Największa giełda

Voyager zwróci klientom 270 mln $ w gotówce, a co z kryptowalutami?

Sąd zezwolił Voyager Digital na zwrot klientom 270 milionów dolarów w gotówce. Kwestia cyfrowych walut pozostaje nadal niejasna.

Na rozprawie upadłościowej, sąd zatwierdził wniosek Voyagera o zwrot klientom 270 milionów dolarów przechowywanych na koncie w Metropolitan Commercial Bank (MCB).

Jest to niewielkie zwycięstwo poszkodowanych klientów platformy, którzy odzyskają choć część środków. Pozostaje pytanie: co z kryptowalutami przechowywanymi na Voyager?

Na podstawie złożonego przez firmę wniosku upadłościowego wiadomo, że na platformie swoje środki trzymało 3,5 miliona aktywnych użytkowników, którzy łącznie zgromadzili 1,3 miliarda dolarów w aktywach kryptograficznych.

Los kryptowalut zależał będzie od decyzji podjętej przez sędzię upadłościowego Michaela Wilesa, który musi stwierdzić czy aktywa kryptograficzne na platformie Voyager należą do klientów, czy do firmy w stanie upadłości.

Dalszy zwrot roszczeń klientów może nastąpić za pomocą licytacji aktywów należących do Voyagera. We wniosku upadłościowych broker poinformował o zawarciu poufnych umów z 37 potencjalnymi nabywcami. Termin składania ofert zakupu został wyznaczony na 26 sierpnia.

Jeśli żadna z oferta nie zostanie zaakceptowana przez Voyager w wyznaczonym terminie, firma przejdzie do etapu „samodzielnej restrukturyzacji”.

W dokumentach złożonych przed sądem zawarta został wstępna propozycja rozdysponowania środków pozostających pod kontrolą Voyager. Klienci otrzymaliby zwrot w postaci kombinacji gotówki, zasobów kryptowalut, odzyskanych środków z upadłości Three Arrows oraz tokenów lub kapitału na nowej platformie Voyager.

Prawdopodobnie los wierzycieli Voyagera będzie skorelowany z tym jaką decyzję w sprawie aktywów kryptograficznych podejmie sędzia upadłościowy Celsiusa. W tym przypadku również nie jest jasne czy aktywa cyfrowe na platformie należą do klientów, czy raczej Celsius ma prawo nimi rozporządzać.

Jest to jedna z słabych stron kryptowalut, które przez brak regulacji automatycznie nie są objęte ochroną instytucji państwowych w razie bankructwa firmy.

Dodaj komentarz