Jak rozliczyć podatek od kryptowalut za 2021 rok

Darmowe Zdjęcia _ osiągnięcie, bank, bitcoin, blockchain, biznes, gotówka, ścieśniać,

Ministerstwo Finansów opublikowało nowe wzory pitów za 2021 roku. Rozliczanie podatków z kryptowalut dla osób fizycznych jest łatwe i przejrzyste.

W formularzu PIT-38 należy wpisać uzyskany przychód pochodzący ze sprzedaży kryptowalut oraz koszty uzyskania tego przychodu pochodzące z zakupu kryptowalut. Co więcej koszty można przepisywać na kolejne lata aż do całkowitego ich odliczenia.

Na operacje zakupu i sprzedaży kryptowalut trzeba posiadać potwierdzenia, na przykład w postaci wyciągów z giełd lub kantorów kryptowalut. Wyciągi z przelewów bankowych mogą nie być wystarczającym potwierdzeniem transakcji, na którym powinna widnieć data, wartość transakcji i cena kryptowaluty. Rozliczamy tylko zamianę kryptowalut na waluty fiat i na odwrót. Stablecoiny są kryptowalutami i przykładowo zamiana ETH na USDT nie podlega opodatkowaniu ale USDT na PLN już tak. Stablecoin USDT to nie to samo co USD (dolar amerykański).

Pit-38 krypto za 2021 rok
PIT-38 za 2021 rok – rubryka do rozliczania kryptowalut

Przychody z obrotu walutami wirtualnymi kwalifikowane są do przychodów z kapitałów pieniężnych. Poniesiona strata z obrotu walutami wirtualnymi, nie może być odliczona od innych dochodów podatnika, np. ze sprzedaży akcji, czy też z prowadzonej działalności gospodarczej.

Przykład

W 2021 roku Adam kupił BTC za 10 000 zł i ETH za 20 000 zł, w tym samym roku sprzedał z zyskiem część BTC dostając za nie 20 000 zł oraz sprzedał część ETH dostając za nie 60 000 zł.

W picie 38 wpisuje w rubryce 34 kwotę 80 000 zł  (20 000 + 60 000) a w rubryce 35 kwotę 30 000 zł (10 000 + 20 000). Co daje dochód w wysokości 50 000 zł od których będzie musiał zapłacić 19 % podatku.

Pit-38 krypto za 2021 rok zysk
PIT-38 za 2021 rok – dochód

Sprzedając pozostałe kryptowaluty w następnych latach będzie wpisywał tylko sam przychód, bo cały koszt zakupu rozliczył w 2021 roku, chyba że będzie dokonywał kolejnych zakupów kryptowalut. Adam gdyby sprzedając kryptowaluty w 2021 roku uzyskał za nie np. tylko 20 000 zł to wyszłaby mu strata 10 000 zł, którą mógłby rozliczyć w kolejnym roku kalendarzowym (rubryka 38 koszty do rozliczenia w kolejnych latach).

Podobnie gdyby w ogóle nie sprzedał żadnych kryptowalut to tylko w rubryce 35 wpisuje 30 000 zł co by dało stratę w wysokości 30 000 zł, która byłaby kosztem do rozliczenia w kolejnym roku kalendarzowym, w rubryce 38 wyszłoby 30 000 zł

Pit-38 krypto za 2021 rok strata
PIT-38 za 2021 rok – strata

Składając kolejnego pita 38 za 2022 rok, Adam wpisałby tą stratę (nierozliczony koszt) w rubrykę 36. Czyli wartość z rubryki 38 z pita z roku poprzedniego przepisujemy do rubryki 36 bieżącego pita. Jeżeli w bieżącym roku będziemy dalej na stracie i znowu pozostaną nam koszty do rozliczenia na następny rok (rubryka 38) to analogicznie postępujemy w następnym roku kalendarzowym.

Pit-38 krypto za 2021 rok strata przeniesiona
PIT-38 za 2022 rok – przeniesione koszty z pita za 2021 rok

Musimy pamiętać, że kupując kryptowaluty w danym roku, nawet jeżeli byśmy ich nie sprzedawali to musimy wpisać ich koszt zakupu do pita w rubrykę 35 i w kolejnych latach przepisywać ten koszt do kolejnego pita, aż do momentu całkowitego rozliczenia kosztów z zakupu kryptowalut.

Ocena artykułu

366 komentarzy do “Jak rozliczyć podatek od kryptowalut za 2021 rok”

 1. Dzień dobry,

  Mam pytanie, jak powinniśmy wykazać straty z lat ubiegłych pochodzącch z innych deklaracji przed 2019 rokiem ,kiedy trzebya bylo to wykazywać w PIT-36?

  Odpowiedz
  • Wszystkie nierozliczone koszty zakupów kryptowalut do 2019 r. należało wpisać do pita za 2019 r. jeżeli się tego nie zrobiło należałoby zrobić korektę pitów za 2019 i 2020 rok.

 2. Jeśli na Revolucie zakupiłem krypto za kwotę 10000 zł gdzie poniosłem 1,5% opłat od transakcji czyli 150 zł to w polu 35 pita wpisuję kwotę 10000 czy 9850.

  Odpowiedz
  • Wpisujesz 10 000 zł bo 9850 wydałeś fizycznie na zakup krypto a 150 zł było kosztem bezpośrednio związanym z zakupem krypto, 9850 + 150 = 10 000.

  • A jeśli w tym samym roku czyli 2021 sprzedałem akcje, to rozliczam je na tym samym picie czy na nowym.

  • Tak akcje też w picie 38 tylko w innych rubrykach. Akcji nie można łączyć z kryptowalutami.

 3. Podatki to ogólnie i krótko rzecz ujmując powinny być zlikwidowane i nigdy nie istnieć, a podatek od już raz opodatkowanych pieniędzy, będących wynagrodzeniem za pracę to jest już jest maksymalnym wyzyskiem państwa nad obywatelami. Według mnie praca powinna być opodatkowana tylko i wyłącznie jeden raz i tylko jeżeli komuś za nią płacimy, natomiast jeżeli wykonujemy ją sami dla siebie to żaden podatek nie powinien istnieć. Koniec i kropka, obecny system jest jednym wielkim oszustwem utrzymującym całą masę zupełnie niepotrzebnych urzędników państwowych i innych z tym powiązanych instytucji, które pasożytują na pracy innych, same nic nie robiąc!

  Odpowiedz
 4. 2 pytania:
  1. Kiedy dodałem wszystkie transakcje zakupu różnych krypto za FIATY, różnica z tego co wpłaciłem na Binance (już bez prowizji za wpłatę) wynosi prawie 1 000€?! Która kwota to moje koszty, to co wpłaciłem, czy kwota która wychodzi z zakupu krypto. Z tego co ja rozumiem to ta różnica musi być prowizją za transakcje i transfery na inne wallety.
  2. Krypto kupowałem za €, a podatek rozumiem że rozliczam w zł. Jak to przeliczyć?

  Odpowiedz
  • 1. Prowizję uznasz za koszt jeżeli można ją bezpośrednio połączyć z zakupem, czyli jeżeli wpłacając automatycznie dokonałeś zakupu. Jeżeli wpłaciłeś fiaty do Binance i została pobrana za to prowizja, a dopiero później dokonałeś zakupu kryptowalut, to US może nie uznać prowizji od wpłaty za koszt, bo ta prowizja nie jest bezpośrednio związana z zakupem kryptowalut.
   2. Musisz przeliczyć euro na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcję zakupu krypto. Historyczne notowania średnich kursów NBP znajdziesz na Internecie.

 5. Jeśli przelew na giełdę robiłem kartą Visa przykładowo 500 usd prowizja od wpłaty to 5 procent czyli 25 usd. Krypto kupiłem za 475 usd .jak liczyć koszty uzyskania przychodu w tym układzie . Gdy w transakcjach kupna mam podane jedynie 475 dolarów. .

  Odpowiedz
  • W tym przypadku może być problem żeby zakwalifikować 25 USD jako koszt zakupu, bo to był koszt wpłaty na giełdę, a operacja kupna krypto to było inne zdarzenie i US może nie chcieć uznać 25 USD jako kosztu związanego z zakupem krypto. Chyba że to była jedna transakcja wpłaty i jednocześnie zakupu krypto, wtedy kosztem jest 500 usd bo taki masz wyciąg z konta (475 usd koszt zakupu krypto plus 25 usd koszt związany z prowizją giełdy/kantoru).

 6. Czy koszty zakupu sprzętu do wydobywania krypto oraz rachunki za prąd można uznać za koszt uzyskania przychodu (w przypadku osoby fizycznej nie prowadzącej działalności)? Koszty na podstawie faktur zakupu.

  Odpowiedz
  • Musisz zebrać wszystkie dowody, które uwiarygodniają transakcje: przelewy fiatów, przelewy krypto, korespondencję ale to i tak ostatnie słowo należy do US czy uznają takie dokumenty, dlatego lepiej handlować na giełdach czy kantorach, które wystawiają odpowiednie zaświadczenia wykonanych transakcji.

 7. Witam. Takie mam pytania:
  1. Czy wystarcza zrzuty z ekranu wpłat na giełdę? Czy muszę mieć wszystkie transakcje jakie dokonalem? Zasadniczo binance ma historie z 90 dni.
  2. W 2019 wplaiclem 50 zł na bitbay którego nie zadeklarowałem w danym pit. Czy mogę dodać tą kwotę do wpłat za 2021?

  Dzięki.

  Odpowiedz
  • 1. Nie, nie wystarczą. Nie liczą się wpłaty na giełdę a transakcje kupna/sprzedaży pomiędzy krypto a fiatami.
   2. Podobnie jak punkt 1. Nie liczą się wpłaty a transakcje kupna/sprzedaży. Jeżeli kupowałeś krypto w 2019 r. to powinieneś zrobić korektę pita za 2019 i analogicznie za 2020 bo wtedy przenosisz te koszty z 2019 r. jak w przykładzie w tekście.

 8. Witam,
  Zakupiłem krypto w 2017 będąc za granicą. W 2019 wróciłem do kraju.
  Dopiero w 2021 zrealizowałem zyski.
  Jak to przedstawić na PIT.
  Okazać tylko zyski ? Logicznie rzecz biorąc podlegałem pod US w innym kraju.
  Dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
  • Jeszcze chciałem dodać, że za granicą przebywałem wiele lat i wróciłem do kraju w 2019. Nie podlegałem pod polski US.

  • Jeżeli w trakcie kupna i sprzedaży podlegałeś pod dwie różne jurysdykcje podatkowe to sprawy się mocno komplikują. US w Polsce może nie chcieć uznać kosztów zakupu krypto w 2017 r. w innej jurysdykcji podatkowej. Wykazując w picie za 2021 r. tylko zyski zapłacisz po prostu większy podatek, bo nie odliczysz sobie kosztów zakupu.

  • Dziękuję za informację.
   Czy rozumiem dobrze, aby nie wykazywać zakupów z 2017 i po prostu przedstawić zysk i zapłacić podatek?

  • Teoretycznie działasz na swoją niekorzyść nie wykazując kosztów ale w praktyce może się okazać, że ta opcja okaże się bardziej opłacalna, jeżeli chodzi o czas, koszty doradcy podatkowego i ewentualne problemy z US.

 9. Witam kupilam za 100 zl krypto ale po pobraniu wyszlo mi 80 zl niestety nic nie zarobilam i wyplacilam te 80 . Czy tez musze z tego sie rozliczyc ?

  Odpowiedz
  • Chyba raczej nie bo nie zarobiłaś dodatkowo straciłaś . Z tego co rozumiem musisz mieć zysk z krypto i od zysku jest podatek. A narazie jesteś na minus 20 zl

  • Nie ważne czy straciłaś czy zarobiłaś, pita trzeba złożyć popatrz sobie na przykład z artykułu.

 10. Witam,
  chciałam się upewnić czy dobrze rozumiem.
  Jeśli kupiłam i sprzedałam w 2020 roku ETH przez REVOLUT to w przychodzie mam wpisać cenę za jaka sprzedałam ETH a w Kosztach cenę za jaką je kupiłam i to wszystko? Revolut co prawda nalicza jakąś prowizję ale z tego co kojarzę uwzględnia ją w cenie zakupu dlatego nie jestem pewna.
  Jest tu ktoś kto się w temacie orientował i może na szybko pomóc?

  Odpowiedz
 11. Witam,
  Uprzejmie proszę o pomoc w interpretacji mojej sytuacji.
  W Q4 2020 kupiłem pierwsze krypto za 4000 PLN, sprzedaży dokonałem w Q1 2021 ale środki dalej trzymam w USDT na giełdzie.
  Czy skoro środki dalej mam w USDT należy się rozliczać czy dopiero po zamianie na PLN? Przykładowo jeśli wymienię na PLN w 2021, to PIT dopiero mam do rozliczenia w 2022?

  Odpowiedz
  • https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/pit-38-za-2020/#inne-przychody

   Waluty wirtualne
   Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę, lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.
   Podatnicy, którzy:
   – w 2020 r. uzyskali przychód z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej;
   – w 2020 r. ponieśli koszty uzyskania przychodów w postaci wydatków na nabycie waluty wirtualnej, nawet w przypadku, gdy w tym roku podatkowym nie uzyskali przychodu ze zbycia waluty wirtualnej;
   są zobowiązani do wykazania przychodów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej w zeznaniu podatkowym.

   Czy może mi ktoś podpowiedzieć jak to rozumieć? Pierwszy pkt mówi o konieczności zbycia waluty wirtualnej a kolejny, uwzględnia rónież nie uzyskanie przychodu ze zbycia.
   Zbyłem alt coins ale nie zbyłem USDT i dalej mam na giełdzie. Czy mam wykazywać przychód z 2020 w USDT (np. wg. kursu NBP – USDPLN)? Czy też dopiero w odpowiednim roku podatkowym, w którym wymianię walutę wirtualną na prawny środek płatniczy?

 12. Czy mógłbym prosić o sprawdzenie PIT38?

  2019 rok – zakup krypto.

  2020 roku – złożenie PIT38 (za rok 2019).

  Tak wygląda PIT38 (za rok 2019):

  E. DOCHÓD / KOSZTY

  PRZYCHÓD b 34. 0,00
  KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW PONIESIONE W ROKU PODATKOWYM c 35. 1000,00
  KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW PONIESIONE W LATACH UBIEGŁYCH d 36. 0,00
  DOCHÓD e 37. —–
  KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW, KTÓRE NIE ZOSTAŁY POTRĄCONE W ROKU PODATKOWYM f 38.

  Powyższy PIT został złożony w roku 2020. Wtedy po raz pierwszy zostały pokazane koszty.

  PYTANIE 1. Rozumiem, że nawet jeżeli niczego więcej już nie kupowałem ani też niczego nie sprzedawałem, to w tym roku też powinienem złożyć PIT38?

  PYTANIE 2. Jeżeli tak, to czy mógłbym prosić o sprawdzenie i potwierdzenie, czy poprawnie ten nowy PIT38 (za rok 2020) wypełniłem?

  W pole b 34. wpisałem 0,00 (bo niczego nie sprzedałem).
  W pole c 35. wpisałem – tym razem – 0,00 (bo niczego więcej już nie kupowałem).
  W pole d 36. wpisałem – tym razem – 1000,00 (czyli jakby przeniosłem to z poprzedniego PIT38 za rok 2019, z pola c 35. do nowego PIT38 za rok 2020, do pola d 36.).
  W pole e 37. nie wpisałem nic (brak dochodu).
  W pole f 38. wpisałem 1000,00.

  Czy wszystko się zgadza?

  Odpowiedz
 13. Jaki wniosek można wyciągnąć po tej interpretacji: czy to, że każdy może odliczyć koszty zakupu krypto od przychodu w roku, w którym ten przychód powstanie (do 5 lat, jak przy innych źródłach zysku), a nie jak sugeruje przepis tylko w następnym roku. Czy można tą interpretację potraktować jako oficjalne stanowisko Organu, czy to tylko indywidualne rozstrzygnięcie, i nie może służyć jako oficjalna wykładnia przepisu.

  Odpowiedz
 14. Witam, robiąc transakcje z krytowaluty zawsze do PLN w ciągu miesiąca uzbierało mi się ich bardzo sporo. Teraz wychodzę z giełdy i przelewam wszystko na konto. Czy przy zeznaniu podatkowym wystarczy że uwzględnię za ile kupiłem krypto (koszt) i ile przelałem na konto. I od różnicy płacę 19% podatne?

  Odpowiedz
 15. Dzień dobry. Proszę o interpreatcję mojej sytuacji.
  1. W styczniu 2021 przelałem na giełdę 18000 zł, pośrednik wział prowizję i ostatecznie na giełde trafiło 16800. Którą więc kwote wpisuje do PIT38?
  2. Czy krypto zakupione w styczniu 2021 muszę wykazać w tym samym roku wraz z zarobkami za 2020 czy zakupy ze stycznia 2021 dopiero mam wykazać do końca kwietnia 2022? Pytam bo już się rozliczyłem i złożyłem PIT za rok 2020 i nie wiem czy nie musze robić korekty.

  Odpowiedz
  • 1. Wpisujesz tylko kwotę za którą kupiłeś/sprzedałeś krypto, jak kupiłeś za 16800 to tą kwotę wpisujesz, ponieważ dokumentem poświadczającym jest potwierdzenie zakupu/sprzedaży a nie przelew.
   2. Zakupy w 2021 wykazujemy dopiero w picie za rok 2021 czyli do końca kwietnia 2022 r.

 16. Dzień dobry, w 2020 roku zaczęłam kupować kryptowaluty. Jko bonus powitalny dostałam 50 dolarów.
  W PIT-38 wpisuję to jako przychód?

  Odpowiedz
 17. Witam

  Mam takie pytanie co jeśli:

  Wysyłam 5000 PLN na Revolut gdzie wymieniam je na 1190,47 EUR (po kursie 1 EUR = 4,2 PLN) i potem wysyłam je na Invest Change i tam kupuje w ten sam dzień 0,0595235 BTC (po kursie 1 BTC = 20000 EUR) i po jakimś czasie wymieniam wszystkie BTC na EUR (po kursie 1 BTC = 30000 EUR a kurs za 1 EUR = 4,3 PLN) i wychodzi 1785,71 EUR po czym wysyłam je na Revolut i czekam aż wzrośnie cena za euro i jak osiągnie wysoki poziom wtedy wymieniam je na PLN (po kursie 1 EUR = 4,6 PLN) i wychodzi na koniec 8214,27 PLN.

  Jak to wygląda od strony podatkowej wiem tyle że podatek od krypto walut zapłacę od dochodu, czyli 5000 zł – 7678,53 zł = 2678,58 zł tyle wychodzi zysku i podatek w wysokości 19% czyli odprowadzę za bitcoin 508,93zł podatku i proszę mi powiedzieć co z wymianą EUR na PLN? Wtedy też odprowadzam od tego podatek w innej tabelce w PITcie-38?
  Bo w sumie kupowałem po kursie 4,2 PLN za 1 EUR a sprzedałem po 1 EUR za 4,6 PLN

  Za odpowiedź będę wdzięczny!

  Odpowiedz
 18. mam takie pytanie.

  jesli kupilem kryptowalute za 1000zl ale gielda spadla i sprzedalem ja za 800zl

  i nastepnie kupilem kolejna krypto walute za te 800zl i sprzedalem ja za 1500zl

  to czy straty 200zl moge wpisac w koszta przy rozliczeniu podatkowym jesli sa to 2 rozne kryptowaluty czy nawet te same i podatek wtedy place od 500zl / czy 700zl jesli straty nie mozna odliczyc.

  Odpowiedz
 19. Witam, w 2019 r. kupiłem kryptowaluty za kwotę 7000zł, niestety w 2020r nie złożyłem pitu 38 i nie wykazałem kosztu zakupu krypto, czy mogę teraz złożyć dwa pity 38 ,jeden za 2020r ,a drugi za 2019r z czynnym żalem(nie wiedziałem że trzeba wpisywać koszty w pit38 ,jeżeli nic nie sprzedałem)

  Odpowiedz
 20. Takie jedno pytanie doprecyzujące. Czy zarobek z giełdy jeśli za niego dalej kupiliśmy kryptowalutę też będzie kosztem? Np wpłaciłem na giełdę 1000zl i kupiłem jakieś krypto. Po kilku dniach sprzedałem ją i uzyskałem 1200zl. 200zl zostawiam, a za ten 1000zl znowu kupuje krypto. Udaje mi się znów sprzedać za powiedzmy te 1200zl. I teraz czy kosztem będzie tylko ten 1000zl który wpłaciłem ze swojego prywatnego konta na giełdę, czy też ten kolejny tysiąc który zarobiłem i za który kupiłem kolejną kryptowalutę? Jeżeli miałbym w ciagu roku 50 takich transakcji to w sumie za 50tys kupił bym krypto, ale tylko 1000zl tak naprawdę włożyłem. Czyli teraz kosztem będzie to 1000zl czy te 50tys które tak naprawdę zarobiłem dzięki temu 1000zl. Mam nadzieję że w miarę prosto to napisałem 😉

  Odpowiedz
  • kosztem bedzie ten 1000zl + prowizja gieldy nabycia kryptowaluty (trzeba ja sobie obliczyc nbo jest podana w kryptowalucie np. 0.0004731 i przykladowo to jest 5zl po przeliczeniu po kursie jaki kupiles walute) + prowizja pobrana przez gielde z otrzymanej sprzedazy. czyli jak ja sprzedales za 1200 gielda potracila ci np. 7zl.
   wiec wyglada to tak: 1200 – wklad 1000 – prowizja 5 – prowizja 7 = 188zl i od tej sumy placisz 19% podatku, tj. 35.72zl.

 21. Witam, prosze o pomoc bo nie jestem pewna jak ujac wplate na gielde pln. Czy zaliczam w koszty czy nie? Po zliczeniu wszystkich kosztow i przychodow a zakupilam kilka razy sprzedajac i kupujac za te same
  Srodki otrzymalam takie same wartosci … nie widzie ani straty ani zysku …wplaty na rachunek wliczylam do plusow i to chyba jest bląd….
  Bede wdzieczna za odpowiedz

  Odpowiedz
  • Rozliczasz w picie tylko handel z krypto do fiatów i odwrotnie, wpłaty i wypłaty nie giełdę nie mają znaczenia.

  • kazda waluta jest opisana w historii i tak ja obliczasz.

   wplata na konto, czy kupione kolejne krypto z profitem z poprzedniej sprzedazy to inwestycja ktora odliczasz od dochodu koncowego sprzedajac kolejna krypto.

   np. wplacilas 10000zl na gielde i zaczynasz kupowac za ta kwote krypto. gielda potraca za zakup krypto (co musisz sobie obliczyc po stawce za ktora kupilas czesc danej krypto) i potraca drugi raz jak sprzedajesz krypto i dostajesz zl.

   przyjmijmy ze pierwsze potracenie to 50zl a drugie to 70zl

   sprzedajac krypto za 15000 odejmujesz wklad 10000 i odejmujesz potracenie pierwsze 50 i potracenie drugie 70 = 4880. na koniec twoje konto powinno byc z suma 14880 (podatek placisz od kwoty 4880)

   i np. te 14880 inwestujesz w kolejna walute… i sprzedajesz ja np za 20000

   sprzedajac krypto za 20000 odejmujesz wklad 14880 i odejmujesz potracenie pierwsze 70 i potracenie drugie 90 = 4960. na koniec twoje konto powinno byc z suma 19840. (podatek placisz od kwoty 4960)

   itd z kazdymi kolejnymi zakupami,
   a na koniec roku podatkowego zliczasz odpowiednie cyfry i wpisujesz w odpowiednich rubrykach. kwota do zaplaty podatku powinna byc totalem kwoty sumy zliczonej z nawiasow (podatek placisz od sumy X) * 19%

   przy roznych kwotach wartosc potraconej prowizji przez gielde bedzie inna, tj tylko przyklad.

 22. Cześć, otrzymałem airdrop w roku 2019 oraz 2020 i żadnego z nich nie sprzedałem. Kiedy airdropy należy uwzględnić w PIT? W zeznaniu za rok, w którym je otrzymałem, odebrałem czy dopiero zamieniłem na fiaty?

  Odpowiedz
 23. Dzień dobry, nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi na moje proste pytanie:

  Czy kontrakty Futures na giełdzie krypto (z dźwignią, tzw Short lub Long) rozliczane są jakoś dodatkowo/inaczej czy wystarczy że rozliczę normalnie dochód z tego co wpłaciłem na giełdę i potem wypłaciłem do tradycyjnej waluty? Chodzi mi np. o kontrakt futures BTCUSD na binance.com, kupuję taki kontrakt za BTC, a sprzedając też dostaję BTC tylko że pomnożone ze stratą lub zyskiem, więc wydaje mi się że nie tworzy to zdarzenia podatkowego bo płacę krypto i potem dostaję krypto, no ale w nazwie tego kontraktu jest “USD” bo przecież cena BTC jest przyrównywana do USD, mimo że USD ani nie płacę za kontrakt ani za niego nie dostaję sprzedając.

  Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź, z góry dziękuję!

  Odpowiedz
 24. Zakupiłem w 2017 roku pierwsze krypto i skupuję do dnia dzisiejszego. Do tej pory nie wymieniłem na “fiat”. Nie wpisałem w PIT informacji o kupnie. W tym roku planuje zrealizować zyski. Jak to rozwiązać abym korzystnie na tym wyszedł?

  Wpisać całość wpłaconej kwoty od roku 2017?

  Odpowiedz
  • Z tego co wiem tak. Dzięki temu odliczysz wszystko co wpłaciłeś, a podatki zapłacisz tylko od zysków. Inaczej będziesz jak gdyby stratny. W picie za 2020 jest tam specjalna rubryka aby to wpisać. Pitu za 2021 jeszcze nie widziałem ale spodziewam się, że też tak jest. Za 2019 było PIT-38, pozycja 36.

 25. pyt1. Dokonałem chwilowego wydobycia BTC następnie sprzedałem moje wydobyte BTC ( kwota około 900zł) Jak mam rozliczyć tę transakcję?
  pyt2. Czy wydobywając kryptowalutę i przetrzymując ją po wydobyciu przez 6 lat na własnym portfelu płacimy podatek dochodowy jeżeli udowodnimy że wydobycie nastąpiło 6 lat przed sprzedażą waluty?

  Odpowiedz
 26. Dzień dobry,

  W 2018 kupiłem kryptowaluty na giełdzie i do tej pory nie wykazywałem tego w zeznaniu podatkowym jako koszt. Teraz chciałbym je sprzedać. Jak liczyć dochód w tym wypadku (skoro składanie korekty za poprzednie lata nie jest dobrym pomysłem), jeśli nie poniosłem w 2021 żadnych kosztów?

  Odpowiedz
  • Jak będziesz sprzedawał to możesz wpisać wtedy koszt zakupu, nie wiem co zrobi US ale to jest najsensowniejsze podejście do tematu, pamiętaj tylko że musisz mieć potwierdzenie transakcji kupna i sprzedaży. Możesz też nie wpisywać kosztów zakupu ale wtedy zapłacisz podatek od całego przychodu a nie przychód minus koszty zakupu. US nie powinien zakwestionować kosztów zakupu ale to czysto teoretycznie bo praktycznie to mogą wszystko zakwestionować wg ich widzimisie. Decyzja należy do Ciebie i nikt Ci nie powie na pewno jak to zrobić bo w razie kontroli i tak wszystko zależy od urzędu który kontroluje a nawet od osoby która to robi. Takie niestety mamy niespójne przepisy w Polsce.

 27. Prosiłbym o wyjaśnienie, chciałbym się upewnić odnośnie mojej sytuacji.
  W 2021 zacząłem dokonywać sporo tranzakcji na giełdzie – sprzedaję za złotówki i po paru dniach kupuję kryptowalutę. Załóżmy, że 31.12.2021, będę posiadał same kryptowaluty.
  Jak rozumiem w deklaracji PIT za następny rok sumuję w polu 34 wszystko co otrzymałem przy wymianie na złotówki, w polu 35 koszt zakupu kryptowaluty + prowizja giełdy. Wychodzę więc na 0 i nie płacę podatku, jedynie deklaruję (miałem na giełdzie trochę kryptowalut sprzed paru lat, którymi obracałem, nie zasilałem konta). Pole 36 zostawiam na 0, ponieważ nie deklarowałem wcześniej tego co kiedyś kupiłem.

  Odpowiedz
 28. Witam,

  mam pytanie, zakupiłem w 2018 roku btc za 5000 PLN. BTC przelałem na giełdę BITMEX grając tam z dzwignia na kontraktach XBTUSD (każda transakcja była tam rozliczana w jednostkach BTC)- czy powinienem się rozliczyc z kazdorazowej transakcji? Dodam, ze z pozostałych giełd sie rozliczalem jednakze z futuresów już nie. Byłbym wdzieczny za odpowiedz i nakierowanie w jaki sposób mam to zrobić.

  Odpowiedz
 29. Witam,

  wiemy już, że kontrakty na kryptowaluty kupione za PLNy rozliczamy osobno w PIT-38 wobec zakupu/zbycia kryptowaluty za PLNy.

  Jak jest natomiast z kontraktami na kryptowaluty kupione za kryptowalutę? Do której grupy zaliczyć przychody? Chodzi o popularne na giełdach tzw. tokeny z małą dźwignią np. 3x kupowane za kryptowalutę USDT.

  Opis takiego tokenu z platformy, cytuję:
  “(…) aktywa na rynku spot, które zapewniają ekspozycję lewarowaną na instrumentach bazowych. Każdy token lewarowany reprezentuje koszyk pozycji w kontraktach bezterminowych. Cena tokenów śledzi zmianę wartości nominalnej pozycji kontraktowych w koszyku i zmiany wielokrotności poziomu dźwigni.”

  PS Dzięki za obszerny materiał i podatkową skarbnicę wiedzy!

  Odpowiedz
 30. Dzień dobry,

  W 2017r. kupiłem łącznie za 5122,33 a sprzedałem 4148,52zł
  W 2018r. żadnych transakcji
  W 2019r. żadnych transakcji
  W 2020r. żadnych transakcji
  W 2021r. nic nie kupiłem, a sprzedałem za 1955,27zł

  Wie Pan (lub inny użytkownik) może jak to rozliczyć, jeżeli wcześniej nigdy nie zgłaszałem kupna/sprzedaży (z poprzednich lat)?

  PS. Wiem, że transakcję z 2021 powinienem rozliczyć w przyszłym roku, ale jak zająć się tymi poprzednimi latami, można to jeszcze zgłosić?

  Odpowiedz
  • Można zrobić korektę za poprzednie lata ale nie wiem czy jakiś księgowy chciałby się podjąć czegoś takiego.

  • A gdybym wpisał w zeznaniu na ten rok kupno za 5122,33 a sprzedaż za 4148,52zł, pomimo że to było w roku 2017, to mogę mieć przez to problemy?
   I dopiero w przyszłym roku w zeznaniu wpisałbym sprzedaż za 1955,27?

   Z góry dziękuję za odpowiedź

 31. Dzień dobry, a ja w marcu 2020 padłem ofiarą oszustwa inwestycyjnego. Przelałem 9000 euro na konto kantoru krypto. Przelew poszedł na założone bez mojej wiedzy konto w tym kantorze(konto założył oszust broker). Policja i prokuratura nie potrafią nic zrobić. Czy z tej straty też muszę się rozliczyć? Jakby nie spojrzeć to jest jednak strata.

  Odpowiedz
 32. Witam,

  W roku 2020 kupiłem trochę kryptowalut. Jak wykazać koszty? Chodzi konkretnie o giełdę Bitbay. Rozumiem, że wystarczy jakiś screen/wyciąg listy transakcji z giełdy? Może wykaz przelewu z mojego banku? Tylko, że w takim przypadku nie ma konkretnie nazwy giełdy tylko PAYMENT TECHNOLOGY SP. Z O.O. Jak wyglądało to w Waszym przypadku?

  Odpowiedz
  • Wyciąg z giełdy albo jak nie ma takiej opcji to zrzut ekranu a transakcji. Przelewy z banku nie mają znaczenia, liczą się transakcje kupna/sprzedaży.

  • A co jak zakupy były robione np na bitmarkecie którego już nie ma, jak udowodnić że tam kupowałem btc?

  • Nie udowodnisz tego, wszystko zależy od podejścia US a nikt nie wie jakie ono będzie.

  • U mnie taka sytuacja:
   2018 – dokonalem zakupu krypto na kwotę X
   2019 – brak operacji i nie zglaszalem nic do PIT
   2020 – j.w.
   2021 – zamieniam krypto na PLN, wyplacam kwote Y i chcialbym to rozliczyc w PIT za 2021
   I teraz glowne pytanie czy jako podstawe opodatkowania musze przyjac kwote Y czy moge uwzglednic zakup krypto w 2018 jako koszt. Czyli wtedy podstawa opodatkowania to bedzie (Y-X)
   Pozdrawiam!

 33. Czy prowizja giełdy za zamianę krypto na fiat jest kosztem (prowizja zależnie od giełdy raz jest pobierana od konwertowanej kryptowaluty (np. 0.01 ltc) a, a gdzie indziej dopiero po fakcie zamiany na fiat czyli od kwoty we fiatach (czyli np. 0,05% od całosci w pln) ?
  Czy prowizja za wpłatę fiat na giełdę jest kosztem?

  Odpowiedz
 34. Witam, w 2020 roku cyklicznie kupowałem i sprzedawałem krypto, na koniec roku łączna kwota zakupu jest większa niż kwota sprzedaży, czy to świadczy o nadwyżce kosztów i przechodzą one na kolejny rok ? Jak to wygląda w przypadku gdy kupuje btc a potem go sprzedaje i znów kupuje i sprzedaje i tak w kółko czy na koniec roku jak kupie na nadwyżkę przychodów to można ominąć w ten sposób podatek?

  Odpowiedz
 35. Witam, jeżeli przez cały rok 2020 kupowałem i sprzedawałem okresowo btc i zawsze kupowałem ponad to co sprzedawałem np. Kupiłem btc za 10 tys, potem urósł i sprzedałem go za 20 tys czyli 10 tys zyzku, następnie kupiłem znów btc za 20 tys i tak w kółko cały rok to rozumiem, że koszta przeważają moje przychody czyli mogę wykazać koszta na następny rok tak?

  Odpowiedz
  • NIE. koszta to tylko to co wplaciles minus fee gieldy. wiec jak zarobiles 10tys to od tego placisz podatek. jesli pozniej zainwestowales 20tys i zarobiles na tym 10tys sprzedajac za calosc za 30tys. to za te 10tys placisz podatek.

   prosciej. np wplaciles 10tys na gielde, a teraz mozesz wyciagnac 30tys na konto bankowe to odejmujesz te swoje 10tys co wplaciles na poczatku, a od tych extra 20tys placisz 19% podatku.

   inaczej by bylo gdybys kupil krypto za 10tys, a sprzedal za 8tys. masz strate i nie placisz podatku bo wyszedles na minus

 36. Czy prowizję za wypłatę pieniędzy z giełdy jaką potrąca giełda kryptowalut mogę także sobie wliczyć koszty (np. bitbay potrąca 6 zł przy wypłacie pieniędzy na konto bankowe)? Czy tylko koszty nabycia i prowizja od nabycia jest kosztem w tym przypadku?

  Odpowiedz
  • Również interesuje mnie odpowiedź na to pytanie.
   U jednego z operatorów prowizja przy zamianie krypto na fiat wynosi 2,5% – czy jest to koszt, który mogę uwzglednic w picie?

 37. Jak to jest w końcu z odliczeniem kosztów przychodu, tj. zakupu kryptowalut. Jeśli np. ktoś kupił kryptowalutę w 2018, nie wykazał w PIT za 2019, a osiągnął przychód w przyszłości to kiedy może odliczyć koszty? Czy niezbędne jest wykazanie posiadania kryptowaluty w zeznaniu za 2019, czy można wykazać dopiero w PIT za rok, w którym osiągnięto przychód. A co z limitem lat, czy jest na to standardowe 5 lat, czy tylko 2 lata (rok zakupu i następny). I co z dowodem poniesionych kosztów, czy zwykła tabelka exel (export wyciągu z konta) z nieistniejącej już giełdy wystarczy?

  Odpowiedz
  • Zasadniczo data zakupu nie powinna mieć znaczenia, jakbyś nawet kupił 10 lat temu to powinieneś móc odliczyć te koszty przy sprzedaży. Co do dowodu poniesionych kosztów to może być większy problem bo przykładowo giełdy gdzie kupowałeś może już nie być a nawet jakby była to US nie dostanie od nich żadnych informacji, więc tabelka w excelu może nie wystarczyć.

  • Jak więc rozumieć słowa P. Mentzera 22.35min “kolumna D”. Ja zrozumiałem, że jeśli nie wykazało się posiadania kryptowalut w zeznaniu za 2019, to nie będzie ich można w przyszłości odliczyć.
   Rozumiem, że sama tabelka Exela może nie wystarczyć, bo każdy może ją sobie stworzyć, czy dodatkowo potwierdzenie przelewów z banku na rachunek giełdy załatwi sprawę?

  • Najlepiej zasięgnąć opinii US, jak oni by to widzieli, bo to oni będą później weryfikować.

 38. Witam. Rozliczenie podatku wydaje się dosyć proste. Nie wiem jednak jak uzyskać potwierdzenia zakupu i sprzedaży z giełdy Binance. Będę wdzięczny za pomocną informację.

  Odpowiedz
 39. W grudniu 2019 kupiłem tokeny (udokumentowany zakup). Czy Pana zdaniem mogę(powinienem) zgłosić ten fakt do US (PIT 38) jeszcze w tym roku ?

  Odpowiedz
 40. Witam może mi Pan podpowiedzieć bo chce podjąć praca jako OTCTRADER I kupować bitcoin z mojego konta bankowego czy muszę płacić jakiś podatek gdyż kupuję to dla firmy.

  Odpowiedz
 41. Jak sie rozliczac jesli wynagrodzenie dostaje w krypto ktore pozniej konwertuje na FIAT i przelewam na swoje konto bankowe?

  Nie ponosze w sumie zadnych kosztow za to tylko “zysk” powiedzmy

  Odpowiedz
  • Przy zamianie na fiaty masz przychód, który w całości musisz opodatkować jak nie masz kosztów.

 42. Witam, mam pytanie odnośnie podatku od krypto.. siedząc w domu od końca marca 2020 zacząłem kupować i sprzedawać kryptowaluty, tak z ciekawości i trochę z nudow, dopiero teraz dotarł do mnie fakt, iż trzeba placic podatki od tego i zastanawiam się co tu teraz zrobić bo kupuje i sprzedaje krypto dobre cztery miesiące, transakcji mogłoby się nazbierac ok 1000 z tym że wszystkie były na bardzo małe kwoty a najwieksza może za jakieś 300zł często kupowałem i sprzedawalem zarabiając na jednej np 0.30zł.. taka miałem formę zabicia czasu podczas pandemii.. czy muszę rozliczac to w us skoro żadna transakcja nie przekroczyła 1000zl?

  Odpowiedz
  • Tak, sumujesz wszystkie zakupy za fiaty i wszystkie sprzedaże krypto do fiat i wrzucasz to w pita na koniec roku.

  • Zapytam od razu czy wszystkie zakupy różnych krypto wrzucam do jednego worka czyli zł i czy wszystkie sprzedaże razem do drugiego worka też zł?
   Czy ta się wtedy kalkuluje?

 43. Witam.

  Jak rozliczyc krypto jesli stosuje metode dollar cost average?
  Przypuscmy, ze zakupilem ktypto za 10 tys w sumie przez caly rok. Zrobilem kilkadzieciat transakcji kupna.
  Pod koniec roku sprzedalem czesc za 1000 zl. Rozumiem , ze tu nie ma jeszcze zysku zadnego?

  Odpowiedz
 44. Czy należy wykazać w PIT-38 krypto waluty otrzymane jako zapłatę za pracę lub podarunek? Np. Otrzymałem 1 BTC po kursie 1000 USD kilka lat temu, trzymam do tej pory ale nie poniosłem kosztu zakupu wspomnianego Bitcoina.

  Odpowiedz
  • Witam jestem w uk i mam do rozliczenia ostatnie 8 miesięcy jaki wniosek powinnam wypełnić ? Gdzie uzyskam taki wniosek i gdzie go wysłać … wpłaciłam 250£ o jestem na zero nic nie zarobiłam . Proszę o pomoc . Dziekuje

 45. W 2019 wpłynęły pieniądze na konto walutowe w USD, po jakim kursie przeliczyć do zeznania rocznego? NBP tabela A kursów średnich z dnia poprzedniego wpływu?

  Odpowiedz
 46. Pytanie teoretyczne. Jeżeli kupię z konta bankowego np za 2000zł kryptowaluty w 2020 roku i w tym samym roku będę też wypłacał z giełdy złotówki na to samo konto i nie uwzględnie tego w deklaracji pit to w jaki sposób Urząd Skarbowy może się o tym dowiedzieć? czy takie informacje przekazywane są do urzędu z giełd ? z banków ?

  Odpowiedz
  • Ryczałt od wynajmu mieszkania w Polsce opłacam w Polsce, a podatek od zarobków w UK płacę w UK. Czy pomimo tego mogę rozliczać podatek od krypto walut w UK? Tak jak już wspomniałam wcześniej kupuje je za złotówki z Polskiego konta bankowego,a wszelkie zyski ze sprzedaży będę wpłacać na polskie konto. Chciałabym uniknąć podwójnego opodatkowania i problemów z US w PL.Dziękuje Ola

 47. Witam
  Rozliczyłem już pit za krypto ale jest jedno ale. Mianowicie nigdzie nie było opcji by przesłać plik z wykazem operacji na giełdzie (usługa e-pit). Czy teraz mam to dosłać na jakiś email US czy mam czekać na jakieś info od nich?

  Odpowiedz
  • Nie musisz niczego dosyłać ale trzymaj wszystkie dokumenty w razie kontroli z US.

 48. Pytanie następujące:
  w 2017 kupiłem krypto za 2000 Euro, w tym samym roku i następnych wykonałem trochę sprzedaży i jeszcze trochę dokupiłem. Ogólnie do 2019 roku wykonałem kilkadziesiąt transakcji, ale w większości ze stratą. Jak podsumuję sobie te zakupy to będę miał, ze kupiłem za 40 000 Euro a sprzedałem za 39 000 Euro. Jak powinienem to rozliczyć?
  W 2019 roku kupiłem sumarycznie za 53 000 Euro a sprzedałem za 50 000 Euro. W jaki sposób powinienem to rozliczyć? I drugie pytanie: jak liczyć kurs Euro do PLN (z dnia transakcji)?

  Odpowiedz
 49. Witam
  Korzystając z okazji chcialbym uzyskac potwierdzenie iz kazde wyjscie z krypto do Fiat niezależnie czy środki sa na giełdzie bitbay czy już wypłacone na konto bankowe no ing to jest to samo w kwestii ewentalnego podatku ??
  Tak samo jak mogę robić przelewy z banku na giełdę i jeśli nie wykonam żadnej transakcji i zrobię zwrot na bank to nie zapłacę podstku

  Odpowiedz
 50. Może jeszcze ja się załapie na podpowiedz odnośnie rozliczenia , niby to takie proste a jednak nie wiem jak to poprawnie zrobić. Moje zakupy i handel wyglądały w ten sposób.
  -2017 zakup krypto za 2050 zł, – wyplata 0 zł,
  -2018 zakup krypto za 1000 zł, – wypłata 6004 zł,
  -2019 zakup krypto za 4489 zł,- wypłata 0 zł.
  Nie rozliczałem się do tej pory z krypto ponieważ sam US , nie wiedział jak to robić.
  Teraz kiedy jest to już w miarę uregulowane chciałbym mieć to rozliczone.
  Podpowie ktoś ,jaką sumę w którą rubrykę wpisać , aby było poprawnie ?

  Odpowiedz
  • Zsstrzeliles pytaniem 🙂 podłączam się, jeżeli bym kupił krypto w 2017 US nie wiedział jak do tego podejść, teraz bym Sprzedał. Czy musiałbym dać korektę do zeznania podatkowego za 2017? Tam pewnie nie było jeszcze tabelki do wpisania kosztów poniesionych na zakupy.

  • Robienie korekty zeznania za kilka lat wstecz raczej nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza że kiedyś było wiele różnych sprzecznych podejść do krypto.

 51. W 2019 roku kupiłem btc i wszystko przegrałem na dźwigni zostając z niczym. Stan portfela wynosi 0. Kupiłem btc za 5 tys zl . Jak to rozliczyc?

  Odpowiedz
 52. Czy jeśli za 2017 i 2018r w ramach działalności gospodarczej wykazywałem zakup i sprzedaż krypto ze stratą, to mogę teraz złożyć korektę zeznania aby wpisać w pit38? Ze względu na zmianę przepisów od 2019r w ramach działalności nie byłbym w stanie rozliczyć już tej straty…
  Nie będzie problemów z US?

  Odpowiedz
 53. Inwestuję w krypto od kilku lat. Nic nie sprzedałem. Wszystkie transakcje wykonywałem w Euro. Np. przelałem kilka tysięcy Euro i za to kupiłem bitcoiny i inne kryptowaluty.
  Czy mam teraz przeliczyć wstecz po ile było euro przy każdej transakcji i po prostu wpisać sumę jako wartość kosztu?
  Które pola powinienem wypełnić w PIT?

  Odpowiedz
 54. Witam, dwa pytania:
  1. Krypto kupiłem w kantorze (bez logowania się). Kantor nie udostępnił żadnego potwierdzenia zakupu, a jedynie podsumowanie transakcji (które zapisałem na dysku) z danymi typu: ilość danej krypto, kwota w PLN, identyfikator zlecenia (który widnieje także w tytule przelewu z banku) oraz mój e-mail. Czy na podstawie tego podsumowania (plus oczywiście potwierdzenie przelewu w banku) mogę odliczyć koszty?
  2. PIT-38 składamy jako dodatkowy do PIT-37, czy zamiast niego?

  Odpowiedz
 55. No to jeszcze pytanie ode mnie:
  – kupilem btc w grudniu 2018 za 1000zl, sprzedalem za 1050zl w styczniu 2019. W pit38 wpisuje ze moje koszta to 1000zl, przychod to 1050zl wiec dochod 50zl i od tego place te 19% podatku?
  Dziekuje

  Odpowiedz
 56. Witam! W ubiegłym roku dokonałem kilku transkacji różnych kryptowalut do bitomatu Shitcoin. Jednak nie zrobiłem wypłaty. Czy to wszystko policzone do PIT ? Byłbym wzdzieczny o odpowiedź.

  Odpowiedz
 57. Załóżmy że kupiłem 1 btc w 2019 r za 20 tys zl
  Na koniec roku 31.12 sprzedałem go za 30 tys zl i jednak go zakupiłem ponownie 1.01.2020 r za 29 tys zl
  Czy podatek dochodowy muszę zapłacić za te różnice 10 tys czy nie ??

  Odpowiedz
 58. Witam,
  Co jeżeli w 2018 roku miałem tylko sprzedaż (zero wpłat własnych) kryptowalut, a nie rozliczyłem tego w latach wcześniejszych? sprzedawałem przez moje konto na bitbay kryptowaluty szwagra, który przebywa za granicą. Kwota niemała…
  Obecnie chce rozliczyć PIT-38 za 2019. Co mam zrobić z rokiem 2018???
  Z góry dzięki za odpowiedź.

  Odpowiedz
 59. Witam; W styczniu 2019 przeniosłem 10 tyś. akcji Petrolinvestu, które zostały usunięte z obrotu na GPW na Giełdę kryptowalut o nazwie NOVA GIEŁDA. Na tej giełdzie moje akcje zostały zamienione na tokeny Petrolinvest. Jakie mam wpisać koszty – kupowałem te akcje na GPW przez jakieś 10 lat i nie mam dostępu do wszystkich transakcji, czy może policzyć po kursie z ostatniego dnia notowań ?czy zwrócić się do biura maklerskiego o podanie tych danych?. W 2019 udało mi się sprzedać 150 szt to rozumiem że muszę je uwzględnić jako przychód. A co z innymi
  tokenami które kupowałem za środki ze sprzedaży tokenów Petrolinvestu?

  Odpowiedz
 60. Witam, mam dwa pytania:
  1. Czy do rozliczenia się z zakupu/sprzedaży kryptowalut muszę prowadzić działalność gospodarczą i posiadać NIP?
  W roku 2019 kupiłem BTC w kantorbitcoin.pl i poprosiłem o potwierdzenie zakupu, lecz kantor utrzymuje iż potrzebuje mojego numeru NIP i informuje również, że jak chce się rozliczyć z US to potrzebuje NIP. Czy jest to prawdą?

  2. Czy jeżeli sprzedałem w 2019 roku kryptowaluty i uzyskałem przychód mieszczący się w kwocie wolnej od podatku to czy muszę wtedy zapłacić podatek? i czy mogę ewentualnie pomniejszyć go o koszta zakupu krypto w 2018r. które wtedy(w 2019r.) nie uwzględniłem w PIT? czy w takiej sytuacji niema już sensu pomniejszać przychodu o koszta z 2018 roku?

  Odpowiedz
  • 1. Do handlu kryptowalutami ani działalność gospodarcza ani NIP nie są potrzebne. Zostałeś wprowadzony w błąd, bo od 2011 r. NIP jest potrzebny tylko wtedy jak prowadzisz firmę: nie-tylko-podatki.pl/nip-nie-jest-tuz-potrzebny
   2. W picie za 2019 r. wpisujesz wszystkie zakupy nierozliczonych we wcześniejszych latach BTC i wszystkie sprzedaże z 2019r.

  • WITAM
   A co jak dostałem zwrot z FUTURENET na portfel nie giełdę i nadal je trzymam na portfelu jak się rozliczyć w jakim polu to ująć? Proszę o pomoc.

 61. Witajcie

  W związku z sytuacja postanowiłem doinwestować w krypto . Mam już troszke na koncie krypto ale będę chcial cos dokupić.
  Jak wygląda podatek na 2019 r ??
  Załóżmy że przelałem i zakupiłem krypto za 30 tys w zeszłym roku i po zakupie zostało mi 1 btc i inne . W ciągu roku trajdowalem i na koniec 2019 mam 1.2 btc i we fiat mial 5000 zl . Jaki podatek mam zapłacić od jakiej kwoty??

  Odpowiedz
  • W picie za 2019 r. wpisujesz wszystkie zakupy nierozliczonych we wcześniejszych latach BTC i wszystkie sprzedaże z 2019r.

 62. Odnośnie podatku 19 procent dochodowego za 2019 r
  Mam taka sytuację. Na dzień 1.o1.2019 miałem Na giełdzie :
  1btc
  1000 pln
  500 euro
  1 eth

  Na dzień 31.12.2019 r mam
  1200 pln
  1.2 btc
  600 euro
  1.2 eth

  Czy teraz mam zapłacić podatek z różnicy pln i euro ?? Czyli z 200 zl i 100 euro czy też z 0.2 btc i 0.2 eth??
  Tyle udslo mi się ugrać na tej giełdzie w ciągu roku

  Odpowiedz
  • W picie za 2019 r. wpisujesz wszystkie zakupy nierozliczonych we wcześniejszych latach krypto i wszystkie sprzedaże z 2019r.

 63. W 2019 r dokonałem zakupu BTC za 50 zł na giełdę Binance z konta bankowego. Dostalem tez na Binance kwoty zwrócone z FutureNet. W tym roku nie robiłem żadnej wypłaty. Czy muszę wszystko zeznać w PIT-38 ?

  Odpowiedz
 64. Witam. Kryptowaluty kupuję od 2016 roku. W roku 2017 sprzedawałem i rozliczyłem wg ówczesnych przepisów. W roku 2018 tylko kupowałem i nie wykazywałem tego w PIT. Natomiast w 2019 sprzedałem jakąś niewielką ilość uzyskując niewielki przychód i nadaj skupowałem. W związku z tym teraz powinienem wpisać w rubryce E w polu 35 powinienem wpisać kwotę zakupów w roku 2019, w polu 34 kwotę sprzedaży w 2019 natomiast w polu 36 kwotę zakupu w roku 2018 ?

  Odpowiedz
 65. Nie wiem czy takie pytanie było wcześniej, ale udało mi się znaleźć. Jak wygląda sytuacja z Revolutem? Czy jak dokonuję tam transakcji PLN – BCN – PLN to standardowo rozliczam to w PIT-38, czy może w przypadku Revoluta jest inaczej?

  Odpowiedz
  • ja się podłączam.
   Niby w revolut nie kupujesz krypto waluty a “ekspozycję”. Ja to nazywam pewnego rodzaju zakładem co do ceny krypto.. Już miałem wypełniać PIT ale teraz to też nie jestem pewien

 66. Czyli, jak dobrze rozumiem, w przypadku samego zakupu w roku 2019, wypełnia się PIT 38 i wypełnia się tylko rubrykę E, tak? W pole 35 wpisuje się kwotę zakupu… W pole 34 wpisuje się 0,00 zł (brak sprzedaży)… W polu 36 również wpisuje się 0,00 zł (brak zakupu w latach ubiegłych)… Zgadza się?
  I jeszcze odnośnie rubryki C. Rozumiem, że rubrykę C zostawia się pustą, tak? W pola oznaczone jako 21 i 23 nic się nie wpisuje, zgadza się?

  Odpowiedz
 67. W 2018 roku zakupiłem kryptowaluty i rozliczyłem je w 2019 na miarę uwczesnych przepisów(wykazałem koszty). W 2019 nie prowadziłem żadnych nowych transakcji. Czy w tym roku mogę wykazać te koszty (w rubryce 36), tak aby w przyszłości móc je rozliczyć?

  Odpowiedz
  • Ja też, ja też 🙂 Prawda jest taka, że nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie, bo przepisy są niejasne i mogą być różne ich interpretacje.

  • U mnie sytuacja jak u p. Michała, z tym że w picie za 2018 odliczyłam wykazaną stratę związaną z zakupem krypto od przychodów z innych źródeł. Czy muszę teraz w ogóle wypełniać PIT-38 czy wystarczy PIT-37? Krypto wciąż mam, ale w 2019 nie wykonałam żadnych operacji.

  • Jeżeli dobrze rozumiem art. 23 ustawy to jeżeli kosztów nie odliczało się wcześniej to można je wykazać, natomiast jeżeli zostały odliczone to nie…?

   orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/2860_u/$file/2860_u.pdf

   Art. 23. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14 ustawy
   zmienianej w art. 1 oraz w art. 15 ust. 11 ustawy zmienianej w art. 2, poniesione i
   192
   nieodliczone od przychodów przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, podatnik
   wykazuje odpowiednio w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy
   zmienianej w art. 1, składanym za 2019 r. albo w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust.
   1 ustawy zmienianej w art. 2, składanym za pierwszy rok podatkowy rozpoczynający się
   po dniu 31 grudnia 2018 r.

  • Po konsultacji z doradcą podatkowym:
   Takie koszty można wykazać (a nawet powinno się) w tym roku:
   1. Z korektą PIT za zeszły rok (korekta powinna zrównać koszty z przychodami) i następnie wykazać je należy w tym roku w PIT-38
   2. Bez korekty PIT za zeszły rok – jednak należy pamiętać aby tych kosztów z poprzedniego PIT-u w żadnej sposób nie rozliczać/amortyzować po “staremu”

   Można to zrobić oczywiście jeżeli koszty te nie zostały już odliczone (tak jak w przypadku użytkownika “Z”. W takim wypadku nie wiem czy i jak by to można odkręcić.

 68. Witam.Mam zamiar zakupić kryptowalute i przebudować nią pod usd czy muszę zapisywać każdą transakcję wymiany usd na krypto i krypto na usd? Jak najprościej te operacje rozliczyc i wpisywać w PIT?Czy muszę zapisywać kurs usd z danego dnia wymiany krypto na usd?

  Odpowiedz
 69. A jak wygląda kwestia kupowania kryptowalut w bitomacie? Czy jeżeli kupię sobie co jakiś czas za jakieś nieduże pieniądze (nawet niech to będzie 50 zł), to też grzecznie się trzeba z tego spowiadać przed skarbówką?

  Odpowiedz
 70. Dzień dobry.
  Kupiłem Bitcoina w 2020r., mam zamiar trzymać go przez 10 lat do 2030r. Czy muszę w następnym roku wykazać to w PIT lub czy mogę dopiero np rok przed planowaną sprzedażą wykazać ich zakup w 2029r.? Wiem że prawo może się do tej pory zmienić ale jeśli nie wykaże zakupy Bitcoina w nast roku to mam rozumieć że przy sprzedaży będę musiał uiścić 19 proc podatku od całości sprzedaży a nie tylko od róznicy między zakupem a sprzedażą (pod warunkiem zysku)?

  Odpowiedz
  • Teoretycznie ten zakup powinieneś wykazać w PICie za 2020 r. i przepisywać go w kolejnych wpisach. Co do nie wykazania tego zakupy w PIT to trudno powiedzieć, niestety wiele może zależeć od US albo urzędnika kontrolującego, przepisy nie są jednoznaczne w tej kwestii że nie wykazanie kosztów musi jednoznacznie oznaczać brak możliwości rozliczenia ich w przyszłości.

 71. Witaj
  Przeczytałem całe forum oraz film Sławka.
  Chce sie rozliczyc i napisałem maila do biura rachunkowego ale z jednym sie nie zgadzam porównując co tu piszecie i co bylo w filmie a mianowicie

  Od okresu 2016 r dokonywalem roznych zakupow i sprzedazy w wiekszej lub mniejszej czestotliwosci ( krypto – fiat , fiat -krypto , oraz te ktore nie trzeba rozliczać czyli tranzakcje kryto-krypto )

  Odp biura
  W okresie od 2016 do końca roku 2018 operacje krypto-krypto należy rozliczyć
  I to mi sie nie zgadza bo powtarzane jest tu kilkukrotnie ze wymiana krypto krypto nie podlega rozliczniu

  Prosze o info z gory dziekuje

  Odpowiedz
  • Artykuł dotyczy rozliczenia za 2019 r. Wcześniej nie było przepisów regulujących handel kryptowalutami, dlatego tak naprawdę nikt nie wie jak to należało zrobić przed 2019 rokiem.

 72. 1. Jeżeli kupiłem btc za np. 1000zł, wykonałem kilka transakcji i uzyskałem kwotę 1200zł.
  Następnie za całość (1200zł) kupiłem btc i nie sprzedałem do końca roku. Teoretycznie mam zysk ale praktycznie w momencie ponownej sprzedaży odniosę kolejny przychód/stratę. Jak powinienem to rozliczyć?

  2. Jeżeli kupię btc na giełdzie i wymieniam je na fiat (na giełdzie) to podlega już opodatkowaniu czy w momencie wypłacenia tej gotówki poza giełdę np. z powrotem na konto bankowe.

  Odpowiedz
  • 1. Sumujesz wszystkie transakcje zamiany krypto na fiaty, kupno kryptowalut to koszty a sprzedaż to przychód i wpisujesz uzyskane sumy w odpowiednie rubryki, suma kosztów rubryka 35, a suma przychodów to rubryka 34. Dochód to przychód minus koszty.
   2. Opodatkowana jest wymiana krypto na fiaty, a nie wypłata z giełdy.

  • Czyli jak na 1.01 .19 miałem stan 1 btc i 1 eth i 1000 pln
   A na dzień 31.12.19 miałem stan 1.2 btc. 2 eth i 3000 pln to podatek dochodowy zapłacę tylko z 2000 pln tak ????

  • W picie za 2019 r. wpisujesz wszystkie zakupy nierozliczonych we wcześniejszych latach BTC i wszystkie sprzedaże z 2019r.

 73. Kupiłem krypto za 4000 w 2019r. Sprzedałem wszystko ze stratą za 2000zł w grudniu. Jeżeli nie mam dowodow zakupów z giełdy to te 2000zł rozliczam jako dochód? Rozumiem, że w mojej sytuacji nic nie wpisuje w poz 35.

  Odpowiedz
  • Witam mam pytanie
   np kupiłem kryptowalute za 1200zl sprzedałem za 900zl
   Ponioslem stratre 300zl
   Nie posiadalem krytowaluty na porteflu
   tylko np na revolucie i jest to nazywane jako ekspozycja krypotowaluty skoro jest to ekspozycja i np firma tak naprawdę revolut przekazał kryptowalute muszę odliczyć podatek skoro mieszcze sie w tak zwanej uldze podatkowej
   Nie pracuje na codzień studuje nie generuje rzadnego przychodu
   i nie wygenerowałem przychodu z kryptowalute A wręcz przeciwnie stare też nie posiadam tej krytowaluty na własność A jaki mi sie wydaje udział albo akcje

   Dziękuję za odpowiedź:)

  • Witam, mam jak większość pytanie – co w sytuacji gdy kupiłem BTC za 1000 i sprzedałem go za 1200, następnie znowu zakup BTC za 1000 ale sprzedałem za 950?

  • W picie za 2019 r. wpisujesz wszystkie zakupy nierozliczonych we wcześniejszych latach BTC i wszystkie sprzedaże z 2019r.

 74. Przykładowało wpłaciłem 500zł na bitbay kupiłem bitcoin za ta kwote, zaminiłem na inna krypto sprzedałem inna krypto i straciłem odzyskujac 420zł czyli bilans 80 na minus. Czy wymiane krypto na krypto musze jakos umieszczac w picie czy poprostu moim kosztem jest 500 a strata 80?

  Odpowiedz
 75. Dobry wieczór,
  handel kryptowalutami tylko na giełdzie, więc krótko:
  rok 2017 – zysk, rozliczone w PIT
  rok 2018 – strata, rozliczona w PIT
  rok 2019 – czy mogę tą stratę z 2018 doliczyć do kosztów z ubiegłych lat?

  Odpowiedz
 76. Witam, w lutym 2019 wymieniałam 3850 zł na 1000 USD przez okres od lutego do maja otrzymywałam zysk oraz pobierana była prowzja po czym na dzień 23 maja miałam saldo 1087,84 USD za które zakupiłam BTC, następnie sprzedałam BTC na 1341 EUR. po czym zakupiłam 2303 EUR. Pytanie czy w PIT-38 w poz. 35 wpisuję kwotę 1000 usd+2303 eur przeliczone po kursie NBP z dnia poprzedzającego, czy kwotę 1087,84 usd + 2303 eur (przeliczone po kursie NBP z dnia poprzedzającego zakup)

  Odpowiedz
 77. Witam,
  Mam pytanie jeśli w 2019r. kupiłem np. na bitbay za 1000zł litecoina następnie go sprzedałem z zyskiem 1750zł i nie wypłacając z giełdy za 1750zł kupiłem xrp następnie sprzedałem je znowu za np.2500zł następnie kupilem btc za 2500zł i sprzedałem za 3200zł jak to rozliczyć w picie za 2019r.

  Odpowiedz
  • Dzięki z odpowiedź,
   rozumiem że, analogicznie przy stracie? Wymiany krypto na krypto nie trzeba ujmować w picie?

  • Czyli
   W okresie od 2016 do końca roku 2018 operacje krypto-krypto nie należy rozliczyć ??

  • Ta odpowiedz jest czesciowo poprawna, zalezy od tego jak przyjmiemy logikę słowa “sprzedałem z zyskiem 1750”. Czytając opis to może być resell za 1750 total, albo za 2750 (sam zysk 1750 + kwota wpłaty).

   Wtedy calkowity przychod powiekszony jeszcze o 1000 czyli kwotę bazową transakcji.
   przychód: (+1000) 1750 + 2500 + 3200 = 8450

   Czy tak?

  • Szkoda że nie można robić tego prościej ,saldo końcowe PLN minus kapitał początkowy (wpłata na giełdę PLN), czyli 3200-1000=2200 dochód. Jak jesteś traderem i masz bardzo dużo transakcji to przy małej kwocie można mieć ogromne przychody, koszty i jeszcze to wszystko liczyć ,masakra . Sumarycznie wyjdzie na to samo

  • To jest standardowa procedura, nie ważne czy handlujesz na giełdzie, forexie czy kryptowalutach.

 78. Jeśli w 2019 roku zakupię kryptowalutę ale jej nie sprzedam to czy muszę składać dokumenty pit 38? jeśli tak to tylko muszę wykazać za jaka kwotę kupiłem kryptowalutę? Dziękuję

  Odpowiedz
 79. Hej.

  Czy ktoś może podpowiedzieć co do pozycji 36 jeśli posiadam krypto od 2017 r a w żadnym pit w zeszlych latach tego nie wykazałem. Mam wpisac wartoasc na dzień rozliczenia czy wartość zakupową? Co jeśli 100 razy kupiłem na przemian że 100 krotna sprzedażą w poprzednich latach??

  Odpowiedz
 80. Czy Transakcje na Binance BTC->USDT oraz USDT->BTC (USDT (tether) znajduje się w zakładce FIAT) należy traktować jako transakcje krypto-krypto czy jako transakcje rodzącą obowiązek podatkowy krypto-fiat?

  Odpowiedz
  • USDT to krypto a nie fiaty, a wymiana krypto na krypto nie rodzi obowiązku podatkowego.

 81. Czy jeżeli kupiłem kryptowaluty w 2018 i 2019 roku i nic nie sprzedałem, to czy muszę zadeklarować ten zakup? Czy mogę go zadeklarować dopiero w roku sprzedaży np 2024 i pomniejszy to moje zobowiązanie podatkowe? Dziękuję za odpowiedz.

  Odpowiedz
 82. Mam pytanie, kupując krypto za kwotę 2000 zł ,następnie zamieniając posiadaną krypto na różne inne krypto a ostatecznie zamieniając na fiaty z końcową kwotą 2500 zł, w pole 34 wpisuję przychód w kwocie 2500 zł nastomiast 35 wpisuje koszta czyli 2000 zł. Do tego potwierdzenie transkacji kupna pierwszej krypto i sprzedaży końcowej na fiaty. Rozumiem,że nie muszę podliczać wszystkich transkacji krypto-krypto. Liczy się zamiana fiat-krypto (koszta) i końcowa krypto-fiat (przychód) ?

  Odpowiedz
 83. Witam.
  W 2016 r wpłaciłem kilkukrotnie jakaś kwotę poprzez przelew bankowy i każdego roku dopłacałem na swoje konto Bitbay. Kupowałem sprzedawałem między krypto jak i do Fiat ale nic nie wyplacalem na konta bankowe.
  1.Teraz chce jakoś rozliczyć się. Co do pit 38 i pozycji 34 wiem co i jak trzeba uzupełnić. Co do 35 pozycji jak rozliczyć prowizję skoro oni pobierają nie w PLN tylko w tym czym handlujemy czyli mam znalesc cenę z dnia krypto w danym dniu tranzakcji tak??
  2. Pozycja 36 jak mam to uzupełnić skoro trochę tych krypto miałem z lat 2016 2018?

  Odpowiedz
  • Pozycja 35 to koszty czyli przykładowo kupiłeś za 100 zł to koszt masz 100 zł.
   Poz. 36 tak jak w opisie koszty niepotrącone w poprzednich latach, jak nie rozliczałeś się w latach poprzednich to nie da się tego rozliczyć poprawnie a jak rozliczyć poprawnie wcześniejsze lata nie wie nikt.

  • więc co byś zrobił na moim miejscu jeśli chodzi o te zakupy z lat wcześniejszych czyli 2016-18 a wpis z pozycje 36?

  • Udać się do jakiegoś dobrego doradcy podatkowego, który zna się na krypto a nie na wyciąganiu kasy.

  • Liczyłem że Ty podpowiesz tu bo czytając znasz sie na robocie. Jakie koszty są takiej usługi u doradcy jakieś widełki znasz?

  • a w życiu. koszt to prowizja a nie kwota zapłacona. jak kupiłeś za 100zł i sprzedałeś za 120 ale dostałeś 110 bo giełda wzięła 10 to twoim kosztem jest to 10

  • Jak kupiłeś za 100 zł to 100 zł jest kosztem, jak sprzedałeś i dostałeś 110 zł to Twoim przychodem jest 110 zł. W tym przypadku masz 10 zł dochodu (przychód – koszt).

 84. Dzień dobry,
  Ostatni film dr Mentzena oraz komentarze administratora w tym wątku praktycznie wyczerpują temat, za co bardzo dziękuję.
  Mam tylko jedną wątpliwość: czy prowizje operatora płatności za transfery FIAT do/z giełdy powiększają koszty? Przykładowo: znam osoby, które na BitBay wpłacają za pomocą Poczty Polskiej, płacąc przy tym 2% prowizji. Czyli załóżmy, że od 10000 PLN mamy 200 PLN prowizji. Czy koszt wyniósł 10000 czy 10200? Moim zdaniem to pierwsze, bo te 200 PLN nie ma związku z nabyciem walut wirtualnych, jest to opłata za usługę finansową.
  Z góry dziękuję za wyjaśnienie!

  Odpowiedz
  • Opłaty za przelew nie powiększają kosztów bo nie są bezpośrednio związane z transakcją kupna/sprzedaży, raczej na takim stanowisku będzie stał US.

 85. Sprzedane było z portfela blockhain więc jak zwrócę się do firmy to po numerze transakcji powinni wydać mi potwierdzenie sprzedaży?

  Odpowiedz
 86. Cześć, wiem co wpisać w picie za ten rok, ale mam wątpliwości co do lat następnych. Wyobraźmy sobie taką sytuacje: kupiłem 1btc za 20000 w 2019. W 2020 nie kupię i nie sprzedam nic, w 2021 dokupię jeszcze 1 btc po powiedzmy 30000. A w 2022 sprzedam wszystko za zalózmy że 100000. Czy moje pity za kolejne lata powinny wyglądać następująco? (zakładając że w prawie się nic nie zmieni)
  2019: 34. 0; 35. 20000;36. 0;37. 0;38. 20000;
  2020: 34. 0;35. 0;36. 20000 czy 0?;37. 0;38. 20000 czy 0?; czy nie składam w ogloe pit 38
  2021: 34. 0;35. 30000;36. 20000 czy 0;37. ;38. 20000 czy 0?;
  2022: 34. 100000;35. 0;36. 50000;37. 50000;38. 0;
  Generalnie chodzi mi o to czy muszę co roku przepisywać koszty z poprzednich lat żeby je kiedyś odliczyć czy robię to tylko dwa razy, bezpośrednio po zakupie i w trakcie sprzedaży? Z góry dzięki za odpowiedź.

  Odpowiedz
 87. Przykładowo w 2018 kupiono za 1000 zł , sprzedano za 500 zł – strata wyszla 500 zł (rozliczono na pit36). W 2019 taka sama sytuacja kupiono za 1000 zl , sprzedano za 500 zl. Wyszla strata 500 zł. Czy w takiej sytuacji moge rozliczyc strate z lat poprzednich? Dopisuje te 500 zl straty z 2018 r. i wowczas skladajac pit38 lacznie strat bede mial 1000 zl? I jesli w 2020 bedzie znow taka sama sytuacja to sie zrobi strat 1500 zl i one sie tak beda sumowac do chwili kiedy przychod bedzie wiekszy od kosztow i bedzie mozna je rozliczyc? Czy dobrze rozumiem? Prosze o odpowiedz.

  Odpowiedz
  • Zasadniczo po to jest rubryka 36 żeby wpisać w niej koszty z lat ubiegłych i nie potrącone w poprzednim roku podatkowym. Wygląda na to że tak, można te straty z lat poprzednich wpisać do pita za 2019r. Ustawodawca nie zrobił żadnego warunku, tak jak w przypadku zysków kapitałowych gdzie na rozliczenie strat mamy tylko 5 lat i w jednym roku możemy rozliczyć maksymalnie 50 % strat z lat poprzednich. W kryptowalutach nie ma takiego zapisu. Dla pewności można jeszcze wystąpić o indywidualną interpretację podatkową ale ona niestety zostałaby wydana pewno już po 31 kwietnia. Pozostaje jeszcze przedzwonić na infolinię US z takim zapytaniem, bo urzędnicy czasami interpretują inaczej oczywiste sprawy, zresztą każdy urząd skarbowy może mieć swoją interpretację, sprzeczną z innym urzędem skarbowym. Trzeba mieć na uwadze że takie rozbieżności mogą też być w obrębie jednego urzędu skarbowego.

  • Zwolnienie z podatku obejmie przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, z tego wynika że kryptowalut nie obejmuje ta ulga. Kryptowaluty trzeba rozliczyć normalnie jak reszta na picie 38.

 88. Drugie pytanie. Wiadomo w portfelu dolary wymienia się na crypto i odwrotnie. Wypłacono mi na portfel z transakcji w pewnej firmie x trading kwotę za polecenie klienta który zainvestował w tej firmie. Firma przyznała mi bonus 50% od kwoty którą zainvestował klient polecony przezemnie. Nie wymieniłem tego na walutę płatniczą. Tylko użyłem tych 50% bonusu do dalszej investycji. Jak potraktować taką transakcję.

  Odpowiedz
  • Są trzy opcje, przychód powstaje w momencie otrzymania tokenu/kryptowaluty albo dopiero w momencie sprzedaży (zamiany na walutę fiat) albo dopiero w momencie wypłaty z danej platformy. Są różne interpretacje takich zdarzeń, najlepiej wystąpić o indywidualną interpretację podatkową bo różne US mogą różnie podejść do sprawy.

 89. Jeżeli wpłaciłem do portfela crypto pieniądze prosto z banku, jako walutę portfela przyjąłem dolary, które potem wpłaciłem do górnika zajmującego się wydobyciem bitcoinów, lecz zostałem oszukany przez nieuczciwego ludzia. To jak rozliczyć takie działanie?

  Odpowiedz
  • Jest to strata której nie da się rozliczyć, chyba że prowadzisz działalność gospodarczą i zrobiłeś wpłatę w ramach tej działalności.

 90. W 2019 sprzedałam btc o wartości 400 zł , btc nie było kupione tylko uzbierane z tzw kraników. Czy muszę od tej kwoty odprowadzić podatek.?

  Odpowiedz
  • Tak jeżeli będzie kontrola, przy składaniu pita nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów sprzedaży krypto ale trzeba je mieć żeby w razie wezwania móc je przedłożyć w US.

  • Sprzedałam w bitomacie i ten druk wyblakł i jest nieczytelny czy od firmy do której należy bitomat mogę uzyskać jakieś potwierdzenie. A czy muszę przedstawić z jakiego źródła pochodził bitcoin?

  • O źródło mógł zapytać właściciel bitomatu ale skoro nie spytał to nie wydaje się żeby to jeszcze kogoś interesowało. Właściciel bitomatu powinien wystawić kopię potwierdzenia sprzedaży ale jeżeli nie wystawi to możesz mieć problem, bo wykazując przychód w pit 38 nie masz na to żadnego potwierdzenia i US może to zakwestionować, jeżeli by zaczął sprawdzać.

 91. W latach 2017, 2018 i 2019 prowadziłem zakupy, na giełdach i przez kantory, nie było jednak wymiany krypto->fiat. W tym roku chcę rozliczyć koszty i wszystkie operacje krypto-krypto. Co zrobić w przypadku gdy nie rejestrowałem poniesionych kosztów na pit za 2017 i 2018? Poprawki za poprzednie lata czy może wszystko przenieść do pit za rok 2019?

  Odpowiedz
  • Nie da się rozliczyć operacji z 2018 r w 2019 r. W picie za 2019 r. możesz jedynie wpisać koszty, których nie rozliczyłeś w poprzednich latach, chodzi oczywiście o fiaty jakie wydałeś na zakup krypto.

 92. Proszę o informację dot. wypełnienia PIT38. W 2018 roku wpłaciłem na giełdę 10000zł. W ciągu kilku dni dokonałem 5 zakupów BTC o łącznej kwocie 9900zł. Po kilku dniach wszystkie BTC sprzedałem w 3 transzach i otrzymałem 8500zł. Znowu po kilku dniach dokonałem zakupu za jednym razem o wartości 8400zł i do dnia dzisiejszego nic nie sprzedałem. W 2019 nic nie rozliczyłem. Czy w związku z powyższym teraz wpisuje?
  Opcja 1 — poz.36 -> 10000zł, poz.34 -> 0zł i podatek wychodzi 0zł
  czy
  Opcja 2 — poz.36 -> 9900zł + 8400zł = 18300zł, poz.34 -> 8500zł i podatek wychodzi 0zł.

  Odpowiedz
  • Pasowałoby zrobić korektę PITa za 2018 r. jeżeli nie rozliczałeś tych operacji, a co do pita za 2019 r. to masz nierozliczone 8400 zł, czyli tyle powinieneś wpisać w PIT 38 poz. 36. koszty z poprzednich lat. W pit za 2019 r. nie możesz sobie wpisywać rozliczeń z 2018 r.

  • A czemu muszę zrobić korektę za 2018 ? Czy za 2018 jest też już pit38 ? Wcześniej Jarek pisał, że: “Jeżeli kupowałem kryptowaluty w latach 2016-2018, ale nigdy nic nie wypłaciłem, ani nie rozliczałem kosztów to czy w obecnym rozliczeniu mogę wpisać całą sumę poniesionych kosztów (dla których mam dowody płatności)?” i iodpowiedz jest: TAK. Z tego co ja rozumiem to jest to taka sama sytuacja i odpowiedz jest ze może to teraz ując za 2019 z poprzednich lat.
   I czemu mam wpisać 8400zł skoro to jest kwota kupna też w roku 2018. W roku 2018 dokonałem operacji zakupu za łączną wartość: 18300zł a sprzedaż też w roku 2018: 8500zł

  • Co do 2018 r. to nikt nie wie jak to rozliczyć nawet US. To że w 2018 r. nie rozliczałeś sprzedaży krypto, nie znaczy że są nierozliczone w rozumieniu przepisów. Sprzedaż w 2018 r. powinieneś rozliczyć w 2018 r.

  • A czy w przypadku gdy sprzedałem 2018 te BTC i otrzymałem 8500zł ale nie wypłaciłem z giełdy tylko zakupiłem znowu za te wartość BTC i do dzisiaj trzymam to czy moge to razem ująć w 2019 czy jednak ta operacja zakupu za 9900zł i sprzedaży za 8500zł jest bez względu na to ze nie wypłaciłem z giełdy musi być za rok 2018 ?

  • Wpłaty i wypłaty na giełdę są obojętne podatkowo, liczą się transakcje kupna/sprzedaży.

  • ok czyli tak naprawdę w moim przypadku w pit38 za rok 2019 wpisuje te ostatnie kupno za 8400zł w pole 36, a w polu 34 (przychód) wpisuje 0zł bo do dzisiaj nie sprzedałem.
   Natomiast w rozliczeniu za rok 2018 powinienem ująć kupno za 9900zł i sprzedaż za 8500zł, tak ? Tylko nie wiadomo jak to zrobić ?

 93. Witam, a jeżeli kupuję i sprzedaję kryptowaluty od 2017 r. i za rok 2017 i 2018 rozliczyłam przychody z kryptowalut w pit na zasadach ogólnych ? Czy jakieś koszty zakupu kryptowalut z lat poprzednich ( bo niektóre krypto trzymam od 2017 i nie były sprzedane do chwili obecnej) wykazuję w pit za 2019? Z tego co pamiętam to koszt uzyskania przychodu w latach wcześniejszych wykazywany był dopiero w momencie zbycia kryptowaluty. To co sprzedałam rozliczyłam, a to co trzymam do teraz? Koszt kryptowalut kupionych w 2017 które może sprzedam w przyszłym roku wpisuję do PIT 38 w pit za 2019?

  Odpowiedz
  • A co w przypadku gdy w latach wcześniejszych kupowałam krypto za krypto np za ETH kupowałam BTC i zakupione w ten sposób BTC mam do dzisiaj, tyle że we wcześniejszych latach wymiany krypto- krypto też należało rozliczać w PIT i tak robiłam – sprzedaż ETH było kupnem BTC – rozliczałam to w PIT . Teraz mam wpisać koszt posiadanych BTC w PIT za 2019 na podstawie ceny kursu ETH w momencie kiedy kupiłam za nie BTC? Czy tak wykazany koszt zakupu BTC będzie prawidłowy? Bo już nie mam pojęcia jak to rozliczyć.

  • Sprawa dość skomplikowana, chyba musisz to skonsultować z jakimś doradcą podatkowym.

 94. Jeżeli kupowałem kryptowaluty w latach 2016-2018, ale nigdy nic nie wypłaciłem, ani nie rozliczałem kosztów, to czy w obecnym rozliczeniu mogę wpisać całą sumę poniesionych kosztów (dla których mam dowody płatności)?

  Odpowiedz
  • Czy w takim wypadku potwierdzenie przelewu z banku na giełdę wystarczy, czy potrzebne jest potwierdzenie zakupu pobrane z giełdy?
   Co w przypadku giełd, których już nie ma? Bitmarket.pl, bitmarket24.pl?

  • Potwierdzenie przelewu nie wystarczy. Jak nie masz potwierdzenia konkretnych transakcji, kiedy, w jakiej cenie i ile kupiłeś, to nie możesz tego wliczyć w koszty.

  • Zakładając, że chciałbym wypłacić wszystko, to czy suma konwertowanych na złotówki powiedzmy bitcoinów musi być mniejsza/równa z sumą zakupioną? Na polskich giełdach tylko kupowałem krypto, a na zagranicznych nimi obracałem i miałem jakieś zyski. Patrzą na to czy aby nie sprzedaje więcej krypto niż kupiłem?

  • Zasadniczo liczy się ilość fiatów a nie krypto, jak sprzedasz więcej to powinieneś teoretycznie (jak kurs wzrósł) mieć więcej fiatów, czyli większy przychód, czyli zapłacisz większy podatek. Raczej nie powinno być z tym problemu.

 95. Witam,
  kupiłam kryptowaluty w 2019 roku i w poprzednich latach, nie sprzedalam ich, trzymam do tej pory. Chcę w pit 38 wpisać w kolumnie 34 0,00zl, kolumna 35 2000zl kolumna 36 6000zl, kolumna 37 0,00zl, kolumna 38 8000zl. W tym picie mam jeszcze rozliczony pit8c ze sprzedaży akcji i podatek do zapłaty (kolumny 20, 21). Po wpisaniu kosztów z kryptowalut w epitach zsumowalo mi koszty z giełdy i z kryptowalut w kolumnie 23 i teraz mam podatek do zapłacenia 0,00zl. Dobrze to jest rozliczone?

  Odpowiedz
  • Dziwne, nie powinno się zsumować a nie masz czasem straty rozliczonej z poprzedniego roku z pita 8c?

  • Nie mam straty. A można zsumowac koszty zakupu kryptowalut z kosztami zakupu akcji na giełdzie? I wtedy ten podatek co mam za zysk z akcji zmniejszyć poprzez koszty z zakupu kryptowalut? Nie wiem czy dobrze wyjasnilam

 96. W 2019 r. kupiłem Tron za 19 200 zł i sprzedałem za 19 700, następnie kupiłem Bitcoina z 30 700 zł.
  Czyli mój przychód to 19 700 wpisuję w kolumnę ,,b” i koszty to 30 700 wpisuję w kolumnę ,,c” i nie płacę podatku w tym roku, tylko 11 000 zł zostaje przepisane do kolumny ,,f” jako koszty uzyskania przychodu, które nie zostały potrącone w roku podatkowym?

  Odpowiedz
 97. A co jeśli sprzedałem BTC w 2019 ale zostały one wydobyte jeszcze 8-9 lat temu bo tak sobie je trzymałem? Czy trzeba podawać w kosztach nierozliczonych w ubiegłych latach? Dowodu kopania już dawno nie mam – dysk wyciągnął już dawno kopyta, została tylko karta graficzna. A po drugie przez 13 lat mieszkałem za granicą (w okresie w którym kopałem). Czy US może się doczepić do tego? Czy jednak nie mam obowiązku wykazania tych kosztów? Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Wydaje się że nie możesz wpisać kosztów ale z naszym US nigdy nic nie jest pewne.

 98. Z kiedy ma być średni kurs NBP przy przeliczaniu wpłat na giełdy?
  Kupowałem krypto kilka razy w ciągu roku przelewając pieniądze w EURO z konta Revolut? Czy przyjąć kurs z dnia przelewu czy ptrzymania środków na koncie giełdy (czasami kilka dni różnicy) czy z dnia składania zeznania?? Nigdzie nie znalazłem tej infomacji.

  Odpowiedz
  • Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

 99. A co z btc, które wykopałem sobie dawno temu, gdzieś około roku 2010? W roku 2019 dokonałem pierwszych sprzedaży. Co mam wpisać w koszty i koszty z lat poprzednich skoro ich nie poniosłem (ponieważ kopałem). Czy istatnieje możliwość, że urząd skarbowy może mnie skontrolować pod kątem ukrywania posiadanych krypto walut (kompletnie nie rozumiem tego)? Gdzieś wyczytałem, że tak. Jeżeli to prawda to nie jestem w stanie udowodnić tego, że sprzedane BTC zostały kiedyś wykopane ponieważ mój stary dysk z koparki już dawno nie istnieje (padł i nie ma), została karta graficzna 🙂

  Odpowiedz
 100. W 2018 r. kupiłem na giełdzie walut cyfrowych kryptowaluty za kwotę 10000 zł i do dnia dzisiejszego nie zamieniłem ich na złotówki. W 2019 r. kupiłem kryptowaluty za kwotę 3000 zł i ich również nie zamieniłem na walutę FIAT. W ciągu dwóch lat zmieniałem zakupione kryptowaluty na inne kryptowaluty ale na tym nic nie zarobiłem. W zeznaniu podatkowym za rok 2018 nie wykazałem zakupu kryptowalut. Czy w związku z powyższym, wypełniając zeznanie o wysokość osiągniętego dochodu w roku 2019 (PIT – 38) powinienem wskazać odpowiednio:
  W komórce (34) wartość przychodu – 0 zł ?
  W komórce (35) tj. koszt uzyskania przychodu poniesiony w roku podatkowym – 3000 zł ?
  W komórce (36) tj. koszt uzyskania przychodów poniesiony w latach ubiegłych i niepotrącony w poprzednim roku podatkowym – 10000 zł ?

  Odpowiedz
 101. Jaki pit powinienem wypełnić skoro prowadzę działalność gospodarczą w formie SC.
  i kupiłem trochę kryptowalut zawsze wypełniałem PIT36, czy za rok 2019 w PIT36 jest możliwość rozliczenia krypto tak jak w PIT38

  Odpowiedz
  • Nie ma takiej możliwości żeby kryptowaluty rozliczyć w picie 36. Krypto nie da się połączyć z innymi przychodami i kosztami z firmy. Kryptowalut nie da się nawet połączyć z handlem akcjami. Kryptowaluty rozliczasz od 2019 r. indywidualnie w PIT38.

 102. Proszę o info jak rozliczyć krypto w takim przypadku. Kupiłem krypto załóżmy za 1000zł w 2019r. kilka razy sprzedałem i kupiłem następnie zostawiłem krypto do 2020r. Zostawiłem ponieważ ceny spadły i miałbym stratę gdybym sprzedał w 2019r.W 2020r. znów kupuje i sprzedaję. I teraz pytanie jak to rozliczyć za 2019? czy muszę gdzieś wykazać, że miałem krypto i ile sztuk itd…

  Odpowiedz
  • Każdy zakup wpisujesz w koszty a każdą sprzedaż w przychód. Przykładowo zrobiłeś zakup za 100 zł 300 zł i 500 zł więc wpisujesz 900 zł w rubryce koszty. Sprzedawałeś za 300 zł i 400 zł więc wpisujesz 700 zł w przychody. Jak w 2019 r. miałeś więcej kosztów niż przychodów to przepisujesz różnicę na następny rok.

  • Czy moim przychodem jest kwota pomniejszona o prowizję giełdy za transakcję? Np sprzedałem kryptowalutę za 1000 zł, ale otrzymałem faktycznie 997 zł, bo 3 zł “zabrała” giełda. Moim przychodem jest wtedy 997 zł czy 1000 zł?

   Przy koszcie to wydaje się oczywiste, że pomimo iż kupuję za np 1000 zł ale otrzymuję jakby np 0.3% (prowizja giełdy) mniej kryptowaluty niżby wynikało z kursu to mam koszt 1000 zł, a nie 997 zł. Jeśli jestem w błędzie, to proszę o poprawienie mnie.

  • To co dostałeś jest Twoim przychodem, jak dostałeś 997 zł to to jest Twój przychód. Jak kupujesz za 1000 zł to Twoim kosztem jest 1000 zł nawet jak giełda wzięła sobie np. 500 zł na prowizje.

 103. Odnośnie formularza Pit 38, jeśli kupowałem i sprzedawałem w roku 2019 a w poprzednich nie to rozumiem że wypełniam pole 35 i 38. Jeszcze jedna sprawa w 2020 sprzedałem 2 kryptowaluty to czy koszty zakupu ich będę mógł wrzucić w zeznaniu za 2020?

  Odpowiedz
  • Wypełniasz pole 35 i 34. Pole 38 samo się wypełni. Koszty przepiszesz z 2019 r. w zeznaniu za 2020 r. wpisując w rubrykę 36. Czyli w rubrykę 26 w pitcie za 2020 r. przepiszesz to co wyszło w rubryce 38 w picie za 2019 r.

  • Rozumiem że jeśli mam strate w 2019. to w kolejnym picie za 2020 wypełniam pole 27 (strata). Jeszcze te koszty a mianowicie punkt 36 i zwrot “i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym”. Co to właściwie są te niepotrącone koszty z poprzedniego roku?

   Jeszcze jedno czy pole 35 powinienem wypełniać co roku wpisując koszty za rok który rozliczam?

  • Nie pole 27 tylko 36. Te nie potrącone koszty to jest właśnie strata z roku poprzedniego.

   Jak robisz zakupu to wypełniasz pole 35, czyli wpisujesz koszty.

 104. A w jaki sposób traktować tranzakcję od/do znajomego? Pozyczyłem znajomemu pieniądze w PLN, a jak dowiedział się, że jestem na giełdzie kryptowalut to spytał się czy może mi oddać w BTC. Zgodziłem się. Czy muszę gdzieś wykazywać otrzymanie od niego BTC?

  Załóżmy przy przykładowych kwotach. Kupuje 0.01 BTC. Od znajomego dostaje 0.005 BTC. Łącznie w portfelu mam 0.015 BTC. Jak sprzedam te 0.015 BTC to muszę pokazać jako zysk całość otrzymanej wartości w PLN z tego 0.015BTC czy mogę odliczyć 0.005 BTC od przychodu i podać w PLN proporcjonalnie kwotę tylko za 0.01BTC, który oryginalnie kupiłem na giełdzie? Gdybym miał wykazać całość to w tym momencie byłbym opodatkowany za pożyczkę do kolegi. Dodam, że realna kwota była poniżej 100 PLN.

  Odpowiedz
  • Zasadniczo wykazujesz wszystkie transakcje zamiany BTC na fiat i fiat na BTC.

 105. Dokonałem kilkunastu zakupów kryptowalut na przestrzeni 2017-2020 roku, na różnych giełdach. Nie dokonywałem jeszcze żadnej sprzedaży. Nie umieściłem do tej pory w żadnym PICie informacji o tych zakupach. Czy mogę w PIT za 2019 umieścić wszystkie transakcje także za lata 2017 i 2018, czy tamte koszty już “przepadły”?

  Pozdrawiam,
  Andrzej

  Odpowiedz
  • Możesz a nawet powinieneś w Picie za 2019 r. wpisać wszystkie koszty z poprzednich lat, jeżeli ich jeszcze nie rozliczałeś wcześniej.

  • I potem w przyszłych latach przenosi się z lat poprzednich?
   Czy trzeba jakoś dokumentować te koszty, a jeśli tak to w jaki sposób?

  • Tak w następnych latach przenosi się z lat poprzednich. Powinieneś mieć jakiś dokument kupna/sprzedaży albo wyciąg z giełdy z historii transakcji.

  • Ja mam podobną sytuację. Kupowałem krypto od 2016 roku, uzbierało się tego kilkadziesiąt tysięcy złotych samych moich wpłat. Kupowane BTC, ETH, LTC, LSK, NEU głównie na bitbayu i innych “Polskich” giełdach. Większość trzymam do dzisiaj, nie wypłacałem ani złotówki z powrotem na konto. Tylko u mnie w porównaniu do kolegi dokonywałem też transakcji sprzedaży. Do fiata nie było tego dużo, jak już sprzedałem to zaraz kupowałem inne krypto, często ze stratą ale część zamieniłem na BTC i handlowałem na wielu giełdach, spora część z nich już nie istnieje, części nawet nie pamiętam nazw, a co dopiero historię transakcji.. Czy jak wpiszę moje koszta zakupu z tych 3 poprzednich lat na kilkadziesiąt tysięcy to sam wyciąg z banku wystarczy? Część historii transakcji jest niemożliwa do odzyskania. Warto się wychylać z tym? Nie rozliczałem się nigdy z krypto, a z tego co wiem to za lata przed 2018 trzeba też rozliczyć transakcje krypto-krypto..

  • Sam wyciąg z banku nie wystarczy. Jeżeli nie masz udokumentowanych zakupów zakupów (historii transakcji) to nie będziesz mógł tego wrzucić w koszty, a to czy w ogóle cokolwiek wrzucisz w koszty to zależy od Ciebie, nie ma przymusu. Natomiast każdą sprzedaż do fiatów powinieneś wykazać w przychodach ale też na to potrzebujesz potwierdzenia z historii transakcji.

 106. Witam sprawa wydaje sie być jasna w moim przypadku ale jedno mnie zastanawia. W sumie w latach 2018 i 2019 zakupilem kryptowalute za 4000zł. W 2019 sprzedalem wszystko ze strata. Na wyciagu z giełdy widnieje w tych latach ok 2000 transakcji. Czy nie zostanie to potraktowane jako dzialalnosć? Czy wyciągi z gieldy beda sprawdzane w karzdym przypadku?

  Odpowiedz
  • Granie na forexie czy giełdzie nie jest traktowane przez US jako działalność gospodarcza.

 107. Hej,
  A co w momencie gdy mam rachunek na eToro i wszystko jest w USD?
  Wyszedł mi zysk 4.95 USD za 2019. Było kilka wpłat, kupna i sprzedaży pozycji.
  Czy obowiązuje przykładowo kurs USD z NBP i każda transakcja będzie się roznic?
  Czy jak do tego podejść?

  Odpowiedz
  • Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

 108. W 2018 kupiłam btc za 50zł, w 2019 sprzedałam je i otrzymałam 86zł. Jak wpisać to w pit? Jeśli już więcej nie będę kupować to za rok nie muszę tego wykazywać?

  Odpowiedz
  • Przychód czyli 86 zł wpisujesz w rubryce 34, a koszt czyli 50 zł w rubryce 36 w PIT-38. Ja więcej nie nie będziesz robić operacji na krypto to nie musisz już nic więcej wykazywać w kolejnych latach.

 109. Takie pytanko, zakładając że kupiłem krypto w 2019 roku np. za 1000 zł – są to moje koszty uzyskania przychodu i tu jest wszystko jasne, ale od ilości krypto jakie otrzymałem giełda pobrała np. 1 % prowizji, czyli dostałem mniej krypto niż powinienem za dana kwotę i po danym kursie. Prowizja była pobrana w krypto.
  Zatem czy zasadne jest , przeliczenie tej prowizji w krypto w stosunku do kursu zakupu na fiaty i dodanie jej do kosztu uzyskania przychodu ???? w przypadku sprzedaży krypto na fiaty jest jasne ze prowizje można dodać do kosztów ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak to się ma w przypadku zakupu.

  Odpowiedz
  • Skoro dostałeś 1 % mniej krypto, to masz już ten koszt uwzględniony w zakupie. W rubryce koszty wpisujesz 1000 zł a w rubryce przychody tyle ile dostaniesz złotówek po sprzedaży. Tak jak byś kupił o 1 % drożej krypto, ze spreadem 1 %. Nie doliczasz tego spreadu do kosztów.

 110. Czyli zakladajac, ze kupilem krypto w 2017 roku za 4500zl, w picie 38 za 2019 wpisuje w rubryce 36 te 4500 (kwota kopiuje sie do rubryki 38).
  W 2020 roku sprzedalem wszystkie, wszysciusienkie krypto, ktore mialem za 2000zl, czyli w picie za 2020 (w 2021 roku) bede wpisywal w rubryce 34 kwote 2000zl, a w rubryce 36 ponownie 4500zl, co da strate w rubryce 38 w postaci 4500-2000=2500zl.

  W tym momencie nie posiadam zadnych krytpowalut i nie zamierzam ich juz nigdy ani kupowac, ani sprzedawac. Czy to znaczy, ze juz do konca swojego zycia musze skladac PIT38 z wpisana kowta 2500 w rubryce 36 i 38?

  Odpowiedz
  • Bardzo dobre pytanie. Zgodnie z przepisami jest tak jak napisałeś. Jeżeli kiedykolwiek w przyszłości będziesz chciał tą stratę odliczyć to powinieneś ta jak napisałeś do końca swojego życia skladać PIT38 z wpisaną kowtą 2500 w rubryce 36 i 38. Jeżeli tego nie zrobisz to pewno sankcji żadnych za to nie będzie ale też nie będziesz mógł tej straty już nigdy odpisać. Sytuacja trochę kuriozalna.

 111. Mam pytanie, jeśli uzyskałem darmowe krypto Stellar od Blockchaina i przelałem to na giełde bitbaya gdzie zarobiłem z tego jakieś 180 zł, po czym nie uzyskiwałem już żadnych zysków z kryptowalut w roku, to czy musze przedstawiać te 180zł w rozliczeniu podatkowym?

  Odpowiedz
 112. [Pytanie kwestii podatkowej]
  Załóżmy: wplacilem 150 zl na bsv i 100 zl na btc. Kurs wzrosl, przychod wyniosl 200 zl z bsv, oraz 200 zl z btc. Kurs zaczynal leciec w dol, wiec wyszedlem. Poczekalem kilka dni, byla okazja, za te 400 zl kupilem kolejne bsv i btc. Jeśli tak dzialam, taka mam strategie, to od każdej takiej transakcji mam placic podatek? Czy dopiero jak przeleje hajs na konto?
  I co w sytuacji jesli nie mam 26 lat – nie obowiazuje mnie podatek dochodowy.

  Odpowiedz
  • Obowiązuje każdego podatek dochodowy. W prawie nie ma takiego czegoś jak “brak podatku”, “nie obowiązuje” można zaniechać, zwolnić, wstrzymać podatek, umorzyć podatek. To, że nie ukończyłeś 26rż nie oznacza, że jesteś zwolniony z podatku, a w szczególności z dochodów kapitałowych. A co do pytania liczy się wynik z danej transakcji, a to że pieniądze zainwestowałeś dalej to już podchodzi pod kolejną transakcję. Jakbyś chciał rozliczyć zeznanie, jestem do usług.

 113. Czy jako koszty wpisać można kwoty przelewów na giełdę czy tylko faktyczne zakupy krypto, co z prowizjami giełdy? Mam tu na myśli że całość przelewu jest spożytkowana na zakup krypto i prowizję z transakcji bez trzymania FIATów na giełdzie. Wyliczenie jest wtedy znacznie łatwiejsze 😉

  Odpowiedz
  • Faktyczne zakupy z giełdy, prowizje masz już wliczone albo w krypto albo w złotówkach.

 114. Odpowiednio w latach 2017 zakupiłam krypto za 500zł, w 2018 za 500zł i 2019 za 200zł – takie kwoty wpłynęły na BitBay z konta bankowego. W 2017 roku kupiłam za 500zł i trzymałam – nic nie sprzedałam, w 2018 dokupiłam za 500 i doknonałam wielu transakcji krypto/fiat i fiat/krypto za różne mini kwoty, w 2019 dokupiłam za 200 podobnie jak w 2018 kupowałam oraz sprzedawałam na giełdzie. W 2018 miałam stratę i przepisy były niejasne więc nie składałam PITa za 2018. Teraz chce się rozliczyć za 2019. W kolumnę d chcę wpisać 1000zł (2017 plus 2018). Wiem , że nie jest to do końca prawidłowo przez ten 2018 ale to już “musztarda po obiedzie”. Ale jak wpisywać kolumnę b i c za 2019r ? W moim przypadku po zsumowaniu wszystkich BID(zakup krypto za PLN)=1460zł za 2019, a po zsumowaniu wszystkich ASK(sprzedaz krypto za PLN)=1070zł za 2019. Jak uzupełnić kolumny ?
  Opcja 1 – kolumna b=1070, kolumna c=1460
  czy
  Opcja 2 – kolumna b= -390zł (czyli ASK-BID), kolumna c=200zł

  Odpowiedz
  • Zsumować wszystkie zakupy za złotówki i wpisać w kosztach oraz zsumować wszystkie sprzedaży i wpisać w przychodach.

 115. Zapytam wprost i może powtórzę pytanie :

  1. Czy płacimy podatek od zakupu krypto za inne krypto ? – jeżeli tak to jak dokonujemy obliczenia?

  Odpowiedz
  • A nie powinna to być darowizna i obdarowany powinien się z niej rozliczyć w przypadku sprzedaży i zapłacić podatek od całej kwoty?

  • Racja może być jeszcze darowizna ale trzeba pamiętać że od darowizny płacimy podatek.

 116. Ciekawi mnie jak wygląda kwestia zakupu/sprzedaży krypto przez Revolut. Zakładam, że najbezpieczniej rozliczyć te transakcje tak jakby zawierane były normalnie na giełdzie, mimo że zakup w Revolut jest tylko tzw. ekspozycją na krypto (którego nie można wypłacić na swój portfel poza Revolut). Nie wiem czemu skojarzyło mi się to z kredytami frankowymi denominowanymi/indeksowanymi itd.

  “Revolut nie wydaje obecnie indywidualnych portfeli. Wszystkie kryptowaluty są bezpiecznie przechowywane na wirtualnym połączonym koncie, składającym się z gorących i zimnych portfeli. To repozytorium prywatnych kluczy do wirtualnych walut. Revolut dysponuje wewnętrzną księgą, w której rejestruje ekspozycje, a te z kolei są widoczne na Twoim koncie.
  Czy mogę zobaczyć swoją ekspozycję na kryptowalutę na łańcuchu bloków?
  Nie. Twoja ekspozycja na kryptowalutę jest przechowywana w naszej wewnętrznej księdze głównej (która jest zapisem wszystkich obciążeń i kredytów na platformie Revolut) i służy do przypisania środków na twoje konto. W każdej chwili możesz zarządzać swoimi saldami walut bazowych i kryptowalut z aplikacji Revolut.”

  Odpowiedz
 117. Witam , kupiłem przykładowo dwa dni temu BTC za 5000zł i nie sprzedam go na pewno do końca roku ,trzeba się rozliczać ? jeśli tak to jak się rozliczyć ?:) pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Powinieneś to wykazać w picie jeżeli nie to później może być problem z rozliczeniem tych kosztów.

  • Co w sytuacji kiedy wplacilem 1000usd do jakiegos scamu, dostałem zwrot 900 usd na gielde w postaci btc. Bitcoin spadl i sprzedalem go za 700 usd. Musze uwzglednic to w picie? Jesli jest to strata? Czy jezeli jest to strata to nie musze tego wogole wykazywac?

  • Powinieneś w kosztach wrzucić 1000 usd a w przychodach 700 usd w przeliczeniu oczywiście na PLN po średnim kursie NBP.

  • Jako dowod zwrotu wplaty od tej firmy mam pismo od prawnika, po ktorym dostalem zwrot pieniedzy w postaci btc. Czy to nie moze posluzyc jako koszt w takim razie?

  • Ze sprzedaży BTC składasz PIT-38 do końca kwietnia 2020 r. za cały 2019 r.

 118. A co jeśli kupiłem krypto za 30000 PLN w tym roku, a później sprzedałem wszystko i chwilę później odkupiłem, to koszt uzyskania wynosi 60000 a przychód 30000 czyli wpisuję dochód = -30000 PLN ? Czyli ujemny?

  Żadne fiaty nie opuściły giełdy w tym roku.

  Czy płacę w takim razie podatek od straty 30 000 PLN ?

  Bo gdybym po prostu kupił i nic nie sprzedawał to czy też bym coś płacił?

  Odpowiedz
  • Masz stratę 30 000 zł i nie musisz nic płacić, jak w przyszłym roku będziesz sprzedawał to sobie tą stratę odliczysz.

 119. w 2018 kupiłem krypto z 50 tys zł byłem w plecy 20 tys nic do skarbówki nie zgłaszałem.
  w 2019 kupiłem za następne 100 tys jestem w plecy 70 tys nie wymieniałem na fiaty, trzymam na giełdzie.
  Muszę brać z giełdy wyciąg czy wystarczą przelewy na giełdę z banku?
  czy przeliczać wartość krypto co pozostała na tą chwilę?
  z góry dziękuję.

  Odpowiedz
 120. Jeżeli samo potwierdzenie przelewu bankowego na giełdę nie wystarczy do potwierdzenia transakcji kupna i otrzymanie przelewu do potwierdzenia sprzedaży to w jaki sposób udokumentować przychody i koszty kiedy nie dostaniemy od zagranicznej giełdy żadnych rozliczeń?

  Odpowiedz
  • Zakupiłem krypto w 2019 roku ale nie zamierzam tego wypłacać. Czy jest jakaś kara za to, że nie zgłosze kosztów zakupu na PIT-cie?

 121. Co w przypadku kiedy ja z żoną rozliczamy się wspólnie pit36 ale żona zakupiła krypto w 2019 to czy ona dodatkowo sklada pit 38?

  Odpowiedz
  • Tak by z tego wynikało bo rozliczeń z krypto nie można łączyć z innymi rozliczeniami.

 122. Jak mogę i czy muszę rozliczyć kryptowaluty z tzw. Airdrop? np w maju 2019 dostałem 100jednostek kryptowaluty X za zalogowanie się na stronie a w listopadzie wymieniłem ja na zł poprzez giełde bitbay wyszło 100zł . przelewam na konto .

  Pytanie jak to wszystko rozliczyć ? proszę o porade

  Odpowiedz
 123. 1) Czy ilość kupionych / sprzedanych kryptowalut ma znaczenie?
  2017 kupiłem 0.2 bitcoina za 1000 zł
  2019 sprzedałem 0.1 bitcoina za 1000 zł
  Pozostałe krypto trzymam

  Czyli przychód 1000 – koszt 1000=0?

  2) Czy wystarczy potwierdzenie przelewu na giełdę (zakup) + potwierdzenie wypłaty z giełdy (sprzedaż)?

  Odpowiedz
  • 1. Znaczenie ma wartość, w Twoim przypadku przychód wychodzi 0.

   2. Samo potwierdzenie przelewu nie wystarczy.

 124. Chciałbym się zapytać co uznawane jest za “sprzedanie”. Wymiana na dajmy na to USDT (który jest tokenem, a nie rzeczywistym dolarem) jest traktowana jako wymiana na inną kryptowalutę czy już sprzedaż?

  Odpowiedz
  • Sprzedaż podlegająca opodatkowaniu jest wtedy jak wymieniasz krypto na fiaty, a USDT to krypto a nie fiaty, więc wymiana krypto na USDT nie podlega opodatkowaniu.

 125. A co w takim przypadku? Najpierw sprzedaje np. 1 BTC za 1000 zł, a potem kupuje 1 BTC za 1000 zł. Czy wychodzę na 0? Znaczy nie płace żadnego podatku. Czy od pierwszej transakcji płace 10% podatku. I zostaje mi 900 zł.

  Odpowiedz
  • W kolumnie b (przychód) wpisujesz 1000 zł
   W kolumnie c (koszty …) wpisujesz 1000 zł
   Kolumna e (dochód) b-(c+d)=1000-(1000+0)=0 jeżeli w kolumnie d wpisałeś 0.

   Co oznacza, że nie płacisz żadnego podatku.

  • Bardzo dziękuje za odpowiedz.
   Jeszcze chciałem się upewnić w jednej kwestii. Bo z tego by wynikało, że nie ma znaczenia kiedy kupię i kiedy sprzedam kryptowalutę (oczywiście w danym roku kalendarzowym – podatkowym). Bo mi się do tej pory wydawało że jeżeli najpierw sprzedam 1 BTC za 1000 zł ( gdzie nie mam udokumentowanego zakupu – tj. kosztów) to od 1000 zł zapłacę podatek. I jeżeli na tym bym poprzestał to tak by było. Natomiast jeżeli za tą kwotę (1000 zł) kupie BTC to wyjdę na zero.
   Druga sprawa. Gra na giełdzie. Czyli mogę wykonać dowolna ilość transakcji na giełdzie (kupno i sprzedaż) i nie ma znaczenie na której transakcji zyskałem lub straciłem? Bo liczy się roczne podsumowanie: tj. przychód – koszty = ewentualny podatek.
   Bo znowu mi się wydawało że jeżeli kupie na giełdzie np. BTC za 1000 zł i sprzedam za 2000 zł To najpierw musze najpierw zapłacić podatek od zysku 2000 (zysk) -1000 ( koszt) = 1000 zł i od tej kwoty płace podatek zostaje to mi 1900 zł.
   A z odpowiedzi by wynikało ze ewentualny podatek zapłacę po rocznym posumowaniu przychodów i kosztów.

   Bardzo bym prosił o odpowiedz czy dobrze rozumuje obie kwestie. Bardzo przepraszam, że tak zawracam głowę, ale te kwestie podatkowe dotyczące krypto walut nie dają m spokoju.
   Serdecznie pozdrawiam

  • Możesz wykonać dowolną ilość transakcji. Nie ma znaczenia, kiedy kupisz a kiedy sprzedasz. Na koniec roku robisz po prostu podsumowanie i wpisujesz zsumowane przychody i zsumowane koszty w odpowiednich rubrykach.

 126. Witam.
  1 Pytanie : kupiłem różne kryto w 2017 do tej pory trzymam za łączną kwotę np 5000 zł ww picie za 2018 nic o tym nie wspominałem, w 2019 dokupiłem 4 różne krypto np za 7000 zł nie sprzedawałem. w picie za 2019 rok krypto za 2017 wpisuję w kolumnie d (5000 zł ) czy łącznie (7000+5000 zł) =12000 w kolumnie c ?
  2 Pytanie : kupowałem w różnych odstępach czasowych w 2019 np w maju za 200 zł w sierpniu za 300 we wrześniu za 500zł różne krypto i wymieniałem krytpo- krypto . Rozumiem ze sumuje 300 +500 + 200 zl = 1000zł w pisuję w kolumnie c ? a krypto-kryto są neutralne podatkowo nie wspominam o nich ?

  3 Pytanie : Jestem treiderem otwieram zamykam pozycję np w ciągu miesiąca zrobiłem 100 transakcji krytpo -fiat część maiłem na + np ze 200 zł zrobiłem 500 zł te 500 zł kupiłem krypto zarobiłem 500 = 1000 zł .Pytanie jak to zgodnie prawem podatkowym rozliczać ? jak dokumentować ? rozumiem że płacę podatek 200-500 = 300 zł potem 500-1000=500 zł i płacę od 500 podatek ?
  Proszę o wytłumaczenie 3 pytań na pewno wielu osobą to pomoże. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 1. W kolumnie d wpisujemy 5000 zł, a w kolumnie c 7000 zł.
   2. Sumę wszystkich zakupów wpisujemy w kolumnie c.
   3. Transakcje krypto-fiat. Sumę wszystkich zakupów wpisujemy w kolumnie c, a sumę wszystkich sprzedaży w kolumnie b. Należy mieć potwierdzenia z wykonanych transakcji.

 127. Jeśli ktoś obraca mała kwota na giełdzie kryptowalutę i robi dużo transakcji w sposób ciągły należy zakładać dzialalnosc gospodarczą czy nie jest to konieczne? Jakby nie patrzeć to wymiana krypto krypto jest neutralna podatkowo, jednakże jest to daytrading co w moim odczuciu na walutach fiat mogłoby spełniać warunki do zakładania działalności gospodarczej. Transakcje odbywają się tylko w stosunku krypto krypto. Czyli mimo dużych liczby operacji między krypto krypto nadal ma się przychód 0. Czy można zatem podciągnąć to pod konstytucję biznesu a konkretnie o zapis że jeśli dochód w żadnym miesiącu nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia w Polsce nie trzeba zakładać działalności gospodarczej. Dodatkowo przypadek jest taki że ta osoba jest poniżej 26 roku życia. Prosiłbym o odpowiedź w tej kwestii.

  Odpowiedz
  • Ustawodawca tak to sobie wymyślił że handel krypto jest niezależnym tworem i nie można go łączyć z innymi przychodami i kosztami z działalności gospodarczej, więc z jednej strony wyklucza to zakładanie działalności gospodarczej, a z innej gdzie definiowana jest działalność gospodarcza w ustawie już by pasowało pod nią podciągnąć w niektórych przypadkach. Przepisy są sprzeczne w tej materii.

  • Dziękuję za odpowiedź. W każdym razie ta kwestia też powinna zostać uregulowana. Jak wspomniałem jest Konstytucja Biznesu która mówi jasno że jeśli w żadnym miesiącu kwota nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia to nie trzeba zakładać dzialalnosci gospodarczej. Trading krypto krypto ma zerowy przychód czyli zostajac w tym zakresie przepisów wychodzi że może nie być to traktowane jako DG. Pytanie czy należy posiadać wszystkie transakcje wymiany krypto krypto w razie kontroli czy po prostu mogę sobie na swoim koncie zakup np 1000 jednostek po 1 zł i sprzedaż 1500 jednostek po również 1zl. Nie ukrywam że łatwiej byłoby pokazać tylko transakcje z wymiany fiat-krypto niż masę krypto krypto. Równie dobrze ta osoba mogła sobie wykopać 500 jednostek(i w jaki sposób miałaby udowodnić że te jednostki to akurat z koparki pochodzą). Dlatego właśnie chciałem dopytać jakie dokumenty są potrzebne tak na prawdę jako dowód? Podsumowujac pewne kwestie zostały wyjaśnione ale jednak są niuanse. Tym bardziej że wiadomo celem jest osiągnięcie zysku ale też poznawanie rynku uczenie się tradingu, przyjemność.

 128. A jeszcze inny przykład jeżeli w sumie c+d mam 3000 zł a przychodu mam tylko 800 ponieważ np . w danym roku tyle sprzedałem to w kolumnie e dochód mam wpisać 0 a w kolumnie f różnicę czyli 2200 ?
  Czy zasadnym będzie wyprzedawanie się na koniec roku z wszystkich krypto i ogólne podsumowanie każdego roku osobno niżeli takie trzymanie po kilka lat, ? Pytam o to bo kryptowaluty ponoć są uznawane za prawo majątkowe i nie chciał bym tego jeszcze gdzieś wpisywać

  Odpowiedz
  • b=800
   c+d=3000
   e=b-(c+d)=800-3000=-2200 (strata 2200 zł)
   f= (c+d)-b=3000-800=2200 (koszty do przeniesienia na przyszły rok)

   Nie wiem skąd wziąłeś 0 w kolumnie e, wychodzi przecież strata 2200 zł.
   Możesz co roku kupować i wyprzedawać się na koniec roku, tylko po co tracić kasę na opłatach jak koszty które nie zostały potrącone w danym roku przenosisz na następny rok.

   Co do wpisywania minusów w komórce 37 i 38 to nie wiem czy z automatu nie będzie poprawiał program na 0 ale to jest kwestia techniczna nie mająca wpływy na całość.

  • Czy macie jakąś wiedzę na temat tego czy kryptowaluta jest prawem majątkowym ?
   Rodzaj prawa majątkowego
   (ograniczone prawa rzeczowe, prawa
   autorskie, prawa do wynalazku, patentu,
   inne prawo – wymienić)

 129. Nie życzę sobie żeby państwo wiedziało, że nabyłem kryptowaluty. Nie sprzedawałem ich.

  W jakim kraju najlepiej mieszkać, żeby państwo się nie interesowało, że mam kryptowaluty? Pytam poważnie.

  Odpowiedz
 130. A co jeśli …

  sytuacja A:
  kupiłem kryptowaluty w 2017 za np. 1000zł (które trafiły na giełdę BitBay z konta bankowego),
  wykonałem np. 10transakcji w rezultacie których miałem 1100zł, ale całość przelałem na zagraniczną giełdę(Bittrex, binance) – do tej pory kryptowaluty są na zagranicznych giełdach więc kryptowaluty nigdy nie trafiły ponownie do giełdy BitBay, a tym bardziej nie cofnąłem ich na konto bankowe

  sytuacja B:
  kupiłem kryptowaluty (BTC) w 2017 za 1000zł – przelałem na Binance
  kupiłem kryptowaluty (BTC) w 2019 za 500zł – przelałem na Binance
  nigdy wcześniej nie rozliczalem PIT z tego powodu, a pieniądze do dnia dzisiejszego są na portfelu giełdowym (przegrane, tyle samo lub więcej)

  czy w obu przypadkach wpisuję w rybryce “d” sumę, za którą kupiłęm kryptowaluty na przestrzeni lat (nigdy wcześniej nie rozliczałem) ?
  co jeśli co roku kupuję kryptowaluty za np. 1000zł ale nigdy nie zamierzam ich wypłacać ?
  czy podatek jest naliczony dopiero przy powrocie pieniędzy z giełdy np. BitBay do konta bankowego ?
  czy może podatek obowiązuje również gdy wpłacone 1000zł na giełdzie na początku roku oraz zakupione za te pieniądze kryptowaluty osiągną wartość 2000zł i wtedy mamy do odprowadzenia podatek za osiągnięty zysk 1000zł? (tak gdyby urząd skarbowy miał wgląd na stan konta i wartość portfela już na giełdzie)
  czy macie jakiś poradnik/blog w którym są uwzględnione wszystkie takie informacje wraz z przykładami ?

  Odpowiedz
  • Jeżeli wymieniasz fiaty na krypto to wpisujesz to w rubryce koszty, a jeżeli wymieniasz krypto na fiaty to wpisujesz to w rubryce przychody. Wymiana krypto na krypto nie jest opodatkowana. Zakupy dokonane w latach wcześniejszych i nierozliczone wpisujesz w pit za 2019 r. Jeżeli wykonujesz więcej operacji kupna to je po prostu sumujesz, podobnie z operacjami sprzedaży.
   Przykładowo kupiłeś w 2015 r. krypto za 500 zł, w 2017 r. za 1000 zł i w 2019 r. za 500 zł to w picie za 2019 r. wpisujesz koszty 2000 zł. Natomiast jeżeli sprzedawałeś kryptowaluty (zamieniałeś na fiaty) przed 2019 r. to powinieneś to rozliczyć w tamtych latach. Jeśli jednak dopiero w 2019 r. dokonałeś sprzedaży np. za 1000 zł i za 2000 zł to w picie za 2019 r. wpisujesz przychód 3000 zł.
   Liczy się sam fakt transakcji, nieważne czy na giełdzie, w kantorze czy face to face, a nie wpływ fizyczny fiatów na Twoje konto bankowe. Ważne żeby mieć potwierdzenie dokonanych transakcji (wyciąg z giełdy, fakturę/rachunek zakupu z kantoru, umowę kupna/sprzedaży).

  • “Natomiast jeżeli sprzedawałeś kryptowaluty (zamieniałeś na fiaty) przed 2019 r. to powinieneś to rozliczyć w tamtych latach”

   No dobrze, ale jeśli się tego nie zrobiło to co wtedy ? W ogólnym rozrachunku jest stara.

  • Zgodnie z przepisami powinieneś złożyć korektę pitów i czynny żal, tylko nie wiadomo jak należało wtedy rozliczać kryptowaluty bo nie było przepisów

  • Właśnie sęk w tym, że przepisy były niejasne. Była strata (zero przychodu) więc uznałem, że nie będę tego deklarował. W moim przypadku były to bardzo małe inwestycje (poniżej 1000zl) ale zapewne są ludzie, którzy mają adekwatną sytuacje ale zainwestowali większe pieniądze.

  • Nie spodziewałem się znaleźć go na tej stronie. Szukałem zupełnie w złym miejscu. Dziękuję za naprowadzenie 🙂 Zawsze czegoś nowego się człowiek nauczy.

 131. Co w przypadku kiedy kryptowaluty zakupiłem w 2017r. (do tej pory nie sprzedałem) i nie wykazałem tych kosztów do tej pory w PIT, powinienem dokonać jakiejś korekty w poprzednich latach czy po prostu wpisać je jako koszt w tym nowym wzorze z 2019r?

  Odpowiedz
 132. A co jeżeli osoba kupiła się waluty w kantorze np kantorbitcoin.pl, 4coins.pl i potem nie ruszała ich z portfela.
  Czy w takiej sytuacji przychód (34) jest 0 zł a w koszty (35) wpisać trzeba kwotę wpłaconą do kantoru?

  Kolejne pytanie – Jeżeli osoba kupiła w kantorze kryptwalute w 2019 roku i nie zamierza jej sprzedawać ani ruszać do 2023 roku. Czy w takiej sytuacji w kolejnych PIT od 2020, 2021, 2022 2023, musi wykazywać cały czas koszty zakupienia tej kryptowaluty z 2019 roku? Czy wystarczy poniesione koszty wykazać tylko raz w PIT 2020?

  Odpowiedz
  • Przychód jest 0 bo nie sprzedajesz nic a koszty wpisujesz w rubryce 35, jeżeli kupiłeś w 2019 r. albo w rubryce 36 jeżeli zrobiłeś to w latach wcześniejszych.

   W każdym kolejnym picie należy przepisywać koszty, aż do momentu sprzedaży. Jeżeli kupiłeś w 2019 r. to koszt wpisujesz w rubryce 35, a w następnych latach przepisujesz go do rubryki 36. aż do roku kiedy nastąpi sprzedaż.

  • W Picie za 2019 r. i później przepisujesz je w kolejnych latach podatkowych do kolejnych pitów, aż ich nie sprzedasz. Jeżeli sprzedasz ze stratą to dalej ciągniesz te koszty w kolejnych pitach.

  • No i tu dostalem inną odp. Od informacji skarbowej ? no i weź w Polsce nawet jak chcesz się rozliczyc to każdy co innego ?

   od 1 stycznia br. przychody z odpłatnego zbycia kryptowalut zaliczane są do źródła przychodów jakim są przychody z kapitałów pieniężnych.

   Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.

   Zatem sam zakup waluty wirtualnej nie powoduje obowiązku składnia zeznania podatkowego PIT-38.

   Podstawa prawna:

   art. 17 ust. 1 pkt  11, art. 17 ust. 1f, art. 30b ust 1a, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.)

  • Faktycznie jest sprzeczność z obowiązującymi przepisami ale to żadna nowość w polskim prawie. W formularzu jest jasno napisane żeby w pozycji 36 przepisywać to co jest w pozycji 38, więc żeby można było coś wpisać w pozycję 36 trzeba najpierw coś wpisać w poz. 38, wyjątkiem od tej reguły ma być pit-38 składany za 2019 r. Jest to trochę wszystko niespójne ale tak zrobili.

  • No widzisz ale to jest odpłatne zbycie waluty i oni mają chyba rację. Jak sprzedam w 2021 wtedy dopiero rozliczam w pit38 i w poz36 wpisuję koszta poniesione w 2019, 2020 a w 35 za 2021 bo w tym roku dopiero je zbyłem.

  • Mają racje i nie mają, to jest ta sprzeczność przepisów. Zgodnie z wcześniejszymi przepisami mają racje ale zgodnie z nowymi nie, a że obydwa przepisy funkcjonują razem to mamy sprzeczność, nie pierwszą i nie ostatnią w przepisach.

  • Na Bitmexie nie grasz na kryptowalutach tylko na kontraktach, dlatego starty z tego tytułu nie odliczysz w rubryce dotyczącej walut cyfrowych.

Dodaj komentarz