Największa giełda

Kurs XRP (XRP)

Ripple opis

XRP

Data rozpoczęcia: 2012 r.

Ilość monet: ograniczona do 100 mld XRP (wyemitowane w chwili powstania kryptowaluty)

W połowie 2018 r. nazwa kryptowaluty została zmieniona z Ripple na XRP.

XRP to system rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS), sieć wymiany walut i przekazów pieniężnych. Nazywany również Ripple Transaction Protocol ( RTXP ) lub protokołem Ripple. Zbudowany jest na rozproszonym protokole internetowym typu open source.

Celem XRP jest zapewnienie bezpiecznych, błyskawicznych i niemal bezpłatnych transakcji o zasięgu globalnym. Projekt skierowany jest głównie do instytucji z sektora bankowego.

Początki projektu sięgają 2004 r. kiedy to Ryan Fugger rozpoczął pracę nad systemem Ripplepay w ramach tzw. local exchange trading system w Vancouver. Ripplepay zapewniał bezpieczne płatności dla członków internetowej społeczności. Następnie projekt ewoluował w system cyfrowych płatności, w którym transakcje potwierdzane były na zasadzie konsensusu przez członków sieci. W 2012 r. rozpoczęto prace nad tworzeniem protokołu Ripple zapewniającego natychmiastowy i bezpośredni transfer pieniędzy między dwiema stronami.

Protokół Ripple pozwala ominąć opłaty i czas oczekiwania tradycyjnego systemu bankowości, z tego powodu instytucje finansowe w tym banki wykorzystują go do przetwarzania płatności, także transgranicznych. Współpracę z Ripple rozpoczęły takie firmy jak: American Express, Accenture, Santander, SBI Holdings i wiele innych.

Większość tokenów XRP (ok. 70 %)  pozostaje nadal w rękach Ripple Labs.

Strona internetowa: ripple.com

Wykresy kursów pozostałych kryptowalut

Dodaj komentarz