Największa giełda

Ethereum bardziej podatne na ataki po the Merge?

Proof-of-Stake do którego zmierza Ethereum, jest bardziej podatny na ataki od PoW – twierdzi ekspert ds. bezpieczeństwa.

The Merge który lada chwila ma nastąpić w sieci Ethereum sprawi, że kopanie kryptowaluty nie będzie dłużej potrzebne, a zacznie funkcjonować model Proof-of-Stake, czyli stakowanie. Jeden z ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem, stwierdził że PoS jest bardziej podatny na ataki niż dotychczas obowiązujący w sieci Ethereum PoW. Niemniej jednak stwierdził, stakowanie zapewnia nadal „wystarczające praktyczne bezpieczeństwo”.

PoS wiąże się z tym, że walidatorzy będą zawczasu wiedzieć które bloki będą sprawdzać, a to z kolei może prowadzić do planowania ataków. Ekspert podał przykład wykorzystania tych informacji przez walidatorów:

Jeśli kontrolujesz dwa następujące po sobie bloki, możesz uruchomić exploita na bloku N i zakończyć go na bloku N+1 bez konieczności wchodzenia żadnego bota arbitrażowego i ustalania ceny, którą manipulowałeś pomiędzy nimi.

Ekspert, który nie chciał ujawniać swojej tożsamości, powiedział CoinTelegraph, że Ethereum rezygnuje z większego bezpieczeństwo przechodząc na dowód stawki (PoS).

Kiedy stoimy teraz [z] dowodem pracy [PoW] Ethereum w porównaniu z dowodem stawki [PoS] Ethereum, dowód pracy Ethereum ma silniejsze bezpieczeństwo […] i gwarancje ekonomiczne.

Niemniej jednak ekspert stwierdził, że „to tak naprawdę nie ma znaczenia” i Proof-of-Stake „to wciąż bardzo bezpieczny system”. Dodał że zespół Ethereum wciąż pracuje nad możliwością zwiększenia bezpieczeństwa w modelu PoS i rozwiązaniem powyżej wspomnianych możliwości ataku na sieć.

The Merge tuż za rogiem

Na dzień dzisiejszy planuje się, że the Merge nastąpi 15 września o godzinie 4:30 czasu polskiego. Wydarzenie spowoduje wstrzymanie wpłat i wypłat ETH na platformach kryptowalutowych. Radzimy z wyprzedzeniem zapoznać się z komunikatami odpowiednich giełd i zaplanowanie swoich działań zgodnie z harmonogramami. Szczegółowe zmiany na przykładzie giełdy Binance zostały przedstawione w tym artykule.

Dodaj komentarz