Największa giełda

Podatek dochodowy od kryptowalut – co się zmieni w 2019 roku

podatek złotówka

Ustawa zmieniająca obecnie obowiązujące regulacje dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, pod koniec października została przekazana do podpisu prezydentowi. Znajdują się w niej między innymi przepisy odnoszące się do kryptowalut. Nowe prawo ma wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.

Jakie zmiany w podatku dochodowym od kryptowalut czekają nas w 2019 r.

 1. Najważniejsza zmiana dotyczy podatku od zamiany jednej kryptowaluty na inną, od 1 stycznia 2019 r. taka operacja nie będzie objęta podatkiem dochodowym.
 2. Stawka podatku będzie wynosić 19 % i będzie dotyczyć: “wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna”. Dochód ze sprzedaży kryptowalut będzie się zaliczał do grupy dochodów kapitałowych, stawka 19 % będzie obowiązywać niezależnie od tego czy się prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie.
 3. Od początku 2019 r. każdy zakup dokonany za pomocą kryptowalut należy umieścić w zeznaniu podatkowym, ponadto w zeznaniu trzeba będzie też umieścić fakt każdego nabycia kryptowaluty.
 4. Strata poniesiona w wyniku operacji związanych z kryptowalutami będzie przechodzić na przyszłe lata.
 5. W przypadku prowadzenia działalności, straty poniesione z kryptowalut nie mogą być kompensowane przychodami z innej działalności. Również koszty poniesione w związku z kryptowalutami trzeba będzie oddzielić od innych kosztów.
 6. Dochody uzyskane z kryptowalut będą się wliczały do tzw. daniny solidarnościowej, czyli jeśli dochód ze sprzedaży kryptowalut przekroczy 1 mln zł, to trzeba będzie zapłacić dodatkowo 4 % od uzyskanego dochodu.

Podsumowując:

Najbardziej korzystnymi zmianami w 2019 r. będzie zwolnienie zamiany krypto-krypto z podatku oraz stała stawka podatkowa w wysokości 19 %.

Do najbardziej negatywnych zmian należy zaliczyć obowiązek raportowania w PIT każdego nabycia waluty wirtualnej oraz podatek od każdego zakupu dokonanego za pomocą kryptowalut.

Nadal nie została rozwiązana kwestia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obecnie obowiązujące rozporządzenie o tymczasowym zaniechaniu poboru podatku PCC od kryptowalut, wygasa z dniem 30 czerwca 2019 r. Dalsze działania w tej sprawie nie są na razie znane.

Polecamy obejrzenie filmu Sławomira Mentzena, z którego oprócz zmian w podatku dochodowym od kryptowalut, można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy także o innych dziedzinach nie związanych z kryptowalutami. Ponadto Pan Mentzen wspomina często o sposobach optymalizacji podatku i wykorzystaniu nadchodzących zmian na własną korzyść.

Zmiany w podatkach 2019

Gepostet von Sławomir Mentzen am Donnerstag, 8. November 2018

 

18 komentarzy do “Podatek dochodowy od kryptowalut – co się zmieni w 2019 roku”

 1. Witam,
  Pomóżcie bo nigdzie nie mogę tego znaleźć..
  Wpłaciłem na giełdę w tamtym roku 1000zl. Kupiłem kilka krypto i w ciągu roku sprzedawałem i kupowałem koło 100 transakcji. Teraz mam 800 zł w krypto i 90zł w złotówkach na giełdzie. 110zl to strata bo kursy spadły. Moje koszty to 1000zl a dochód 90zł? czy muszę sumować wszystkie transakcję? Przykładowo w ciągu 1 dnia kupiłem i sprzedałem 5 razy zyby zarobic na kursie.

  Odpowiedz
 2. Pingback: Podatek od kryptowalut wreszcie bez tajemnic. MF tworzy jasne przepisy
 3. Czy w przypadku regularnego handlu kryptowalutami na giełdzie, nadal konieczne będzie prowadzenie działalności gospodarczej? Czy wraz z uznaniem zysku z kryptowalut jako dochody kapitałowe jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku?
  Z góry dzięki!

  Odpowiedz
 4. Ciekawe jakie będą konsekwencje jeśli ktoś nie będzie raportował zakupu kryptowalt i za 6 lat będzie je chciał sprzedać i jak to będzie wyglądało prawnie ?

  Odpowiedz
  • Podatek płacisz od przychodu więc skoro nie wykazujesz kosztów to podatek będzie naliczony od sprzedaży tych wszystkich kryptowalut które sprzedałeś. Przykład: wydałeś na kryptowaluty 10000zł a sprzdałeś za 20000, w przypadku nie wykazania zakupu zapłacisz podatek 19% od kwoty 20000 tysięcy, gdy zakup wykazałeś to zapłacisz 19% od 10000zł.

  • nie prawda bo przechodzi chyba połowa kwoty więc jak wydałem i zaraportowałem 10000 a mam 20000 to 5000 się liczy jako koszta i płacę 19% od 15000

  • Jeśli jesteś w stanie udokumentować jakiekolwiek koszty pozyskania (dopuszczalne przez przepisy) tych kryptowalut to w momencie sprzedaży możesz je odjąć od przychodu i od różnicy zapłacisz podatek. Jeśli nie wykażesz żadnego kosztu to płacisz podatek od kwoty sprzedaży tych kryptowlut.

 5. Tylko w jaki sposób rząd udowodni mi że np. wkładając x zł do bitomatu i przesyłając go na adres portfela abc123… przesłałem go do mojego portfela (kupując kryptowalutę), a nie portfela sklepu internetowego, w którym coś kupiłem?

  Odpowiedz
 6. Nie życzę sobie, żeby rząd wiedział ile mam Bitcoinów. Czy jedynym wyjściem by się nie dowiedział jest emigracja? Jaki kraj EU najlepszy dla osoby nabywającej i sprzedającej Bitcoiny?

  Odpowiedz
  • O matko! To ile Ty masz tych Bitcoinów, że z ich powodu chcesz emigrować? I tak wiedzą ile masz mieszkan, samochodów, telefonów komórkowych, kont bankowych, ile pieniędzy masz na nich, kiedy logujesz się do banku (adres IP przekazywany jest skarbówce), gdzie pracujesz, czy masz bilet miesięczny i czy chodzisz do kościoła. Jakie strony internetowe oglądasz oraz gdzie i którędy fizycznie chodzisz, bo zawsze masz telefon przy sobie. Za niedługo z kamer ulicznych będą mogli rozpoznawać Twoją twarz i automatycznie zidentyfikować cię po głosie. To wszystko dla Twojego i mojego dobra. Tu jest bezpiecznie, nie wyjeżdżaj bo i tak zapłacisz podatek exit tax.

  • > O matko! To ile Ty masz tych Bitcoinów, że z ich powodu chcesz emigrować?

   Nie chcę żeby ktokolwiek wiedział ile mam Bitcoinów. Ani rząd, ani ty, ani ktokolwiek inny.

   > I tak wiedzą
   No właśnie nie wiedzą.

   > ile masz mieszkan, samochodów
   Nie są zapisane na mnie.

   > telefonów komórkowych
   Wszystkie na słupa.

   > kont bankowych, ile pieniędzy masz na nich
   Nie posiadam

   > kiedy logujesz się do banku (adres IP przekazywany jest skarbówce),
   Nie loguję się

   >gdzie pracujesz,
   Pracuję na czarno. Więc nie wiedzą.

   >czy masz bilet miesięczny
   Nie mam.

   >i czy chodzisz do kościoła.
   Nie wiedzą.

   >Jakie strony internetowe oglądasz
   Nie wiedzą, bo korzystam z vpn-ów

   > oraz gdzie i którędy fizycznie chodzisz, bo zawsze masz telefon przy sobie.
   Nie mam telefonu więc nie wiedzą.

   > Za niedługo z kamer ulicznych będą mogli rozpoznawać Twoją twarz i automatycznie zidentyfikować cię po głosie.
   To prawda i dlatego szukam kraju który nie jest tak zinwigilowany jak Polska.

 7. I jeszcze brakuje informacji, że stratę można zgłosić nawet jeśli się miało tylko koszty w wyniku zakupu i żadnej sprzedaży (co dotychczas było niemożliwe):
  “6. W zeznaniu, o którym mowa w ust. 5, podatnik wykazuje koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 11–13, także wtedy, gdy w roku podatkowym nie osiągnął przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych”

  Brakuje też że straty można w kolejnym roku odliczać w 100% a nie w 50% jak to jest w przypadku innych źródeł przychodu:
  “16. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.”

  Odpowiedz
 8. Jeszcze zapomnieliście o obowiązku wpisania w zeznaniu za 2019 krypto nabytych przed 2019 rokiem i niesprzedanych. To jest w przepisach przejściowych. I dobrze że jest bo inaczej nie dałoby się tego odliczyć.

  Odpowiedz
  • Możesz podać dokładnie w jakich przepisach jest o tym mowa? Jeżeli byłoby tak jak piszesz to oznaczałoby, że każdy będzie musiał ujawnić cały swój majątek zebrany w kryptowalutach.

  • I tak właśnie jest. Tylko jakoś prawie nikt tego nie zauważa, bo ten przepis jest dość mocno ukryty:

   Art. 23. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14 ustawy zmienianej w art. 1 oraz w art. 15 ust. 11 ustawy zmienianej w art. 2, poniesione i nieodliczone od przychodów przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, podatnik wykazuje odpowiednio w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, składanym za 2019 r. albo w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, składanym za pierwszy rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2018 r.

Dodaj komentarz