Największa giełda

SEC ponaglany o zatwierdzenie spot ETF na Bitcoina

Czterej kongresmeni Stanów Zjednoczonych skierowali pilną prośbę do przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Gary’ego Genslera, o “natychmiastowe” zatwierdzenie ETF na Bitcoina na rynku kasowym.

W piśmie datowanym na 26 września, przedstawiciele USA – Mike Flood, Wiley Nickel, Tom Emmer i Ritchie Torres – wyrazili swoje obawy, że SEC niesprawiedliwie traktuje produkty związane z Bitcoinem. Powołali się przy tym na precedens prawny stworzony przez Grayscale Investments, które uzyskało przegląd swojego wniosku o ETF. Czterej legislatorzy przekonywali Genslera, że nie ma podstaw, aby nadal odrzucać wnioski o ETF-y typu spot, zwłaszcza po tym, jak sąd uznał, że działania SEC były “arbitralne i kapryśne”, biorąc pod uwagę wcześniejsze zatwierdzenie inwestycji związanych z kontraktami terminowymi na Bitcoin.

W piśmie podkreślono również, że “Regulowany system ETP dla bitcoinów typu spot zapewniłby większą ochronę inwestorom, czyniąc dostęp do bitcoinów bezpieczniejszym i bardziej przejrzystym”. Kongresmeni uważają, że jest to obowiązkiem Kongresu dopilnować, aby SEC zatwierdziła produkty inwestycyjne, które spełniają wymogi ustanowione przez Kongres.

W swoim apelu dodali: “Nalegamy, aby natychmiast zatwierdzić fundusze ETP typu spot-bitcoin.” To żądanie zostało złożone przed planowanym wystąpieniem Genslera przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów ds. nadzoru nad SEC, które jest zaplanowane na 27 września. Warto zaznaczyć, że wszyscy czterej kongresmeni są członkami tej komisji i mogą podjąć tę kwestię podczas przesłuchania.

Należy jednak podkreślić, że groźba zawieszenia działalności rządu nie będzie miała wpływu na postępowanie w tej sprawie, a na dzień publikacji legislatorzy nie osiągnęli porozumienia w sprawie wydatków. Dotychczas SEC nie zatwierdziła notowania żadnego funduszu ETF typu spot na BTC. Mimo sierpniowej porażki SEC w sądzie z Grayscale, gdzie wielu spodziewało się, że komisja ponownie rozpatrzy wnioski o fundusze ETF, organ regulacyjny opóźnił decyzje w sprawie funduszy ETF siedmiu głównych firm, takich jak BlackRock, WisdomTree, Invesco Galaxy, Valkyrie, Bitwise, VanEck i Fidelity.

Dodaj komentarz