Największa giełda

Kryptowaluty spadają w obawie o likwidację aktywów FTX

Już 13 września sąd może zezwolić na sprzedaż kryptowalut należących do upadłej giełdy FTX, których wartość opiewa na 3,4 mld dolarów.

Rynek kryptowalut znów znalazł się pod wpływem negatywnych wiadomości, co skutkuje spadkami sięgającymi poziomów od dawna nie widzianych na kryptowalutach. Bitcoin spadł dzisiaj poniżej 25 tys. dolarów wywołując popłoch wśród krypto inwestorów.

Za przyczynę negatywnego sentymentu uznaje się fakt, że w środę 13 września sąd ma podjąć decyzję odnośnie ewentualnej likwidacji aktywów należących do FTX. Jeśli taki wniosek zostanie zatwierdzony, na rynek mogą trafić aktywa cyfrowe o wartości około 3,4 miliarda dolarów.

Zgodnie ze złożonym przez prawników FTX wnioskiem, firma zgromadziła majątek o wartości około 7 miliardów dolarów, w tym niemal połowa w kryptowalutach. Najwięcej, bo aż 1,16 miliarda dolarów to środki w postaci tokenów SOL. Spowodowało to popłoch wśród posiadaczy tokena i w ciągu minionego tygodnia kryptowaluta straciła na wartości niemal 9 %.

Drugą pod względem wielkości pozycją w majątku upadłego FTX jest Bitcoin, w kwocie 560 milionów dolarów, a trzecią Ethereum warte około 192 miliony dolarów.

Niepokojąca jest wysoka ilość tokenów SOL w portfolio FTX, której uwolnienie faktycznie mogłoby zdampować cenę tokena. Jak przekonuje jednak użytkownik Twittera Lark Davis, kryptowalutowy inwestor i entuzjasta, tokeny nie zostałyby sprzedane na raz, a raczej w transzach, żeby zabezpieczyć jak najwyższy zysk. Poza tym uważa on, że tokeny SOL są obecnie zablokowane przez najbliższe cztery lata, więc zamiast tokenów zostaną sprzedane prawa do zablokowanych aktywów.

Z wniosku złożonego przed sądem można też doczytać, że FTX wypłacił kadrze kierowniczej wynagrodzenia o wartości miliardów dolarów tuż przed tym jak w listopadzie giełda ogłosiła bankructwo. Jak wynika z dokumentu w majątku firmy znajduje się pokaźna ilość nieruchomości oraz gotówka w kwocie 2,2 miliarda dolarów.

Prawnicy upadłej giełdy poczynili też wysiłki celem odzyskania wielomilionowych darowizn przekazanych celebrytom, politykom czy organizacjom charytatywnym.

Dodaj komentarz