Największa giełda

SEC opóźnia decyzję w sprawie aplikacji Hashdex o ETF Bitcoin Spot

SEC opóźnia decyzję w sprawie wniosku Hashdex o fundusz ETF oraz zgłoszenia kontraktów futures na Ether dla Grayscale.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) opóźnia decyzję dotyczącą wniosku Hashdex o przekształcenie istniejącego funduszu ETF w instrument transakcji typu spot. Dodatkowo, agencja opóźniła rozpatrzenie próby uruchomienia przez Grayscale nowego funduszu ETF opartego na kontraktach futures.

W zeszłym miesiącu Hashdex złożył wniosek o przekształcenie swojego ETF z kontraktów terminowych na bitcoiny w fundusz spotowy. Grayscale natomiast skierowała do Komisji wniosek o fundusz ETF oparty na kontraktach futures na eter. Oba wnioski pierwotnie miały być rozpatrzone do 17 listopada, jednakże, zgodnie z dwoma środowymi komunikatami SEC, agencja ogłosiła wydłużenie tego terminu.

Opóźnienia wynikają z rosnących oczekiwań co do zatwierdzenia kasowego funduszu ETF na bitcoiny przez federalny organ regulacyjny. Ten organ dotychczasowo odrzucał wszelkie próby wprowadzenia tego typu produktów na giełdę dla szerokiego grona inwestorów. Już teraz ponad dwanaście firm złożyło wnioski o uruchomienie kasowych funduszy ETF na bitcoiny na rok 2023, a kilka innych ubiega się o podobne produkty związane z ethereum, drugą co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej.

Regulator jeszcze nie określił ostatecznego stanowiska w sprawie tych najnowszych wniosków. Wcześniejsze odrzucenia budziły obawy dotyczące podatności bitcoina na manipulacje na rynku oraz braku umów o podziale nadzoru. Obecnie wnioskodawcy twierdzą, że te obawy zostały już rozwiązane lub nie są już istotne po zatwierdzeniu funduszy typu ETF dla kontraktów terminowych na bitcoina, co potwierdził sąd apelacyjny na początku bieżącego roku.

1 komentarz do “SEC opóźnia decyzję w sprawie aplikacji Hashdex o ETF Bitcoin Spot”

  1. Prezes, jak to widzisz?

    Czy czasem nie jest tak, że w sytuacji słabnącego dolara, akceptacja ETF na krypto będzie strzałem w kolano?

    Lordi

    Odpowiedz

Dodaj komentarz