Największa giełda

Justin Sun pozwany przez SEC za manipulacje na rynku

Według SEC posiadane przez Suna TRX i BTT są niezarejestrowanymi papierami wartościowymi, ponadto twórcy Trona zarzucono „oszukańczą manipulację” rynkiem.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd pozwała Justina Suna, Tron Foundation, BitTorrent Foundation i BitTorrent (obecnie Rainberry) w związku ze sprzedażą niezarejestrowanych papierów wartościowych, za które Komisja uznaje Tron (TRX) and BitTorrent (BTT). Ponadto pozwanym zarzuca się manipulację rynkiem poprzez proceder „rozległego wash tradingu”.

Sztucznie napompowany obrót TRX

Według Komisji Sun miał sztucznie zawyżać wolumen obrotu TRX zmuszając swoich pracowników do „zaangażowania się w ponad 600 000 transakcji Wash Trader TRX pomiędzy dwoma kontrolowanymi przez siebie kontami”.

„Jak zarzucano, Sun i jego firmy nie tylko atakowały amerykańskich inwestorów w swoich niezarejestrowanych ofertach i sprzedażach, generując miliony nielegalnych dochodów kosztem inwestorów, ale także koordynowali handel na niezarejestrowanej platformie handlowej, aby stworzyć mylące wrażenie aktywnego handlu w TRX” – twierdzi SEC.

Celebryci promujący nielegalne produkty

SEC wnosi również zarzuty przeciwko celebrytom, którzy promowali TRX i BTT nie ujawniając, że otrzymali za to zapłatę. Do tego grona zaliczają się: Lindsay Lohan, Jake Paul, Soulja Boy, Lil Yachty, Ne-Yo, Akon i Michele Mason. Jest to szczególnie kuriozalne w kontekście tego, że Sun nawoływał w mediach społecznościowych, aby celebryci ujawniali, że są opłacani podczas gdy sam „zorganizował płatności na rzecz celebrytów i wiedział, że te płatności nie zostały ujawnione”.

„Sun dodatkowo nakłonił inwestorów do zakupu TRX i BTT, organizując kampanię promocyjną, w której on i jego promotorzy-celebryci ukryli fakt, że celebrytom płacono za ich tweety” – dodaje Komisja.

Dodaj komentarz