Największa giełda

Ranking kryptowalut grudzień 2022 – Podsumowanie roku 2022

W grudniu kontynuujemy spadki na rynku kryptowalut, kapitalizacja ponownie się zmniejszyła o 8 %, a niektóre waluty z pierwszej dziesiątki spadły nawet o ponad 30 %. W tym artykule zapraszamy również do podsumowania roku 2022 i przeglądu najważniejszych wydarzeń z rynku kryptowalut.

Ranking kryptowalut grudzień 2022

ranking kryptowalut grudzień 2022

Kapitalizacja kryptowalut ogółem: 795 403 332 687 $

Zmiana w stosunku do ubiegłego miesiąca: -8 %

Kapitalizacja kryptowalut ogółem zmniejszyła się o 8 %, Bitcoin stracił w grudniu mniej, bo połowę tej wartości – 4 %. Ethereum w grudniu spadło dokładnie tyle co ogólna kapitalizacja.

Token BNB będący w tym miesiącu pod dużą presją, ze względu na zamieszanie wokół giełdy Binance, spadł o 17 %.

Kryptowaluta XRP zajmująca w tym miesiącu miejsce szóste, straciła 13 %.

Największe spadki spośród pierwszej dziesiątki odnotował Dogecoin, którego cena zmniejszyła się aż o 34 %.

Dziewiątą pozycję zajmuje Cardano ze stratą 25 %, natomiast ranking zamyka Polygon, który w grudniu odnotował 19 % spadku.

Podsumowanie 2022 roku

Prześledźmy teraz jak wyglądało zestawienie dziesięciu największych pod względem kapitalizacji kryptowalut na początku 2022 roku. Które kryptowaluty wypadły z zestawienia? A które zanotowały najlepszy/ najgorszy wynik?

Tak prezentował się ranking na początku stycznia 2022 roku:

ranking kryptowalut grudzień 2021

Widzimy że dzisiaj nie ma już w zestawieniu trzech kryptowalut: Solana, Terra, Polkadot, z których największy rozgłos w 2022 roku zyskała Terra, która zaliczyła spektakularny upadek. Dwie pozostałe kryptowaluty mają dziś mniejszą kapitalizację i zajmują dalsze miejsca: Polkadot 13 i Solana 17.

Zmiana cen, zyski i straty

Teraz przejdźmy do porównania jak zmieniła się cena kryptowalut z naszego rankingu w ujęciu rocznym.

ranking kryptowalut podsumowanie 2022

Kapitalizacja kryptowalut ogółem 28.12.2021: 2 188 927 499 016 $

Zmiana do dnia 31.12.2022: -64 %

Jak widać inwestycja w kryptowaluty nie była zbyt dobrym pomysłem w 2022 roku. Oczywiście dla inwestora z krótkim horyzontem czasowym, inwestorzy długoterminowy pewnie wykorzystali spadki do obkupienia się w tanie aktywa.

Podsumowując rok 2022 na kryptowalutach, widzimy że kapitalizacja ogólna spadła o 64 %, a kryptowaluty z pierwszej dziesiątki straciły od 55 % do nawet 83 %.

Najważniejsze wydarzenia na rynku kryptowalut w 2022 roku

Rok 2022 na rynku kryptowalut naznaczony był spadkami, bankructwami i upadkami firm z branży. Na początku jeszcze panował względny optymizm, dużo w mediach branżowych było informacji o metaverse i tokenach NTF, czyli najświeższego trendu w kryptowalutach i technologii blockchain.

Pierwsze bardzo negatywne nastroje zaczęły się ujawniać w maju, kiedy to upadła platforma pożyczkowa Terra, a jej token natywny stał się w ciągu kilku dni bezwartościowy.

Kolejne miesiące to seria kolejnych bankructw i jeszcze większego pesymizmu, skutkującego spadkami na rynku. Najpierw upadłość zasygnalizowała druga duża platforma pożyczkowa – Celsius, która przyczyniła się do kolejnych upadłości w branży. Mocno zapożyczone firmy i fundusze nie wytrzymały lawinowych spadków cen i po kolei ogłaszały niewypłacalność. Tak upadł Voyager Digital, fundusz Three Arrows Capital (3AC), platforma pożyczkowa Vauld i ostatni niechlubny przykład z listopada – giełda FTX.

We wrześniu tego roku miało miejsce również pozytywne wydarzenie, określane przez wielu inwestorów jako wręcz przełomowe, Ethereum Merge. Druga największa kryptowaluta przeszła na Proof of stake, co oznacza że od tego momentu ETH nie jest kopane, a transakcje zatwierdzane są na zasadzie stakowania. Pomimo tak przełomowego wydarzenia nie zatrzymało to spadków na kryptowalutach, ani nawet na samym Ethereum, negatywny sentyment wygrał mimo wszystko.

Na koniec życzymy Wam wszystkiego co najlepsze w 2023 roku, samych sukcesów i bardziej optymistycznych wieści z rynku kryptowalut w nowym roku!

Dodaj komentarz