Największa giełda

Malta stworzyła ramy prawne dla kryptowalut w ciągu kilku miesięcy

malta spokój

Malta zorientowana na stanie się pierwszą na świecie wyspą przyjazną kryptowalutom i technologii blockchain, uchwaliła w środę trzy ustawy, stanowiące przejrzyste ramy prawne dla rozwoju branży cyfrowych walut.

Pierwsze przesłanki o przyjaznym nastawieniu maltańskich władz w stosunku do kryptowalut, pojawiły się w marcu tego roku, kiedy to giełda Binance ogłosiła, że przenosi swoją siedzibę na wyspę. Następnie w maju maltańskie władze przedstawiły strategię stania się pierwszą na świecie krypto-przyjazną “wyspą blockchain”. Dziś, na początku lipca Malta zdążyła już uchwalić prawo zapewniające “pewność prawną” (“legal certainty”) dla branży kryptowalut.

Wprowadzone ustawy: Malta Digital Innovation Authority Act, Innovative Technological Arrangement and Services Act, and  Virtual Financial Asset Act, mają za zadanie stworzyć przyjazne środowisko dla firm z branży kryptograficznej i zachęcić je do osiedlenia się oraz prowadzenia swojego biznesu na Malcie.

Nowe prawodawstwo stosuje szereg definicji stworzonych specjalnie na potrzeby branży, które nie są sprzeczne z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej. I tak np. “zasób DLT” oznacza wirtualny token; wirtualny składnik finansowy; pieniądze elektroniczne; lub instrument finansowy, który jest nieodłącznie zależny od technologii rozproszonej lub korzysta z niej. “Wymiana DLT” oznacza dowolną platformę handlową lub platformę wymiany lub instrument, na którym można przeprowadzać transakcje z dowolną formą aktywów DLT.

Malta postawiła na ekspresowe działania, aby stać się konkurencyjną lokalizacją dla podmiotów z branży kryptowalut i  technologii blockchain. Obrana strategia wydaje się jak na razie opłacalna, patrząc na giełdę Binance, która osiedliła się na wyspie, albo choćby na naszą rodzimą platformę BitBay, która uciekając przed niepewnymi regulacjami i nieprzyjaznym nastawieniem polskich władz, znalazła azyl na Malcie.

1 komentarz do “Malta stworzyła ramy prawne dla kryptowalut w ciągu kilku miesięcy”

  1. Pingback: Szwajcaria uruchamia w pełni legalną i regulowaną giełdę kryptowalut – Kryptowaluty

Dodaj komentarz