Największa giełda

Przyjazny kryptowalutom Silvergate Bank ma poważne problemy – akcje w dół o ponad 50 %

Klienci Silvergate Bank, między innymi Coinbase, Circle, Crypto.com, Bitstamp, powiadomili że zawieszą współpracę z bankiem ze względu na zaistniałe obawy co do kondycji finansowej banku.

Bank Sillvergate obsługujący liczne giełdy i firmy kryptowalutowe, powiadomił w środę, że opóźni złożenie rocznego zgłoszenia 10-K ze względu na konieczność przygotowania wyjaśnień dla księgowych i audytorów, a także „dochodzenia regulacyjne i inne, które są w toku”.

Bank potwierdził, że istnieją obawy co do jego zdolności do kontynuowania działalności i po tej informacji JP Morgan obniżył ocenę spółki z neutralnej do “underweight”. Spowodowało to gwałtowny spadek ceny akcji Silvergate Capital (SI) o ponad 50 %.

Silvergate znany jest ze swojego przyjaznego stanowiska w stosunku do firm zajmujących się kryptowalutami, czasem nazywany bywa nawet „kryptobankiem”. Do grona jego klientów należą między innymi giełdy Coinbase, Kraken, Bitstamp czy Crypto.com.

W odpowiedzi na problemy banku, kryptowalutowi klienci zaczęli masowo zawieszać współpracę z Silvergate, przenosząc się do innych instytucji, jak Signature Bank (SBNY).

Giełda Coinbase poinformowała w tweecie, że zawiesiła współpracę z Silvergate „z powodu dużej ostrożności”. Firma Paxos także podjęła środki ostrożności informując „jesteśmy wrażliwi na obawy związane z Silvergate i jesteśmy w trakcie wycofywania z nich niektórych usług i powiadamiania klientów”.

FTX a problemy Silvergate

Obawy związane z Silvergate zaczęły się pojawiać wraz z upadkiem giełdy FTX. Obecnie bank stoi w obliczu potencjalnego dochodzenia Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w sprawie jego udziału w upadku giełdy.

W innym pozwie cywilnym Silverbank oraz jego dyrektor generalny, Alan Lane, zostali oskarżeni o „pomoc i podżeganie ” do „wielomiliardowego oszukańczego planu zorganizowanego przez Sama Bankmana-Frieda (SBF) ” oraz FTX i Alameda Research.

Dodaj komentarz