Największa giełda

SEC nakłada karę 6 mln $ za sprzedaż NFT jako ofertę papierów wartościowych

Firma z Los Angeles zgodziła się zapłacić 6 milionów dolarów w ramach ugody, po tym jak SEC oskarżył ją o oferowanie niezarejestrowanych papierów wartościowych w formie NFT.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyła dziś Impact Theory, LLC, firmę z branży mediów i rozrywki z siedzibą w Los Angeles, o przeprowadzenie niezarejestrowanej oferty papierów wartościowych aktywów kryptograficznych w formie rzekomych tokenów niezamienialnych (NFT). Dzięki tej ofercie firma Impact Theory zebrała około 30 milionów dolarów od setek inwestorów, w tym inwestorów z całych Stanów Zjednoczonych – pisze SEC w komunikacie.

SEC twierdzi, że od października do grudnia 2021 r. Impact Theory oferowała i sprzedawała trzy poziomy NFT określane mianem Kluczy Założyciela, oznaczonymi jako „Legendarny”, „Bohaterski” i „Nieustępliwy”. Komisja uważa, że spółka zachęcała potencjalnych inwestorów do postrzegania zakupu Kluczy Założyciela jako inwestycji w przedsiębiorstwo, stwierdzając, że inwestorzy odniosą zyski ze swoich zakupów, jeśli firma odniesie sukces. W postanowieniu stwierdzono, że oferowane i sprzedawane inwestorom transakcje NFT były kontraktami inwestycyjnymi, a zatem papierami wartościowymi.

„W przypadku braku ważnego zwolnienia oferty papierów wartościowych, niezależnie od ich formy, muszą zostać zarejestrowane” – stwierdziła Antonia Apps, dyrektor biura regionalnego SEC w Nowym Jorku. „Bez rejestracji inwestorzy wszelkiego rodzaju są pozbawieni ochrony, jaką zapewniają im solidne ujawnienia informacji i inne zabezpieczenia, które od dawna zapewniają nasze przepisy dotyczące papierów wartościowych”.

W odpowiedzi na zarzuty SEC – bez przyznania się do zarzutów lub kwestionowania ich – Impact Theory zgodziło się zaprzestać działalności. Oznacza to, że firma naruszyła zasady rejestracji określone w ustawie o papierach wartościowych z 1933 r., co doprowadziło do nałożenia kary przekraczającej 6,1 miliona dolarów.

Ugoda obejmuje zwrot kosztów, odsetki za zapłatę i karę cywilną. Ponadto utworzony zostanie specjalny Fundusz, aby ułatwić zwrot środków inwestorom, których to dotyczy. Firma musi dokonać zniszczenia wszystkich Kluczy Założyciela znajdujących się pod jej kontrolą, a także opublikować zamówienie na swoich platformach internetowych i zrzec się wszelkich przyszłych opłat licencyjnych z tytułu transakcji na rynku wtórnym powiązanych z Kluczami Założyciela.

Dodaj komentarz