Największa giełda

TUSD odkleił się od dolara. Dlaczego tak się stało?

W nocy z 15 na 16 stycznia, stablecoin TrueUSD (TUSD) stracił swoje powiązanie z dolarem amerykańskim.

Według danych z CoinMarketCap, wartość tego aktywa stablecoina spadła poniżej 0,99 USD na kilku giełdach kryptowalut, obecnie oscylując wokół 0,986 USD. Kapitalizacja rynkowa tego stablecoina zmniejszyła się z 2,04 mld USD do 1,9 mld USD. Binance informuje, że łączna sprzedaż pary handlowej TUSD/USDT w ciągu ostatnich 24 godzin wyniosła około 435,4 mln USD. Zlecenia kupna osiągnęły 369,3 mln USD, a netto odpływy przekroczyły 66 mln USD.

Dyrektor operacyjny ContentFi Labs, Nick Ruck, zauważa, że masowa sprzedaż TUSD jest efektem paniki wśród posiadaczy, spowodowanej niepewnością co do rezerw i niestabilności związanej z giełdą Poloniex. Po niedawnym ataku hakerskim na tę platformę, posiadacze stablecoinów znaleźli się w trudnej sytuacji.

Warto przypomnieć, że w listopadzie ubiegłego roku doszło do włamania hakerów do jednego z portfeli Poloniex na kwotę ponad 28 milionów dolarów. Częściowa przywrócona działalność giełdy miała miejsce 30 listopada. Niektórzy użytkownicy sugerują, że wzrost sprzedaży stablecoinów wynika z braku TUSD w puli Manta na Binance Launchpool. Dodatkowo, 10 stycznia 2024 r. emitent TrueUSD miał problemy z publikacją w czasie rzeczywistym potwierdzeń swoich rezerw, co skłoniło ekspertów do spekulacji na temat niewystarczającego zabezpieczenia tego stablecoina.

W maju 2018 r. Binance oficjalnie wprowadziła handel TUSD, a w czerwcu 2023 r. cena tego stablecoina spadła do 0,8 USD na giełdzie Binance.US. Wówczas sugerowano, że utrata peg była związana z zakazem usługi powierniczej Prime Trust, partnera technicznego TrueUSD.

W listopadzie 2023 r. TrueUSD ponownie stracił swoje powiązanie z dolarem, co być może było rezultatem negatywnych informacji dotyczących sieci Tron, sugerujących jej wykorzystanie przez grupy Hezbollahu i Hamasu do finansowania ich działań.

Dodaj komentarz