Największa giełda

Merge już jest! Ethereum oficjalnie na proof-of-stake

Nastąpiło długo oczekiwane Ethereum Merge oznaczające przejście kryptowaluty na konsensus proof-of-stake.

Dzisiaj o godzinie 08:42:42 czasu polskiego w bloku 15537393 nastąpiło połączenie warstwy wykonawczej sieci głównej Ethereum i warstwy konsensusowej Beacon Chain na poziomie całkowitej trudności terminalu 58750000000000000000000. Oznacza to przejście Ethereum na model proof-of-stake.

Aktualizacja sprawi, że sieć Ethereum będzie zużywać o 99,95% mniej energii, ponadto ta zmiana położy grunt pod przyszłe ulepszenia, w tym usprawniający skalowanie, sharding.

Vitalik Buterin na swoim Twitterze przekazał radosną nowinę, jednocześnie dziękując wszystkim którzy przyczynili się do sukcesu Merge.

I sfinalizowaliśmy! Miłego dnia łączenia dla wszystkich. To wielki moment dla ekosystemu Ethereum. Wszyscy, którzy przyczynili się do połączenia, powinni dziś czuć się bardzo dumni – napisał Buterin.

Merge jest pierwszym krokiem w procesie mającym doprowadzić Ethereum do globalnej adopcji. Według Buterina kryptowalutę czeka pięć faz po zakończeniu których będzie ona zdolna przetwarzać „100 000 transakcji na sekundę”.

Społeczność PoW niezadowolona?

Wielkie wydarzenie nie obyło się bez sprzeciwu tych, którzy wraz z przejściem na PoS tracą możliwość zarabiania na kopaniu kryptowaluty. ETHW Core, grupa która reprezentuje interesy górników proof-of-work, zapowiedziała że w ciągu 24 godzin od Merge zostanie przeprowadzony hard fork.

Firmy kryptowalutowe przygotowują się na taką ewentualność, która może zaowocować powstaniem nowego tokena. Giełda Binance zapowiedziała, że w przypadku utrzymania się rozwidlonego łańcucha, użytkownicy otrzymają ETHW w stosunku 1 ETH = 1 ETHW na podstawie ich sald netto ETH.

Dystrybucja tokena nie gwarantuje jednak dodania go na platformę Binance. Będzie on musiał przejść ten sam rygorystyczny proces co wszystkie inne tokeny ubiegające się o dodanie na giełdę.

Dodaj komentarz