Największa giełda

SEC oskarża BlackRock o nieujawnianie informacji o inwestycjach

Komisja SEC postawiła zarzuty przed firmą BlackRock Advisors, LLC w związku z nieprawidłowym ujawnianiem informacji o jej inwestycjach.

Oskarżono BlackRock o niedostateczne publikowanie szczegółów dotyczących znaczących inwestycji w funduszu notowanym na giełdzie, któremu firma doradza. Informacje te pochodzą z oficjalnego komunikatu wydanego przez SEC. W szczególności zarzuty odnoszą się do inwestycji w branży rozrywkowej w latach 2015-2019, gdzie spółka BlackRock Multi-Sector Income Trust (BIT) dokonała znaczących inwestycji w firmie Aviron Group, LLC, poprzez wykorzystanie linii kredytowej. Aviron Group zajmuje się głównie tworzeniem planów poligraficznych i reklamowych dla jednego do dwóch filmów rocznie.

Komunikat SEC podkreśla, że w wielu rocznych i półrocznych raportach BIT, dostępnych publicznie dla inwestorów i składanych w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, BlackRock błędnie opisywał Aviron jako firmę świadczącą “zdywersyfikowane usługi finansowe”. W odpowiedzi na te zarzuty, BlackRock zgodził się na zakończenie takiej praktyki, nałożenie kary w wysokości 2,5 miliona dolarów oraz przyjęcie naganę. Niemniej jednak, firma nie przyznała się do winy ani nie zaprzeczyła stawianym zarzutom przez SEC.

Oczywiście ta konkretna sprawa nie ma żadnego związku z kryptowalutami, ale z racji oczekiwania na bitcoinowy ETF każda wzmianka o BlackRock jest teraz wnikliwie analizowana i wykorzystywana do tłumaczenia wzrostów i spadków kursu BTC. Dodatkowo do obecnego odreagowania ceny miały się przyczynić zawirowania wokół pojawiającego się i znikającego na stronie DTCC ticera spotowego funduszu ETF (IBTC), tworzonego przez BlackRock. Notabene, rzecznik DTCC ujawnił niedawno, że IBTC jest notowany na stronie od sierpnia.

Ponadto samo umieszczenie IBTC na liście nie oznacza, że ETF zostanie zatwierdzony przez SEC, ale oczywiście dla wielu kryptomaniaków stało się to przesłanką, że tak właśnie będzie. To wszystko pokazuje jednak jak bardzo rynek jest spragniony zatwierdzenia funduszu spotowego przez SEC i jak bardzo ostrożnie podchodzić należy do publikowanych newsów.

Dodaj komentarz