Największa giełda

Bitcoin spada poniżej 39 tys. Czy to nadal efekt zatwierdzenia ETF?

Bitcoin (BTC) osunął się poniżej poziomu 39 000 dolarów podczas wtorkowych sesji handlowych w Europie, cofając niemal wszystkie zyski z ostatnich dwóch miesięcy, które zostały osiągnięte w oczekiwaniu na zatwierdzenie funduszy ETF typu spot w Stanach Zjednoczonych.

W ciągu ostatnich 24 godzin BTC spadł o niemal 5%, osiągając najniższy poziom od dwóch miesięcy. Indeks CoinDesk 20, który śledzi największe tokeny pod względem kapitalizacji rynkowej, zanotował spadek o 7%. Kryptowaluta spadła do poziomu zaledwie 38 700 dolarów, po czym odrobinę się podniosła. BTC niedawno osiągnął najwyższy poziom od dwóch lat, przekraczając 49 000 dolarów, podczas gdy 11 stycznia rozpoczęto handel funduszami ETF typu spot na Bitcoin w USA.

Część obecnej presji sprzedażowej bitcoina wynika z masowej sprzedaży FTX, która w ostatnich kilku tygodniach pozbyła się około 22 milionów akcji Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), jak podaje CoinDesk. Firma CryptoQuant, zajmująca się analizą on-chain, była jednym z niewielu podmiotów, które spekulowały, że zatwierdzenie ETF może skutkować “sprzedażą wiadomości”. Termin ten opisuje, w jaki sposób ceny aktywów, dźwignia finansowa i nastroje podwyższają ceny w okresie poprzedzającym wydarzenie zwyżkowe, a następnie ceny spadają.

Zatwierdzenie spotowych ETF-ów Bitcoin w USA było bardzo oczekiwane i przemyślane, jednak to wydarzenie “prawdopodobnie będzie krótkoterminowym i średnioterminowym szczytem cenowym” – zauważyli analitycy japońskiej giełdy kryptowalut BitBank w komunikacie e-mailowym dla CoinDesk.

Dodaj komentarz