Największa giełda

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut

Podatek od handlu kryptowalutami

W formularzu PIT-38 w sekcji E należy wpisać przychód pochodzący ze sprzedaży kryptowalut (rubryka 34 – przychód) oraz koszty uzyskania tego przychodu pochodzące z zakupu kryptowalut (rubryka 35 – koszty). Co więcej, koszty można przepisywać z poprzednich lat, aż do całkowitego ich odliczenia (rubryka 36). Rubryki 37 i 38 obliczamy wg podanych wzorów, jak wychodzi minus to wpisujemy 0,00.

PIT-38 - sekcja E do rozliczania kryptowalut
PIT-38 – sekcja E do rozliczania kryptowalut

Jak wypełnić PIT-38 – kryptowaluty – przykłady różnych wariantów

1. Kupno i sprzedaż kryptowalut

W 2022 roku Adam kupił BTC za 10 000 zł i ETH za 20 000 zł, w tym samym roku sprzedał z zyskiem część BTC dostając za nie 15 000 zł oraz sprzedał część ETH dostając za nie 65 000 zł. W picie 38 wpisuje w rubryce 34 kwotę 80 000 zł  (15 000 + 65 000) a w rubryce 35 kwotę 30 000 zł (10 000 + 20 000). Co daje dochód w wysokości 50 000 zł od którego Adam będzie musiał zapłacić 19 % podatku.

Kupno i sprzedaż kryptowalut - przykład
Kupno i sprzedaż kryptowalut – przykład 1

Adam sprzedając pozostałe kryptowaluty w następnych latach będzie wpisywał tylko sam przychód, bo cały koszt zakupu rozliczył w 2022 roku, chyba że będzie dokonywał kolejnych zakupów kryptowalut, wtedy te zakupy będą kosztem.

2. Tylko zakup kryptowalut

Adam gdyby w 2022 roku dokonał tylko zakupu kryptowalut na kwotę 30 000 zł i nie sprzedałby żadnych kryptowalut to w rubryce 35 wpisuje 30 000 zł co by dało stratę w wysokości dokładnie 30 000 zł, która byłaby kosztem do rozliczenia w kolejnym roku kalendarzowym, w rubryce 38 wychodzi 30 000 zł

Tylko zakup kryptowalut - przykład
Tylko zakup kryptowalut – przykład 2

3. Brak transakcji na kryptowalutach – przepisanie straty z poprzedniego roku

Składając formularz PIT-38 za 2023 rok, Adam wpisałby stratę 30 000 zł (nierozliczony koszt) w rubrykę 36. Czyli wartość z rubryki 38 z pita z roku poprzedniego przepisujemy do rubryki 36 bieżącego pita. Jeżeli w bieżącym roku będziemy dalej na stracie i znowu pozostaną nam koszty do rozliczenia na następny rok (rubryka 38) to analogicznie postępujemy w następnym roku kalendarzowym. Stratę z rubryki 38 przepisujemy do formularzy PIT-38 za kolejne lata aż do momentu, kiedy zostanie ona całkowicie rozliczona, czyli kiedy przychody ze sprzedaży kryptowalut przewyższą koszty zakupu walut cyfrowych.

Przepisanie straty z poprzedniego roku - przykład
Przepisanie straty z poprzedniego roku – przykład 3

O czym należy pamiętać przy rozliczaniu się z kryptowalut

Od 2019 r. nowe przepisy

Nowe przepisy regulujące rynek walut cyfrowych weszły w 2019 r. i od tego roku obliczamy podatki z kryptowalut dla osób fizycznych według nowych zasad. W picie za 2019 r. należało też wpisać wszystkie nierozliczone koszty zakupu kryptowalut z poprzednich lat.

Ważne jest posiadanie potwierdzenia transakcji

Na operacje zakupu i sprzedaży kryptowalut trzeba posiadać potwierdzenia, na przykład w postaci wyciągów z giełd lub kantorów kryptowalut. Należy o tym pamiętać odpowiednio wcześnie, ponieważ w przyszłości może być ciężko uzyskać historię z giełdy za kilka lat wstecz, dotyczyć to może nawet dużych giełd jak Binance czy Bybit. Wyciągi z przelewów bankowych mogą nie być wystarczającym potwierdzeniem transakcji, na którym powinna widnieć data, wartość transakcji i cena kryptowaluty.

Opodatkowaniu podlega zamiana krypto-fiaty i fiaty-krypto

Rozliczamy tylko zamianę kryptowalut na waluty fiat i na odwrót. Stablecoiny są kryptowalutami i przykładowo zamiana ETH na USDT nie podlega opodatkowaniu ale USDT na PLN już tak. Kryptowaluta USDT (stablecoin) to nie to samo co waluta fiat USD (dolar amerykański).

Przychodów z kryptowalut nie łączymy z innymi przychodami

Przychody z obrotu walutami wirtualnymi kwalifikowane są do przychodów z kapitałów pieniężnych. Jednak poniesiona strata z obrotu walutami cyfrowymi, nie może być odliczona od innych przychodów podatnika, np. ze sprzedaży akcji, czy też z prowadzonej działalności gospodarczej. Podobnie nie sumujemy przychodów z kryptowalut z innymi przychodami. Do obliczenia podatku od kryptowalut została wydzielona osobna rubryka w formularzu PIT-38.

Musimy rozliczyć stratę

Musimy pamiętać, że kupując kryptowaluty w danym roku, nawet jeżeli byśmy ich nie sprzedawali to musimy wpisać ich koszt zakupu do PIT-38 i w kolejnych latach przepisywać ten koszt, zgodnie z powyższym przykładem, aż do momentu całkowitego rozliczenia kosztów z zakupu kryptowalut.

Brak ulg podatkowych

Przy rozliczaniu się z kryptowalut nie możemy skorzystać z żadnych ulg podatkowych, nie mają też zastosowania przepisy o kwocie wolnej od podatku. Każdy nawet najmniejszy dochód podlega opodatkowaniu w wysokości 19 %.

Opodatkowaniu podlegają również zakupy za kryptowaluty

Przychody z kryptowalut to nie tylko zamiana kryptowaluty na walutę fiat. Przychody powstają również kiedy zamieniamy waluty cyfrowe na inne dobra, np. kupujemy usługę czy produkt płacąc w kryptowalutach albo korzystamy z kart płatniczych, na których zdeponowane mamy kryptowaluty. Z takich transakcji też musimy się rozliczyć przed urzędem skarbowym.

Każdy rozlicza się sam

Niestety przy składaniu zeznania podatkowego z handlu kryptowalutami nie mamy możliwości rozliczenia się razem ze współmałżonkiem i podzieleniu przychodów i kosztów na pół. Każda osoba musi samodzielnie złożyć PIT-38.

Co wliczamy w koszty

Przy rozliczaniu się z kryptowalut w koszty można wliczyć tylko udokumentowane wydatki jakie zostały bezpośrednio poniesione na zakup lub sprzedaż walut wirtualnych, w tym także wydatki poniesione na rzecz podmiotów, które pośredniczą w sprzedaży tych walut. W koszty nie wliczamy kosztów finansowania zakupu kryptowalut (np. pożyczek, kredytów itp.). Do kosztów nie dodamy także zakup sprzętu ani energii elektrycznej zużywanej w związku z wykorzystywaniem sprzętu do kopania kryptowalut.

Danina solidarnościowa

Dochody uzyskane z kryptowalut wliczają się do tzw. daniny solidarnościowej, czyli jeśli całkowity dochód wraz z dochodem ze sprzedaży kryptowalut przekracza 1 mln zł, to trzeba dodatkowo zapłacić 4 % od uzyskanego dochodu powyżej 1 mln zł.

1 471 komentarzy do “Jak rozliczyć podatek od kryptowalut”

 1. Kiedy w przypadku giełd krypto wypełniamy też PIT/ZG? Chodzi o pole 34 – dochód z odpłatnego zbycia walut wirtualnych poza granicami Polski. Czy działa to podobnie, jak w przypadku akcji, czyli kraj rezydencji giełdy?

  Odpowiedz
 2. Witam,

  w 2022 kupiłam za 10 tyś zł krypto i trzymam je do dzisiaj. Za rok 2022 rozliczyłam się składając PIT38. Przez cały 2023 rok nic nie robiłam z kyrpto, nic nie wypłacałam/ nic nie wpłacałam, tylko trzymam to co kupiłam 2022.

  Czy za rok 2023 muszę złożyć PIT38? Jeżeli tak to jak powinnam to rozpisać.

  Dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
 3. Chciałbym za pośrednictwem mojego konta na giełdzie kryptowalut kupic kryptowaluty dla mojej mamy (aby następnie przekazać je na jej ledgera). Środki na zakup krypto będę przelewał z konta walutowego, którego oboje jesteśmy współwłaścicielami.
  Czy w takiej sytuacji należy podpisać umowę użyczenia konta na giełdzie kryptowalut aby mama mogła wykazać zakup krypto do urzędu podatkowego? Jeżeli tak, to czy mają może Państwo jakiś wzór takiej umowy?

  Odpowiedz
 4. W picie za rok 2022 mam następujące przykładowe dane:
  poz.34 – 100zł,
  poz.35 – 1000zł,
  poz.36 – 0zł,
  poz.37 – 0zł,
  poz.38 – 900zł.

  W roku 2023 dokupiłem tylko krypto za 500 zł, nic nie sprzedawałem w roku 2023 czyli wówczas powinno być:
  poz.34 – 0zł
  poz.35 – 500zł
  poz.36 – 900zł
  poz.37 – 0zł
  poz.38 – 1400zł

  Mam rację, dobrze to rozumiem?

  Odpowiedz
 5. Dzień dobry,
  Zacznę od tego, że przeczytałem cały artykuł i większość komentarzy, natomiast nadal mam wątpliwości, jak wypełnić pit 38.
  Mój przypadek wygląda następująco (dane przykładowe):
  1. Wpłaciłem na giełdę 200 zł w 2022 roku (nie kupiłem krypto w 2022) = 200 zł
  2. Wpłaciłem na giełdę 1000 zł w 2023 roku = 1200 zł
  3. Kupiłem BTC za 800 i XPR za 200 = 1000 zł
  3. Sprzedałem BTC za 1000 i XPR za 300 = 1300 zł
  4. Wpłaciłem 200 zł = 1500
  5. Kupiłem BTC za 1000 i XPR za 500 i już nic z tym nie robiłem = 1500 zł

  Czy dobrze rozumiem, że:
  34) Przychód = 1300
  35) Koszty = 2500
  36) Koszty2 = 0
  37) Dochód = 300
  38) Koszty3 = 1500

  Bo jeśli dobrze rozumiem, to samych wpłat na giełdę się nie odnotowuje w pit 38 (dopiero jeśli zamieni się te pieniądze na krypto). To, co jest dla mnie największą zagwozdką, to te krypto, które kupiłem na końcu i których nie sprzedałem. Jak je należy uwzględnić?

  Będę wdzięczny za odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
 6. Witam, jeśli kupię kryptowalutę np. za 10 tys, wartość wzrośnie do 20tys. Jak wypłacę 10tys to nie płacę podatku żadnego ale każda następna wypłata będzie obciążona 19% podatkiem. Dobrze zrozumiałem?

  Odpowiedz
 7. Witam,

  Czy jeśli sprzedałem kryptowaluty do portfela Coinbase, który jest w walucie Euro, i z którego można dokonywać kolejne transakcje – tj. kupować inne kryptowaluty na tej platformie to rozliczam się ze sprzedaży z właśnie z tej transakcji czy dopiero po wypłaceniu tego na konto bankowe??

  Odpowiedz
 8. Witam,

  Czy jeśli sprzedałem kryptowaluty do portfela Coinbase, który jest w walucie Euro, i z którego można dokonywać kolejne transakcje – tj. kupować inne kryptowaluty na tej platformie to rozliczam się ze sprzedaży z właśnie z tej transakcji czy dopiero po wypłaceniu tego na konto bankowe?

  Odpowiedz
 9. A co w przypadku gdy zakupiłem usługę za krypto np. za 500 USDT. Rozumiem że wpisuję to jako przychód, ale najpierw muszę to przeliczyć na złotówki. Stąd moje pytanie, jeżeli te 500 USDT przeliczę na złotówki po średnim kursie USD NBP z dnia poprzedzającego transakcję (no bo USDT do USD z reguły 1 do 1) czy to będzie ok dla US? bo inaczej chyba ciężko będzie gdzieś znaleźć/wyliczyć jaki był średni kurs USDT. Z góry dziękuję za odpowiedź!

  Odpowiedz
 10. Jak prawidłowo zadeklarować w urzędzie skarbowym fiat część zwróconego długu MTGOX, np. 5 tys. zł?
  Nie brałem udziału w żadnym handlu kryptowalutami, więc mówię wyłącznie o zadłużeniu MTGOX, które miało miejsce 11 lat temu i zostało częściowo zwrócone w 2023 roku.

  Odpowiedz
 11. Środki przelane z ZEN na Binance w PLN i kupione za to USDT to koszt. Proszę mi powiedzieć jak rozliczyć sprzedaż jeżeli sprzedam USDT do EUR a nie do PLN i przeleje to na ZEN i dopiero tam zamienię na PLN ? Po jakim kursie liczyć euro ?

  Odpowiedz
 12. Wita. W jaki sposób rozliczyć pit-38, otrzymując w prezencie za quiz krypto i je od razu sprzedając, na wyciągu pisze kwota pieniężna 25zł, opłata 5,99zł i znów kwota pienięzna 19,01zł, mam wybrać w pit38-> Inne dochody (przychody) i wpisuje 25zł czy pit “Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A ustawy” w tym przypadku co jest przychodem, kosztami uzyskania…. a dochodem ?

  Odpowiedz
 13. Dzień dobry, jeśli w roku podatkowym 2023 nie sprzedałem ani nie kupiłem żadnych kryptowalut (zakupy były w 2022) to po prostu przepisuję kwotę z rubryki 38 (pit-38 2022r) do rubryki 36 (pit-38 2023r) chyba dobrze rozumiem ? 🙂

  Odpowiedz
 14. Jeżeli w roku 2023 nie kupowałem żadnych kryptowalut ani nie wychodziłem do fiatów to teraz w pit-38 wpisuję tylko zainwestowaną kwotę w poprzednich latach w rubrykach 36 i 38 ?

  Odpowiedz
 15. Mam wątpliwości, co jest konkretnie kosztem. Przykład. Przelałem 10 000 USD na giełdę. Na giełdę wpłynęło 9970 USD, gdyż bank pośredniczący pobrał opłatę 30 USD. Czy te 30 USD jest kosztem? Następnie giełda przyjmując depozyt 9970 USD pobrała opłatę 3 USD. Czy te 3 USD jest kosztem? Następnie kupiłem BTC za kwotę 9967 USD, a giełda pobrała za to 50,20 USD. Czy te 50,20 USD jest kosztem?

  Odpowiedz
 16. Jak zrozumiałam , jeżeli zakupiłam bitcoina za pln to nie ma przeliczania różnic kursowych , pomimo że bitcoin wyceniany jest w usd. Czy zakup usługi szkoleniowej ze znajomości giełdy jest kup.

  Odpowiedz
 17. Witam, czy jeżeli nic nie kupowałem oraz nie sprzedawałem, to wystarczy z tamtego roku przepisać wszystko z PIT38 bez zmian, czy coś się zmieniło w 2024r?

  Odpowiedz
 18. Witam. Na wstępie gratulacje za super artykuł i informacje w nim zawarte. Na potwierdzenie moich słów proszę zerknąć na liczbę i JAKOSC komentarzy. Wielkie wow.
  Niestety nie znalazłem pytania i odpowiedzi w poniższym temacie. Dość jasna jest konieczność złożenia korekty deklaracji pit38 w przypadku gdy nie zgłosiło się zakupu krypto. Nie mniej jednak w poniższym temacie widzę problem stąd prośba o pomoc:
  Od kilkudziesięciu lat rozliczam się wspólnie z małżonką składając wspólnie deklaracje pit37. Przy okazji korzystamy z różnych ulg (np. dzieci). W 2021 r. zakupiliśmy krypto za około 30tys zł i nic z tym nie zrobiliśmy. Dalej są na rachunkach. Nie złożyliśmy deklaracji pit38. Po przeczytaniu waszego artykułu i kilku filmow na YT chciałem w generatorze złożyć korektę pit38 i ….co się okazało, że takowej korekty nie mogę złożyć wspólnie z małżonką. W ten sposób (podobno) muszę złożyć korektę pit37 indywidualnie za każdego z małżonków (wtedy przepadna ulgi i redukcja zapłaty podatku nie będzie taka atrakcyjna jak przy wspólnym rozliczeniu) i dopiero wtedy za siebie korektę pit38. Czy możecie to potwierdzić? Bądź ewentualnie naprowadzić jak to lepiej zrobić?

  Odpowiedz
 19. 1. Przelewając na binance najpierw robię przelew na zen.com, przelanie PLN z zen.com do binance pobiera 1%, czy to jest koszt?
  Przykładowo przelewam 1000zł na zen, z zen na binance dociera już 999zł. Kosztem jest 1000 czy 999?

  2. Czy muszę w jakiś sposób dokumentować co roku ile i jakich kryptowalut mam aktualnie?

  Odpowiedz
 20. Witam, czy mozna podsumowac SPOT i FUTURES? Prosty przykład:

  Wpłacam 50.000 PLN i wymieniam na 10.000 USDT.

  Trade 1: BTC-USDT Perpetual
  Resultat: +1.000 USDT
  Funding fee: +50
  W portfelu: 11.050 USDT

  Trade 2: ETH-USDT Spot
  Resultat: -500 USDT
  W portfelu: 10.550 USDT

  Wymieniam 10.550 USDT na 55.000 PLN. To opodatkować trzeba 5.000 PLN (PIT 38 pola 34-36) ?
  Dziękuje bardzo.

  Odpowiedz
 21. Przykładowo w roku 2023 wpłacam na giełdę 10000pln, dokonuje kilka transakcji z wyjściem do FIAT np.
  1. za pełną kwotę kupuje BTC i sprzedaje z zyskiem 5000 – saldo 15000
  2. za pełną kwotę kupuje ETH i sprzedaje z zyskiem 2000 – saldo 17000
  3. za pełna kwotę kupuję BTC

  19% podatek za rok 2023 płacę z kwoty 17000 – 10000 = 7000 ? Czyli od maxymalnego salda we FIAT w danym roku kalendarzowym odejmuje koszty? Czy może inaczej jest to liczone. Proszę o wyjaśnienie

  Odpowiedz
  • Inaczej
   Koszty:
   10000+15000+17000
   Przychody:
   15000+17000
   Nie płacisz podatku za 2023 r. przenosisz 10000 kosztów na kolejny rok.

 22. Witam. Czy jeżeli pracuję w Norwegii , a kupuję kryptowaluty za PLN to muszę się rozliczać w Polsce czy w Norwegii ? I jak wygląda zakup kryptowalut przez Zen ? Czy trzeba to jakoś udokumentować później ?

  Odpowiedz
  • Rozliczasz się tam gdzie jest Twoja rezydencja podatkowa. Zbierasz wszystkie potwierdzenia transakcji.

 23. Witam,
  W 2021 roku kupiłem krypto (różne) za 8000PLN, nie złożyłem PIT38. W 2022 roku również kupiłem krypto, złożyłem PIT-38, ale są błędy. Czy za 2021 rok mogę w jakiś sposób, np. elektronicznie dodać ten PIT-38 z poprawną kwotą zakupu, i czy grozi mi jakaś kara za brak złożenia? I później poprawić za 2022 rok? Dodam, że do tej pory tylko kupowałem, niczego nie sprzedałem.

  Drugie pytanie, rozumiem, że jeżeli kupuje przez Revolut’a krypto za 1000PLN, ostatecznie po odjęciu prowizji jest 975 lub 980PLN, to wpisuję ten 1000PLN jako koszt? Robię przelew na konto w Revolut kartą z banku PKO BP i kupuję za PLN konkretne krypto już w Revolut.

  Odpowiedz
 24. Witam.
  Kupuje kryptowaluty od 2020 roku i nie zgłosiłem do US nic ( tylko kupuje za FIATY nie sprzedałem jeszcze nic)
  Czy jest możliwość rozliczenia tego jakoś (wykazania straty za taki okres wstecz) jeśli tak to w jaki sposób.
  Dodam że mam potwierdzenia przelewów i wyciągi z giełdy.

  Odpowiedz
 25. Ja mam natomiast zagwozdkę bo nigdzie nie znalazłem odpowiedzi.
  Co w przypadku kiedy kupujemy kryptowaluty na giełdzie, wpisujemy inwestycje jako koszt w pit, przesyłamy zakupioną kryptowalutę na portfel, a nastepnie zapomnimy swoich seedów lub zostaniemy hacked i środki wypłyną z portfela, a zysków nie zrealizujemy nigdy?

  Odpowiedz
 26. Witam. Jeżeli nie posiadam pokwitowań wypłaty z bitomatu a tylko historię przelewu z portfelu na adres z bitomatu, to mogę to normalnie rozliczyć w Pit-38? Rozliczenie będzie za rok 2023. Wpłaciłem około 1500 a wypłaciłem 1400 czyli kończę rok ze stratą. Dziękuje za odpowiedz.

  Odpowiedz
  • Bez potwierdzeń nie możesz tego normalnie rozliczyć, chyba że uda Ci się udowodnić przed US transakcje.

 27. Dzień dobry. Potrzebuję porady od Państwa.
  Zarejestrowałem jednoosobową działalność gospodarczą , kod PKD 66.12.Z
  Zajmuję się wymianą walut i kryptowalut za pośrednictwem platform handlowych(P2P).
  Posiadam wpis do rejestru kryptowalut.
  Wszystkie transakcje sprowadzają się do tego, że przekazuję pieniądze komuś korzystającemu z BLIK, płacąc za kryptowalutę,
  a także sprzedając, otrzymuję również przelewy do BLIK.
  Nie wiem jak się rozliczyć podatki na JDG na taką rodzaju działalności.
  W przypadku działalności gospodarczej, możemy wybrać zasady ogólne lub podatek 19%.
  Na razie zaznaczyłem opodotkowanie 12% ale jeżeli dobrze zrozumiałem to muszę zaznaczycz 19% ponieważ
  Przy rozliczaniu się z kryptowalut nie możemy skorzystać z żadnych ulg podatkowych, nie mają też zastosowania przepisy o kwocie wolnej od podatku.
  Każdy nawet najmniejszy dochód podlega opodatkowaniu w wysokości 19 %
  1. Czy muszę płaczyć zaliczki na podatek?Jeżeli tak? to w jakiej wysokości? jak to obliczyć, ponieważ prowadzę ewidencje wylącznie do rozliczenia podatru w PIT-38, nie wystawiam faktur.
  2. Czy trzeba zrobić jakiś zmiany we wpisie CEIDG, czy trzeba poinformować urząd skarbowy że działalność faktycznie podobna do działalności kantora dlatego nie płacę zaliczki a podatek zapłacę na podstawie PIT-38?
  3. Czy trzeba zmienić kod PKD, możliwo wybrałem nie właściwy kod?
  4. KRiP, czy muszę prowadzić KRiP jeżeli nie mam faktur.
  5. Jako JDG muszę zaplaczyć ZUS(mam na razie ulgę na start) to jak obliczyć ile musze zaplaczyć? Na podstawie dochodu za miesiąc czy to będzie jakaś stała kwota?

  Odpowiedz
 28. Jak wyemituje 1 token NFT(lub dostałem go za darmo) i wymienię go na kryptowalutę = 50 XRP w ramach umowy zamiany (wartość tokenu i kryptowaluty 100zł) to powinienem zapłacić 1% podatku PCC oraz 17% podatku dochodowego lub skorzystać ze zwolnienia i nie płacić podatku dochodowego.
  Pytanie czy taką umowę zamiany tokenu NFT i kryptowaluty można zakwalifikować jako koszt nabycia kryptowaluty w kwocie 100zł?

  Odpowiedz
 29. Witam
  Proszę napisać jak rozliczyć taką sytuację:
  Na giełdzie wystawiłam do sprzedaży 20usdt, osoba zatwierdziła zakup, że mi wpłaciła, ja potwierdziłam i wydałam usdt. Ja nie sprawdziłam a okazało się że pieniądze za to nie wpłynęły na moje konto bankowe. Próbowałam się skontaktować ale osoba d razu mnie zablokowała. Czyli ja niby sprzedałam usdt ale fizycznie złotówki nie wpłynęły na moje konto bankowe. Jak to rozliczyć z US i czy w ogóle wykazywać.

  Odpowiedz
 30. Tak się stało, że posiadałem konto rublowe w banku rosyjskim. Po inwazji na Ukrainę i odcięciu banku od SWIFT wszystkie przelewy transgranicne zostały zablokowane i zacząłem używać kryptowalut, żeby wydobyć pieniądze z tego konta: kupowałem w kantorach kryptowalutę za ruble i od razu sprzedawałem ją za złotówki z wypłatą na konto bankowe. Nie była to, jak można zrozumieć, żadna działalność gospodarcza, tylko przelewanie własnych pieniędzy, i de facto nie uzyskałem żadnego przychodu, same straty ze względu na niekorzystny kurs. Nie były to duże kwoty, gdyż całe konto warte było coś około 20-25 tys. zł. W każdym razie nie chcę mieć problemów z prawem i chciałbym to rozliczyć. Jak teraz miałbym to zrobić, na podstawie jakich dokumentów? Czy mam zapłacić 19% z tych, załóżmy, 25 tys.? Co zrobić z faktem, że kryptowaluta kupowana była za ruble? Czy należy to potraktować jako koszty? Pozdrawam

  Odpowiedz
  • Płacisz 19% od 25 tys. chyba że masz udokumentowane zakupy kryptowalut za ruble, wtedy to będziesz mógł wrzucić w koszty.

 31. 1. Czy jeśli sprzedałem krypto za powiedzmy 1000 EUR, od czego giełda pobrała załóżmy 10 EUR prowizji, to 10 EUR stanowi koszt uzyskania przychodu (po sprzedaniu na giełdzie stan konta wzrósł z 0 do 990 EUR, opłata pobrana automatycznie)
  2. Jeśli wypłaciłem 990 EUR w 2 transakcjach, od każdej giełda pobrała 1 EUR opłaty, to w sumie 2 EUR stanowią dodatkowy kosztu uzyskania przychodu?
  3. Czy przy sprzedaży za EUR (bez wymiany na PLN) posługuję się kursem średnim z dnia transakcji, czy dnia poprzedniego?

  Z góry dziękuję

  Odpowiedz
  • 1. 10 eur to koszt
   2. tu już nie, bo nie jest to bezpośrednio związane ze sprzedażą
   3. z dnia poprzedniego

 32. Dzień dobry, aktywnie sprzedaję i kupuję kryptowaluty na binance w sekcji p2p, czy mogę to robić legalnie jako osoba fizyczna i płacić podatek, czy muszę się w jakiś sposób sformalizować? dziękuję.

  Odpowiedz
  • Można handlować kryptowalutami jako osoba fizyczna, podobnie jak akcjami.

 33. Jak to wygląda gdy 2 lata temu kupiłem kilka kryptowalut. Nic nie sprzedawałem.
  Przez 2 lata tylko pit wypełniałem 38. Zostało mi już 200zł z 2000zł wsadzonych.
  Gdybym chciał to kolejne lata trzymać to przepisywać informacje z pita 38 takie same co roku, tak? A gdybym pozbył się tych 200zł, to wtedy jak to wygląda?

  Odpowiedz
  • Przepisujesz co rok jak nie sprzedajesz, a jak sprzedajesz to wpisujesz za ile sprzedałeś.

 34. W przykładzie 1 Adam zarabia i jego przychod jest dodatni, bo tylko taki może być.
  Jak pit wyglądałby gdyby wyciągnął zyski tylko z jednej kryptowaluty?
  Zysk BTC 15 000 jest mniejszy od 30 000 kosztów. Co Adam wpisze w rubryki 34 do 38?

  Odpowiedz
 35. Dzień dobry.
  Zainwestowałam w kryptowaluty w 2021 – 1500 zł, a w 2022 – 2000 zł .
  W 2021 r. sprzedałam kryptowalutę MANA, którą zakupiłam za np. 500 zł, a sprzedałam za 1200 zł, ale nie wypłacałam fizycznie środków , tylko zainwestowałam w inne kryptowaluty, które do dzisiaj przynoszą stratę z uwagi na spadek cenowy jednostki.
  Zamiast 3500 zl , mam teraz 1000 zł (oczywiście może się to zmienić), czy wobec tego powinnam zgłosić czynny żal ponieważ:
  1. Nie zgłosiłam pitu 38 jako straty
  czy możę
  2. Czynny żal za to, że powinnam odprowadzić podatek od zysku (mimo, że środków nie wypłaciłam) od 700 zł (różnica 500 zainwestowałam w MANA i sprzedałam za 1200 zł nie wypłacając fizycznie środków, a je inwestując dalej w krypto)

  Mam nadzieję, że z punktu widzenia podatkowego, nie zataiłam przychodu, tylko ewentualną stratę. Co mi grozi za brak zgłoszenia. TEraz chce to naprawić

  Odpowiedz
  • Podatek należy zapłacić tylko w momencie wyjścia do fiatów, jeśli tak było w Twoim przypadku, to powinnaś to zgłosić w picie.
   Zakup kryptowalut powinnaś wpisać jako koszt uzyskania przychodu

 36. Dzień dobry,

  Co jeśli dokonałem zakupu w 2020 i nie zgłosiłem tego do US?
  Do dnia dzisiejszego nie dokonałem żadnej sprzedaży krypto.

  Będę wdzięczny za odpowiedź.

  Odpowiedz
 37. A jak rozlicza się Sp. z o.o.? Też osobno (poza CIT-em)? Jeżeli osobno to w jakich częstotliwościach (rocznie, miesięcznie) i jaki PIT?

  Odpowiedz
  • Spółki rozliczają się w CIT w zależności spełniania przepisów podatkowych; częstotliwość zgodnie z zgłoszoną formą – zaliczki miesięcznie lub kwartalnie; a na koniec roczna deklaracja

 38. Dzień dobry, eth kupowałem za pomocą karty bezpośrednio w metamasku za 140zł. Jedyne potwierdzenie jakie mam to mail od pośrednika (Moonpay) z danymi transakcji plus pozycja na wyciągu z konta ale bez żadnego opisu. Czy to wystarczy w razie jakiejkolwiek kontroli? Czy jako koszt powinien podać pełną kwotę 140zl cbo z maila wynika że były tu opłaty processing fee i network fee więc w sumie na sam zakup eth przeznaczona została mniejsza kwota? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
 39. Cześć. Mam pytanie odnośnie kosztów uzyskania przychodu w przypadku wpłaty EUR na binance.
  Mam taką sytuację
  1. Z mojego konta w banku robię przelew na 100 EUR
  2. Przelew trafia na Binance, ale Binance pobiera sobie 1 EUR fee (w potwierdzeniu transakcji mam, że dostali 100 EUR i biorą 1 EUR)
  3. Za te 99 EUR kupuję krypto
  Czy w takiej sytuacji moim kosztem uzyskania przychodu jest 100 EUR czy 99 EUR (przeliczone po odpowiednim kursie)?

  Odpowiedz
  • Kosztem jest to za ile kupujesz, jak przelałeś i kupiłeś dopiero później za 99 euro to kosztem jest 99 euro, ale jeżeli to była jedna operacja przelew i automatycznie zakup to wtedy kosztem już jest 100 euro, bo fee jest bezpośrednio związane z transakcją.

 40. Czy jeśli mam nadwyżkę kosztów nad przychodami, to w rubryce 40 wpisuję stawkę podatku 19% czy zostawiam defaultowe 0%/uzupełnia się automatycznie 19%?

  Odpowiedz
  • Stawka podatku uzupełnia się automatycznie, gdyby jednak tak się nie stało to wpisujesz 19 %.

 41. moja sytuacja wygląda następująco:
  1. w roku 2021 wpłaciłam na giełdę ZONDA 10.000 zł i dokonywałam szeregu transakcji zakupu a następnie sprzedaży angażują całe 10.000 zł
  w ostatnim dniu 31.12.2021 na koncie w giełdy była kwota 7.000 zł (czyli starta 3.000 zł)
  skoro mam zsumować wszystkie transakcje zakupu i sprzedaży … to jak zsumuję dziesiątki transakcji zakupu to wyjdzie kwota nie 10.000 zł tylko setki tysięcy złotych – i tu pytanie jaka kwotę wpisuję w koszty ? – 10.000 zł czy te tysiące? identyczna sytuacja w przychodzie po zsumowaniu wychodzą setki tysięcy zł.

  Odpowiedz
 42. Czesc 🙂

  Obecnie przebywam czasowo za granica (Nowa Zelandia) i tutaj buduje swoje portfolio krypto (zaczalem w tym roku). Jestem rowniez rezydentem podatkowym w NZ.

  Niestety, system podatkowy odnosnie krypto nie jest tutaj zbyt przyjazny gdy pracujesz na etacie dlatego podjalem decyzje o niewyplacaniu potencjalnych zyskow w tym kraju. Moja wiza jest wazna jeszcze 3 lata a pozniej zamierzam wrocic do Polski i zrealizowac potencjalne zyski wlasnie w Polsce gdy juz stane sie na nowo rezydentem podatkowym w Polsce.

  Moje pytania sa nastepujace:

  1) Czy moge wypelniac PIT-38 w celu zawiadomienia US w Polsce o moich kosztach uzyskania przychodu z kryptowalut ktore kupuje w NZ? (Dodam tylko ze przez ten czas bede jedynie nabywac krypto, nie sprzedawac) Czy jest na to jakis inny sposob? Chodzi o to ze przy rozliczeniu rocznym, gdy juz wroce do Polski, chcialbym moc odliczyc koszty uzyskania przychodu i tym samym pomniejszyc dochod i ostatecznie podatek. Jako ze nic nie sprzedam w NZ, nie ‘zuzyje’ zadnych kosztow uzyskania przychodu do rozliczenia w tym kraju.

  2) Zalozmy ze przepisujesz koszty uzyskania przychodu w PIT przez 3 lata (masz 20 000 zl kosztow) i w koncu decydujesz sie na realizacje czesci zyskow z kryptowalut. Czy obliczajac dochod mozesz uzyc tylko czesci tej kwoty? NA przyklad:

  Sprzedajesz krypto za 5 000 zl i wykazujesz 5 000 zl kosztow aby nie zaplacic podatku i przepisujesz wtedy 15 000 ktore zostalo? Czy taki zabieg jest mozliwy?

  Dzieki z gory za odpowiedz.
  Pozdro

  Odpowiedz
 43. Siemka.
  Jestem na rynku od maja 2022. Kupiłem różne krypto w 2022 roku około 20 tys zł , nie zamierzam wpisywać kosztów do pit 38 ,kupiłem również w tym roku około 10 tys i pewnie kupię w 2024 roku np za kolejne 10 tys zł, więc będę miał 40 tys kosztów . Teraz moje pytanie czy jak nie złoże przez te lata pitu 38 i krypto nic nie sprzedam ,dopiero będę sprzedawał np w 2025 roku i wtedy chciałem konkretnie się rozliczyć. Wypelnic pit 38 przy pomocy księgowej , że w poprzednich latach (2022 i 2023) poniosłem kosztów 30 tys zł i w 2024 10 tys zł . Czy mogę tak zrobić ? Będzie to akceptowane ? Jak będę miał na to przechowane dokumenty z giełdy. Dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Będzie to błąd i nie będzie to akceptowane przez US. Nawet jak tylko kupujesz i jesteś na stracie to musisz złożyć pita.

 44. Witam serdecznie, nie wiem czy padło tu takie pytanie, ale nie jest ono ujęte w artykule i nie znalazłem go, więc je zdam:

  Co w sytuacji w której przykładowo, nie doszło do zakupy kryptowalut, ale sie je otrzymało. Następnie sprzedało się te kryptowaluty.

  Więc czy w takiej sytuacji wystarczy złożyć PIT-38 w którym uwzględnia się tylko przychód/dochód?

  Odpowiedz
  • Teoretycznie tak ale w praktyce US może różnie do tego podejść, zależy też od kwoty. Bo jak się coś otrzymało to powinno się zgłosić darowiznę do US.

  • Jednak widziałem że już odpowiadaliście na podobny komentarz krótko: “Tak”
   A pytanie brzmiało tak:

   “Jeśli nie jestem w stanie wykazać dowodów zakupu krypto, a będę chciała je sprzedać, to w picie wykazuje tylko przychód i płacę 19% podatku od całej kwoty?”

   A co jeśli wykopałem kryptowalutę? Czyli użyłem swojego komputera w celach wydobycia określonej wartości kryptowaluty.

  • To nie wliczysz w koszty zakup komputera ani energii elektrycznej. Przy sprzedaży zapłacisz podatek od całego przychodu.

 45. Witam,
  Posiadam rozliczony PIT-38 z 2021, gdzie mam zapisane:
  Przychód:530 885,72
  Koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowym:571 485,71
  Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym:5 719,70
  Dochód b – (c + d) – puste pole
  Koszty uzyskania przychodów, które nie zostały potrącone w roku podatkowym
  (c + d) – b 46 319,69

  Czy jak w roku 2022 tylko i wyłącznie dokonałem zamiany Fiat-krypto 100 000zł
  to mogę w rozliczeniu PIT-38 2022 wypełnić następująco:
  Koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowym
  dodać 100k = 671 485,71zł,
  a pozostałych pozycji nie zmieniać?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Jak tylko kupowałeś to wypełniasz pole 35 oraz przepisujesz koszty z poprzedniego roku pole 36. Wynikowym polem bedzie pole 38 (35+36)

 46. Witam,
  Mam 2 pytania.
  1.Z mojego konta wpłaciłem na giełdę Binance 10000 zł dodatkowo , żona przelała mi na zen ze swojej karty 5000 zł które później wpadło na moje konto na giełdzie czyli razem 15000 zł czy to jest mój koszt? Dodam że giełda jest na mnie zarejstrowana.
  2. Natomiast wygenerowałem sobie listę transakcji z giełdy Binance i wyszło mi że wpłat mam 14524,30 zł bo zabierało mi prowizję. W takim razie ile wpisać w PIT – 38.

  Odpowiedz
  • 1. Nie. Wpłaty są obojętne podatkowo.
   2. Jeżeli kupowałeś za fiaty krypto to opłaty też są kosztem.

 47. W 2022 kupowałem różne kryptowaluty na giełdach Binance, KuCoin, Coinbase. Do zakupów używałem karty oraz przelewów z Revoluta – konto EUR. Generalnie prawie wszystko mi się zgadza w wyciągu z konta Revolut z historiami transakcji z giełd. Problem jest jedynie z Coinbase. W wyciągu z Revoluta jest płatność wychodząca do Coinbase w EUR. Natomiast w wyciągu z Coinbase widnieje transakcja USD -> kryptowaluta. Nie wiem w którym momencie nastąpiła zamiana EUR na USD. W celu policzenia kosztów uzyskania przychodu wykorzystałem ostatecznie dane z wyciągu z Coinbase, czyli przeliczyłem na złotówki po kursie USD. Jednak z ciekawości policzyłem to też wg wyciągu z Revoluta czyli wg kursu EUR – różnica w należnym podatku to 2 zł (po przeliczeniu wg kursu USD zapłaciłem 2 zł podatku więcej, niż gdybym przeliczał po kursie EUR). Czy prawidłowo postąpiłem w tej sytuacji i czy przy tak małej różnicy w ogóle mogę się spodziewać jakichś problemów? Dodam, że dochód jest niewielki -ok. 1500 zł, natomiast kwoty przychodu i koszty uzyskania przychodu to nieco poniżej 50 tys. zł.

  Odpowiedz
  • Tak małe kwoty rzędu 2 zł to US może sam poprawić, są mało znaczące. Jak zapłaciłeś więcej o 2 zł to nie powinieneś mieć żadnych problemów.

  • Nawet sam zakup krypto za fiaty należy wpisać do pit-38 i to nawet z dokładnością do 1 grosza.

 48. Witam,
  proszę o pomoc w następującej sprawie – rozliczyłem się już z małżonką w PIT-36 i kompletnie zapomniałem o tym, że w styczniu kupiłem krypto za kilka tysięcy bardziej żeby się pobawić niż działać tym na serio. Trzymam je dalej na giełdzie i niczego nie sprzedawałem, na ten moment jestem generalnie na minusie. Wiem, że można rozliczać się z tego tylko osobno i co w tym momencie – da się przedstawić US jeszcze jeden formularz PIT-38, a może jakoś przezimować do momentu aż sprzedam i wtedy wykazać poniesione koszty w rubryce, że dotyczy to lat poprzednich? Mam tu naprawdę niezłą zagwozdkę – zwłaszcza, że wykluczałoby to chyba możliwość wspólnego rozliczenia. Dzięki z góry za pomoc!

  Odpowiedz
  • Krypto rozliczasz niezależnie od innych dochodów. Po prostu złóż pit-38 i wpisz ten zakup krypto, będziesz miał koszty na następne lata.

 49. Zapłaciłem za kryptowaluty 5000 zł z prowizja ( prowizja 130 zł) część tej kryptowaluty sprzedałem za 5000 zł ( tu zapłaciłem 144 zł prowizji) jakie kwoty mam podać do pit-u?? Czy odliczać od sumy 5000 zł przy kupnie i sprzedaży prowizje czy też nie?

  Odpowiedz
  • Jak zapłaciłeś 5000 zł to to jest Twój koszt (prowizja jest już w nim wliczona). Jak sprzedałeś i dostałeś 4856 to to jest Twój przychód (5000 pomniejszone o prowizję giełdy 144 zł).

 50. Witam w 2022 w quizach otrzymałem 0,92199 dot o wartości 32 zł, nie wymieniałem ich na PLN ani inne waluty czy te transakcje otrzymane muszę wykazać w pit w roku 2023

  Odpowiedz
 51. Cześć,

  Mam dwa pytanka:

  1) przy rozliczeniu PIT38 z Zondy jak mam przeliczyć do kosztów prowizję za transakcję pobraną w BTC?

  2) Czy muszę załączać/wypełniać PIT/ZG?

  Odpowiedz
  • 1. Jak kupujesz to kosztem jest to ile ubywa Ci złotówek, a jak sprzedajesz to przychodem jest to ile dostajesz złotówek. To już będzie uwzględniało prowizje pobraną przez giełdę.
   2. Nie musisz

 52. Witam,
  Wracam do pytania z wczoraj. Jeśli sama transakcja kartą nie stanowi potwierdzenia poniesionego kosztu to czy zestawienie go z ściągniętym printscreenem z koinly będzie już takim dowodem. W Koinly mam pokazaną dokładnie transakcję dokonanej na giełdzie binance. Godzina , rodzaj krypto, ilość. Problem w tym że kwota jest na 5880 PLN, podczas gdy z karty ściągnięto mi 6000. 120 PLN było prowizją dla binance i już tego nie widać. Koszt szczegółowego raportu na koinly to 49 dolarów lub euro i nie chcę go ponosić. Czy zestawienie printscreena i przelewu z tego dnia będzie już wystarczającym dowodem dla US. Z góry dziękujęi pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Tak ten printscreen wraz przelewem powinien wystarczyć. Jeżeli ta transakcja była automatyczna i związana z tym przelewem to fee pobrane przez Binance będzie kosztem. Czyli koszt do wpisania do pita to 6000 zł.

 53. Witam,
  Rozwiązując Quizy Revolut otrzymałem trzy kryptowaluty, które od razu zamieniłem na dolary, a następnie przewalutowałem na PLN. Łączna kwota, którą otrzymałem na konto Revolut po przewalutowaniu wyniosła 55zł.
  Opłata za zamiana kryptowalut na dolary każdorazowo wyniosła 6zł, potrącana z kwoty kryptowaluty (łącznie 18zł).
  Czy w przyszłym roku rozliczając PIT-38 będę musiał wpisać:
  a) Przychód 73zł, koszt 18zł, a więc dochód 55zł?
  czy może:
  b) Przychód 55zł?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Przychód to to co dostałeś w dolarach, musisz przeliczyć na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcję.

 54. Witaj 🙂
  W zeszłym roku głównie kupowałem i mam tu mix zakupów. Najczęściej najpierw kupowałem na Revolucie za PLNy Euro, które przelewałem na konto Binance.
  Ogólnie nic nie wymieniałem potem z kryto na fiaty, a ewentaulnie na stable coiny.
  Czyli jak rozumiem nie mam przychodu, natomiast poniosłem te koszty zakupu, które mam teraz problem rozliczyć.

  Przykładowa hipotetyczna sytuacja:
  Jak policzyć takie koszty (kursy dla uproszczenia wymyśliłem):

  W dniu 1 za 450 pln na Revolucie kupiłem 100 Euro. Załóżmy że kurs był 4.5pln za 1 Euro. W dniu 1 Przelałem to 100 E na Binance. Czyli poszło na to 450 PLN.

  W dniu 2 za dokładnie 75 euro kupiłem XRP po jakiejś cenie. Zatem pozostało 25 euro , oraz kupione XRP. Jak rozumiem tutaj policzę koszt mnożąc 75 X 4.5 czyli 337,5.

  W dniu 3 robię kolejny zakup Euro na Revolucie, oczywiście kurs już jest inny. Kupuję 100 Euro np za 4.6 i przelewam na Binance (czyli wydałem 460 PLN tym razem). Mam tam wiec na koncie Binance 125 Euro, z czego 25 kupionych po 4.5 i 100 kupionych po 4.6.

  Teraz przykładowo kupuję w czwartym dniu BTC za okrągłe 50 EUR.
  Jak zatem policzyć cene skoro mam euro tutaj kupione po różnych kursach ? Czy zakładać że na zakup zeszło 25 Euro po 4.5 i 25 Euro po 4.6 ?
  Tego trochę nie rozumiem jak policzyć te koszty zakupu w przypadku takiego mixu, ciągłego dopłacania waluty wymienionej na Revolucie.

  Dziękuję z góry

  Odpowiedz
  • Nie ma znaczenie po ile kupowałeś euro. Jak kupujesz krypto za euro to liczysz średni kurs euro NBP z dnia poprzedzającego transakcję, transakcję zakupu krypto oczywiście.

 55. Witam, jeśli zakupiłam krypto za dolary (samo przeliczylo się z karty z pln na usd) to rozumiem że wyliczam kurs dolara z dnia poprzedniego za tą transakcje?

  Odpowiedz
  • Tak, niby to bez sensu bo to będzie inny kurs jaki faktycznie był, ale tak mówią przepisy.

 56. Hej, jeśli kupiłem krypto kartą np za 100 USD w tym fee processing wyszło 3 USD i network fee 0.1 USD to mam podać w PIT 100 USD czy 100usd -fees
  I co w przypadku gdy serwis podaje tylko kwotę za jaką kupiłem bez podziału na fee

  Odpowiedz
  • Wpisujesz całą kwotę 100 USD bo te opłaty były bezpośrednio związane z transakcją kupna.

 57. Witam.
  Na giełdzie Zonda mam dokonaną transakcje ETH/PLN (wymiana pln na eth), natomiast przed jej wykonaniem wymieniałem LUNA na PLN, jednak z wiadomych względów te transakcje zniknęły gdy kryptowaluta LUNA upadła. Czy w rozliczeniu PIT powinienem wpisać tylko zysk z ETH/PLN, mimo że defacto powinienem mieć również te transakcję wymiany LUNA na PLN?

  Odpowiedz
  • Transakcje nie znikają, jak ją przeprowadziłaś to też ją wpisujesz, no chyba że nie ma jej już w historii giełdy, ale to byłoby dziwne i trzeba by do supportu napisać, bo tak nie powinno być.

 58. Mam pytanie odnośnie zapłaty za krypto poprzez kartę debetową. To znaczy nie było przelewu na konto giełdy tylko od razu zakup krypto z karty. Czy zatem w takim przypadku bankowy rejestr historii w postaci PDF będzie wystarczającym dowodem poniesionego kosztu? Nastąpiła bowiem tutaj natychmiastowa transakcja.

  Odpowiedz
  • Jeżeli masz tam napisane ile kupiłeś krypto za ile fiatów, to powinno wystarczyć. Bo jeżeli jest to sam przelew to niestety nic on nie mówi o transakcji.

 59. Dzień dobry,
  Czy transakcja (zakup kryptowalut) w PLN i walucie obcej jest traktowana jednakowo (czy wystarczy PIT-38, czy dla walut obcych trzeba dodatkowo wypełnić załącznik PIT/ZG)?

  Odpowiedz
 60. A czy zakup kryptowalut dotyczących złota lub srebra rozliczamy tak samo ( w sensie wykazujemy na PIT 38 )tak jak zakup “zwykłych krytptowalut ” ? Czy złoto i srebro jest inaczej rozliczane ?

  Odpowiedz
  • Kryptowaluty to kryptowaluty, nie ważne czy dotyczą marchewki, złota, czy czegoś innego.

 61. Czy jeśli rok temu odniosłam stratę a w tym roku sprzedałam wszystkie kryptowaluty również ze stratą i chce zamknąć całkowicie konto to czy przy kolejnych latach dalej będę musiała się rozliczać i czy zapłacę podatek jeśli finalnie wyszłam na stracie ?

  Odpowiedz
  • W kolejnych latach będziesz musiała przepisywać stratę, a podatku nie musisz płacić bo jesteś na stracie, a nie na dochodzie.

 62. Dzień dobry,
  Chcę się tylko upewnić , czy dobrze rozumuję.
  Rozliczam się rok w rok wspólnie z żoną – PIT37.
  W 2021 nakupiłem trochę krypto – nie wypełniłem PIT38.
  W 2022 też kupowałem i mam zamiar złożyć PIT38.
  Rozumiem, że najlepiej wypełnić PIT38 za 2021 i wysłać go do US + czynny żal.
  Złożyć PIT38 za 2022 z uwzględnieniem straty za 2021.Zgadza się?
  Czy ww. czynności nie majązwiązku z PIT 37?
  Dziękuje za odpowiedź

  Odpowiedz
  • Dokładnie tak, z tym że czynny żal to jest złożenie zaległego pita z wyjaśnieniem dlaczego się tego nie zrobiło i ewentualne zapłacenie zaległych podatków. Bo ktoś może pomyśleć że jest to jakieś kajanie za grzechy podatkowe, a to jest zwykły donos na siebie samego do US.

 63. Witam,
  czy jeśli w roku 2021 kupiłem kryptowaluty na kwote 44tyś i z raportu koinly wyszedł mi przychód 65tyś i niepotrzebnie zapłacilem z zysku podatek, ponieważ nie wymieniałem nic na fiaty. To czy w bieżącym roku wpisuje w stratach 44tyś czy 65tyś bo nadal wszystko trzymam na giełdach i nic nie dokupowałem.

  Odpowiedz
  • Robisz korektę pita za 2021 r. Jak tylko kupowałeś to masz koszty, które przepiszesz do pita za 2022 r.

 64. Dzień dobry, na potwierdzeniu z banku mam kwotę 50 Euro, na giełdę trafiło finalnie 49 Euro ponieważ 1 Euro to opłata transakcyjna – nie wiem czy giełdy czy banku w każdym razie czy to ma znaczenie i czy finalnym kosztem jest kwota 50Euro * kurs z poprzedniego dnia roboczego czy muszę zaniżyć do 49 Euro?

  Odpowiedz
 65. Dzięki za artykuł. W 2022 kupiłem kryptowaluty, ale za dolary, z walutowego konta w Polsce. Na giełdę pieniądze wpłacałem zwykłym przelewem. I teraz dwa pytania.
  1) Po jakim kursie przeliczam wpłatę X dolarów żeby wykazać ją w kosztach za ten rok?
  2) Czy opłaty bankowe z tytułu przelewu na rachunek giełdy mogę dodać do kosztów?

  Odpowiedz
  • 1. Przelewy są obojętne podatkowo, liczy się to kiedy robiłeś transakcje kupna/sprzedaży. Przeliczasz po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcję.
   2. nie

 66. Dzień dobry,

  Przykładowo operowałem na 2 giełdach X i Y. Na giełdzie X zsumowałem przychody i koszty. Przychody to 2000 PLN a koszty 1500 PLN.

  Na giełdzie Y w 2022 otrzymałem darmowo 2 kryptowaluty.
  1. Sprzedałem 2 kryptowaluty i otrzymałem 5 EUR. (Przychód)
  2. Za to 5 EUR pare dni później kupiłem 2,5 kryptowaluty. (Koszt)
  3. Ponownie sprzedałem 2,5 kryptowaluty otrzymując 7 EUR. (Przychód)
  4. Za 7 EUR kupiłem 3 kryptowaluty, które mam do teraz. (Koszt)

  I by wypełnić PIT-38 i chcąc zsumować przychody i koszty giełdy X i Y to najpierw wymieniam na PLN z giełdy Y po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu i kosztu np:

  1. ( 5 EUR to 24 PLN ) Przychód
  2. ( 5 EUR to 23,50 PLN) Koszt
  3. ( 7 EUR to 33 PLN) Przychód
  4. ( 7 EUR to 32 PLN ) Koszt

  Podsumowując mam 57 PLN przychodów i 55,5 PLN kosztów z giełdy Y które sumuję z przychodami i kosztami giełdy X. Czy to jest poprawne? Z góry dziękuję za odp.

  Odpowiedz
 67. Dzień dobry!

  Po pierwsze mega szacunek dla autora za odpisywanie na komentarze!

  Chciałbym poprosić o poradę w dwóch sprawach.
  1. Jeśli straciłem na futures to i tak rozliczam się z zakupu USDT których tam użyłem? strata?

  2. Kupiłem usługę(kurs) za kryptowaluty które miałem na binance. Jak się z tego rozliczyć/ jak zapisać w PIT? Czy skoro zapłaciłem w krypto to nic nie robię?

  Odpowiedz
  • 1. tak
   2. Musisz traktować to tak jakbyś w momencie kupienia usługi sprzedał kryptowaluty.

 68. Witam

  Robię właśnie korektę za PIT za 2019r., gdyż rozliczając owy PIT w 2020r. nie wiedziałem, że można wpisać zakupy za 2017 i 2018r. co chcę teraz uczynić, aby zmniejszyć ewentualny podatek w przyszłości. Zakupiłem w tych latach krypto za 10tyś a sprzedałem za 6tyś czyli miałem stratę 4tyś
  Moje pytanie brzmi czy w rubryce nr 36 (Koszty uzyskania przychodu w latach ubiegłych) mam wpisać cały koszt zakupów czy różnicę między zakupami a sprzedażą? , bo jak dla mnie to różnicę (stratę 4tyś), ale według tego co jest napisane w tabeli 36, to powinienem wpisać wszystkie koszty zakupu czyli 10tyś

  Odpowiedz
  • Powinieneś wpisać 4 tys. ale powinieneś też rozliczyć sprzedaż w 2017 r. i 2018 r.

 69. Witam.
  Jeśli robiłem dużo małych transakcji na giełdzie Zonda np kupiłem btc za 5000 zł, później sprzedałem część za 2000, później znowu kupiłem za 2000 zł itd. Dużo tego było wszystko w parze btcpln. Jak to uwzględnić w PIT-cie ? Czy w tej sytuacja koszta to już 7000 zł a przychód 2000 zł ?

  Odpowiedz
 70. Witam. Mam dwa pytania.
  Przelalem na gielde binance kwote 10000zl za pomoca karty debetowej. 5000zl starcilem na futures, za 3000zl kupilem krypto i przeslalem na inny adres na przedsprzedaz innego tokena, 2000 przelalem spowrotem na konto bankowe. Przychodem bedzIe 2000zl, natomiast czy kosztem uzyskania przychodu bedzie 10000zl(uwzgledniajace futures)? Czy kwotami ktorymi mam operowac to kwoty z konta bankowego( wartosci przelewow)?

  Odpowiedz
 71. Witam. Mam pare pytań.
  1. Czy fee które pobiera Binance wlicza się do kosztów uzyskania przychodów?
  2. Nie wiem o jaka historie w binance chodzi. Czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć co muszę wygenerować?

  Odpowiedz
 72. Witam w 2022 nabyłem kryptowaluty za 10tys pln
  sprzedałem za 1000pln
  kryptowaluty za 5000zł wysłałem na portfel do którego nie mam dostępu.
  posiadam tylko adres portfela i nic poza tym.
  kryptowaluty za 4000zł wysłałem na opłacenie Domku na wakacje – nie mam od tego żadnych potwierdzeń tylko adres portfela
  Koszta to 10000pln
  przychód to 5000pln ?
  obawiam się o ewentualną kontrole us w sprawie niejasności przychodów bo nie mam do nich potwierdzeń. Czy moja obawa jest słuszna?
  Posiadam potwierdzenia kosztów w postaci przelewu z banku i zamiany na giełdzie.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Z tego co pisze masz tylko potwierdzenie na sprzedaż za 1000 zł. Wpisywanie w pita transakcji, na które nie masz potwierdzeń to kiepski pomysł, bo co powiesz jak będzie kontrola?

 73. Witam,

  W listopadzie 2022 dostałem Airdropa w postaci kryptowaluty Songbird (985 jednostek) na eToro o wartości 12,91 UDS. Następnie w grudniu 2022 zbyłem te jednostki (wszystkie czyli 985 jednostek) za 9,95 USD.
  Pytanie jak mam rozliczyć PIT38 za 2022? Czy potraktować to jako darowiznę i rozliczyć stratę w momencie zbycia jednostek, ponieważ sprzedałem je po niższym kursie czy jako zysk od całej kwoty 9,95 USD.
  Z góry dziękuję za podpowiedź.

  Odpowiedz
  • Skoro masz za darmo to koszt masz zero.
   A jako przychód 9,95$
   Więc podatek jest 19% od tych 9,95 $. ale musisz je przeliczyć na PLN po kursie NBP z dnia sprzedaży tokenów.

 74. dzień dobry
  mam pytanie , czy zakup hashrate za USDT do kopania w chmurze Binance jest opodatkowany jako nabycie usługi czy jest niepodatkowany jako koszt.
  z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
 75. Witam
  Wpłaciłem 1000zl na bybit po czym straciłem wszystko na kontraktach futures. Czy muszę także składać pit 38 i uwzględnić stratę?

  Odpowiedz
 76. Witam,
  Czy jeżeli mój mąż rozlicza się z kryptowalut, ponieważ wyszedł do fiatu ja też jako jego żona muszę, z tego jakoś rozliczyć się?
  2. Jeżeli ktoś tylko robił wpłatę na giełdę w celu zakupu tylko kryptowalut to też musi z tego rozliczyc się ?

  Odpowiedz
  • 1. Każdy rozlicza się sam, nie da rozliczyć się z kryptowalut wspólnie z małżonkiem. Skoro twój mąż się rozliczył, a Ty nie handlował to nie musisz nic robić.

   2. Wpłata na giełdę jest obojętna podatkowo, jeżeli zrobiłaś wpłatę a nic nie kupowałaś to nie musisz tego rozliczać. Gdybyś kupiła to powinnaś zgłosić koszty.

 77. Witam,
  Przepraszam, jeśli moje pytanie było juz zadane. Chodzi mi o szczegółowe rozbicie kupna i sprzedaży kryptowalut. Moje transakcje przeprowadzam na BitBay/Zonda:

  1. Kupno kryptowalut
  – Przy zakupie kryptowaluty pobierana jest kwota w PLN
  – Jednoczesnie pobierana jest prowizja od transakcji w danej kryptowalucie
  – Czy koszt zakupu to kwota pobrana na zakup (widzę na liście historii transakcji), czy też jest to kwota pomniejszona o wartość prowizji pobranej w kryptowalucie?

  2. Sprzedaż kryptowalut
  – Przy sprzedaży w historii transakcji widzę kwotę w PLN ze sprzedaży
  – Potem pobierana jest prowizja od transakcji w PLN
  – Czy dochód ze sprzedaży to wartość ze sprzedaży pomniejszona o prowizję w PLN, czy może kwotę ze sprzedaży wpisuję w polu dotyczącym sprzedaży, a pobraną opłatę dodaję do kosztów?

  Pozdrawiam,
  Adam

  Odpowiedz
  • 1. Koszt to kwota pobrana na zakup (opłata giełdy wlicza się w koszty)
   2. Przychód to to co widzisz w historii (kwota przed pobraniem prowizji przez giełdę), do kosztów dorzucasz pobraną prowizję giełdy. Możesz też wpisać tylko w rubryce przychód wartość ze sprzedaży pomniejszona o prowizję w PLN – podatkowo wyjdzie na to samo.

 78. Wróciłem w lutym tego roku (2023) na stałe do polski po 13 latach w UK.
  Kupowałem kryptowaluty w 2021,2022,2023. Było też kilka sprzedaży do FIATÓW.
  W UK się nie rozliczałem. Nie miałem zysku.
  Po zmianie rezydencji Podatkowej z UK na Polska, chcialbym wykazac koszty zakupu z lat 2021,2022 w PIT-38. Czy składam zeznanie PIT-38 za zalegly rok 2021 oraz 2022 (do konca kwietnia 2023) z kosztami i kwota sprzedazy do fiatow (Funt Brytyjski) , wszystko przeliczone po kursie średnim NBP z dnia przed tranzakcji na Polskie złotówki? Czy w takim wypadku potrzeba jakiś list pisać osobny pisać. Czytałem o czynnym żalu, ale czy taki jest w tej sytuacji adekwatny?

  Odpowiedz
  • Jak mieszkałeś w UK to tam była Twoja rezydencja podatkowa i tam powinieneś się rozliczyć.

 79. Mam dużo transakcji. Wpłaciłem przez cały rok 2500, 200, 300, 400zł. Pomiędzy nimi kupowałem i sprzedawałem. Czyli koszty uzyskania 35 to 3400? Przychód to będzie różnica pomiędzy (suma wszystkich kupionych-suma wszystkich sprzedanych)? Czy jeśli sprzedałem z zyskiem i później kupiłem musze dodać te kwotę do kosztów uzyskania 35 ?

  Odpowiedz
  • Sumujesz wszystkie zakupy (koszty) i wszystkie sprzedaże (przychody) i to wykazujesz w picie. To ile wpłaciłeś nie ma kompletnie znaczenia podatkowego.

 80. Witam. Za mną już złożone dwie deklaracje Pit-38 za rok 2021 i 2022. W tamtym roku miałem problem z przeliczeniem odpowiedniego kursu euro na złotówki. Nie wiem czy zrobiłem to dobrze, stąd moje pytanie tutaj. Przelałem jakąś kwotę X w euro z banku na giełdę. Czasem pieniądze docierały dzień później. Teraz bardzo ważne pytanie na które nie mogłem znaleźć odpowiedzi. Kiedy przeliczam kurs euro wg NBP na złotówki? Kiedy przelewam tylko środki w euro na giełdę, czy kiedy dochodzi do transakcji euro/krypto? Ja zrobiłem tak, że przeliczałem dany kurs euro od dnia kiedy pieniądze pojawiały się na giełdzie i od tego dnia liczyłem kurs z dnia poprzedzającego. Nie liczyłem kursu kiedy dochodziło do zamiany euro na daną krypto. Czy jest to błąd? Jeśli tak jak może podejść do tego US? Oczywiście wszystkie pieniądze, które wpłaciłem są na giełdzie, tylko mogą być różnice w źle dobranym kursie.

  Odpowiedz
  • Przeliczasz w momencie transakcji a nie przelewu. Co na to US, prawdopodobni nic, ale jak będą sprawdzać to mogą się do tego doczepić, jeżeli nie obracałeś milionami to prawdopodobnie będzie to kosmetyczna zmiana, bez większego wpływu.

 81. Witam, mam problem który przysparza mi wiele stresu… Choć mowa o. małych kwotach. Cały czas myślałem że skoro ponoszę straty to nie muszę składać pitu – w skutek czego 2020 (200zl zakup krypto i 100 zysku bo wypłaciłem przez jakiś kantor) i 2021(tutaj podobnie 200zl i znowu ucieczka za ok 100 przez kantor – nie mam potwierdzenia) – za te lata nie składałem pit. Teraz chce rozliczyć 2022 bo dowiedziałem się że trzeba rozliczać a nie mogę złożyć korekty bo nie składałem za tamte lata pit. W 2022 mam strat już więcej bo za ok 3000zl kupiłem (hołduje, nie wypłacałem) + mam dochód z YouTube 380zl z adsense…. Problemem jest rubryka z wykazaniem strat z poprzednich lat… Nie wiem co robić bo boję się kary itd. a chce być uczciwy. Czy muszę wykazywać straty z poprzednich lat (nie złożyłem pit) czy mogę wpisać 0 i rozliczyć jedynie ten rok? Chciałbym uniknąć tłumaczeń czynnym żalem bo boję się że zrobią się z “igly widły”… Błagam o pomoc, mega mnie to martwi… Zapłaciłem jednej księgowej 300zl to tylko mi wysłała kopiuj wklej z Google o składaniu pit i info o czynnym żalu… Z góry dziękuję i pozdrawiam, bardzo proszę o pomoc

  Odpowiedz
  • Jak nie masz potwierdzeń za poprzednie lata to nie składaj, bo i tak nie masz jak tego udowodnić. Jak masz potwierdzenia transakcji to złóż zaległe pity z wyjaśnieniem – to jest właśnie czynny żal.

  • Możesz rozliczyć tylko rok 2022 wpisując koszt 3000 zł, a przychód 0 zł. Poprzednie lata olewasz, tak małych kwot nikt ci nie skontroluje, tym bardziej że sprzedaż poszła anonimowo przez kantor.

 82. Kupowałem krypto w 2021 i 2022 r. Chcę teraz złożyć pit38 za 2022. Za 2021 nie wysyłałem deklaracji PIT38 z zakupem kryptowalut. Teraz chcę złożyć czynny żal online, pismo mam już gotowe, ale nigdzie nie widzę opcji wysłania zaległej deklaracji PIT38 za 2021 r. Czy wysłanie czynnego żalu załatwia sprawę? W PIT 38 za 2022 mam sobie po prostu wpisać zakup w latach 2022 i 2021?

  Odpowiedz
  • Wyślij pit 38 za 2021 pocztą z wyjaśnieniem – to będzie właśnie czynny żal.
   W pit 38 za 2022 przepiszesz koszty za pita za 2021.

 83. Czy jeśli na wyciągu z Revoluta przy transakcji wymiany BTC na PLN mam:

  Kwota pieniężna: 302zł
  Opłata: 7zł
  Kwota pieniężna (z opłatami): 295zł

  To wówczas 302zł jest przychodem i 7zł kosztem czy 295zł jest przychodem, a 7zł kosztem?

  Odpowiedz
 84. Witam serdecznie. Ja już za 2017r. sporzadzalem Pita – wtedy jeszcze w USkarbowym gdy pytałem jak rozliczyć Bitcoina, Pani urzędniczka pytała co to jest za maszyna. 🙂
  Ale problem mam następujący w 2020r w picie za 2019 rok wykazałem stratę 10225zł .
  W picie w 2021r za 2020rok Zysk wyszedł mi 26250zł i zapłaciłem 4989zł podatku – nie rozliczałem wtedy straty z poprzedniego roku bo tak mi powiedziała księgowa, że nie można w tym roku zaliczać straty z lat ubiegłych w koszty to czy to prawda?
  jaki podatek powinienem zapłacić – czy taki jak zapłaciłem czy jednak 26250-10225=16025×19% czyli 3044zł ?
  Co w takim wypadku robic korektę ?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Po pierwsze to zmienić księgową, a później zrobić korektę pita za 2020 r. i rozliczyć tą stratę za 2019 rok.

 85. Hej, czy jak kupiłem przez karte płatniczą: BUSD lub USDT i później z nich zamieniłem na BTC to czy w KOSZTACH (pole.35) wpisuje kwotę jaką zabrano mi z karty np. 100 zł, czy 100 zł – 2 zł Fee (opłaty biance) = 98 zł ?

  Odpowiedz
 86. czy jeżeli mam przychód i koszty tradingu na giełdzie zagranicznej i wypisuje pit 38 to podatek mam wyliczyć sam w rubryce 31 ? .
  jeżeli dany kraj jest w “metoda proporcjonalnego odliczenia”

  ten podatek w 31 rubryce wypisuje sam ? i to już jest podatek zabrany w danym kraju? (tam gdzie jest broker)

  Odpowiedz
 87. Dzień dobry.
  Po sprzedaniu krypto na giełdzie wysyłałem fiaty na konto w banku ale za przelew giełda też pobierała opłatę. Czy tę opłatę mogę uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu?

  Odpowiedz
 88. Kupiłem krypto w pewnym polskim kantorze i przy prowizji jest objaśnienie suma prowizji kantoru oraz pośrednika płatności. Pośredni płatności to firma dotpay.
  W historii transakcji nie ma podziału na prowizję kantoru, a pośrednia płatności.

  Czy taką sumę prowizji mogę policzyć jako koszt zakupu kryptowalut?

  Odpowiedz
  • Możesz bo dotyczyła bezpośrednio zakupu kryptowalut. US powinien zaakceptować to jako koszt.

 89. Dzien dobry kupilem krypto na binance w 2022 r za okolo 10 tys pln (za zlotowki i dolary karta z revoluta) i nie wyszlem do fiatow jeszcze , jest to w roznych kryptowalutach. Podobno musze te koszta wpisac w picie. Czy musze je wpisac czy np nie chce pokazywac swoich kosztow i moge ich nie uwzgledniac mimo , ze niby sa dla mojego dobra. np w tym roku przejde do fiatow i zaplace podatek od calosci , nie uwzgleniajac wogole kosztow z 2022r czy nie mozna tak? Jesli natomiast wypelnie pit 38 z kosztami to mam dac zalacznik z binance , wygenerowany exel z kupnem krypto? , zalacznik przelewu z konta czy nie trzeba? pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Powinieneś wykazać te zakupy w pit-38. Później przy sprzedaży może US się zapytać skąd masz to co sprzedajesz skoro wcześniej nie wykazywałeś zakupów. Nie musisz załączać żadnych załączników, ale warto mieć potwierdzenia wszystkich transakcji w razie kontroli z US.

  • Zasadniczo powinieneś rozliczyć tak samo jak CFD nie na krypto, jeżeli rozliczane CFD na krypto masz w fiatach, co ma miejsce u brokerów forex. Sprawy się komplikują jak grasz np. na Binance czy Bybit gdzie CFD rozliczane są w krypto, powstaje problem po jakim kursie rozliczyć zamianę krypto na fiaty. Wtedy najsensowniej byłoby CFD na krypto rozliczane w krypto, rozliczyć przy zamianie krypto na fiaty, podatkowo powinno wyjść na to samo, z tą różnicą że rozliczając CFD podatek możesz zapłacić wcześniej i wpisać sobie to w koszty, przy późniejszej zamianie krypto na fiaty. Najlepiej jednak skonsultować to z US, jak oni by to widzieli.

 90. Jeżeli kupiłem krypto na revolucie, przesłałem do brata, on mi wymienił, przesłał do mnie fiaty za tą transakcję.
  Zaznaczam do normalnie w moim pitcie?
  Moje koszty i mój przychód?

  Odpowiedz
  • Jeżeli Ty kupiłeś to Ty masz koszty. Jeżeli sprzedałeś bratu, to masz przychód. Twój brat za to będzie miał koszty za handel z Tobą.

 91. Witam. Czy jeśli jestem osobą poniżej 26 r.ż. (nie pracującą) i składam PIT-38 jedynie ze względu na kryptowaluty, to czy uzupełniam tylko dane osobowe (kolumny A, B) i tabelkę E do kryptowalut? Dochód wyszedł 0. Nigdy nie wypełniałam żadnego pit-u, dlatego pytam.

  Odpowiedz
 92. Witam,
  W poprzednim roku zakupiłem kryptowaluty różne, ogólnie nie wyszedłem z giełdy, nie robiłeś wypłaty, ale nie raz zamieniałem waluty do PLN. Więc te wszystkie zamiany muszę uwzględnić? To będzie wszystko przychodem

  Odpowiedz
  • Tak, wszystkie zamiany fiatów na krypto i krypto na fiaty musisz uwzględnić w zeznaniu podatkowym.

 93. Trejduje na akcjach i kontraktach krypto (CFD). Działam u zagranicznego brokera, który nie wystawia PIT-8C. O ile sprawa z akcjami jest prosta, i dla kazdego kraju, w ktorym korzystalem z giełdy przygotowuję PIT-Z/G, to nie mam pojęcia co zrobić z kontraktami krypto. Nie rozliczam ich jak kryptowalut (bo kryptowalutami nie są), ale jak? Bezposrednio do PIT-38?

  Odpowiedz
  • Logicznie byłoby rozliczyć analogicznie do kontraktów CFD, tylko jeżeli te kontrakty na krypto nie są rozliczane w fiatach, to sprawa się trochę komplikuje. Najlepiej byłoby zapytać US jak by chciał żeby to było rozliczone, czy dopiero jak zamieniasz krypto na fiaty, czy każdy kontrakt na krypto, pomimo że nie dotykasz fiatów, bo przepisy nie mówią o tym jasno, jak to zrobić.

 94. Dzień dobry, pierwszy raz rozliczam PIT-38 i proszę o potwierdzenie czy dobrze myślę.

  W 2022 kupiłam kryptowaluty za 100 euro, część z nich sprzedałam na fiaty otrzymując 20 euro, po czym te 20 euro ponownie zainwestowałam w krypto. Potem żadnych transakcji na fiatach nie robiłam, nic nie wypłacałam.

  Czy w:
  34) przychód wpisuję 20 euro
  35) koszty 120 euro
  36) 0
  37) 0
  38) 100 euro przepisuję na kolejny rok

  Oczywiście tylko obrazowo a euro przeliczę na złotówki zgodnie z notowaniami NBP. Z góry dziękuję za pomoc 🙂

  Odpowiedz
 95. Witam, jeśli w zeszłym roku wpłaciłem 10000zł, ale tego nie zgłosiłem, to mogę to uwzględnić w tym? czy jak? pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Jeżeli kupiłeś krypto za fiaty w zeszłym roku, to zgłaszasz to w tym roku w picie za zeszły rok.

 96. Cześć

  Potrzebuję wsparcia. Za 2018 rok złożyłem zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37, na którym uwzględniłem tylko dochody z tytułu umowy o pracę. Zapomniałem, że na samym początku roku 2018 kupiłem, sprzedałem i kupiłem kryptowaluty i nie uwzględniłem tego w PIT. Generalnie wyszło ze stratą.
  Do tej pory posiadam jeszcze trochę kryptowalut, ale nie robiłem od tego czasu żadnych innych transakcji.

  Czy chcąc być czystym w świetle prawa, powinienem:
  1) złożyć korektę PIT-37 czy PIT-38 za rok 2018?
  2) czy jeżeli PIT-38 to czy to jest korekta czy nowe zeznanie?
  3) czy za lata 2019, 2020, 2021, 2022 muszę złożyć korekty, aby przepisać straty i na jakim formularzu PIT jeżeli w tych latach składałem również zeznanie na formularzu PIT-37?
  4) suma kryptowalut w przeliczeniu na FIAT to raptem 1000zł, czy mogę nie składać korekt i zapłacić za to po prostu 19% podatku?

  Odpowiedz
  • 1. korektę pit-37 za 2018
   2. i 3. Od 2019 r. składasz zaległe pit-38, nowe jak nie składałeś wcześniej.
   4. Możesz ale zgodnie z przepisami powinieneś poprawnie się rozliczyć z kryptowalut, czyli punkt 1 i 2.

 97. Dzień dobry, mam pytanie czy jeżeli przykładowo ktos kupil w 2022 roku np. 4 różne kryptowalutu (A,B,C,D), w trakcie 2022 kupował i sprzedawał te kryptowaltu (bez zamiany na Fiat) w tym z zysku kupował też inne kryptowaluty np. E – na końcu roku sprzedał za Fiaty tylko jeden rodzaj krypto np.A to jak należy wyliczyć podstawę do opodatkowania -czy są to tylko fiaty za które kupiono A minus fiaty ze sprzedaży tylko A? Co jezeli bylby to E – czyli krypto kupione za inne krypto np B ?Jeżeli fiatem sprzedaży jest waluta obca według jakiego dnia należy ją przeliczyć na PLN? Dziękuję

  Odpowiedz
  • Sumujesz zakupy za fiaty i sumujesz sprzedaże do fiatów. Nie ma znaczenie jaka to jest konkretna kryptowaluta. Wymiana krypto na krypto jest obojętna podatkowo. Z waluty obcej np. dolara czy euro przeliczasz na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedniego, jak wypada np. niedziela, czy sobota to wracasz się do piątku czyli najbliższego dnia z notowaniami NBP.

 98. Witam kupiłem krypto kartą w poniedziałek 23 maja 2022r za kwotę 30Euro płacąc karta. Bank potrącając mi tę kwotę z konta przeliczył mi to na złotówki i wyszło 143.47. Czy w pit-38 wykazuje kwotę 143,47 czy muszę to przeliczyć kursem z piątku 20 maja?

  Odpowiedz
  • Jak kupowałeś za euro to przeliczasz to po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcję, najbliższy taki dzień to piątek.

 99. W 2020 zakup za 1000 zł, bez sprzedaży.
  W 2021 zakup za około 15000zl, sprzedaż za 3000.
  W 2022 zakup za 4000, bez sprzedaży.
  Rozumiem, że składam wszystkie trzy pity 38. Wyjaśnienie dlaczego tak późno składam pity za 2020 i 2021. Bez czynnego żalu. W żadnym roku nie uzyskałem zysku, czyli podatku 19% nie płacę?

  Odpowiedz
 100. W 2022 roku kupiłem USDT-TETHER-STABLECOIN za 3000 zł, nic nie sprzedałem. Jednak miałem transakcje w postaci nabycia (zakupy) towarów za które płaciłem walutą wirtualną. Kwota wydatkowana przeze mnie to około 5000 zł.
  W jaki sposób muszę to rozliczyć w PIT-38.
  Czy te 5000 zł to mój przychód (rubryka – 34), a koszty 3000 zł (rubryka 35)?

  Odpowiedz
 101. W 2022 wpłaciłem na giełdę 6110 euro.
  Prowizja wpłaty kartą zabrała 109,98 euro.
  Zostało na handel: 6000, 02 euro.
  Z banku pobrano 28 867,73 PLN.

  Pytania:
  1. Jaki był kurs nbp liczony dla tej wpłaty?
  Ani dzień wcześniej, ani później, ani ten sam dzien (sobota), nie pasuje do średniego kursu jaki wychodzi po podzielenia PLN przez ilość euro.
  Pytam bo nie wiem jak wyliczyć kurs dla innych wpłat euro, gdzie przelew byl z konta walutowego i nie mam podanej kwoty w pln. Z jakiego dnia brać kurs?

  2. Czy mogę w pit w koszty wpisać całość te 6110 euro, czy tylko to 6000,02 euro bez prowizji za wpłatę kartą?

  Odpowiedz
  • 1. Kurs musisz wziąć z dnia poprzedniego, a jak takiego nie ma to jeszcze wcześniejszego. To ile pobrano Ci z banku nie ma znaczenia, ma znaczenie za ile kupowałeś.
   2. Koszty wpłaty niestety nie wliczysz w koszty, bo nie było to związane bezpośrednio z zakupem kryptowalut. Więc bierzesz tyle za ile kupowałeś i przeliczasz to na złotówki.

 102. Witam,
  w zeszłych latach kupowałem i sprzedawałem krypto, mam koszty uzyskania przychodów nie potrącone z lat poprzednich w wysokości 10 000 zł, w roku 2022 kupiłem za 40 000 zł, a sprzedałem do FIAT za 4000 zł, natomiast skasowałem 90% kapitału na tradingu na lewarze, czy w takiej sytuacji mogę uznać te 40k+10k, czyli łącznie 50 000 zł za koszty, a jako przychody dać te 4000 zł i tym samym na rok podatkowy 2023 będę miał do przepisania niepotrącone 46 000 zł kosztów? Czy z racji tego, że skasowałem ten kapitał i nie ma tam już tych krypto to nie mogę uznać tego za koszt?

  Odpowiedz
  • Tak, pozostaje Ci nadal 46 000 zł kosztów. Gry na lewarze nie wlicza się w te obliczenia.

 103. Witam, w 2021 roku zakupione zostały kryptowaluty. W 2022 złożony został PIT 38 wykazując koszt ich zakupu (koszty uzyskania przychodu w rybryce 38 były równe kosztowi zakupu kryptowalut). W 2022 nie były wykonane żadne transakcje.
  Czy w 2023 jest konieczność złożenia PIT38 przepisując sam koszt z poprzedniego okresu do rubryki nr 36? Czy dopiero jak jakieś transakcje zostaną wykonane w latach następnych?

  Odpowiedz
  • Nie ma ograniczeń czasowych, rozliczasz tą stratę do końca życia, albo zmiany przepisów.

 104. Witam, mam pytanie, sytuacja wygląda tak:

  – 2017 – zostały zakupione krypto za 8000
  – 2018 – zostały zakupione krypto za 14000

  Wszystkie zakupione krypto nadal trzymam.

  jeżeli dobrze rozumiem, to w PIT-38 za 2019 rok wpisuję sobie stratę za poprzednie lata w wysokości 22000 zł.

  Czy dobrze rozumiem, że 8000 zł z roku 2017 mogę rozliczyć w maksymalnym rozmiarze 50% rocznie aż do 2022 roku włącznie, czy mogę uznawać to jako skumulowaną stratę poczynając od 2019 roku i w razie potrzeby rozliczyć to nawet jednorazowo w wysokości 100% do 2024 roku?

  Odpowiedz
  • Tak w pit za 2019 r. powinieneś wpisać stratę z poprzednich lat czyli 22 000.

   Kryptowaluty rozlicza się inaczej niż giełdę czy forex, tutaj stratę możesz od razu całą odliczyć i możesz ją przepisywać bez końca.

 105. Duże podziękowania za tak wiele rzetelnych odpowiedzi.
  Jeżeli mam nie złożone pity 38 za 2020 i 2021, ale był brak dochodu, drobne sprzedaże, które nie przewyższyły kosztów zakupu krypto, to rozumiem, że składam same pity, bez czynnego żalu? Czy jakieś wyjaśnienie muszę pisać do US?

  Odpowiedz
 106. Cześć,
  Kupiłem w 2021 roku krypto za jakieś 4000 PLN a w 2022 za 12000. Jeszcze nic nie wymieniłem z powrotem do fiata, wszystko nadal w krypto. Te 12000 z 2022 zdążę jeszcze rozliczyć jako koszt ale nie rozliczyłem 4000 PLN z 2021. Czy mogę to olać biorąc na klatę stratę, że nie będę mógł tych pieniędzy rozliczyć jako stratę? Te 19% z 4000 PLN jest dla mnie mniej warte niż tłumaczenie przed US

  Odpowiedz
  • Decyzja należy do Ciebie, zasadniczo uszczuplasz swój portfel a nie US, ale przepisy mówią, że stratę też należy rozliczać.

 107. Hej,
  dostałem/wygrałem w grach drobne części BTC (do 0,1) czy przy wypłacie w Kantorze/Bitomacie podatek też mam liczyć te 19% od wypłaty (w sensie rozliczenia w 2024 – Pit za 2023) ? Rachunków za zakup nie mam, bo dawno temu to było i była to bardziej forma zabawy niż chęć inwestowania/zakupu

  Odpowiedz
  • Koszty z pita za rok wcześniejszy z rubryki 38, przenosimy do obecnego pita rubryka 36. Nic więcej nie przenosimy.

 108. Kupiłem po raz pierwszy krypto w 2022r.cna giełdzie Binance. Nie sprzedałem ich. Wydałem łącznie 350zł robiąc 3 zakupy. Pierwszy 100 drugi 100 i trzeci 150zł.

  1. Czy muszę mieć dokument potwierdzający zakup. Jeśli tak, to co może nim być?
  2. Koszt to jest suma zakupów łącznie z prowizją? Czy sam zakup?

  Odpowiedz
  • 1. tak, najlepiej wyciąg z giełdy
   2. koszt to suma zakupów łącznie z prowizją

 109. Cześć, mam następujące pytanie. Przeczytałem sporo komentarzy i z tego co rozumiem, w moim przypadku, gdy kupowałem krypto w 2021, 2022, nic nie sprzedałem na Fiaty, nie składałem PITu sam za siebie, jednak rodzice wliczli mnie do siebie i odliczali ulgę na dziecko (czy jakoś tak to się zwie), to czy mogę złożyć zaległy PIT-38 za 2021 i 2022 i nie myśleć o tamtch danych, skoro to są PITy typowo inwestcyjne i jedynie ja w rodzinie chce je złożyć? Czynny żal również potrzebny ? Dzięki wielki z góry za odpowiedź

  Odpowiedz
 110. Hej,
  czy opłata za rolowanie lewarowanego zlecenia margin też liczyć jako koszt uzyskania przychodu?

  Przykładowo na Krakenie co 4h pobierana jest mała opłata za utrzymanie pozycji (rolowanie). Są to transakcje na FIATach więc wnioskuje że jest to koszt.

  Odpowiedz
 111. Dzień dobry bardzo!
  Widzę, że autor aktywnie odpowiada na pytania, szanuję.
  Mam pytanie co ze stake’owaniem i yield farmingiem. Mam ETH i BTC, wpłacam to do jakieś appki DeFi, dostaję w ramach oprocentowania więcej tych tokenów, lub bonus w postaci zupełnie innych (np. CRV). Czy płacę dalej tylko przy wymianie tychże na FIAT?

  Odpowiedz
  • Tak byłoby najprościej, jakby to były duże kwoty to sprawy się komplikują i prawo nie precyzuje dokładnie jak to rozliczać.

 112. Witam zakupiłem krypto w roku 2020, nie sprzedałem ich i trzymam je dalej. Później w latach 2021 oraz 2022 nie dokonywałem żadnych zakupów. Moje pytania.
  1. Czy mogę jeszcze złożyć pit za 2020.
  2.Rozumiem że te koszta za 2020 będę musiał przenosić do kolejnych pitów za następne lata?
  3. Czy muszę składać czynny żal za niedopelneinie czynności związanych z rozliczeniem?

  Odpowiedz
  • 1. tak
   2. tak
   3. Należy złożyć wyjaśnienie dlaczego dopiero teraz składasz pit za 2020 r.

 113. Dzień dobry. Nie posiadam pokwitowania sprzedaży kryptowalut w bitomacie(i nie mam jak go uzyskać) co w takiej sytuacji powinienem zrobić?

  Odpowiedz
 114. Wiem, że muszę złożyć korektę, to już coś. W 2021 zakupiłem ETH za 1028zł, które prawie w całości poszło na dołączenie do blockchain NFT (gas fee). Dokupiłem wtedy jeszcze RVN za 224 zł. Z ETH udało mi się odzyskać jakieś 138 zł… zostało wypłacone na paypal jeszcze w 2021. RVN rozliczę za 2022 bo w tamtym roku je wypłaciłem (209zł).
  Czy za 2021 powinno wyglądać to tak:
  34.138zł
  35.1253zł
  Ale chyba coś mi umyka, czy gas fee powinno liczyć się jako strata?

  Odpowiedz
 115. Cześć, prośba o pomoc. Kupiłem w 2022r. krypto za łączną sumę 150zł. Sprzedałem je za 130.14 zł co daje mi dochód na minusie.

  Czy w takim wypadku w :
  – koszcie uzyskania przychodów (poz.35) wpisuje 150zł
  – przychód (poz. 34) wpisuję 130.14zł

  I czy na tym kończy się moje rozliczenie, skoro więcej krypto już nie mam.

  Odpowiedz
  • Zadzwoniłem dziś do urządu i powiedzieli mi, że skoro ich już nie mam (i zakładam, że w 2023 nie będe kupować) to na tym kończę rozliczanie.
   Dlaczego miałbym przepisywać cały czas tą stratę i jak długo? do końca życia? hmmm

  • Po to przepisywać, bo może kupisz np. w 2050 i sprzedasz z zyskiem w 2060 i wtedy będziesz mógł sobie tą stratę rozliczyć. Zapłacisz mniejszy podatek.
   Rozliczasz do końca życia albo do zmiany przepisów.

 116. Dzien dobry, skladajac PIT38 za rok 2021 nie uwzglednilem kosztow przychodu za kryptowaluty. Wymiany do FIAT nie bylo , kapital jest wciaz ulokowany w krypto. Czy wypelniajac PIT za 2022 wystarczy ze wpisze pominieta kwote do kosztow przychodu za rok podatkowy 22 czy musze robic korekte do PITu za 2021?

  Odpowiedz
  • Jak się nie da online to wyślij pit za 2021 pocztą albo zanieś osobiście do US.

 117. Dzień dobry
  Bardzo przydatny artykuł, ale za bardzo nie wiem gdzie zaszeregować poniższy przypadek.
  Zakup kryptowalut w 2022 = 2700 zł
  Sprzedaż krytpowalut w 2022 za 1 755,67 zł
  Strata -944,33 zł.
  Proszę o poradę jak rozpisać ten przypadek.

  Odpowiedz
  • Uzupełniasz pozycje 34 i 35, a reszta się sama uzupełni. A jak nie to poz. 37 masz zero, a poz. 38 944,33

 118. W 2022 r. kupiłem trochę BTC za pośrednictwem bitomatu (weryfikacja mailowa). Napisałem do właściela bitomatów prośbę o potwierdzenie/wyciąg z operacji zakupu kryptowalut. W odpowiedzi uzyskałem wspomniany wyciąg z datą,miejscem wpłaty, liczbą zakupionych sztuk BTC, liczbą wpłaconych PLN, adres e-mail (wpłacając małe kwoty jedyną weryfikacją jest mail albo sms na nr telefonu) oraz adres portfela. Nie ma na nim moich danych oosbowych typu imię,nazwisko, adres zamieszkania. .

  Czy powyższy wyciąg wystarczy w przyszłości na wypadek kontroli ze strony US ? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
  • Powinno wystarczyć, choć lepiej mieć na wydruku jednak swoje dane osobowe do celów podatkowych.

 119. Kolega zakupił krypto w 2021 i 2022, nie sprzedał jeszcze, czy musi składać pit 38 za te lata? Pit 38 za 2022 jest widoczny i możliwy do wypełnienia, za 2021 nie widać w systemie.

  Odpowiedz
 120. Dzień dobry
  Zakupiłem na binance i Po jakimś czasie z zewnętrznej strony dostałem bitcoina i po jakimś czasie wypłaciłem sobie 2p2
  Jak powinienem obliczyć?

  Odpowiedz
 121. Kupiłem jeden raz 100 zł drugi raz 100 zł
  Dwa razy dostałem bitcoina na konto
  I później wypłaciłem kilka razy jak to obliczyć?

  Odpowiedz
 122. Czy jedyny plik jaki można pobrać na binance jako historia transakcji sprzed 3 miesięcy to ten z exela? I pytanie jak się zapatruje na to skarbówka?

  Odpowiedz
  • Mam pytanie
   W 2022 roku kupiłem krypto na Binance.
   1.
   Dnia 7.06 zrobiłem przelew 100 dolarów.
   Na wyciągu bankowym mam:
   “Kwota w walucie rachunku 465,31 PLN
   Kwota w walucie oryginalnej transakcji 100,00 USD”
   2.
   Dnia 11.11 kupiłem BTC.
   Kwota na wyciągu z banku to 1200zł.

   Za te pieniądze kupiłem BTC.
   Przyszedł czas rozliczenia.
   Nic nie sprzedawałem.

   Pobrałem historię z Binance i……
   Przy pozycji z dnia 7.06 jest wpływ na giełdę 98.1 dolara, czyli 1.8 dolara to opłata.

   Przy pozycji z dnia 11.11 jest 1177,2 zł, czyli 22.8 zł to opłata.

   Trochę czytam o tym wszystkim żeby nie mieć kłopotów z US.
   Czy do pitu wpisuję w rubrykę 35 i 38
   A.
   To co mam na wyciągu bankowym czyli 1200zł + 465.31zł czyli 1665.31zl?
   Czy
   B.
   To co mam na wygiągu Binance po potrączeniu opłaty, czyli
   1177.2zł + 98.1 dolara x kurs dolara wg tabeli NBP z dnia poprzedniego czyli 4,2675zł, co daje 418,64 zł.
   Suma to 1595,84 zł?
   Proszę o poradę

  • Opłaty możesz uwzględnić w kosztach tylko jeżeli bezpośrednio były związane z zakupem, jak byś przelewał do Binance i automatycznie byś dokonał zakupów to tak. A jeżeli najpierw przelewasz, a dopiero później kupujesz to już nie.

 123. Dzień dobry, mam pytanie, mój pit za 2022 rok wygląda tak:
  34- 44 796.72
  35.- 54 951.03
  36.- 0
  37.- 0
  38.- 10 154.31
  W takim razie po przeczytaniu artykułu, pit za 2023 powinien wyglądać tak? W 2023 nie dokonałam ani zakupu ani sprzedaży.
  34.- 0
  35.- 54 951.03
  36.- 10 154. 31
  37.- 0
  38.- 65 105,34
  Tutaj nasuwa mi sie pytanie, skoro pozycję 38 przepisujemy do pozycji 36 na kolejny rok i zawsze pozycje 35 musimy przepisać aż do całkowitego rozliczenia to za rok 2024 jeśli nadal bym nie sprzedała ani nie kupiła żadnej krypto to wychodzi ze w pozycji 38 bede mieć ponad 85 tysięcy… coś mi tu nie gra
  Proszę o odpowiedź

  Odpowiedz
  • Skoro zero zakupów to pozycja 35 w picie za 2023 też powinna być równa zero. Przepisujesz tylko pozycję 38 do 36. W pozycji 35 wpisujemy koszty z danego roku podatkowego.

 124. nie bardzo rozumiem. Zakupiłem btc za 1000 zł. Zamieniam część btc i wypłacam, dajmy na to 500 zł, resztę zostawiam.
  to robiąc analogicznie do przykładu :

  W picie 38 wpisuje w rubryce 34 kwotę 500 zł
  a w rubryce 35 kwotę 1000 zł

  no i teraz mam 500 – 1000 zł = -500 zł. Czyli skoro wychodzi na minusie to wpisuje 0? A co dalej?

  Odpowiedz
 125. Od stycznia 2022 roku kupowałem krypto, bez żadnej sprzedaży. Wpłacałem przelewem w PLN na Binance i tam wymieniałem na BTC, ETH itp. Czasami wysyłałem również PLN na Revolut, tam wymieniałem na EUR i przelewałem na Binance gdzie kupowałem krypto za EUR. Mamy kwiecień 2023, za chwilę otrzymam PIT więc chciałbym wiedzieć jak powinienem udokumentować te transakcje? Wszystkie przelewy mam na swoim koncie bankowym w PLN. Czy wygenerowanie transakcji za rok wstecz na Binance to dobry pomysł – wygenerował mi się plik łącznie z transakcjami ze stakingu oraz wymiany krypto-krypto. Jak najlepiej to zorganizować?

  Odpowiedz
 126. Czy jeśli kryptowaluty zakupione w 2020 roku sprzedałam w 2022 i nie składałam pit-38 w 2020 roku (automatycznie też nie został złożony) mogę złożyć do urny w US obydwa pity w jednej kopercie? Czy lepiej się umówić na wizytę do US?

  Odpowiedz
 127. Jak wygląda rozliczenie małżonków? Jedna osoba w małżeństwie ze wspólnotą majątkową kupuje i sprzedaje bitcon, np. 100pln kupno 120pln sprzedaż.
  Czy muszą złożyć dwa oddzielne PIT-38 za bitcon? Wskazać opowiednio koszty 50zł i 60zł przychód?
  Czy np. Jak w dochodach z najmu mogą zgłosić, że tylko 1 z małżonków sam rozliczy z kryptowalut wszystko i jakie są na to terminy?
  Pozdrawiam Asia

  Odpowiedz
 128. Witam
  Jestem osobą kopiąca krypto więc kosztów nie mam.
  Sprzedaję krypto wyłącznie na BINANCE.
  1. Czy do PIT-38 powinnam załączyć PIT-ZG?
  2. Od jakiej daty brać kurs waluty tzn. od daty transakcji na BINANCE czy daty wpływu na mój rachunek bankowy (czasami na mój rachunek środki wpływają następnego dnia roboczego)?
  3. Z konta na giełdzie pobiera mi np. 1000 EUR a na mój rachunek wpływa 999 EUR (1 EUR to prowizja) to jaka kwotę powinnam brać do obliczenia przychodu?

  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedz.

  Odpowiedz
 129. Jesli kupielm token FNE i dostalem z tego przychod i strona bgmiu każe przelac tam z tego podatek to musze go oplacac tam i tutaj w polsce rozliczajac sie z pit?

  Odpowiedz
  • Jak jakaś firma każe Ci płacić podatek to duża szansa, że jest to jakiś scam.

 130. Dzień dobry,
  mam przychody z działalności gospodarczej osiągnięty za granicą (opodatkowane ryczałtem w Polsce).
  Wysyłam pieniądze do Polski przez Binance – kupuję dolary na Binance (USDT), wymieniam dolary na euro i wysyłam euro na swoje konto bankowe w Polsce. Wszystko robię w ciągu piętnastu minut to nie jest więc inwestycja.
  Czy trzeba złożyć PIT-38 czy nie?
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂

  Odpowiedz
  • Jak wymieniasz fiaty na krypto i później krypto na fiaty to musisz złożyć pit.

 131. Proszę o pomoc co wpisać tabela “D” i “E ” pit 38 w 2022 dokonałem tylko zakupu krypto(koszty uzyskania przychodu) ale pracowałem za granicą poniżej pół roku chodzi mi o inne przychody oraz zryczałtowany podatek dochodowy

  Odpowiedz
 132. Cześć,

  Nigdy nie składałem jeszcze PIT-ów i byłbym wdzięczny za pomoc 🙂

  W 2021 kupiłem krypto za 2023zł. Nie złożyłem PITu.
  W 2022 dokupiłem krypto za 881zł i sprzedałem (wróciłem do PLN) równowartość 3591zł. Jeszcze nie złożyłem PITu ale zamierzam.

  Rozumiem, że mógłbym rozliczyć tylko rok 2022, ale nie mógłbym wtedy uwzględnić kosztów poniesionych w 2021 przez co musiałbym płacić rządowi więcej.

  1) Czy złożenie starego PITu za 2021 w formie fizycznej (bo E-PIT nie wspiera składania zaległych PITów) będzie wyglądało tak samo jakbym składał go po raz pierwszy w terminie? To znaczy nie potrzebuję dodatkowych dokumentów?
  2) Po wygooglowaniu “czy można zrobić korektę za niezłożonego pita” podatnik.info piszę, że nie. Na innej odpowiedzi od ciebie wyczytałem, że “Było co korygować (brak pita – korektą jest złożenie pita)”. Czy podatnik.info przekazuje przestarzałe/nieprawdziwe informacje?
  3) Czy mogę pójść do US i jednocześnie oddać PIT-y za 2021 i 2022 (gdzie w tym za 2022 w polu 36 wskazałbym na koszty 2023zł z zeszłego roku)?

  Odpowiedz
  • 1. tak ale pasowałoby napisać jakieś wyjaśnienie dlaczego dopiero teraz składasz tego pita (np. że nie wiedziałeś, albo coś w tym stylu)
   2. faktycznie nie ma co korygować, więc nie da się skorygować czegoś czego nie ma, więc jest tylko opcja złożenia zaległego pita. Widocznie wdarł się jakiś błąd w komentarzu.
   3. tak (jeżeli chodzi Ci o koszty z pita za 2021 r., który właśnie przed chwilą złożyłeś razem z pitem za 2022 r.)

 133. Witam,
  Jeśli przesyłałem PLN za pomoca ZEN do binance i tam została pobrana opłata za przelew a potem za te PLN kupywalem USDT to czy opłatę za przelew doliczam do kosztów?

  Odpowiedz
 134. A co jeżeli kupiłem btc za 1000 zł. Są teraz warte 2000 zł, ale wypłacam z giełdy 500 zł na rachunek bankowy. Równowartość 1500 zł btc zostawiam na giełdzie. Jaki płace podatek?

  Odpowiedz
  • Zgodne z transakcjami jakie wykonałeś na giełdzie a nie z przelewami jakie robiłeś na i z giełdy.

 135. Dzień dobry,

  chciałbym złożyć PIT 38 za rok 2022 zakup/sprzedaż akcji etoro (Amazon).
  Nie wiem czy da rady pomóc, ale podpytam jeśli tak (miałam jeden epizod i więcej nie kupowałam akcji ale chcę się rozliczyć):

  W dniu 11.01.2022 wpłaciłam 100 USD (po 50 USD) i kupiłam akcje amazon (kurs średni 10.01.2022 – 4,0064)
  W dniu 18.01.2022 sprzedałam wszystkie akcje ze stratą (0,99 i 2,06=3,05USD) – kurs 17.01.2023 to 3,9567.
  Z moich obliczeń wynika że przychów (poz. 22) to 96,95×3,9567=383,60
  Natomiast koszt uzyskania przychodów (poz. 23) to 100×4,0064=400,64
  Strata 17,04
  ?

  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź, rozumiem też jeśli nie będzie dało rady 🙂

  Odpowiedz
  • Wszystko fajnie, tylko najlepiej wyciągnij historię transakcji z etoro, tam będziesz miała wszystko rozpisane z opłatami. Wystarczy tylko zamienić USD na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcje.

 136. Dzień Dobry 😉
  mam trochę nierozliczonych przychodów i kosztów z 2017 i 2018 roku (nie wnikałem w to szczegółowo ale prawdopodobnie nie wynika z tego podatek do zapłaty).
  Tak wiem, że powinienem wykazać przychód za te lata.
  Teraz pytanie, jeśli nie rozliczę przychodów za te lata, wówczas:
  1. za rozliczenie z 2017 roku jeśli skarbówka się nie odezwie do końca 2023 roku, to nic już nie mogą mi zrobić i mogę spać spokojnie?
  2. za rozliczenie z 2018 roku jeśli skarbówka się nie odezwie do końca 2024 roku, to nic już nie mogą mi zrobić i mogę spać spokojnie?

  Chciałem tylko wiedzieć, czy konsekwencje nieujawnienia przychodów po tym czasie się unieważnią. Nie są to duże kwoty, także skarbówka nie ma za bardzo czego ścigać, z tego co się orientuje to grozi za to korekta pit (i ewentualna zapłata podatku z odsetkami) i niewysoki mandat (w przypadku jeśli nie dojdzie do przedawnienia oczywiście).

  Odpowiedz
  • Ogólnie tak jeżeli nie zostanie wszczęte postępowanie przed końcem przedawnienia. Jakby zostało wszczęte postępowanie to ten okres się przedłuża, ale zasadniczo powinni Cię o tym powiadomić. Reasumując po 2024 r. możesz spać spokojnie.

 137. Dzień dobry,
  zakupiłam USDT za 8000 zł, niestety zostałam oszukana i jedyne, co zarobiłam, to ok. 450 zł. Proszę o potwierdzenie, czy rubryki, które muszę uzupełnić za rok 2023 w PIT 38, powinny wyglądać w ten sposób:
  34 – 450 zł
  35 – 8000 zł
  36 – 0,00 zł
  37 – 0,00 zł
  38 – 0,00 zł.
  Rozumiem, że muszę tylko rozliczyć się z USDT za rok 2023 r, dobrze myślę?

  Odpowiedz
  • Dobrze, jeżeli myślisz o roku 2022 r. Bo rok 2023 będziemy rozliczać dopiero w 2024 r. i pod warunkiem że zakupiłaś za 8000 i sprzedałaś za 450. Tylko jeszcze pozycja 38 wychodzi wtedy 7550 ale to z automatu się policzyć powinno. Ty wypełniasz tylko pozycje 34 i 35, ewentualnie 46 jak byś miała koszty z lat poprzednich.

  • Dziękuję za odpowiedź. Jeśli nie mam już zamiaru bawić się w kryptowaluty, to moje całe rozliczenie umieszczam w PIT-38 tylko za rok 2023, dobrze myślę?

  • Źle, teraz składamy pit za 2022 r. Składając pita w 2024 r. za rok 2023 przepiszesz koszty z 2022 i tak bez końca jak nie będziesz więcej handlować.

  • Czyli w PIT za rok 2024 i kolejne, jeśli nie będę już inwestowała w krypto, które rubryki mam uzupełnić? Tylko pozycję 38?

 138. Witam,
  Jak rozliczamy grę na SPOT a jak FUTURES.
  Np. wrzuciłem 500USDT na Futures, gram na parach USDT z różnymi dźwigniami, z 500$ zrobiłem +200usdt i zamykam pozycję.
  Jak ja mam to rozliczyć?
  Podobno każda transakcja = podatek
  Czy oprócz tego dodatkowo rozliczam się z giełdą za to, że gram na FUTURES? są jakieś dodatkowe koszta?
  Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
  • Grając na futures (jeżeli operujesz tylko kryptowalutami) najlepiej rozliczyć się kiedy zamieniasz krypto na fiaty. Jak byś chciał rozliczać każdą transakcję, tak jak to się robi grając np. na forex to sprawa się mocno komplikuje, bo np. USDT to nie są dolary a musisz przeliczać wszystko na złotówki, tylko USDT nie zawsze równa się USD 1:1, a komplikacji jest jeszcze więcej.

 139. Witam proszę o poradę.W grudniu 2020r.zakupiłem krypto za 5000zl.
  W styczniu 2021r zakupiłem krypto za 1000zl.
  W czerwcu 2021r.sprzedałem krypto za 6120zł.
  Rozumiem że powinienem zapłacić podatek za te 120zl?
  W 2022r. tylko zakupiłem krypto za 22000zl.
  Rozumiem,że powinienem złożyc pit 38 za 2021r. i wpisac:
  Rubryka 34 – 6120zl
  Rubryka 35 – 1000zl
  Rubryka 36 – 5000zl
  Rubryka 37 – 120zl
  Rubryka 38 – 0zl
  Oraz złożyć pit 38 za 2022r i wpisac:
  Rubryka 35 – 22000zl
  Rubryka 38 – 22000zl
  Czy dobrze to rozpisałem???

  Odpowiedz
  • Tak ale jeszcze wypadałoby złożyć pit za 2020 rok, jeżeli go nie składałeś i wpisać w nim w rubryce 35 koszt 5000 zł

 140. Cześć,
  Proszę o pomoc czy dobrze rozumiem rozliczanie:
  1) Jeżeli w 2021 roku przykładowo przychód (poz. 34) wynosił 3k; koszty uzyskania przychodu w roku podatkowym(poz.35): 26k ; koszty uzyskania przychodu niepotrącone w roku kalendarzowym(poz. 38) to 23k.
  Teraz w 2022 roku przykładowo przychód (poz. 34) wynosi 16k; koszty uzyskania przychodu w roku podatkowym (poz.35): 58k; koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone (poz. 36) to 23k; koszty uzyskania przychodu niepotrącone w danym roku kalendarzowym (poz. 38) to 65k ???

  2) I jeszcze jedno pytanie, wykazywany przychód (poz. 34) to tylko przychód w danym roku kalendarzowym czy suma przychodu ze wszystkich ubiegłych lat ?

  Dziękuję za wyrozumiałość i odpowiedź

  Odpowiedz
 141. czy jeżeli teraz nie mam 18 lat i kupię krypto w kantorze stacjonarnym i za rok jak będę pełnoletnik to moge dopiero wtedy zgłosić koszt uzyskania przychodu z lat ubiegych w rubryce 36? jak to ugryźć bo bez 18 lat narazie nic nie mogę zgłosić.

  Odpowiedz
  • Zasadniczo powinieneś rozliczyć się z US, albo podpinając się pod zeznanie rodziców albo samemu złożyć pita. Najlepiej dopytać na informacji skarbowej, jak to poprawnie zrobić w przypadku kryptowalut.

 142. Witam mam takie pytanko gdzie lub na jakiej stronie najlepiej złożyć zaległy pit i wysłać Jakby ktoś mógł pokierować z góry dziękuje

  Odpowiedz
 143. Dzień dobry. Co miesiąc otrzymuję pensję w wysokości 3000 USDT (binance). Pracuję bez umowy. Pieniędzy jeszcze nie wypłacałem i nie wymieniałem na złotówki. Jak mogę je zalegalizować i jaki podatek zapłacić? Dziękuję

  Odpowiedz
 144. Witam,

  chcę rozliczyć PIT-38 na (podatki.gov.pl). Kryptowaluty kupowałam tylko w roku 2022.
  Przelałam na giełdę 10 000 zł. Kupiłam za całość różne krypto, następnie cześć sprzedałam za 1 500z ł i kupiłam inne.
  Czyli:
  KOSZTY (z prowizjami) – 11 500 zł
  PRZYCHÓD – 1 500 zł
  DOCHÓD – 10 000 zł
  Czyli w punkcie E:
  – w polu 34 wpisuje: 1 500 zł
  – w polu 35 wpisuje: 11 500 zł
  – w polu 36: nic
  – w polu 38 wpisuje: 10 000 zł \ czy w polu 37 wpisuje: -10 000 zł ??

  Czy na portalu podatki.gov.pl automatycznie uzupełnią się pozostałe rubryki np punkt E i zostanie wpisany podatek 19%.

  Z góry dziękuję za pomoc

  Odpowiedz
 145. Czy zakupy na różnych giełdach np. Binance 10 k, Egera 5k , Zonda 5k liczą się sumarycznie w pozycji nr 35 (koszty) tj. 20 k ? Czy dla każdej giełdy trzeba tworzyć oddzielny rachunek ?
  I analogiczne pytanie czy podobnie jest z przychodami ? Sumują się z różnych giełd w jednej pozycji ?

  Odpowiedz
 146. Cześć,
  Czy Urząd Skarbowy wymaga zestawień transakcji, potwierdzeń przelewów, historii transakcji na giełdzie ? Wymaga to obligatoryjnie przy przesłaniu PIT czy urzędnicy proszą o takie zestawienia o w razie wątpliwości ?

  Odpowiedz
 147. Witam, czy dowodem kosztowym dla US może być historia wpłaty PLN na giełdę oraz historia transakcji handlowych z binance (ten pliczek z excela w dziwnym formacie i w którym można sobie samemu wpisywać co się chce..)?

  Kupując kartą kredytową można pobrać z binance ładny plik w pdfie gdzie widać nawet moje dane, a przelewając PLNY na binance i następnie kupując za PLN np BTC to mam tylko ładny plik w pdf z moimi danymi w PDF, ale jak następnie kupuje za te PLNY BTC to moim dowodem jest już tylko excel gdzie jest same zestawienie bez moich danych.. Czy to wystarczy?

  Odpowiedz
 148. Proszę o odpowiedź:

  W 2018r. zakupiłem krypto łącznie za kwotę 100 000zł , natomiast sprzedałem za 40 000zł. Resztę krypto tj. za 60 000zł posiadam do tej pory. Zgodnie z zasadami, w 2019r. rozliczyłem krypto za 2018r. w PIT 36, gdzie ogólnie wykazałem stratę całego roku. Od 2020r. zgodnie z zasadami wypełniam PITy 38. W 2020r. wypełniając PIT za 2019r. wpisałem tylko Przychód i Koszty za krypto kupione i sprzedane właśnie w tym 2019r.
  Pytanie moje: Czy miałem prawo wpisać to 60 000zł jako Koszty nierozliczone w ubiegłych latach? Jeśli tak to powinienem teraz porobić korekty za wszystkie lata od 2019r. ? Czy mogę mieć z tego tytułu jakieś problemy?

  Odpowiedz
  • Powinieneś wpisać w picie za 2019 r. nierozliczone koszty z lat poprzednich, czyli 60 tys. zł i przepisywać je w kolejnych pitach, jeżeli nie było przychodów. Jak nie wpisałeś to problem, będzie taki, że zapłacisz większy podatek przy sprzedaży krypto. A jak wpisałeś to ok.

 149. Dzień dobry, a czy potwierdzenie transakcji zakupu kryptowaluty za fiat przychodzące na email z binance w połączeniu z potwierdzeniem przelewu będzie wystarczającym dowodem skarbowym?

  Pytam, gdyż na wyciągu z giełdy nie ma uwzględnionej prowizji za transakcję a na potwierdzeniu przychodzącym na email prowizja jest ujęta dzięki czemu można zaksięgować rzeczywistą kwotę równą tej z potwierdzenia przelewu.

  Ps. Wielki szacun za częstotliwość odpowiedzi:)

  Odpowiedz
  • Tak, potwierdzenie na email z potwierdzeniem przelewu powinno być wystarczające.

 150. Cześć,
  dzięki wielkie za ten artykuł i szczegółowe informacje.
  Generalnie mam problem taki, że chcę być uczciwy ale się nie da – nie ogarniałem systemu podatkowego w Polsce w zasadzie do niedawna (nadal nie ogarniam za dobrze) ale w zasadzie wydałem 400 zł na zakup kryptowalut w 20xy roku, cholera wie czy to był 2020 czy 2021 ale sęk w tym, że nie mam potwierdzenia zakupu, potwierdzenia konta, historii konta i nigdy nie wpisywałem “kosztu” zakupu tych krypto w PIT-38 bo wtedy na 100% tego prawa nie było uregulowanego a no i od tamtej pory nie kupowałem żadnego krypto bo był to “eksperyment” i tak jestem na stracie -280 zł :D.

  Czy w takim wypadku powinienem się martwić i pisać do Binance o udostępnienie mi informacji wpłaty itd. aby zrealizować korektę czy mogę dać sobie spokój Twoim zdaniem i od tego momentu po prostu wpisywać koszt zakupu krypto?

  Dzięki za pomoc!!

  Odpowiedz
  • Nie zamartwiaj się tym, jak nie masz dokumentów na tamte transakcje. Rozliczaj teraz wszystko dobrze i powinno być ok.

 151. W 2022 roku nie dokonywałem żadnych transakcji krypto/fiat. Mam jednak nierozliczone koszty uzyskania z lat 2019,2020 i 2021. Czy w tym przypadku składam PIT?

  Odpowiedz
 152. W roku 2022 nie wykonałem żadnej transakcji fiat-krypto i krypto-fiat, nie poniosłem żadnych kosztów, koszty z roku 2021 wyniosły 15000 , przychód 52000 czyli nie mam już kosztów by przepisać na rok 2022. Same krypto posiadam. Czy muszę składać PITa za 2022 rok ?

  Odpowiedz
 153. Z jakiego dnia należy przyjąć średni kurs NBP, jeśli zakup krypto w dolarach byl dokonywany w poniedziałek. Czy to bedzie poniedziałek czy piątek?

  Odpowiedz
  • Jeżeli wcześniejsze dni nie było kursu to najbliższy wcześniejszy dzień z kursem, w tym przypadku będzie to piątek.

 154. Witam. Szacunek i podziękowania za to że odpowiadasz na bieżąco na tyle komentarzy.

  Jedno pytanie. W koszta nie wliczam powiedzmy przelewu 1000zł z PKO na giełdę Zonda? Tylko to co do giełdy dotrze np. te 900zł i za tyle dopiero kupuję btc już na samej giełdzie. I wtedy te 900zł to jest prawdziwy koszt który mam wpisać w pit? Prowizja banku się nie liczy mimo że na potwierdzeniu przelewu jest wpisana giełda zonda, jej numer konta, adres, itd. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Tak w tym przypadku prowizja banku się nie liczy, bo nie jest bezpośrednio związana z zakupem BTC.

 155. Cześć,
  Przelewałem kilka razy pieniądze z banku ING (w sumie około 10 tyś) na konto Revolut PLN. Następnie zamieniłem PLN na USD w Revolucie. Kolejno wysłałem je na giełdę Binance, gdzie od razu zostały przekształcone w BUSD, za które zostaly zakupione kryptowaluty (np. BTC, ETH). Czy wystarczy, że wpisze polu .35 kwotę w PLN wysłanych z ING do Revolut (około 10 tyś)?

  Odpowiedz
  • Nie, powinieneś przeliczyć USD na PLN po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcję.

 156. Kupiłam kilka razy BTC i wysłałam je chłopakowi, który je spieniężył za granicą. Nie mam potwierdzeń, tylko wyciąg z banku. Czy muszę to rozliczać jako koszt w pit ?

  Odpowiedz
 157. Dzień dobry, widzę, że można tutaj liczyć na pomoc. W 2017 i 2018 roku nabyłem kryptowaluty za ok. 3000 zł. Nie wiedziałem o zmianie przepisów. Wobec tego powinienem złożyć czynny żal za 2019 rok? Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Złożyć zaległego pita za 2019 r i analogicznie za kolejne lata. Czynny żal to jest złożenie zaległych lub korekty pitów w wyjaśnieniem.

 158. Witam,
  Mam taki przypadek wpłacałem USD na Bianance przelewem Swift dnia 14.10.2023.
  Dnia 17.10.2023 przelew dotarł do Bianance i widziałem je już w postaci BUSD.
  Którą datę przyjąć jako datę zawarcia transakcji krypto (potrzebna do obliczenia kursu USD)?

  Odpowiedz
 159. Witam,
  muszę cofnąć się do rozliczenia z 2018 roku, gdyż nie wiedziałem, że będę musiał rozliczyć się z transakcji na krypto ;/
  Czy 2018 rok mam rozliczyć na starych czy na nowych zasadach?

  Chodzi o to, że część etherów sprzedałem, a część nie i trzymam je do dzisiaj.
  Ze starych zasad wynika, że powinienem podać kwotę całościową sprzedaży 4 ethereum i kwotę kupna 4 ethereum i tak to rozliczyć.
  Zostają mi jeszcze 3 ethery, które trzymam do dzisiaj.
  Czy mogę wrzucić koszty zakupu 3 etherów w pit 38 za 2019 rok????
  Czy ująć całą kwotę zakupu 7 ethereum w pit 36 za 2018 rok???

  Odpowiedz
  • Powinieneś rozliczyć 2018 rok na starych zasadach (kupno i sprzedaż 4 ETH), a następnie wpisać zakup 3 ETH w pit 38 za 2019 r.

 160. Cześć,
  Jeśli zakupiłem na Revolut USD (1000zł ~235USD) i następnie wysłałem je na giełdę Binance, gdzie od razu zostały przekształcone w BUSD, ale pomiędzy wysłaniem swift, a otrzymaniem przez Binance Revolut wziął sobie 0.8$ fee to w picie podaje 235 USD * średnia cena z poprzedniego dnia, czy liczę to od ceny 234.2USD?

  Odpowiedz
  • Skoro od razu zostały zamienione USD na BUSD to 0,8 $możesz wliczyć w koszty transakcji, czyli w picie podajesz 235 USD * średnia cena z poprzedniego dnia.

 161. dzień dobry
  Airdropy do kwoty 4902 zł od jednej osoby do 5 lat łącznie nie muszą być wykazywane. Ale jak dokładnie ustalić wartość airdopa przykładowo. W dniu otrzymania tokenów na niektórych giełdach cena tokenów były wywindowana i absurdalna, wywindowana przez boty i nierealne oferty cenowe i przykładowo tylko nielicznym udało się sprzedać po tych wyższych cenach. Ale na tamten moment airdop mógł przekraczać próg 4902. Następnie cena gwałtowanie spadła i wartość również spadła poniżej progu 4902. Jak ostatecznie wycenić takiego airdopa? Średnia cena tokena z dnia otrzymania airdopa?
  z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
  • Faktycznie najlepiej wziąć średnią cenę z różnych giełd, z dnia otrzymania airdropa.

  • W takim przypadku wpisalibyśmy kwotę wartości tokenów z airdrop ( powyżej 4902 pln) w kolumnie przychód? czy może mamy to zgłaszać jako darowizna? czy może mamy to wpisać w kolumnę dochód? Jeśli ta 1 opcja to czy jeśli z czasem jak sprzedamy te tokeny z airdrop (wyjdziemy do fiat) to nie będziemy znowu musieli wpisać w kolumnę przychód i mamy podwójne opodatkowanie?
   z góry dziękuję za odpowiedź

  • Przychód ale w innym picie, w pit 38 to będzie koszt i nie będzie podwójnego opodatkowania.

  • Czyli reasumując.. prosiłbym o potwierdzenie : jeśli airdrop przekracza kwotę 4902 pln (kwota ta się chyba zmieniła od 13 października 2022 jest to 5308 pln) to zgłaszamy go na formularz SD-Z2 dot darowizn w ciągu 6 mc od dnia otrzymania i płacimy podatek od nadwyżki ponad 5308 pln.
   W momencie sprzedaży tokenów z airdrop (wyjście do fiat/pln) uwzględniamy to w pit 39 jako przychód – kwota w momencie sprzedaży.
   Czyli problematyczne zostaje ustalenie kwoty wartości airdrop w dniu otrzymania ponieważ nie wiemy dokładnie jaką cenę tokena mamy wziąć pod uwagę jeśli ceny szalały i wartość o godz 12:00 przekraczała kwotę 5308 pln a o godz 20:00 była bliska 0. Do tego cena mogła być różna na różnych giełdach. Co najlepiej w takiej sytuacji zrobić aby wyliczyć ostateczną wartość tokenów w dniu ich otrzymania? z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Odwiedzić dobrego doradcę podatkowego, a najlepiej 3 różnych. Zadzwonić na infolinię US i samemu podjąć decyzję na podstawie tych informacji, ale trzeba się liczyć, że nawet wtedy możemy podjąć złą decyzję. Więc najlepiej wystąpić o indywidualna interpretację podatkową, ale odkąd się zmieniły przepisy to ona też nas nie chroni. Reasumując, sytuacja jest trudna, mało precyzyjnie usankcjonowana prawnie i nie ma na nią jednej dobrej odpowiedzi.

 162. Dzień dobry.
  czy dobrze wypełniam pit38?
  poprzedni za rok 2021

  b-przychód (500zł)
  c-koszty (10000 zł)
  d-koszty ubiegłe lata (brak)
  e-dochód (brak)
  f-koszty które nie został potrącone (9500zł)

  W 2022 tylko kupiłem bitcoina za 5000zł

  b-0zł
  c-5000zł
  d-10000zł
  e-0zł
  f-15000zł

  Dobrze myślę?

  Odpowiedz
  • Źle
   za 2022
   b-0
   c-5000
   d-9500 przepisujesz z pozycji f poprzedniego pita
   e-0
   f-14500

 163. Dzień dobry,
  Dziękuję za świetny artykuł na Panstwa stronie i poświęcony czas na jego napisanie.
  Bardzo prosilabym uprzejmie o podpowiedź w poniższej sprawie.

  W 2021 roku kupilam krypto o wartosci 10 tys. Nie uwzlędniłam ich w picie za 2022 rok z braku wiedzy. Nie skladalam pitu 38, tylko sam pit 37.

  W 2022 roku kupilam krypto za 2 tys zł. Chcę zlozyc pit 38.

  Chcialabym uregulowac wszystkie formalnosci za kupienie krypto w 2021r. i 2022r.

  1. Obecnie rozliczam sie pitem 36 i rozumiem, że mogę złożyć dwa pity, zarowno 36 i 38?

  2. ZALEGŁE KRYPTO
  Wyczytałam, ze nalezy zlozyc czynny żal za 2021r. (zakup w 2021r), ale nie wiem czy oprócz tego nalezy złożyc pit 38 i zaznaczyć w rubryce “Cel złożenia formularza” złożenie zeznania czy korekta zeznania? (nie składalam pitu 38 w ogole). jesli rodzaj korekty to jaki?

  Co wtedy nalezy wpisac w sektorze E. w pit 38?
  Uzupelniam punkt 35. i 38?
  Biorę pod uwagę tylko sumy “Suptotal” z raportu Coinbase ?

  3. OBECNE KRYPTO pit 2022r.

  Składam pit 36 i 38 za nabycie krypto.
  – Co mam wpisac w picie 38 w sektorze E za rok 2022r., jesli mam niezgloszone jeszcze krypto 10 tys za 2021r., a w roku 2022 r skladam pit?

  – Czy wpisuję te zalegle 10 tys w sektorze w nr 36:Koszty uzyskania przychodow poniesione w latach ubieglych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym?

  – Czy zatem w picie-38 wpisuję w rubryce nr35. 2tys? czy w rubryce nr 38. tez piszę 2 tys? a w rubryce nr 36. 10tys?

  bardzo proszę o pomoc.

  Odpowiedz
  • 1. tak
   2. wystarczy złożyć zaległy pit-38 i wpisać w nim poniesione koszty (rubryka 35 i 38)
   3. Po złożeniu zaległego pita za 2021 r. w picie za 2022 r. przepisać należy koszty z poprzedniego pita (rubryka 36) i koszty z 2022 r. (rubryka 35). Rubryka 38 to suma tych kosztów, do przeniesienia na następny rok jeżeli nie było żadnych przychodów.

 164. Witam serdecznie,
  dla potwierdzenia- jeśli nie jestem w stanie wykazać dowodów zakupu krypto, a będę chciała je sprzedać, to w picie wykazuje tylko przychód i płacę 19% podatku od całej kwoty ?

  Odpowiedz
 165. Cześć,
  mam kilka pytań.

  1. Kupiłem NFT w pakiecie z kursami za PLN. NFT miało osobną pozycję na FV.
  Czy mogę zaliczyć to do kosztów? (teraz lub kiedy sprzedam) Na ten moment ciągle je posiadam.
  2. Czy „opłata gazowa” (w ETH) np. na OpenSea (giełda) zalicza się do bezpośrednio poniesionych kosztów podczas zakupu i sprzedaży NFT? (podczas sprzedaży występuje także opłata dla właściciela kolekcji NFT za obrót – czy to także można uznać jako koszty?)
  3. Czy „mint” (koszt wytworzenia NFT) także może się zaliczać do kosztów? Opłata w ETH.

  Odpowiedz
 166. Mam pytanie.
  W 2018 roku kupiłem kryptowaluty za 5000 zł i nie rozliczyłem pitu za ten rok podatkowy.
  W 2019 roku kupiłem krypto za 3000 zł i wpisałem w picie za ten rok, te koszty, a jako koszty z poprzednich lat wpisałem te 5000 zł z roku podatkowego 2018.

  1.Czy w takim przypadku moje 5000 zł kosztów jest w ogóle prawnie ważne?
  2.Czy powinienem złożyć zaległy pit za rok podatkowy 2018, i wpisać w nim te 5000 zł kosztów?
  3. Jeżeli złożyłbym teraz pit za 2018 rok, który zmieni mi koszty, a w kolejnych latach (2020,2021,2022) kupowałem i wypłacałem kryptowaluty, to, czy powinienem wtedy składać korekty to wszystkich tych pitów?

  Odpowiedz
  • Wszystko zrobiłeś poprawnie. Nie musiałeś składać pita za 2018 r. bo nie sprzedawałeś krypto. Od 2019 r. zmieniły się przepisy i poprawnie wpisałeś w pit za 2019 r. koszty z 2018 r.

  • Rozumiem, a jeśli w tym 2018 roku kupowałem i sprzedawałem krypto – PLN oraz PLN – krypto, ale finalnie nie wyszedł z tego żaden dochód (koszty przewyższyły) to wtedy tak samo? Czy to zmienia całą sytuację i muszę wtedy złożyć pit za 2018 r. i powpisywać wszystkie te wartości kupna krypto jako koszty, a sprzedaż na PLN jako przychody?
   Bo w tym momencie zanotowałem koszty ale na zasadzie tego co przelałem na giełdę i pierwszego zakupu krypto, a nie handel.
   Ten handel był w obrębie tej samej giełdy i środki nie wyszły poza giełdę w we fiacie (PLN) w roku 2018.

  • Zasadniczo jak wymieniałeś krypto do fiat w 2018 r. to powinieneś się z tego rozliczyć

 167. Jeśli kupiłem krypto za 100zł ale Binance pobrał opłate 5zł za zakup kartą. To w PICie mam wpisać że kupiłem crypto za 100zł czy za 95zł ? Co z opłatą za zakup kartą ?

  Odpowiedz
 168. Dzień dobry,
  Wpłacając PLN na binance i pozniej dokonując wymiany na btc:
  na potwierdzeniu przelewu z banku mam 1000 zł a na potwierdzeniu z binance 990 zł. Rozumiem ze to 10 zł to nie jest koszt nabycia btc poniewaz jest to koszt przelewu

  A jesli dokonuje bezposrednio kupna btc poprzez karte platnicza to wowczas na potwierdzeniu z banku mam 1000 zł i potwierdzeniu z binance rowniez mam 1000 zł a w dodatkowej rubryce na potwierdzeniu z binance mam “payment” -10 pln
  To wtedy to 10 zł wliczam do pitu jako koszt nabycia btc czy nie ?

  Odpowiedz
  • Wtedy tak, przy kupnie przez karte platnicza 10 zł jest kosztem, bo jest bezposrednio związane z nabyciem BTC.

  • a wpłacając najpierw PLN kartą na binance i pozniej dokonując kupna btc to ta oplata 10 zł juz kosztem nie bedzie, poniewaz jest to prowizja od przelewu tak ? dobrze rozumiem ?

 169. Dzień dobry.
  Mam taką sytuację:
  na Binance przesłałam 100 euro (kupione wcześniej na Walutomacie) i kupiłam BTC (wycenianego w $) za te 100 euro. Chciałabym to zgłosić na PIT-38.

  Wiadomo, że do PIT-a mam wpisać kwotę zakupu w PLN.

  Co mam przeliczyć na te złotówki?

  Odpowiedz
  • Tak przeliczasz euro na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedniego.

 170. Witam,
  moja sprawa wygląda następująco:
  -2017 – koszty uwzględnione w PIT: 17.5 k ; przychód: 37 k (rozliczałem się na starych zasadach, podatek zapłacony również na starych zasadach)
  -2018 – koszty: 15.5 k ; przychód: 5.5 k (NIE ROZLICZAŁEM TEGO W PIT)
  -2019 – koszty : 0.5 k ; przychód: 0 k (NIE ROZLICZAŁEM TEGO W PIT)
  -2020 – NIC SIĘ NIE DZIAŁO, NIE ROZLICZAŁEM NIC W PIT)
  -2021 – koszty: 141.5 k ; przychód: 172 k (rozliczałem się na OBECNYCH zasadach, podatek zapłaciłem od różnicy sumy przychodów i kosztów)
  -2022 – koszty: 50 k ; przychód 0 k (jeszcze się nie rozliczyłem).

  Mam kilka pytań odnośnie tego, jak najlepiej rozwiązać moją sprawę:
  1. 2017 rok rozliczałem na starych zasadach. Od którego roku można rozliczać się na nowych? Mam w 2017 roku sporo dodatkowych kosztów zakupu (około 30k) niewykazanych bo nie sprzedawałem krypto – czy można na nie jeszcze zrobić korektę i czy to w ogóle możliwe?
  2. Od którego roku podatkowego obowiązują obecne regulacje rozliczenia krypto?
  3. Przyjmijmy, że robię korektę kosztów za lata poprzednie. Kosztów jest tam więcej niż przychodów, jednak w 2018 roku jest niewykazany przychód.
  Czy mam OBOWIĄZEK zrobić korektę pomimo, iż nie jestem US nic winny?
  4. Dajmy na to, że odliczę koszty z lat poprzednich, jednak za 2017 i 2021 rok zapłaciłem już podatek, jak to ugryźć wtedy? Normalnie korekta z uwzględnieniem kosztów a US zwróci kasę?
  5. W wypadku korekt czynny żal niepotrzebny w moim przypadku?

  Z góry dziękuję za odpowiedź. Tak myślę, jak ugryźć to wszystko i czy warto cofać się w ogóle wstecz.
  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • 1. Od 2019 r. można zrobić korektę i wpisać to w pit za 2019 r.
   2. 2019
   3. To musisz go wykazać. Tak.
   4. Powinien Ci US zwrócić kasę jak tak wyjdzie z korekty, ale pewno będą chcieli to skontrolować.
   5. Nie, bo to US jest Ci winny kasę, a nie Ty jemu.

  • Dziękuję za wyjaśnienia. A więc podsumowując:
   -Mogę zrobić korektę pit 38 za 2019 rok i tam zsumować i wpisać koszty i przychody z lat 2017, 2018 i 2019
   -korekta PIT 38 2020 rok-przepisuję koszty pozostałe z korekty pit 38 za 2019 rok
   -korekta PIT 38 2021 rok-dodaję koszty przeniesione od 2019 roku

   Dobrze rozumuję?
   A teraz bardzo ważne, kosztów trochę jest, także teoretycznie warto by się o to postarać ale jak to wygląda w praktyce? Czy lepiej zostawić to tak jak jest i mieć spokój, czy ryzykować kontrole i ogólnie zainteresowanie urzędu skarbowego moją osobą? (planuję w niedalekiej przyszłości sprzedaż i wypłatę całkiem sporej sumy, a wiem jak wyglądają problemy przy wypłacie środków z giełdy)
   Pytam z Państwa doświadczenia. Bo może znają Państwo podobne przypadki. Zakładam, że jak nie zgłoszę tej sprzedaży za 2018 rok, to nic mi chyba nie zrobią, skoro nic nie zalegam do US.

 171. Za rok 2021 złożyłam PIT-38, ale wykazałam w nim tylko kupno i sprzedaż akcji giełdowych. W roku 2021 zakupiłam i sprzedałam kryptowaluty za parę stówek, gdzie ostatecznie wyszłam ze stratą. Kryptowalut nigdzie nie wykazałam. Czy powinnam teraz złożyć nową dodatkową deklarację PIT-38 za rok 2021. W tym roku mam podobną sytuację. Czy powinnam wysłać dwa PIT-38 za rok 2022? Jeden dla krypto drugi dla akcji giełdowych?

  Odpowiedz
  • Powinnaś złożyć korektę pita za 2021 r. Składasz jednego pita 38, wypełniając odpowiednie rubryki dotyczące akcji i kryptowalut.

 172. Witam mam pytanie jeśli chodzi o zakup krypto.na REVOLUT a w pit 38 program prosi o kraj to mam wpisać Wielką Brytanię?

  Odpowiedz
 173. Sorry za chaotyczny komentarz, ale mój problem jest równie chaotyczny co on 🙁

  Moja sytuacja jest następująca:

  W listopadzie nabyłem Solane za 3909 EUR. Nazajutrz sprzedałem w panice za 3076 EUR i od razu za te pieniądze nabyłem ETH. Rozumiem, że przychód za zbycie Solany muszę i tak wykazać w Picie, mimo, że natychmiast wymieniłem te pieniądze na inną kryptowalutę? Ale jak wtedy wyliczyć koszty? Pierw nabyłem SOL za 3909 EUR (pierwszy poniesiony koszt), nazajutrz ze sprzedaży kupiłem ETH za 3076 EUR (drugi koszt), czyli te koszta mi się sumują? Bez sprzedaży musiałbym tylko wykazać te 3909 EUR jako koszta, a teraz muszę jeszcze dodać te 3076 EUR, będące wcześniejszą stratą z tych 3909?

  Odpowiedz
  • Zgadza się, sumuje koszty i sumujesz przychody, w Twoim przypadku jeden przychód.

 174. Witam,

  Czy prezenty z kryptowalut za naukę – na platformie Coinbase należy rozliczać w PIT-38 dopiero wtedy gdy dokona się sprzedaży otrzymanych kryptowalut, czy należy wykazywać każdego roku, za rok poprzedni – tak samo jak zakup?

  Odpowiedz
  • Trudno jednoznacznie wskazać czym są te podarowane kryptowaluty.

   – Jeśli traktować jako darowiznę to żeby być winnym US podatek należy otrzymać darowiznę wynoszącą powyżej 5308 zł (w tym przypadku jak rozumiem III grupa podatkowa)?

   – Jeśli natomiast traktować to jako nagrodę to jeśli kwota jest poniżej 2270zł, także nie ma konieczności płacić od tego podatku?

   Oczywiście to kwestia podatku, wykazać rozumiem należy.

   Strasznie jestem tym wszystkim zniechęcony do inwestowania… Za dużo zabawy z rozliczaniem tego.

  • Może warto zadzwonić do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) i zapytać jak by chcieli żeby to było potraktowane.

 175. Dzień dobry,

  Czy nagrody w postaci kryptowalut (z platformy Coinbase) należy także uwzględnić w PIT-38 jeśli nie dokonało się ich sprzedaży/wymiany na środek pieniężny, a jedynie trzyma się na koncie Coinbase? Czy wykazuje się to dopiero w momencie sprzedaży ich/wymiany na jakiś środek pieniężny?

  Odpowiedz
 176. Witam. Jestem poczatkujacym inwestorem. Zaczalem inwestowac w 2021r w listopadzia. Niestety nie rozliczylem zakupu krypto w 21r. Nie wiedziałem ze musze zlozyc pit. Przychodzi czas do rozliczenia roku 22. Co zrobic w takiej sytuacji ? Jak wybrnac z tej sytuacji i wypełnić pit za 21r ? Nie zrealizowalem zadnych zysków w 22r.

  Odpowiedz
  • Jestem w podobnej sytuacji, jeśli nie złożyłem zeznania za 2021 to chyba nie mogę już złożyć korekty? Rozumiem, że aby złożyć korektę musiałbym mieć najpierw złożony PIT-38 za 2021.

  • Możesz złożyć zaległy pit-38 za 2021 r. jeżeli nie składałeś zeznania za 2021 r.

 177. Witam,

  Przeczytałem masę komentarzy i na to odp. nie znalazłem.

  Czy i w jakim ewentualnie programie online mogę dokonać korekty PIT 38 za zakupy krypto w latach wcześniejszych jeśli wcześniej składało się jedynie PITy 37 wspólnie z małżonką?
  Portal rządowy e-pity nie daje takiej możliwości. Po przeniesieniu się do wcześniejszych rozliczeń jest tylko możliwość korekty pitu 37….

  Odpowiedz
 178. Witam mój PIT za rok 2021 wyglądał tak:kupiłem kryptowaluty za 1870,39 a sprzedałem za 559,59 zł ;
  poz.34 -559,59
  poz.35 -1870,39
  poz.36 –
  poz.37-
  poz.38 -1310,80
  czy w tym roku czyli PIT za 2022 jeżeli tylko kupowałem kryptowaluty za łączną kwotę 868,95zł będzie wyglądał tak :
  poz.34-
  poz35-868,95
  poz36-1310,80
  poz37-
  poz38-2179,75
  *czy poz.38 bedę zawsze musiał przepisywać do pozycji 36 w kolejnych Rozliczeniach rocznych ?

  Odpowiedz
 179. Rozumiem, że zakup bitcoina na giełdzie za złotówki z konta w całości jest kosztem, bo walutę przelicza giełda, a to jest obojętne podatkowo dla US, a zakup za walutę obcą należy już przeliczyć po kursie wcześniejszego dnia roboczego i dopiero tę kwotę wpisać do PIT?

  Odpowiedz
 180. Szacun za odpowiedzi do komentarzy.

  Pytanie, rubryka 35 stanowi Koszty uzyskania przychodów poniesione w roku kalendarzowym. Czy aby na pewno prawidłowe jest przepisywanie kosztów z lat ubiegłych skoro nie było żadnego przychodu bo jak sama nazwa wskazuje “w roku kalendarzowym”?

  Odpowiedz
  • 35 koszty poniesione w roku kalendarzowym
   36 koszty z poprzednich lat

   Nie musisz mieć przychodów żeby wpisać koszty

 181. W roku 2022 założyłem konto na Zonda. W kilku transzach zasiliłem to konto przelewami w złotówkach na łączną sumę 10 tys. zł. Powiedzmy dla uproszczenia, że w ciągu roku dokonałem następujących transakcji na Zondzie:

  kupiłem za 5 tys. zł bitcoiny, po kilku tygodniach sprzedałem je za kwotę 4,9 tys. zł (strata 0,1 tys. zł)
  kupiłem za 7 tys. zł ethereum, po kilku tygodniach sprzedałem je za kwotę 7,6 tys. zł (zysk 0,6 tys. zł)
  kupiłem za 9 tys. zł bitcoiny, po kilku tygodniach sprzedałem je za kwotę 8,3 tys. zł (strata 0,7 tys. zł)

  Ani razu w ciągu roku nie wypłaciłem pieniędzy z Zondy na własne konto bankowe, całość środków przez cały rok pozostawała na Zondzie. 31 grudnia 2022 r. na koncie Zonda miałem dla uproszczenia 8.850 zł i żadnych kryptowalut.

  Co w takim razie będzie moim przychodem, a co kosztem do rozliczenia w PIT-38 za rok 2022?

  Odpowiedz
  • Koszt – sumujesz wszystkie zakupy.
   Przychód – sumujesz wszystkie sprzedaże.

  • Mam pytanie zakupiłam w 2022 roku na binance za 2000 zł usdt i nie zamieniałam na żaden fiat czy muszę się z tej kwoty rozliczyć jako koszty ??

 182. Zakup kryptowalut w 2018r. za kwotę X. Nie posiadam żadnych dowodów zakupu krypto z tego okresu. Pierwsze dowody:screny/scany itp z handlu krypto-krypto posiadam z 2021. Realizacja zysków nastąpiła w 2022. Czy robić korektę Pit38 począwszy od 2018 i wykazać koszty na kwotę X? Czy niestety z uwagi na brak dowodów zakupu krypto w rozliczeniu Pit38 za 2022 wykazać tylko przychód?

  Odpowiedz
  • Jak nie masz dowodów zakupu to nie wykazuj tego bo nie udowodnisz później przed urzędem, że takie zakupy miały miejsce.

 183. Robię zakupy na Coibase z konta złotówkowego. Kupuję BNB za 100 EUR. Na wyciągu mam takie pozycje:
  Kwota transakcji 100,00 EUR
  Kwota rozliczenia 470,31 PLN
  Kwota zaksięgowana -480,97 PLN
  Kurs walutowy1 EUR = 4,7031 PLN
  1. Która pozycja jest kosztem?
  2, Cz ykurs zakupu będzie mi potrzebny, czy muszę go szukać z poprzedniego dnia “pracującego”
  Na giełdzie pobrano prowizję, więc to tamta kwota netto jest kosztem?

  Odpowiedz
  • Przelicz sobie 100 EUR po średniej cenie NBP z dnia poprzedniego i będziesz miał koszt.

 184. w 2020 kupiłem krypto za 1772,35 zł. Sprzedałem za 355,35zł
  w 2021 kupiłem krypto za 6146,35 zł. Sprzedałem za 5057,43 zł
  W 2022 kupiłem za 12500 zł. Nic nie sprzedawałem

  rozumiem, że powinienem złożyć teraz czynny żal i zrobić korekty za poprzednie lata. Czy również powinienem zapłacić podatek za 2020 za sprzedaż krypto na kwotę 355,35 zł mimo iż koszt zakupów był wyższy niż dochód? Analogiczne pytanie do 2021

  Odpowiedz
  • Korektę za poprzednie lata. Czynny żal to jest złożenie zaległych lub korekty pitów w wyjaśnieniem. Podatku za 2020 r. i 2021 r. nie ma po koszty przewyższają przychody.

 185. Cześć. Dzięki za pomocny artykuł. Kupowałem krypto w latach 2018-2021 ale nie zgłaszałem tego do US. Zyski zrealizowałem dopiero w 2022 i 2023. Składam teraz czynny żal z korektą PIT38 za 2018-2021 przy okazji rozliczania 2022, rozumiem że mogę zsumować koszty uzyskania przychodu z tych trzech lat do rozliczenia zysków? Z góry dzięki! pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Składasz korektę pitów od 2018 do 2021. Koszty przepisujesz z roku na rok. Więc w 2022 będziesz miał do przepisania koszty z 2021. Czynny żal to jest złożenie zaległych lub korekty pitów w wyjaśnieniem.

  • dzieki za odp. przepisuje koszty z 2021 ktore beda suma kosztow ze wszystkich poprzednich lat. tak przynajmniej zrobilem 😉

 186. Witam,

  2020 rok – zakup krypto, koszty nie zgłoszone do PIT38, brak przychodu ze sprzedaży
  2021 rok – zakup krypto, koszty nie zgłoszone do PIT38, brak przychodu ze sprzedaży
  2022 rok – zakup krypto, koszty nie zgłoszone do PIT38, brak przychodu ze sprzedaży + rozliczenie będzie wspólnie z małżonką.
  Czy mogę wrzucić wszystkie koszty z 3 lat do bieżącego rozliczenia PIT ? czy muszę robić korekty do każdego roku osobno ?
  2022 rok – koszty zakupu krypto poniesione przez męża i żonę sumujemy razem uzupełniając tylko 1 pit 38? ?

  Odpowiedz
  • Zasadniczo powinno się zrobić korektę za lata poprzednie.
   Małżonkowie wypełniają PIT-38 niezależnie, każdy dla siebie.

 187. Dzień dobry,

  Będę wdzięczny za pomoc.
  Otrzymałem od revolut za quiz kryptowaluty w wartości ok. 70zł.
  Dotychczas nie zostały sprzedane.
  Czy muszę złożyć pusty pit-38? Koszty nabycia 0zł, a de facto nie zostały zbyte?

  Odpowiedz
 188. Witam.
  1. W 2022 wpłacam przelewem na Binance załóżmy 1000 USD 5.01.2022 – czyli przeliczam po kursie USD ze strony NBP na dzień 4.01.2022 i wpisuję w koszty. Wypłacam 200 USD na konto (resztę straciłem) 5.02.2022 – tu również przeliczam na zł po kursie z dnia wcześniejszego, tj. 4.02.2022 i wpisuję po stronie przychodów. Dobrze rozumiem tak?

  2. Druga sprawa jest taka, że od takiej operacji wpłaty przelewem Binance pobiera sobie 20$, czyli wpłacając 1000$ mam w Binance BUSD – 980 $. I moje pytanie czy mam podać w rubrykach w PIT przeliczoną kwotę 1000$ czy 980$. Bo jeżeli chodzi o dowód to w potwierdzeniu bankowym mam 1000$, ale na potwierdzeniu z Binance już tylko 980$? Jak to ugryźć?

  Proszę o pomoc 🙂

  Odpowiedz
  • Serdecznie dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas 🙂

   Jednak nadal nie rozumiem – przecież właśnie poprzez przelew dokonuję transakcji fiat-krypto, gdyż automatycznie po przelaniu pieniędzy moje fiaty są zamieniane na BUSD. A jak wypłacam na konto, to po raz kolejny jest zamiana BUSD na dolary przez giełdę. W moim przypadku wpłacałem/wypłacałem tylko przelewem SEPA w USD.
   Proszę o wyrozumiałość, ale nie rozumiem w takim razie który moment jest transakcją fiat-krypto w świetle prawa.

 189. Witam,

  Czy do deklaracji PIT-38 należy dołączyć udokumentowane transakcje kupna/sprzedaży kryptowalut za fiaty, wygenerowane z giełdy, jako dowód dla US, czy wystarczy wpisać w deklaracji poniesione koszty/przychody?

  Dzięki i pozdrawiam

  Odpowiedz
 190. Dzień dobry,
  w 2022 kupiłem BTC na gieldzie binance za złotówki i za euro. BTC złotówki kupiłem w środę, za euro w piątek. Mam kilka pytań:
  1) Czy do celów podatkowych jako KUP wpisuje sumę kosztu zakupu btc za pln i kosztu zakupy btc za eur w przeliczeniu na pln po kursie NBP z dni poprzedzajacego zakup
  2) Czy do KUP wliczam koszty związane z przelewem eur, pln na gielde, prowizje dla giełdy podczas wymiany i wszelkie inne?
  3) jeśli euro kupiłem po innej cenie niż kurs z NBP to muszę tą różnice gdzieś wykazać? (możliwy zysk albo strata)

  Dziekuje 🙂

  Odpowiedz
 191. Witam.

  Nie wiem czy dobrze rozumiem, dlatego pozwolę sobie dopytać.
  W 2021 roku wpłaciłem na giełdę Zonda (ex BitBay) na kwotę 1500 pln, następnie przerzuciłem środki na Binance, tam trochę pokupowałem. Dalej nic się nie działo, nie uwzględniałem tego nigdzie na żadnym picie. W 2022 pod koniec roku postanowiłem zakończyć zabawę i z Binance przerzuciłem jako XRP na Zonde, tam sprzedałem za pln i przerzuciłem ze stratą w kilku przelewach na swoje konto bankowe. Czyli teraz co, korekta pitu za 2022 (1500 pln koszt) i w obecnym jako przychód to co zostało po stracie, tak?

  Odpowiedz
  • Korekta pitu za 2021, pit za 2022 przepisujesz koszty z 2021 i wpisujesz przychód ze sprzedaży krypto.

 192. Witam,
  Czy koszty/przychód z kontraktów terminowych (futures) są księgowane w sekcji “Odpłatne zbycie walut wirtualnych”, tak jak sprzedaż/zakup kryptowalut?
  Nie chodzi mi tutaj o kontrakty CFD, które są dostępne na przykład na XTB. Wiem, że od tego mamy pozycje 27 oraz 28 w PIT-8C.

  Chodzi mi o następującą sytuację (prosty przykład):

  Na giełdzie binance zakupiłem USDT za kwotę 500zl. Następnie wpłaciłem te środki na portfel Futures. Po zrealizowaniu zysków i start, przeniosłem równowartość 700zl USDT na konto spot. Następnie sprzedałem całe USDT za 700zl.

  Odpowiedz
  • Najlepiej opodatkować je przy zamianie na fiaty. Handel krypto krypto nie podlega opodatkowaniu.

 193. Witam, mam pytanie w 2022r.kupiłem kryptowaluty w kwocie 1000zl to w rubryce 35i38 w pit 38 mam wpisać tą kwotę 1tys.zł zakupu ?

  Odpowiedz
 194. Witam
  w 2022 roku zakupiłam kryptowaluty za 250 Euro, jednak dokumentem potwierdzającym jest jedynie wyeksportowany do excela z treścią: “02.08.2022 spot fiat deposit EUR 250”, ewentualnie potwierdzenie przelewu bankowego, gdzie w tytule jest moje imię i nazwisko, a w szczegółach: “przelew sepa, kurs/data: 1.000000/01.08.2022 Data rozliczenia: 02.08.2022…”
  Czy wykazywać to w PIT-38 jako zakup kryptowalut czy dowód nie jest zbyt wystarczający? Jesli tak, to z jakiego dnia przyjąć kurs euro?

  Odpowiedz
 195. Witam, co w przypadku kiedy kryptowaluty były holdowane przez kilka lat? W sensie pozyskiwanie je poprzez sprzedaż za dzieciaka? Chciałbym teraz je sprzedać, co zrobić?

  Odpowiedz
 196. Witam proszę o poradę.W grudniu 2020r.zakupiłem krypto za 5000zl.W styczniu 2021r zakupiłem krypto za 1000zl.i w czerwcu 2021r.sprzedałem krypto za 6120zł.Rozumiem że powinienem zapłacić podatek za te 120zl?W 2022r.zakupiłem krypto za 22000zl.proszę o wyjaśnienie w prosty sposób jakie pity i korekty powinienem złożyć.Nigdy nie składałem pitu od krypto.dziękuję.

  Odpowiedz
  • Wszystko jest wytłumaczone na przykładach w artykule, którego punktu nie rozumiesz?

  • Przykłady opisane powyżej nie do końca odzwierciedlają moją sytuację.proszę o informację głównie chodzi mi o zakup krypto z 2020 i sprzedaż z 2021 i brak opłaty zaistniałego podatku.rok 2022 rozumiem.

  • Pit za 2020 wypełniasz pole 35, 37=0, 38=35
   pit za 2021 wypełniasz pole 34, 36=38 z pita za 2020, 37 jeżeli minus to 0, 38 to co wyjdzie.

 197. Witam. Przelew 1000euro z konta w dniu 22/03/2022 .Zakup dnia następnego tzn 23/03/2022. Średni kurs NBP z dnia poprzedzającego zakup, nie przelew ,tzn z dnia 22/03/2022? Pit 38 pozycja 35 i 38 -kwota zakupu PLN? W internecie z gov.pl wyskakuje inny formularz PIT38 .Czy w tym roku zmiana wzoru PIT?
  Dziękuję

  Odpowiedz
  • Jaka jest róznica? Pit 38 odnośnie kryptowalut za 2022 r. jest dokładnie taki sam, jak rok wcześniej.

 198. Ja mam pytanie, co jeżeli rok temu wpłaciłem 2000euro i wypłaciłem 2100euro, tak 10 razy w jednym dniu, czyli w PIT-38 wpisuje 20000euro, 21000, a podatek płacę od tego 1000 euro?

  Odpowiedz
  • Nic, wpłaty i wypłaty są obojętne podatkowo. Liczy się handel krypto-fiat.

 199. Witam, mam pytanie:

  Załóżmy, że we wtorek przelałem 1000,00USD na giełdę X. Następnie w czwartek kupiłem za 500,00USD Bitcoina, a w piątek za 500,00USD ETH.

  Do obliczenia podatku w PLN przyjmuję kurs Dolara z dnia poprzedzającego dzień przelewu na giełdę X (czyli 1000,00 USD razy kurs dolara z poniedziałku) czy poprzedzającego dzień zakupu osobno dla każdej kryptowaluty (500,00USD za BTC przeliczam po kursie ze środy, a 500,00USD za ETH po kursie z czwartku)?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 200. Witam,
  Mam pytanie odnośnie rozliczenia pit 38. W 2020r zakupiłem kryptowaluty za 20tys zł(nic nie sprzedałem). Uwzględniłem to w kosztach uzyskania przychodów. W 2021 roku sprzedałem część krypto za 60 tys. od czego zapłaciłem podatek . W 2022 roku nie dokonałem zakupu ani sprzedaży krypto. Moje pytanie jest takie: jak mam rozliczyć pit za 2022 rok jeśli nie dokupiłem nic ani nic nie sprzedałem, a posiadam jeszcze resztę krypto z zakupu w 2020r?

  Odpowiedz
  • Skoro nic nie sprzedawałeś ani nic nie kupowałeś i nie masz już kosztów do przeniesienia bo wszystkie wykorzystałeś w 2021 r. to nie musisz składać pia 38 za 2022 r. Jak będziesz sprzedawał to wtedy złożysz.

 201. Proszę o pomoc.
  Nie wiem jak mam się rozliczyć.
  W 2022 roku zakupiłem w sumie krypto na około 30000 zł ( w sumie kilkanascie przelewów). Na początku zakupy na Zonda potem przelewałem na Binance i grałem na Future na dźwigni. Niestety zakończyłem swoją karierę na stracie (na rachunku zostało mi krypto o wartości 50 zł)
  W jaki sposób i na jakim picie mam to rozliczyć.

  Odpowiedz
  • Jak nie sprzedawałeś to wpisujesz tylko zakupy krypto za fiaty w pit-38. Handel krypto-krypto jest neutralny podatkowo.

 202. W roku 2021 kupiłem BTC za 4000 wpisując w PIT38 koszt uzyskania przychodu 4000. Nic nie sprzedawałem. W roku 2022 kupiłem BTC za 10000 nic nie sprzedawałem. Co powinienem wpisać do PIT 38 za rok 2022

  Odpowiedz
  • Przepisujesz 4000 z poprzedniego roku i dopisujesz 10000 za kolejny rok, zgodnie z przykładem z artykułu.

 203. Jeśli pracuję w DE i tam się rozliczam a za zakupy krypto płacę z polskiego konta to nadal rozliczam to w DE czy PL ?

  Odpowiedz
 204. W 2022 miałem dochód ze sprzedaży walut fiducjarnych, później kupiłem też kryptowaluty. Czy kupno dolarów, które zamieniam na kryptowaluty wliczam do kosztów uzyskania przychodu w PIT-36 w którym rozliczam zysk z walut fiducjarnych? Nigdzie nie mogę znaleźć na to pytanie odpowiedzi.

  Odpowiedz
  • Zakup dolarów celem zakupu kryptowalut powinien być traktowany przez urząd skarbowy neutralnie podatkowo zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 sierpnia 2018 roku (nr 0112-KDIL3-2.4011.287.2018.1.TR)

 205. Witam. 31.12.21 przelałem pieniądze na giełdę krypto. Dopiero 03.01.22 kupiłem krypto i w kolejnych miesiącach dokupiłem kolejne. Czy przelew bez zakupów w grudniu 21 roku trzeba było też rozliczyć? Korekta za ten przelew jest do zrobienia?

  Odpowiedz
  • Przelew jest obojętny podatkowo, dopiero zakupy i sprzedaż rolziczasz.

 206. Jak rozliczyć darowiznę w kryptowalucie. Tzn lata temu gdy BTC dopiero zaczynał to z kolega bawiliśmy się w kupno ale porzuciliśmy temat. Dzis kiedy BTC jest już dużo warty sorawdzil swój stary portfel i ma tam niezłą sumkę i chcial mi przesłać równowartość 2tys USD w BTC na mój portfel w ramach powiedzmy odziekowania za pomoc wtedy. Dodam że on nie ma możliwości wypłacić teraz tych pieniędzy dla tego chcial mi wysłać to w ten sposób. I gdy to wypłacę to mam opłacić podatek od zarobku na BTC czy od darowizny

  Odpowiedz
  • Zasadniczo najpierw podatek od darowizny jeżeli trzeba a później przy zamianie BTC na fiaty.

 207. Cześć, dostałam z XTB pit8c, na którym ujęli z zeszłego roku tylko zakup i sprzedaż ETF’a oraz zakup i sprzedaż krypto. Nie ujęli za to kupna jeszcze jednej krypto, którą mam do dzisiaj w swoim portfelu. Brak ujęcia tego zakupu w kosztach uzyskania argumentują tym, że zrobią to dopiero za rok, w którym to krypto sprzedam… Rozumiem, że mogę sama skorygować ten PIT-8c doliczając zakup krypto do kosztów w PIT-38?
  Drugie pytanie – a w zasadzie prośba o potwierdzenie: w latach 2020 i 2021 mój Mąż kupił sobie krypto na Revolucie i nie zgłosił tego w PIT’ach. I teraz, składając PIT-38 za te lata robi to jako korektę? Dodatkowo dokłada czynny żal w związku z nie zgłoszeniem zakupu na formularzu w terminie?

  Odpowiedz
  • Nie możesz sama skorygować pit-8c. Na XTB nie kupowałaś krypto tylko CFD na krypto, a to się rozlicza w momencie zamykania pozycji. Więc pit-8c jest ok.

   Składa korektę. Czynny żal to jest złożenie zaległych lub korekty pitów w wyjaśnieniem.

 208. Złożyłem korektę pit 38(ponieważ go wcześniej nie składałem) wraz z uzasadnieniem. Chciałem zgłosić poniesione koszty za zakup krypto. Czy w związku z tym mogą mnie prosić o wyjaśnienia czemu została złożona korekta skoro nie został złożony wcześniej pit 38 i nie było co korygować?

  Odpowiedz
  • Do pięciu lat wstecz mogą. (brak pita – korektą jest złożenie zaległego pita). Tzn. nie składasz korekty pita, tylko zaległy pit.

 209. Trochę pytania były już podobne, dlatego przepraszam, ale trochę dalej nie rozumie. Kupiłem btc w 2022 r. za 15 tyś. na jednej z giełd – potem przesłałem na inną, by pograć na dźwigi. Poniosłem stratę. Potem kupiłem znowu btc za 5 tyś. i potem sprzedałem do FIAT, ale nie wypłaciłem z giełdy na konto. Następnie kupiłem następne różne krypto za 5 tyś. Część starciem, ale część zostawiłem na długi termin tj 2-3 lata. Pytanie jest konkretne: Zamierzam wpisać w Pit, za 2022 r. że kupiłem krypto za 25 tyś. i mam “stratę”. Jako potwierdzenie przygotuje wydruki z tych giełd. By w przyszłe lata odliczać podatek od “możliwego” zysku, a nie od całej kwoty? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie 🙂

  Odpowiedz
  • Do pita wpisujesz sumę wszystkich zakupów krypto za fiaty jako koszty i sumę wszystkich wyjść z krypto do fiatów jako przychody.

 210. Witam serdecznie,

  Czy wydruk z bitomatu shitcoin może być dowodem zakupu, tak aby wpisać go do kosztów w pit38?

  Dziękuję z góry za odpowiedź.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 211. WITAM

  Chcialbym podac przyklad i dowiedziec sie jak postapic w danym przypadku.

  Otrzymane tokeny za quiz na REvOLUT zostaly sprzedane.
  Kwota osiagnieta to 50 zl

  Czy to podlega opodatkowaniu ?
  Czy ta kwota powinna byc wpisana w PIT , jesli tak to gdzie ?

  pozdrawiam Jarek

  Odpowiedz
  • Czyli jak rozumiem ze wzgledu ze zostaly sprzedane nie podlegaja juz DAROWIZNIE grupy III i jak odpowiedz nizej trzeba wpisac jako przychod i zaplacic 19 % podatku ?

   natomiast jezeli dostalbym to jako PLN od razu za quiz to juz mogloby to zaliczac sie do darowizny ?

  • Podlegają darowiźnie, ale wtedy to mocno komplikuje sprawę. Musisz przeliczyć krypto na złotówki i tu kurs przeliczeniowy nie jest już jasno zdefiniowany w przepisach i zaliczyć to jako koszt w pit 38 i przychód w innym picie.

 212. Witam serdecznie i proszę o pomoc.
  Rozliczam zakup krypto w 2022 r.
  Czy do zeznania pit 38 muszę dołączyć potwierdzenie zakupu np historie transakcji w formie zalacznika pdf jeżeli nie otrzymałam pit 8C (zakup na etoro) jeśli tak, jak to zrobić rozliczając się online na pit.gov.

  Odpowiedz
  • Nie musisz dołączać historii. Historia transakcji przyda Ci się w razie kontroli.

 213. Cześć,
  W 2021 roku zakupiłem krypto (do dzisiaj nie sprzedałem). W zeznaniu podatkowym w 2022 roku nie wypełniłem PITu 38 – nie zanotowałem straty. Wypełniłem tylko PIT 37.
  W jaki sposób na stronie epit.podatki.gov.pl mogę to “naprawić” ?
  Znalazłem opcję złożenia czynnego żalu (co polecasz tam wpisać?), ale nie widzę nigdzie miejsca gdzie mogę tą stratę za 2021 rok wpisać.

  Odpowiedz
  • Złóż korektę pitu 38 za 2021. Czynny żal to jest złożenie zaległych lub korekty pitów w wyjaśnieniem.

 214. Hej mam pytanko, a właściwie potrzebuje potwierdzenia.

  Załóżmy, że np. zakupiłem 1 btc (powiedzmy 100k pln aby ładniej wyglądało),
  potem cały rok 2023 wykonywałem transakcje (wysyłałem btc na inne portfele – wiadomo zakupy itp). Następnie w 2024 wypłaciłem sobie 50k.

  Teraz składając PIT za 2023 wykazuje tylko starte (100k). Następnie PIT za 2024 wykazuje przychód 50k (czyli nadal mam stratę 50k względem wykazanych kosztów).

  Więc w teorii nadal nie odprowadzam od tego podatku mimo że np. te pozostałe 50k zostało już wydane na np. zakupy czy coś innego i w nie mam jak uzyskać pozostałych 50k, więc zawsze będę na minusie, czyli nigdy nie odprowadzę od tego podatku? I tak do usranej śmierci muszę wpisywać to w PIT XD? Trochę idiotycznie, a nawet bardzo.

  Odpowiedz
  • No to lepiej tego nie zgłaszać w ogóle i tyle XD Bo po co potem ciągle pamiętać o tym aby wprowadzać koszta, których nigdy się nie pozbędę? Jak zgłaszać to tylko wtedy kiedy się zarobi, dać poprawkę PITu i tyle.

 215. Cześć, mam pytanie na które do tej pory nie znalazłem nigdzie odpowiedzi. W 2021 kupiłem kryptowaluty za parę tysięcy, nie zgłosiłem ich natomiast w picie za tamten rok. W 2022 kupiłem za krypto fiat, będąc na stracie. Rozumiem, że dalej jest to przychód. Jak powinienem to rozliczyć w picie za 2022? Potwornie zagmatwana procedura.

  Odpowiedz
  • Korekta pita za 2021, w pit 2022 przepisujesz koszty z 2021 i dopisujesz przychód z 2022 r.

  • Podpinam się pod pytanie? Tylko kwota śmieszna (100zł). Kupiłem w 2021r. na Revolut krypto nie wykazałem tego w rozliczeniu. W 2022r. sprzedałem ze stratą ok 70%. Ta korekta pit za 2021 jest potrzeba, czy koszty wystarczy wpisać w poz.36? Pozycję 35 wpisuję w takim razie 0 skoro kupiłem je w 2021r. ? Przychód to kwota ze sprzedaży, a dochód to zysk czyli 0. Co w takim razie wpisuję w poz. 38?

  • Trzeba zrobić korektę za 2021 r. żeby uwzględnić koszty zakupu krypto.

 216. Hej, od 2021 kupuje krypto bez ich sprzedawania. W pit za 2021 wykazałem koszty w rubryce 35, w tym roku wykazałem kolejne koszty za 2022. Czy koszty z 2021 też powinienem wpisać w rubryke 36? Czy ta rubryka tyczy się tylko kosztów niepodanych w poprzednim roku?

  Odpowiedz
  • No i jeśli jest tak jak mówię, to gdybym nigdy nie uzyskał dochodu to będę do usranej śmierci co rok wypisywał ten sam koszt w pit? 😀

 217. Dzień dobry,

  Chciałem zapytać, czy dobrze rozumiem. W PIT-38 z poprzedniego roku (2021) miałem koszt uzyskania przychodu (w rubryce “f”) załóżmy 10 000 PLN. Teraz jak wyliczam PIT-38 za rok 2022 mam koszt uzyskania przychodu (w rubryce “f”) 100 PLN. Czy dobrze rozumiem że jeżeli nie osiągnąłem żadnego dochodu za rok 2022, mogę nie wpisywać żadnego kosztu za rok 2021 (czyli 10 000 PLN) w “Koszty uzyskania przychodu z lat ubiegłych niepotrącone w poprzednim roku” w PIT-38 (2022)? Jeżeli tak, to czy ten koszt 10 000 PLN za rok 2021 i 100 PLN za rok 2022 mogę połączyć i wpisać dopiero w momencie jak wystąpi dochód w kolejnych PIT 2023, 2024..? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!

  Odpowiedz
 218. Witam,

  chciałem zapytać czy dobrze rozumuję. Kupiłem w czerwcu 2022r. 1 ETH za kwotę 4860,05zł przy czym z prowizją wyszło 5005,86zł. Do tej pory nie wypłacałem, więc jak rozumiem wpisuję w rubryce 35. 4860,05zł i to wszystko?

  Odpowiedz
 219. Obracając kryptowalutami na koncie bez ich wypłaty, tj. wielokrotnej ich w ciągu roku sprzedaży/kupna do PLN, powyższe wymaga rozliczenia każdej transakcji. Natomiast mam pytanie co do kwoty, która ostatecznie powinna zostać wpisana do PIT 38 jako przychód i koszt. Do zakupu kryptowalut zainwestowałem ok. 10tyś PLN, obecnie jestem na stracie ok. 3tyś, ale po otrzymaniu zestawienia od mojego brokera (ZONDA) po podsumowaniu wszystkich transakcji kupna wartość obrotu wynosi ok 150 tyś i ok. 147 tyś w przypadku sprzedaży. Czyli rozumiem, że w formularzu jako koszt mam wpisać kupno krypto tj. 10 tyś, natomiast jako przychód 0zł, a strata (147 tyś – 150 tyś), czyli 3tyś?

  Odpowiedz
  • Koszty to 150 a przychód to 147, jeżeli zawsze handlować krypto-fiaty to sumujesz wszystkie koszty i przychody.

 220. To jest sroga Choroszcz z tym rozliczaniem krypto, już bardziej ogarniam wałki na VAT – mogłem nigdy w to nie wchodzić:-) Ale do meritum.

  Zainwestowałem jakoś na początku stycznia br. w 2 bitcoiny, w momencie jak kupowałem to (w tej minucie:-) zapłaciłem kwotę wartą 2 bt. (73k za jednego, 146 łącznie). Wyciągnąłem na konto bankowe 20 lutego 110k – czyli w momencie transakcji równowartość 1 bt. Resztę będę trzymał i nie wypłacę raczej w tym roku. Mam płacić podatek w przyszłym roku od tych 110k czy od kwoty 110-73k, bo przecież taki zysk miałem na sprzedaży tego 1 bt?

  Odpowiedz
  • Jesteś na stracie, przychód 110 minus koszty 146. Nic nie płacisz na razie, wpisujesz w pit i przenosisz koszty pozostałe na kolejny rok.

 221. Przykład: z konta ZEN wysłałem na giełdę 1000 zł, na koncie giełdy po potrąceniu prowizji za tę wpłatę zostało mi zaksięgowane 990 zł. Teraz za całe 990 zł kupiłem BTC. Co będzie moim kosztem do PITu? 1000 zł, czy 990 zł?

  Odpowiedz
  • 1000 zł, ale bezpieczniej jest wpisać 990 zł jakby US nie chciał uznać prowizji jako kosztu.

 222. Dzień dobry,
  w 2021 zakupiłem kryptowaluty, przypuśćmy za 10 000, w 2022 wykazałem to w picie.
  W roku 2022 poniosłem stratę, pozostało 3000, które wypłaciłem do waluty fiat. Jak mam to rozliczyć, czy wykazać przychód 3000 zł i na tym kończy się to rozliczenie i nie muszę już w następnych latach nic więcej składać, jeżeli nie zamierzam już w ten sposób inwestować?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Przychód 3000 koszty 10000, więc pozostaje 7000 kosztów do przepisywania przez kolejne lata w kolejnych pitach 38.

 223. Dzien dobry, bardzo fajne przyklady!
  Niemniej jednak nie znalazlam tu do konca odpowiedzi na swoje pytanie, ktore brzmi: W ramach akcji revoult przy uzupełnieniu quizu otrzymałam kryptowaluty wtedy o wartosci 60 zł, nie sprzedałam ich (zapomniałam, ze mam je w ogóle) – czy, jesli tak – jak wykazac to w pit? Przychody inne, czy tez jak Pan pokazał w przykładach?

  Odpowiedz
 224. Witam
  Mam Pytanie. W 2022 roku zakupiłem kryptowaluty na kwotę 4000 złotych. Nie wypłacałem żadnych zysków. Wszystko jest w krypto. Poszedłem do księgowej i powiedziałem jej że w 2022 roku wpłaciłem na giełdę te 4000 złotych.
  Ona zrozumiała, że 4000 to mój zysk i złożyła pit 38. Poszedłem oczywiście do niej z wyjaśnieniem sytuacji i poprosiłem o korektę. Ta jednak upiera się że w przypadku kiedy nie uzyskałem przychodu nie musze składać PIT 38 i chce anulować cały PIT. Z tego co czytam to powinna wpisać moje wpłaty pod rubrykę 35 jako koszt nabycia. Czy dobrze rozumiem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
 225. poz. 37 z pit 38 nawet jeżeli dochód jest ujemny to ma być wpisane 0? Dobrze rozumiem to nie może być liczba ujemna – pomimo, że taka wychodzi?

  Odpowiedz
  • Dobrze rozumiesz. Tak jak w przykładzie, jak poz. 37 wychodzi ujemna to wpisujesz 0.

 226. Witam,
  W którym momencie muszę zapłacić podatek od krypto, od razu jak dochód przewyższy koszty czy dopiero jak będę składał pit 38 w marcu-kwietniu 2024 ? ( Za zeszły rok mam same koszty ale około września będę chciał wychodzić do Fiatów ).

  Odpowiedz
 227. Witam

  Dzień Dobry, będę bardzo wdzięczny za pomoc

  W 2023 kupiłem na giełdzie kryptowalutę za ok 30tys

  Następnie na tej samej giełdzie wymieniłem kupioną krypto walutę na na fiat co dało 40tys zł . Jednak rozmyśliłem się i z powrotem za kwotę 40 tys. kupiłem taka samą kryptowalutę. Jak to rozliczyć ?

  Czy mam zsumować kwotę zakupu i sprzedazy ?

  Przychod: 40tys ?
  Koszty uzyskania przychodu : 30tys + 40tys ?

  Pzdr
  Pawel

  Odpowiedz
 228. moje pytanie jest trochę z innej beczki: jeśli w roku 2022 nie osiągnąłem dochodu ze sprzedaży kryptowalut, a jedynie dokupiłem trochę kryptowalut co wpisałem w pit 38 to rozliczenie przychodów z pracy mam złożyć na pit 36 czy 37

  Odpowiedz
 229. Dzień dobry. W 2021 zakup kryptowalut za 10,000zł. W 2022 złożenie pit-38 i wpisanie tej kwoty 10,000zł w rubrykę “35” i “38”, rownież w 2022 zakup kryptowalut za 25,000zł, czyli teraz w rubrykę “35” wpisuję 25,000zł, w rubrykę “36” 10,000zł a rubryka “38” 35,000zł ?

  Odpowiedz
 230. Cześć,

  Jeżeli w latach 2020 i 2021 nie składałem PITa (nie wychodziłem z krypto) a w tym roku chciałbym sie rozliczyć to musze w tych latach (2020, 2021) złożyć korektę jako koszt uzyskania przychodu?
  Czy wystarczy tylko jak teraz w polu 36 (koszta poniesione z lat wcześniejszych) wpisze wartość zakupu krypto za lata ’20 i ’21?

  Odpowiedz
 231. Witam,
  Czy może ktoś krok po kroku napisać, co trzeba zrobić z podatkiem pit-38, gdy kupiło się kilka krypto w 2022 roku i później sprzedało się podobna ilość na fiat ? Dodam, że nie handlowałem na giełdzie w stylu nie kupowałem akcji itp.

  Odpowiedz
 232. Info z portalu podatki.gov.pl:

  “Kupiłem akcje w 2022 roku. Czy tę transakcję powinienem wykazać w moim zeznaniu?

  Nie. Objęcie akcji w zamian za wkład pieniężny (zakup akcji) nie stanowi źródła przychodu. Będziesz miał obowiązek złożenia zeznania, jeśli sprzedasz zakupione akcje.”

  Także moim zdaniem wprowadzasz swoim artykułem ludzi w błąd.

  Odpowiedz
  • Akcje to nie krypto, kryptowaluty rozlicza się wg innych zasad niż akcje i w innych rubrykach. Tych dwóch rzeczy nie można ze sobą łączyć.

 233. W 2021 kupowałem krypto. W roku 2022 rozliczyłem PIT 38. Od tamtej pory nic nie kupowałem oraz nic nie sprzedawałem, tylko wymieniałem krypto na inne krypto. Zostały mi już grosze na koncie krypto, jestem na minusie, ale chcę kryptowaluty dalej trzymać. Czy w roku 2023 wystarczy, że przepiszę rubryki z ubiegłego PITA, czy muszę coś zmienić i do której rubryki to przepisać?

  Odpowiedz
 234. Czy dobrze rozumiem jeżeli w ubiegłym roku 2022 rozliczyłem pit 38 bo kupowałem kryptowaluty, ale gdy już rozliczyłem pit to nic nie kupiłem tylko wymieniałem krypto na inne kry