tam dość dużo ETH i kupowałem za nie inne projekty crypto (tak w przeliczeniu w kwotach po 1500PLN). Niestety do przeglądarki zainstalował się plugin, który sczytał seed do Metamaska i zostałem doszczętnie okradziony. Głowię się teraz jak to rozliczyć oraz czy była większa strata czy zysk.

  Odpowiedz
 61. Zarabiam kryptowaluty pisząc artykuły na różnych portalach social media. Później zamieniam je na PLN i wypłacam. W jaki sposób mam się rozliczyć. Czy mam z tego tytułu jakieś koszty uzyskania przychodów? W końcu to jest wynagrodzenie za pracę, dzieło, a nie handel krytowalutami

  Odpowiedz
  • Musisz to skonsultować z jakimś dobrym doradcą podatkowym, który zna się na kryptowalutach. Powinieneś odprowadzać podatki jeżeli wykonujesz jakąś pracę dla kogoś. Wynagrodzenie w krypto komplikuje dość mocno sprawę.

 62. 1. Czy jak zakupiłem kryptowalutę BNB przez moonpay to muszę normalnie wykazać w pit-38 ,że takową kryptowalute zakupiłem?
  2. Jeżeli wykazuje w pit-38 zakup kryptowaluty z powyzszego moonpay to potrzebuje potwierdzenia zakupu (co,gdzie i kiedy)? Aktualnie posiadam tylko wyciąg z konta ,czy to wystarczy?
  3. Jeżeli np kupiłem koledze jakas kryptowalute o wartosci np 500zł to czy też musze to wykazać w deklaracji?

  Odpowiedz
  • 1. Jeżeli kupiłeś krypto za fiaty to tak.
   2. Wyciąg z konta to trochę mało.
   3. Patrz punkt 1.

 63. Witam mam pytanko np
  . Kupiłem krypto za 16 tys zł nie wychodziłem do fiat tylko krypto-krypto.to w pit tylko koszty uzyskanie przychodu 16 tys .I pobrać z gełdy historię transakcji dla skarbówki gdyby coś nie pasowało dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
 64. Witam,
  Czy jeśli teraz zacznę inwestować w krypto a mamy luty 2023 rok to czy będę musiał rozliczać się z tego jeszcze w tym roku czy dopiero następnym?

  Odpowiedz
 65. Witam, pytanie mam następujące.
  Mieszkam w Niemczech, i zakładając konto na giełdzie podałem adres z Niemiec (tu mieszkam i tu się rozliczam, chodź posiadam dwa meldunki w PL i DE). Wpłaciłem na giełdę 2900 zł w grudniu 2021 roku. Przelew na giełdę był z polskiego konta. W styczniu ubiegłego roku to jest 2022 rok zamknąłem wszystko i postanowiłem wypłacić te pieniądze co tam zostało, a zostało 1448 złotych. Zrobiłem wypłatę na konto polskie (tytuł przelewu brzmi wynagrodzenie chociaż jest to strata). Czy mam się z tego w jakikolwiek sposób rozliczyć z polskim fiskusem czy z niemieckim czy nie muszę tego rozliczać ponieważ jest to strata?

  Odpowiedz
  • Powinieneś się rozliczyć z niemieckim fiskusem zgodnie z ich przepisami.

 66. hej, wszystkie do tej pory zakupy krypto robiłem za PLN czy to karta czy to P2P ale ostatnio użyem revoluta i kupno poszło za USD, jak mam ten koszt rozliczyć w PIT? przeliczyć kurs w momencie zakupu na PLN?

  Odpowiedz
 67. Witam, dziękuję za pomocny artykuł i mam pytanie.
  Czy na PIT-38 mogę oprócz kryptowalut (koszty uzyskania przychodu w póz. 35) wpisać jeszcze kwotę zainwestowaną w akcje i czy ta kwota może być wpisana w pozycję C 23. (inne przychody, koszty uzyskania przychodu)?
  Z góry dziękuje !

  Odpowiedz
  • Tak jak nie dostałeś pit-8c albo inwestowałeś w zagraniczne spółki.

 68. W zeszłym roku wypłaciłem 5000 USD z binance, zapłaciłem od razu zaliczke na podatek. W tym roku chcę złożyć PIT38 i wykazać rzecz jasna zapłaconą zaliczkę, ale nie widzę w PIT38 rubryki, gdzie taką zaliczkę zapłaconą mogę wpisać. W którym polu deklaracji powinienem wykazać zapłacony podatek?

  Odpowiedz
  • W żadnym, nie powinieneś płacić żadnej zaliczki, ale jak już zapłacić to zrobisz przelew do US skarbowego pomniejszony o tą zaliczkę, jeżeli oczywiście tą zaliczkę wpłacałeś wcześniej do US.

 69. Zadam pytanie ponownie ale może jaśniej to opisze.
  W 2020 roku wypłaciłem zainwestowane środki w latach 2018-2019. Zainwestowałem przez ten okres 1000 zł, doznałem stratę i po sprzedaży kryptowaluty wyszło 400 zł tak też zabrałem te pieniądze z powrotem na konto w banku. Czy musze zgłaszać że poniosłem stratę w tych latach około 600 zł ? Obowiązku podatkowego nie ma bo nie zarobiłem. Na stratach przepisanych mi nie zależy, tym mniej biurokracji tym lepiej. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 70. Witam dzieki za super artykul.
  Moj przypadek:
  robię korektę za rok 2019 (wtedy zmienily sie przepisy i PIT) –

  Przychód (poz. 34 z PIT-38) – 0,00
  Koszty uzyskania przychodów (poz. 35 z PIT-38) – 4000,00
  Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym (poz. 36 z PIT-38)
  Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym z odpłatnego zbycia walut wirtualnych – (???)

  Tu mam pytanie, czy mam wpisac koszty z lat 2018, mimo, ze wiem, ze w 2018 kryptowaluty byly rozliczane jako inna pozycja w innym PIT?
  Czy jednak wpisac tam 0,00 i ten koszt nabycia krypto z 2018 i wczesniej przepadl na zawsze?

  Dzieki z gory!

  Odpowiedz
 71. Przykład: na zakup kryptowalut przeznaczyłem 3000 zł, przez chwilę sprzedałem trochę kryptowalut za 100 zł (wyszedłem do FIATa – PLNa – więc już powstaje obowiązek podatkowy, prawda?) ale nawet nie wypłacając tych pieniędzy na rachunek bankowy zakupiłem ponownie kryptowaluty za te 100 zł – czy w takim przypadku to koszty moje to 3100 a przychód 100?

  Odpowiedz
 72. Dzień dobry. W 2021 zakup kryptowalut za 10,000zł. W 2022 złożenie pit-38 i wpisanie tej kwoty w rubrykę “35” i “38”, rownież w 2022 zakup kryptowalut za 10,000zł, czyli teraz w rubrykę “35” wpisuję 10,000zł, w rubrykę “36” 10,000zł a rubryka “38” 20,000zł ?

  Odpowiedz
 73. Czy jeśli nie chcę wliczać prowizji za kupno tokenu zwiększając tym sposobem koszta to czy muszę to robić?
  Czy jeśli kupiłem token kartą za 4000 zł i Binance pobrał 60 zł prowizji to czy rozliczam się podatkowo z 4000 zł czy z 3940 zł?

  Odpowiedz
 74. Witam.
  W tym roku rozliczam się za 2022 rok. Zainwestowałem i większość uwzględnię w kosztach przepisując na następny.
  Pytanie odnosi się do lat 2018-2019-2020 gdzie też inwestowałem ale ciągle ponosiłem stratę więc tego nie rozliczałem i w 2020 wypłaciłem połowę tego co zainwestowałem w 2018. Pytanie czy jeśli nie chce składać korekty za tamte lata to czy muszę to zrobić? Jeśli złoże to zwiększę sobie koszta za 2022 rok więc siłą rzeczy jak zarobię w 2023 to zapłacę mniejszy podatek. Myśląc po chłopsku urząd skarbowy zarobi mniej, więc jeśli nie chcę złożyć kosztów za poprzednie lata to dla nich lepiej. Czy muszę to zrobić jeśli po prostu nie chcę tego robić i ponosiłem tylko stratę? Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi czy muszę a tylko że powinienem z uwagi na to iż będę mógł później więcej odliczyć. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Z tego co piszesz w 2020 wypłaciłeś połowę, domyślam się że sprzedałeś, a to już powinieneś zgłosić.

 75. Dziękuję za ciekawy artykuł.
  Moja sprawa wygląda następująco: kupiłem kryptowaluty za funty w Anglii w 2020. Pózniej wróciłem do Polski i od 2021 rozliczam sie tutaj mając własną działalność chciałem się teraz rozliczyć i zapłacić 19% podatku od zysku ze sprzedaży krypto. Nie mam dowodów kupna kryptowalut. Czy konieczne jest zgłaszanie zakupu? Nie interesuje mnie odliczanie kosztów zakupu od należnego podatku. Czy mogę po prostu sprzedać krypto za np. 1000 zł i zapłacić podatek 190 zł?

  Odpowiedz
  • Teoretycznie możesz tak zrobić i powinno być OK, ale US skarbowy może zapytać się skąd miałeś krypto, które sprzedawałeś, skoro nie wykazywałeś tego wcześniej.

 76. 1. Pytanko którego nie znalazłem, co jeśli jestem w krypto od 2021 roku i nie składałem w tamtym roku PITu? słyszałem ze można to zrobić z okresu dłuższego niż rok, jeśli tak to mam całość wpisać w kosztach? czy z roku 2022 w kosztach a 2021 w przeniesionych.

  2. Dodatkowo o ile za rok 2022 mogę z Binance pobrać jeszcze jakieś dokumenty tak za rok 2021 mogę jedynie przez zewnętrzne strony poprzez API gdzie mam podane kwoty fiatów i krypto, czy to + wyciągi bankowe moze wystarczyć?

  3. Ostatnia kwestia, czy jeśli zamieniam krypto na fiaty powiedzmy na USD to od tej kwoty mam obowiązek podatkowy nie od tego co potem otrzymam na konto w pln jeśli dobrze rozumiem, i bierzemy średni kurs NBP USD z DNIA WYKONANIA tej transakcji? czy z dnia składania pitu

  Odpowiedz
  • 1. 2021 koszty, 2022 przeniesienie kosztów z 2021
   2. Będzie musiało skoro nie masz więcej dokumentów, ale napisz jeszcze do Binance może dostaniesz historię transakcji z wcześniejszego okresu.
   3. Obowiązek podatkowe powstaje w trakcie zamiany krypto na USD, średni kurs bierzesz z dnia poprzedzającego daną transakcję.

 77. Witam a gdy dziś zakupiłem przykładowo za 1000 zł i będę dokupywał raz w miesiącu, a w 2030 np chciał sprzedać połowę to od jakiej kwoty obliczyć ten zysk w razie w

  Odpowiedz
 78. Dzień dobry, bardzo fajny portal i wątek.
  Chciałbym przedstawić swoją sytuację i zapytać co należałoby zrobić.

  Lata 2017,2018 (dziki zachod 😉 )pierwszy raz nastapila wplata XXX PLN na BitBay i w tych latach były robione transakcje krypto-krypto na gieldach, natomiast az do dzisiaj nie nastapila zamiana na PLN. Obecnie lezy to w portfelu jako Tether.

  Nigdy też nie bylo nic uwzglednianie ani skladany w PITach zaczynając od 2018.
  Chciałbym teraz to ogarnąć (koszty uzyskania) zeby kiedy w koncu zamienię krypto na PLN moc normalnie uczciwie sie rozliczyc z uwzglednieniem kosztow.

  Z tego co rozumiem powinienem zlozyć jedynie zalegly PIT-38 za rok 2019. I tam w rubryce 36 (koszta za poprzednie lata) wpisać calkowitą kwotę za ktorą kupilem na BitBay krypto w latach 2017 i 2018. Nastepnie rowniez zlozyc zalegle PIT-38 za lata 20 i 21 z przepisaną wartoscia.

  Czy dobrze wszytko rozumiem?

  Czy czynny zal jest tu potrzebny jezeli chodzi tylko o koszta a w teorii nie ma zadnego zaleglego podatku?

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 79. Witam,

  Na wstępie chciałbym podziękować za świetny artykuł. Chciałbym także zapytać o sytuacje, w której w roku, w którym kupiliśmy kryptowaluty nie pracowaliśmy. Rozumiem, że nie zwalnia nas to z konieczności wykazania np. w moim przypadku jedynie zakupu kryptowalut. Czy w celu wypełnienia dokumentu trzeba zwrócić się z prośbą o druk do US?

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Deklaracje można wypełnić online na stronie rządowej podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/

  • Również uważam artykuł za oki ale mam pytanie czy gdy np wypłacam środki z konta handlowego w tym wpłacony kapitał wraz z zyskami poprzez coinbase wallet to od wypłacanej kwoty jest potrącany podatek 19 % i czy jest on wpłacany do polskiego fiskusa a ja potem rozliczając się z urz. Skarbowym pomniejszamy dopiero podstawę opodatkowania o zainwestowany kapitał czyli moje koszty
   Piszę to bo mnie chcą na tym etapie pobrać właśnie od całości wypłacanych środków owe 19 procent tak mówi doradca inwestycyjny i pracownik brokera od coinbase

  • Podatek płacisz dopiero przy składaniu deklaracji podatkowej. Wygląda na to że padłeś ofiarą oszustwa.

 80. 1. Czy wyciąg z Revolut wystarczy, czy lepiej mieć z Binance?
  2. Jeśli załóżmy kupiłem 217,10$ (1000zł) po kursie Revolut, a następnie przesłałem to na Binance na BUSD 216$ (bo doszły jakieś fee transakcyjne i zaokrągliłem sobie to do pełnej kwoty), to w rubrykę wpisuję to 216$ przeliczone po kursie NBP?
  3. Czy muszę brać średni kurs NBP, czy mogę wziąć po prostu kurs po którym Revolut wymieniał? (Pewnie jakieś minimalne odchylenia będą, ale czy US może się do tego przyczepić)
  4. Co jeśli wpłaciłem na Revolut 1000 zł, przekonwertowałem je na 149 EUR, po czym po miesiącu przekonwertowałem je z jakąś stratą na USD i przesłałem na giełdę? Od czego liczyć tą kwotę? Od 1000 zł ? Czy od USD pomimo jakieś tam starty?

  Odpowiedz
  • 1. Im więcej dokumentów tym lepiej
   2. Wpisujesz 217,10 $ bo za tyle kupiłeś
   3 i 4 Lepiej wziąć średni kurs NBP, choć zasadniczo z wymiany złotówek na waluty obce (np. USD czy EUR) i z powrotem też powinniśmy się rozliczać ale w PIT36, tylko to bardziej dotyczy tych którzy zarabiają na kursach walut, a nie tych którzy kupują okazjonalnie dolary.

   W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 sierpnia 2018 roku (nr 0112-KDIL3-2.4011.287.2018.1.TR) organ podatkowy stwierdził, że przewalutowanie własnych środków pieniężnych posiadanych nie skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Operacja przewalutowania środków pieniężnych w walucie obcej na środki pieniężne w złotych jest neutralna podatkowo. Od powyższego przypadku należy natomiast odróżnić sytuację, w której podatnik zajmuje się zakupem i sprzedażą walut w celach zarobkowych. Taki bowiem przypadek może już generować określone skutki podatkowe. Przez cały czas jest tu mowa o walutach fiat PLN, USD czy EUR.

   Podsumowując zakup dolarów celem zakupu kryptowalut powinien być traktowany przez urząd skarbowy neutralnie podatkowo.

 81. Witam
  Mam pytanie. Zabawę z kryptowalutami zacząłem 08.2022. Myślałem, że rozliczę moje transakcje na podstawie rachunku bankowego, czyli wiem ile euro przesłałem na Binance i wiem ile Euro dostałem zwrotnie. Natomiast czytam, że powinienem mieć potwierdzenia dokonania transakcji. Czyli powinienem dostać wykaz transakcji z Binance lub go jakoś pobrać ? Czy może jakaś podpowiedz jak to zrobić ?

  Odpowiedz
 82. w 2022r kupowałem drobne kwoty w kryptowalutach z tym, że nie handlowałem nimi. Niektóre przesyłałem prywatnie znajomym, niektóre z nich wpłacałem na różnego rodzaju projekty, które miały przynieść potencjalny zysk a skończyły się ich zamknięciem. Czy generalnie nie jestem już w posiadaniu tych kryptowalkut, które kupiłem. Jak w takim wypadku mam to rozliczyć? Co roku mam to wykazywać jako stratę? Przecież zysku z nich nie wykażę nigdy. Kolejną sprawą jest zakup na przykład usługi kopania w chmurze – nie kupiłem żadnej kryptowaluty a jedynie “HUB”, który kopie dla mnie walutę. Jak to rozliczyć. Dostawałem też krypto w prezencie. Jak to wykazać?

  Odpowiedz
  • Stratę przenosisz z roku na rok, bez końca. Kopanie w chmurze i prezenty w krypto to bardziej skomplikowana sprawa, bez dobrego doradcy podatkowego, który zna się na krypto może się nie obejść. Niestety polskie przepisy nie są dość jasne w tej kwestii.

 83. Czy muszę składać pit za 2022 rok, jeśli wszystkie koszty związane z zakupem krypto rozliczyłem wraz z częściową wypłatą zysku w pit za 2021 rok?
  W 2022 roku nie robiłem żadnych ruchów na krypto (ani nie kupowałem ani nie sprzedawałem) po prostu trzymałem.

  Odpowiedz
  • Jak wszystkie koszty z kryptowalut już rozliczyłeś to nie musisz składać pita do rozliczenia kryptowalut za 2022 r. jeżeli nic nie kupowałeś ani nie sprzedawałeś.

 84. Witam
  Kupiłem za 600zl kryptowaluty i teraz w zeznaniu podatkowym za 2022r muszę ująć że zakupiłem kryptowaluty? Jak tak to jak je doliczyć jako dodatkowy dochód?

  Odpowiedz
 85. 1. Czy przychód następuje w momencie sprzedaży krypto na FIATy, i to, że trzymam te PLNy ze sprzedaży na giełdzie krypto to już jest mój przychód; czy może mój przychód jest w momencie jak przeleję te pieniądze faktycznie z giełdy na rachunek bankowy?
  2. Giełda pobiera prowizję za przelew FIATów na rachunek bankowy. Czy jest to w takim razie koszt uzyskania przychodu?
  Przykład:
  Przelewam 1000zł na giełdę krypto. Kupuję krypto i sprzedaję za 2000. Przelewam kasę z giełdy na swój rachunek a giełda pobiera prowizję i wypłaca mi 1990.
  Mój przychód to 1990 czy 2000?

  Odpowiedz
  • 1 Przychód powstaje w momencie sprzedaży
   2 Teoretycznie tak, ale US może tego kosztu nie uznać.

 86. Hej

  Mam pytanie, które myślę pomoże wielu osobom.
  Co jeżeli nie posiadamy historii obracania kryptowalutami. Przykładowo
  wchodzimy na giełdzie X (gdzie mamy dowody zakupu pomniejszone o prowizję), natomiast następnie już w formie krypto handlowaliśmy na wielu giełdach, gdzie nie mamy dowodów transakcji (ze względu na upływ 3 miesięcy) Dodatkowo środki były wielokrotnie transferowane za pomocą różnych kryptowalut więc nie ma fizycznie możliwości wyliczenia w jaki sposób pomnażany był kapitał.
  Reasumując Czy wystarczy sam kwit (historia transakcji) z pierwszej giełdy? (wszystkie wejścia FIAT-> Krypto i Krypto->FIAT były realizowane przez 1 giełdę)

  Odpowiedz
 87. W 2022 roku kupiłem BTC i kilka ALTs. W 2023 roku zamierzam kilka kupionych słabych ALTs zamienić na BTC (bez przechodzenia w FIAT, krypto na krypto). W jakiej pozycji PIT 38 (35 czy 36) powinienem uwzględnić tę zamianę podczas rozliczenia z Urzędem skarbowym za rok 2023?

  Odpowiedz
 88. Krypto kupowałem za euro. W PIT38 przy nabyciu/zbyciu krypto uwzględnia się średni kurs NBP z dnia poprzedzającego transakcję.
  I tu mam zagwozdkę bo na giełdę przelewałem euro z konta walutowego, ale to euro było kupione o wiele wcześniej.
  Czy muszę brać kurs euro z dnia kiedy kupiłem euro w walutomacie?

  Drugie pytanie. Pierwsze krypto kupowałem za małe sumy od 2017r. I tak co roku.
  Większe zakupy zrobiłem dopiero w 2022. Nigdy nic nie sprzedawałem.
  Jak to zgłosić?

  Odpowiedz
  • Do rozliczenia kryptowalut wystarczy średni kurs euro z NBP z dnia poprzedzającego transakcję, choć teoretycznie zysk czy stratę na euro też powinieneś rozliczyć ale w zupełnie innym miejscu.

   Należałoby zrobić korektę wcześniejszych pitów.

 89. Pytanie trochę techniczne. Jeśli krypto zostało zakupione na giełdzie to możemy wydrukować historie transakcji w razie kontroli US. Ale jeśli kupiliśmy bezpośrednio przez portfel (np Metamask), z którego nie wydrukujemy historii ponieważ transakcję są zapisane bezpośrednio w Blockchainie, to w razie kontroli wystarczy pokazać w aplikacji portfela że miał miejsce taki zakup? Zakupiłem przez portfel kryptowalute eth za usd które pobrało mi z konta złotówkowego i trochę to skomplikowane.

  Odpowiedz
  • Jak są zapisane w blockchainie to możesz sobie zrobić zrzuty ekranu, zachowaj również potwierdzenie przelewów z Twojego konta. Skoro nic więcej nie masz to nic więcej nie dostarczysz.

 90. Dla osoby fizycznej (nie prowadzącej dzialalność gospodarczą) obowiązuje podatek 19% od przychodu z kryptowalut nie przekraczającego 1 mln ? Po wypłacie więcej od 1 miliona płacimy 23% (plus dodatkowe 4% – danina solidarnościowa) ? Czy dobrze rozumiem ?

  Odpowiedz
  • Skąd wziąłeś 23 %? Od krypto płacisz niezależnie od tego ile zarobiłeś 19 %. Daninę solidarnościową płacisz jak po zsumowaniu wszystkie Twoje dochody przekroczą 1 mln, z wyjątkami, ale krypto do tych wyjątków nie podchodzi. Od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln zł musisz zapłacić jeszcze ekstra 4 %.

 91. Witaj!

  W jaki sposób obliczyć koszt zakupu crypto w poniższym przypadku.
  1. zakup P2P na giełdzie (PLN na USDT/BUSD) – posiadam wyciągi z konta bankowego z wyszczegoólnieniem kwot przelewów w PLN na konto sprzedającego. Nie posiadam info o ilości zakupionych USDT/BUSD.
  2. zakup crypto za USDT/BUSD z zakupione poprzednio stablecoiny.
  W jaki sposób odpowiednio to rozliczyć aby skarbówka się nie przyczepiła. Crypto nie zamieniałem na FIAT.

  Odpowiedz
  • 1. Sam wyciąg z konta może nie wystarczyć. Potrzeba jakieś potwierdzenie przeprowadzenia transakcji.
   2. Zamiana krypto na krypto nie podlega opodatkowaniu.

 92. Witam. Czy pobraną prowizję w BTC na giełdzie należy traktować z jednej strony jako sprzedaż BTC a z drugiej jako koszt? Jak ująć to w pit?

  Odpowiedz
  • Zasadniczo podatkowo jest to sprzedaż BTC i jednocześnie jest to koszt, który można odliczyć. Są sobie równe, więc można pominąć, czyli przy sprzedaży BTC wpisujemy tylko w przychód tyle ile uzyskaliśmy fiatów ze sprzedaży BTC (pomijając prowizję pobraną w BTC), ale poprawnie byłoby też dopisać w kosztach i w przychodach tą prowizję, która się zeruje.

 93. A ja mam takie pytanie. Jeżeli kwota uzyskania przychodów jest większa niż przychód bo w tym samym roku sprzedałem i jestem na minusie. To czy w rubryce 38 musze coś wpisywać jeżeli jest to tylko jeden rok? I czy będę się musiał rozliczać z tego jeżeli już nie mam zamiaru kupować kryptowalut?

  Odpowiedz
  • Wpisujesz zgodnie ze wzorem i powinieneś tą stratę przepisywać w kolejnych latach do kolejnych pitów.

  • Tak. Taki ukłon ustawodawcy w stronę kryptowaluciarzy. Ogólnie straty z giełdy można rozliczyć do 5 lat, ale straty kryptowalut, przynajmniej na razie można rozliczać dożywotnio.

 94. Witam, mam takie pytanko. W 2022 kupiłem krypto za np. 5000zł i w tym samym roku sprzedałem dajmy za 4200zł. W rubryce 34(b) wpisze kwotę 4200zł, a w rubryce 35(c) kwotę 5000zł, a w 38(f) kwotę 800zł. Czyli mam stratę. I stwierdziłem że już nie chce ani kupować ani sprzedawać. Czy będę musiał się jakoś rozliczać w przyszłych latach z tego jeżeli w roku 2023 wyślę takie zeznanie podatkowe?

  Odpowiedz
  • Nawet jeżeli nie będę już kupował ani sprzedawał krypto? Chodzi mi o to że rozliczę się w 2023, ale w tym roku ani nie kupie ani nie sprzedam. To czy w 2024 też będę musiał się rozliczyć?

 95. W listopadzie i grudniu 2017 roku kupiłem trochę xrp na bittrexie. Po zakupie wrzuciłem je na Ledgera. W przyszłym roku zakupione wtedy xrp chciałbym przekazać w darowiźnie mojej żonie. Żona ma założone konto na Zondzie, tam planuje przesłać xrp. Nigdy nie ujawniałem i nie wykazywałem zakupu xrp. Po prostu leżały sobie na zimnym portfelu. Teraz chciałbym je darować żonie w 2023 roku. Jak to zrobić. Może ktoś podpowie

  Odpowiedz
  • Zrób korekty pitów od 2017 r. a później zrób darowiznę żonie. Darowizna to będzie Twój przychód a jej koszt, w pit-38. Oczywiście darowiznę trzeba zgłosić do urzędu jak przekracza określoną wartość, żeby nie zapłacić później od niej jeszcze ekstra podatku.

 96. Czy w CIT WW zakup kryptowalut również wykazywać jako KUP i w przypadku braku sprzedaży będzie strata?

  Czy wpłata na kontor i uzyskanie omegaPLn, a później ich wypłata w PLN na rachunek jest traktowana jako sprzedaż kryptowalut? Czyli KUP to omega PLN, a sprzedaż na PLN przychód? Ostatecznie = 0 % podatku ale i tak wykazywać?

  Odpowiedz
  • Dnia 14 września 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.381.2022.3.ŚS) dotyczącą reinwestowania zysku spółki opodatkowanej estońskim CIT.

   Zakup omega PLN to koszty, sprzedaż to przychód. Trzeba wykazać w pit38.

  • Czy jeśli w roku 2018 miałem 10 000 przychodu oraz 20 000 kosztów, miałem w tym 2018 roku także PIT-37 (za jakieś tam zlecenia), to mogę zrobić korektę tego PIT-37 i dodać tam kryptowaluty, jeśli tego nie umieściłem wtedy? Czy musi to być obowiązkowo PIT-36? Jeśli PIT-36, to czy muszę przepisać wszystkie dane z PIT-37?

 97. Dzień dobry,

  Proszę o odpowiedź, jeśli np. w styczniu 2021 kupiłem za PLN dolary i przelałem je na giełdę krypto. Dla łatwiejszego zobrazowania zakupiłem np. 1000 USDT. Za tą kwotę w ciągu roku wielokrotnie kupowałem różne krypto ( z zyskiem lub stratą ) nigdy nie wyszedłem do USD. Obecnie mam różne monety które są aktulnie warte np. 500 USDT. Czy mogę to zgłosić do skarbówki jako stratę ( lub nie wiem co ) w jakiś sposób żeby później nie zapłacić w 2023 podatku jak wyjdę z giełdy do USD z tą samą kwotą 1000 USD lub mniejszą , która wróci mi na konto w Polsce. Czy podaję skarbówce aktualną wartość monet? Drugie pytanie lub wariant działania , jeśli zakupiłem krypto w 2022r za 1000 UDST i jest to warte obecnie np 300 USDT , nie sprzedam w 2023r będę dalej trzymał do 2025r to czy co roku to zgłaszam do skarbówki że to trzymam i jaką wartośc podaję ?

  Odpowiedz
  • W zeznaniu za 2021 powinieneś podać za ile fiatów kupiłeś krypto. Jeżeli nie wychodziłeś z powrotem do fiatów to tą stratę przenosisz na kolejny rok. Skarbówkę interesuje za ile fiatów (pln, usd itp.) kupiłeś i ile fiatów uzyskałeś ze sprzedaży krypto.

 98. Mieszkam i pracuję w Irlandii od ponad 10 lat.
  Od 2018r. kupowałem niewielkie ilosci krypto (do końca 2021r zakupy nie przekroczyły 1500euro). Dopiero w 2022r zrobiłem zakupy za ok 12000euro.

  Nigdy do tej pory nie realizowałem zysków do FIAT.
  Nigdzie również ani w Irlandii ani w Polsce nie zgłaszałem zakupu krypto.
  Przelewy na giełdę krypto zawsze miały miejsce z polskiego konta.

  Podatek dochodowy w Irlandii wynosi 33% w Polsce wiadomo 19%.
  Czy mogę złożyć PIT38 w Polsce za ten rok i poprzednie i później rozliczyć się z zysku w Polsce, żeby uniknąć 33% podatku w Irlandii?
  Jeżeli nie, to co w przypadku gdy zgłoszę zakupy krypto do irlandzkiego urzędu skarbowego, a następnie zdecyduję się na powrót do kraju za parę lat i już w Polsce będę chciał zrealizować zysk z krypto?

  Odpowiedz
  • Sprawa nie jest prosta, wchodzą w grę różne jurysdykcje podatkowe. Najlepiej skonsultuj to z jakimś dobrym doradcą podatkowym, który zna się na prawie w Polsce Irlandii i dobrze ogarnia kryptowaluty.

 99. BARDZO proszę o pomoc

  Mam dostać wypłatę za pracę w Crypto (była to firma robiąca NFT), wypłata będzie w Crypto na daną sumę w USD.
  Jak powinnam się z tego rozliczyć? Kompletnie nie wiem co mogę zrobić w tej sytuacji, nie mam też własnej działalności.
  Wiem, że w jednej rubryce ma być dochód a w drugiej tyle ile włożyliśmy na zakup crypto. Tylko w moim przypadku ja je dostanę w zamian za zrobienie pracy.

  Bardzo proszę o pomoc

  Odpowiedz
  • Bez dobrego doradcy podatkowego się nie obejdzie, ale generalnie wygląda to tak, że musisz odprowadzić podatki od zarobków w złotówkach, tak jak byś to robił gdybyś dostał wynagrodzenie w złotówkach, musisz odprowadzić wszystkie składki z tym związane, w zależności ud umowy jaką masz, zasadniczo powinien to za Ciebie zrobić pracodawca. Następnie krypto które dostałeś w przeliczeniu na złotówki będzie Twoim kosztem w pit38. Jak będziesz je sprzedawał to wtedy wpiszesz sobie dochód.

 100. Czy jeśli kupię bitcoin za 150zł to muszę płacić od tego podatek? Jak to wygląda, czy jak kupię raz to więcej nie ściągnie mi z konta pieniędzy dopóki nie zdecyduje się na kolejny zakup?

  Odpowiedz
 101. Dzień dobry, potrzebuję porady dotyczącej rozliczenia podatków od kryptowalut.
  Moja sytuacja wygląda następująco:

  2018 – zakup krypto za 2,5tys (nic nie sprzedawałem)
  2019 i 2020 nie dokonywalem żadnych transakcji
  2021 dokupiłem krypto za 20 tys (nic nie sprzedawałem)

  W 2018 nie było obowiązku rozliczania pitu, stąd moje pytanie czy mogę to uwzględnić poniesiony koszt za 2018 (2,5tys) dopiero w jednym picie 38 za rok 2021? Wtedy w którą rubrykę wpisać którą kwotę? Mogę zsumować koszt z 2021 jako 22,5tys?

  Odpowiedz
  • Powinieneś zrobić korektę pitów za 2019, 2020, 2021 żeby przepisać koszty poniesione w 2018 roku. Rubryka 36.

 102. Dzień dobry mam pytanko, czy ktoś spotkał się z takim czymś że strona krypto i stebelkoiny chcę podatek za usdt co jest sprzeczne z prawem krypto bo nie wymieniam na waluty spotkał się ktoś z czymś takim pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Tak jest to bardzo częsty przypadek, że scamerzy/naciągacze podszywający się pod giełdy/brokerów/kantory żądają zapłaty podatku. Jest to próba wyłudzenia, którą powinno się niezwłocznie zgłosić na policję. Sporo osób opisuje takie historie, sporo też osób dało się na to nadbrać. Nie ma takiej opcji żeby wypłacić skądś pieniądze ktoś żądał od was wpłacenia najpierw jakiś pieniędzy to jest OSZUSTWO.

 103. Hej,

  Co w sytuacji gdy zakupiliśmy krypto za 1000zł i jesteśmy w stanie zgłosić koszt zakup tylko za 900zł? (Nie można uzyskać wyciągu z giełdy lub inny powód) następnie zarobiliśmy na nich 2000 i wyszliśmy do pln?

  Odpowiedz
 104. Witam, znalazłem w internecie artykuł mówiący o tym że żeby handlować kryptowalutami muszę założyć działalność gospodarczą, inaczej zapłacę karę w wysokości 100tyś zł, czy to prawda? Czy muszę zakładać działalność żeby np. kupić i potem sprzedać BTC w aplikacji revolut? Czy np. dopiero jak dochód przekroczy 1500zł? Czy wcale nie trzeba żadnej działalności zakładać i wystarczy rozliczyć PIT?

  Odpowiedz
  • Handlując na giełdzie akcjami czy kryptowalutami, nie potrzeba zakładać działalności gospodarczej. Rozliczasz się normalnie jako osoba fizyczna poprzez PIT-38.

 105. Mam nadzieje, że nie dubluję pytania, ale trochę dużo tych komentarzy. W artykule fajnie opisujesz to jak rozliczyć koszt zakupu kryptowalut za FIAT oraz to, że musimy pamiętać o udokumentowaniu zakupu z giełdy czy też kantoru – to jest jasne. Co w przypadku gdy, po pierwsze trzymamy dość długo jakąś kryptowalutę, której 1 szt. kupiliśmy za 1000 PLN. Poprawnie ją rozliczamy jako koszt w danym roku i kolejnych. W międzyczasie kurs tej kryptowaluty rośnie x5 a mi jej przybyło, poprzez różne ruchy na giełdzie typu staking czy trading, drugi tyle. Czyli mam teraz 2 szt. i chce ile wypłacić do FIAT. Muszę jakoś na siłę udowadniać uzyskanie tej dodatkowej sztuki, czy wystarczy, że zapłacę od niej 19%?

  Odpowiedz
  • Wystarczy, że zapłacisz od niej 19 % podatku. W jakieś wyjątkowej sytuacji przy kontroli skarbowej urzędnik mógłby dociekać jak to się stało, że masz więcej niż kupowałeś, ale zasadniczo płacisz większy podatek, bo od większej ilości sprzedawanych kryptowalut, więc nie powinno być z tego powodu jakiś większych problemów.

 106. Dzień dobry, mam pytanie. Chciałbym przesłać pieniądze z Binance na konto walutowe (dolarowe) w banku Millennium. Chodzi o dużą kwotę, ok 500 000 $. Czy mogę zrobić legalnie tak duży przelew i po prostu rozliczyć podatek w przyszłym roku? Pracownik banku(nie specjalizujący się w kryptowalutach, po prostu przypadkowy pracownik z oddziału) powiedział mi, że bank najprawdopodobniej zablokuje konto i powiadomi prokuraturę.
  Czy jest jakaś możliwość bezproblemowego przesłania dużych kwot do Polski. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Radek

  Odpowiedz
  • Najlepiej zrobić to przez polski kantor, tutaj masz zestawienie kantorów:
   https://gieldykryptowalut.pl/#kantor_kryptowalut

   Zamieniasz dolary z Binance na jakiś stablecoin który obsługuje kantor. Następnie wypłacasz z Binance załóżmy USDT na swój portfel, np. MetaMask (nie bezpośrednio do kantoru).
   https://kryptowaluty.info.pl/recenzja-portfela-przegladarkowego-metamask/
   Nie przelewasz wszystkiego naraz tylko częściowo.
   Później zakładasz sobie konto na polskim kantorze, musisz się zweryfikować. Jak przejdziesz weryfikację to zaczynasz wymieniać USDT na złotówki w kantorze. Rób to też na raty max. 50k zł na jedną transakcję, jak dostaniesz pieniądze na konto, to robisz kolejną transakcję. Drukujesz sobie potwierdzenie transakcji i możesz spokojnie rozliczyć podatek w przyszłym roku. W takim wypadku bank nie powinien robić problemów. Jak chcesz mieć dolary na koncie to możesz złotówki wymienić na dolary poprzez jakiś internetowy kantor. Te wszystkie operacje będą trochę kosztowały opłat po drodze, ale nie będziesz musiał wykonywać przelewów zagranicznych, które też trochę kosztują i są bardziej problematyczne.

 107. Mam pytanie pracuje od czerwca tego roku w Niemczech. W tym roku będę mieszkał i pracował tu dokładnie 163 dni czyli nie będzie to pół roku a kupiłem za 3500 euro BTC teraz pytanie czy mam obowiązek zgłaszania pit-38 czy mam rozliczać się w niemczech

  Odpowiedz
  • Rozliczasz się ta gdzie masz swoją rezydencję podatkową, w Twoim przypadku będzie to prawdopodobnie Polska.

 108. Najpierw dokonuje zamiany PLN na EUR na koncie bankowym. Następnie kupuje kryptowaluty na giełdzie za euro.

  Czy w podczas rozliczania PIT wpisanie kwoty w PLN?

  Odpowiedz
  • Tak rozliczając się z krypto wpisujesz kwoty w pln ale nie te z zamiany na euro tylko z przeliczenia euro na pln po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcję.

 109. Mam pytanie odnośnie rozliczenia podatku z otrzymanego wynagrodzenia w BTC lub USDT.
  W ramach umowy pośrednictwa mam otrzymać wynagrodzenie w kryptowalucie. Czy w takim przypadku wystarczy zapłacić podatek 19% po wymianie na złotówki? Kiedy taki podatek trzeba zapłacić? Do końca kwietnia następnego roku? Jak oblicza się wysokość tego podatku?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • zasadniczo powinieneś rozliczyć się dwa raz. Raz jak otrzymasz wynagrodzenie w krypto powinieneś zapłacić wszystkie odpowiednie podatki związane z tym wynagrodzeniem w zależności od tego jaka to jest umowa, w przeliczeniu na złotówki. W tym momencie pojawi Ci się koszt do pita 38, a kolejny raz rozliczysz się jak zamienisz krypto na fiaty. Wtedy pojawi Ci się przychód i w zależności od tego czy przychód będzie większy od kosztu to będziesz musiał jeszcze coś dopłacić albo nie. To tak w dużym skrócie, ale jak chcesz mieć wszystko na legalu to polecam udać się do dobrego doradcy podatkowego, bo w Polsce zarabianie czy rozliczanie się w krypto jest mocno problemowe, a jak chcesz żeby wszystko było dobrze, to musisz na to poświecić trochę czasu i pieniędzy, a i tak nie będziesz miał pewności czy zrobiłeś wszystko dobrze. Takie niestety mamy przepisy skomplikowane w tym temacie.
   Najbezpieczniej jest otrzymywać wynagrodzenie w złotówkach i samemu kupować sobie kryptowaluty za nie.

 110. Cześć, bardzo fajny artykuł. Mam jedno pytanie. W 2017-2018 kupiłem krypto za około 9000 zł, wyciągnąłem z tego 1000 zł więc strata jakieś 8000 zł. Rozliczałem pit na starej zasadzie w którym wykazałem stratę. Potem odpuściłem sobie krypto i nie słyszałem nawet o tej zmianie z 2019 więc też nie składałem pitów z przepisaniem straty na kolejny rok. W tym roku zacząłem znowu inwestować, ale już z zyskiem. Pytanie czy te 8000 zł które kiedyś straciłem mogę sobie jakoś wliczyć w koszty za ten rok, np. składając zaległe deklaracje za 2019, 2020, 2021 z przepisaniem tej straty?

  Odpowiedz
 111. Czyli muszę poszukać, jaki w dniu poprzedzającym przelew był kurs euro, po wyliczać ile to PLN, pododawać że sobą i tylko wpisuję wynik w rubryki 35 i 38?

  Odpowiedz
 112. Jeśli przelałam kilka razy z konta Euro (Bank mi przewalutował) na coinbase. Czyli za każdym przelewem dostawałam euro o wartości w PLN zależnej od kursu który funkcjonował w danym dniu. Za te euro kupowałam btc. (Przypuśćmy, przelałam z konta 1030pln, za nie dostałam po przewalutowaniu 210 euro i za te euro kupiłam btc. Następnie z tych 210 btc wysłałam do portfela znajomego 200btc. W kolejnym miesiącu przelałam 2060pln za które dostałam 410 Euro, za nie zostały kupione btc 410, z tych btc 400 zostało znowu wysłanych do portfela.
  1. Koszty to będzie zsumowana kwota PLN wysłana do coinbase?
  2. Wysłane btc mam zsumować i wpisać w przychód? Tylko jak mam go wyliczyć. Po kursie z tego dnia co zostały kupione? Np. Za pierwszym razem kurs euro był przypuśćmy po 4.50 to wyliczam 4.50 × 200. A jak w kolejnym miesiącu kurs skoczył i był po 5.00 to będzie 5.00 × 400? I tak samo analogicznie jeśli będą jakieś inne wysyłki?

  Odpowiedz
  • 1. Koszty to będą zakupy za euro, przykładowo zakup za 210 euro to będzie koszt w przeliczeniu na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedniego i to raczej będzie inna kwota niż przelewy złotówek do Coinbase.
   2. Wysłanie BTC nie generuje przychodu, tylko jego zamiana na fiaty.

 113. Otrzymałem przelew w dolarach z binance na moje konto millennium, który również jest w dolarach

  w jakiej walucie mam zadeklarować w pit 38? w dolarach czy złotówkach?

  Odpowiedz
  • PIT 38 składasz w złotówkach, więc musisz przeliczyć dolary na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcję.

 114. 1. Czy do rozliczenia kosztów uzyskania przychodu z kupna kryptowalut, mogą posłużyć wyciągi z konta bankowego, jeśli kupowałem bezpośrednio USDT za pomocą karty płatniczej ? Czy muszę mieć jakiś wyciąg z giełdy ?
  2. I jeśli kupowałem za pomocą karty, bezpośrednio za USD, to czy do obliczenia kosztu, biorę kurs NBP z dnia poprzedzającego kupno kryptowaluty ?

  Odpowiedz
  • 1. Jeżeli na wyciągu z konta bankowego będzie napisane że za tyle USD kupił tyle USDT to tak, jeżeli nie to musisz mieć wyciąg z giełdy gdzie to będzie napisane.
   2. Tak bierzesz średni kurs USD z dnia poprzedniego.

 115. Witam, mam pytanie zakupiłem w 2020 np. 10 różnych krypto za 10.000 i sprzedałem za 1000 PLN miedzy czasie jedną z nich, po czym za tę kwotę nazajutrz dokupiłem kolejne krypto. Czyli w sumie Kosztów jest 11.000 a Przychód tylko 1000. Więc nie ma to znaczenie czy ta jedna transakcja była na wielkim zysku czy stracie tak? Bo dopóki Przychód nie przekroczy kosztów nie trzeba płacić podatku dochodowego 19%. Bo wszystkie transakcje do PLN się sumuje te zyskowne i te stratne jak rozumiem? Ale korektę muszę złożyć za rok 2020, bo w ogóle tego nie uwzględniłem w PIT. Z tym, że nie mam żadnego zaległego podatku do zapłacenia – nawet jeśli wyszedłem do PLNa? (a nadal teraz wszystko trzymam w krypto) Bo żadnego dochodu wtedy teoretycznie nie miałem z tej transakcji?

  Odpowiedz
 116. Cześć. Dostałem krypto za quizy (Revolut oraz Coinbase). Wymieniłem je na FIAT. Czy muszę się z tego rozliczać?

  Jeśli tak, to czy:

  (1) Muszę odliczyć 19% od otrzymanej kwoty za sprzedaż krypto czy też muszę wliczać w to koszty prowizji (0,99$), które zabierał Coinbase za każdą sprzedaż.
  (2) Mogę zliczyć wszystkie kwoty otrzymane za sprzedaż krypto w jedną całość (ok. 130-145 zł) i odliczyć od tego podatek 19%. Kosztów żadnych nie poniosłem.
  (3) Dokonałem zakupu krypto aby móc dostać darmowe BTC (na Coinbase). Czy muszę się z tego też rozliczyć jako dochód?

  Pytam bo czytałem wiele wersji rozliczania podatku za krypto z quizów, a nie chciałbym się obudzić z ręką w nocniku w maju 2023 😅😄

  Odpowiedz
  • 1. Odliczasz 19% od otrzymanej kwoty ze sprzedaży krypto.
   2. Zliczasz wszystkie kwoty i od sumy podatek 19 %
   3. Zakup krypto traktujesz to jako koszt.

 117. A jakbym nie chcial sie tlumaczyc i udowadniac kosztów tylko zaplacil pełny podatek od tego co wyplacilem, ciekawe czy tak sie da bo nie moge nigdzie znaleźć. Czyli place 19% od kwoty którą wyplacilem na konto bankowe?

  Odpowiedz
 118. A co z krypto, które otrzymałem w tym roku za zrobienie quizu? Jak mniemam rozliczyć się będę musiał jak je sprzedam i wtedy koszty uzyskania będą wynosiły 0 a zysk tyle za ile sprzedam?

  Odpowiedz
 119. Siemka dwa pytania:

  1.Jeśli kupimy krypto za 1 tys zł i giełda na starcie za zakup zabierze nam prowizje w formie jakiegoś procenta tej krypto to nasze koszty uzyskania przychodu później to nadal 1tyś czy odliczamy tą prowizje co nam pobrali?

  2. Czy jeśli sprzedajemy krypto z zyskiem i giełda pobiera nam prowizje od sprzedaży tym razem w fiacie to czy powiedzmy te 2 zł tej prowizji doliczamy sobie do kosztów uzyskania przychodu czyli jeśli kupiliśmy za tysiaka to krypto to nasze koszty to ten tysiak i koniec czy 1002 zł bo prowizje wzięli 2 zł?

  Odpowiedz
  • 1. Nasze koszty to 1 tys. zł
   2. Jak sprzedajesz powiedzmy za 2 tys. zł to masz 2 tys. przychodu ale jak giełda sobie odliczy 2 zł kosztów i dostajesz na konto przelew w wysokości 1998 zł to to jest Twój przychód, po odliczeniu kosztu albo wpisujesz przychód 2 tys. a 2 zł doliczasz do kosztów (wychodzi na to samo).

 120. Witam,

  kupilem w grudniu 2017 i w styczniu 2018 krypto ( w 2018 zrobilem kilka transakcji krypto-fiat-krypto) i trzymalem je do 2021. Zakupy z 2017 i 2018 sprzedalem do fiat w 2021 (na pewno ze strata jakies 60%) i kupilem inne krypto. W 2021 kupilem tez nowe krypto z nowych srodkow fiat na ktorych jestem na plusie i nie zmienialem w fiat. Co teraz powinienem zrobic bo nigdy nic nie zglaszalem w PIT?

  Odpowiedz
 121. Witam, widze że wszyscy ślą zapytania to i ja też zapytam.
  Pracowałem w Holandii gdzie wypłate dostawałem na polskie konto w EUR. Zacząłem inwestować w kryptowaluty, przeniosłem się do Polski gdzie dalej zarabiam od pracodawcy z Holandii zdalnie ale mieszkam w Polsce. Czy ja w tej chwili mam się rozliczać z Polskim US jako obywatel Polski? czy z Holandią jako że mój pracodawca płaci mi na Holenderskich warunkach? I jak znaleść dobrego księgowego co zna się na zaawansowanych meandrach kryptowalut i zagranicznych zasadach? Dziękuję.

  Odpowiedz
  • Płacisz podatki tam gdzie masz swoją rezydencję podatkową, a masz ją tam gdzie większość czasu przebywasz (dłużej niż 183 dni w roku podatkowym) i gdzie jest Twoje centrum interesów osobistych.

 122. Witam.
  1. Czy zakup portfela Trezor za ok. 400 zł można potraktować jako koszty? Czyli dodać do sumy kosztów i wpisać w pole nr. 35?
  2. Czy NFT można traktować tak samo jak kryptowaluty? Kupuję NFT za kryptowalutę, potem sprzedaję NFT za kryptowalutę. Więc przejście z fiat jest tylko do krypto i na odwrót – z krypto do fiat. Czy mogę pominąć w rozliczeniu PIT fakt zakupu oraz posiadania NFT?

  Odpowiedz
 123. Cześć,

  Podpowiesz może, czy gdy instrument CFD jest notowany w USD, jednak dokonuję jego zakupu i sprzedaży w PLN, a broker zagraniczny automatycznie dokonuje przewalutowania w momencie dokonania transakcji (za co oczywiście pobiera dodatkową prowizję), to czy w celu rozliczenia podatkowego należy weryfikować ten kurs, po jakim broker dokonał przewalutowania? Na dobrą sprawę ja dokonuję transakcji wyłącznie w polskich złotych pomimo tego, że instrument jest notowany w dolarach.
  Będę wdzięczny za odpowiedź.

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Teoretycznie tak bo praktycznie następuje przewalutowanie ale praktycznie chyba mało kto tak robi.

 124. Jak wygląda kwestia podatku od krypto w takim wypadku:

  Bank za granicą (konto rodzica) -> wymina fiat na krypto na giełdzie P2P -> Binance (wymiana do fiatów) -> Konto bankowe w PL

  Można podciągnąć to pod darowiznę czy należy to rozliczyć zysk – koszty oraz czy w tym przypadku te koszty z punktu widzenia osoby na końcu łańcucha nie wyniosą 0?

  Odpowiedz
 125. Witam. Od 2017 roku zajmowałem się tradingiem, na giełdę w wielu mniejszych wpłatach wpłaciłem około 10000zl.wszystkie te pieniądze straciłem. Nigdy nie wykazywałem i nie rozliczyłem podatku od kryptowalut.Teraz nie mam nawet dostępu do historii transakcji z początkowych lat. Czy powinienem to teraz w jakiś sposób rozliczyc chcąc dalej wpłacać pieniądze ?

  Odpowiedz
  • Jak nie możesz tego udokumentować to ciężko byłoby to teraz rozliczyć.

 126. bardzo fajny artykul!
  Dodalbym jeszcze, ze dostajac wyplate np. z pracy w stablecoin nie ma zadnego zdarzenia podatkowego w zwiazku z czym nie placi sie podatku dopoty, dpoki nie ruszymy naszych stabli

  Odpowiedz
 127. Miałbym jedno pytanie po powrocie do Polski.
  Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź.
  Tradowalem Bitcoin (day trader) na giełdzie od paru lat i rozliczałem się co roku w UK.Teraz po powrocie do Polski i zmianie rezydentury na Polską nadal zamierzam tradowac. Zastanawiam się jak mam wykazać początkowy koszt.
  Na giełdzie posiadam euro i nigdy z giełdy nie wypłacałem pieniędzy tylko dalej inwestowalem. Na giełdzie zmieniłem adres z UK na Polski. Pieniądze które tam są wpłaciłem w poprzednich latach kiedy mieszkałem jeszcze w UK.
  Przez to nie mógłbym pokazać US przelanie pieniędzy na giełdę i zakup crypto.

  Odpowiedz
  • Pierwszy zakup krypto za fiaty albo sprzedaż krypto do fiatów w nowej jurysdykcji wykazujesz w picie.

 128. Możecie opisać jak rozliczać coiny pozyskane ze stakingu? Czy podlegają tylko 19% podatkowi po zamianie na fiat, czy jeszcze są komplikacje z darowizna? Pod katem US trzeba posiadać logi/ zapisy z każdego etapu uzyskania tego ułamka waluty (po każdej iteracji/przyznaniu)? Czy wystarcza sumaryczne potwierdzenia ze sprzedaży/konwersji na fiat?

  Odpowiedz
  • Powinno wystarczyć jak zapłacisz podatek zamieniając krypto na fiaty.

 129. Super wpis !
  Mam tylko takie zasadnicze pytanie bo nie mogłem tego znaleźć w komentarzach:
  Jeśli zasililem w 2021 r 5000 PLN z karty na giełdę Bianance i kupilem za to usdt i następnie za to usdt Bitcoina , a następnie sprzedalem w 2022 podobnie i wypłacilem na kartę 1500 PLN, w międzyczasie dokupielm jeszcze za 1000pln to jak to będzie wyglądało podatkowo za 2021 i 2022?

  2021
  Tylko 35 – 5000

  Za 2022
  34 1500
  35 1000
  36 5000
  37 0
  38 4500

  I teraz pytanie czy dobrze liczę a przede wszystkim czy jakoś muszę gdzieś uwzględniac fakt że za te 5000pln to nie wyszła równowartość w usdt ze względu na prowizje itd.. czy liczy się tylko ile wyszło z mojej karty bankomatowej i ile na nią wrócilo ? Pytam bo ludzie biorą jakieś kursy z NBP i nie wiem do czego to szczerze mówiąc ?!
  Dziękuję

  Odpowiedz
  • Dobrze liczysz. Ważne ile wyszło z Twojej karty i ile wróciło. W tym już masz uwzględnione opłaty.

  • Super, dziękuje !
   1. A czy fakt, że po zakupie usdt mam równowartość 4900 a nie 5000 PLN mogę potraktować jako koszty w PIT czy nie za bardzo ?
   2. Co w przypadku jesli sprzeadje BTC do USTD za cale 5000PLN ale tylko 1526PLN wraca na kartę a pozstała część zostaje w USTD – rozumiem, że wtedy rozpatruje tylko to 1526PLN jakby zapominając wogóle o tej pozostałej części ?
   Później jeśli bym za tą pozostałość (3474 w kursie USDT) kupił znów BTC to nie rozliczam już tego jako koszt, gdyż jest to transakcja USDT-BTC a nie Fiat-BTC ?

  • Jak kupowałeś za 5000 zł to to jest Twoim kosztem. To że później masz mniej to już kwestia spredu i opłat.
   2. Tak, wszystko się zgadza.

  • Bitcoiny zakupione w 2018 r. Sprzedane w 2021, poza wyciągami bankowymi nie mam innych dowodów zakupu, ponadto nigdy nie wpisywałem ich zakupów do pitów nie wiedząc, że jest taki obowiązek (chociaż to raczej moje prawo było przynajmniej wtedy). Czy jeżeli rozliczę ich sprzedaż bez kosztów uzyskania przychodu to sprawa jest czysta z punktu widzenia prawa?

  • Raczej tak. Jedyne co Ci grozi jakby się jednak czepiał urząd skarbowy, to złożenie korekty pitów za 2018, 2019, 2020 i zwrot nadpłaconego podatku.

 130. Witam,

  w maju 2021 r. kupiłem dwa razy BTC i Doge za Eur (przeliczane ze złotówek) na Binance odpowiednio za kwoty: 430 zł i 722 zł.

  Nic nie sprzedawałem.

  Zapomniałem to wpisać do deklaracji? Co teraz zrobić? Korekta deklaracji PIT-38, a jesli tak, które pozycje powinienem wypełnić?

  Z góry dzięki.

  Odpowiedz
 131. Witam. Jestem marynarzem i nigdy nie składałem żadnego pitu, ponieważ firma w której pracuje jest zarejestrowana w UE i nie mam podatków do zapłacenia. Zarabiam w dolarach i chciałem się dowiedzieć czy będę musiał rozliczać się w takiej sytuacji:
  Dostaję wypłatę w $ z firmy na moje konto bankowe w PL. Nie chcę trzymać pieniędzy w banku, wolę te $ trzymać na portfelu kryptowalutym. Więc przelewam te $ na Binance, kupuje USDT, przelewam na portfel. Z czasem jak chce robić zakupy to wysyłam z portfela na Binance, zamieniam USDT na USD i wysyłam na swoje konto bankowe, żebym mógł płacić za zakupy w sklepie kartą. Więc w skrócie wszystko pozostaje w dolarach, nie mam zysku. Załóżmy że wpłacam na portfel 10k USDT I wypłacam na konto bankowe 10k USD. Czy muszę się z tego jakoś rozliczać?

  Odpowiedz
  • Zależy jak dużo wysyłasz, bo to jest darowizna. Jeżeli w przeliczeniu na złotówki jest to mniej niż 4 902 zł w ciągu 5 lat to nie musisz tego zgłaszać.

 132. Witam proszę o pomoc
  w 2021 roku wpłaciłam na giełdę 5500zł za tą kwotę kupiłam hero jak rosło sprzedawałam ale nie wypłacałam a jak malało znów kupowałam czy powinnam zliczyć te transakcje sprzedaży i kupna na giełdzie i to wykazac w pit-38 czy wystarczy jak wykażę to co mam w zakładce transfery czyli zakup hero za 5500 i wypłata 2508 ??

  Odpowiedz
  • Powinnaś wykazać wszystkie transakcje kupna/sprzedaży krypto-fiat.

 133. Moja sytuacja wygląda następująco (w roku 2021):

  – zamieniłem PLN na EUR w dniu powiedzmy 10 marca
  – wpłaciłem zamienione EUR na giełde krypto powiedzmy 15 marca
  – kupiłem na giełdzie USDT za wpłacone EUR 20 i 25 marca

  Jak rozumiem, powinienem złożyć:
  1. PIT-36 (zamiana PLN na EUR?)
  2. PIT-38 – suma kosztu zakupu USDT w przeliczeniu na PLN po kursie z 19 i 24 marca (czy może po kursie po jakim rzeczywiście kupiłem EUR?)

  Odpowiedz
 134. Dzień dobry,
  W roku 2017,2018 zakupiłem krypto za PLN na bitbay natomiast z braku wiedzy i konkretnych przepisów nie zgłosiłem tego w PIT.
  Do tej pory wszystkie transakcje krypto-krypto bez wychodzenia do PLN.
  Czy wystarczy złożyć za 2021 rok tylko PIT-38 następująco?:
  Poz.34: 0
  Poz.35: 0
  Poz.36: kwota X

  Czy konieczne jest złożenie korekty pit-38 za rok 2017, 2018, 2019, 2020?
  Jeżeli nie korekta to złożenie nowego pit-38 za ubiegłe lata?

  Dziękuję i pozdrawiam.
  Świetne forum.

  Odpowiedz
 135. Dzień dobry,
  mam pytanie odnośnie uwzględnienia w PIT-38 prowizji za transakcje na przykładzie.
  W przypadku przewalutowania PLN->ETH->PLN powstały takie operacje:
  1. Pobranie środków z transakcji z rachunku -2000 PLN
  2. Pobranie prowizji za transakcję -0,001 ETH
  3. Otrzymanie środków z transakcji na rachunek 1700 PLN
  4. Pobranie prowizji za transakcję -7 PLN

  A) Zaliczam prowizję pobraną w PLN w koszty?
  34(Przychody) = 1700zł
  35(Koszty uzyskania) = 2007zł
  38(Koszty uzyskania…nie potrącone w roku podatkowym) = 307zł
  B) Pomijam w kosztach prowizję pobraną w ETH?

  Odpowiedz
  • Być może znaczenie ma saldo po operacji, więc uzupełniam:
   1. 0zł
   2. 0,21118 ETH
   3. 1700zł
   4. 1693zł

  • 1. Masz już prowizję w cenie, czyli w koszty wpisujesz 2000 zł pozycja 35
   3. Jw. wpisujesz przychody 1693 zł pozycja 34
   Edycja 15:50 02.05.2022

  • Mam prowizję w cenie? Przecież kolejna operacja to pobranie prowizji -7zł po którym saldo zmienia się z 1700zł na 1693zł… jesteś pewien/pewna że w tym przypadku prowizja nie jest kosztem skoro chyba pomniejsza mój przychód?

  • Tak powinno być przychody 1693. Wtedy 7 zł jest już w cenie.
   Ta wersja też jest ok:
   34(Przychody) = 1700zł
   35(Koszty uzyskania) = 2007zł
   Wychodzi na to samo.

 136. Cześć, niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji co do mojego przypadku.
  W kwietniu i maju 2021 kupiłem kryptowaluty na Binance za około 7000zł. W październiku gdy wartość kryptowalut wróciła do “normy” wymieniłem większość na euro. Od tamtej pory trzymam to euro w portfelu binance.
  I teraz pytanie czy to ta wymiana liczy się jako przychód – nie wypłaciłem tego na konto bankowe tylko ciągle wisi to w binance.

  Jeśli tak to powinienem dzisiaj rozliczyć się z kosztem 7000zł i przychodem powiedzmy 6500zł tak?(trochę straciłem na tej zabawie)

  Boję się, że rozliczę się tak, po czym za miesiąc wypłacę sobie to euro na konto i za rok się do mnie urząd doczepi.

  Odpowiedz
  • Przelewy są obojętne podatkowo. Rozliczać tylko operacje krypto-fiaty.
   Jeśli tak to powinienem dzisiaj rozliczyć się z kosztem 7000zł i przychodem powiedzmy 6500zł tak?
   Tak będziesz miał koszty do przeniesienia na kolejny rok.
   Jak się rozliczysz to US nie będzie się miał do czego przyczepić.

 137. Dzień dobry.
  Proszę pilnie o odpowiedź.
  Kupowałem krypto pierwszy raz w za 3 tyś zł 2017 roku ale nie sprzedawalem ich nigdy do FIAT. Robiłem zakupy również w 2021. Nigdy nie sprzedawałem.
  Mam historie transakcji kupna za pln w 2017 roku.
  Czy mogę ten 2017 rok w jednym PiT 38 za 2021 rok wrzucić w koszty?
  Czy jednak będę musiał za całe 3 tyś zł zapłacić podatek bo minęło za dużo czasu?
  Gdzieś czytałem że za 2017 rok będzie już potrzebny PIT 36. Dodam że pracuje na umowe zlecenie ciągle tak jak wtedy.
  Dziękuję.

  Odpowiedz
  • Nie musisz składać pita za 2017 r. ale jak chcesz te zakupy kiedyś uwzględnić to musisz złożyć pit-38 za 2019 r. i tam to wpisać, następnie złożyć pit-38 za 2020 r. i za 2021 r. i przepisać te koszty.

  • Niestety jednak okazało się, że w 2017 roku dokonałem sprzedaży do złotówki crypto o wartości 1000 zł po czym później za to kupilem BTC. Dostałem to krypto od kolegi za gotówke. Nie ogarniałem wtedy thetera i jak to prawnie podatkowo wygląda.
   Czy w tej sytuacji mam tak samo wypełnić PIT 38 za 2019, za 2020 i 2021 i w polu przychód wpisać 1000 zł i wykazac czynny żal za każdy PIT?
   Czy przychód tj. te 1000 zł muszę już przepisywać do dalszych PIT ów tj. 2020 2021?
   Dziękuję

  • Zależy kiedy kupiłeś BTC, bo jak w 2017 r. to nie masz do zapłacenia podatku za 2017 r.

  • No tak w 2017 roku za sprzedane DASH do PLN kupiłem za PLN BTC dzień później.
   Tak więc przy sprzedaży powstał obowiązek podatkowy czyli powinienem wykazywać przychód w PIT 38 za 2019 2020 2021?

  • No to skoro sprzedałeś w 2017 r. to masz zaległy podatek do zapłacenia, bo zakup BTC mogłeś wrzucić w koszty dopiero w picie za 2019 r.

  • Na PIT 36 za 2017 rok też przecież mogę wykazać koszta uzyskania przychodu tj. 4100 zł zakup i mam sprzedaż za 1000 zl i strata wynosi 3100 zł więc nie zapłacę podatku bo nie było zysku. Czy tą stratę 3100 tj koszt zł mogę przepisać na późniejsze PIT 38 jako nierozliczony koszt?
   Mam już mętlik w głowie za chwilę mija termin 2 maja na rozliczenie a wszystko skomplikowało się przez tą sprzedaż za 1000 zł DASHA ;/

 138. Witam
  Pod koniec 2020 roku wpłaciłem na konto giełdowe Bitbay 11 000 zł. Wiekszość z tej kwoty straciłem, ale nie rozliczałem tego. W 2021 roku z tej kwoty co mi została na koncie giełdowy zarobiłem dużo wiecej niż wpłaciłem w roku 2020, przy tym robiąc kilkaset jak nie kilka-tysięcy transakcji w ciągu roku. Wymieniając co chwile zł na różne inne kryptowaluty i oczywiście powracając na zł. Na Koncie giełdowym mam 60000 zł, ale w 2021 roku wypłaciłem tylko 1500 zł z giełdy na swoje konto bankowe. Rozumiem że tylko kwota wypłacona na swoje konto bankowe liczy się opodatkowaniu? A jeżeli w 2020 roku wkład był znacznie większy to podatek wynosi 0 zł?
  Podsumowując powinienem uzupełnić to tak: (?)
  34. 1500
  35. 0
  36. 11000
  37. 0
  38. 9500

  Odpowiedz
  • Nie, nie tak. Wpłaty i wypłaty nie mają znaczenia podatkowego. Liczą się tylko transakcje krypto-fiat. Powinieneś złożyć zaległy pit-38 za 2020 r. i w nim zawrzeć wszystkie transakcje oraz pit-38 za 2021 r. i w nim także zsumować wszystkie zakupy za fiaty i sprzedaże do fiat.

  • jeśli nie chcesz wypłacać fiatów to zamieniaj krypto na stablecoiny – a potem za stablecoiny kupuj krypto. Zamiast BTC-PLN-BTC lepiej robić BTC-USDT-BTC wtedy nic nie trzeba wykazywać, a tak trzeba wykazać każdą transakcję z fiatem (PLN) zakup krypto jako koszt a sprzedaż jako przychód

 139. Dzień dobry proszę o pomoc,
  w roku podatkowym 2021 kupiłam różne kryptowaluty w sumie za kwotę 52 114,38 sprzedając dwie z nich z zyskiem wyszłam do PLN w kwocie 10 925,71. Reszta zainwestowanych pieniędzy jest dalej w krypto. Czy moje rozliczenie będzie wyglądało w następujący sposób??
  34. 10 925,71
  35. 52 114,38
  36. 0
  37. 0
  38. 41 188,67

  Odpowiedz
 140. ETH kupione w 2020 za kwotę powiedzmy 3000 – nie zlozylem pit38 za 2020 bo brak wiedzy był. Sprzedaż z dużym zyskiem w 2021 za kwote powiedzmy 20 000 ok października. Uzyskane ze sprzedaży pieniądzie po pewnym czasie zainwestowane w ETH, XRP i XLN – w sumie bez znaczenia w co ale powiedzmy 15000 wydane na kryptowaluty ok grudnia 2021.
  1). Czy przed zrobieniem pit38 na 2021 muszę złożyć korektę pit38 za 2020 z czynnym żalem od razu (wtedy był tylko zakup)?
  2) Jeśli zrobię jak w punkcie 1) to czy mogę te 3000 odliczyć jako koszt nabycia w pit38 za 2021?
  3) Czy nabycie innych kryptowalut w roku 2021 mogę zaliczyć jako koszt nabycia dla sprzedanych w 2021 roku ETH. Nabycie było po sprzedaży

  Dziekuję za odpowiedzi

  Odpowiedz
  • 1. Tak, czynny żal nic nie wnosi, bo nie masz zaległych podatków do zapłacenia.
   2. tak
   3. tak

 141. Dzień dobry
  Mam prośbę o pomoc w rozliczeniu PIT-38 z transakcji na kryptowalutach za rok 2021. W jakie sytuacji należy załączać do rozliczenia rocznego PIT-ZG w przypadku transakcji na Zonda (Estonia) i Coinbase (Irlandia). Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
 142. Mam prośbę o informację jakie są zasady załączania PIT-ZG do PIT-38 z rozliczeniem transakcji na kryptowalutach z Zonda i Coinbase ? Bardzo ciężko cokolwiek się dowiedzieć w internecie.

  Odpowiedz
 143. Witam,
  Nie mieszkam w UE, ale moje konto na crypto bylo rejestrowane na polski adres, bo tu gdzie mieszkam jest zblokowane. Płacę podatki w kraju zamieszkania i nie mam żadnych dochodów w Polsce. Dodam też, że nie mam też narazie dochodów z krypto. PIT-38 miał być tylko deklaracją zakupu.
  Pytanie czy wogóle muszę deklarowac zakup nie mieszkając w Polsce? Martwi mnie tylko, że adres na giełdzie jest polski, więc giełda może przesłać dane do US.
  PS. Na e-pit nie udało mi się wypełniać pitu, bo nie ma jak wpisać adresu lokalnego urzędu podatkowego (mozna tylko wybrac z listy polskich urzędów). Jak zostawiam puste pole, nie mozna przejść dalej. Przez profil zaufany wogóle niemogę się zalogować, nie otwiera strony.

  Odpowiedz
  • Powinieneś złożyć deklarację z kryptowalut tam gdzie rozliczasz swoje podatki.

 144. Dzień dobry
  Prosze o informacje:
  W 2017r. było kilka transakcji kupno-sprzedaż krypto, dochód ok.300pln.
  W 2018r. bylo 9 transakcji kupna, 1 sprzedaż, dochód minus 1600pln.
  W 2019r. bylo 1 kupno, 1 sprzedaż, dochód minus 100pln.
  W 2020r nie bylo żadnych transakcji
  W 2021r. bylo 19 transakcji kupna i 21 sprzedazy, dochód minus 200pln
  Dodam ze wszystkie transakcje były realizowane do FIATow.
  Na wszystkie wplaty na gielde Bitbay mam potwierdzenie. Jedna wpłatę w 2018r. na ok. 1000pln zrobil mi kolega ze swojego banku bezpośrednio na konto na Bitbay (kupiłem za to krypto i do tej pory je mam bez żadnych transakcji).
  Czy taka wpłatę mogę wrzucić w koszty (czy to legalne taki wplyw?)
  2019, 2020, 2021 wiem ze mam złożyć PIT-38, jak rozliczyc rok 2017 i 2018 wiem ze musze zlozyc korekte PIT-36. Nigdy sie sam nie rozliczałem.
  Z góry dziękuje za pomoc

  Odpowiedz
  • Za rok 2017 i 2018 operacje na kryptowalutach wykazujesz w PIT-36 w poz. 74 i 75 – w rubryce prawa autorskie i inne prawa majątkowe

   “Jedna wpłatę w 2018r. na ok. 1000pln zrobil mi kolega ze swojego banku bezpośrednio na konto na Bitbay (kupiłem za to krypto i do tej pory je mam bez żadnych transakcji).
   Czy taka wpłatę mogę wrzucić w koszty (czy to legalne taki wplyw?)”

   Taka wpłata to darowizna ale jest mniejsza od 4 902 zł. Jest to legalne i nie trzeba zgłaszać do US. Nie możesz jej wrzucić w koszty, bo wpłaty są obojętne podatkowo, liczą się transakcje krypto-fiat. Jeżeli za to kupiłeś krypto to możesz to wrzucić w koszty.

  • Tak trzeba dołączyć czynny żal, zapłacić zaległy podatek z odsetkami i liczyć na to że US nie dowali jeszcze jakiejś ekstra kary (po to ten czynny żal).
   PS
   Przedawnienie zobowiązania podatkowego następuje po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Podatek za 2017 r. płacimy w 2018 r. W styczniu 2024 będzie przedawnienie zobowiązania podatkowego z 2017 r.

 145. Mam takie pytanie, bo kupiłem kryptowaluty za np. 1000zł, na giełdę wpłynęło np. 900 zł po potrąceniach prowizji i na giełdzie kwota jest w USD. Którą kwotę mam wpisać w PIT, kwotę w zł z konta bankowego czy kwotę jaka wpłynęła na giełdę w USD ( jeśli to co wpłynęło rzeczywiście na giełdę to po jakim kursie przeliczyć na zł)?

  Odpowiedz
  • Jeżeli wpłacałeś na giełdę złotówki a dostałeś dolary to to jest transakcja fiat-fiat i nie rozliczasz jej w pit-38 tylko w pit-36 (przychody z innych źródeł). Dopiero transakcje fiat-krypto rozliczasz w pit-38. Jeżeli np. kupisz kryptowaluty za dolary, wtedy dolary przeliczasz na złotówki po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego transakcji.
   W pit 36 kosztem byłoby 1000 zł a przychodem dolary zamienione na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcję fiat-krypto.
   Natomiast w pit 38 kosztem byłyby dolary zamienione na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcję fiat-krypto.

 146. Witam, jeśli we fiat mam 1.20 euro a reszte ciągle trzymam w stable coin BUSD, dokonując paru tranzakcji w stable coinach, musze się rozliczać?
  Dziękuję za odp 🙂

  Odpowiedz
  • Rozliczasz się tylko z transakcji krypto-fiat. Transakcje krypto-krypto są obojętne podatkowo.

 147. Dobry wieczór,
  mam pytanie: czy transakcje kryptowalutami, np. BTC do USD (które dodam od razu po zakończeniu transakcji przewalutowują się na złotówki) mogę zsumować z transakcjami np na złocie do dolara ?

  Odpowiedz
  • W takim razie gdzie mam wpisać dochód z transakcji na złocie, ropie czy dolarze do euro itp. ? Który to PIT?

  • Jeżeli to CFD i nie jest ujęte w pit-8C to rozliczasz to w pit-38 sekcja C inne przychody.

 148. Witam serdecznie,
  czy mogę rozliczyć kryptowaluty, po samych wpłatach na giełde, i wypłatach na konto bankowe? W 2021 miałem:

  Wpłaty na giełde: 10100 pln (3 przelewy)
  Wypłaty na konto: 9839,83 pln (2 przelewy)
  Prowizje Bitbay: 291,2 pln
  Jestem 31,03zł do tyłu. Przy ostatniej wypłacie nie miałem żadnych krypto ani pieniędzy na giełdzie.

  Pit 38 już jakoś inaczej wygląda.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 149. Witam
  W 2020 kupione krypto za 32000 (zgłoszone w pit-38), w 2021 sprzedaż za 60000 i ponowny zakup za 50000. Czy rozliczenie powinno wyglądać następująco?
  34: 60000
  35: 50000
  36: 32000
  37: 0
  38: 22000
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 150. Witam, chce rozliczyć podatek od krypto. a było to tak:
  1. w sumie w 2021 wpłaciłem 25000 zł (rozpoczecie inwestowania)
  2. obracałem kryptowalutami na linii krypto-PLN
  3. wypłaciłem 3100 zł na konto – reszta pienieedzy nadal pozostała w obrocie giełdowym
  4. Na koniec roku zostałem z kilkoma krypto na kwote ok 18000

  Postanowiłem swój dochód obliczyc wstawiając do Excela wszystkie operacje oparte na złotówkach i wyszło mi ok -16000 straty.

  Pytania:
  1. czy dobrze to licze sumiując wszystkie dodatnie i ujemne transakcje w PLN (wiem że prowizje przy sprzedaży krypto są w nich ale to powiększa mój koszt którego nie ujmuję więć US nie ma sie do czego przyczepić)
  2. Czy musze wziać pod uwagę że zostałem z krypto na kolejny rok i o ich wartośc na dzień 31.12 muszą pomniejszyc tą stratę?
  3. Jeśli ani jedna odpowiedz nie jest dobra to jak mam to poprawnie rozliczyć ?:)

  Odpowiedz
  • Nie uwzględniając operacji pośrednich to:
   koszty 25000
   przychody 3100
   dochód 0,00
   koszty do przeniesienia na następny rok 25000-3100 = 21900

   W Twoim przypadku koszty i przychody będą większe bo robiłeś operacje krypto-fiaty ale koszty do przeniesienia na następny rok powinny wynosić 21900
   Przykładowo gdybyś np. zrobić 5 operacji sprzedaży po 500 i później odkupienia znowu po 500 to masz 2500 zł kosztów więcej i 2500 zł przychodu więcej ale różnica pozostaje ta sama. W tym są już uwzględnione opłaty giełdy. To ile są warte krypto z którymi zostałeś na koniec roku nie ma znaczenia dopóki nie zamienisz ich na złotówki.

   1. źle liczysz bo powinno Ci wyjść 21900 zł straty
   2. Wartość krypto z którymi zostałeś nie ma znaczenia, na następny rok przenosisz tylko stratę 21900
   3. Patrz wytłumaczenie wyżej.

 151. Dzień dobry
  W 2019 kupiłem krypto za 500 zł, ale nie zlożyłem deklaracji. W 2021 sprzedałem wszystko i teraz muszę zapłacić podatek. Czy składam “korektę zeznania” za 2019 i 2020, zaznaczając w PIT 38 pole A7 (jeśli tak to które?) czy powinienem wypełnić nową deklarację za te dwa zaległe lata?

  Odpowiedz
  • Jak nie składałeś deklaracji za 2019 i 2020 to powinieneś je złożyć teraz, jak składałeś to robisz korektę tych deklaracji.

 152. Witam, na revolucie dla potwierdzenia zakupu mam niższa kwote niz fizycznie zaplacilem. Tak jest dla wieku transakcji. Tak samo przy wymianie na pln. Czy podaje to co fizycznie pobralo mi i to co fizycznie dostalem?

  Odpowiedz
  • Ważne jest to co fizycznie zapłaciłeś i to co fizycznie dostałeś. To już uwzględnia opłaty pobrane przez revolut.

 153. Dobry wieczór,
  Jeżeli zainwestowałem w 2021r. 2000zł w krypto, urosło mi to do 2500zł, przeszedłem całą sumą do FIAT’ów i następnie wydałem te wyciągnięte 2500zł ponownie na inne krypto (już nie ruszając ich), to czy rozliczenie powinno wyglądać następująco:

  34. 500
  35. 4500
  36. 0,00
  37. 0,00
  38. 4000 ?

  Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
  • przychody 34 2500,00
   koszty 35 2000+2500=4500,00
   36 0,00
   37 0,00
   38 2000,00

   Jak sprzedałeś za 2500 to przychodu masz 2500 zł a nie 500 zł. Przychód to jest kwota jaką dostajesz w złotówkach po sprzedaży krypto.

  • A czy rozliczenie w Excelu po zsumowaniu wszystkich operacji na plus i minus d właściwy wynik ?

 154. Przeczytałam bardzo dużo waszych komentarzy, ale i tak muszę napisać swój.
  W 2021 po raz pierwszy miałam do czynienia z krypto. Powiedzmy, że przez cały rok zrobiłam około 12 wpłat na Binance po 50-100 euro. jakoś coś ponad 4 tys zł. Zawsze wpłata w euro i wymiana euro na usdt i kupno krypto.
  Z czego transakcji np. btc/usdt , eth/usdt, ada/usdt itp.. było naprawdę bardzo, bardzo dużo. W 2021 zamieniłam to i owo na euro i wybrałam 800 zł w bankomacie (tutaj powstał przychód?).
  Druga sprawa jest taka, że wpłaciłam na blockchain po 100e na btc i przelałam na binance, i 100e na eth i to zostaje na blockchain. Więc 100e, które przelałam w btc też normalnie dodać do kosztów?
  Uważam, że mój koszt to moje 4 tysiące (+100e) a przychód 800 zł ale podatku nie ma. Chodzi mi tylko o pewność, że muszę przeliczyć transakcje gdzie wymieniłam usdt na euro i je wybrałam!!??
  Muszę to ogarnąć do końca tygodnia, ehh..
  z góry dziękuje za odpowiedź =)

  Odpowiedz
  • “wybrałam 800 zł w bankomacie (tutaj powstał przychód?)”
   TAK

   “wpłaciłam na blockchain po 100e na btc i przelałam na binance, i 100e na eth i to zostaje na blockchain. Więc 100e, które przelałam w btc też normalnie dodać do kosztów?”
   100euro na btc i 100euro na eth to daje 200euro kosztów

   “Uważam, że mój koszt to moje 4 tysiące (+100e) a przychód 800 zł ale podatku nie ma.”
   Koszty to 4 tys. zł + 100 euro + 100 euro
   Przychody 800 zł
   Nie ma podatku bo koszty przewyższają przychody.

  • Witam,
   W 2019 i 2020 kupiłem kryptowaluty i nie zgłosiłem tego do US. Istnieje jakaś możliwość złożenia pit-38 za tamte lata, żeby w przyszłości przy realizowaniu zysku nie płacić podatku od całych kwot w krypto?
   Pozdrawiam!

 155. Jak w końcu jest z platformami np. eToro? Czy w PIT mam uwzględniać zsumowane transakcje z całego roku podatkowego – zsumowane prowizje/opłaty? Czy tylko w tym roku kiedy wypłaciłem środki z konta eToro na moje konto bankowe (otrzymałem konkretny dochód i mogę wyliczyć podatek).

  Odpowiedz
  • Sumujesz wszystkie transakcje w roku podatkowym. Przelewy, wpłaty i wypłaty nie mają znacznenia podatkowego.

 156. Witam, mam zestawienie transakcji ZONDA i kilkanaście pozycji określającą wartość Wpłat i Wypłat w tym była jedna sprzedaż w PLN
  Rozumiem, że sumuję wszystko i uzupełniam w PIT 38 odpowiednio przychód( czyli sprzedaż) koszt czyli wartość wszystkich nabytych transakcji.

  Co z pozycjami, które są wyszczególnione w pozycji Wartość nie w PLN a USDT Przeliczam to jakość?

  Odpowiedz
  • Sumujesz tylko operacje krypto-fiaty. Krypto-krypto nie mają znaczenia podatkowego.

 157. Jakie potwierdzenie jest wystarczające dla US? Niestety nie pobrałem w porę potwierdzeń z Binance i nie są już dostępne(pokazuje tylko z ostatnich trzech miesięcy), jedyne co posiadam to potwierdzenia płatności kartą, których odbiorcą jest Binance.
  Dokonałem również zakupu metodą binance P2P blikem, gdzie kupuje się krypto bezpośrednio od innych użytkowników, tu na potwierdzenie mogę mieć screeny z binance oznaczone jako zlecenia na kwotę zakończone powodzeniem oraz potwierdzenia płatności blikiem do tych osób, jednak sam czuję, że są to dowody dosyć łatwe do podważenia.
  Czy takie dowody są wystarczające?

  Odpowiedz
  • Trudno powiedzieć czy to wystarczy. Wszystko zależeć będzie od podejścia US, które może być różne.

 158. Witam,
  kupiłem w 2021 BTC za 1000zł, sprzedałem część BTC( około 75%) za 1056,74zł.
  Następnie kupiłem inna krypto ADA za 226zł.
  Jak to rozliczyć?
  34. 1056,74
  35. 1226.00
  36. 0,00
  37. 0,00
  38. 169,26 ?
  Czy to się zgadza?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 159. Dzień dobry.

  W roku 2021 dokonywałem wyłącznie zakupów kryptowalut poprzez płatność kartą debetową. Chciałbym się upewnić:
  1. czy w poniesionych stratach mogę uwzględnić pełne kwoty widoczne na rachunku bankowym? (np. płaciłem 100 PLN kartą, a w historii transakcji na giełdzie widnieje kwota zakupu coina na wartość 98,1 PLN)
  2. czy bankową prowizję za przewalutowanie (z PLN na USD) wynikającą z zakupu kryptowaluty w obcej walucie również mogę policzyć jako poniesione koszta/straty?

  Z góry bardzo serdecznie dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
  • 1. Tak uwzględniasz wszystkie koszty jakie poniosłeś.

   2. To już jest trochę bardziej problemowe bo zyski i straty na kupnie i sprzedaży walut fiat np. PLN na USD powinieneś rozliczyć w pit-36 (przychody z innych źródeł).

 160. Dzień dobry,
  Czy mam zsumować wszystkie operacje jakie wykonałam, tzn wiele transakcji kupna i sprzedaży ze stratą? Stale obracałam tymi samymi pieniędzmi. Po zsumowaniu wszystkiego wychodzi niebotyczna kwota.

  Odpowiedz
 161. Dzień dobry,
  Widziałam podobne zapytanie od innego użytkownika. Korzystałam z aplikacji Revolut. Mam tam pełno transakcji na ETH, wszystko zostało sprzedane finalnie ze stratą. Po załadowaniu wyciągów wyszła jakaś niebotyczna suma kosztów i dochodów. Rozumiem, że tak to ma wyglądać, bo liczy się suma transakcji?

  Odpowiedz
 162. Posiadam konto walutowe w banku i z tego konta przelewam Euro na giełdę. Czy przy wychodzeniu do PLN będę musiał gdzieś uwzględnić wcześniejszą wymianę PLN -> EUR czy jedynie w rubryce 35 uwzględniam koszt zakupu krypto przeliczony po kursie z dnia poprzedniego z NBP?

  Kupienie Euro taniej i sprzedaż drożej może być potraktowane jako przychód z tytułu wymiany walut, co się dzieje w przypadku kiedy po drodze wydarza się jeszcze krypto?

  Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
  • Powinieneś uwzględnić potencjalny zysk lub stratę na kursie walut (np. EUR) w pit-36 (przychody z innych źródeł).

 163. Witam, mam 2 pytania
  1. Czy do 30 kwietnia rozliczam podatek od krypto za cały 2021 od 1 stycznia do 31 grudnia 2021. Jeśli tak to co mam zrobić gdy wypłaciłem w 2022 roku krypto do fiat, będę to musiał zapłacić do 2023 30 kwietnia tak?

  2. Jeśli kupiłem Krypto za fiaty w 2022roku to czy mogę odliczyć to od dochodu z 2021 roku? np kupiłem krytpo za fiaty 2021 za 500zł a wypłaciłem 1500zł, czyli mam podatku 1000zł ale jeśli wpłaciłem koljne 500zł ale już w 2022 roku to czy mogę je odliczyć od tego 1000zł?

  Odpowiedz
  • 2. Tak 2022 r. rozliczamy w 2023 roku.
   3. Możesz przenieść koszty na następny rok a nie dochody. Za 2021 r. płacisz normalnie podatek od dochodu i nie możesz go sobie przenieść na następny rok ani odejmować od niego koszty z 2022 r.

 164. Witam w roku 2021 zakupiłem btc za 500 zl,736zl oraz 736 euro w jaki sposób rozliczyć się w picie 38. Było sporo transakcji krypto/ krypto ale nic nie przerzucałem do fiata.

  Odpowiedz
  • W polu 35 wpisujesz sumę wszystkich kosztów. (500 zł + 736 zł + 736 euro) Euro musisz zamienić na złotówki po średnim kursie nbp z dnia poprzedzającego transakcję.

 165. Dzień dobry,

  W którym momencie muszę przedstawić do US potwierdzenie zakupu kryptowaluty? Czy US sam wystąpi o takie potwierdzenie?

  Odpowiedz
 166. Dzień dobry,
  czy kupując krypto na giełdzie Zonda (dane rejestrowe wskazują na Estonię) powinienem oprócz PIT-38 wypełnić jeszcze PIT-ZG? Podatku do zapłaty nie mam, w 2021 zrobiłem tylko zakupy za PLN.

  Odpowiedz
 167. W roku (2021) regularne kupno (bez wypłacania) – tutaj sprawa jest jasna i PIT normalnie do złożenia.

  Natomiast jest taki wątek:
  – 2017 rok 2 transakcje: (kupno, potem sprzedaż części),
  – 2019 rok 2 transakcje: sprzedaż oraz kupno.

  Teoretycznie za 2017 / 2019 należałoby dokonać korekty, jednak co w przypadku braku dokumentów/potwierdzeń (np. strona pośrednicząca już nie istnieje, a ma się tylko potwierdzenie kupna bez konkretnych kwot)?
  Ostateczny bilans i tak jest taki, że więcej było zakupów aniżeli sprzedaży/zysków.

  Czy w przypadku braku posiadania dokładnych danych wystarcza czynny żal czy konieczne są jeszcze jakieś kroki?
  Nie mam zbytnio pomysłu jak inaczej dałoby radę taki przypadek rozwiązać

  Odpowiedz
  • W przypadku braku dokumentów to lepiej tego nie wpisywać, bo w przypadku kontroli nie będziesz miał jak tego udowodnić.

  • No w sumie racja, dzięki za odpowiedź.

   A hipotetycznie, gdyby w tych latach bilans był dodatni (zysk) to jak wtedy wygląda sytuacja?
   Składa się czynny żal i płaci ewentualny podatek czy też odlicza się wtedy ten zysk w zeznaniu za 2021 (tzn. pomniejszenie kosztów o te zyski).
   Wskazuje akurat zeznanie za 2021, bo ono byłoby pierwszym zeznaniem i rozliczeniem krypto (akurat same kupno).

 168. Witam. W roku 2021 wpłaciłam pieniądze na binance (350zl ) i kupiłam za to usdt następnym razem kupiłam usdt za 25 euro. Jak powinnam się rozliczyć jeśli nigdzie nie mam potwierdzenia zakupu za euro tylko mam potwierdzenie zakupu usdt za to 350zl. Czy wystarczy jak rozlicze się z tego 350zl ? Bo jeśli miałabym kontrolę nie mogłabym udowodnić zakupu za to 25 euro. Jeszcze jedno pytanie. Jeśli nie zamierzam sprzedawać nigdy tych kryptowalut czy muszę się rozliczać?.
  Jeśli nigdy już nie zakupie kryptowalut to co roku będę musiała składać pit 38? Czy tylko w tym roku? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Jak nie masz potwierdzenia zakupu za 25 euro to faktycznie lepiej tego nie wpisywać.
   Jeżeli już byś nigdy nic nie robiła w przyszłości, to do końca życia albo do zmiany przepisów, musisz składać pit-38 i przepisywać koszty na następne lata.

 169. Hej,
  Bardzo dobry wątek i dużo można wyczytać bez wieksego wysiłku.

  Na potwierdzenie musze sie dopytać.

  Jak kupiłem tokeny za ~10000PLN
  ale fee zabrało 300PLN
  to w (35) podaje 10000+300 = 10300 ?

  2. jeszcze pytanie.
  Jeżeli na PLN z ww. kwoty (10kPLN) wymieniłem na fiaty tylko ~1kPLN w 21r.
  To musze wskazać dochód 9300PLN i z niego rozliczyć 19% ?

  Odpowiedz
  • W polu 35 wpisujesz 10 000 PLN to jest całkowity koszt razem z fee. Chyba że wydałeś w sumie 10 300 PLN gdzie fee zabrało 300.
   Jeżeli kosztów masz 10 000 zł a przychodu tylko 1 000 zł to masz stratę a nie dochód. Wpisujesz to w pit-38 i wychodzi Ci że masz jeszcze 9 000 zł kosztów do rozliczenia w kolejnych latach. Na razie nie musisz płacić podatku, bo nie uzyskałeś jeszcze dochodu.

 170. Dzień dobry, jeszcze raz zadaje pytanie, ponieważ ostatnio niedoprecyzowałem i nadal nie jestem pewien jak to rozliczyć:) W 2021 kupiłem kryptowaluty za kwotę 23400. Handlowałem na kilku giełdach oraz na giełdzie Zonda do złotówki. Wypłaciłem 3874,72Pln, jest to zysk z handlu na giełdzie binance. Krypto przelałem na Zonde i wyszedłem do złotówki, więc powstał obowiązek podatkowy. Jednocześnie zrobiłem kilka małych transakcji na giełdzie zonda(wynikiem tych transakcji nie jest wypłata 3874,72, po prostu handlowałem do złotówki i odkupowałem kryptowaluty taniej – 7 transakcji kupna sprzedaży po ok 500:
  np.
  transakcja 1. Kupno 500 Sprzedaż 700
  transakcja 2. Kupno 500 Sprzedaż 1000
  itd
  zakupy 3500 Sprzedaż 5000 Zysk 1500
  Czy w polu 35 mam wpisać wartość 23400+3500 (7transakcji po 500) i to samo w polu 34 mam wpisać 3874,72 + 5000 (zliczona wartość sprzedaży 7 transakcji)
  Z góry dziękuję, za odpowiedź
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 171. Cześć, użyłem Aplikacji Cryptiony do wyliczenia podatku. Dziwna sprawa w ubieglym roku zainwestowałem niecale 40k pln( zaczelem w styczniu wczesniej nic nigdy nie inwestowałem) z tego wyplacilem ok 8200 pln czyli moje koszty na kolejny rok 2022 to ok 31800pln i niby wszystko sie zgadza tak policzyło ale ale ale….. przychód wyliczyło na 108371,54 zł a koszt uzyskania przychodu 140245,28 zł,Koszty uzyskania przychodu niepotrącone w roku podatkowym
  31873,74 zł skad te liczby???? na dzien 31 grudnia 2021 btc alty i wszystko bylo na spadkach btc byl po 47k wtedy, nie mozliwe żebym mial tyle przychodu… Tyle to moglem miec (przez chwile ) ale w maju jak btc byl po 64k ale sie nie skieszowałem i czesc stopniala, pomocy mam tak wpisac w picie jak policzyl program??? skad tak ogromne liczby 140 i 108k pomocy

  Odpowiedz
  • To pytanie do twórców programu ale odpowiedź może być prosta. Program liczy wszystkie operacje kupna i sprzedaży, zgodnie z tym jak wymaga US, stąd mogły wyjść takie duże kwoty. Chyba że dokonałeś tylko jednej transakcji kupna za 40 tys. zł i jednej transakcji sprzedaży za 8200 zł. Wtedy coś byłoby nie tak w obliczeniach.

  • transakcji bylo 72 dla tego, ze jesli np zlecilem zakup 5eth to zostaly one kupione np w 9 różnych transakcjach po kawałku. Jestem zielony w temacie wiec mam prośbę do kogos znajacego sie na temacie czy to w ogóle możliwe?? czy ten program cos zle liczy skad moze byc 140 k jak wplacilem 40k ??(bo rozumiem, ze to co bylo w krypto ale nie zostalo skieszowane do zł sie nie liczy? dobrze mysle??) wyglada to tak jakby program dodał te jedynki z przodu np 140245,28 zl zamiast 40245,28 zl (koszt uzyskania przychodu czyli moje 40 k +245,28 zł jakis innych kosztów może np prowizji.

  • Nie ma znaczenia jaką kwotę wpłaciłeś. Liczą się zawarte transakcje fiat.

   Wysokość zobowiązań podatkowych nie wylicza się na podstawie kwot wpłaconych i wypłaconych z/na giełdę. Jeżeli wielokrotnie dokonywało się transakcji kupna i sprzedaży, to wartość wielokrotnie większa od wpłaconej kwoty nie powinna dziwić. W przychodzie oraz kosztach uzyskania przychodu sumuje się wszystkie zawarte transakcje fiat.

   https://help.cryptiony.com/baza-wiedzy/dlaczego-na-raporcie-podatkowym-widze-takie-duze-kwoty-w-polach-przychod-oraz-koszty-uzyskania-przychodu/

 172. Witam.

  Mam taką sytuację. W poprzednim roku, dokonałem wpłaty na Revolut na kwotę powiedzmy 10 000pln. Zakupiłem za to BTC. Następnie sprzedałem do fiata i dokonałem kilku innych drobniejszych operacji kupna/sprzedaży. Rozliczając PIT38 w koszty wpisze 10 000 PLN czy muszę sumować każda transakcję kupna a w dochodzie sumować każdą sprzedaż, mimo iż z konta bankowego pobrano 10 000.

  Odpowiedz
  • Przelewy są obojętne podatkowo. Liczą się transakcje. Więc należałoby zsumować każdą sprzedaż i każdy zakup.

 173. Witaj!
  chce wysłać moje krypto mężowi, czy muszę wtedy o tym jakoś informować US?
  Zakup krypto w 2021, bez transakcji, bez wychodzenia do FIAT.
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Zasadniczo jest to darowizna w pierwszej grupie zwolniona z podatku, żeby była zwolniona z podatku musi być zgłoszona ale zależy to też od kwoty.
   Kolejna sprawa to podatek przy późniejszej sprzedaży kryptowalut (zamiana na fiaty).
   Żeby nie płacić podatku od całej kwoty pasowałoby uwzględnić koszty zakupy ale mąż nie może uwzględnić Twoich kosztów zakupu, chyba że w momencie przelewu krypto mężowi zgłosisz darowiznę (w przeliczeniu na złotówki po bieżącym kursie krypto). To będzie dla Ciebie przychód do wpisania w PIT-38 a dla męża koszt do wpisania w pit-38.
   Najlepiej jednak dopytać w Krajowej Informacji Skarbowej czy taki sposób będzie im odpowiadał.
   Konsultanci infolinii Krajowej Informacji Skarbowej są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18 pod numerami:
   tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych)
   tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych)
   tel. +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)

 174. Cześć, proszę was o radę

  W 2018 zakupiłem krypto za 6000zł i w tym samym roku sprzedałem całość za 4000zł, więc nie uzyskałem w tamtym roku dochodu i niestety nie złożyłem deklaracji podatkowej za tamten rok.

  W 2019 oraz 2020 nic nie kupiłem, natomiast w 2021 kupiłem krypto i wypłaciłem część krypto z zyskiem

  W tym roku chcę rozliczyć się za 2021r. i chciałbym doliczyć koszty z roku 2018.
  Jak polecacie to najlepiej rozegrać?

  Odpowiedz
  • Jeszcze pytanie czy rok 2018 mogę wtedy wpisać w PIT-38 za rok 2018, czy muszę skorzystać z innej deklaracji?
   I złożenie korekt pitów oznacza jednocześnie zgłoszenie czynnego żalu?

   Wielkie dzięki za pomoc

  • Krypto wpisujemy do pit-38 dopiero od 2019 r. Wcześniej krypto należało wpisać w PIT-36, wpisujemy przychody i koszty w części D.1 w wierszu 7 Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy. Rubryka 74 przychody, rubryka 75 koszty.

   Korekta nie jest jednoznaczna ze złożeniem czynnego żalu. Czynny żal to trochę taki potworek legislacyjny, stworzony po to żeby obywatel kajał się przed urzędem, że popełnił błąd. Nie musisz go składać ale składając czynny żal możesz uniknąć różnych kar.

   W przypadku jeżeli nie ma zaległości podatkowych, czynny żal raczej nie wnosi wiele do sprawy. Ma on sens wtedy kiedy nie zapłaciłeś zaległych podatków i sam na siebie zakablowałeś do US, bo jak US już wszczął kontrolę to i tak nie możesz już złożyć czynnego żalu.

 175. Czy jeśli kupiłem krypto pod koniec 2021 roku i do teraz ich nie sprzedałem, to powinienem je wpisać w koszt w obecnym rozliczeniu, czy w następnym?

  Z góry dziękuje za odpowiedź.

  Odpowiedz
 176. Czołem ekipo.
  Ja z takim pytanie. Czy każda osoba która rozlicza się z krypto jest sprawdzana przez US? Pytam ponieważ pierwszy raz będę wpisywał w PIT zakup krypto w 2021 roku, nic nie sprzedałem póki co, kwota zakupu 19 tysięcy, w picie będę miał że w zeszłym roku zarobiłem w pracy na etacie 35 tysięcy, w roku poprzednim 30 tysięcy a 2 lata temu wróciłem z Anglii i tamte zarobione pieniądze też wpisałem bo musiałem gdyż pracowałem pół roku w UK a pół w PL. Czy spodziewać się mogę kontroli z US?

  Odpowiedz
  • Każdy pit jest automatycznie sprawdzany przez program, który jak wykryje jakąś nieprawidłowość to informuje i następuje weryfikacja przez człowieka, dopiero jak człowiek stwierdzi, że coś jest nie tak to wszczyna kontrolę skarbową.
   Kontrole wynikają często jak dokona się dużych zakupów np. mieszkanie czy samochód i nie ma to pokrycia w zarobkach. W Twoim przypadku nie wygląda jakbyś miał dokonać jakiś dużych zakupów bez pokrycia. Co innego gdybyś zakupił krypto za 190 tys. zł, wtedy US mógłby się zapytać Ciebie skąd miałeś na to pieniądze, bo Twoje zeznania za poprzednie lata tego nie wskazują żeby Cię było stać na taki zakup.

 177. Czy jeśli sprzedając na revolucie np 500 xrp po 4 zł i na wyciągu mam podane 1950 zł wpływ dla mnie w pln – 2,5% jest już ujęte czy powinienem dodawać te 50 złotych prowizji do swoich kosztów??

  Odpowiedz
  • Korekta odpowiedzi 21.04.2022 9:24. Nie, nie powinieneś dodawać 50 zł do kosztów, bo już to zostało uwzględnione.

  • No właśnie Pani w US dziś powiedziała mi że jeśli kwota którą mam już na koncie pomniejszone jest już o te 2,5% i nie powinienem tej prowizji dodawać do kosztów.
   Więc sam już nie wiem.
   Dodał bym fotkę z revoluta ale niestety nie mam jak.
   Bo skoro sprzedaje za 2000 i 50 jest prowizji a na koncie przychód jest 1950 to nie muszę dodawać tych 50 do kosztów.
   Gdybym wpisał przychód 2000 to wtedy powinnienem te 50 dodać do swoich kosztów.
   Co o tym myślicie????

  • Tak, Pani z US ma rację. Albo wpisujesz 2000 zł przychód i 50 zł koszty albo sam przychód 1950 zł.

 178. Dzień dobry.

  1. Wypłaciłem fiaty za krypto w kantorze stacjonarnym Kanga – na dowodzie sprzedaży – mam policzone 60000 pln – otrzymałem 58500 – ta różnica czyli 1500 pln to prowizja kantoru. Teraz pytanie czy w picie w mam wykazać, że otrzymałem 60000, a do kosztów uzyskania przychodu dodać te 1500 pln prowizji do pieniędzy które zainwestowałem?

  2. Przelałem na nieznany portfel 500 usdt z zysków uzyskanych z operacji na krypto – jako inwestycję w nową kryptowalutę, która miała mi zostać przesłana na mój portfel. Zostałem oszukany i utraciłem te 500 dolarów, nie otrzymałem żadnego krypto. Pytanie? Czy te 500 USDT mam potraktować jako stratę? Co wypadku gdy US zapyta co stało się z tym 500 usdt? Czy powinienem zgłosić taki fakt na policję, czy po prostu podczas wyjaśnień w US przedstawić, że straciłem i nie mam z tego tytułu dochodu. Dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Korekta odpowiedzi 21.04.2022 9:24.
   1.
   Przychód to 60000
   koszty to 1500
   2.
   Przelewy są neutralne podatkowo, tym bardziej w krypto. Może być bardzo ciężko zaliczyć to jako stratę podatkowo. Jeżeli zostałeś oszukany to powinieneś to zgłosić na policję.

 179. W 2021 roku kupiłem na revolucie bitcoina za 1000 zł i tyle pobrało mi z konta w tym było 2,5 % prowizji czyli dostałem 975 zł w bitcoinie.
  Na wyciągu mam -1000 z konta
  Potem sprzedałem tego bitcoina za 2000 zł na wyciągu mam +1950 zł i poniżej prowizje 50 zł
  Jak to wpisać w pit 38??

  Odpowiedz
  • Korekta odpowiedzi 21.04.2022 9:24.
   Pole 35 1000
   Pole 34 1950

   lub

   Pole 35 1050 (975 + 25 + 50) (koszty zakupu plus prowizja z zakupu i plus prowizja ze sprzedaży)
   Pole 34 2000 (przychód bez odliczonych kosztów)

   Podatkowo wychodzi na to samo.

 180. W 2021 kupiłem kryptowaluty za kwotę 23400. Wypłaciłem 3874,72Pln. Resztę mam w kryptowalutach. Jednocześnie zrobiłem kilka małych transakcji na giełdzie zonda (7 transakcji kupna sprzedaży po ok 500). Czy w polu 35 mam wpisać wartość 23400+3500 (7transakcji po 500) i to samo w polu 34 mam wpisać 3874,72 + zliczona wartość sprzedaży 7 transakcji

  Odpowiedz
 181. Dzień dobry
  Dokonałem kilku tranzakcji zakupu kryptowalut w 2021 roku. Kupno poprzez binance (za pomoca karty kredytowej), matamask (zakup karta kredytową poprzez wyre) oraz truswallet ( karta kredytowa poprzez moonpay widnieje jako googlepay). Jak uwzględnić tego rodzaju zakupy w rocznym zaznaniu pit? Czy trzeba uwzględnić rzeczywiśćie wydaną kwotę w PLN pobraną z karty kredytowej? Czy otrzymany airdrop od giełdy w tokenie trzeba również uwzględnić w zeznaniu jako przychód?
  z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
  • Czy trzeba uwzględnić rzeczywiśćie wydaną kwotę w PLN pobraną z karty kredytowej?
   Tak to jest Twój koszt nabycia kryptowalut.

   Czy otrzymany airdrop od giełdy w tokenie trzeba również uwzględnić w zeznaniu jako przychód?
   Uwzględnisz to jak będziesz zamieniał krypto na fiaty.
   Darowizny od jednej osoby z 3 grupy podatkowej, nie przekraczającej 4 902 zł w przeciągu 5 lat nie trzeba zgłaszać.

  • Czy ta kwota 4 902 zł to jest na dzień przyznania tokenów? Dodam, że tokeny które otrzymałem w formie airdropa już wymieniłem na inne krypto.

  • a jeśli airdrop, który otrzymaliśmy miał wartość poniżej 4.902 zł w momencie przyznania i nie sprzedaliśmy tych tokenów do fiat tylko trzymaliśmy przez kilka lat i z czasem osiągnęły wartość przekraczającą 4.902 zł to czy taki airdrop będziemy musieli uwzględnić w zeznaniu podatowym za rok w którym tokeny nabrały wartości przekraczającej ten poziom?

  • Najlepiej uwzględnić to w zeznaniu podatkowym jak będziesz zamieniał je do fiatów.

 182. Witam, pierwszy raz będę się rozliczał z krypto. Będę to robił przez e-urząd skarbowy i już widzę, że będę miał z tym problem. Czy może mi ktoś wytłumaczyć w którym miejscu mam dodać te przychody/koszty? Bo mam dylemat między:
  – Przychody z informacji PIT-8C (które uwzględniają handel walutami wirtualnymi w punkcie 6)
  – Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A

  A może mam te same dane wpisać w jednym i drugim? Dodam, że rozliczam się w Polsce, nie za granicą. Bardzo proszę o pomoc :/

  Odpowiedz
 183. Czy walutę Ada, eth, btc, luna, ftm, xrp również się rozlicza się w pit 38? Kwoty, jakie są wyszczególnione jako całkowite saldo po operacji, to należy je uwzględnić w przychodach, a zakup w kosztach uzyskania przychodu? Co z prowizją, gdzie ją się uwzględnia? Jeśli nic nie było wypłacane z giełdy na konto bankowe czy należy się rozliczyć za 2021 r?

  Odpowiedz
  • Rozlicza się wszystkie zamiany krypto na fiaty i odwrotnie, przelewy nie mają znaczenia. Prowizję wrzucasz do kosztów.

 184. Krypto zakupiłam i część sprzedałam do PLN w 2020 roku. Nie złożyłam PIT 38 za 2020. Teraz chciałabym zgłosić koszty i sprzedaż za 2020 rok oraz za rok 2021 (także koszt i sprzedaż).
  Czy mam w picie za rok 2021 wykazać także koszt i sprzedaż z 2020? Jeśli tak, to gdzie mogę wpisać sprzedaż bo widzę tylko możliwość wpisania kosztów za poprzednie lata (36 pole?). Czy może powinnam wysłać czynny żal do US i dołączyć osobny dokument dla roku 2020?
  Rok 2020:
  Załóżmy: koszt 1000zł, sprzedaż 200zł
  Rok 2021:
  Załóżmy: koszt 30 000zł, sprzedaż 20 000zł (czy koszt 1000zł dopisuje do kosztów z 2021?)

  Z góry dziękuję za pomoc!

  Odpowiedz
  • Zasadniczo powinno się złożyć czynny żal do US i dołączyć osobny dokument dla roku 2020.
   Jak już chcesz wpisać wszystko w pit za 2021 to dodajesz koszty do kosztów, a przychody do przychodów i na pewno nie wpisujesz kosztów z 2020 r. w polu 36 jak nie składałaś pita za 2020 r. bo to od razu jest traktowane jako błąd przez US. Pole 36 w picie za 2021 r. możesz uzupełnić tylko o tą samą wartość jaka była w polu 38 w pocie za 2020 rok.
   Jak nie złożysz pita za 2020 r. tylko wszystko wpiszesz w pit za 2021r. w Twoim przypadku podatkowo będzie ok ale formalnie nie i w razie kontroli będziesz musiała tego pita za 2020 r. zaległego złożyć.

 185. Witam,
  jeden zakup w 2021, dlatego wysłałem deklaracje pit w której kolejno wpisalem
  34. 0
  35. 1100
  36. 0
  37. – – wygenerowane przez program
  38. 1100 – wygenerowane przez program

  czy aby na pewno w polu 37 wpisujemy ujemny dochód? bo to juz kolejny generator pit38, który wskazuje mi zeby nic tam nie wpisywać.

  Odpowiedz
  • W polu 37 powinno być 0,00 albo puste pole. Był błąd w przykładzie ale został już poprawiony. Dzięki za zwrócenie uwagi.
   Najlepiej rozliczyć się przez oficjalną stronę rządową, wynikowe pola zostaną same uzupełnione i wstawione zostanie tam 0,00.
   https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/

 186. Jeżeli w 2017 roku miałem dochód z krypto 35 tysięcy złotych, z tytułu którego zapłaciłem podatek (prawa autorskie), w 2018 roku za dochód z roku 2017 kupiłem trochę krypto, dokupiłem ich jeszcze dodatkowo za kwotę 8000. W 2020 roku dokupiłem jeszcze trochę krypto za 5000. Jaką kwotę w poz. 36 (Koszty uzyskania przychodu poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym) powinienem wpisać? Tak naprawdę, żeby wyjść na zero to wydaje mi się że tutaj powinienem pisać sumę dochodu z 2017 od którego zapłaciłem podatek, oraz dokupionych krypto czyli 48000 pln.

  Odpowiedz
  • Aha i jeszcze jedno, za lata 2018 i 2020 się nie rozliczałem, czy korekta tych rozliczeń jest niezbędna?

  • 2017 r. jest rozliczony więc już nic z nim nie robisz. W 2018 r. nie było obowiązku raportować kosztów więc nic z tym nie robisz. W pit-38 za 2019 r. powinieneś wpisać koszty z 2018 r. W pit-38 za 2020 przepisujesz koszty z 2019 r. o dopisujesz kolejne koszty. W pit-38 za 2021 przepisujesz koszty z 2020 r. powinno być 8000 zł + 5000 zł = 13 000 zł.

  • Czyli rozumiem, że od 35 tysięcy zysku od których zapłaciłem podatek w 2017 roku, będą jeszcze raz opodatkowane w kolejnych latach?

  • Nie, nie będziesz. Od 35 tysięcy już zapłaciłeś podatek i więcej już nie musisz płacić podatku. Możesz sobie za to kupić co chcesz i nikt nie będzie chciał od Ciebie żebyś jeszcze raz płacił od tego podatek. Jak kupisz sobie za to np. krypto to będzie to Twoim kosztem.

  • W sumie to uproszczę jak to wyglądało:

   Rok 2017:
   Przychód: 217420,10
   KUP: 182780,46
   Dochód: 34639,64

   Tak mi wyliczył naczelnik US. Przed zakończeniem roku 2017 za ten dochód kupiłem kryptowaluty żeby przejść w nowy rok bez FIAT, mimo wszystko nie było to policzone do KUP – podobne wyliczenia otrzymałem z raportu podatkowego Bitbay – dlaczego tak się wtedy liczyło?

   Rok 2018
   Nastąpiła sprzedaż zakupionych w grudniu krypto za 37781,03. Następnie za te pieniądze dokupiłem krypto (od 34639,64 był zapłacony podatek), dodatkowo za 8800 pln dokupiłem w tym jeszcze kilka kryptowalut.
   Suma kupna: 53631,08
   Suma sprzedaży: 44934,41

   Pytania:
   1. Dlaczego po zakupie kryptowalut za dochód w 2017 roku (koniec roku stan FIAT na koncie = pln, wszystko wydane na krypto) i tak musiałem zapłacić podatek, pomimo tego że nie miałem waluty FIAT.
   2. Jak w takim razie powinien wyglądać PIT za rok 2018? – wtedy też na koncie nie miałem FIATów. Jakie kwoty powinny tam widnieć?
   3. Jeżeli w 2018 roku za nowe środki: 3800 pln kupiłem krypto które sprzedałem dopiero w 2021, za 5000 pln kupiłem krypto które sprzedałem w 2020 – jak powinienem się rozliczyć?
   4. Czy mogę prosić o kontakt w sprawie pomocy w roliczeniu?

  • 1. Bo koszty mogłeś rozliczyć w 2017 r. dopiero w momencie sprzedaży kryptowalut. To się zmieniło dopiero od 2019 r. gdzie zakup krypto od razu wliczasz w koszty.
   2. PIT za 2018 r.
   koszty (pisałeś że za cały dochód z 2017 r. kupiłeś krypto plus jeszcze ekstra za 8800)
   34639,64 + 8800 = 43 439,64
   przychody
   37781,03
   Ale do kosztów wrzucasz tylko do wysokości przychodów, czyli pit za 2018 r.
   koszty 37 781,03
   przychody 37 781,03
   zero podatku do zapłaty
   Nierozliczone koszty przechodzą na 2019 r. 43 439,64 – 37 781,03 = 5 658,61
   3. W 2019 r. wpisujesz 5 658,61 jako koszt z lat poprzednich
   Od 2019 r. lecisz już zgodnie ze schematem z artykułu.

   Do 2018 r. koszty wpisywałeś dopiero w momencie sprzedaży kryptowalut (do wysokości przychodu). Nie dało się uniknąć podatku za 2017 r. jak już sprzedałeś krypto z zyskiem.

  • Dzięki wielkie, w tym właśnie był mój błąd. Koszty w 2018 tylko do wysokości przychodów. Czy mogę wysłać na waszego maila kontaktowego zestawienie kwot do sprawdzenia?

  • Nie zajmujemy się sprawdzaniem deklaracji podatkowych. Jeżeli zrobisz wszystko zgodnie z podanym schematem i nie będzie czeskich błędów ani innych błędów matematycznych to powinno być wszystko OK.

  • Ok, i tak wiele mi już to rozjaśniło, to tylko tak do sprawdzenia na szybko czy mniej więcej taki schemat jest ok:

   Rok 2017:
   -Przychód poz. 74: 217420,10
   -Koszty poz. 75: 182780,46
   -Dochód poz. 76: 34639,64 <-pod koniec roku za tyle kupiono krypto

   Rok 2018:
   -Przychód poz. 74 liczony jako suma sprzedaży z raportu giełdowego: 44934,41
   -Koszty poz. 75 liczone jako suma kupna z raportu giełdowego (53734,44) + 34639,64 za kupione krypto w grudniu 2017: wpisuję 44934,41. Do przyszłego PIT przechodzi: (53734,44+34639,64)-44934,41 = 43439,67
   -Dochód poz. 76: 0,00

   Rok 2019:
   brak handlu krypto
   Przepisuję do poz. 36 oraz poz.38: 43439,67
   Reszta po 0.

   W dalszych latach przepisuje koszty z poprzednich lat i uzupełniam przychody i KUP z roku podatkowego.

   Gdzieś jest błąd?

 187. Witam. Czy jezeli osiągam przychód z umowy o prace i kupuje kryptowaluty na giełdzie jako osoba fizyczna to przy wypelnianiu PIT 37 wpisuje jedynie przychody z umowy o prace, a z krypto w PIT 38?

  Odpowiedz
 188. Witam, jeżeli przelałem PLN na zonde i następne kupiłem krypto po jakimś czasie sprzedałem krypto na PLN i tak dalej, ale nic nie wypłacałem z giełdy na rachunek bankowy, to czy w takim wypadku muszę się rozliczyć ?

  Odpowiedz
  • Tak musisz. Przelewy są obojętne podatkowo a transakcje kupna/sprzedaży kryptowalut za waluty fiat już nie.

 189. Czy jeśli w latach 2017 i 2018 kupowałem btc na bitbay, potem wysyłałem go na np binance, gdzie kupowałem za to inne krypto, sprzedawałem, kupowałem i tak kilka razy, ale zawsze do stabli, nigdy do PLN. Czy powinienem złożyć korektę za te 2 lata? Oraz rozliczyć transakcje z binance krypto/krypto i zapłacić podatek od transakcji zyskownych, oraz opłatę PCC od krypto/krypto wymiany??

  Odpowiedz
  • Jak chcesz w przyszłości móc rozliczyć koszty zakupów krypto w 2017 i 2018 roku to powinieneś złożyć korektę pit-38 za 2019 i 2020 rok i tam wpisać ten koszt i w pit-38 za 2021 znowu przepisać ten koszt. To tyle. Nic więcej nie musisz robić, PCC się nie płaci od transakcji krypto, wymiana krypto-krypto nie podlega opodatkowaniu. Zapłacisz podatek dopiero wtedy jak wymienisz z powrotem na fiaty i uzyskasz dochód, czyli przychód ze sprzedaży będzie większy od kosztów zakupu kryptowalut za fiaty.

 190. W 2017 roku kupiłem krypto za 10 zł.
  W 2018 roku kupiłem krypto za 100 zł i sprzedałem za 65 zł.
  W latach 2019-2021 nie robiłem nic.
  W 2022 roku kupiłem krypto za 3000 zł.

  W żadnym z lat nie złożyłem deklaracji, nie miałem też innych deklaracji bo nie uzyskiwałem żadnych innych dochodów.

  Rozumiem że za 2017, 2018 powinienem złożyć pit-36 (korektę czy normalnie jak złożenie zeznania z wyjaśnieniem czemu po terminie?)
  A czy za lata 2019-2021 też powinienem składac deklarację?

  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  Odpowiedz
  • Za 2017 nie trzeba składać deklaracji. Za 2018 już tak bo była sprzedaż. W PIT-36 wpisujemy przychody i koszty w części D.1 w wierszu 7 Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy. Rubryka 74 przychody, rubryka 75 koszty.
   Za 2019-2021 też bo były niewykorzystane koszty, które od 2019 r. należy przepisywać z pit-38 do pit-38 w kolejnym roku.

 191. Dzień dobry,
  Moje pytanie dotyczy kursów NBP (przy zakupie kryptowalut za USD). Jeżeli dzień poprzedzający transakcję to np. niedziela, to do przeliczenia mam brać kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego transakcję, czyli w tym przypadku z piątku?

  Odpowiedz
  • Ostatni średni kurs NBP, w tym przypadku to będzie piątek. W sobotę, niedzielę i święta NBP nie publikuje średnich kursów walut.

 192. W jaki sposób mam rozliczyć krypto, które miałem na Revolut, następnie zamieniłam na FIAT i tego samego dnia zrobiłem transfer na Binance- na tej giełdzie na nowo kupiłem krypto?
  Z góry dziękuję za pomoc !

  Odpowiedz
  • Najlepiej zamianę krypto na fiaty na revolut uznać za przychód i wpisać do pit-38. Nie jest to do końca zgodnie z przepisami ale US powinien zaakceptować takie podejście, zresztą sam tam sugeruje Krajowa Informacja Skarbowa. Zakup krypto na Binance to koszty.

 193. Witam, otrzymalem od syna przelew 1000 usdt z jego konta na moje na gieldzie binance i zamienilem je na BUSD po czym wyslalem je na swoje konto w banku. Czy taka transakcja podlega opodatkowaniu ?

  Odpowiedz
  • Jak sprzedawałeś krypto do fiatów to masz przychód. BUSD to stablecoin a Twój bank nie obsługuje stablecoinów, więc musiałeś je sprzedać, a to rodzi obowiązek podatkowy. Prawdopodobnie zamieniłeś BUSD na fiaty. Powinieneś to zgłosić w pit-38 jako przychód ze sprzedaży kryptowalut.

 194. Witam, dokonałem transakcji zakupu ETH w kantorze na która mam potwierdzenie, przelałem je na swój wallet, na zdecentralizowanych giełdach zakupiłem różne mało znane tokeny których nie mogłem dostać na normalnych giełdach, teraz planuje wymienić je na stablecoiny i wypłacić w tym samym kantorze. Czy mogę rozliczyć dochody z tych kryptowalut poprzez PIT-38? Moja niepewność wynika z tego iż na zdecentralizowanych giełdach nie ma czegoś takiego jak KYC, łączyłem się z nimi poprzez Metamaska i nie musiałem podawać żadnych swoich danych.

  Pozdrawiam Adam

  Odpowiedz
  • Opodatkowaniu podlega tylko wymiana fiat na krypto i krypto na fiaty. To co się dzieje na transakcjach krypto/krypto nie ma znaczenia podatkowego. Kosztem będzie zakup w kantorze za fiaty, a przychodem sprzedaż w kantorze (zamiana krypto na fiaty).

 195. Czyli jeżeli zakupiłem kryptowaluty za 10201 zł, a sprzedałem za 3372 zł, to w Przychodzie wpisuję 3372 zł, Koszty to 10201 zł, a Dochód to -6829 zł, czy wpisuję 0

  Odpowiedz
 196. Dzień dobry,
  Kupowałem kilkukrotnie na giełdzie Binance różne kryptowaluty w 2021 przy pomocy Karty/Blika bezpośrednio przez Binance ,a także wykonałem 3 transakcje kupujac kryptowalutę od innego Użytkownika(P2P).
  Chciałbym się dopytać w jakiej formie US życzyłby sobie poświadczenia tych wszystkich transakcji.
  Dodam, że posiadam potwierdzenia bankowe, pliki .csv ze strony binance (zawierające wszystkie transakcje handlowe, kupno/sprzedaż) , pliki .csv dotyczące transakcji P2P, zrzuty ekranu ze strony Binance.

  W roku podatkowym 2021 dokonywałem tylko wpłat, jeszcze nie wyciągałem nic z giełdy.
  Pozdrawiam,
  Filip

  Odpowiedz
 197. Przykładowo w 2019 kupiłem kryptowaluty za 3 tysiące a w 2020 za 4 tysiące czyli w rubryce 36 “Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym” sumujemy te dwie kwoty i wpisujemy 7 tysięcy, w rubryce 35 “Koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowym” wpisujemy 0 bo w 2021 nic nie kupowaliśmy. W 2021 sprzedaliśmy do pln część kryptowalut za np. 30 000 tys. zł więc w przychód wpisujemy to 30k i dochód nam wylicza jako 23 tys. zł.
  Od tych 23 tysięcy mamy zapłacić 19% podatku, to jasne ale powiedzmy, że w tym roku sprzedałem jeszcze część kryptowalut za 10 tysięcy i tym zajmujemy się dopiero w rozliczeniu za 2022 rok?

  Odpowiedz
  • Żeby wpisać w pit-38 za 2021 r. w rubryce 36 koszty z lat ubiegłych to musisz złożyć korektę pitów za 2020 i 2019. Bo z automatu US wychwyci że jest niekompatybilność z rokiem poprzednim. Chyba że wpiszesz koszty w rubryce 35, wtedy to, że powinieneś złożyć korektę pitów za 2020 i 2019, wyjdzie dopiero przy ewentualnej kontroli z US.

   Jak w tym roku tj. w 2022 sprzedałeś, to będziesz to rozliczał do końca kwietnia 2023 r.

 198. Witam,

  Mam takie pytanie, od 2016 do polowy 2021 roku mieszkalem w Angli waz z cala moja rodzina, tam pracowalem i tam sie rozliczalem. W Polsce nie skladalem PITa za ten okres, gdyz nie bylem Polskim reydentem podatkowym. Krypto kupowalem w roku 2019, 2020 oraz 2021. W roku 2021 troche tez sprzedalem, choc niewiele. W maju 2021 wrocilismy z rodzina na stale do Polski, a ja zaczalem prace w Polsce. Za rok 2021 rozliczam sie juz normalnie w Polsce, gdyz na powrot stalem sie Polskim rezydentem podatkowym. Jesli chodzi o zarobki to rozliczam zarowno Polskie jak i Angielskie, ale nie do konca jestem pewien jak powinienlem sie rozliczyc z krypto. Za rok 2021 sprawa jest jasna, wpisze kwote, za ktora kupilem i kwote za ktora sprzedalem i zloze PIT38, ale nie jestem pewny jak sie sprawa ma z latami 2020 i 2019. Czy w picie za 2021 rok mam po prostu wpisac koszty za te lata jako koszty z lat poprzednich? Bo nie bardzo widze inne rozwiazanie, ciezko jest mi korygowac albo skladac czynny zal za lata, w ktorych nawet sie nie rozliczalem. Czy wpisanie tych kosztow jako koszty za lata poprzednie bedzie ok?

  Odpowiedz
  • “Czy w picie za 2021 rok mam po prostu wpisac koszty za te lata jako koszty z lat poprzednich? Bo nie bardzo widze inne rozwiazanie, ciezko jest mi korygowac albo skladac czynny zal za lata, w ktorych nawet sie nie rozliczalem. Czy wpisanie tych kosztow jako koszty za lata poprzednie bedzie ok?”

   Takie rozwiązanie wydaje się być najbardziej rozsądne.

 199. Witam. Mam 2 pytania.

  1. Czy jako zwykła osoba prywatna pracująca na etat bez żadnej własnej działalności spółki itp mogę zwyczajnie kupić krypto czy muszę się gdzieś rejestrować lub zgłaszać?

  2. Załóżmy hipotetyczną sytuację.
  W 2021 roku kupiłem krypto za 1000 zł na Binance, a dopiero w 2023 wypłaciłem 2000 zł. Jakie rubryki wypełnię w 2023 roku. Jak będzie wyglądało uzupełnienie rubryk w 2023 roku?

  W picie za 2021:

  pole 35. 1000
  pole 37. -1000
  pole 38. 1000

  W picie za 2022:
  36. 1000
  37. – 1000
  37. 1000

  Które rubryki wypełniłbym w picie za 2023?

  Odpowiedz
  • 1. Nie trzeba się nigdzie specjalnie rejestrować. Trzeba jedynie ujawnić swoje zakupy/sprzedaże w pit-38 i mieć na to odpowiednie potwierdzenia transakcji.
   2.
   W picie za 2021:
   pole 34. 0
   pole 35. 1000
   pole 36. 0
   pole 37. – 1000
   pole 38. 1000

   W picie za 2022:
   34. 0
   35. 0
   36. 1000
   37. – 1000
   38. 1000

   W picie za 2023:
   34. 2000
   35. 0
   36. 1000
   37. 1000
   38. 0

 200. W 2018, 2019 i 2020 kupowałem kryptowaluty, mam to wpisane w pitach, w 2021 częściowo wyszełem do PLN, chciałbym wiedzieć co i jak mam wpisać w poszczególne rubryki w pit 38.

  Odpowiedz
  • Wszystko szczegółowo masz opisane we wpisie wraz z przykładami. W pit-38 wpisujesz zsumowane przychody za 2021 i przepisane koszty przeniesione z poprzednich lat.

 201. Kupiłem EUR za PLN mam potwierdzenie kursu po jakim kupiłem to EUR z Kanatoru Alior Bank. Kilka dni później za całość tego EUR zakupiłem kryprowaluty. Czy mój koszt do PIT-38 to:
  1. wartość w PLN za jaką kupiłem EUR (czyli to co faktycznie wydałem w PLN)?
  2. czy wartość jaką miało to EUR w PLN wg kursu NBP z dnia poprzedzającego zakup kryptowalut?

  Odpowiedz
  • Odpowiedź nr 2. Wartość EUR w PLN wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego zakup kryptowaluty.
   Choć będąc bardziej szczegółowym to powinieneś tą różnice w kursie EUR wykazać ale nie w pit-38 tylko w pit-36 (przychody z innych źródeł). Bo to bezpośrednio nie dotyczy zakupu kryptowalut i nie możesz tego skompensować tak jak napisałeś w punkcie 1 bo to są dwie różne sprawy, których nie można mieszać.

  • Odnośnie wymiany walut. Skoro nie doszło po zakupie waluty do jej sprzedaży to chyba jednak nie ma dochodu do wykazania w przychodach z innych źródeł. W tym przypadku za obcą walutę zakupiłem krypto – czy to coś zmienia w porównaniu do zakupu USD/EUR aby nimi opłacić po kilku/kilkunastu dniach coś na na Amazon, Aliekspress itp. ?

  • Zakup krypto za euro = sprzedaż euro, więc doszło do sprzedaży.
   “czy to coś zmienia w porównaniu do zakupu USD/EUR aby nimi opłacić po kilku/kilkunastu dniach coś na na Amazon, Aliekspress itp. ?”
   Nic to nie zmienia, jeżeli zarobiłeś na kursie walut to w teorii powinieneś to wykazać. Teoria i praktyka nie zawsze idzie w parze. 99,99 % użytkowników nie wykazuje tego nigdzie i US nie ma z tym problemu, więc tym nie ma co się za bardzo przejmować.

 202. Załóżmy że miałem 1000, i za tą sumę wykonałem 10 000 transakcji kupna/sprzedaży:

  1z. kupiłem krypto za 1000
  1s. sprzedałem za 1000
  2z. kupiłem krypto za 1000
  2s. sprzedałem za 1000
  .
  .
  10000z. kupiłem krypto za 1000
  10000s. sprzedałem za 1000

  czy to oznacza, że w tej sytuacji moim kosztem uzyskania przychodu będzie kwota której w praktyce nigdy nie miałem czyli 10 milionów? tak to by wyglądało. Zastanawiam się czy US nie zainteresuje taka kwota – skąd zwykły Kowalski wygenerował taką sumę. A tak na prawdę operujemy tylko 1000 zł.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Tak powinieneś wpisać wtedy przychód 1 mln zł i koszty 1 mln zł. US nie powinien robić z tym problemu bo to jest standard np. przy akcjach i gry na forexie i nikogo to nie dziwi w US ale może faktycznie dziwić kogoś kto pierwszy raz się zajmuje handlem na forexie, akcjach czy kryptowalutach.

 203. Przelewałem w ciągu roku na giełdę parę razy euro za które wymieniałem krypto później to krypto wymieniałem na euro i tak na koniec roku oprócz krypto zostało mi 100 euro. Pytanie jak rozliczyć euro które wpłacałem oraz euro które wymieniałem w ciągu roku ? Czy po prostu przeliczyć to 100 euro które zostało na dzień 31 grudnia?

  Odpowiedz
  • Wpłaty i wypłaty nie mają znaczenia. Musisz zliczyć wszystkie zakupy i sprzedaże i wpisać to do PIT-38.