Największa giełda

Wykres kursu Dash (DASH)

DASH

Data rozpoczęcia: 19 styczeń 2014 r.

Ilość monet: ograniczona do ok. 19 mln DASH. Premining: ok. 1,9 mln DASH.

Symbol: DASH

Dash nazywany Digital Cash, jest kryptowalutą peer-to-peer skoncentrowaną na branży płatności, opierającą się na otwartym kodzie źródłowym. Projekt Dash bazuje na podobnych założeniach jak Bitcoin, ale z bardziej rozbudowaną funkcjonalnością. Kryptowaluta oferuje system płatności natychmiastowych – InstantSend oraz transakcje prywatne – PrivateSend. Dash jest też jedną z pierwszych zdecentralizowanych i autonomicznych organizacji (DAO).

Na wczesnym etapie rozwoju Dash nazwany był XCoin (XCO), później DarkCoin (DRK), a finalnie nazwą oficjalną jest Dash (DASH).

Projekt Dash opiera się na masternodach, czyli na systemie uprzywilejowanych węzłów odpowiedzialnych za zaawansowane funkcje systemu (np. InstantSend czy PrivateSend). Zabezpieczeniem masternoda jest 1000 DASH, co oznacza że przy cenie DASH wynoszącej 1000 $, żeby móc prowadzić węzeł masternod trzeba posiadać 1 000 000 $. Masternody pełnią ważną funkcję głosowania nad zmianami i rozwojem projektu DASH.

Transakcje w Dash są zabezpieczane za pomocą konsensusu Proof of Work, mining odbywa się poprzez algorytm X11 który jest połączeniem 11 różnych funkcji hashujących jednocześnie. Po rozwiązaniu zadania i wykopaniu nowego bloku, górnik otrzymuje nagrodę w postaci monet DASH. Nagroda za wykopany blok jest dzielona pomiędzy: górników, którzy otrzymują 45 % i masternody w których ręce trafia również 45 % nagrody, pozostałe 10 % jest przeznaczane na rozwój projektu. Nagroda z każdym rokiem zmniejsza się co ok. 7 %. Czas pomiędzy wykopaniem kolejnego bloku wynosi 2 min 40 sek.

Dashem opiekuje się liczny zespół deweloperów, opłacany z 10 % części nagrody za każdy wykopany blok.

Strona internetowa: dash.org

Wykresy kursów pozostałych kryptowalut

Dodaj komentarz