Największa giełda

Kurs Ethereum Classic (ETC)

Ethereum classicEthereum Classic

Data powstania: 20 lipiec 2016 r. po forku na Ethereum

Ilość monet ograniczona do max. 230 mln ETC.

Ethereum Classic umożliwia takie same funkcje jak Ethereum, w tym tworzenie inteligentnych kontraktów (smart contracts).

Jakie są różnice między Ethereum Classic a Ethereum?

Te dwie kryptowaluty wywodzą się pierwotnie z jednego łańcucha – Ethereum. Ich oddzielenie nastąpiło w wyniku forka jaki miał miejsce w lipcu 2016 r. Powodem rozłamu był błąd znaleziony w kodzie platformy DAO (aplikacja stworzona za pomocą Ethereum), użytkownik który go odnalazł uzyskał dostęp do ponad 3,5 mln ETH. Wtedy na drodze głosowania zdecydowano o przeprowadzeniu hard forka i cofnięciu całego zdarzenia, w wyniku czego posiadacze ETH odzyskali swoje środki.

Takie rozwiązanie spowodowało powstanie rozłamu wśród społeczności Ethereum. Część użytkowników nie zgodziła się na cofanie operacji na blockchainie, gdyż ich zdaniem przekreśla to całą ideę kryptowalut i niezmienności łańcucha bloków. Ci użytkownicy postanowili wspierać stary blockchain z błędem w aplikacji DAO. W taki sposób powstała nowa kryptowaluta – Ethereum Classic.

Wykres kursu Ethereum (ETH)

Wprowadzony niedawno hard fork na Ethereum Classic spowodował ograniczenie maksymalnej ilości monet ETC do 230 mln (w przypadku ETH ilość monet jest nieograniczona). Zmieniła się też polityka monetarna Ethereum Classic, zgodnie z którą nagroda za wykopany blok zmniejsza się o 20 % po wykopaniu każdych 5 000 000 bloków.

Strona internetowa: ethereumclassic.github.io

Wykresy kursów pozostałych kryptowalut

Dodaj komentarz