Największa giełda

Kurs Stellar (XLM)

stellar-logo-nowe-opisStellar

Data rozpoczęcia: początek 2014 r.

Ilość monet: ograniczona do 100 mld lumen-ów (XLM) wyemitowanych w trakcie uruchomienia sieci Stellar (początkowo nazywane stellar-ami) plus roczna inflacja 1 %

Stellar jest otwartym protokołem stworzonym w celu wymiany wartości, opierającym się na technologi blockchain. Deweloperzy Stellar-a nazywają go “ulepszonym Bitcoinem”.

Rodzimym zasobem sieci Stellar są lumen-y, określane skrótem XLM. W sieci Stellar istnieje zjawisko inflacji 1 % rocznie. Nowe tokeny wraz z zyskami z opłat transakcyjnych trafiają na konta, na które zagłosują posiadacze lumen-ów. Zagłosować może każdy kto posiada XLM.

Sieć Stellar została stworzona jako sieć płatnicza umożliwiająca przesyłanie pieniędzy w różnych walutach, bardzo niskim kosztem. Za pomocą Stellar-a można dokonać konwersji środków, zarówno walut fiat, jak i kryptowalut. Podstawowym założeniem twórców Stellar-a jest walka z ubóstwem oraz zwiększanie dostępu do usług finansowych w krajach rozwijających się, w których nie wszyscy obywatele posiadają konta bankowe.

Koszt transakcji w sieci Stellar jest bardzo niski, rzędu 0.00001 XLM. Sieć jest w stanie przetwarzać 1000 transakcji na sekundę.

Rozproszona sieć Stellar składa się z serwerów z oprogramowaniem Stellar Core. Te serwery są obsługiwane przez różne osoby i podmioty.

W sieci Stellar nie zachodzi zjawisko kopania, zatwierdzanie transakcji następuje na podstawie Stellar Consensus Protocol (SCP), który polega na uzyskaniu konsensusu przez węzły sieci. Weryfikacja transakcji odbywa się co 2-5 sek.

Bardzo ważnym elementem sieci Stellar są tzw. kotwice (“anchors”), które są podmiotami wydającymi kredyty. Działają one na podobnej zasadzie jak banki, użytkownik wpłaca gotówkę, a w zamian otrzymuje od banku zapis widniejący na koncie i świadczący o ilości posiadanych środków, które w każdej chwili można wypłacić.

Stellar może być również wykorzystywany do budowy zaawansowanych inteligentnych kontraktów.

Rozwijaniem sieci Stellar zajmuje się fundacja non-profit Stellar.org. Koszty działania fundacji są pokrywane z 5 % puli lumenów początkowych przeznaczonych na ten cel oraz z darowizn. Na początku swojej działalności Stellar otrzymał zastrzyk finansowy od firmy Stripe.

Strona internetowa: stellar.org

Wykresy kursów pozostałych kryptowalut

Dodaj komentarz