Największa giełda

SEC rezygnuje z pozwu przeciwko dyrektorom firmy Ripple

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych (SEC) składa wniosek o odrzucenie pozwu przeciwko Bradowi Garlinghouse’owi i Chrisowi Larsenowi z firmy Ripple. Zespół prawników reprezentujących SEC ogłasza, że dąży do odrzucenia wszystkich roszczeń kierowanych przeciwko dyrektorowi generalnemu Ripple, Bradowi Garlinghouse’owi, oraz prezesowi wykonawczemu, Chrisowi Larsenowi.

Wnioskując w dniu 19 października w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku, SEC informuje sąd, że strony zaangażowane w sprawę przeciwko Ripple “zastrzegły sobie zwolnienie z zastrzeżeniem”, co sugeruje, że nie ma konieczności planowania przyszłego posiedzenia testowego. Nie ma informacji o wycofaniu przez SEC pozwu cywilnego przeciwko samej firmie Ripple, który został złożony po raz pierwszy w 2020 roku.

W odpowiedzi na ten wniosek, dyrektor prawny Ripple, Stuart Aldeorty, określa to jako “kapitulację SEC”, a nie ugodę. Firma kryptograficzna wydała oświadczenie, w którym nazwała decyzję SEC “oszałamiającą kapitulacją”.

Zarówno Brad Garlinghouse, jak i Chris Larsen twierdzą, że zostali celowo zaatakowani przez SEC w próbie osobistego zniszczenia ich oraz firmy, nad którą pracowali przez ponad dekadę.

Początkowo postępowanie SEC wobec Ripple rozpoczęło się w grudniu 2020 roku, kiedy komisja złożyła pozew przeciwko Garlinghousowi, Larsenowi i firmie. Głównym zarzutem było związane z handlem ich tokenami XRP, które według komisji również były uważane za papiery wartościowe. W lipcu federalny sędzia orzekł, że XRP nie jest papierem wartościowym oferowanym inwestorom detalicznym. Nadal nie jest jasne, dlaczego SEC zdecydowała się wycofać zarzuty po prawie trzech latach, a proces ma zostać wznowiony w kwietniu 2024 roku.

Katherine Kirkpatrick, dyrektor prawna Cboe Digital, spekuluje, że wycofanie pozwu przeciwko Garlinghouse’owi i Larsenowi może sugerować, że SEC ma plany odwołania się od decyzji sądu w sprawie XRP jako zabezpieczenia, co według niej musiało czekać do zakończenia procesu.

Ponadto, SEC prowadzi także inne postępowania przeciwko znaczącym osobistościom w przemyśle kryptograficznym, w tym przeciwko byłemu dyrektorowi generalnemu Celsius, Alexowi Mashinsky’emu, oraz byłemu dyrektorowi generalnemu FTX, Samowi Bankmanowi-Friedowi. Termin procesu przeciwko Mashinsky’emu zaplanowano na wrzesień 2024 roku, a wznowienie procesu przeciwko Bankmanowi-Friedowi na 26 października. Komisja również złożyła pozwy cywilne przeciwko giełdom kryptowalut, takim jak Binance i Coinbase.

Dodaj komentarz