Największa giełda

Ile jest warty rynek tokenizacji? I jakie są prognozy na przyszłość

Cyfrowe dobra przynoszą rzeczywiste zyski, a branża tokenizacji szybko rośnie, przekraczając już wartość 5 miliardów złotych.

Tokenizacja, czyli proces zamiany realnych aktywów na cyfrowe odpowiedniki za pomocą technologii blockchain, staje się jednym z najbardziej obiecujących trendów w dziedzinie zdecentralizowanych finansów. Według giełdy kryptowalutowej Binance, rynek tokenizowanych aktywów rzeczywistego świata (RWA) zanotował wzrost o 50% w ciągu ostatniego roku, osiągając obecnie wartość 1,3 miliarda dolarów (5,6 miliarda złotych). To jednak tylko początek, według analityków.

Proces tokenizacji przekształca prawa do aktywów w cyfrowe tokeny, które można łatwo handlować na platformach opartych na technologii blockchain, znanej z kryptowalut. To oznacza, że namacalne aktywa, takie jak obrazy czy rzadkie butelki whisky, mogą teraz istnieć w formie cyfrowej, otwierając nowe możliwości inwestycyjne.

“Tokenizacja będzie kluczem do połączenia tradycyjnych finansów (określanych mianem TradFi) i zdecentralizowanych finansów (DeFi) przyszłości. Zapewnia sposób na integrację rzeczywistych aktywów z przejrzystym ekosystemem łańcucha DeFi” – mówi Katarzyna Wabik, Country Manager w Binance Poland.

Rynek tokenizacji do 2030 roku osiągnie wycenę 16 bilionów dolarów

Prognozy wskazują, że rynek tokenizacji do roku 2030 osiągnie wartość 16 bilionów dolarów, co stanowi tylko niewielką część globalnych aktywów. To może przynieść demokratyzację inwestycji, uczynić je bardziej dostępnymi dla przeciętnych inwestorów i przyczynić się do bardziej sprawiedliwego podziału bogactwa.

Potwierdzają to informacje od Boston Consulting Group, który oszacował wartość globalnego rynku tokenizacji niepłynnych aktywów na 16 bilionów dolarów (niemal 70 bilionów złotych) do 2030 roku.

tokenizacja raport

Tokenizacja ma także potencjał do zmiany regulacji, aby lepiej odpowiadały nowej formie własności. To z kolei może pobudzić rynek i otworzyć nowe możliwości dla kupujących i sprzedających.

„Biorąc pod uwagę, że ogólna wartość globalnych aktywów jest szacowana na 900 bilionów dolarów, aktywa tokenizowane stanowią cały czas niewielki ułamek tej wartości. Przestrzeń do wzrostu jest więc ogromna” – prognozuje Katarzyna Wabik z Binance Poland.

Warto również zauważyć, że firma Binance jest kluczowym graczem w ekosystemie blockchain, oferującą różnorodne produkty związane z kryptowalutami i aktywnie angażującą się w działalność charytatywną oraz rozwijanie rozwiązań zdecentralizowanych i infrastrukturalnych.

gif-binance

Dodaj komentarz