Największa giełda

Celsius pozwany przez SEC, były CEO Alex Mashinsky aresztowany

Założyciel upadłej platformy pożyczkowej Celsius został aresztowany, a firma pozwana przez SEC za oszustwa związane z papierami wartościowymi.

Od upadku Celsius minął już rok i dopiero teraz w dochodzeniu mającym wyjaśnić przyczyny bankructwa nastąpił przełom. Jak informuje Bloomberg, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła pozew oskarżający firmę o łamanie przepisów dotyczących papierów wartościowych.

„W tym przypadku firma Celsius oferowała i sprzedawała CEL i Program Zarabiania Odsetek jako papiery wartościowe… Celsjusz i Mashinsky nigdy nie złożyli oświadczenia rejestracyjnego ani nie mieli takiego w SEC w odniesieniu do swoich ofert i sprzedaży papierów wartościowych za pośrednictwem Programu Zarabiania Odsetek” – twierdzi SEC.

Według Bloomberga były CEO platformy Alex Mashinsky, został aresztowany w związku z dochodzeniem. Celsius i Mashhinsky mogą również zostać oskarżeni przez Commodity Futures Trading Commission (CFTC) o łamanie przepisów i wprowadzanie inwestorów w błąd. Kolejny pozew przeciwko Mashinsky’emu został złożony przez prokurator generalną Nowego Jorku Letitia James.

Upadek Celsius

Problemy Celsiusa zaczęły się rok temu, kiedy platforma wstrzymała wypłaty środków ze względu na niewystarczającą płynność. Celsius ucierpiał bardzo mocno w wyniku bankructwa projektu Terra (LUNA) i następującej potem upadłości funduszu hedgingowego Three Arrow Capital.

Śledztwo wszczęte 16 czerwca 2022 roku przez organy nadzorcze z pięciu stanów US, wykazały że firma i jej dyrektor generalny złamali kilka przepisów bankowych oraz okłamali i wprowadzili w błąd inwestorów.

Projekt Celsius miał swoją chwilę sławy, kiedy w 2021 roku oferował atrakcyjne oprocentowanie depozytów, często sięgające dwucyfrowych kwot. Niestety upadek LUNA i dalsze bankructwa z tym związane, miały katastrofalny wpływ na działanie platformy. Trwa proces restrukturyzacyjny firmy, a niedawno konsorcjum kryptograficzne Fahrenheit wygrało przetarg na przejęcie jej aktywów.

Dodaj komentarz