Największa giełda

Wierzyciele FTX mogą odzyskać do 40 % swoich środków

Bank inwestycyjny Jefferies, szacuje że wierzyciele FTX mogą odzyskać od 20 do 40 % swoich środków.

Jefferies twierdzi, że zgodnie z obecnymi informacjami o bilansie FTX, wierzyciele mogą liczyć na stopę zwrotu w granicach 20-40 %. Ta wartość może jednak spaść do przedziału 10-35 % po uwzględnieniu opłat administracyjnych.

Zobowiązania FTX są szacowane na 10-13 miliardów dolarów, natomiast szacowana wartość aktywów wynosi od 2 do 4 miliardów dolarów. To łącznie daje możliwą stopę zwrotu 20-40 %. Na pewno należy od przewidywanych środków odliczyć koszty adwokatów i inne związane z rozpatrywaniem spraw wierzycieli, mogą one sięgnąć od 5 do 10 % całej kwoty.

Wierzyciele sprzedają roszczenia

Wśród dużych graczy będących wierzycielami FTX, kwitnie rynek handlu roszczeniami. Podmioty takie jak fundusze hedgingowe wolą sprzedać roszczenia po bardzo zaniżonych cenach, niż czekać latami na rozwiązanie spraw upadłościowych.

Bank Jefferies twierdzi, że zamknął lub jest bliski zamknięcia już kilku transakcji sprzedaży roszczeń wobec FTX. Takie transakcje mają zazwyczaj bardzo niską stopę zwrotu, wynoszącą ok. 5-6 %. Podmioty które zdecydują się zakupić takie roszczenia, zazwyczaj mają czas czekać na rozwiązanie spraw upadłościowych i wypłatę należnych środków. Płacąc tak niską cenę, mają nadzieję na zwrot, który będzie na tyle wysoki, że pokryje koszty związane z oczekiwaniem.

Teraz w procesie upadłościowym najtrudniejszą rzeczą jest weryfikacja roszczenia. „Zwykle w przypadku upadłości masz rejestr roszczeń, dzięki czemu możesz sprawdzić roszczenie. Trudną rzeczą związaną z FTX jest to, że w tej chwili nie ma żadnych dowodów na roszczenia” – powiedział pracownik Jefferies. Przypomina wszystkim o przygotowaniu pakietu diligence pokazującego ruch aktywów historycznych na platformie FTX.

Dodaj komentarz