Największa giełda

Zdaniem Szwecji kopanie kryptowalut powinno zostać zakazane

Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska i Urząd Nadzoru Finansowego złożyły wniosek o zakazanie energochłonnego wydobycia kryptowalut.

W opublikowanym dokumencie czytamy, że “Najpopularniejsza metoda produkcji aktywów kryptograficznych wymaga ogromnych ilości energii elektrycznej i generuje duże emisje CO2. Producenci kryptowalut chętnie korzystają z większej ilości energii odnawialnej i zwiększają swoją obecność w regionie skandynawskim. Szwecja potrzebuje energii odnawialnej przeznaczonej przez producentów aktywów kryptograficznych do transformacji klimatycznej naszych podstawowych usług, a zwiększone wykorzystanie przez górników zagraża naszej zdolności do spełnienia porozumienia paryskiego. Należy zatem zakazać energochłonnego wydobywania kryptowalut.”

Szwedzkie urzędy uważają, że korzyści społeczne płynące z kryptowalut są wątpliwe, ponadto waluty cyfrowe często wykorzystuje się w przestępczych działalnościach, takich jak pranie pieniędzy, finansowanie terroryzmu i płatności za oprogramowanie ransomware. Ponadto jak podkreślają dyrektorzy wymienionych wyżej urzędów wydobycie kryptowalut ma znacząco negatywny wpływ na klimat powodując emisję gazów cieplarnianych i zagraża przemianie klimatycznej, która musi nastąpić w trybie pilnym.

Według szacunków University of Cambridge i Digiconomist wydobycie dwóch największych kryptowalut, Bitcoina i Ethereum, zużywa łącznie około dwa razy więcej energii elektrycznej w ciągu jednego roku niż cała Szwecja.

W związku z powyższym dyrektorzy Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska i Urzędu Nadzoru Finansowego proponują kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem:

Dlatego wzywamy do:

  1. UE rozważy wprowadzenie na szczeblu UE zakazu stosowania energochłonnej metody wydobywczej jako dowodu pracy. Istnieją inne metody wydobywania kryptowalut, które można również wykorzystać w przypadku Bitcoin i Ethereum, które, jak się szacuje, zmniejszają zużycie energii o 99,95% przy zachowaniu funkcjonalności.
  2. Szwecja w międzyczasie wprowadzi środki, które powstrzymają dalszy rozwój produkcji krypto-wydobycia przy użyciu energochłonnych metod.
  3. Firmy, które handlują i inwestują w kryptowaluty, które zostały wydobyte przy użyciu metody proof of work, nie mogą opisywać ani reklamować siebie ani swojej działalności jako zrównoważonych.

Dodaj komentarz