Największa giełda

Ranking kryptowalut grudzień 2018 – Podsumowanie roku

Ranking kryptowalut grudzień 2018 - Podsumowanie roku

Koniec roku to najlepszy czas na podsumowania. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie dziesięciu największych kryptowalut, wraz z porównaniem ich kapitalizacji z początku i końca 2018 r. Najpierw zapraszamy jednak do zapoznania się z rankingiem pierwszej dziesiątki kryptowalut na dzień 31 grudnia 2018 r.

Ranking kryptowalut grudzień 2018

Kapitalizacja całego rynku kryptowalut spadła w grudniu o prawie 5 %, Bitcoin niepokonanie dzierży pałeczkę pierwszeństwa, choć jego cena spadła o 9 % w stosunku do listopada.

Na drugiej pozycji utrzymuje się XRP z zaledwie 2 % spadkiem kapitalizacji w tym miesiącu, ale po piętach depcze mu jak zawsze Ethereum, które w grudniu może się pochwalić wzrostem ceny o 18 %.

Na czwartą pozycję powrócił Bitcoin Cash, któremu udało się odbudować kapitalizację po ostatnim hard forku, mającym tragiczny wpływ na cenę BCH.

Na piąte miejsce wspiął się EOS, spychając tym samym Stellara na pozycję szósta. Obie kryptowaluty odnotowały spadki w tym miesiącu: EOS – 10 % a Stellar – 30 %.

Tether i Litecoin zamieniły się miejscami, USDT wzrósł o 2 % przebijając cenę 1 dolara, natomiast spadki na Litecoinie wyniosły 5 %.

Bitcoin SV utrzymał pozycję dziewiątą, pomimo spadków, które wyniosły 10 %.

Na miejsce dziesiąte powrócił Tron zaliczając największe wzrosty wśród pierwszej dziesiątki w tym miesiącu, bo aż 36 %. Tym samym z rankingu wypadło Cardano, plasując się w tym miesiącu na pozycji jedenastej.

Podsumowanie 2018 roku

Dla przypomnienia wrzucamy zestawienie z 1 stycznia tego roku, już na pierwszy rzut oka widać znaczące różnice. W pierwszej dziesiątce znajdowały się kryptowaluty, które w ciągu mijającego roku spadły na dalsze pozycje.

Ranking kryptowalut styczeń 2018

W grudniowym rankingu nie ma Cardano, które jest w tym momencie na miejscu jedenastym, IOTA spadła na pozycję dwunastą, NEM znajduje się obecnie na miejscu szesnastym, a Dash na piętnastym.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej jak zmieniła się kapitalizacja największych dziesięciu kryptowalut w ciągu mijającego roku.

Kapitalizacja kryptowalu styczeń grudzień 2018

Kapitalizacja całego rynku kryptowalut w pierwszym dniu 2018 r. wynosiła 611 493 000 000 $, dziś jest to 128 632 332 933 $, co oznacza spadek o 79 %. 

Największy spadek w pierwszej dziesiątce zaliczył Bicoin Cash, aż o 93 %. Dla BCH szczególnie burzliwa była końcówka roku, kiedy to miejsce miał hard fork, w wyniku którego powstała nowa kryptowaluta – Bitcoin SV (BSV). Cena Bitcoin Cash spadła wtedy do poziomów najniższych w historii kryptowaluty. Ostatnie odbicie pozwoliło BCH powrócić na czwartą pozycję w rankingu kryptowalut, ale cena jaką przyszło zapłacić za wojny hashowe pomiędzy BCH i BSV była bardzo wysoka. Bitmex Research szacuje, że obie kryptowaluty straciły w tym okresie blisko 18 mln $.

Bitcoin Cash podzielił się na dwie kryptowaluty po wczorajszym hard forku

Najmniejsze spadki w ciągu roku, rzędu ok. 50 %  można zaobserwować na kryptowalucie EOS oraz Tron. Pozostałe kryptowaluty straciły od 70 % do ponad 90 % swojej wartości w 2018 r.

Nie sposób pominąć w rocznym rankingu Tethera, którego kapitalizacja nie spadła, a wręcz wzrosła od stycznia 2018 r. Tether jest stablecoinem powiązanym z dolarem amerykańskim, który nie ma zbyt dobrej opinii w środowisku kryptowalut i przez wielu jest posądzany o manipulacje i dodruk ogromnej ilości USDT bez pokrycia w walucie fiat. I właśnie na tym polu rok 2018 okazał się być przełomowy, powstało bowiem wiele nowych stablecoinów, które stały się konkurencją dla Tethera, będącego niegdyś monopolistą na rynku. Co więcej nowe stablecoiny są znacznie bardziej wiarygodne niż USDT ponieważ oferują przejrzyste audyty oraz są regulowane przez oficjalne instytucje finansowe.

Najnowszy ranking kryptowalut

Nie da się ukryć, że 2018 rok upłynął na rynku kryptowalut pod znakiem bessy i na próżno szukać kryptowaluty, która hodlowana przez cały rok mogła przynieść zyski. Można by rzec, że hodlowanie nie było trafioną strategią w kończącym się właśnie 2018 roku.

Dodaj komentarz