Największa giełda

Zadebiutowało dziewięciu funduszy ETF typu futures związanych z Ethereum

Wczoraj w Stanach Zjednoczonych miał miejsce pierwszy dzień handlu ETF-ami opartymi o kontrakty futures na Ethereum. Jednakże, w przeciwieństwie do początkowego entuzjazmu wobec ETF ProShares Bitcoin Strategy w 2021 roku, popyt na te nowe fundusze był niższy. Grupa firm inwestycyjnych, w tym ProShares, VanEck, Bitwise, Valkyrie, Kelly i Volshares, wprowadziła na rynek te ETF-y na Chicago Board Options Exchange (CBOE).

ProShares wystartowało z trzema funduszami: Ether Strategy Fund (EETH), Bitcoin and Ether Strategy ETF (BETH) oraz Bitcoin and Ether Equal Strategy ETF (BETE). Bitwise natomiast wprowadziło na rynek ETF Bitwise Ethereum Strategy ETF (AETH) oraz Bitwise Bitcoin and Ether Equal Weight Strategy ETF (BTOP).

W dniu debiutu, VanEck rozpoczął handel funduszem Ethereum Strategy ETF (EFUT), Valkyrie z funduszem ETF (BTF), a Volshares zadebiutował swoim funduszem ETF Strategy Ether (ETHU). Dodatkowo, brazylijski zarządzający funduszem Hashdex również wdrożył swój fundusz ETF (EX) związany z Ethereum. Należy jednak zaznaczyć, że start tych dziewięciu funduszy był dość powolny. Analityk Bloomberg Intelligence, Erica Bulchunasa, zauważyła, że do godziny 11:25 czasu wschodniego, całkowity obrót wyniósł nieco poniżej 2 milionów dolarów, co określił na Twitterze jako “meh”.

W tym samym czasie, BTF Valkyrie prowadziło w wyścigu z obrotem o wartości około 787 000 dolarów. To stanowi znaczną różnicę w porównaniu z debiutem ETF kontraktów terminowych na Bitcoin w 2021 roku, kiedy to fundusz ProShares Bitcoin Strategy ETF osiągnął obrót akcjami o wartości prawie 1 miliarda dolarów w ciągu jednego dnia, niemal bijąc przy tym rekordy.

Warto również zauważyć, że wtedy, w okresie hossy, cena Bitcoina wynosiła ponad 66 000 dolarów za monetę, co stanowiło prawie 60% więcej niż obecnie.

Te nowe fundusze kryptograficzne śledzą przyszłą cenę Ethereum, a nie samego aktywa, i pojawiają się w momencie, gdy inwestorzy czekają na pojawienie się kryptowalutowego ETF typu spot na Bitcoina. Spot ETF pozwala inwestorom uzyskać ekspozycję na daną kryptowalutę po obecnej cenie, podczas inwestowanie w kontraktowe ETF typu futures jest zakładem na przyszłą cenę aktywa.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) otrzymała liczne wnioski od znanych graczy z Wall Street, w tym BlackRock, ale jeszcze nie podjęła decyzji w sprawie kryptowalutowego ETF typu spot. Do czasu jej rozstrzygnięcia, inwestorzy zainteresowani kryptowalutami będą musieli handlować kontraktami futures lub kupować aktywa cyfrowe bezpośrednio.

Dodaj komentarz