Największa giełda

Chiny udostępnią płatności cyfrowym juanem już w 2022 roku

Chiński bank centralny potwierdził, że płatności cyfrowym juanem zostaną powszechnie udostępnione podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku w Pekinie.

Będą to pierwsze testy cyfrowej waluty przeprowadzone “na żywym organizmie” umożliwione nie tylko Chińczykom ale wszystkim zagranicznym turystom i sportowcom, którzy odwiedzą miasto podczas Igrzysk.

W tej sprawie wypowiedział się wiceprezes Ludowego Banku Chin, Li Bo:

W związku z nadchodzącymi Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie staramy się udostępnić cyfrowego juana nie tylko użytkownikom krajowym, ale także międzynarodowym sportowcom i odwiedzającym.

Li podkreślił w swoim przemówieniu, że cyfrowy juan został stworzony na potrzeby wewnętrzne a nie po to by konkurować z dolarem amerykańskim. Trudno jednak nie zauważyć, że Chiny jako pierwszy znaczący kraj na świecie testują cyfrową walutę banku centralnego (CBDC).

Podczas gdy w Europie dopiero trwają rozmowy na temat zasadności stworzenia CBDC, Chińczycy przeprowadzili już wiele pilotażowych badań z użyciem cyfrowego juana. I to całkiem poważnych badań, bo wolumen transakcji z tą nową walutą przekroczył 300 milionów dolarów pod koniec ubiegłego roku.

Dodaj komentarz