Giełda papierów wartościowych w Tel Avivie poinformowała, że zamierza otworzyć platformę obrotu aktywami cyfrowymi.
W opublikowanym wczoraj dokumencie, dyrektor generalny Tel Aviv Stock Exchange (TASE), Itai Ben-Zeev, stwierdził że izraelska giełda w ciągu najbliższych pięciu lat, zamierza stworzyć platformę opartą na technologii blockchain, która pozwoli rozszerzyć ofertę giełdy o handel kryptowalutami i innymi aktywami cyfrowymi.
„TASE będzie promować wdrażanie innowacyjnych technologii, w tym DLT, tokenizację różnych klas aktywów cyfrowych oraz inteligentne kontrakty. TASE zamierza zbadać wiele potencjalnych planów działania, w tym przekształcenie istniejącej infrastruktury w innowacyjne technologie, wdrożenie innowacyjnych technologii na wyspecjalizowane platformy, oferowanie koszyka usług i produktów dla zasobów cyfrowych i nie tylko” – napisał Ben-Zeev.
W ramach planu strategicznego na lata 2023-2027 izraelska giełda zamierza stworzyć spółkę holdingową działającą na zasadzie spółki prywatnej. „Nowa struktura będzie składać się ze spółki holdingowej z kilkoma spółkami zależnymi (zarówno istniejącymi spółkami zależnymi, jak i spółkami zależnymi, które zostaną utworzone w celu realizacji celów planu)” – czytamy w oświadczeniu.
Inne giełdy powinny podążyć śladem TASE?
Stworzenie dedykowanych platform kryptowalutowych będących częścią tradycyjnych giełd papierów wartościowych, oznaczałoby że aktywa cyfrowe na dobre staną się częścią finansowego świata. Giełda w Tel Avivie oprócz własnej platformy, zamierza też sprzedawać wypracowane rozwiązania technologiczne i usługi innym giełdom i uczestnikom rynku.
TASE w ostatnim czasie zawarła również partnerstwo z izraelskim Ministerstwem Finansów, które ma zaowocować przetestowaniem opartej na technologii blockchain platformy do handlu obligacjami cyfrowymi. Jej głównym celem jest usprawnienie procesu emisji obligacji przez izraelskie ministerstwo, a także zmniejszenie generowanych kosztów.
We wrześniu tego roku TASE rozpoczęło również współpracę z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych oraz innymi bankami centralnymi, aby przetestować wykorzystanie walut cyfrowych do płatności międzynarodowych i przekazów pieniężnych. W ramach tego partnerstwa zostanie również przetestowana możliwość łączenia krajowych walut CBDC za pomocą systemów weryfikacji koncepcji.
Stworzenie platform dla cyfrowych walut przez giełdy papierów wartościowych, z pewnością stałoby się konkurencją dla istniejących giełd, typu Binance, ale mogłoby również zwiększyć obroty i zainteresowanie tymi tradycyjnymi instytucjami.