Największa giełda

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut

Obliczenie podatku z kryptowalut dla osób fizycznych jest łatwe i przejrzyste, odkąd w 2019 roku weszły nowe przepisy regulujące rynek walut cyfrowych. W formularzu PIT-38 należy wpisać uzyskany przychód pochodzący ze sprzedaży kryptowalut oraz koszty uzyskania tego przychodu pochodzące z zakupu kryptowalut. Co więcej, koszty można przepisywać na kolejne lata, aż do całkowitego ich odliczenia.

Na operacje zakupu i sprzedaży kryptowalut trzeba posiadać potwierdzenia, na przykład w postaci wyciągów z giełd lub kantorów kryptowalut. Należy o tym pamiętać odpowiednio wcześnie, ponieważ w przyszłości może być ciężko uzyskać historię z giełdy za kilka lat wstecz, np. z giełdy Binance można pobrać maksymalnie jeden pełny rok historii transakcji. Wyciągi z przelewów bankowych mogą nie być wystarczającym potwierdzeniem transakcji, na którym powinna widnieć data, wartość transakcji i cena kryptowaluty. Rozliczamy tylko zamianę kryptowalut na waluty fiat i na odwrót. Stablecoiny są kryptowalutami i przykładowo zamiana ETH na USDT nie podlega opodatkowaniu ale USDT na PLN już tak. Kryptowaluta USDT (stablecoin) to nie to samo co waluta fiat USD (dolar amerykański).

Pit-38 krypto za 2021 rok
PIT-38 – sekcja do rozliczania kryptowalut

Przychody z obrotu walutami wirtualnymi kwalifikowane są do przychodów z kapitałów pieniężnych. Jednak poniesiona strata z obrotu walutami cyfrowymi, nie może być odliczona od innych przychodów podatnika, np. ze sprzedaży akcji, czy też z prowadzonej działalności gospodarczej. Podobnie nie sumujemy przychodów z kryptowalut z innymi przychodami. Do obliczenia podatku od kryptowalut została wydzielona osobna rubryka w formularzu PIT-38.

Przykłady

Kupno i sprzedaż kryptowalut w roku podatkowym

W 2022 roku Adam kupił BTC za 10 000 zł i ETH za 20 000 zł, w tym samym roku sprzedał z zyskiem część BTC dostając za nie 15 000 zł oraz sprzedał część ETH dostając za nie 65 000 zł. W picie 38 wpisuje w rubryce 34 kwotę 80 000 zł  (15 000 + 65 000) a w rubryce 35 kwotę 30 000 zł (10 000 + 20 000). Co daje dochód w wysokości 50 000 zł od którego Adam będzie musiał zapłacić 19 % podatku.

Pit-38-krypto-za-2021-rok-zysk-2

Adam sprzedając pozostałe kryptowaluty w następnych latach będzie wpisywał tylko sam przychód, bo cały koszt zakupu rozliczył w 2022 roku, chyba że będzie dokonywał kolejnych zakupów kryptowalut, wtedy te zakupy będą kosztem.

Tylko zakup kryptowalut w roku podatkowym

Adam gdyby w 2022 roku dokonał tylko zakupu kryptowalut na kwotę 30 000 zł i nie sprzedałby żadnych kryptowalut to w rubryce 35 wpisuje 30 000 zł co by dało stratę w wysokości dokładnie 30 000 zł, która byłaby kosztem do rozliczenia w kolejnym roku kalendarzowym, w rubryce 38 wychodzi 30 000 zł

Brak transakcji na kryptowalutach w roku podatkowym (przepisanie straty z poprzedniego roku)

Składając formularz PIT-38 za 2023 rok, Adam wpisałby stratę 30 000 zł (nierozliczony koszt) w rubrykę 36. Czyli wartość z rubryki 38 z pita z roku poprzedniego przepisujemy do rubryki 36 bieżącego pita. Jeżeli w bieżącym roku będziemy dalej na stracie i znowu pozostaną nam koszty do rozliczenia na następny rok (rubryka 38) to analogicznie postępujemy w następnym roku kalendarzowym. Stratę z rubryki 38 przepisujemy do formularzy PIT-38 za kolejne lata aż do momentu, kiedy zostanie ona całkowicie rozliczona, czyli kiedy przychody ze sprzedaży kryptowalut przewyższą koszty zakupu walut cyfrowych.

Ważne

Musimy pamiętać, że kupując kryptowaluty w danym roku, nawet jeżeli byśmy ich nie sprzedawali to musimy wpisać ich koszt zakupu do PIT-38 w rubrykę 35 i w kolejnych latach przepisywać ten koszt do kolejnego pita, aż do momentu całkowitego rozliczenia kosztów z zakupu kryptowalut.

Przy rozliczaniu się z kryptowalut nie możemy skorzystać z żadnych ulg podatkowych, nie mają też zastosowania przepisy o kwocie wolnej od podatku. Każdy nawet najmniejszy dochód podlega opodatkowaniu w wysokości 19 %.

Przychody z kryptowalut to nie tylko zamiana kryptowaluty na walutę fiat. Przychody powstają również kiedy zamieniamy waluty cyfrowe na inne dobra, np. kupujemy usługę czy produkt płacąc w kryptowalutach albo korzystamy z kart płatniczych, na których zdeponowane mamy kryptowaluty. Z takich transakcji też musimy się rozliczyć przed urzędem skarbowym.

837 komentarzy do “Jak rozliczyć podatek od kryptowalut”

 1. BARDZO proszę o pomoc

  Mam dostać wypłatę za pracę w Crypto (była to firma robiąca NFT), wypłata będzie w Crypto na daną sumę w USD.
  Jak powinnam się z tego rozliczyć? Kompletnie nie wiem co mogę zrobić w tej sytuacji, nie mam też własnej działalności.
  Wiem, że w jednej rubryce ma być dochód a w drugiej tyle ile włożyliśmy na zakup crypto. Tylko w moim przypadku ja je dostanę w zamian za zrobienie pracy.

  Bardzo proszę o pomoc

  Odpowiedz
  • Bez dobrego doradcy podatkowego się nie obejdzie, ale generalnie wygląda to tak, że musisz odprowadzić podatki od zarobków w złotówkach, tak jak byś to robił gdybyś dostał wynagrodzenie w złotówkach, musisz odprowadzić wszystkie składki z tym związane, w zależności ud umowy jaką masz, zasadniczo powinien to za Ciebie zrobić pracodawca. Następnie krypto które dostałeś w przeliczeniu na złotówki będzie Twoim kosztem w pit38. Jak będziesz je sprzedawał to wtedy wpiszesz sobie dochód.

 2. Czy jeśli kupię bitcoin za 150zł to muszę płacić od tego podatek? Jak to wygląda, czy jak kupię raz to więcej nie ściągnie mi z konta pieniędzy dopóki nie zdecyduje się na kolejny zakup?

  Odpowiedz
 3. Dzień dobry, potrzebuję porady dotyczącej rozliczenia podatków od kryptowalut.
  Moja sytuacja wygląda następująco:

  2018 – zakup krypto za 2,5tys (nic nie sprzedawałem)
  2019 i 2020 nie dokonywalem żadnych transakcji
  2021 dokupiłem krypto za 20 tys (nic nie sprzedawałem)

  W 2018 nie było obowiązku rozliczania pitu, stąd moje pytanie czy mogę to uwzględnić poniesiony koszt za 2018 (2,5tys) dopiero w jednym picie 38 za rok 2021? Wtedy w którą rubrykę wpisać którą kwotę? Mogę zsumować koszt z 2021 jako 22,5tys?

  Odpowiedz
  • Powinieneś zrobić korektę pitów za 2019, 2020, 2021 żeby przepisać koszty poniesione w 2018 roku. Rubryka 36.

 4. Dzień dobry mam pytanko, czy ktoś spotkał się z takim czymś że strona krypto i stebelkoiny chcę podatek za usdt co jest sprzeczne z prawem krypto bo nie wymieniam na waluty spotkał się ktoś z czymś takim pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Tak jest to bardzo częsty przypadek, że scamerzy/naciągacze podszywający się pod giełdy/brokerów/kantory żądają zapłaty podatku. Jest to próba wyłudzenia, którą powinno się niezwłocznie zgłosić na policję. Sporo osób opisuje takie historie, sporo też osób dało się na to nadbrać. Nie ma takiej opcji żeby wypłacić skądś pieniądze ktoś żądał od was wpłacenia najpierw jakiś pieniędzy to jest OSZUSTWO.

 5. Hej,

  Co w sytuacji gdy zakupiliśmy krypto za 1000zł i jesteśmy w stanie zgłosić koszt zakup tylko za 900zł? (Nie można uzyskać wyciągu z giełdy lub inny powód) następnie zarobiliśmy na nich 2000 i wyszliśmy do pln?

  Odpowiedz
 6. Witam, znalazłem w internecie artykuł mówiący o tym że żeby handlować kryptowalutami muszę założyć działalność gospodarczą, inaczej zapłacę karę w wysokości 100tyś zł, czy to prawda? Czy muszę zakładać działalność żeby np. kupić i potem sprzedać BTC w aplikacji revolut? Czy np. dopiero jak dochód przekroczy 1500zł? Czy wcale nie trzeba żadnej działalności zakładać i wystarczy rozliczyć PIT?

  Odpowiedz
  • Handlując na giełdzie akcjami czy kryptowalutami, nie potrzeba zakładać działalności gospodarczej. Rozliczasz się normalnie jako osoba fizyczna poprzez PIT-38.

 7. Mam nadzieje, że nie dubluję pytania, ale trochę dużo tych komentarzy. W artykule fajnie opisujesz to jak rozliczyć koszt zakupu kryptowalut za FIAT oraz to, że musimy pamiętać o udokumentowaniu zakupu z giełdy czy też kantoru – to jest jasne. Co w przypadku gdy, po pierwsze trzymamy dość długo jakąś kryptowalutę, której 1 szt. kupiliśmy za 1000 PLN. Poprawnie ją rozliczamy jako koszt w danym roku i kolejnych. W międzyczasie kurs tej kryptowaluty rośnie x5 a mi jej przybyło, poprzez różne ruchy na giełdzie typu staking czy trading, drugi tyle. Czyli mam teraz 2 szt. i chce ile wypłacić do FIAT. Muszę jakoś na siłę udowadniać uzyskanie tej dodatkowej sztuki, czy wystarczy, że zapłacę od niej 19%?

  Odpowiedz
  • Wystarczy, że zapłacisz od niej 19 % podatku. W jakieś wyjątkowej sytuacji przy kontroli skarbowej urzędnik mógłby dociekać jak to się stało, że masz więcej niż kupowałeś, ale zasadniczo płacisz większy podatek, bo od większej ilości sprzedawanych kryptowalut, więc nie powinno być z tego powodu jakiś większych problemów.

 8. Dzień dobry, mam pytanie. Chciałbym przesłać pieniądze z Binance na konto walutowe (dolarowe) w banku Millennium. Chodzi o dużą kwotę, ok 500 000 $. Czy mogę zrobić legalnie tak duży przelew i po prostu rozliczyć podatek w przyszłym roku? Pracownik banku(nie specjalizujący się w kryptowalutach, po prostu przypadkowy pracownik z oddziału) powiedział mi, że bank najprawdopodobniej zablokuje konto i powiadomi prokuraturę.
  Czy jest jakaś możliwość bezproblemowego przesłania dużych kwot do Polski. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Radek

  Odpowiedz
  • Najlepiej zrobić to przez polski kantor, tutaj masz zestawienie kantorów:
   https://gieldykryptowalut.pl/#kantor_kryptowalut

   Zamieniasz dolary z Binance na jakiś stablecoin który obsługuje kantor. Następnie wypłacasz z Binance załóżmy USDT na swój portfel, np. MetaMask (nie bezpośrednio do kantoru).
   https://kryptowaluty.info.pl/recenzja-portfela-przegladarkowego-metamask/
   Nie przelewasz wszystkiego naraz tylko częściowo.
   Później zakładasz sobie konto na polskim kantorze, musisz się zweryfikować. Jak przejdziesz weryfikację to zaczynasz wymieniać USDT na złotówki w kantorze. Rób to też na raty max. 50k zł na jedną transakcję, jak dostaniesz pieniądze na konto, to robisz kolejną transakcję. Drukujesz sobie potwierdzenie transakcji i możesz spokojnie rozliczyć podatek w przyszłym roku. W takim wypadku bank nie powinien robić problemów. Jak chcesz mieć dolary na koncie to możesz złotówki wymienić na dolary poprzez jakiś internetowy kantor. Te wszystkie operacje będą trochę kosztowały opłat po drodze, ale nie będziesz musiał wykonywać przelewów zagranicznych, które też trochę kosztują i są bardziej problematyczne.

 9. Mam pytanie pracuje od czerwca tego roku w Niemczech. W tym roku będę mieszkał i pracował tu dokładnie 163 dni czyli nie będzie to pół roku a kupiłem za 3500 euro BTC teraz pytanie czy mam obowiązek zgłaszania pit-38 czy mam rozliczać się w niemczech

  Odpowiedz
  • Rozliczasz się ta gdzie masz swoją rezydencję podatkową, w Twoim przypadku będzie to prawdopodobnie Polska.

 10. Najpierw dokonuje zamiany PLN na EUR na koncie bankowym. Następnie kupuje kryptowaluty na giełdzie za euro.

  Czy w podczas rozliczania PIT wpisanie kwoty w PLN?

  Odpowiedz
  • Tak rozliczając się z krypto wpisujesz kwoty w pln ale nie te z zamiany na euro tylko z przeliczenia euro na pln po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcję.

 11. Mam pytanie odnośnie rozliczenia podatku z otrzymanego wynagrodzenia w BTC lub USDT.
  W ramach umowy pośrednictwa mam otrzymać wynagrodzenie w kryptowalucie. Czy w takim przypadku wystarczy zapłacić podatek 19% po wymianie na złotówki? Kiedy taki podatek trzeba zapłacić? Do końca kwietnia następnego roku? Jak oblicza się wysokość tego podatku?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • zasadniczo powinieneś rozliczyć się dwa raz. Raz jak otrzymasz wynagrodzenie w krypto powinieneś zapłacić wszystkie odpowiednie podatki związane z tym wynagrodzeniem w zależności od tego jaka to jest umowa, w przeliczeniu na złotówki. W tym momencie pojawi Ci się koszt do pita 38, a kolejny raz rozliczysz się jak zamienisz krypto na fiaty. Wtedy pojawi Ci się przychód i w zależności od tego czy przychód będzie większy od kosztu to będziesz musiał jeszcze coś dopłacić albo nie. To tak w dużym skrócie, ale jak chcesz mieć wszystko na legalu to polecam udać się do dobrego doradcy podatkowego, bo w Polsce zarabianie czy rozliczanie się w krypto jest mocno problemowe, a jak chcesz żeby wszystko było dobrze, to musisz na to poświecić trochę czasu i pieniędzy, a i tak nie będziesz miał pewności czy zrobiłeś wszystko dobrze. Takie niestety mamy przepisy skomplikowane w tym temacie.
   Najbezpieczniej jest otrzymywać wynagrodzenie w złotówkach i samemu kupować sobie kryptowaluty za nie.

 12. Cześć, bardzo fajny artykuł. Mam jedno pytanie. W 2017-2018 kupiłem krypto za około 9000 zł, wyciągnąłem z tego 1000 zł więc strata jakieś 8000 zł. Rozliczałem pit na starej zasadzie w którym wykazałem stratę. Potem odpuściłem sobie krypto i nie słyszałem nawet o tej zmianie z 2019 więc też nie składałem pitów z przepisaniem straty na kolejny rok. W tym roku zacząłem znowu inwestować, ale już z zyskiem. Pytanie czy te 8000 zł które kiedyś straciłem mogę sobie jakoś wliczyć w koszty za ten rok, np. składając zaległe deklaracje za 2019, 2020, 2021 z przepisaniem tej straty?

  Odpowiedz
 13. Czyli muszę poszukać, jaki w dniu poprzedzającym przelew był kurs euro, po wyliczać ile to PLN, pododawać że sobą i tylko wpisuję wynik w rubryki 35 i 38?

  Odpowiedz
 14. Jeśli przelałam kilka razy z konta Euro (Bank mi przewalutował) na coinbase. Czyli za każdym przelewem dostawałam euro o wartości w PLN zależnej od kursu który funkcjonował w danym dniu. Za te euro kupowałam btc. (Przypuśćmy, przelałam z konta 1030pln, za nie dostałam po przewalutowaniu 210 euro i za te euro kupiłam btc. Następnie z tych 210 btc wysłałam do portfela znajomego 200btc. W kolejnym miesiącu przelałam 2060pln za które dostałam 410 Euro, za nie zostały kupione btc 410, z tych btc 400 zostało znowu wysłanych do portfela.
  1. Koszty to będzie zsumowana kwota PLN wysłana do coinbase?
  2. Wysłane btc mam zsumować i wpisać w przychód? Tylko jak mam go wyliczyć. Po kursie z tego dnia co zostały kupione? Np. Za pierwszym razem kurs euro był przypuśćmy po 4.50 to wyliczam 4.50 × 200. A jak w kolejnym miesiącu kurs skoczył i był po 5.00 to będzie 5.00 × 400? I tak samo analogicznie jeśli będą jakieś inne wysyłki?

  Odpowiedz
  • 1. Koszty to będą zakupy za euro, przykładowo zakup za 210 euro to będzie koszt w przeliczeniu na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedniego i to raczej będzie inna kwota niż przelewy złotówek do Coinbase.
   2. Wysłanie BTC nie generuje przychodu, tylko jego zamiana na fiaty.

 15. Otrzymałem przelew w dolarach z binance na moje konto millennium, który również jest w dolarach

  w jakiej walucie mam zadeklarować w pit 38? w dolarach czy złotówkach?

  Odpowiedz
  • PIT 38 składasz w złotówkach, więc musisz przeliczyć dolary na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcję.

 16. 1. Czy do rozliczenia kosztów uzyskania przychodu z kupna kryptowalut, mogą posłużyć wyciągi z konta bankowego, jeśli kupowałem bezpośrednio USDT za pomocą karty płatniczej ? Czy muszę mieć jakiś wyciąg z giełdy ?
  2. I jeśli kupowałem za pomocą karty, bezpośrednio za USD, to czy do obliczenia kosztu, biorę kurs NBP z dnia poprzedzającego kupno kryptowaluty ?

  Odpowiedz
  • 1. Jeżeli na wyciągu z konta bankowego będzie napisane że za tyle USD kupił tyle USDT to tak, jeżeli nie to musisz mieć wyciąg z giełdy gdzie to będzie napisane.
   2. Tak bierzesz średni kurs USD z dnia poprzedniego.

 17. Witam, mam pytanie zakupiłem w 2020 np. 10 różnych krypto za 10.000 i sprzedałem za 1000 PLN miedzy czasie jedną z nich, po czym za tę kwotę nazajutrz dokupiłem kolejne krypto. Czyli w sumie Kosztów jest 11.000 a Przychód tylko 1000. Więc nie ma to znaczenie czy ta jedna transakcja była na wielkim zysku czy stracie tak? Bo dopóki Przychód nie przekroczy kosztów nie trzeba płacić podatku dochodowego 19%. Bo wszystkie transakcje do PLN się sumuje te zyskowne i te stratne jak rozumiem? Ale korektę muszę złożyć za rok 2020, bo w ogóle tego nie uwzględniłem w PIT. Z tym, że nie mam żadnego zaległego podatku do zapłacenia – nawet jeśli wyszedłem do PLNa? (a nadal teraz wszystko trzymam w krypto) Bo żadnego dochodu wtedy teoretycznie nie miałem z tej transakcji?

  Odpowiedz
 18. Cześć. Dostałem krypto za quizy (Revolut oraz Coinbase). Wymieniłem je na FIAT. Czy muszę się z tego rozliczać?

  Jeśli tak, to czy:

  (1) Muszę odliczyć 19% od otrzymanej kwoty za sprzedaż krypto czy też muszę wliczać w to koszty prowizji (0,99$), które zabierał Coinbase za każdą sprzedaż.
  (2) Mogę zliczyć wszystkie kwoty otrzymane za sprzedaż krypto w jedną całość (ok. 130-145 zł) i odliczyć od tego podatek 19%. Kosztów żadnych nie poniosłem.
  (3) Dokonałem zakupu krypto aby móc dostać darmowe BTC (na Coinbase). Czy muszę się z tego też rozliczyć jako dochód?

  Pytam bo czytałem wiele wersji rozliczania podatku za krypto z quizów, a nie chciałbym się obudzić z ręką w nocniku w maju 2023 😅😄

  Odpowiedz
  • 1. Odliczasz 19% od otrzymanej kwoty ze sprzedaży krypto.
   2. Zliczasz wszystkie kwoty i od sumy podatek 19 %
   3. Zakup krypto traktujesz to jako koszt.

 19. A jakbym nie chcial sie tlumaczyc i udowadniac kosztów tylko zaplacil pełny podatek od tego co wyplacilem, ciekawe czy tak sie da bo nie moge nigdzie znaleźć. Czyli place 19% od kwoty którą wyplacilem na konto bankowe?

  Odpowiedz
 20. A co z krypto, które otrzymałem w tym roku za zrobienie quizu? Jak mniemam rozliczyć się będę musiał jak je sprzedam i wtedy koszty uzyskania będą wynosiły 0 a zysk tyle za ile sprzedam?

  Odpowiedz
 21. Siemka dwa pytania:

  1.Jeśli kupimy krypto za 1 tys zł i giełda na starcie za zakup zabierze nam prowizje w formie jakiegoś procenta tej krypto to nasze koszty uzyskania przychodu później to nadal 1tyś czy odliczamy tą prowizje co nam pobrali?

  2. Czy jeśli sprzedajemy krypto z zyskiem i giełda pobiera nam prowizje od sprzedaży tym razem w fiacie to czy powiedzmy te 2 zł tej prowizji doliczamy sobie do kosztów uzyskania przychodu czyli jeśli kupiliśmy za tysiaka to krypto to nasze koszty to ten tysiak i koniec czy 1002 zł bo prowizje wzięli 2 zł?

  Odpowiedz
  • 1. Nasze koszty to 1 tys. zł
   2. Jak sprzedajesz powiedzmy za 2 tys. zł to masz 2 tys. przychodu ale jak giełda sobie odliczy 2 zł kosztów i dostajesz na konto przelew w wysokości 1998 zł to to jest Twój przychód, po odliczeniu kosztu albo wpisujesz przychód 2 tys. a 2 zł doliczasz do kosztów (wychodzi na to samo).

 22. Witam,

  kupilem w grudniu 2017 i w styczniu 2018 krypto ( w 2018 zrobilem kilka transakcji krypto-fiat-krypto) i trzymalem je do 2021. Zakupy z 2017 i 2018 sprzedalem do fiat w 2021 (na pewno ze strata jakies 60%) i kupilem inne krypto. W 2021 kupilem tez nowe krypto z nowych srodkow fiat na ktorych jestem na plusie i nie zmienialem w fiat. Co teraz powinienem zrobic bo nigdy nic nie zglaszalem w PIT?

  Odpowiedz
 23. Witam, widze że wszyscy ślą zapytania to i ja też zapytam.
  Pracowałem w Holandii gdzie wypłate dostawałem na polskie konto w EUR. Zacząłem inwestować w kryptowaluty, przeniosłem się do Polski gdzie dalej zarabiam od pracodawcy z Holandii zdalnie ale mieszkam w Polsce. Czy ja w tej chwili mam się rozliczać z Polskim US jako obywatel Polski? czy z Holandią jako że mój pracodawca płaci mi na Holenderskich warunkach? I jak znaleść dobrego księgowego co zna się na zaawansowanych meandrach kryptowalut i zagranicznych zasadach? Dziękuję.

  Odpowiedz
  • Płacisz podatki tam gdzie masz swoją rezydencję podatkową, a masz ją tam gdzie większość czasu przebywasz (dłużej niż 183 dni w roku podatkowym) i gdzie jest Twoje centrum interesów osobistych.

 24. Witam.
  1. Czy zakup portfela Trezor za ok. 400 zł można potraktować jako koszty? Czyli dodać do sumy kosztów i wpisać w pole nr. 35?
  2. Czy NFT można traktować tak samo jak kryptowaluty? Kupuję NFT za kryptowalutę, potem sprzedaję NFT za kryptowalutę. Więc przejście z fiat jest tylko do krypto i na odwrót – z krypto do fiat. Czy mogę pominąć w rozliczeniu PIT fakt zakupu oraz posiadania NFT?

  Odpowiedz
 25. Cześć,

  Podpowiesz może, czy gdy instrument CFD jest notowany w USD, jednak dokonuję jego zakupu i sprzedaży w PLN, a broker zagraniczny automatycznie dokonuje przewalutowania w momencie dokonania transakcji (za co oczywiście pobiera dodatkową prowizję), to czy w celu rozliczenia podatkowego należy weryfikować ten kurs, po jakim broker dokonał przewalutowania? Na dobrą sprawę ja dokonuję transakcji wyłącznie w polskich złotych pomimo tego, że instrument jest notowany w dolarach.
  Będę wdzięczny za odpowiedź.

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Teoretycznie tak bo praktycznie następuje przewalutowanie ale praktycznie chyba mało kto tak robi.

 26. Jak wygląda kwestia podatku od krypto w takim wypadku:

  Bank za granicą (konto rodzica) -> wymina fiat na krypto na giełdzie P2P -> Binance (wymiana do fiatów) -> Konto bankowe w PL

  Można podciągnąć to pod darowiznę czy należy to rozliczyć zysk – koszty oraz czy w tym przypadku te koszty z punktu widzenia osoby na końcu łańcucha nie wyniosą 0?

  Odpowiedz
 27. Witam. Od 2017 roku zajmowałem się tradingiem, na giełdę w wielu mniejszych wpłatach wpłaciłem około 10000zl.wszystkie te pieniądze straciłem. Nigdy nie wykazywałem i nie rozliczyłem podatku od kryptowalut.Teraz nie mam nawet dostępu do historii transakcji z początkowych lat. Czy powinienem to teraz w jakiś sposób rozliczyc chcąc dalej wpłacać pieniądze ?

  Odpowiedz
  • Jak nie możesz tego udokumentować to ciężko byłoby to teraz rozliczyć.

 28. bardzo fajny artykul!
  Dodalbym jeszcze, ze dostajac wyplate np. z pracy w stablecoin nie ma zadnego zdarzenia podatkowego w zwiazku z czym nie placi sie podatku dopoty, dpoki nie ruszymy naszych stabli

  Odpowiedz
 29. Miałbym jedno pytanie po powrocie do Polski.
  Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź.
  Tradowalem Bitcoin (day trader) na giełdzie od paru lat i rozliczałem się co roku w UK.Teraz po powrocie do Polski i zmianie rezydentury na Polską nadal zamierzam tradowac. Zastanawiam się jak mam wykazać początkowy koszt.
  Na giełdzie posiadam euro i nigdy z giełdy nie wypłacałem pieniędzy tylko dalej inwestowalem. Na giełdzie zmieniłem adres z UK na Polski. Pieniądze które tam są wpłaciłem w poprzednich latach kiedy mieszkałem jeszcze w UK.
  Przez to nie mógłbym pokazać US przelanie pieniędzy na giełdę i zakup crypto.

  Odpowiedz
  • Pierwszy zakup krypto za fiaty albo sprzedaż krypto do fiatów w nowej jurysdykcji wykazujesz w picie.

 30. Możecie opisać jak rozliczać coiny pozyskane ze stakingu? Czy podlegają tylko 19% podatkowi po zamianie na fiat, czy jeszcze są komplikacje z darowizna? Pod katem US trzeba posiadać logi/ zapisy z każdego etapu uzyskania tego ułamka waluty (po każdej iteracji/przyznaniu)? Czy wystarcza sumaryczne potwierdzenia ze sprzedaży/konwersji na fiat?

  Odpowiedz
  • Powinno wystarczyć jak zapłacisz podatek zamieniając krypto na fiaty.

 31. Super wpis !
  Mam tylko takie zasadnicze pytanie bo nie mogłem tego znaleźć w komentarzach:
  Jeśli zasililem w 2021 r 5000 PLN z karty na giełdę Bianance i kupilem za to usdt i następnie za to usdt Bitcoina , a następnie sprzedalem w 2022 podobnie i wypłacilem na kartę 1500 PLN, w międzyczasie dokupielm jeszcze za 1000pln to jak to będzie wyglądało podatkowo za 2021 i 2022?

  2021
  Tylko 35 – 5000

  Za 2022
  34 1500
  35 1000
  36 5000
  37 0
  38 4500

  I teraz pytanie czy dobrze liczę a przede wszystkim czy jakoś muszę gdzieś uwzględniac fakt że za te 5000pln to nie wyszła równowartość w usdt ze względu na prowizje itd.. czy liczy się tylko ile wyszło z mojej karty bankomatowej i ile na nią wrócilo ? Pytam bo ludzie biorą jakieś kursy z NBP i nie wiem do czego to szczerze mówiąc ?!
  Dziękuję

  Odpowiedz
  • Dobrze liczysz. Ważne ile wyszło z Twojej karty i ile wróciło. W tym już masz uwzględnione opłaty.

  • Super, dziękuje !
   1. A czy fakt, że po zakupie usdt mam równowartość 4900 a nie 5000 PLN mogę potraktować jako koszty w PIT czy nie za bardzo ?
   2. Co w przypadku jesli sprzeadje BTC do USTD za cale 5000PLN ale tylko 1526PLN wraca na kartę a pozstała część zostaje w USTD – rozumiem, że wtedy rozpatruje tylko to 1526PLN jakby zapominając wogóle o tej pozostałej części ?
   Później jeśli bym za tą pozostałość (3474 w kursie USDT) kupił znów BTC to nie rozliczam już tego jako koszt, gdyż jest to transakcja USDT-BTC a nie Fiat-BTC ?

  • Jak kupowałeś za 5000 zł to to jest Twoim kosztem. To że później masz mniej to już kwestia spredu i opłat.
   2. Tak, wszystko się zgadza.

  • Bitcoiny zakupione w 2018 r. Sprzedane w 2021, poza wyciągami bankowymi nie mam innych dowodów zakupu, ponadto nigdy nie wpisywałem ich zakupów do pitów nie wiedząc, że jest taki obowiązek (chociaż to raczej moje prawo było przynajmniej wtedy). Czy jeżeli rozliczę ich sprzedaż bez kosztów uzyskania przychodu to sprawa jest czysta z punktu widzenia prawa?

  • Raczej tak. Jedyne co Ci grozi jakby się jednak czepiał urząd skarbowy, to złożenie korekty pitów za 2018, 2019, 2020 i zwrot nadpłaconego podatku.

 32. Witam,

  w maju 2021 r. kupiłem dwa razy BTC i Doge za Eur (przeliczane ze złotówek) na Binance odpowiednio za kwoty: 430 zł i 722 zł.

  Nic nie sprzedawałem.

  Zapomniałem to wpisać do deklaracji? Co teraz zrobić? Korekta deklaracji PIT-38, a jesli tak, które pozycje powinienem wypełnić?

  Z góry dzięki.

  Odpowiedz
 33. Witam. Jestem marynarzem i nigdy nie składałem żadnego pitu, ponieważ firma w której pracuje jest zarejestrowana w UE i nie mam podatków do zapłacenia. Zarabiam w dolarach i chciałem się dowiedzieć czy będę musiał rozliczać się w takiej sytuacji:
  Dostaję wypłatę w $ z firmy na moje konto bankowe w PL. Nie chcę trzymać pieniędzy w banku, wolę te $ trzymać na portfelu kryptowalutym. Więc przelewam te $ na Binance, kupuje USDT, przelewam na portfel. Z czasem jak chce robić zakupy to wysyłam z portfela na Binance, zamieniam USDT na USD i wysyłam na swoje konto bankowe, żebym mógł płacić za zakupy w sklepie kartą. Więc w skrócie wszystko pozostaje w dolarach, nie mam zysku. Załóżmy że wpłacam na portfel 10k USDT I wypłacam na konto bankowe 10k USD. Czy muszę się z tego jakoś rozliczać?

  Odpowiedz
  • Zależy jak dużo wysyłasz, bo to jest darowizna. Jeżeli w przeliczeniu na złotówki jest to mniej niż 4 902 zł w ciągu 5 lat to nie musisz tego zgłaszać.

 34. Witam proszę o pomoc
  w 2021 roku wpłaciłam na giełdę 5500zł za tą kwotę kupiłam hero jak rosło sprzedawałam ale nie wypłacałam a jak malało znów kupowałam czy powinnam zliczyć te transakcje sprzedaży i kupna na giełdzie i to wykazac w pit-38 czy wystarczy jak wykażę to co mam w zakładce transfery czyli zakup hero za 5500 i wypłata 2508 ??

  Odpowiedz
  • Powinnaś wykazać wszystkie transakcje kupna/sprzedaży krypto-fiat.

 35. Moja sytuacja wygląda następująco (w roku 2021):

  – zamieniłem PLN na EUR w dniu powiedzmy 10 marca
  – wpłaciłem zamienione EUR na giełde krypto powiedzmy 15 marca
  – kupiłem na giełdzie USDT za wpłacone EUR 20 i 25 marca

  Jak rozumiem, powinienem złożyć:
  1. PIT-36 (zamiana PLN na EUR?)
  2. PIT-38 – suma kosztu zakupu USDT w przeliczeniu na PLN po kursie z 19 i 24 marca (czy może po kursie po jakim rzeczywiście kupiłem EUR?)

  Odpowiedz
 36. Dzień dobry,
  W roku 2017,2018 zakupiłem krypto za PLN na bitbay natomiast z braku wiedzy i konkretnych przepisów nie zgłosiłem tego w PIT.
  Do tej pory wszystkie transakcje krypto-krypto bez wychodzenia do PLN.
  Czy wystarczy złożyć za 2021 rok tylko PIT-38 następująco?:
  Poz.34: 0
  Poz.35: 0
  Poz.36: kwota X

  Czy konieczne jest złożenie korekty pit-38 za rok 2017, 2018, 2019, 2020?
  Jeżeli nie korekta to złożenie nowego pit-38 za ubiegłe lata?

  Dziękuję i pozdrawiam.
  Świetne forum.

  Odpowiedz
 37. Dzień dobry,
  mam pytanie odnośnie uwzględnienia w PIT-38 prowizji za transakcje na przykładzie.
  W przypadku przewalutowania PLN->ETH->PLN powstały takie operacje:
  1. Pobranie środków z transakcji z rachunku -2000 PLN
  2. Pobranie prowizji za transakcję -0,001 ETH
  3. Otrzymanie środków z transakcji na rachunek 1700 PLN
  4. Pobranie prowizji za transakcję -7 PLN

  A) Zaliczam prowizję pobraną w PLN w koszty?
  34(Przychody) = 1700zł
  35(Koszty uzyskania) = 2007zł
  38(Koszty uzyskania…nie potrącone w roku podatkowym) = 307zł
  B) Pomijam w kosztach prowizję pobraną w ETH?

  Odpowiedz
  • Być może znaczenie ma saldo po operacji, więc uzupełniam:
   1. 0zł
   2. 0,21118 ETH
   3. 1700zł
   4. 1693zł

  • 1. Masz już prowizję w cenie, czyli w koszty wpisujesz 2000 zł pozycja 35
   3. Jw. wpisujesz przychody 1693 zł pozycja 34
   Edycja 15:50 02.05.2022

  • Mam prowizję w cenie? Przecież kolejna operacja to pobranie prowizji -7zł po którym saldo zmienia się z 1700zł na 1693zł… jesteś pewien/pewna że w tym przypadku prowizja nie jest kosztem skoro chyba pomniejsza mój przychód?

  • Tak powinno być przychody 1693. Wtedy 7 zł jest już w cenie.
   Ta wersja też jest ok:
   34(Przychody) = 1700zł
   35(Koszty uzyskania) = 2007zł
   Wychodzi na to samo.

 38. Cześć, niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji co do mojego przypadku.
  W kwietniu i maju 2021 kupiłem kryptowaluty na Binance za około 7000zł. W październiku gdy wartość kryptowalut wróciła do „normy” wymieniłem większość na euro. Od tamtej pory trzymam to euro w portfelu binance.
  I teraz pytanie czy to ta wymiana liczy się jako przychód – nie wypłaciłem tego na konto bankowe tylko ciągle wisi to w binance.

  Jeśli tak to powinienem dzisiaj rozliczyć się z kosztem 7000zł i przychodem powiedzmy 6500zł tak?(trochę straciłem na tej zabawie)

  Boję się, że rozliczę się tak, po czym za miesiąc wypłacę sobie to euro na konto i za rok się do mnie urząd doczepi.

  Odpowiedz
  • Przelewy są obojętne podatkowo. Rozliczać tylko operacje krypto-fiaty.
   Jeśli tak to powinienem dzisiaj rozliczyć się z kosztem 7000zł i przychodem powiedzmy 6500zł tak?
   Tak będziesz miał koszty do przeniesienia na kolejny rok.
   Jak się rozliczysz to US nie będzie się miał do czego przyczepić.

 39. Dzień dobry.
  Proszę pilnie o odpowiedź.
  Kupowałem krypto pierwszy raz w za 3 tyś zł 2017 roku ale nie sprzedawalem ich nigdy do FIAT. Robiłem zakupy również w 2021. Nigdy nie sprzedawałem.
  Mam historie transakcji kupna za pln w 2017 roku.
  Czy mogę ten 2017 rok w jednym PiT 38 za 2021 rok wrzucić w koszty?
  Czy jednak będę musiał za całe 3 tyś zł zapłacić podatek bo minęło za dużo czasu?
  Gdzieś czytałem że za 2017 rok będzie już potrzebny PIT 36. Dodam że pracuje na umowe zlecenie ciągle tak jak wtedy.
  Dziękuję.

  Odpowiedz
  • Nie musisz składać pita za 2017 r. ale jak chcesz te zakupy kiedyś uwzględnić to musisz złożyć pit-38 za 2019 r. i tam to wpisać, następnie złożyć pit-38 za 2020 r. i za 2021 r. i przepisać te koszty.

  • Niestety jednak okazało się, że w 2017 roku dokonałem sprzedaży do złotówki crypto o wartości 1000 zł po czym później za to kupilem BTC. Dostałem to krypto od kolegi za gotówke. Nie ogarniałem wtedy thetera i jak to prawnie podatkowo wygląda.
   Czy w tej sytuacji mam tak samo wypełnić PIT 38 za 2019, za 2020 i 2021 i w polu przychód wpisać 1000 zł i wykazac czynny żal za każdy PIT?
   Czy przychód tj. te 1000 zł muszę już przepisywać do dalszych PIT ów tj. 2020 2021?
   Dziękuję

  • Zależy kiedy kupiłeś BTC, bo jak w 2017 r. to nie masz do zapłacenia podatku za 2017 r.

  • No tak w 2017 roku za sprzedane DASH do PLN kupiłem za PLN BTC dzień później.
   Tak więc przy sprzedaży powstał obowiązek podatkowy czyli powinienem wykazywać przychód w PIT 38 za 2019 2020 2021?

  • No to skoro sprzedałeś w 2017 r. to masz zaległy podatek do zapłacenia, bo zakup BTC mogłeś wrzucić w koszty dopiero w picie za 2019 r.

  • Na PIT 36 za 2017 rok też przecież mogę wykazać koszta uzyskania przychodu tj. 4100 zł zakup i mam sprzedaż za 1000 zl i strata wynosi 3100 zł więc nie zapłacę podatku bo nie było zysku. Czy tą stratę 3100 tj koszt zł mogę przepisać na późniejsze PIT 38 jako nierozliczony koszt?
   Mam już mętlik w głowie za chwilę mija termin 2 maja na rozliczenie a wszystko skomplikowało się przez tą sprzedaż za 1000 zł DASHA ;/

 40. Witam
  Pod koniec 2020 roku wpłaciłem na konto giełdowe Bitbay 11 000 zł. Wiekszość z tej kwoty straciłem, ale nie rozliczałem tego. W 2021 roku z tej kwoty co mi została na koncie giełdowy zarobiłem dużo wiecej niż wpłaciłem w roku 2020, przy tym robiąc kilkaset jak nie kilka-tysięcy transakcji w ciągu roku. Wymieniając co chwile zł na różne inne kryptowaluty i oczywiście powracając na zł. Na Koncie giełdowym mam 60000 zł, ale w 2021 roku wypłaciłem tylko 1500 zł z giełdy na swoje konto bankowe. Rozumiem że tylko kwota wypłacona na swoje konto bankowe liczy się opodatkowaniu? A jeżeli w 2020 roku wkład był znacznie większy to podatek wynosi 0 zł?
  Podsumowując powinienem uzupełnić to tak: (?)
  34. 1500
  35. 0
  36. 11000
  37. 0
  38. 9500

  Odpowiedz
  • Nie, nie tak. Wpłaty i wypłaty nie mają znaczenia podatkowego. Liczą się tylko transakcje krypto-fiat. Powinieneś złożyć zaległy pit-38 za 2020 r. i w nim zawrzeć wszystkie transakcje oraz pit-38 za 2021 r. i w nim także zsumować wszystkie zakupy za fiaty i sprzedaże do fiat.

  • jeśli nie chcesz wypłacać fiatów to zamieniaj krypto na stablecoiny – a potem za stablecoiny kupuj krypto. Zamiast BTC-PLN-BTC lepiej robić BTC-USDT-BTC wtedy nic nie trzeba wykazywać, a tak trzeba wykazać każdą transakcję z fiatem (PLN) zakup krypto jako koszt a sprzedaż jako przychód

 41. Dzień dobry proszę o pomoc,
  w roku podatkowym 2021 kupiłam różne kryptowaluty w sumie za kwotę 52 114,38 sprzedając dwie z nich z zyskiem wyszłam do PLN w kwocie 10 925,71. Reszta zainwestowanych pieniędzy jest dalej w krypto. Czy moje rozliczenie będzie wyglądało w następujący sposób??
  34. 10 925,71
  35. 52 114,38
  36. 0
  37. 0
  38. 41 188,67

  Odpowiedz
 42. ETH kupione w 2020 za kwotę powiedzmy 3000 – nie zlozylem pit38 za 2020 bo brak wiedzy był. Sprzedaż z dużym zyskiem w 2021 za kwote powiedzmy 20 000 ok października. Uzyskane ze sprzedaży pieniądzie po pewnym czasie zainwestowane w ETH, XRP i XLN – w sumie bez znaczenia w co ale powiedzmy 15000 wydane na kryptowaluty ok grudnia 2021.
  1). Czy przed zrobieniem pit38 na 2021 muszę złożyć korektę pit38 za 2020 z czynnym żalem od razu (wtedy był tylko zakup)?
  2) Jeśli zrobię jak w punkcie 1) to czy mogę te 3000 odliczyć jako koszt nabycia w pit38 za 2021?
  3) Czy nabycie innych kryptowalut w roku 2021 mogę zaliczyć jako koszt nabycia dla sprzedanych w 2021 roku ETH. Nabycie było po sprzedaży

  Dziekuję za odpowiedzi

  Odpowiedz
  • 1. Tak, czynny żal nic nie wnosi, bo nie masz zaległych podatków do zapłacenia.
   2. tak
   3. tak

 43. Dzień dobry
  Mam prośbę o pomoc w rozliczeniu PIT-38 z transakcji na kryptowalutach za rok 2021. W jakie sytuacji należy załączać do rozliczenia rocznego PIT-ZG w przypadku transakcji na Zonda (Estonia) i Coinbase (Irlandia). Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
 44. Mam prośbę o informację jakie są zasady załączania PIT-ZG do PIT-38 z rozliczeniem transakcji na kryptowalutach z Zonda i Coinbase ? Bardzo ciężko cokolwiek się dowiedzieć w internecie.

  Odpowiedz
 45. Witam,
  Nie mieszkam w UE, ale moje konto na crypto bylo rejestrowane na polski adres, bo tu gdzie mieszkam jest zblokowane. Płacę podatki w kraju zamieszkania i nie mam żadnych dochodów w Polsce. Dodam też, że nie mam też narazie dochodów z krypto. PIT-38 miał być tylko deklaracją zakupu.
  Pytanie czy wogóle muszę deklarowac zakup nie mieszkając w Polsce? Martwi mnie tylko, że adres na giełdzie jest polski, więc giełda może przesłać dane do US.
  PS. Na e-pit nie udało mi się wypełniać pitu, bo nie ma jak wpisać adresu lokalnego urzędu podatkowego (mozna tylko wybrac z listy polskich urzędów). Jak zostawiam puste pole, nie mozna przejść dalej. Przez profil zaufany wogóle niemogę się zalogować, nie otwiera strony.

  Odpowiedz
  • Powinieneś złożyć deklarację z kryptowalut tam gdzie rozliczasz swoje podatki.

 46. Dzień dobry
  Prosze o informacje:
  W 2017r. było kilka transakcji kupno-sprzedaż krypto, dochód ok.300pln.
  W 2018r. bylo 9 transakcji kupna, 1 sprzedaż, dochód minus 1600pln.
  W 2019r. bylo 1 kupno, 1 sprzedaż, dochód minus 100pln.
  W 2020r nie bylo żadnych transakcji
  W 2021r. bylo 19 transakcji kupna i 21 sprzedazy, dochód minus 200pln
  Dodam ze wszystkie transakcje były realizowane do FIATow.
  Na wszystkie wplaty na gielde Bitbay mam potwierdzenie. Jedna wpłatę w 2018r. na ok. 1000pln zrobil mi kolega ze swojego banku bezpośrednio na konto na Bitbay (kupiłem za to krypto i do tej pory je mam bez żadnych transakcji).
  Czy taka wpłatę mogę wrzucić w koszty (czy to legalne taki wplyw?)
  2019, 2020, 2021 wiem ze mam złożyć PIT-38, jak rozliczyc rok 2017 i 2018 wiem ze musze zlozyc korekte PIT-36. Nigdy sie sam nie rozliczałem.
  Z góry dziękuje za pomoc

  Odpowiedz
  • Za rok 2017 i 2018 operacje na kryptowalutach wykazujesz w PIT-36 w poz. 74 i 75 – w rubryce prawa autorskie i inne prawa majątkowe

   „Jedna wpłatę w 2018r. na ok. 1000pln zrobil mi kolega ze swojego banku bezpośrednio na konto na Bitbay (kupiłem za to krypto i do tej pory je mam bez żadnych transakcji).
   Czy taka wpłatę mogę wrzucić w koszty (czy to legalne taki wplyw?)”

   Taka wpłata to darowizna ale jest mniejsza od 4 902 zł. Jest to legalne i nie trzeba zgłaszać do US. Nie możesz jej wrzucić w koszty, bo wpłaty są obojętne podatkowo, liczą się transakcje krypto-fiat. Jeżeli za to kupiłeś krypto to możesz to wrzucić w koszty.

  • Tak trzeba dołączyć czynny żal, zapłacić zaległy podatek z odsetkami i liczyć na to że US nie dowali jeszcze jakiejś ekstra kary (po to ten czynny żal).
   PS
   Przedawnienie zobowiązania podatkowego następuje po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Podatek za 2017 r. płacimy w 2018 r. W styczniu 2024 będzie przedawnienie zobowiązania podatkowego z 2017 r.

 47. Mam takie pytanie, bo kupiłem kryptowaluty za np. 1000zł, na giełdę wpłynęło np. 900 zł po potrąceniach prowizji i na giełdzie kwota jest w USD. Którą kwotę mam wpisać w PIT, kwotę w zł z konta bankowego czy kwotę jaka wpłynęła na giełdę w USD ( jeśli to co wpłynęło rzeczywiście na giełdę to po jakim kursie przeliczyć na zł)?

  Odpowiedz
  • Jeżeli wpłacałeś na giełdę złotówki a dostałeś dolary to to jest transakcja fiat-fiat i nie rozliczasz jej w pit-38 tylko w pit-36 (przychody z innych źródeł). Dopiero transakcje fiat-krypto rozliczasz w pit-38. Jeżeli np. kupisz kryptowaluty za dolary, wtedy dolary przeliczasz na złotówki po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego transakcji.
   W pit 36 kosztem byłoby 1000 zł a przychodem dolary zamienione na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcję fiat-krypto.
   Natomiast w pit 38 kosztem byłyby dolary zamienione na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcję fiat-krypto.

 48. Witam, jeśli we fiat mam 1.20 euro a reszte ciągle trzymam w stable coin BUSD, dokonując paru tranzakcji w stable coinach, musze się rozliczać?
  Dziękuję za odp 🙂

  Odpowiedz
  • Rozliczasz się tylko z transakcji krypto-fiat. Transakcje krypto-krypto są obojętne podatkowo.

 49. Dobry wieczór,
  mam pytanie: czy transakcje kryptowalutami, np. BTC do USD (które dodam od razu po zakończeniu transakcji przewalutowują się na złotówki) mogę zsumować z transakcjami np na złocie do dolara ?

  Odpowiedz
  • W takim razie gdzie mam wpisać dochód z transakcji na złocie, ropie czy dolarze do euro itp. ? Który to PIT?

  • Jeżeli to CFD i nie jest ujęte w pit-8C to rozliczasz to w pit-38 sekcja C inne przychody.

 50. Witam serdecznie,
  czy mogę rozliczyć kryptowaluty, po samych wpłatach na giełde, i wypłatach na konto bankowe? W 2021 miałem:

  Wpłaty na giełde: 10100 pln (3 przelewy)
  Wypłaty na konto: 9839,83 pln (2 przelewy)
  Prowizje Bitbay: 291,2 pln
  Jestem 31,03zł do tyłu. Przy ostatniej wypłacie nie miałem żadnych krypto ani pieniędzy na giełdzie.

  Pit 38 już jakoś inaczej wygląda.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 51. Witam
  W 2020 kupione krypto za 32000 (zgłoszone w pit-38), w 2021 sprzedaż za 60000 i ponowny zakup za 50000. Czy rozliczenie powinno wyglądać następująco?
  34: 60000
  35: 50000
  36: 32000
  37: 0
  38: 22000
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 52. Witam, chce rozliczyć podatek od krypto. a było to tak:
  1. w sumie w 2021 wpłaciłem 25000 zł (rozpoczecie inwestowania)
  2. obracałem kryptowalutami na linii krypto-PLN
  3. wypłaciłem 3100 zł na konto – reszta pienieedzy nadal pozostała w obrocie giełdowym
  4. Na koniec roku zostałem z kilkoma krypto na kwote ok 18000

  Postanowiłem swój dochód obliczyc wstawiając do Excela wszystkie operacje oparte na złotówkach i wyszło mi ok -16000 straty.

  Pytania:
  1. czy dobrze to licze sumiując wszystkie dodatnie i ujemne transakcje w PLN (wiem że prowizje przy sprzedaży krypto są w nich ale to powiększa mój koszt którego nie ujmuję więć US nie ma sie do czego przyczepić)
  2. Czy musze wziać pod uwagę że zostałem z krypto na kolejny rok i o ich wartośc na dzień 31.12 muszą pomniejszyc tą stratę?
  3. Jeśli ani jedna odpowiedz nie jest dobra to jak mam to poprawnie rozliczyć ?:)

  Odpowiedz
  • Nie uwzględniając operacji pośrednich to:
   koszty 25000
   przychody 3100
   dochód 0,00
   koszty do przeniesienia na następny rok 25000-3100 = 21900

   W Twoim przypadku koszty i przychody będą większe bo robiłeś operacje krypto-fiaty ale koszty do przeniesienia na następny rok powinny wynosić 21900
   Przykładowo gdybyś np. zrobić 5 operacji sprzedaży po 500 i później odkupienia znowu po 500 to masz 2500 zł kosztów więcej i 2500 zł przychodu więcej ale różnica pozostaje ta sama. W tym są już uwzględnione opłaty giełdy. To ile są warte krypto z którymi zostałeś na koniec roku nie ma znaczenia dopóki nie zamienisz ich na złotówki.

   1. źle liczysz bo powinno Ci wyjść 21900 zł straty
   2. Wartość krypto z którymi zostałeś nie ma znaczenia, na następny rok przenosisz tylko stratę 21900
   3. Patrz wytłumaczenie wyżej.

 53. Dzień dobry
  W 2019 kupiłem krypto za 500 zł, ale nie zlożyłem deklaracji. W 2021 sprzedałem wszystko i teraz muszę zapłacić podatek. Czy składam „korektę zeznania” za 2019 i 2020, zaznaczając w PIT 38 pole A7 (jeśli tak to które?) czy powinienem wypełnić nową deklarację za te dwa zaległe lata?

  Odpowiedz
  • Jak nie składałeś deklaracji za 2019 i 2020 to powinieneś je złożyć teraz, jak składałeś to robisz korektę tych deklaracji.

 54. Witam, na revolucie dla potwierdzenia zakupu mam niższa kwote niz fizycznie zaplacilem. Tak jest dla wieku transakcji. Tak samo przy wymianie na pln. Czy podaje to co fizycznie pobralo mi i to co fizycznie dostalem?

  Odpowiedz
  • Ważne jest to co fizycznie zapłaciłeś i to co fizycznie dostałeś. To już uwzględnia opłaty pobrane przez revolut.

 55. Dobry wieczór,
  Jeżeli zainwestowałem w 2021r. 2000zł w krypto, urosło mi to do 2500zł, przeszedłem całą sumą do FIAT’ów i następnie wydałem te wyciągnięte 2500zł ponownie na inne krypto (już nie ruszając ich), to czy rozliczenie powinno wyglądać następująco:

  34. 500
  35. 4500
  36. 0,00
  37. 0,00
  38. 4000 ?

  Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
  • przychody 34 2500,00
   koszty 35 2000+2500=4500,00
   36 0,00
   37 0,00
   38 2000,00

   Jak sprzedałeś za 2500 to przychodu masz 2500 zł a nie 500 zł. Przychód to jest kwota jaką dostajesz w złotówkach po sprzedaży krypto.

  • A czy rozliczenie w Excelu po zsumowaniu wszystkich operacji na plus i minus d właściwy wynik ?

 56. Przeczytałam bardzo dużo waszych komentarzy, ale i tak muszę napisać swój.
  W 2021 po raz pierwszy miałam do czynienia z krypto. Powiedzmy, że przez cały rok zrobiłam około 12 wpłat na Binance po 50-100 euro. jakoś coś ponad 4 tys zł. Zawsze wpłata w euro i wymiana euro na usdt i kupno krypto.
  Z czego transakcji np. btc/usdt , eth/usdt, ada/usdt itp.. było naprawdę bardzo, bardzo dużo. W 2021 zamieniłam to i owo na euro i wybrałam 800 zł w bankomacie (tutaj powstał przychód?).
  Druga sprawa jest taka, że wpłaciłam na blockchain po 100e na btc i przelałam na binance, i 100e na eth i to zostaje na blockchain. Więc 100e, które przelałam w btc też normalnie dodać do kosztów?
  Uważam, że mój koszt to moje 4 tysiące (+100e) a przychód 800 zł ale podatku nie ma. Chodzi mi tylko o pewność, że muszę przeliczyć transakcje gdzie wymieniłam usdt na euro i je wybrałam!!??
  Muszę to ogarnąć do końca tygodnia, ehh..
  z góry dziękuje za odpowiedź =)

  Odpowiedz
  • „wybrałam 800 zł w bankomacie (tutaj powstał przychód?)”
   TAK

   „wpłaciłam na blockchain po 100e na btc i przelałam na binance, i 100e na eth i to zostaje na blockchain. Więc 100e, które przelałam w btc też normalnie dodać do kosztów?”
   100euro na btc i 100euro na eth to daje 200euro kosztów

   „Uważam, że mój koszt to moje 4 tysiące (+100e) a przychód 800 zł ale podatku nie ma.”
   Koszty to 4 tys. zł + 100 euro + 100 euro
   Przychody 800 zł
   Nie ma podatku bo koszty przewyższają przychody.

  • Witam,
   W 2019 i 2020 kupiłem kryptowaluty i nie zgłosiłem tego do US. Istnieje jakaś możliwość złożenia pit-38 za tamte lata, żeby w przyszłości przy realizowaniu zysku nie płacić podatku od całych kwot w krypto?
   Pozdrawiam!

 57. Jak w końcu jest z platformami np. eToro? Czy w PIT mam uwzględniać zsumowane transakcje z całego roku podatkowego – zsumowane prowizje/opłaty? Czy tylko w tym roku kiedy wypłaciłem środki z konta eToro na moje konto bankowe (otrzymałem konkretny dochód i mogę wyliczyć podatek).

  Odpowiedz
  • Sumujesz wszystkie transakcje w roku podatkowym. Przelewy, wpłaty i wypłaty nie mają znacznenia podatkowego.

 58. Witam, mam zestawienie transakcji ZONDA i kilkanaście pozycji określającą wartość Wpłat i Wypłat w tym była jedna sprzedaż w PLN
  Rozumiem, że sumuję wszystko i uzupełniam w PIT 38 odpowiednio przychód( czyli sprzedaż) koszt czyli wartość wszystkich nabytych transakcji.

  Co z pozycjami, które są wyszczególnione w pozycji Wartość nie w PLN a USDT Przeliczam to jakość?

  Odpowiedz
  • Sumujesz tylko operacje krypto-fiaty. Krypto-krypto nie mają znaczenia podatkowego.

 59. Jakie potwierdzenie jest wystarczające dla US? Niestety nie pobrałem w porę potwierdzeń z Binance i nie są już dostępne(pokazuje tylko z ostatnich trzech miesięcy), jedyne co posiadam to potwierdzenia płatności kartą, których odbiorcą jest Binance.
  Dokonałem również zakupu metodą binance P2P blikem, gdzie kupuje się krypto bezpośrednio od innych użytkowników, tu na potwierdzenie mogę mieć screeny z binance oznaczone jako zlecenia na kwotę zakończone powodzeniem oraz potwierdzenia płatności blikiem do tych osób, jednak sam czuję, że są to dowody dosyć łatwe do podważenia.
  Czy takie dowody są wystarczające?

  Odpowiedz
  • Trudno powiedzieć czy to wystarczy. Wszystko zależeć będzie od podejścia US, które może być różne.

 60. Witam,
  kupiłem w 2021 BTC za 1000zł, sprzedałem część BTC( około 75%) za 1056,74zł.
  Następnie kupiłem inna krypto ADA za 226zł.
  Jak to rozliczyć?
  34. 1056,74
  35. 1226.00
  36. 0,00
  37. 0,00
  38. 169,26 ?
  Czy to się zgadza?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 61. Dzień dobry.

  W roku 2021 dokonywałem wyłącznie zakupów kryptowalut poprzez płatność kartą debetową. Chciałbym się upewnić:
  1. czy w poniesionych stratach mogę uwzględnić pełne kwoty widoczne na rachunku bankowym? (np. płaciłem 100 PLN kartą, a w historii transakcji na giełdzie widnieje kwota zakupu coina na wartość 98,1 PLN)
  2. czy bankową prowizję za przewalutowanie (z PLN na USD) wynikającą z zakupu kryptowaluty w obcej walucie również mogę policzyć jako poniesione koszta/straty?

  Z góry bardzo serdecznie dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
  • 1. Tak uwzględniasz wszystkie koszty jakie poniosłeś.

   2. To już jest trochę bardziej problemowe bo zyski i straty na kupnie i sprzedaży walut fiat np. PLN na USD powinieneś rozliczyć w pit-36 (przychody z innych źródeł).

 62. Dzień dobry,
  Czy mam zsumować wszystkie operacje jakie wykonałam, tzn wiele transakcji kupna i sprzedaży ze stratą? Stale obracałam tymi samymi pieniędzmi. Po zsumowaniu wszystkiego wychodzi niebotyczna kwota.

  Odpowiedz
 63. Dzień dobry,
  Widziałam podobne zapytanie od innego użytkownika. Korzystałam z aplikacji Revolut. Mam tam pełno transakcji na ETH, wszystko zostało sprzedane finalnie ze stratą. Po załadowaniu wyciągów wyszła jakaś niebotyczna suma kosztów i dochodów. Rozumiem, że tak to ma wyglądać, bo liczy się suma transakcji?

  Odpowiedz
 64. Posiadam konto walutowe w banku i z tego konta przelewam Euro na giełdę. Czy przy wychodzeniu do PLN będę musiał gdzieś uwzględnić wcześniejszą wymianę PLN -> EUR czy jedynie w rubryce 35 uwzględniam koszt zakupu krypto przeliczony po kursie z dnia poprzedniego z NBP?

  Kupienie Euro taniej i sprzedaż drożej może być potraktowane jako przychód z tytułu wymiany walut, co się dzieje w przypadku kiedy po drodze wydarza się jeszcze krypto?

  Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
  • Powinieneś uwzględnić potencjalny zysk lub stratę na kursie walut (np. EUR) w pit-36 (przychody z innych źródeł).

 65. Witam, mam 2 pytania
  1. Czy do 30 kwietnia rozliczam podatek od krypto za cały 2021 od 1 stycznia do 31 grudnia 2021. Jeśli tak to co mam zrobić gdy wypłaciłem w 2022 roku krypto do fiat, będę to musiał zapłacić do 2023 30 kwietnia tak?

  2. Jeśli kupiłem Krypto za fiaty w 2022roku to czy mogę odliczyć to od dochodu z 2021 roku? np kupiłem krytpo za fiaty 2021 za 500zł a wypłaciłem 1500zł, czyli mam podatku 1000zł ale jeśli wpłaciłem koljne 500zł ale już w 2022 roku to czy mogę je odliczyć od tego 1000zł?

  Odpowiedz
  • 2. Tak 2022 r. rozliczamy w 2023 roku.
   3. Możesz przenieść koszty na następny rok a nie dochody. Za 2021 r. płacisz normalnie podatek od dochodu i nie możesz go sobie przenieść na następny rok ani odejmować od niego koszty z 2022 r.

 66. Witam w roku 2021 zakupiłem btc za 500 zl,736zl oraz 736 euro w jaki sposób rozliczyć się w picie 38. Było sporo transakcji krypto/ krypto ale nic nie przerzucałem do fiata.

  Odpowiedz
  • W polu 35 wpisujesz sumę wszystkich kosztów. (500 zł + 736 zł + 736 euro) Euro musisz zamienić na złotówki po średnim kursie nbp z dnia poprzedzającego transakcję.

 67. Dzień dobry,

  W którym momencie muszę przedstawić do US potwierdzenie zakupu kryptowaluty? Czy US sam wystąpi o takie potwierdzenie?

  Odpowiedz
 68. Dzień dobry,
  czy kupując krypto na giełdzie Zonda (dane rejestrowe wskazują na Estonię) powinienem oprócz PIT-38 wypełnić jeszcze PIT-ZG? Podatku do zapłaty nie mam, w 2021 zrobiłem tylko zakupy za PLN.

  Odpowiedz
 69. W roku (2021) regularne kupno (bez wypłacania) – tutaj sprawa jest jasna i PIT normalnie do złożenia.

  Natomiast jest taki wątek:
  – 2017 rok 2 transakcje: (kupno, potem sprzedaż części),
  – 2019 rok 2 transakcje: sprzedaż oraz kupno.

  Teoretycznie za 2017 / 2019 należałoby dokonać korekty, jednak co w przypadku braku dokumentów/potwierdzeń (np. strona pośrednicząca już nie istnieje, a ma się tylko potwierdzenie kupna bez konkretnych kwot)?
  Ostateczny bilans i tak jest taki, że więcej było zakupów aniżeli sprzedaży/zysków.

  Czy w przypadku braku posiadania dokładnych danych wystarcza czynny żal czy konieczne są jeszcze jakieś kroki?
  Nie mam zbytnio pomysłu jak inaczej dałoby radę taki przypadek rozwiązać

  Odpowiedz
  • W przypadku braku dokumentów to lepiej tego nie wpisywać, bo w przypadku kontroli nie będziesz miał jak tego udowodnić.

  • No w sumie racja, dzięki za odpowiedź.

   A hipotetycznie, gdyby w tych latach bilans był dodatni (zysk) to jak wtedy wygląda sytuacja?
   Składa się czynny żal i płaci ewentualny podatek czy też odlicza się wtedy ten zysk w zeznaniu za 2021 (tzn. pomniejszenie kosztów o te zyski).
   Wskazuje akurat zeznanie za 2021, bo ono byłoby pierwszym zeznaniem i rozliczeniem krypto (akurat same kupno).

 70. Witam. W roku 2021 wpłaciłam pieniądze na binance (350zl ) i kupiłam za to usdt następnym razem kupiłam usdt za 25 euro. Jak powinnam się rozliczyć jeśli nigdzie nie mam potwierdzenia zakupu za euro tylko mam potwierdzenie zakupu usdt za to 350zl. Czy wystarczy jak rozlicze się z tego 350zl ? Bo jeśli miałabym kontrolę nie mogłabym udowodnić zakupu za to 25 euro. Jeszcze jedno pytanie. Jeśli nie zamierzam sprzedawać nigdy tych kryptowalut czy muszę się rozliczać?.
  Jeśli nigdy już nie zakupie kryptowalut to co roku będę musiała składać pit 38? Czy tylko w tym roku? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Jak nie masz potwierdzenia zakupu za 25 euro to faktycznie lepiej tego nie wpisywać.
   Jeżeli już byś nigdy nic nie robiła w przyszłości, to do końca życia albo do zmiany przepisów, musisz składać pit-38 i przepisywać koszty na następne lata.

 71. Hej,
  Bardzo dobry wątek i dużo można wyczytać bez wieksego wysiłku.

  Na potwierdzenie musze sie dopytać.

  Jak kupiłem tokeny za ~10000PLN
  ale fee zabrało 300PLN
  to w (35) podaje 10000+300 = 10300 ?

  2. jeszcze pytanie.
  Jeżeli na PLN z ww. kwoty (10kPLN) wymieniłem na fiaty tylko ~1kPLN w 21r.
  To musze wskazać dochód 9300PLN i z niego rozliczyć 19% ?

  Odpowiedz
  • W polu 35 wpisujesz 10 000 PLN to jest całkowity koszt razem z fee. Chyba że wydałeś w sumie 10 300 PLN gdzie fee zabrało 300.
   Jeżeli kosztów masz 10 000 zł a przychodu tylko 1 000 zł to masz stratę a nie dochód. Wpisujesz to w pit-38 i wychodzi Ci że masz jeszcze 9 000 zł kosztów do rozliczenia w kolejnych latach. Na razie nie musisz płacić podatku, bo nie uzyskałeś jeszcze dochodu.

 72. Dzień dobry, jeszcze raz zadaje pytanie, ponieważ ostatnio niedoprecyzowałem i nadal nie jestem pewien jak to rozliczyć:) W 2021 kupiłem kryptowaluty za kwotę 23400. Handlowałem na kilku giełdach oraz na giełdzie Zonda do złotówki. Wypłaciłem 3874,72Pln, jest to zysk z handlu na giełdzie binance. Krypto przelałem na Zonde i wyszedłem do złotówki, więc powstał obowiązek podatkowy. Jednocześnie zrobiłem kilka małych transakcji na giełdzie zonda(wynikiem tych transakcji nie jest wypłata 3874,72, po prostu handlowałem do złotówki i odkupowałem kryptowaluty taniej – 7 transakcji kupna sprzedaży po ok 500:
  np.
  transakcja 1. Kupno 500 Sprzedaż 700
  transakcja 2. Kupno 500 Sprzedaż 1000
  itd
  zakupy 3500 Sprzedaż 5000 Zysk 1500
  Czy w polu 35 mam wpisać wartość 23400+3500 (7transakcji po 500) i to samo w polu 34 mam wpisać 3874,72 + 5000 (zliczona wartość sprzedaży 7 transakcji)
  Z góry dziękuję, za odpowiedź
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 73. Cześć, użyłem Aplikacji Cryptiony do wyliczenia podatku. Dziwna sprawa w ubieglym roku zainwestowałem niecale 40k pln( zaczelem w styczniu wczesniej nic nigdy nie inwestowałem) z tego wyplacilem ok 8200 pln czyli moje koszty na kolejny rok 2022 to ok 31800pln i niby wszystko sie zgadza tak policzyło ale ale ale….. przychód wyliczyło na 108371,54 zł a koszt uzyskania przychodu 140245,28 zł,Koszty uzyskania przychodu niepotrącone w roku podatkowym
  31873,74 zł skad te liczby???? na dzien 31 grudnia 2021 btc alty i wszystko bylo na spadkach btc byl po 47k wtedy, nie mozliwe żebym mial tyle przychodu… Tyle to moglem miec (przez chwile ) ale w maju jak btc byl po 64k ale sie nie skieszowałem i czesc stopniala, pomocy mam tak wpisac w picie jak policzyl program??? skad tak ogromne liczby 140 i 108k pomocy

  Odpowiedz
  • To pytanie do twórców programu ale odpowiedź może być prosta. Program liczy wszystkie operacje kupna i sprzedaży, zgodnie z tym jak wymaga US, stąd mogły wyjść takie duże kwoty. Chyba że dokonałeś tylko jednej transakcji kupna za 40 tys. zł i jednej transakcji sprzedaży za 8200 zł. Wtedy coś byłoby nie tak w obliczeniach.

  • transakcji bylo 72 dla tego, ze jesli np zlecilem zakup 5eth to zostaly one kupione np w 9 różnych transakcjach po kawałku. Jestem zielony w temacie wiec mam prośbę do kogos znajacego sie na temacie czy to w ogóle możliwe?? czy ten program cos zle liczy skad moze byc 140 k jak wplacilem 40k ??(bo rozumiem, ze to co bylo w krypto ale nie zostalo skieszowane do zł sie nie liczy? dobrze mysle??) wyglada to tak jakby program dodał te jedynki z przodu np 140245,28 zl zamiast 40245,28 zl (koszt uzyskania przychodu czyli moje 40 k +245,28 zł jakis innych kosztów może np prowizji.

  • Nie ma znaczenia jaką kwotę wpłaciłeś. Liczą się zawarte transakcje fiat.

   Wysokość zobowiązań podatkowych nie wylicza się na podstawie kwot wpłaconych i wypłaconych z/na giełdę. Jeżeli wielokrotnie dokonywało się transakcji kupna i sprzedaży, to wartość wielokrotnie większa od wpłaconej kwoty nie powinna dziwić. W przychodzie oraz kosztach uzyskania przychodu sumuje się wszystkie zawarte transakcje fiat.

   https://help.cryptiony.com/baza-wiedzy/dlaczego-na-raporcie-podatkowym-widze-takie-duze-kwoty-w-polach-przychod-oraz-koszty-uzyskania-przychodu/

 74. Witam.

  Mam taką sytuację. W poprzednim roku, dokonałem wpłaty na Revolut na kwotę powiedzmy 10 000pln. Zakupiłem za to BTC. Następnie sprzedałem do fiata i dokonałem kilku innych drobniejszych operacji kupna/sprzedaży. Rozliczając PIT38 w koszty wpisze 10 000 PLN czy muszę sumować każda transakcję kupna a w dochodzie sumować każdą sprzedaż, mimo iż z konta bankowego pobrano 10 000.

  Odpowiedz
  • Przelewy są obojętne podatkowo. Liczą się transakcje. Więc należałoby zsumować każdą sprzedaż i każdy zakup.

 75. Witaj!
  chce wysłać moje krypto mężowi, czy muszę wtedy o tym jakoś informować US?
  Zakup krypto w 2021, bez transakcji, bez wychodzenia do FIAT.
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Zasadniczo jest to darowizna w pierwszej grupie zwolniona z podatku, żeby była zwolniona z podatku musi być zgłoszona ale zależy to też od kwoty.
   Kolejna sprawa to podatek przy późniejszej sprzedaży kryptowalut (zamiana na fiaty).
   Żeby nie płacić podatku od całej kwoty pasowałoby uwzględnić koszty zakupy ale mąż nie może uwzględnić Twoich kosztów zakupu, chyba że w momencie przelewu krypto mężowi zgłosisz darowiznę (w przeliczeniu na złotówki po bieżącym kursie krypto). To będzie dla Ciebie przychód do wpisania w PIT-38 a dla męża koszt do wpisania w pit-38.
   Najlepiej jednak dopytać w Krajowej Informacji Skarbowej czy taki sposób będzie im odpowiadał.
   Konsultanci infolinii Krajowej Informacji Skarbowej są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18 pod numerami:
   tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych)
   tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych)
   tel. +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)

 76. Cześć, proszę was o radę

  W 2018 zakupiłem krypto za 6000zł i w tym samym roku sprzedałem całość za 4000zł, więc nie uzyskałem w tamtym roku dochodu i niestety nie złożyłem deklaracji podatkowej za tamten rok.

  W 2019 oraz 2020 nic nie kupiłem, natomiast w 2021 kupiłem krypto i wypłaciłem część krypto z zyskiem

  W tym roku chcę rozliczyć się za 2021r. i chciałbym doliczyć koszty z roku 2018.
  Jak polecacie to najlepiej rozegrać?

  Odpowiedz
  • Jeszcze pytanie czy rok 2018 mogę wtedy wpisać w PIT-38 za rok 2018, czy muszę skorzystać z innej deklaracji?
   I złożenie korekt pitów oznacza jednocześnie zgłoszenie czynnego żalu?

   Wielkie dzięki za pomoc

  • Krypto wpisujemy do pit-38 dopiero od 2019 r. Wcześniej krypto należało wpisać w PIT-36, wpisujemy przychody i koszty w części D.1 w wierszu 7 Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy. Rubryka 74 przychody, rubryka 75 koszty.

   Korekta nie jest jednoznaczna ze złożeniem czynnego żalu. Czynny żal to trochę taki potworek legislacyjny, stworzony po to żeby obywatel kajał się przed urzędem, że popełnił błąd. Nie musisz go składać ale składając czynny żal możesz uniknąć różnych kar.

   W przypadku jeżeli nie ma zaległości podatkowych, czynny żal raczej nie wnosi wiele do sprawy. Ma on sens wtedy kiedy nie zapłaciłeś zaległych podatków i sam na siebie zakablowałeś do US, bo jak US już wszczął kontrolę to i tak nie możesz już złożyć czynnego żalu.

 77. Czy jeśli kupiłem krypto pod koniec 2021 roku i do teraz ich nie sprzedałem, to powinienem je wpisać w koszt w obecnym rozliczeniu, czy w następnym?

  Z góry dziękuje za odpowiedź.

  Odpowiedz
 78. Czołem ekipo.
  Ja z takim pytanie. Czy każda osoba która rozlicza się z krypto jest sprawdzana przez US? Pytam ponieważ pierwszy raz będę wpisywał w PIT zakup krypto w 2021 roku, nic nie sprzedałem póki co, kwota zakupu 19 tysięcy, w picie będę miał że w zeszłym roku zarobiłem w pracy na etacie 35 tysięcy, w roku poprzednim 30 tysięcy a 2 lata temu wróciłem z Anglii i tamte zarobione pieniądze też wpisałem bo musiałem gdyż pracowałem pół roku w UK a pół w PL. Czy spodziewać się mogę kontroli z US?

  Odpowiedz
  • Każdy pit jest automatycznie sprawdzany przez program, który jak wykryje jakąś nieprawidłowość to informuje i następuje weryfikacja przez człowieka, dopiero jak człowiek stwierdzi, że coś jest nie tak to wszczyna kontrolę skarbową.
   Kontrole wynikają często jak dokona się dużych zakupów np. mieszkanie czy samochód i nie ma to pokrycia w zarobkach. W Twoim przypadku nie wygląda jakbyś miał dokonać jakiś dużych zakupów bez pokrycia. Co innego gdybyś zakupił krypto za 190 tys. zł, wtedy US mógłby się zapytać Ciebie skąd miałeś na to pieniądze, bo Twoje zeznania za poprzednie lata tego nie wskazują żeby Cię było stać na taki zakup.

 79. Czy jeśli sprzedając na revolucie np 500 xrp po 4 zł i na wyciągu mam podane 1950 zł wpływ dla mnie w pln – 2,5% jest już ujęte czy powinienem dodawać te 50 złotych prowizji do swoich kosztów??

  Odpowiedz
  • Korekta odpowiedzi 21.04.2022 9:24. Nie, nie powinieneś dodawać 50 zł do kosztów, bo już to zostało uwzględnione.

  • No właśnie Pani w US dziś powiedziała mi że jeśli kwota którą mam już na koncie pomniejszone jest już o te 2,5% i nie powinienem tej prowizji dodawać do kosztów.
   Więc sam już nie wiem.
   Dodał bym fotkę z revoluta ale niestety nie mam jak.
   Bo skoro sprzedaje za 2000 i 50 jest prowizji a na koncie przychód jest 1950 to nie muszę dodawać tych 50 do kosztów.
   Gdybym wpisał przychód 2000 to wtedy powinnienem te 50 dodać do swoich kosztów.
   Co o tym myślicie????

  • Tak, Pani z US ma rację. Albo wpisujesz 2000 zł przychód i 50 zł koszty albo sam przychód 1950 zł.

 80. Dzień dobry.

  1. Wypłaciłem fiaty za krypto w kantorze stacjonarnym Kanga – na dowodzie sprzedaży – mam policzone 60000 pln – otrzymałem 58500 – ta różnica czyli 1500 pln to prowizja kantoru. Teraz pytanie czy w picie w mam wykazać, że otrzymałem 60000, a do kosztów uzyskania przychodu dodać te 1500 pln prowizji do pieniędzy które zainwestowałem?

  2. Przelałem na nieznany portfel 500 usdt z zysków uzyskanych z operacji na krypto – jako inwestycję w nową kryptowalutę, która miała mi zostać przesłana na mój portfel. Zostałem oszukany i utraciłem te 500 dolarów, nie otrzymałem żadnego krypto. Pytanie? Czy te 500 USDT mam potraktować jako stratę? Co wypadku gdy US zapyta co stało się z tym 500 usdt? Czy powinienem zgłosić taki fakt na policję, czy po prostu podczas wyjaśnień w US przedstawić, że straciłem i nie mam z tego tytułu dochodu. Dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Korekta odpowiedzi 21.04.2022 9:24.
   1.
   Przychód to 60000
   koszty to 1500
   2.
   Przelewy są neutralne podatkowo, tym bardziej w krypto. Może być bardzo ciężko zaliczyć to jako stratę podatkowo. Jeżeli zostałeś oszukany to powinieneś to zgłosić na policję.

 81. W 2021 roku kupiłem na revolucie bitcoina za 1000 zł i tyle pobrało mi z konta w tym było 2,5 % prowizji czyli dostałem 975 zł w bitcoinie.
  Na wyciągu mam -1000 z konta
  Potem sprzedałem tego bitcoina za 2000 zł na wyciągu mam +1950 zł i poniżej prowizje 50 zł
  Jak to wpisać w pit 38??

  Odpowiedz
  • Korekta odpowiedzi 21.04.2022 9:24.
   Pole 35 1000
   Pole 34 1950

   lub

   Pole 35 1050 (975 + 25 + 50) (koszty zakupu plus prowizja z zakupu i plus prowizja ze sprzedaży)
   Pole 34 2000 (przychód bez odliczonych kosztów)

   Podatkowo wychodzi na to samo.

 82. W 2021 kupiłem kryptowaluty za kwotę 23400. Wypłaciłem 3874,72Pln. Resztę mam w kryptowalutach. Jednocześnie zrobiłem kilka małych transakcji na giełdzie zonda (7 transakcji kupna sprzedaży po ok 500). Czy w polu 35 mam wpisać wartość 23400+3500 (7transakcji po 500) i to samo w polu 34 mam wpisać 3874,72 + zliczona wartość sprzedaży 7 transakcji

  Odpowiedz
 83. Dzień dobry
  Dokonałem kilku tranzakcji zakupu kryptowalut w 2021 roku. Kupno poprzez binance (za pomoca karty kredytowej), matamask (zakup karta kredytową poprzez wyre) oraz truswallet ( karta kredytowa poprzez moonpay widnieje jako googlepay). Jak uwzględnić tego rodzaju zakupy w rocznym zaznaniu pit? Czy trzeba uwzględnić rzeczywiśćie wydaną kwotę w PLN pobraną z karty kredytowej? Czy otrzymany airdrop od giełdy w tokenie trzeba również uwzględnić w zeznaniu jako przychód?
  z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
  • Czy trzeba uwzględnić rzeczywiśćie wydaną kwotę w PLN pobraną z karty kredytowej?
   Tak to jest Twój koszt nabycia kryptowalut.

   Czy otrzymany airdrop od giełdy w tokenie trzeba również uwzględnić w zeznaniu jako przychód?
   Uwzględnisz to jak będziesz zamieniał krypto na fiaty.
   Darowizny od jednej osoby z 3 grupy podatkowej, nie przekraczającej 4 902 zł w przeciągu 5 lat nie trzeba zgłaszać.

  • Czy ta kwota 4 902 zł to jest na dzień przyznania tokenów? Dodam, że tokeny które otrzymałem w formie airdropa już wymieniłem na inne krypto.

  • a jeśli airdrop, który otrzymaliśmy miał wartość poniżej 4.902 zł w momencie przyznania i nie sprzedaliśmy tych tokenów do fiat tylko trzymaliśmy przez kilka lat i z czasem osiągnęły wartość przekraczającą 4.902 zł to czy taki airdrop będziemy musieli uwzględnić w zeznaniu podatowym za rok w którym tokeny nabrały wartości przekraczającej ten poziom?

  • Najlepiej uwzględnić to w zeznaniu podatkowym jak będziesz zamieniał je do fiatów.

 84. Witam, pierwszy raz będę się rozliczał z krypto. Będę to robił przez e-urząd skarbowy i już widzę, że będę miał z tym problem. Czy może mi ktoś wytłumaczyć w którym miejscu mam dodać te przychody/koszty? Bo mam dylemat między:
  – Przychody z informacji PIT-8C (które uwzględniają handel walutami wirtualnymi w punkcie 6)
  – Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A

  A może mam te same dane wpisać w jednym i drugim? Dodam, że rozliczam się w Polsce, nie za granicą. Bardzo proszę o pomoc :/

  Odpowiedz
 85. Czy walutę Ada, eth, btc, luna, ftm, xrp również się rozlicza się w pit 38? Kwoty, jakie są wyszczególnione jako całkowite saldo po operacji, to należy je uwzględnić w przychodach, a zakup w kosztach uzyskania przychodu? Co z prowizją, gdzie ją się uwzględnia? Jeśli nic nie było wypłacane z giełdy na konto bankowe czy należy się rozliczyć za 2021 r?

  Odpowiedz
  • Rozlicza się wszystkie zamiany krypto na fiaty i odwrotnie, przelewy nie mają znaczenia. Prowizję wrzucasz do kosztów.

 86. Krypto zakupiłam i część sprzedałam do PLN w 2020 roku. Nie złożyłam PIT 38 za 2020. Teraz chciałabym zgłosić koszty i sprzedaż za 2020 rok oraz za rok 2021 (także koszt i sprzedaż).
  Czy mam w picie za rok 2021 wykazać także koszt i sprzedaż z 2020? Jeśli tak, to gdzie mogę wpisać sprzedaż bo widzę tylko możliwość wpisania kosztów za poprzednie lata (36 pole?). Czy może powinnam wysłać czynny żal do US i dołączyć osobny dokument dla roku 2020?
  Rok 2020:
  Załóżmy: koszt 1000zł, sprzedaż 200zł
  Rok 2021:
  Załóżmy: koszt 30 000zł, sprzedaż 20 000zł (czy koszt 1000zł dopisuje do kosztów z 2021?)

  Z góry dziękuję za pomoc!

  Odpowiedz
  • Zasadniczo powinno się złożyć czynny żal do US i dołączyć osobny dokument dla roku 2020.
   Jak już chcesz wpisać wszystko w pit za 2021 to dodajesz koszty do kosztów, a przychody do przychodów i na pewno nie wpisujesz kosztów z 2020 r. w polu 36 jak nie składałaś pita za 2020 r. bo to od razu jest traktowane jako błąd przez US. Pole 36 w picie za 2021 r. możesz uzupełnić tylko o tą samą wartość jaka była w polu 38 w pocie za 2020 rok.
   Jak nie złożysz pita za 2020 r. tylko wszystko wpiszesz w pit za 2021r. w Twoim przypadku podatkowo będzie ok ale formalnie nie i w razie kontroli będziesz musiała tego pita za 2020 r. zaległego złożyć.

 87. Witam,
  jeden zakup w 2021, dlatego wysłałem deklaracje pit w której kolejno wpisalem
  34. 0
  35. 1100
  36. 0
  37. – – wygenerowane przez program
  38. 1100 – wygenerowane przez program

  czy aby na pewno w polu 37 wpisujemy ujemny dochód? bo to juz kolejny generator pit38, który wskazuje mi zeby nic tam nie wpisywać.

  Odpowiedz
  • W polu 37 powinno być 0,00 albo puste pole. Był błąd w przykładzie ale został już poprawiony. Dzięki za zwrócenie uwagi.
   Najlepiej rozliczyć się przez oficjalną stronę rządową, wynikowe pola zostaną same uzupełnione i wstawione zostanie tam 0,00.
   https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/

 88. Jeżeli w 2017 roku miałem dochód z krypto 35 tysięcy złotych, z tytułu którego zapłaciłem podatek (prawa autorskie), w 2018 roku za dochód z roku 2017 kupiłem trochę krypto, dokupiłem ich jeszcze dodatkowo za kwotę 8000. W 2020 roku dokupiłem jeszcze trochę krypto za 5000. Jaką kwotę w poz. 36 (Koszty uzyskania przychodu poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym) powinienem wpisać? Tak naprawdę, żeby wyjść na zero to wydaje mi się że tutaj powinienem pisać sumę dochodu z 2017 od którego zapłaciłem podatek, oraz dokupionych krypto czyli 48000 pln.

  Odpowiedz
  • Aha i jeszcze jedno, za lata 2018 i 2020 się nie rozliczałem, czy korekta tych rozliczeń jest niezbędna?

  • 2017 r. jest rozliczony więc już nic z nim nie robisz. W 2018 r. nie było obowiązku raportować kosztów więc nic z tym nie robisz. W pit-38 za 2019 r. powinieneś wpisać koszty z 2018 r. W pit-38 za 2020 przepisujesz koszty z 2019 r. o dopisujesz kolejne koszty. W pit-38 za 2021 przepisujesz koszty z 2020 r. powinno być 8000 zł + 5000 zł = 13 000 zł.

  • Czyli rozumiem, że od 35 tysięcy zysku od których zapłaciłem podatek w 2017 roku, będą jeszcze raz opodatkowane w kolejnych latach?

  • Nie, nie będziesz. Od 35 tysięcy już zapłaciłeś podatek i więcej już nie musisz płacić podatku. Możesz sobie za to kupić co chcesz i nikt nie będzie chciał od Ciebie żebyś jeszcze raz płacił od tego podatek. Jak kupisz sobie za to np. krypto to będzie to Twoim kosztem.

  • W sumie to uproszczę jak to wyglądało:

   Rok 2017:
   Przychód: 217420,10
   KUP: 182780,46
   Dochód: 34639,64

   Tak mi wyliczył naczelnik US. Przed zakończeniem roku 2017 za ten dochód kupiłem kryptowaluty żeby przejść w nowy rok bez FIAT, mimo wszystko nie było to policzone do KUP – podobne wyliczenia otrzymałem z raportu podatkowego Bitbay – dlaczego tak się wtedy liczyło?

   Rok 2018
   Nastąpiła sprzedaż zakupionych w grudniu krypto za 37781,03. Następnie za te pieniądze dokupiłem krypto (od 34639,64 był zapłacony podatek), dodatkowo za 8800 pln dokupiłem w tym jeszcze kilka kryptowalut.
   Suma kupna: 53631,08
   Suma sprzedaży: 44934,41

   Pytania:
   1. Dlaczego po zakupie kryptowalut za dochód w 2017 roku (koniec roku stan FIAT na koncie = pln, wszystko wydane na krypto) i tak musiałem zapłacić podatek, pomimo tego że nie miałem waluty FIAT.
   2. Jak w takim razie powinien wyglądać PIT za rok 2018? – wtedy też na koncie nie miałem FIATów. Jakie kwoty powinny tam widnieć?
   3. Jeżeli w 2018 roku za nowe środki: 3800 pln kupiłem krypto które sprzedałem dopiero w 2021, za 5000 pln kupiłem krypto które sprzedałem w 2020 – jak powinienem się rozliczyć?
   4. Czy mogę prosić o kontakt w sprawie pomocy w roliczeniu?

  • 1. Bo koszty mogłeś rozliczyć w 2017 r. dopiero w momencie sprzedaży kryptowalut. To się zmieniło dopiero od 2019 r. gdzie zakup krypto od razu wliczasz w koszty.
   2. PIT za 2018 r.
   koszty (pisałeś że za cały dochód z 2017 r. kupiłeś krypto plus jeszcze ekstra za 8800)
   34639,64 + 8800 = 43 439,64
   przychody
   37781,03
   Ale do kosztów wrzucasz tylko do wysokości przychodów, czyli pit za 2018 r.
   koszty 37 781,03
   przychody 37 781,03
   zero podatku do zapłaty
   Nierozliczone koszty przechodzą na 2019 r. 43 439,64 – 37 781,03 = 5 658,61
   3. W 2019 r. wpisujesz 5 658,61 jako koszt z lat poprzednich
   Od 2019 r. lecisz już zgodnie ze schematem z artykułu.

   Do 2018 r. koszty wpisywałeś dopiero w momencie sprzedaży kryptowalut (do wysokości przychodu). Nie dało się uniknąć podatku za 2017 r. jak już sprzedałeś krypto z zyskiem.

  • Dzięki wielkie, w tym właśnie był mój błąd. Koszty w 2018 tylko do wysokości przychodów. Czy mogę wysłać na waszego maila kontaktowego zestawienie kwot do sprawdzenia?

  • Nie zajmujemy się sprawdzaniem deklaracji podatkowych. Jeżeli zrobisz wszystko zgodnie z podanym schematem i nie będzie czeskich błędów ani innych błędów matematycznych to powinno być wszystko OK.

  • Ok, i tak wiele mi już to rozjaśniło, to tylko tak do sprawdzenia na szybko czy mniej więcej taki schemat jest ok:

   Rok 2017:
   -Przychód poz. 74: 217420,10
   -Koszty poz. 75: 182780,46
   -Dochód poz. 76: 34639,64 <-pod koniec roku za tyle kupiono krypto

   Rok 2018:
   -Przychód poz. 74 liczony jako suma sprzedaży z raportu giełdowego: 44934,41
   -Koszty poz. 75 liczone jako suma kupna z raportu giełdowego (53734,44) + 34639,64 za kupione krypto w grudniu 2017: wpisuję 44934,41. Do przyszłego PIT przechodzi: (53734,44+34639,64)-44934,41 = 43439,67
   -Dochód poz. 76: 0,00

   Rok 2019:
   brak handlu krypto
   Przepisuję do poz. 36 oraz poz.38: 43439,67
   Reszta po 0.

   W dalszych latach przepisuje koszty z poprzednich lat i uzupełniam przychody i KUP z roku podatkowego.

   Gdzieś jest błąd?

 89. Witam. Czy jezeli osiągam przychód z umowy o prace i kupuje kryptowaluty na giełdzie jako osoba fizyczna to przy wypelnianiu PIT 37 wpisuje jedynie przychody z umowy o prace, a z krypto w PIT 38?

  Odpowiedz
 90. Witam, jeżeli przelałem PLN na zonde i następne kupiłem krypto po jakimś czasie sprzedałem krypto na PLN i tak dalej, ale nic nie wypłacałem z giełdy na rachunek bankowy, to czy w takim wypadku muszę się rozliczyć ?

  Odpowiedz
  • Tak musisz. Przelewy są obojętne podatkowo a transakcje kupna/sprzedaży kryptowalut za waluty fiat już nie.

 91. Czy jeśli w latach 2017 i 2018 kupowałem btc na bitbay, potem wysyłałem go na np binance, gdzie kupowałem za to inne krypto, sprzedawałem, kupowałem i tak kilka razy, ale zawsze do stabli, nigdy do PLN. Czy powinienem złożyć korektę za te 2 lata? Oraz rozliczyć transakcje z binance krypto/krypto i zapłacić podatek od transakcji zyskownych, oraz opłatę PCC od krypto/krypto wymiany??

  Odpowiedz
  • Jak chcesz w przyszłości móc rozliczyć koszty zakupów krypto w 2017 i 2018 roku to powinieneś złożyć korektę pit-38 za 2019 i 2020 rok i tam wpisać ten koszt i w pit-38 za 2021 znowu przepisać ten koszt. To tyle. Nic więcej nie musisz robić, PCC się nie płaci od transakcji krypto, wymiana krypto-krypto nie podlega opodatkowaniu. Zapłacisz podatek dopiero wtedy jak wymienisz z powrotem na fiaty i uzyskasz dochód, czyli przychód ze sprzedaży będzie większy od kosztów zakupu kryptowalut za fiaty.

 92. W 2017 roku kupiłem krypto za 10 zł.
  W 2018 roku kupiłem krypto za 100 zł i sprzedałem za 65 zł.
  W latach 2019-2021 nie robiłem nic.
  W 2022 roku kupiłem krypto za 3000 zł.

  W żadnym z lat nie złożyłem deklaracji, nie miałem też innych deklaracji bo nie uzyskiwałem żadnych innych dochodów.

  Rozumiem że za 2017, 2018 powinienem złożyć pit-36 (korektę czy normalnie jak złożenie zeznania z wyjaśnieniem czemu po terminie?)
  A czy za lata 2019-2021 też powinienem składac deklarację?

  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  Odpowiedz
  • Za 2017 nie trzeba składać deklaracji. Za 2018 już tak bo była sprzedaż. W PIT-36 wpisujemy przychody i koszty w części D.1 w wierszu 7 Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy. Rubryka 74 przychody, rubryka 75 koszty.
   Za 2019-2021 też bo były niewykorzystane koszty, które od 2019 r. należy przepisywać z pit-38 do pit-38 w kolejnym roku.

 93. Dzień dobry,
  Moje pytanie dotyczy kursów NBP (przy zakupie kryptowalut za USD). Jeżeli dzień poprzedzający transakcję to np. niedziela, to do przeliczenia mam brać kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego transakcję, czyli w tym przypadku z piątku?

  Odpowiedz
  • Ostatni średni kurs NBP, w tym przypadku to będzie piątek. W sobotę, niedzielę i święta NBP nie publikuje średnich kursów walut.

 94. W jaki sposób mam rozliczyć krypto, które miałem na Revolut, następnie zamieniłam na FIAT i tego samego dnia zrobiłem transfer na Binance- na tej giełdzie na nowo kupiłem krypto?
  Z góry dziękuję za pomoc !

  Odpowiedz
  • Najlepiej zamianę krypto na fiaty na revolut uznać za przychód i wpisać do pit-38. Nie jest to do końca zgodnie z przepisami ale US powinien zaakceptować takie podejście, zresztą sam tam sugeruje Krajowa Informacja Skarbowa. Zakup krypto na Binance to koszty.

 95. Witam, otrzymalem od syna przelew 1000 usdt z jego konta na moje na gieldzie binance i zamienilem je na BUSD po czym wyslalem je na swoje konto w banku. Czy taka transakcja podlega opodatkowaniu ?

  Odpowiedz
  • Jak sprzedawałeś krypto do fiatów to masz przychód. BUSD to stablecoin a Twój bank nie obsługuje stablecoinów, więc musiałeś je sprzedać, a to rodzi obowiązek podatkowy. Prawdopodobnie zamieniłeś BUSD na fiaty. Powinieneś to zgłosić w pit-38 jako przychód ze sprzedaży kryptowalut.

 96. Witam, dokonałem transakcji zakupu ETH w kantorze na która mam potwierdzenie, przelałem je na swój wallet, na zdecentralizowanych giełdach zakupiłem różne mało znane tokeny których nie mogłem dostać na normalnych giełdach, teraz planuje wymienić je na stablecoiny i wypłacić w tym samym kantorze. Czy mogę rozliczyć dochody z tych kryptowalut poprzez PIT-38? Moja niepewność wynika z tego iż na zdecentralizowanych giełdach nie ma czegoś takiego jak KYC, łączyłem się z nimi poprzez Metamaska i nie musiałem podawać żadnych swoich danych.

  Pozdrawiam Adam

  Odpowiedz
  • Opodatkowaniu podlega tylko wymiana fiat na krypto i krypto na fiaty. To co się dzieje na transakcjach krypto/krypto nie ma znaczenia podatkowego. Kosztem będzie zakup w kantorze za fiaty, a przychodem sprzedaż w kantorze (zamiana krypto na fiaty).

 97. Czyli jeżeli zakupiłem kryptowaluty za 10201 zł, a sprzedałem za 3372 zł, to w Przychodzie wpisuję 3372 zł, Koszty to 10201 zł, a Dochód to -6829 zł, czy wpisuję 0

  Odpowiedz
 98. Dzień dobry,
  Kupowałem kilkukrotnie na giełdzie Binance różne kryptowaluty w 2021 przy pomocy Karty/Blika bezpośrednio przez Binance ,a także wykonałem 3 transakcje kupujac kryptowalutę od innego Użytkownika(P2P).
  Chciałbym się dopytać w jakiej formie US życzyłby sobie poświadczenia tych wszystkich transakcji.
  Dodam, że posiadam potwierdzenia bankowe, pliki .csv ze strony binance (zawierające wszystkie transakcje handlowe, kupno/sprzedaż) , pliki .csv dotyczące transakcji P2P, zrzuty ekranu ze strony Binance.

  W roku podatkowym 2021 dokonywałem tylko wpłat, jeszcze nie wyciągałem nic z giełdy.
  Pozdrawiam,
  Filip

  Odpowiedz
 99. Przykładowo w 2019 kupiłem kryptowaluty za 3 tysiące a w 2020 za 4 tysiące czyli w rubryce 36 „Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym” sumujemy te dwie kwoty i wpisujemy 7 tysięcy, w rubryce 35 „Koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowym” wpisujemy 0 bo w 2021 nic nie kupowaliśmy. W 2021 sprzedaliśmy do pln część kryptowalut za np. 30 000 tys. zł więc w przychód wpisujemy to 30k i dochód nam wylicza jako 23 tys. zł.
  Od tych 23 tysięcy mamy zapłacić 19% podatku, to jasne ale powiedzmy, że w tym roku sprzedałem jeszcze część kryptowalut za 10 tysięcy i tym zajmujemy się dopiero w rozliczeniu za 2022 rok?

  Odpowiedz
  • Żeby wpisać w pit-38 za 2021 r. w rubryce 36 koszty z lat ubiegłych to musisz złożyć korektę pitów za 2020 i 2019. Bo z automatu US wychwyci że jest niekompatybilność z rokiem poprzednim. Chyba że wpiszesz koszty w rubryce 35, wtedy to, że powinieneś złożyć korektę pitów za 2020 i 2019, wyjdzie dopiero przy ewentualnej kontroli z US.

   Jak w tym roku tj. w 2022 sprzedałeś, to będziesz to rozliczał do końca kwietnia 2023 r.

 100. Witam,

  Mam takie pytanie, od 2016 do polowy 2021 roku mieszkalem w Angli waz z cala moja rodzina, tam pracowalem i tam sie rozliczalem. W Polsce nie skladalem PITa za ten okres, gdyz nie bylem Polskim reydentem podatkowym. Krypto kupowalem w roku 2019, 2020 oraz 2021. W roku 2021 troche tez sprzedalem, choc niewiele. W maju 2021 wrocilismy z rodzina na stale do Polski, a ja zaczalem prace w Polsce. Za rok 2021 rozliczam sie juz normalnie w Polsce, gdyz na powrot stalem sie Polskim rezydentem podatkowym. Jesli chodzi o zarobki to rozliczam zarowno Polskie jak i Angielskie, ale nie do konca jestem pewien jak powinienlem sie rozliczyc z krypto. Za rok 2021 sprawa jest jasna, wpisze kwote, za ktora kupilem i kwote za ktora sprzedalem i zloze PIT38, ale nie jestem pewny jak sie sprawa ma z latami 2020 i 2019. Czy w picie za 2021 rok mam po prostu wpisac koszty za te lata jako koszty z lat poprzednich? Bo nie bardzo widze inne rozwiazanie, ciezko jest mi korygowac albo skladac czynny zal za lata, w ktorych nawet sie nie rozliczalem. Czy wpisanie tych kosztow jako koszty za lata poprzednie bedzie ok?

  Odpowiedz
  • „Czy w picie za 2021 rok mam po prostu wpisac koszty za te lata jako koszty z lat poprzednich? Bo nie bardzo widze inne rozwiazanie, ciezko jest mi korygowac albo skladac czynny zal za lata, w ktorych nawet sie nie rozliczalem. Czy wpisanie tych kosztow jako koszty za lata poprzednie bedzie ok?”

   Takie rozwiązanie wydaje się być najbardziej rozsądne.

 101. Witam. Mam 2 pytania.

  1. Czy jako zwykła osoba prywatna pracująca na etat bez żadnej własnej działalności spółki itp mogę zwyczajnie kupić krypto czy muszę się gdzieś rejestrować lub zgłaszać?

  2. Załóżmy hipotetyczną sytuację.
  W 2021 roku kupiłem krypto za 1000 zł na Binance, a dopiero w 2023 wypłaciłem 2000 zł. Jakie rubryki wypełnię w 2023 roku. Jak będzie wyglądało uzupełnienie rubryk w 2023 roku?

  W picie za 2021:

  pole 35. 1000
  pole 37. -1000
  pole 38. 1000

  W picie za 2022:
  36. 1000
  37. – 1000
  37. 1000

  Które rubryki wypełniłbym w picie za 2023?

  Odpowiedz
  • 1. Nie trzeba się nigdzie specjalnie rejestrować. Trzeba jedynie ujawnić swoje zakupy/sprzedaże w pit-38 i mieć na to odpowiednie potwierdzenia transakcji.
   2.
   W picie za 2021:
   pole 34. 0
   pole 35. 1000
   pole 36. 0
   pole 37. – 1000
   pole 38. 1000

   W picie za 2022:
   34. 0
   35. 0
   36. 1000
   37. – 1000
   38. 1000

   W picie za 2023:
   34. 2000
   35. 0
   36. 1000
   37. 1000
   38. 0

 102. W 2018, 2019 i 2020 kupowałem kryptowaluty, mam to wpisane w pitach, w 2021 częściowo wyszełem do PLN, chciałbym wiedzieć co i jak mam wpisać w poszczególne rubryki w pit 38.

  Odpowiedz
  • Wszystko szczegółowo masz opisane we wpisie wraz z przykładami. W pit-38 wpisujesz zsumowane przychody za 2021 i przepisane koszty przeniesione z poprzednich lat.

 103. Kupiłem EUR za PLN mam potwierdzenie kursu po jakim kupiłem to EUR z Kanatoru Alior Bank. Kilka dni później za całość tego EUR zakupiłem kryprowaluty. Czy mój koszt do PIT-38 to:
  1. wartość w PLN za jaką kupiłem EUR (czyli to co faktycznie wydałem w PLN)?
  2. czy wartość jaką miało to EUR w PLN wg kursu NBP z dnia poprzedzającego zakup kryptowalut?

  Odpowiedz
  • Odpowiedź nr 2. Wartość EUR w PLN wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego zakup kryptowaluty.
   Choć będąc bardziej szczegółowym to powinieneś tą różnice w kursie EUR wykazać ale nie w pit-38 tylko w pit-36 (przychody z innych źródeł). Bo to bezpośrednio nie dotyczy zakupu kryptowalut i nie możesz tego skompensować tak jak napisałeś w punkcie 1 bo to są dwie różne sprawy, których nie można mieszać.

  • Odnośnie wymiany walut. Skoro nie doszło po zakupie waluty do jej sprzedaży to chyba jednak nie ma dochodu do wykazania w przychodach z innych źródeł. W tym przypadku za obcą walutę zakupiłem krypto – czy to coś zmienia w porównaniu do zakupu USD/EUR aby nimi opłacić po kilku/kilkunastu dniach coś na na Amazon, Aliekspress itp. ?

  • Zakup krypto za euro = sprzedaż euro, więc doszło do sprzedaży.
   „czy to coś zmienia w porównaniu do zakupu USD/EUR aby nimi opłacić po kilku/kilkunastu dniach coś na na Amazon, Aliekspress itp. ?”
   Nic to nie zmienia, jeżeli zarobiłeś na kursie walut to w teorii powinieneś to wykazać. Teoria i praktyka nie zawsze idzie w parze. 99,99 % użytkowników nie wykazuje tego nigdzie i US nie ma z tym problemu, więc tym nie ma co się za bardzo przejmować.

 104. Załóżmy że miałem 1000, i za tą sumę wykonałem 10 000 transakcji kupna/sprzedaży:

  1z. kupiłem krypto za 1000
  1s. sprzedałem za 1000
  2z. kupiłem krypto za 1000
  2s. sprzedałem za 1000
  .
  .
  10000z. kupiłem krypto za 1000
  10000s. sprzedałem za 1000

  czy to oznacza, że w tej sytuacji moim kosztem uzyskania przychodu będzie kwota której w praktyce nigdy nie miałem czyli 10 milionów? tak to by wyglądało. Zastanawiam się czy US nie zainteresuje taka kwota – skąd zwykły Kowalski wygenerował taką sumę. A tak na prawdę operujemy tylko 1000 zł.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Tak powinieneś wpisać wtedy przychód 1 mln zł i koszty 1 mln zł. US nie powinien robić z tym problemu bo to jest standard np. przy akcjach i gry na forexie i nikogo to nie dziwi w US ale może faktycznie dziwić kogoś kto pierwszy raz się zajmuje handlem na forexie, akcjach czy kryptowalutach.

 105. Przelewałem w ciągu roku na giełdę parę razy euro za które wymieniałem krypto później to krypto wymieniałem na euro i tak na koniec roku oprócz krypto zostało mi 100 euro. Pytanie jak rozliczyć euro które wpłacałem oraz euro które wymieniałem w ciągu roku ? Czy po prostu przeliczyć to 100 euro które zostało na dzień 31 grudnia?

  Odpowiedz
  • Wpłaty i wypłaty nie mają znaczenia. Musisz zliczyć wszystkie zakupy i sprzedaże i wpisać to do PIT-38.

 106. W 2019 po raz pierwszy kupiłem krypto na 1000$, nic nie sprzedałem i nie złożyłem żadnego zeznania (oprócz pit 37). W 2020 dokupiłem jeszcze trochę i kilka razy wymieniłem na fiat (wypłaciłem bardzo małe kwoty, w sumie na ok. 500 zł), niestety znów nie złożyłem zeznania (tylko pit 37 z umowy na pracę). Teraz chcę złożyć zeznania za 2019,2020,2021. Rozumiem że teraz mogę jeszcze to zrobić, pytanie tylko czy składam normalnie zeznania osobno za każdy rok, czy jako korekta? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!

  Odpowiedz
  • Za 2019 i 2020 to już normalnie nie złożysz bo termin minął, więc składasz z czynnym żalem, jeżeli wyszedłby Ci z tego dochód to musisz zapłacić zaległy podatek wraz z odsetakmi.

 107. Witam,
  Mówicie że koszty aż do ich wyzerowania przez przychody ze sprzedaży, należy wpisywać w rubrykę 36 i 38.
  A co w przypadku kiedy wyzerowanie nigdy nie nastąpi, tj. kiedy posiadacz kryptowalut nigdy nie zdecyduje się na wymianę ich na FIAT, bądź po prostu nigdy nie osiągnie na nich żadnego przychodu? Wtedy ma wpisywać te koszty w rubrykę 36 i 38 do końca życia?

  Odpowiedz
  • Tak, dzięki temu możesz rozliczyć straty do końca życia a nie tylko przez 5 lat jak ma to miejsce w przypadku np. akcji. To jest jest akurat ukłon ustawodawców w kierunku kryptowaluciarzy, mają lepiej od giełdowych inwestorów.

 108. Dzień dobry.

  Co w przypadku nabycia krypto przez sprzedaż własnej kolekcji NFT? Nie chodzi mi tu o zakup tokena NFT i sprzedaży w późniejszym terminie a generowanie własnych tokenów NFT.

  Przykład:
  W 2020 nabyłem krypto przez sprzedarz NFT. W 2021 zamieniam krypto na 5k euro fiat. Czy w tym przypadku płacę poprostu pit-38, 19% od przychodu 5k?

  Odpowiedz
  • Zależy jak potraktujesz NFT. Jeżeli wrzucisz do jednego wora z kryptowalutami to faktycznie płacisz 19% podatku od zamiany krypto na fiaty ale jeżeli traktujesz NFT np. jako prawa majątkowe to wtedy przy sprzedaży NFT (zamiana NFT na krypto) wypełniasz PIT-36 płacisz podatek od wartości NFT w przeliczeniu na złotówki. Ten przychód jest jednocześnie Twoim kosztem zakupu kryptowalut do rozliczenia przy późniejszej sprzedaży, żebyś nie musiał dwa razy płacić podatku. Różnica między dwoma wersjami jest w wielkości podatku, przy krypto masz zawsze 19 % a przy prawach majątkowych podatek jest progresywny. Teoretycznie bardziej poprawna forma prawnie jest 2 ale praktycznie lepiej wybrać pierwszą i jest duża szansa, ze US też tak do tego podejdą. Niestety nie jest to zero jedynkowe i jeden urząd może uważać tak a inny inaczej.

 109. Witam
  W 2017 roku kupiłem bitcoina za 220 zł, w tym samym roku wypłaciłem za sprzedaż tego bitcoina 101,81zł. Nie zgłaszałem tego nigdzie. Jak rozumiem podatku do zapłaty nie miałem, bo nie było przychodu, wypłaciłem mniej niż wczesniej wpłaciłem. W tym roku chciałem się rozliczyć za 2017, 2020 i 2021, z tym że w 2020 i 2021 nie wypłacałem nic, tylko kupowałem krypto. Tylko nie wiem co zrobić z tym 2017, wtedy były inne zasady, wiem jak rozliczyć się za poprzednie lata, zgłaszać ten 2017? Czy może poczekać do 2023 i wtedy mi się to przedawni? Kary i tak nie mają mi z czego dać, bo nie miałem podatku do zapłacenia. Nie wiem co z tym fantem zrobić? Co proponujecie?

  Odpowiedz
  • Teoretycznie należałoby zrobić korektę pita-36 za 2017 rok i wpisać w części D, wiersz 7 rubryka 74 przychody i rubryka 75 koszty. W obydwu rubrykach wpisujesz 101,81 zł. Następnie należałoby zrobić korektę PIT-38 i wpisać nierozliczone koszty czyli 118,19 zł (220 – 101,81). W korekcie pit-38 za 2020 i w pit-38 za 2021 przepisujesz ten koszt czyli 118,19. Jeżeli tego nie zrobisz przy sprzedaży kryptowalut, jeżeli będziesz miał zysk oczywiście, zapłacisz 19% z 118,19 zł co daje 22,46 zł. Tyle zaoszczędzisz robiąc korektę pitów za 2017, 2019 i 2020 rok.

 110. Witam

  Czyli jeśli w 2021r. na giełdzie Binance kupiłem USDT za 500zł i BTC za 300zł wszystko za pomocą kartą kredytowej. Całość sprzedałem za 1000zł to mój formularz będzie wyglądał tak :

  34.1000
  35.800
  36.0
  37.200
  38.200

  Odpowiedz
  • Prawie. Rubryka 38 będzie równa 0. Wszystkie koszty potrąciłeś w roku podatkowym i nie masz nic do przeniesienia na przyszły rok. Jeżeli w rubryce 38 wychodzi minus to wpisujesz 0. Zobacz przykład z wpisu.

 111. Witam
  W 2020 i w 2021 roku kupowałem krypto za euro, ale nie złożyłem pita 38. Nie wychodziłem do fiatów, trzymam cały czas w krypto, chciałem w tym roku rozliczyć się z kupna owego krypto, jak to zrobić? Mogę złożyć po prostu pit38 za rok 2020? Czy jakąś korektę, mam dosłownie 3 transakcje na krzyż i chciałem to zrobić sam.

  Odpowiedz
  • Składasz po prostu korektę pit-38 za 2020 r. Tylko pamiętaj żeby przeliczyć euro na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcje.

 112. Hej,
  Mam taką sytuację:
  – kupowałem krypto w 2019, 2020
  – w 2021 brak zakupów
  – nie sprzedawałem krypto do PLN – wszystko mam w krypto

  W 2020 nie wpisywałem kosztów z krypto.

  I teraz jak to w końcu jest:
  1. Nie wpisuje kosztów do momentu gdy sprzedam krypto do PLN – wtedy wpisuje wszelkie koszty które poniosłem w latach poprzednich – robię to tylko w jednym picie np za rok 2024. Koszty z roku 2019,2020 wpisuje do rubryki koszty poniesione w latach poprzednich.

  2. Dokonuje korekty pitu za 2019 i za 2020 (z czynnym żalem), tam dopisuje moje koszty a w picie za 2021 przenoszę koszty (czyli w rubryce koszty poniesione w latach poprzednich potem to samo w 2022, 2023) aż do sprzedania.

  Odpowiedz
  • Edit: Napisałem że w 2020 nie wpisywałem kosztów z krypto. Powinienem wpisać że nie wpisywałem kosztów zakupu krytpo w ogóle.
   Czyli powiedzmy że kupiłem w 2019 za 5k, w 2020 za 5k, w 2021 nie kupowałem wcale.
   W ogóle nie rozliczałem krypto (ale wszystkie potrzebne dokumenty na udowodnienie transakcji kupna mam -wyciagi bankowe czy nawet zrzuty ekranu z transakcji)

  • Wersja nr 2. Powinieneś zrobić korektę pit-38 za rok 2019 i 2020, a w pitach za kolejne lata przepisywać te koszty, aż do ich wyzerowania przez przychody ze sprzedaży kryptowlaut.

 113. Witam,

  Sytuacja jest taka, kupiłem w 2021 krypto za 1000 pln i w tym samym roku sprzedałem wszystko za 800 pln – doszedłem do wniosku, że to nie dla mnie i pozbyłem się całego krypto i nie zamierzam się w to już „bawić”.
  Czy w tej sytuacji muszę non stop wypełniać pit-38 i podawać tam koszt w wysokości 200pln?

  Odpowiedz
 114. Dzień dobry.
  Ja po prośbie o pomoc przy dokumentach które powinienem posiadać w przypadku kontroli US za zakup krypto. Wolę się zabezpieczyć na wypadek pytań. Do tej pory mam przygotowane:
  – wyciąg z konta bankowego (ile pieniędzy opóściło moje konto w złotówkach),
  – maile (płatność, kwoty oraz adres) od pośrednika (Simplex) z którego korzystałem przy wpłacie na Binance,
  – wydruk ze strony BlockChair gdzie podany jest mój adres portfela oraz kwota BTC która dotarła na Binance,
  – pliki excel z Binance z historią wpłaty oraz zrzut ekranu z panelu użytkownika kiedy i ile BTC wypłynęło na moje konto.
  Czy powinienem posiadać coś jeszcze? Z Binance mam problem jeśli chodzi o wyciąg z konta ponieważ w ich panelu nie można sięgnąć do historii starszej niż rok czasu a mi minęło już od zakupy 14 miesięcy. Kontaktowałem się z Binance przez czat i poinformowali mnie że tak dalego mogę tylko generować wszelkie informacje w excelu i nie generują tak starych plików jpg lub pdf. Z Waszego doświadczenia co najlepiej posiadać, jakie dokumenty i przede wszystkim jak je niektóre uzyskać?
  Dziękuję, dziękuję bardzo, za uwagę.

  Odpowiedz
  • Powinno wystarczyć. Masz i tak dużo więcej niż przeciętny użytkownik. Zawsze możesz też zrobić zrzuty ekranu jakby był problem z wygenerowaniem czegoś.

  • No właśnie w przypadku wpłaty to mam najwięcej w formie papierowej i maili (jaka kwota w złotówkach wyszła z banku (wyciąg), potwierdzenie w postaci maila od pośrednika i zrzut ekranu z Binance ile BTC doszło). Problem z tymi zrzutami jest na Binance ponieważ na dzień zakupu nie mogę już dostać wglądu z panelu użytkownika ponieważ zakup był starszy niż rok czasu i np nie mogę zrobić zrzutu co tego dnia wymieniłem z BTC na inne krypto, nie generują jpg tylko w excelu a plik w excelu wygląda tak że nie wiem czy on spełnia jakiekolwiek przesłanki do bycia dobrym dowodem. Wy sami co posiadacie, czegoś mi brakuje czy zostawić tak jak jest z tym co mam? Pozdrawiam.

 115. Dzień dobry,

  zrealizowałem zyski przez kantor stacjonarny giełdy Kanga. Był to zwykły kantor walutowy z rozszerzeniem wypłat z giełdy. Zagubiłem dowody wypłaty, na giełdzie Kanga istnieje suma i data wypłaty (na moim profilu na giełdzie). Czy w wypadku zapytania z urzędu skarbowego – wystarczy print screen z giełdy. Czy przez to, że zagubiłem dowód wypłaty przez kantor to mam problem. Jeżeli tak to jak go rozwiązać? Czułbym się zoobowiązany za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Dla urzędu skarbowego dokumentem jest potwierdzenie transakcji a nie wypłaty. Jeżeli dokonywałeś transakcji przez kantor Kanga to wystąp do nich o taki dokument.

  • Dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli posiadając zestawienie transakcji (wyjścia) jakie mam na koncie giełdy Kanga w zupełności to wystarczy dla US. Kantor współpracujący z giełdą pobiera prowizję 3 procent. Więc jest różnica pomiędzy np. na giełdzie jest transakcja wypłaty np. 10000, a kantor mi wypłacił 9700. Ale skoro nie posiadam dowodu wypłaty w kantorze stacjonarnym to w PIT biorę pod uwagę. 10000 – tyle ile widnieje na zestawieniu transakcji na giełdzie?

  • To czy wystarczy dla US to chyba wie tylko sam US, choć i tego nie byłbym pewny.
   W PIT-38 faktycznie nie będziesz mógł wpisać tyle ile dostałeś w kantorze bo nie masz na to potwierdzenia, tylko tyle na ile masz potwierdzenie z giełdy.

 116. W 2021 roku zacząłem przygodę z krypto, nie wiedziałem jeszcze jak będzie wszystko wyglądało i robiłem zakupy za fiaty (euro), mam około 50 transakcji, czyli z każdego zakupy/sprzedaży muszę obliczyć przychód, czy wystarczy różnica jaka powstała? Ew jaka kwota wyszła by u księgowego za pomoc ?

  Odpowiedz
  • Sumujesz wszystkie zakupy za krypto. Sumujesz wszystkie sprzedaże do fiatów. Euro zamieniasz na PLN po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcje. Wyniki wpisujesz do pit-38. Zakupy to koszty, sprzedaż to przychód.
   Duża szansa że sam zrobisz to szybciej i lepiej niż księgowy, któremu to zlecisz.

  • Wpłaciłem na giełdę (po przeliczeniu kursu) 9267,6837 zł, zakupiłem kryptowaluty za 10201,4426519472 zł, a sprzedałem za 3372,2469963407 zł. Reszta to były transakcję na samych krypto, zatem jako 34b wpisuję 3372 zł (i ile miejsc po przecinku?), 35c wpisuję 10201 zł, 36d omijam, 37e wychodzi mi -6829 zł, 38 również omijam.
   Zgadza się ?

  • 34b 3372,25
   35c 10201,44
   36d 0,00
   37e -6829,19
   38f 6829,19
   Wpisujesz do dwóch miejsc po przecinku.

 117. Dzień dobry.
  W 31 grudnia 2021roku wpłaciłem na giełdę (bitbay\zonda) 2000 zł.
  1 stycznia 2022 kupiłem kryptowalutę.
  Czy muszę wypełnić pit 38 za 2021 roku i wpisać koszty uzyskania przychodów?

  Odpowiedz
  • Przelewy są obojętne podatkowo. W pit-38 wpisujesz wymianę krypto na fiaty i odwrotnie, w związku z powyższym za 2021 nie musisz składać pit-38, zakupy wpiszesz dopiero w picie za 2022 r.

 118. W 2021 roku zakupiłem kryptowaluty za około 10.000 zł na Binance. Na samej giełdzie wykonałem z 250 transakcji zawsze w formule krypto do krypto. Nie wychodziłem do FIAT-ów. Czy koszty będą wynosić 10000zł, a przychód 0 w zeznaniu podatkowym, czy muszę rozliczać każdą transakcję z osobna?

  Odpowiedz
 119. Witam, zarobiłem trochę krypto-walut z gry opartej na blockchainie i doradzono mi abym rozliczył się pitem 38. Czy w przypadku gdzie gra nie wymagała żadnej inwestycji startowej aby z niej korzystać co przyczynia się do zerowych kosztów uzyskania przychodów, nadal dochód uzyskany w ten sposób powinienem rozliczyć w PIT38?

  Odpowiedz
  • Najlepiej zrobisz jak dochód rozliczysz w momencie zamiany kryptowalut na waluty fiat. Wtedy całość wpiszesz jako przychód a koszty będą zerowe.

   Co prawda US może chcieć jeszcze żebyś najpierw rozliczył się podatkowo z zarobionych kryptowalut, a później jeszcze raz zapłacił podatek przy zamianie krypto na waluty fiat ale ten scenariusz jest mało prawdopodobny i praktycznie trudno byłoby to wykonać żeby jakoś wszystko grało podatkowo.

 120. Kłaniam się.
  Chciałbym poprosić o poradę co mam wpisać w deklaracji PIT-38 sekcja E, zakupione BTC w 2021 roku.
  Już wyjaśniam o co chodzi. Aby zasilić konto Binance musiałem skorzystać z pośrednika Simplex. Całość przeznaczonego funduszu to 18.000zł i tyle wyszło z mojego konta ale pośrednik Simplex pobrał 720zł a na platformę Binance dotarły już środki w postaci BTC. I tutaj moje pytanie, w deklaracji PIT mam wpisać 18.000zł (zakup+prowizja) czy 17.280 (zakup bez prowizji). I czy tylko takie obliczenie wystarczy bo tak jak napisałem wcześniej na Binance dotarły już środki w postaci BTC i jakbym nawet chciał je przeliczyć na złotówki to skąd brać kurs BTC na daną godzinę i minutę? W rozliczeniu ze strony BlockChair widzę ile BTC równało się dolarom, to wtedy może mogę wziąc kurs dolara z danej godziny i minuty?
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
  • Skoro wpłaciłeś złotówki a w rezultacie dostałeś BTC, to wszystkie koszty pobrane przez pośrednika są kosztem w rozumieniu podatkowym, stąd w pit-38 wpisujesz jako koszt 18000 zł i to wystarczy.

   W razie kontroli z US gdyby chcieli dokładnie wiedzieć jaka była prowizja, a jaki koszt i cena BTC w momencie zakupu to wtedy to rozbijesz. Kurs BTC zawsze możesz wziąć z wykresów historycznych z giełdy. Kurs dolara bierzesz jako średni kurs NBP z dnia poprzedzającego transakcję.

  • Dopiero teraz zauważyłem jedną niejasność. Z konta mi wyszło 18000PLN, Simplex w mailu napisał że pobrał 720PLN i na konto Binance powinno dotrzeć 17280 ale patrząc w historie pierwszego pływu w BTC jak pomnoże ilość otrzymanych BTC przez wartość dolara w danym dniu i godzinie to wychodzi mi 16800 i tyle właśnie mi sie przypomniałem że miałem jako początkowe saldo i się dziwiłem że aż 1200PLN poszło w nie wiem co. Skąd więc taka różnica 480zł? Podsumowując.
   18000 wyszło z konta,
   -720 opłata Simplex,
   na konto Binance dociera 16800PLN,
   18000-720=17280 tyle powinienem dostać a dostałem 16800, różnica wynosi 480PLN.
   Czy można to wyjaśnić?

  • Jest dużo niejasności. Wpłacałeś złotówki a na binance pojawiły się złotóki, dolary czy BTC. Bo to dużo zmienia. Jak złotówki to kosztu pobranego przez simplex nie możesz wliczyć do kosztów zakupu, jak dolary podobnie. Jak pojawiły się dolary to kurs dolara jako przelicznik ze złotówek na dolary jest na pewno inny niż oficjalny kurs NBP. Jak pojawiły się bitcoiny to koszt pobrany przez simplex możesz wrzucić w koszty zakupu kryptowlaut do PIT-38.
   Jeżeli dostałeś złotówki na binance pomniejszone o 480 zł to musisz zapytać się supportu binance, może oni pobierają jeszcze ekstra opłatę za wpłaty fiatów. To też niestety nie wlicza się do kosztów zakupu kryptowalut.

  • Napisałem do Binance i dostałem informację że na konto wpłynęły od razu środki w postaci BTC czyli całość 18000PLN mam rozumieć mogę wpisać w koszt zakupu krypto (razem z pośrednika opłatą za transakcję), tak?

   I zapytałem też od razu Binance gdzie jest różnica między przelewami, 18000PLN wyszło, Simplex potwierdził 720 prowizji a na Binance dotarły BTC o równowartości 16800PLN, gdzie te brakujące 480zł i dostałem taką odpowiedź:
   „Proszę nie przeliczać na PLN. To co się wyświetliło – obowiązuje. Simplex zastosował swój przelicznik i przeliczył na BTC i odjął ich prowizję”.
   Z góry dziękuję za dotychczasową pomoc.

  • No to wszystko jasne, może poza tą odpowiedzią Binance. Skoro dostałeś od razu BTC po wymianie z PLN to wrzucasz w koszty całość 18 000 zł. A czemu tam Binance sobie odjął jeszcze 480 zł to chyba nie dojdziesz. Im mniej pośredników tym lepiej.

 121. Cześć,

  W sumie nie wiem czy dobrze wszystko rozumiem. Na Revolucie miałam btc (a w zasadzie to ekspozycje na walutę). Zakupiłam w 2020. W rozliczeniu za 2020 nie wypełniałam nic na ten temat w pit-38. W 2021 sprzedałam btc. A pod koniec 2021 zakupiłam inne krypto (też na Revolucie) i nadal je posiadam. I teraz się zastanawiam nad rozliczeniem, czy to tak powinno wyglądać:
  – w pozycję 34 – wpisuje to co dostałam na konto (czyli kwotę bez prowizji Revoluta)
  – w pozycję 35 – wpisuję prowizję pobraną przez Revolut i zakup kolejnych krypto (tych których posiadam)
  – w pozycję 36 – wpisuję kwotę za jaką kupiłam krypto (btc) w 2020 (te które sprzedałam w 2021)
  Czy to jest ok? Czy muszę składać korketę do pitu-37 z 2020? I wypełnić tam pozycję 35? Będę wdzięczna za wyjaśnienie.

  Odpowiedz
  • Korekta odpowiedzi 21.04.2022 9:24.
   Wygląda ok, tylko jak w polu 34 wpisujesz kwotę którą dostałaś czyli prowizja już jest odjęta to nie wpisujesz tej prowizji w polu 35. Choć co do revoluta to mogą być różne interpretację ale jest duża szansa, że US w większości będzie podzielał akurat tą.
   Jedna mała uwaga, jak chcesz uzupełnić pozycję 36 w pit-38 za 2021 r. to musisz złożyć korektę pit-38 za 2020 rok i tam uzupełnić pozycję 35, 37 i 38.
   W pit-38 za 2019 r. po raz pierwszy pojawiła się sekcja do kryptowalut i wtedy można było wpisać w rubrykę 36 wcześniejsze nierozliczone zakupy kryptowalut. W kolejnych latach należy przepisywać z roku na rok nierozliczone koszty.

 122. Witam. W 2021r. kupiłem kryptowaluty za 12000pln i raz sprzedałem ich część za 500pln, po czym ponownie kupiłem za te 500pln. Czy dobrze rozumiem że PiT 38 ma wyglądać tak:
  Poz. 35: 12000
  Poz. 34: 500
  Poz. 37: -11500
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Nie uwzględniłeś zakupów za 500 zł.
   Twoje koszty to 12000 + 500 = 12500zl poz. 35
   Przychody 500zl poz. 34
   – 12000 zł poz. 37
   12000 zł poz. 38

 123. Dzień dobry,

  Wymieniłem PLN – TRX w kantorze internetowym, po pobraniu historii brak jakiejkolwiek informacji o pobranej prowizji transakcji(potencjalny koszt), sama kryptowaluta kosztowała około 260 zł (ilość x cena) a cała transakcja to około 280 zł(prowizja providera, kantoru, być może transakcji) . Czy w tym przypadku pod uwagę brać cenę samej kryptowaluty, czy całej transakcji z tym, że przyjąć jako prowizję różnicę?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Całej transakcji, skoro zapłaciłeś 280 zł to to jest twój całkowity koszt zakupu TRX.

 124. Dzień Dobry, potrzebuje pomocy w rozliczeniu pit 38 poprzez stronę gov. W roku 2021 kupowałam kryptowanuty bitcoin oraz ethereum. Były to mało kwoty. Nie bardzo teraz wiem jak rozliczyć ten pit poprzeć gov, co wpisać w sekcji twój dochód, zaliczki przekazane płatnikowi, stawka podatku – zbycie papierów wartościowych(%), stawka podatku – zbycie walut wirtualnych(%), twój podatek(%)… Mogłabym prosić o nakierowanie i pomoc? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Wszystko jest rozpisane w artykule. Wypełniasz część E pit-38, Zakupy to koszty (rubryka 35). Stawka podatku to 19 %.

 125. Witam, mam problem w zakresie 1 rozliczenia, zakup krypto dokonano poprzez przelew z pl konta do revoult konwersja pln do euro i zasilenie na binance, co faktycznie podlega opodatkowaniu konwersja euro do usdt? Z dniem poprzedzajacym sredni kurs nbp w przeliczeniu na pln? Chcialbym wykazac koszty zadnych ruchow w strone sprzedazy nie bylo wiec nie ma przychodu, czy tok myslenia powyzej opisany jest prawidlowy? Czy na binance taki wyciag jestem wstanie wygenerowac?

  Odpowiedz
  • Wszystko się zgadza.
   co faktycznie podlega opodatkowaniu konwersja euro do usdt? tak
   Z dniem poprzedzajacym sredni kurs nbp w przeliczeniu na pln? tak
   czy tok myslenia powyzej opisany jest prawidlowy? tak
   Czy na binance taki wyciag jestem wstanie wygenerowac? tak

 126. Dzien dobry,

  W 2021 zakupiłem za 500 zł USDT, i tego samego dnia wymieniłem na BTC i trzymam go do dziś. Czy wymianę USDT -> BTC należy jakoś rozliczyć i uwzglednić w rozliczeniu?

  Odpowiedz
  • Wpisujesz w PIT-38 tylko zakup USDT za 500 zł. Wymiana USDT na BTC jest obojętna podatkowo, nie musisz tego nigdzie wpisywać.

 127. Dzień dobry w 2020 roku zakupiłem pierwsze krypto np za 2 000 zł i w tym roku podatkowym nie sprzedałem. W picie za 2020 rok nie wykazywałem tego. Czy muszę zrobić jakąś korektę czy w tym roku podatkowym zsumować koszty z 2020 roku i 2021 roku?

  W 2021+2020 roku suma operacji kosztowych (zakup) to np 10 000 (2000 zł z roku 2020 i 8000 zł z roku 2021) natomiast sprzedaż to np 9 000 zł Czyli rozumiem, że obowiązku podatkowego jak na razie nie ma? Jak wpisać w Pit 38 taką sytuację.

  Czy to wszystko (koszty i przechód) przechodzi na kolejny rok + to co dalej będę dokupował i sprzedawał?

  Z góry dziękuję za info

  Odpowiedz
  • Wypadałoby zrobić korektę pita za 2020 rok.
   Jest obowiązek wpisania kosztów i przychodów w pit-38.
   pit za 2020 koszt 2000
   pit za 2021 koszt 8000 plus 2000 przepisane z pita za 2020 r. Przychód 9000. Pozostaje 1000 zł kosztu do przepisania na kolejny rok.

 128. Dobry wieczór.
  Od kilku dni przeglądam wszystkie możliwe fora, żeby znaleźć odpowiedź czy krypto z revoluta powinnam rozliczać w punkcie C czy E. Wiele miejsc ma różną na ten temat opinię. Czy ktoś zna konkretą odpowiedź? bardzo dziękuje za odpowiedź

  Odpowiedz
  • Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy urząd może do tego tematu podchodzić inaczej. Zasadniczo na revolucie nie handlujesz fizycznymi kryptowalutami, więc powinnaś wpisać to w dziale C ale kilka komentarzy niżej Mat dzwonił do Krajowej Informacji Skarbowej i uzyskał odpowiedź że należy to wpisać w dział E. Wpisanie w dział E na dzień dzisiejszy jest chyba najlepszym rozwiązaniem oraz najprostszym dla podatnika i dla urzędu skarbowego.
   Można oczywiście samemu dopytać na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, co niestety nie będzie i tak wiążące dla podatnika.
   Konsultanci infolinii Krajowej Informacji Skarbowej są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18 pod numerami:
   tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych)
   tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych)
   tel. +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)

 129. W ciągu 2021 zrobiłem transakcji na Binance ok 4000 zł, na samym Binancie traidowałem na Fetures i sumarycznie jestem na minusie. Ale na giełdzie ING miałem zysk od ETF na 300 zł, i w e-pit muszę zapłacić 64 zł podatku. Jak zadeklarować stratę i czy to się sumuje wszystko?

  Odpowiedz
  • Futures z Binance musisz sobie sam rozliczyć. Jak grasz na futures to rozliczasz to razem z giełdą. Musisz ręcznie dopisać sobie do PIT-38 wyniki z handlu na Binance na pochodnych. Choć sprawa może nie być taka oczywista, bo US może stać na stanowisku że rozliczysz handel z Binance dopiero jak będziesz zamieniał kryptowaluty na fiaty.

   Najlepiej dopytać na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.
   Konsultanci infolinii Krajowej Informacji Skarbowej są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18 pod numerami:
   tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych)
   tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych)
   tel. +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)

 130. Witam mam tylko jedno pytanko
  Kupując kryptowalute na revolucie za 2000 zł dostaje jej za 1950 zł
  Prowizja 2,5 %
  Potem sprzedaje ja za 4000 dostaje jej za 3900 2,5 % prowizja.
  Jak to wpisać w pit 38??

  Odpowiedz
  • Prowizję wpisujesz w koszty. Czyli koszty to 1950+50+100, a przychody to 3900.

 131. Kupiłem w 2022 btc za 1000 złotych na revolucie dostałem w btc 975 zł 2,5 % prowizja 25 zł
  Następnie sprzedałem tego btc za 2000 i dostałem 1950 2,5 % prowizja.50 zł.
  Jak to wpisać w pit 38 ??

  Odpowiedz
  • Pita będziesz składał za 2022 r. dopiero w 2023 roku.
   Koszty 1000 zł + 50 zł = 1050 zł
   Przychody 1950 zł

 132. Witam. Wpłaciłem w 2021 5000 zł na bitbay, i niestety kilka razy handlowałem eth do pl tam i z powrotem zanim się przeniosłem na usdt. Ostatecznie zysk 1000 zl, zamieniony przed końcem roku na usdt. I tu pytanie czy koszty to 5000 zl czy np 15000 zł co wynika z obrotów? (np kupno za 5k sprzedaz za 5.2k, kupno za 5k sprzedaż za 5.6k, kupno za 5k sprzedaż za 5.2k, kupno usdt za wszystko)

  Odpowiedz
  • Kosztem będą wszystkie zakupy za pln, a przychodem wszystkie sprzedaże do pln. Przelewy nie mają znaczenia.

 133. Jak rozliczyć Pit kiedy np. na początku roku 2021 zakupiłem za 1000$ kryptowaluty na Binance. W ciągu roku była sprzedaż/kupno kryptowalut. Zysk wyszedł 1600$, ale przed końcem roku zakupiłem krypto za pełną kwotę 1600$. Jak się do tego odnieść przy pit-38?

  Dodatkowo mam zakup na polskiej giełdzie(Zonda) krypto za 2000zł (zakup bez sprzedaży). Można rozliczyć zakupy z obu giełd w jednym zgłoszeniu PIT-38?

  Odpowiedz
  • Sumujesz wszystkie zakupy kryptowalut w złotówkach oraz sumujesz wszystkie sprzedaże kryptowalut w złotówkach i to wpisujesz do pit-38. Dolary musisz zamienić na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedniego od transakcji.

 134. Cześć, na początku 2021 kupiłem BTC za 1500zł oraz ETH za 500zł. Po czym sprzedałem ETH za 570zł. Następnie dokupiłem BTC za 1000zł i GAME za 570zł.
  Pod koniec roku sprzedałem całość BTC za 2882zł. Tak więc na giełdzie pozostały mi tylko GAME oraz zarobione PLN, którymi chce operować w przyszłości. Czy obowiązuje mnie podatek, jeśli PLN nie przelałem jeszcze na konto w banku? Jeśli tak, to jak go wyliczyć?

  Odpowiedz
  • Przelewy są obojętne podatkowo a transakcje nie, dlatego obowiązuje Cię podatek od wykonanych transakcji. Musisz zsumować wszystkie koszty i wszystkie przychody i wpisać w odpowiednie rubryki.

  • A prowizje liczoną w BTC od zakupu BTC też odliczać? Albo prowizję w PLN w przypadku sprzedaży BTC? Jeśli tak, to w jaki sposób?

  • Prowizja w BTC też jest kosztem, musisz ją tylko przeliczyć na złotówki.

  • Po kursie wymiany, jak np. kupowałeś Bitcoiny po 150 000 zł za BTC to przeliczasz prowizję po tym kursie. Jak kupowałeś za $ to musisz przeliczyć jeszcze dolary na złotówki po średnim kursie NBP z poprzedniego dnia.

 135. Przy wypełnianiu PIT 38 wychodzi mi kwota podatku (19%) ale kwota do zapłaty wychodzi na poziomie 38% i nie wiem z czego to wynika czy może mi to ktoś rozjaśnić

  Odpowiedz
 136. Dzień dobry,
  W 2019 r dokonano zakupu kryptowalut za około 2000 zł. Nie złożono PITu. W2020 nadal kupowano kryptowaluty i nie złożono PITu. Kryptowaluty zostaly sprzedane w 2021r do FIAT – 10 000 USD i ponownie za 10 000 USD kupiono kryptowaluty. Czy za 2021 r powstanie obowiązek podatkowy? Czy należy zapłacić podatek jeśli cała kwota z zakupionych w 2019 i 2020 r kryptowalut została ponownie zainwestowana w kryptowaluty?

  Odpowiedz
  • Wpisujesz w Picie za 2021 r. przychody 10 000 USD w przeliczeniu na złotówki po średnim kursie z NBP z dnia poprzedzającego transakcje i koszty 10 000 USD analogicznie. Jak wyjdzie plus to płacisz od tego podatek, jak wyjdzie minus to przepisujesz koszty na następny rok. Nie wiadomo ile wyjdzie bo kurs USD jest zmienny.

 137. Jak rozliczyć zakup i sprzedaż kryptowalut jeżeli transakcje odbywają się na revolucie??
  I co z prowizjami od zakupu i sprzedaży??

  Odpowiedz
  • Na revolut (na dzień 07.03.2022 r.) nie kupujesz ani nie sprzedajesz fizycznie kryptowalut, więc powinieneś te transakcje rozliczać bardziej jak forex, gdzie operujesz na instrumentach pochodnych, czyli powinieneś wypełnić część C pit-38, wiersz 2 inne przychody (rubryka 22 przychody, rubryka 23 koszty). Prowizje możesz wrzucić w koszty. Niestety nie jest to dokładnie sprecyzowane w przepisach i mogą urzędy różnie do tego podchodzić. Najlepiej dopytać na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.
   Konsultanci infolinii Krajowej Informacji Skarbowej są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18 pod numerami:
   tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych)
   tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych)
   tel. +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)

  • Dzwoniłem dziś z takim pytaniem na infolinię Krajowej Informacji Skarbowej i uzyskałem informację, że mimo wszystko należy to wpisać w części E pit-38 (pola 34-36). Gdybyś otrzymał inną informację daj proszę tutaj znać. Dzięki!

  • Dobrze, że dopytałeś. Chyba takie rozwiązanie jest najprostsze dla podatnika i urzędnika.

 138. Jeszcze mam jedno pytanie.
  Co jest wystarczającym udokumentowaniem np. w razie kontroli?
  Czy jest to ta tabelka w Excelu o nazwie 'Historia kupna’ np. z giełdy Binance czy screeny z giełdy?

  Odpowiedz
  • Tego nie wie nawet sam US. Bo dla jednego urzędnika wystarczy screen z giełdy a dla innego historia wyciągnięta w postaci pdf lub excela. Zasadniczo zbieraj wszystko co się tylko da, niestety to jest jedyna metoda.

 139. A jak wpłaciłem na giełdę np. 15 euro, chciałem coś za to kupić, ale transakcja do zakupu nie doszło i wypłaciłem te 15 euro z portfela, z giełdy to tego nie liczę bo nic za to nie kupiłem, zgadza się?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 140. Dzień dobry.
  Cyklicznie kupowałem za PLN co tydzień krypto na bitbay (zonda) w 2021. Sporo tych transkacji sie uzbierało.

  Przykład:
  Kupiłem BTC za 1999.99 PLN
  Otrzymałem 0.00835526 BTC
  prowizja giełdy 0.00003510 BTC

  Czy do kosztów mogę wliczyć prowizję?
  Czy moim kosztem będzie 1999.99 czy 2008 zł?

  Odpowiedz
  • Możesz wliczyć prowizję do kosztów. Jak kupowałeś BTC za 2008 zł, a dostałeś 0.00835526 BTC za 1999.99 PLN a 0.00003510 BTC czyli 8,01 PLN to prowizja to wliczasz całą kwotę 2008 zł w koszty.
   Podobnie będzie przy sprzedaży gdzie wartość otrzymanych PLN wpiszesz w przychody, a prowizję (w przeliczeniu na złotówki, gdyby była np. w BTC) wpiszesz w koszty.

 141. Jak tylko kupowałem i nie sprzedawałem to interesuję mnie tylko zakładka 'Koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowym’ a w pozostałych czterech tzn. 'Przychód, Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym’, 'Koszty uzyskania przychodów, które nie zostały potrącone w roku podatkowym’ wpisuję w nie 0?

  Jeśli tak to w tej rubryce mam wszystkie krypto co kupiłem zsumować i tutaj wpisać?
  Jeszcze jedno pytanie, mam je wyciągnąć z zakładki Historii kupna np. z Binance?
  Ostatnie, przy jednej mam Status – Failed, tego nie dodaję do kwoty bo jakiś błąd nastąpił przy próbie kupna?
  I co zrobić gdy w 'Amount’ w jednych mam kwotę w PLN w innych USD bądź EURO, skąd kurs z danego dnia wziąć, czy jak to policzyc?

  Odpowiedz
  • Koszty wpisujesz w rubryce c, rubryki: b, d, e = 0. W rubryce f wpisujesz to samo co w rubryce c bo (c+d)-b = (c+0)-0 = c
   W rubryce c wpisujesz sumę wszystkich zakupów.
   Jak jest taka możliwość to wyciągasz to z historii stransakcji.
   Jak faild to prawdopodobnie transakcja nie doszła do skutku (nie wpisujesz jej).
   Jak masz USD czy EUR to musisz to przeliczyć na złotówki biorąc średni kurs NPB z dnia poprzedzającego transakcje. Historyczne kursy znajdziesz na stronie NBP.

  • Krypto obliczasz osobno. Nie możesz z niczym łączyć stąd też strat z zeszłego roku na FOREX nie możesz użyć do pomniejszenia przychodu za Krypto.

 142. W poprzednim roku wpisałem pewien niewielki koszt zakupu krypto do PIT-38. Niestety giełda wycofała się z pewnej kryptowaluty i moje środki przepadły. Czy w tym roku mogę rozliczyć te koszty w PIT?

  Odpowiedz
  • Rozliczysz je jak będziesz coś sprzedawał, teraz co roku ten koszt powinieneś przepisywać do kolejnych pitów.

 143. Cześć!

  Przeczytalem prawie większość komentarzy, prześledziłem filmiki na YT, artykuły i nadal mam zagwostkę związaną z PIT-38 oraz PIT 8C który jest z nim związany a szczególnie o tym ostatnim mało się mówi a przecież mnóstwo osób kupuje krypto na zagranicznych giełdach i prawdopodobnie źle wypełniają zeznania PIT 😉

  – Dokonałem zakupu krypto na zagranicznej gieldzie – Binance. Od razu był to zakup krypto (a nie najpierw wpłata fiata, a dopiero później kupno krypto). Dla uproszczenia powiedzmy, że za 1000 zł (w tym wliczony jest koszt prowizji)
  – W ciągu całego roku nie było sprzedaży krypto (nie było wymiany krypto na walutę fiat).

  Przyszedł czas rozliczenia czyli poinformowania Urzędu Skarbowego, że kupiłem krypto za 1000 zł i nie dokonałem sprzedaży. Dzięki temu w przyszłości będę mógł to odliczyć od przychodów jak już dokonam sprzedaży.

  Wiem, że powinienem dokonać rozliczenia poprzez PIT-38. Jednakże wspomina się w różnych miejscach o PIT-8C który jest jakby doczepiony do PIT-38.

  Jako, że giełda jest giełdą zagraniczną w związku z tym:

  – Czy powinienem uzupełnić PIT-8C jeśli krypto kupione na giełdzie zagranicznej?

  Jeśli tak to, które rubryki PIT-38 powinny być uzupełnione?

  z poziomu systemu e-PIT jako Przychody z informacji PIT-8C mogę podać:
  – Przychód (który będzie pozycją 20 w PIT-38) oraz koszty uzyskania przychodów (poz. 21 w PIT-38).

  jako „Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych” mogę podać:

  Przychód (poz. 22 z PIT-38)
  Sumę przychodów:
  – z informacji PIT-8C(9) z poz. 38 oraz z PIT-8C(10) poz. 37, które nie zostały wykazane w PIT-8C

  i podobnie

  Koszty uzyskania przychodów (poz. 23 z PIT-38)
  Suma kosztów uzyskania przychodów:
  – poniesionych w związku z przychodami wskazanymi w poz.38 informacji PIT-8C(9) i w poz. 37 PIT-8C(10), które nie zostały wykazane w PIT-8C
  – uzyskanych za granicą

  ale jest też rubryka
  Przychód (poz. 34 z PIT-38)
  Przychód z odpłatnego zbycia walut wirtualnych

  Koszty uzyskania przychodów (poz. 35 z PIT-38)
  Koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowym z odpłatnego zbycia walut wirtualnych

  żeby było ciekawiej jest jeszcze oddzielna sekcja w której można zaznaczyć „przychody uzyskane za granicą” czyli dochody z zagranicy.

  jak się to zaznaczy to dostajemy pola:
  – Wskaż państwo, w którym uzyskałeś przychód (poz. 7 z PIT-ZG)
  – Dochód uzyskany za granicą (poz. 34 z PIT-ZG)
  Dochód uzyskany za granicą, o którym mowa w art. 30B ust. 5e i 5f ustawy
  czy
  – Wskaż podatek od tych dochodów zapłacony za granicą (poz. 35 z PIT-ZG)

  W związku z powyższym… które pola tak naprawdę powinienem uzupełnić? 🙂
  bo coś sporo tych opcji związanych z dochodami z zagranicy.

  Odpowiedz
  • Po pierwsze pit-8C dostajesz od brokera i to polskiego a nie zagranicznego (sam go nie wypełniasz). W pit-8c masz tylko polskie akcje i CFD, nie ma tam mowy o kryptowalutach i nigdy nie było. Na podstawie PIT-8c wypełniasz PIT-38.

   Kupując i sprzedając kryptowaluty, nie ważne czy w Polsce czy za granicą wypełniasz tylko część E pita-38 na podstawie zgromadzonych przez Ciebie potwierdzeń transakcji.

 144. Cześć, każdy zakup krypto traktuje jako koszt a sprzedaż jako przychód dobrze rozumiem? i jeżeli za 2021 mam zysk ale w grudniu 2021 cała tą kwotę zainwestowałem ponownie w krypto (czyli znowu mam koszt) wiec nie wykazuje dochodu w picie tylko koszt (nie płace podatku) ?

  Pytanie drugie: pierwsze zakupy BTC robiłem jeszcze w 2019 roku a sprzedałem dopiero w 2021. Nie składałem pitu 38 za 2019 bo nie inwestowałem w tym czasie, w 2020 składałem bo inwestowałem na GPW ale nie wykazałem kosztu na BTC. Czy mogę zrobić korektę kosztów na krypto za 2019 jak nie składałem wtedy pitu?

  Dzięki za pomoc

  Odpowiedz
  • Cześć, każdy zakup krypto traktuje jako koszt a sprzedaż jako przychód dobrze rozumiem? Tak jak wymieniasz na fiaty.

   W 2021 r. wykazujesz przychody i koszty, jak koszty są większe od przychodów to nie płacisz podatku.

   Tak należy zrobić korektę za 2019 i 2020 r. W 2019 pisać koszty zakupu a w 2020 je przepisać.

 145. w 2017 wpłacono na giełde 15k (kupowałem i sprzedawałem do fiata)
  przychód 95k
  koszt uzyskania przychodu 110k
  dochód -15k
  w 2018 też wpłaciłem na giełde 15k podobnie dochód wynosił -15k (tez kup. i sprz. do fiata)
  Nic nie było deklarowane i sprzedawane
  czy w tamtych latach również zliczało sie tylko transakcje z walutami fiducjarnymi? łaczny przychód- koszt uzyskania=dochód?
  w 2020r i 21r tylko dokupowałem krypto za 15k w kazdym
  czy teraz złożyć korektę za 2017r pit 36
  strate 15k
  złozyc korektę za 2018r pit 36
  strata z ubiegłego 15k i obecnego 15k
  za 2019 dodac pit 38 i odliczyć stratę 30k
  za 2020 dodać pit 38 odliczyć strate z ubiegłego 30k i kolejne 15k
  za 2021 wypełnic 38 odliczyc z ubiegłych 45k i dodatkowo 15k?
  oczywiście złozyć przy tym czynny żal.

  Odpowiedz
  • W 2018 r. i wcześniej nie było przepisów i były różne interpretacje indywidualne nierzadko sprzeczne ze sobą.
   Chyba najprościej byłoby złożyć korektę za 2019 r. i tam wrzucić stratę 30k ale oczywiście można też zrobić korektę za 2017 r. i 2018 r. ale tak jak wyżej, wtedy nie było przepisów i ciężko doradzić konkretną ścieżkę rozliczeń.
   I należałoby zrobić też korekty za 2020 i 2021 tak jak napisałeś.

 146. Witam,
  w 2018 r. kupiłam 1.55 ETH za 5000,00
  w 2020 r. kupiłam LSK za 2679,16 zł, a sprzedałam za 681,96 zł
  w 2021 r. kupiłam za 3276,65 zł, a sprzedałam za 817,12 zł.
  PIT-38 złożyłam za 2020 rok wykazując przychody w kwocie 681,96 zł, a koszty 2679,16, czyli wyszła strata 1997,20 zł
  PIT-38 za 2021 rok wykazałam przychód 817,12 i koszty w kwocie 5273,85 (koszt zakupu i strata z 2020 roku).
  Czy zrobiłam to poprawnie? Co z zakupem z 2018 roku? Jak to rozliczyć?
  Będę wdzięczna za pomoc

  Odpowiedz
  • Trzeba zrobić korektę pita za 2019 r. i tam wrzucić ten zakup. Następnie korekta pita za 2020 r. zwiększy się strata o 5000 zł. i analogicznie trzeba też tą stratę dorzucić do pita za 2021 r.

 147. Witam, jak wygląda wykazanie kosztów związanych z koparką krypto? Przykładowo zainwestowałem 10k zł w karty graficzne, którymi pozyskiwałem kryptowaluty. Czy mogę wpisać w koszty (rubryka 35) tę kwotę? Czy można dopisać przybliżone koszty prądu? Nie prowadzę działalności gospodarczej.

  Odpowiedz
  • US zasadniczo nie uznaje kosztów koparki i prądu ale jest szansa że sąd uzna to jako koszt. Kolejna sprawa to brak prowadzenia DG, może być problemem. Niestety nie jest to sprawa jednoznaczna i są różne orzeczenia na ten temat.

 148. Witam mam pytanie.Kupując , sprzedając kryptowaluty na revolucie place od każdej transakcji 2,5% prowizji.I teraz przykład – Kupuję bitcoina za 1000 złotych na revolut pobiera on 2,5% prowizji więc dostaje tej kryptowaluty za 975 złotych.Potem sprzedaje tą kryptowaluty za 2000 zł znowu płace prowizję 2,5% więc dostaje 1950 złI jak to teraz wpisać w pit 38Bardzo proszę o szybką odpowiedźPozdrawiam.Czy będzie to – koszty uzyskania przychodu 975+25+50=1050I przychód 1950 i od tych 900 złotych placę podatek.Czy może inaczej??

  Odpowiedz
  • Pytanie czy na revolucie kupujesz i sprzedajesz fizycznie krypto bo jak nie, to powinieneś to inaczej rozliczać. Jeżeli fizycznie kupujesz i sprzedajesz to jest dokładnie tak jak napisałeś. Prowizje są Twoim kosztem.

   Korekta odpowiedzi 21.04.2022 9:24.

   koszty 975+25=1000 zł przychód 1950 i od 950 złotych płacisz podatek.

  • Revolut prezentuje kurs z giełdy z Bitstamp i dodaje swój narzut w wysokości 1,5 proc., aby zrekompensować zmienność kursu. Nie możemy otwierać własnych pozycji, ale za to jesteśmy w stanie ustawić algorytm, który dokona wymiany przy zadanym kursie. W momencie, kiedy chcemy kupić kryptowalutę, Revolut podejmie w naszym imieniu próbę jej nabycia. Kiedy zakończy się ona sukcesem, odpowiednia część zostanie przypisana do naszego portfela.

   Niestety, technicznie nie kupujemy żadnej kryptowaluty.
   Revolut nie jest bowiem portfelem kryptowalut jak Mycelium. „Kupując” bitcoina staniemy się właścicielem towaru, którego kurs zgrany będzie z kursem bitcoina, a nie samego

 149. Dziękuję za poprzednią odpowiedź, w kryptowaluty bawie się od dłuższego czasu jednak dopiero od ostatniego roku mam na tym większe zyski, jednak w poprzednich latach też miałem jakieś tam zyski, czy jest jakiś sposób żebym mógł rozliczyć się w legalny sposób z krypto za 2019 i 2020 rok? W moim przypadku troszkę to skomplikowane, ponieważ dostaje wynagrodzenie w kryptowalucie, dlatego mam zamiar skorzystać z usług osób które fachowo zajmują się rozliczaniem kryptowalut. Chciałbym tylko dowiedzieć się, czy jeśli posiadam wyciągi z giełdy z poprzednich lat, będę mógł rozliczyć się również za 2019 i 2020 rok?

  Odpowiedz
  • Możesz rozliczyć się z 2019 i 2020 r. składając korekty pitów za tamte lata.

 150. Witam!
  Za wykonywane usługi dostaje zapłatę w postaci kryptowaluty. Kryptowaluty wplacam na giełdę bitbay (Zonda). Połowę z nich sprzedałem do usdt i stopniowo zamieniam sobie na plny. Pozostała resztę trzymam w kryptowalutach. Co w takim wypadku wpisac w koszty uzyskania przychodu, jeśli nie kupowałem żadnych krypto, a jedynie sprzedawałem? Jestem totalnie zielony w tym temacie, z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Od wynagrodzenia powinieneś normalnie odprowadzić podatki w zależności od tego jak jesteś zatrudniony czy na umowę o pracę, zlecenie czy o dzieło. Później niestety przy zamianie krypto na złotówki powinieneś znowu odprowadzić podatek. Podobnie jak to ma miejsce przy darowiźnie w krypto. Najpierw płacisz podatek od darowizny a później kolejny podatek przy zamianie krypto na złotówki. Dlatego nie opłaca się przyjmować czy to darowizny w krypto czy wynagrodzenia w krypto, bo będziesz musiał się dwa razy opodatkować i masz tak jak napisałeś zerowe koszty.

 151. Witam,
  kolega w 2017 miał ok. 11k kosztów, a 1k wyciągnał, czyli 10k zł straty. W 2018 miał 5k wpłat, a 6k wyciągnął, czyli 1k zł zysku. Czy w tym przypadku płacimy podatek od tego 1000 zł, czy strata z roku przeprzedniego niweluje obowiązek podatkowy i przepisujemy 9000 zł kosztów na pit 38 za 2019?

  Odpowiedz
  • Powinien rozliczyć w 2017 i w 2018 r. przychody z krypto.
   Koszty 11k + 5 k = 16k
   Przychody 1k + 6k = 7k
   16-7=9
   Czyli po rozliczeniu się w 2017 i 2018 pozostało mu 9k kosztów do wpisania za 2019 r.
   Jak nie składał tych pitów to powinien zrobić korektę za tamte lata.

  • Czyl powinien zrobić korektę pitów 36/37 za 2017 i 2018 rok, a od 2019 dołączyć pity 38? Jeśli tak, to czy orientują się Państwo, w które rubryki należy wpisać przychody i koszta z krypto w pitach za 2017 i 18?

  • W PIT-36 za 2017 r. i 2018 r. wpisujemy przychody i koszty w części D.1 w wierszu 7 Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy. Rubryka 74 przychody, rubryka 75 koszty. Kryptowaluty do 2019 r. można było traktować jak prawa majątkowe. Od 2019 r. powinniśmy wpisywać obrót kryptowalutami w PIT-38.

 152. Hej, kupiłem krypto w 2020 roku i nie składałem wtedy PIT-38, sprzedałem je w 2021 roku. Jak powinienem się rozliczyć? Z góry dzięki za pomoc!

  Odpowiedz
  • Robisz korektę pita za 2020 r. w którym wpisujesz zakupy i składasz pita za 2021 w którym wpisujesz sprzedaż.

 153. Hej.
  wpłaciłem 20000 zł na giełdę bitbay.
  Kupiłem w 2021 roku BTC za 20000 zł.
  Giełda pobrała prowizję 0.00003371 BTC.
  Czy to mogę wliczyć w koszty ?

  Nie sprzedałem BTC w 2021 roku.
  Wypełniam rubrykę 35 i 38 wpisując 20000 zł

  Odpowiedz
  • Tak prowizję zakupu BTC wliczasz w koszty tylko musisz ją zamienić po kursie po jakim kupowałeś krypto ale to się sprowadza tak naprawdę do 20 tys. zł bo za tyle kupiłeś BTC i to jest Twoim kosztem.

   Dokładnie tak wypełniasz rubrykę 35 i 38 wpisując 20000 zł

 154. Witam w zeszłym roku wszedłem kilkoma przelewami na giełdę krypto nie duża kwota 2400zł (całość) wykonałem dosyć dużo wewnetrznych transakcji na giełdzie krypto-fiat generalnie nauka o co w tym chodzi koszty itd. czy teraz muszę z każdej transakci się rozliczyć? z giełdy nie wypłaciłem żadnych pieniędzy na zewnętrzny portfel lub na konto no i jestem dosyć mocno do tyłu oraz czy pit-38 (transakcje krypto) muszę wysłać w tym samym czasie co rozliczenie pit-11?

  Odpowiedz
  • Sumujesz wszystkie transakcje zakupu krypto za fiaty oraz wszystkie transakcje sprzedaży na krypto (zamiana na fiaty) i wpisujesz to w PIT-38 zgodnie z artykułem. PIT-38 składasz do końca kwietnia.

 155. Czy potwierdzenie z banku przelewu na giełdę (Binance) wystarczy jako potwierdzenie dla US w razie kontroli? Czy muszę mieć potwierdzenie z samej giełdy?

  Odpowiedz
 156. Dzień dobry.
  Wpłaciłem na giełde bitbay 10000 zł.
  Kupiłem za 10000 zł kilka kryptowalut.
  Więc mogę jako koszt uzyskania przychodu dodać prowizję giełdy?
  Tak samo jak sprzedam krypto do pln to prowizję mogę dodać do kosztów?

  Odpowiedz
  • Tak możesz dodać prowizję giełdy jako koszt uzyskania przychodu, jeżeli ta prowizja była bezpośrednio związana z zakupem kryptowalut.

 157. Hej. W 2021 zaczęłam się uczyć krypto na binance i gry na futures. Wpłaciłam pieniądze wymieniłam na USDT i się na tym uczyłam. W 2021 nie miałam żadnego zysku. Czy to muszę wykazać w PIT-38 jako koszty?

  Odpowiedz
 158. Zastanawiam się co zrobić z tzw poświęceniem..
  wpłacenie tokenów na jakiś projekt gdzie będą tokeny których jeszcze nie ma. Czy to jest wyjście z krypto typu zakup 'Dobra’ (przyszłego – o nieznanej wartości, ale wiadomo ile krypto poświecono) czy nadal pozostajemy w krypto…
  Dzięki za super materiał, chyba najbogatsze kompendium jak na razie

  Odpowiedz
  • Nadal będziesz obracał się w krypto, jak zamienisz na fiaty albo coś „namacalnego” to wtedy wchodzisz w podatki.

 159. Dzień dobry.
  Zainwestowałem w 5 kryptowalut w 2021 10 000 zł.
  Sprzedałem 1 kryptowalute do PLN w zysku.
  Choć w 2021 roku jestem na stracie.

  Czy tylko muszę wpisać w rubrykę 35 koszty uzyskania przychdów?

  Odpowiedz
  • Wpisujesz koszty i przychody. Nierozliczone koszty przejadą na następny rok.

 160. Dzień dobry,
  Czy można przenosić koszty z deklaracji PIT-37 za 2017-2018 r. do deklaracji PIT-38 za rok 2019? Bo z tego co czytam, to krypto do 2019 r. należało rozliczać na zasadach ogólnnych, a od 2019 r. w pit-38.
  Dziękuję za pomoc

  Odpowiedz
  • Wszystkie nierozliczone krypto powinieneś wpisać do pit-38 za 2019. Czyli tak można przenosić ale tylko te koszty które nie zostały rozliczone wcześniej.

  • Kosztów za 2017-2018 r. nie wykazywałem w deklaracjach pit-37.
   Rozumiem, że nie mogę ich od razy wpisać do pit-38 za 2019 r., tylko zrobić korekty pit-37 za 2017-2018 r?

   Dziękuję

  • Za 2017 i 2018 r. nic nie musisz robić bo nie było jeszcze wtedy przepisów o kryptowalutach. Wystarczy wszystkie koszty z lat poprzednich wpisać do pit-38 za rok 2019.

 161. Zainwestowałem w 5 kryptowalut w 2021 10 000 zł.
  Sprzedałem 1 kryptowalute w zysku.
  Choć w 2021 roku jestem na stracie.

  Czy tylko muszę wpisać w rubrykę 35 koszty uzyskania przychdów?
  Grałem na rynku forex w 2021 roku. Wpłaciłem 400 usd na broker zagraniczny.
  Jestem za rok 2021 w zysku.

  Sumując kryptowaluty i forex nie uzyskałem przychodu.

  Czy muszę wpisać tylko w rubrykę 35 wszystkie koszty uzyskania z krypto i forex?
  Czy przychód z forex muszę wypełnić.

  Kryptowaluty i forex razem sumuję w picie 38??

  Odpowiedz
  • Krypto i forexu się nie sumuje. Rozliczasz to oddzielnie i wpisujesz w inne rubryki.

 162. Witam,
  Zacznę przykładem.
  Zakupione kryptowaluty w 2019 i 2020 roku, nie wykazywałem kosztów w picie 38. Realizacja części zysków w 2021r. Załóżmy kwoty przykładowe – W 2019 zakupy za 10tyś. zł w 2020 zakupy za 20tys. zł wypłata w 2021r. 100tyś zł. Po komentarzach wnioskuje, że powinienem zrobić korekty pitów 2019/20. Przy rozliczeniu za 2021r. koszty 30tyś zł przychód 100tys. zł płacę podatek 19% z 70tys. zł. Jeżeli gdzieś tutaj się pomyliłem proszę mnie poprawić.

  Moje główne pytanie jest inne czy dokonując transakcji w latach 2019-21 krypto-krypto np. BTC-USDT-ETH itp. nie wracając do fiatów, ponosząc koszty transakcyjne(fee) np. na metamasku, binance, kucoin itp. Mogę te koszty transakcyjne(fee) wrzucić w koszty w picie? Dodatkowo powiedzmy, że koszty operacji na dex-ch poprzez metamask w ciągu roku wyniosły 3tys. USD – tych transakcji jest dużo jaki kurs do PLN przyjąć? Sprawdzając pojedynczo kurs jaki był danego dnia to trochę niewykonalne.

  Z góry dziękuje za odpowiedź.
  Pozdrawiam,
  Mateusz

  Odpowiedz
  • Pierwsza część tak jak napisałeś, korekta pitów za 2019 i 2020 i w picie za 2021 r. wyjdzie Ci 70 tys. dochodu.

   Kosztów transakcyjnych zamiany krypto na krypto nie możesz wykazać jako kosztów do pita, bo wykazuje się tylko koszty bezpośrednio związane z zamianą krypto/fiaty i fiaty/krypto.

 163. Czy mogę wpisać jako koszty wszystko co wpłaciłem na giełdy kryptowalut, a jako przychód wszystkie srodki które wypłaciłem na konto bankowe i jako różnice potraktować dochód?

  Odpowiedz
  • Nie.
   Możesz wpisać tylko wykonane transakcje na które masz potwierdzenie. Przelewy są neutralne podatkowo.

 164. Witam serdecznie, dajmy przykład, że w roku 2021 zrobiłem zakup kryptowalut za 20000zł które zamierzam trzymać przez dłuższy czas , z pracy dostałem dwa pity (pit-11). Mam rozumieć że teraz muszę oprócz tych pitów złożyć pit 38 i w rubryce 35 wpisać tą kwotę 20000zł ?

  Odpowiedz
 165. Dzień dobry,

  czy w przypadku przekazania (podarowania) koledze coina powstaje u mnie obowiązek podatkowy, czy dopiero on przy zamianie do fiat rozlicza cały podatek?

  Odpowiedz
  • Obowiązek podatkowy powstaje dwa razy. Pierwszy raz kiedy kolega dostaje od Ciebie kryptowalutę, powinien on w US złożyć odpowiedni druk i uiścić odpowiedni podatek lub też nie jeżeli będzie z tego podatku zwolniony (zależy wszystko do stopnia pokrewieństwa i wielkości darowizny), a drugi raz obowiązek podatkowy powstanie jak kolega będzie sprzedawał kryptowalutę (zamieniał na fiaty) i wtedy musi odprowadzić 19 % podatku. Ty nie musisz nic robić ani nic płacić, to na obdarowanym ciąży obowiązek zgłoszenia do US.

 166. Witam kupiłem krypto za 400zl kupilem inne zyskalem troche sprzedalen kupilem sprzedalem kupilem i tak pare razy asz spadły ceny i teraz z tych zarobionych i wplaconych mam z 100zl jak to rozliczyć mam pomocy

  Odpowiedz
  • Sumujesz wszystkie zakupy i wpisujesz w pita jako koszty. Tak samo sumujesz wszystkie sprzedaże i wpisujesz w pita jako przychód. Liczą się tylko zamiany krypto na fiaty, sprzedaż/kupno krypto-krypto jest obojętne podatkowo.

 167. Dzień dobry,
  W 2021 Kupiłem BTC za 250 oraz MKR za 50 i sprzedałem tylko BTC za 284, MKR zostało.
  Za te 284 zakupiłem kolejne ADA i dodatkowo COMP za 50.

  Pytanie czy mam odprowadzi 19% od tego BTC?

  Odpowiedz
  • Nie odprowadzasz podatku za 2021 rok bo masz więcej kosztów niż przychodów. Wpisujesz w PIT-38 wszystkie koszty i wszystkie przychody i Ci wychodzi strata, którą przepiszesz do pita za 2022 r.

   Koszty za 2021 to 250+50+284+50=634
   Przychody za 2021 284

   Koszty do przeniesienia na następny rok 2022 to 634-284=350

  • Czyli wypełniam tylko pola:

   Przychód rubryka 34 – 284
   Koszty 2021 rubryka 35 – 634
   Koszty 2022 rubryka 38- 350

   bardzo dziękuje za pomoc

 168. Dzień dobry. Mam pytanie o airdrop. Rozliczamy go normalnie wpisując w przychodzi i podatek 19 % czy traktujemy do jako darowizne, gdzie już nie mam pojęcia jaki podatek od jakiej kwoty itd.

  Odpowiedz
  • Jak byś chciał wpisać jako darowiznę to musiałbyś podać wszystkie dane których nie masz, więc wpisujesz to dopiero jako przychód przy zamianie na złotówki.

 169. Co jeśli mam 17 lat i kupowałem krypto? Nic nie sprzedałem ale chciałbym wykazać koszty. Czy muszę to zrobić w zeznaniu podatkowym rodziców?

  Odpowiedz
  • Zasadniczo powinieneś to zrobić w zeznaniu rodziców ale lepiej dopytać doradcy podatkowego czy w krypto nie ma jakiś wyjątków.

 170. Jeżeli kupiłem krypto w 2021 roku, a wyszedłem na fiaty w lutym 2022, to jakie działania w picie powinienem podjąc i do kiedy?

  Odpowiedz
  • W PIT-38 za 2021 r. wpisujesz w rubrykę 35 koszty zakupu krypto.
   W PIT-38 za 2022 r. przepiszesz koszty z 2021 roku w rubrykę 36, a w rubrykę 34 wpiszesz przychód ze sprzedaży krypto.

   Zasadniczo pity składasz do końca kwietnia następnego roku. Czyli pit za 2021 składasz do 2 maja 2022 roku, a nie do końca kwietnia 2022 roku bo ostatni kwietnia wypada akurat w sobotę, a pita za 2022 roku składasz do 1 maja 2023 roku, bo ostatni kwietnia wypada w niedzielę.

  • A konkretnie z czym masz problem, bo większość jest napisane w artykule i w komentarzach.

 171. Kupilem krypto za GBP w UK gdzie posiadalem rezydencje podatkowa. Obecnie wróciłem do Polski i chce rozliczyć sie z fiskusem w Polsce jako ze przeniosłem ośrodek rodzinny i podjąłem prace w PL. Czy moge rozliczyć zysk poprzez złożenie PIT-38 czy czeka mnie dodatkowa dokumentacja?

  Odpowiedz
  • Lepiej zasięgnąć opinii jakiegoś doradcy podatkowego, który zna dobrze temat. Przy zmianie rezydencji podatkowej mogą wchodzić w grę jeszcze jakieś inne przepisy.

 172. W roku 2020 jak i w roku 2021 zakupiłem krypto (w między czasie nie wymieniałem na walutę fiducjarną). Na początku roku 2021 podczas składania deklaracji PIT w ogóle nie uwzględniłem zakupu krypto w roku 2020. Czy w tego rocznej deklaracji PIT mogę uwzględnić zakup krypto z roku 2020? Jeżeli tak to w jaki sposób? Zsumować dwa lata jako koszt uzyskania przychodu?

  Odpowiedz
 173. Cześć,

  dostałem tzw. „staking reward”, czyli drobną część kryptowaluty za samo jej posiadanie. Jak to rozliczyc?

  W podsumowaniu rocznym jest to zapisane jako „otwarcie pozycji”, czyli jak kazda inna transakcja, z tym ze zaraz przed pokazuje się „korekta” na np. +1,5 USD i tak jakby to USD natychmiast zmienione jest na krypto, wiec moje saldo nie wzrasta – wzrasta liczba posiadanej kryptowaluty (w tym przypadku ADA)

  Odpowiedz
  • Rozliczysz to przy zamianie na fiaty, wtedy wpiszesz to w przychody. Na razie nic nie musisz robić.

  • Dzięki za odpowiedź, ale mam wątpliwości (Ad. 4):

   https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0111-kdib1-1-4010-266-2018-1-bk-sposob-ustalenia-dochodu-185028666

   „Wnioskodawca wskazuje, iż otrzymuje nagrodę za blok w miejsce udostępnienia swojej kryptowaluty. Nagroda ta przyjmie postać „nowej” dodatkowo pozyskanej kryptowaluty, której wartość (np. wg notowań na giełdzie kryptowalutowej) powinna zostać rozpoznana jako przychód w dniu jej uzyskania.”

   Ale spotkałem się też z taką interpretacją jak Twoja…

  • Ktoś błędnie opisał proof-of-stake jako użyczenie, a to tak nie jest. Stąd pewno taka interpretacja. „(…) jak wynika z wniosku metoda proof-of-stake, polega na użyczeniu pewnej ilości kryptowalut w celu pozyskania nowych (…)”.
   Kolejna sprawa to taka, że ta interpretacja dotyczy osób prawnych a nie fizycznych.

 174. Czy ktoś mógłby mi pomóc w rozliczeniu podatku?
  Od maja 2021 r zakupywałem kryptowaluty za pomocą karty kredytowej na binance. Czyli od razu za PLN kupywałem BUSD-wartość jednego dolara.Miałem tez kilka wyjść do Fiat. Konto bankowe z którego robiłem zakupy zamknalem. Nie wiem gdzie mogę znależć moje wszystkie transakcje i po jakim kursie to liczyc skoro kupywalem bezposrednio za dolary. 🙁

  Odpowiedz
  • Powinieneś mieć historię transakcji na Binance, poza tym bank w którym zamknąłeś konto przechowuje historię Twoich transakcji, możesz do nich wystąpić żeby Ci taką historię udostępnili, nie powinni robić problemów oczywiście za drobną opłatą.

 175. Dzień dobry,

  Proszę o wyjasnienie w poniższym przykładzie:
  1. Zakup krypto np. za 50 000 w roku 2020. Zarobek 20 000 PLN czyli w sumie wartosc 70 000PLN
  2. Sprzedaż w tym samym roku tylko zysku za 20 000 PLN. Czyli koszt 50 000, przychod 20 000 PLN. Czyli Dochod -30 000 PLN.
  Częśc krypto zostało na dalsze inwestycje i teraz jak rozliczyć jeżeli np. Zostało 50 000 za ktore znowy kupuje i zarabiam kolejne 20 000PLN.
  Czy dobrze rozumiem? Przecież w ten sposob caly czas rozliczałbym stratę.

  Odpowiedz
  • Pit za 2020 rok. Przychód 20 000 zł, koszty 50 000 zł czyli pozostaje do rozliczenia 30 000 zł w kolejnych latach. W picie za 2021 r. wpisujesz te 30 000 w rubryce 36. Jak nic więcej nie robiłeś to te 30 000 zł przepisujesz do pita za 2022 rok. Jeżeli coś kupowałeś/sprzedawałeś to wpisujesz zakupy w 35, a sprzedaż w 34 i patrzysz co wyjdzie. Stratę możesz w kółko rozliczać aż jej całej nie rozliczysz, po to jest właśnie rubryka 36. Jak przychód przewyższy koszty to już nie będziesz miał co przepisywać na kolejne lata.

 176. Witam, chciałbym się dowiedzieć, czy dobrze rozumiem mój przypadek z 2021 roku:

  03.01.2021
  1. Przelew 2000 PLN z konta w ING na Revolut .
  2. Wymiana waluty w Revolut z PLN na USD = 2000 PLN na 529 USD.
  3. Przelew na eToro przez PayPal korzystając z wirtualnej karty Revolut, czyli te 529 USD ląduje na koncie eToro.

  06.01.2021
  1. Zleciłem wypłatę 130USD(koszt przelewu 5 USD) z eToro na PayPal.

  07.01.2021
  1. Otrzymałem na PayPal 125 USD.
  2. Ponownie zrobiłem depozyt tych 125 USD z PayPal na eToro.

  08.06.2021
  1. Zleciłem wypłatę 611.28 USD(koszt przelewu 5 USD) z eToro na PayPal.

  09.06.2021
  1. Otrzymałem na PayPal 606.28 USD.
  2. Zleciłem przelew na konto ING – przelicznik 1 USD = 3,5477 PLN.

  10.06.2021
  1. Na konto ING dostałem przelew z PayPal na kwotę 2150,89 PLN.

  14.10.2021
  1. Wpłaciłem 10 000 PLN z ING na eToro korzystając z PayPal.
  2. Te pieniądze do dzisiaj są na eToro.

  Podsumowanie:
  W całym roku 2021 wpłaciłem na eToro 12 000 PLN, a na konto w ING raz wypłaciłem 2150,89 PLN. Czy dobrze rozumiem, że wszystkie inne działania poza moim kontem ING czyli Revolut i PayPal nie są ważne w rozliczeniu podatku?
  W rubryce numer 35 mam wpisać 12 000zł, a w 34: 2150,89zł? Czy to tego pita muszę dołączyć jakieś potwierdzenia wypłat/wpłat z ING? Czy muszę dołączyć z eToro cały statement za 2021 rok? I czy dobrze rozumiem, że nie muszę płacić żadnego podatku za poprzedni rok? Dziekuję z góry za pomoc 😉

  Odpowiedz
  • Niestety ale źle rozumiesz. Wszystkie przelewy fiatów i zamiany PLN na USD i na odwrót są obojętne podatkowo. Nie musisz nigdzie tego wykazywać, a już na pewno nie w rubrykach dotyczących kryptowalut. Jeżeli korzystasz z zagranicznego brokera, który nie wystawia PIT-8C (polscy brokerzy wszyscy wystawiają takiego pita), to musisz sam sobie zsumować wszystkie zamknięte operacje jakie robiłeś u tego brokera i wpisujesz to do sekcji C. Jeżeli operacje wykonywałeś na USD (prawdopodobnie tak jest u tego brokera) to musisz wszystkie operacje przeliczyć na złotówki po kursie średnim NBP z dnia poprzedniego od zamknięcia pozycji.
   Gdybyś korzystał z polskiego brokera to dostałbyś PIT-8C i US automatycznie by Ci uzupełnił PIT-38 Ty tylko musiałbyś go zatwierdzić albo zmienić, gdybyś miał np. do rozliczenia straty z lat ubiegłych z handlu akcjami czy pochodnymi.
   Na eToro nie kupujesz fizycznie kryptowalut tylko instrumenty pochodne, więc rozliczasz to w sekcji C z akcjami i innymi instrumentami finansowymi. Brokerzy przeważnie oferują tylko instrumenty pochodne na kryptowaluty. Np. na Binance możesz kupować/sprzedawać fizyczne krypto ale też możesz grać na pochodnych i instrumenty pochodne rozliczasz w sekcji C a fizyczne krypto w sekcji E.

  • Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zsumowałem wszystkie pozycje i nie wiem co dalej. W którą rubrykę mam wpisać tę kwotę? W przychód? Koszty uzyskania to 12tys? Nie wiem kompletnie czy dobrze to rozumiem.

  • 12 tys. nigdzie nie wpisujesz. Sumujesz tylko zamknięte pozycje. Przykładowo zamknąłeś jedną pozycję z zyskiem 35 $, drugą ze stratą 20 $, a trzecią z zyskiem 5 $.

   Najpierw przeliczasz dolary na złotówki:
   Pierwsza pozycja 35 $ zysku po przeliczeniu na złotówki da np. 142 zł
   Druga pozycja 20 $ starty po przeliczeniu na złotówki da np. 81,80 zł
   Trzecia pozycja 5 zysku po przeliczeniu na złotówki da np. 19,75 zł

   Później sumujesz przychody i koszty.
   Przychody to 142+19,75=161,75 zł
   Koszty to 81,80 zł

   Następnie wpisujesz to w sekcji C w wierszu „2. Inne przychody 3)”. Przychód wpisujesz do rubryki 22 a koszty do rubryki 23.

   Dolary na złotówki przeliczasz po kursie średnim NBP z dnia poprzedniego od zamknięcia pozycji.

  • Jeszcze raz bardzo dziękuję 🙂 a co z sekcją G? Co z podatkiem zapłaconym za granicą? Zostawiam tę rubrykę pustą?

  • Nie wiem jak eToro rozlicza podatki. Chyba wchodzi też w grę złożenie odpowiedniego oświadczenia u brokera, bo to pewno od tego też będzie zależało jak broker będzie rozliczał podatek. Trzeba dopytać u brokera.

  • Zapytałem na czacie konsultanta i w odpowiedzi dostałem takie info: Należy pamiętać, że nie udostępniamy informacji podatkowych, ponieważ w każdym kraju obowiązują inne przepisy podatkowe. eToro nie pobiera podatków dla żadnego organu rządowego, a nasi klienci są odpowiedzialni za obliczanie i płacenie wszelkich obowiązujących podatków obowiązujących w kraju, w którym mieszkają. Pełne wyjaśnienie można znaleźć w naszych warunkach: http://www.etoro.com/terms-and-conditions/ Niestety jedyne podane przez nas informacje podatkowe można znaleźć na wyciągu z konta.

   Czyli dobrze rozumiem, że mam się martwic tylko o zapłacenie podatku w Polsce?

 177. Dzień dobry,

  Mam pytanie, jak powinniśmy wykazać straty z lat ubiegłych pochodzącch z innych deklaracji przed 2019 rokiem ,kiedy trzebya bylo to wykazywać w PIT-36?

  Odpowiedz
  • Wszystkie nierozliczone koszty zakupów kryptowalut do 2019 r. należało wpisać do pita za 2019 r. jeżeli się tego nie zrobiło należałoby zrobić korektę pitów za 2019 i 2020 rok.

 178. Jeśli na Revolucie zakupiłem krypto za kwotę 10000 zł gdzie poniosłem 1,5% opłat od transakcji czyli 150 zł to w polu 35 pita wpisuję kwotę 10000 czy 9850.

  Odpowiedz
  • Wpisujesz 10 000 zł bo 9850 wydałeś fizycznie na zakup krypto a 150 zł było kosztem bezpośrednio związanym z zakupem krypto, 9850 + 150 = 10 000. Jest tylko mały problem bo na revolucie nie kupujesz i nie sprzedajesz fizycznie kryptowalut, więc powinieneś to inaczej rozliczyć.

  • A jeśli w tym samym roku czyli 2021 sprzedałem akcje, to rozliczam je na tym samym picie czy na nowym.

  • Tak akcje też w picie 38 tylko w innych rubrykach. Akcji nie można łączyć z kryptowalutami.

 179. Podatki to ogólnie i krótko rzecz ujmując powinny być zlikwidowane i nigdy nie istnieć, a podatek od już raz opodatkowanych pieniędzy, będących wynagrodzeniem za pracę to jest już jest maksymalnym wyzyskiem państwa nad obywatelami. Według mnie praca powinna być opodatkowana tylko i wyłącznie jeden raz i tylko jeżeli komuś za nią płacimy, natomiast jeżeli wykonujemy ją sami dla siebie to żaden podatek nie powinien istnieć. Koniec i kropka, obecny system jest jednym wielkim oszustwem utrzymującym całą masę zupełnie niepotrzebnych urzędników państwowych i innych z tym powiązanych instytucji, które pasożytują na pracy innych, same nic nie robiąc!

  Odpowiedz
 180. 2 pytania:
  1. Kiedy dodałem wszystkie transakcje zakupu różnych krypto za FIATY, różnica z tego co wpłaciłem na Binance (już bez prowizji za wpłatę) wynosi prawie 1 000€?! Która kwota to moje koszty, to co wpłaciłem, czy kwota która wychodzi z zakupu krypto. Z tego co ja rozumiem to ta różnica musi być prowizją za transakcje i transfery na inne wallety.
  2. Krypto kupowałem za €, a podatek rozumiem że rozliczam w zł. Jak to przeliczyć?

  Odpowiedz
  • 1. Prowizję uznasz za koszt jeżeli można ją bezpośrednio połączyć z zakupem, czyli jeżeli wpłacając automatycznie dokonałeś zakupu. Jeżeli wpłaciłeś fiaty do Binance i została pobrana za to prowizja, a dopiero później dokonałeś zakupu kryptowalut, to US może nie uznać prowizji od wpłaty za koszt, bo ta prowizja nie jest bezpośrednio związana z zakupem kryptowalut.
   2. Musisz przeliczyć euro na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcję zakupu krypto. Historyczne notowania średnich kursów NBP znajdziesz na Internecie.

 181. Jeśli przelew na giełdę robiłem kartą Visa przykładowo 500 usd prowizja od wpłaty to 5 procent czyli 25 usd. Krypto kupiłem za 475 usd .jak liczyć koszty uzyskania przychodu w tym układzie . Gdy w transakcjach kupna mam podane jedynie 475 dolarów. .

  Odpowiedz
  • W tym przypadku może być problem żeby zakwalifikować 25 USD jako koszt zakupu, bo to był koszt wpłaty na giełdę, a operacja kupna krypto to było inne zdarzenie i US może nie chcieć uznać 25 USD jako kosztu związanego z zakupem krypto. Chyba że to była jedna transakcja wpłaty i jednocześnie zakupu krypto, wtedy kosztem jest 500 usd bo taki masz wyciąg z konta (475 usd koszt zakupu krypto plus 25 usd koszt związany z prowizją giełdy/kantoru).

 182. Czy koszty zakupu sprzętu do wydobywania krypto oraz rachunki za prąd można uznać za koszt uzyskania przychodu (w przypadku osoby fizycznej nie prowadzącej działalności)? Koszty na podstawie faktur zakupu.

  Odpowiedz
  • Musisz zebrać wszystkie dowody, które uwiarygodniają transakcje: przelewy fiatów, przelewy krypto, korespondencję ale to i tak ostatnie słowo należy do US czy uznają takie dokumenty, dlatego lepiej handlować na giełdach czy kantorach, które wystawiają odpowiednie zaświadczenia wykonanych transakcji.

 183. Witam. Takie mam pytania:
  1. Czy wystarcza zrzuty z ekranu wpłat na giełdę? Czy muszę mieć wszystkie transakcje jakie dokonalem? Zasadniczo binance ma historie z 90 dni.
  2. W 2019 wplaiclem 50 zł na bitbay którego nie zadeklarowałem w danym pit. Czy mogę dodać tą kwotę do wpłat za 2021?

  Dzięki.

  Odpowiedz
  • 1. Nie, nie wystarczą. Nie liczą się wpłaty na giełdę a transakcje kupna/sprzedaży pomiędzy krypto a fiatami.
   2. Podobnie jak punkt 1. Nie liczą się wpłaty a transakcje kupna/sprzedaży. Jeżeli kupowałeś krypto w 2019 r. to powinieneś zrobić korektę pita za 2019 i analogicznie za 2020 bo wtedy przenosisz te koszty z 2019 r. jak w przykładzie w tekście.

 184. Witam,
  Zakupiłem krypto w 2017 będąc za granicą. W 2019 wróciłem do kraju.
  Dopiero w 2021 zrealizowałem zyski.
  Jak to przedstawić na PIT.
  Okazać tylko zyski ? Logicznie rzecz biorąc podlegałem pod US w innym kraju.
  Dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
  • Jeszcze chciałem dodać, że za granicą przebywałem wiele lat i wróciłem do kraju w 2019. Nie podlegałem pod polski US.

  • Jeżeli w trakcie kupna i sprzedaży podlegałeś pod dwie różne jurysdykcje podatkowe to sprawy się mocno komplikują. US w Polsce może nie chcieć uznać kosztów zakupu krypto w 2017 r. w innej jurysdykcji podatkowej. Wykazując w picie za 2021 r. tylko zyski zapłacisz po prostu większy podatek, bo nie odliczysz sobie kosztów zakupu.

  • Dziękuję za informację.
   Czy rozumiem dobrze, aby nie wykazywać zakupów z 2017 i po prostu przedstawić zysk i zapłacić podatek?

  • Teoretycznie działasz na swoją niekorzyść nie wykazując kosztów ale w praktyce może się okazać, że ta opcja okaże się bardziej opłacalna, jeżeli chodzi o czas, koszty doradcy podatkowego i ewentualne problemy z US.

 185. Witam kupilam za 100 zl krypto ale po pobraniu wyszlo mi 80 zl niestety nic nie zarobilam i wyplacilam te 80 . Czy tez musze z tego sie rozliczyc ?

  Odpowiedz
  • Chyba raczej nie bo nie zarobiłaś dodatkowo straciłaś . Z tego co rozumiem musisz mieć zysk z krypto i od zysku jest podatek. A narazie jesteś na minus 20 zl

  • Nie ważne czy straciłaś czy zarobiłaś, pita trzeba złożyć popatrz sobie na przykład z artykułu.

 186. Witam,
  chciałam się upewnić czy dobrze rozumiem.
  Jeśli kupiłam i sprzedałam w 2020 roku ETH przez REVOLUT to w przychodzie mam wpisać cenę za jaka sprzedałam ETH a w Kosztach cenę za jaką je kupiłam i to wszystko? Revolut co prawda nalicza jakąś prowizję ale z tego co kojarzę uwzględnia ją w cenie zakupu dlatego nie jestem pewna.
  Jest tu ktoś kto się w temacie orientował i może na szybko pomóc?

  Odpowiedz
 187. Witam,
  Uprzejmie proszę o pomoc w interpretacji mojej sytuacji.
  W Q4 2020 kupiłem pierwsze krypto za 4000 PLN, sprzedaży dokonałem w Q1 2021 ale środki dalej trzymam w USDT na giełdzie.
  Czy skoro środki dalej mam w USDT należy się rozliczać czy dopiero po zamianie na PLN? Przykładowo jeśli wymienię na PLN w 2021, to PIT dopiero mam do rozliczenia w 2022?

  Odpowiedz
  • https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/pit-38-za-2020/#inne-przychody

   Waluty wirtualne
   Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę, lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.
   Podatnicy, którzy:
   – w 2020 r. uzyskali przychód z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej;
   – w 2020 r. ponieśli koszty uzyskania przychodów w postaci wydatków na nabycie waluty wirtualnej, nawet w przypadku, gdy w tym roku podatkowym nie uzyskali przychodu ze zbycia waluty wirtualnej;
   są zobowiązani do wykazania przychodów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej w zeznaniu podatkowym.

   Czy może mi ktoś podpowiedzieć jak to rozumieć? Pierwszy pkt mówi o konieczności zbycia waluty wirtualnej a kolejny, uwzględnia rónież nie uzyskanie przychodu ze zbycia.
   Zbyłem alt coins ale nie zbyłem USDT i dalej mam na giełdzie. Czy mam wykazywać przychód z 2020 w USDT (np. wg. kursu NBP – USDPLN)? Czy też dopiero w odpowiednim roku podatkowym, w którym wymianię walutę wirtualną na prawny środek płatniczy?

 188. Czy mógłbym prosić o sprawdzenie PIT38?

  2019 rok – zakup krypto.

  2020 roku – złożenie PIT38 (za rok 2019).

  Tak wygląda PIT38 (za rok 2019):

  E. DOCHÓD / KOSZTY

  PRZYCHÓD b 34. 0,00
  KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW PONIESIONE W ROKU PODATKOWYM c 35. 1000,00
  KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW PONIESIONE W LATACH UBIEGŁYCH d 36. 0,00
  DOCHÓD e 37. —–
  KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW, KTÓRE NIE ZOSTAŁY POTRĄCONE W ROKU PODATKOWYM f 38.

  Powyższy PIT został złożony w roku 2020. Wtedy po raz pierwszy zostały pokazane koszty.

  PYTANIE 1. Rozumiem, że nawet jeżeli niczego więcej już nie kupowałem ani też niczego nie sprzedawałem, to w tym roku też powinienem złożyć PIT38?

  PYTANIE 2. Jeżeli tak, to czy mógłbym prosić o sprawdzenie i potwierdzenie, czy poprawnie ten nowy PIT38 (za rok 2020) wypełniłem?

  W pole b 34. wpisałem 0,00 (bo niczego nie sprzedałem).
  W pole c 35. wpisałem – tym razem – 0,00 (bo niczego więcej już nie kupowałem).
  W pole d 36. wpisałem – tym razem – 1000,00 (czyli jakby przeniosłem to z poprzedniego PIT38 za rok 2019, z pola c 35. do nowego PIT38 za rok 2020, do pola d 36.).
  W pole e 37. nie wpisałem nic (brak dochodu).
  W pole f 38. wpisałem 1000,00.

  Czy wszystko się zgadza?

  Odpowiedz
 189. Jaki wniosek można wyciągnąć po tej interpretacji: czy to, że każdy może odliczyć koszty zakupu krypto od przychodu w roku, w którym ten przychód powstanie (do 5 lat, jak przy innych źródłach zysku), a nie jak sugeruje przepis tylko w następnym roku. Czy można tą interpretację potraktować jako oficjalne stanowisko Organu, czy to tylko indywidualne rozstrzygnięcie, i nie może służyć jako oficjalna wykładnia przepisu.

  Odpowiedz
 190. Witam, robiąc transakcje z krytowaluty zawsze do PLN w ciągu miesiąca uzbierało mi się ich bardzo sporo. Teraz wychodzę z giełdy i przelewam wszystko na konto. Czy przy zeznaniu podatkowym wystarczy że uwzględnię za ile kupiłem krypto (koszt) i ile przelałem na konto. I od różnicy płacę 19% podatne?

  Odpowiedz
 191. Dzień dobry. Proszę o interpreatcję mojej sytuacji.
  1. W styczniu 2021 przelałem na giełdę 18000 zł, pośrednik wział prowizję i ostatecznie na giełde trafiło 16800. Którą więc kwote wpisuje do PIT38?
  2. Czy krypto zakupione w styczniu 2021 muszę wykazać w tym samym roku wraz z zarobkami za 2020 czy zakupy ze stycznia 2021 dopiero mam wykazać do końca kwietnia 2022? Pytam bo już się rozliczyłem i złożyłem PIT za rok 2020 i nie wiem czy nie musze robić korekty.

  Odpowiedz
  • 1. Wpisujesz tylko kwotę za którą kupiłeś/sprzedałeś krypto, jak kupiłeś za 16800 to tą kwotę wpisujesz, ponieważ dokumentem poświadczającym jest potwierdzenie zakupu/sprzedaży a nie przelew.
   2. Zakupy w 2021 wykazujemy dopiero w picie za rok 2021 czyli do końca kwietnia 2022 r.