Największa giełda

Ministerstwo Cyfryzacji odcina się od projektu dPLN

Ministerstwo Cyfryzacji po dzisiejszych publikacjach dotyczących projektu polskiej kryptowaluty dPLN, wydało oświadczenie w którym cofnęło swój patronat dla Polskiego Akcelatora Technologii Blockchain – inicjatora dPLN.

Ministerstwo Cyfryzacji z dniem dzisiejszym cofnęło patronat dla Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain

Ministerstwo Cyfryzacji

O pracach Polskiego Akcelatora Technologii Blockchain nad utworzeniem cyfrowej wersji złotówki pisaliśmy dziś rano.

Polska przygotowuje kryptozłotówkę

Ministerstwo Cyfryzacji w oświadczeniu podkreśliło, że kwestie związane z obrotem pieniężnym nie należą do jego kompetencji, a organami właściwymi dla spraw finansowych są NBP i KNF.

W odpowiedzi na informacje zawarte w artykule pt. „Polska szykuje kryptozłotego”, który ukazał się  w dzisiejszym (tj. 17 stycznia 2018 r.) wydaniu Pulsu Biznesu informujemy, że kwestie związane z obrotem pieniężnym (w tym kryptowalutami) są poza jurysdykcją Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwo Cyfryzacji w żaden sposób nie uczestniczy w pracach nad przygotowywaniem projektów związanych z podażą pieniądza w Polsce.

Organy właściwe dla decyzji o wspieraniu rozwoju poszczególnych instrumentów płatniczych to NBP oraz KNF.

Ministerstwo Cyfryzacji wspiera rozwój technologii rejestrów rozproszonych, natomiast nie prowadzi jakichkolwiek projektów i badań związanych z krtyptowalutami.

Ministerstwo Cyfryzacji

Swoje oświadczenie wydał również Narodowy Bank Polski przypominając, że jest jedynym organem w Polsce emitującym pieniądz i nie prowadzi żadnych prac związanych z utworzeniem narodowej kryptowaluty.

Zgodnie z art. 227 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej przysługuje Narodowemu Bankowi Polskiemu. NBP odpowiada za wartość polskiego pieniądza. Zgodnie z art. 31 i 32 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim , znakami pieniężnymi Rzeczypospolitej Polskiej są banknoty i monety opiewające na złote i grosze. Są one prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Narody Bank Polski nie prowadzi prac nad emisją tzw. waluty cyfrowej banku centralnego.

NBP

2 komentarze do “Ministerstwo Cyfryzacji odcina się od projektu dPLN”

  1. Jeden telefon od wujka Sorosa i po planach. Nie będzie mi tu bylejaki ministerek robił nacjonalizacji NBP. Mają się zadłużać na biliony u pejsatych a nie se drukować kryptozłotówki.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz