Największa giełda

Emitenci ETFów na Bitcoina obniżają opłaty w walce o klienta

Emitenci potencjalnych kasowych funduszy ETF Bitcoin, którzy oczekują na zatwierdzenie przez SEC, złożyli poprawki do swoich formularzy S-1, które obejmują nowe konkurencyjne stawki opłat – niektóre tak niskie, jak 0,24%

Valkyrie była pierwszą firmą, która złożyła ostateczną poprawkę S-1, a za nią uplasowały się WisdomTree, BlackRock, VanEck, Invesco and Galaxy, Grayscale oraz ARK Invest i 21Shares.

Wśród poprawek wielu wnioskodawców uwzględniło także niższe opłaty, podnosząc poprzeczkę konkurencyjności pomiędzy różnymi ofertami ETF.

Najniższa opłata sponsorska dla aktualnie złożonych funduszy ETF pochodzi od Bitwise, bez opłaty za pierwsze sześć miesięcy i do pierwszego miliarda dolarów w aktywach, następnie opłata będzie wynosić 0,24%. ARK Invest i 21Shares również nie notują żadnych opłat przez pierwsze sześć miesięcy lub do wartości aktywów o wartości 1 miliarda dolarów, po czym pobierać będą opłaty w wysokości 0,25%. Analityk rynku Bloomberg, Eric Balchunas, nazwał spadek prowizji ARK i 21Share z 0,80% do 0,25% „zapierającym dech w piersiach”. Balchunas powiedział: „Wojny opłatowe są intensywne, ale to inny poziom”.

VanEck podał opłatę w wysokości 0,25%, Franklin – 0,29%, a Fidelity – 0,39%.

Globalny podmiot zarządzający aktywami BlackRock ustalił opłatę za fundusz ETF iShare na poziomie 0,20% przez pierwsze 12 miesięcy lub do pierwszych 5 miliardów dolarów, a następnie podniósł ją do 0,30% jako opłatę stałą. Na wyższym poziomie opłat Wisdomtree ma stawkę 0,5%, Galaxy Invesco oferowało pierwsze sześć miesięcy bez opłat, a następnie opłatę w wysokości 0,59%, Valkyrie ma prowizję w wysokości 0,80%, a Hashdex 0,90%.

Grayscale obniżyła swoją opłatę z 2% do nowo wymienionej opłaty wynoszącej 1,5%, która obecnie jest najdroższa w pakiecie. Analityk ds. badań i rynku James Seyffart zamieścił post na X, dawniej Twitterze, aby przypomnieć że fundusze nie są jeszcze sfinalizowane i stwierdził, że nie byłby zaskoczony jeszcze większymi obniżkami opłat.

Pośród wszystkich zmian mających na celu wykrycie Bitcoin ETF Balchunas stwierdził , że „ciekawie” byłoby sprawdzić, czy wpłynie to na giełdy kryptowalut, aby zareagowały własnymi obniżkami opłat, „zanim będzie za późno”.

Balchunas zamieścił także przypomnienie, że tymczasowe zwolnienia z opłat w przeszłości „nie poruszyły zbytnio tematu” i że doradcy zwykle skupiają się na regularnych opłatach, ponieważ są inwestorami długoterminowymi.

Stwierdził jednak, że może to mieć znaczenie w tym przypadku, biorąc pod uwagę, że wszystkie fundusze ETF robią to samo. Oczekuje się , że po wprowadzeniu ostatecznych poprawek kolejnym etapem procesu decyzyjnego będzie głosowanie komisarzy SEC. Rynki przewidują debiut ETF około 11 stycznia.

Dodaj komentarz