Największa giełda

Australijska giełda papierów wartościowych wprowadzi system rozproszony w 2021 roku

monitor-1307227_1280

Australian Securities Exchange (ASX) pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu opartego na technologii rejestrów rozproszonych DLT. Jednym z najpopularniejszych systemów DLT jest łańcuch bloków czyli blockchain.

ASX ogłosiła dzisiaj podpisanie umowy memorandum of understanding (MOU) z dwoma podmiotami: Digital Asset (DA) oraz VMware w celu opracowania nowego systemu opartego na DLT, który zastąpi obecnie używaną technologię CHESS. Australijska giełda tak wyjaśnia powód tej zmiany:

CHESS jest stabilnym i niezawodnym systemem, ale ma ponad 25 lat. Nadszedł czas, aby w ciągu najbliższych kilku lat zastąpić go bardziej nowoczesną technologią.

Prace nad wdrożeniem technologii DLT na australijskiej giełdzie trwają już od 2016 roku, kiedy to ASX wybrała firmę Digital Asset, jako partnera technologicznego do opracowania, przetestowania i zademonstrowania działającego prototypu platformy posttransakcyjnej opartej na DLT dla rynku gotówkowego.

Gotowy system ma zostać wdrożony w okolicach marca-kwietnia 2021 roku.

Choć ASX wprost nie mówi, że nowy system będzie bazował na łańcuchu bloków, to na swojej stronie wyjaśnia, że blockchain “to rodzaj technologii rozproszonej księgi głównej (DLT). Terminy te są często używane zamiennie.”

Dodaj komentarz