Największa giełda

Exit scam na Celsius?

Platforma do stakowania i pożyczek Celsius, wstrzymała wypłaty środków. Rynek kryptowalut znów ogarnęła panika i podejrzenie kolejnej dużej upadłości.

Celsius wstrzymuje wypłaty

Wczoraj wieczorem pojawił się komunikat, że Celsius wstrzymuje wypłaty, swapy i przelewy między kontami na swojej platformie. Powodem mają być „ekstremalne warunki rynkowe”. 

Nie wróży to nic dobrego, szczególnie że firma dodała, iż kroki podjęte zostały w celu „ustabilizowania płynności i operacji, jednocześnie podejmując kroki w celu zachowania i ochrony aktywów”. Według firmy jest to sytuacja czasowa i operacje powinny zostać przywrócone w przyszłości.

Celsius to jedna z największych platform umożliwiających pożyczanie i stakowanie aktywów, posiadająca 1,7 miliona klientów, którzy przechowują na niej około 11 miliardów dolarów w kryptowalutach.

Po tak niepokojących doniesieniach, cena tokena CEL spadła o ponad 50 % w zaledwie 24 godziny. CEL kosztuje obecnie 19 centów, a na szczycie jego cena wynosiła 8 dolarów, co oznacza dramatyczny spadek o 97 %.

celcius wykres

Podejrzany transfer 320 mln $ na giełdę FTX

W ostatnich dniach poprzedzających wstrzymanie wypłat przez Celsius miała miejsce seria dużych wypłat z platformy Celsius na giełdę FTX. W sumie w różnych tokenach zostało przeniesionych 320 mln dolarów.

Krypto zima w pełni

Na rynku kryptowalut trwają spadki, Bitcoin w ciągu doby stracił już ponad 13 % i jego obecna cena wynosi około 23 700 dolarów. Warto dodać, że cena BTC od ostatniego szczytu spadła już o 65 %.

Osoby znające rynek przewidują, że dalsze spadki na rynku kryptowalut, mogą spowodować problemy także innych platform pożyczkowych umożliwiających opcję stakowania, a także giełd czy firm posiadających duże zasoby w kryptowalutach, jak choćby MicroStrategy. Dalsze spadki ceny BTC będą oznaczały dla tej firmy konieczność sprzedaży dużej ilości monet, aby utrzymać płynność.

Potencjalne problemy mogą mieć też również Tron, Tether, Curve, a także największe platformy wymiany takie jak Binance czy Coinbase, które notują straty w ostatnich miesiącach.

Powtórka z Terra (LUNA)?

Cała sytuacja związana z Celsius budzi ogromy niepokój wśród użytkowników, szczególnie po ostatniej katastrofie jaka miała miejsce na blockchainie Terra. Miejmy nadzieję, że ten przypadek jest jedynie czasową przerwą w działaniu platformy.

Na rynku kryptowalut obecnie mamy dużo powodów do niepokoju. Swoje trzy grosze dokłada także Tether, który odkleił się od dolara i utrzymuje się obecnie minimalnie poniżej 1 dolara za USDT.

Dodaj komentarz