Największa giełda

Polska przygotowuje kryptozłotówkę

Digital PLN – projekt polskiej, narodowej kryptowaluty tworzony przez Polski Akcelerator Technologii Blockchain (PATB), który działa pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji jest już przygotowany w podstawowej wersji. Trwają prace nad zaawansowanymi funkcjami oprogramowania.

Mamy gotową podstawową wersję dPLN. Teraz będziemy pracować nad zaawansowaną wersją kodu, w który będzie można wpisać np. warunki umowy lokaty czy kredytu

Rafał Kiełbus, główny programista w PATB

Twórcy projektu skupiają się na stworzeniu kryptowaluty pozbawionej cech spekulacyjnych, poprzez powiązanie jej kursu na sztywno z kursem złotówki. Dodatkowo dPLN nie wymaga drogiej infrastruktury i jest ultra szybki.

Inicjatorem projektu cyfrowej złotówki jest prof. Krzysztof Piech, prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain. Jego zdaniem w 2018 r. powstanie wiele kryptowalut narodowych, takich jak dPLN.  Podobną opinię przedstawili analitycy Goldman Sachs, którzy uważają że utworzenie narodowych kryptowalut może być zasadne, ale tylko jeśli będą one podobne do złota lub innych metali szlachetnych.

W 2018 r. wiele rządów będzie finansować prace nad nimi [kryptowalutami narodowymi] — np. Estonia, Szwecja, Dubaj, Ekwador, Wenezuela, Tunezja, Senegal, może nawet Japonia. Natomiast te, które nie są w stanie finansować tego typu projektów, będą korzystać z takich inicjatyw jak dPLN.

Mike Kennedy, były dyrektor Goldman Sachs

Za Puls Biznesu.

5 komentarzy do “Polska przygotowuje kryptozłotówkę”

  1. Bez sensu, ludzie inwestują w kryptowaluty, by na nich zarobić (spekulować), a jak dPLN będzie pozbawione cech spekulacyjnych (kurs będzie sztywno powiązany z kursem złotego), to inwestowanie w nią nie będzie miało sensu. Poza tym kolejna kryptowaluta do kontrolowania obywateli. 100% niewypał.

    Odpowiedz
  2. Pingback: Największy bank w Japonii uruchomi giełdę kryptowalut i własną kryptowalutę – Kryptowaluty
  3. Pingback: Ministerstwo Cyfryzacji odcina się od projektu dPLN – Kryptowaluty

Dodaj komentarz