Największa giełda

Ponad 140 mln Chińczyków używa cyfrowego juana

Według szefa Chińskiego Banku Ludowego, ponad 140 milionów ludzi założyło konta dla cyfrowego juana, a wartość przeprowadzonych transakcji z udziałem e-CNY przekroczyła 62 miliardy juanów.

Podczas tygodnia Fintech w Hongkongu, przedstawione zostały postępy we wdrażaniu i rozwoju cyfrowej waluty banku chińskiego. Według Mu Changchun, szefa Instytutu Walut Cyfrowych Chińskiego Banku Ludowego (PBoC), e-CNY zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród osób prywatnych, jak i korporacji.

Mu powiedział, że wśród użytkowników prywatnych założonych zostało już ponad 140 milionów kont, a dodatkowe 10 milionów otwartych zostało przez korporacje.

W samym październiku 2021 roku kwota transakcji przeprowadzona z udziałem cyfrowej waluty przekroczyła 62 miliardy juanów, co stanowi niecałe 10 miliardów dolarów.

Dyrektor PBoC wyszczególnił również różne rodzaje portfeli stworzone do używania e-CNY. Podstawowa wersja niewymagająca weryfikacji, a jedynie podania numeru telefonu, uprawnia do przeprowadzenia transakcji z rocznym limitem wynoszącym 50 000 juanów (7800 USD). Uzyskanie nielimitowanego portfela wymaga weryfikacji w kasie bankowej i podania osobistego identyfikatora.

Cyfrowy juan ma całkowicie zastąpić gotówkę w Chinach

Termin pełnego przejścia na cyfrowego juana nadal nie jest znany, ale nieustannie przeprowadza się kolejne testy i programy pilotażowe zakrojone na coraz większą skalę. Płatności z udziałem e-CNY są akceptowane przez wielu sprzedawców, od usług użyteczności publicznej, usług cateringowych i transportu po usługi detaliczne i rządowe.

Dane z poprzedniego roku, przedstawione na takiej samej konferencji, oznaczały że ludzie przeprowadzili transakcje na kwotę 2 miliardów juanów. W porównaniu do danych z bieżącego roku oznacza to wzrost wolumenu transakcji o 3000% w ciągu 12 miesięcy.

Dodaj komentarz