Podatek dochodowy od kryptowalut – co się zmieni w 2019 roku

podatek złotówka

Ustawa zmieniająca obecnie obowiązujące regulacje dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, pod koniec października została przekazana do podpisu prezydentowi. Znajdują się w niej między innymi przepisy odnoszące się do kryptowalut. Nowe prawo ma wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.

Jakie zmiany w podatku dochodowym od kryptowalut czekają nas w 2019 r.

 1. Najważniejsza zmiana dotyczy podatku od zamiany jednej kryptowaluty na inną, od 1 stycznia 2019 r. taka operacja nie będzie objęta podatkiem dochodowym.
 2. Stawka podatku będzie wynosić 19 % i będzie dotyczyć: “wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna”. Dochód ze sprzedaży kryptowalut będzie się zaliczał do grupy dochodów kapitałowych, stawka 19 % będzie obowiązywać niezależnie od tego czy się prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie.
 3. Od początku 2019 r. każdy zakup dokonany za pomocą kryptowalut należy umieścić w zeznaniu podatkowym, ponadto w zeznaniu trzeba będzie też umieścić fakt każdego nabycia kryptowaluty.
 4. Strata poniesiona w wyniku operacji związanych z kryptowalutami będzie przechodzić na przyszłe lata.
 5. W przypadku prowadzenia działalności, straty poniesione z kryptowalut nie mogą być kompensowane przychodami z innej działalności. Również koszty poniesione w związku z kryptowalutami trzeba będzie oddzielić od innych kosztów.
 6. Dochody uzyskane z kryptowalut będą się wliczały do tzw. daniny solidarnościowej, czyli jeśli dochód ze sprzedaży kryptowalut przekroczy 1 mln zł, to trzeba będzie zapłacić dodatkowo 4 % od uzyskanego dochodu.

Podsumowując:

Najbardziej korzystnymi zmianami w 2019 r. będzie zwolnienie zamiany krypto-krypto z podatku oraz stała stawka podatkowa w wysokości 19 %.

Do najbardziej negatywnych zmian należy zaliczyć obowiązek raportowania w PIT każdego nabycia waluty wirtualnej oraz podatek od każdego zakupu dokonanego za pomocą kryptowalut.

Nadal nie została rozwiązana kwestia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obecnie obowiązujące rozporządzenie o tymczasowym zaniechaniu poboru podatku PCC od kryptowalut, wygasa z dniem 30 czerwca 2019 r. Dalsze działania w tej sprawie nie są na razie znane.

Polecamy obejrzenie filmu Sławomira Mentzena, z którego oprócz zmian w podatku dochodowym od kryptowalut, można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy także o innych dziedzinach nie związanych z kryptowalutami. Ponadto Pan Mentzen wspomina często o sposobach optymalizacji podatku i wykorzystaniu nadchodzących zmian na własną korzyść.

Zmiany w podatkach 2019

Gepostet von Sławomir Mentzen am Donnerstag, 8. November 2018

 

Powiązane posty

8 komentarzy do wpisu „Podatek dochodowy od kryptowalut – co się zmieni w 2019 roku”

 1. Ciekawe jakie będą konsekwencje jeśli ktoś nie będzie raportował zakupu kryptowalt i za 6 lat będzie je chciał sprzedać i jak to będzie wyglądało prawnie ?

 2. Tylko w jaki sposób rząd udowodni mi że np. wkładając x zł do bitomatu i przesyłając go na adres portfela abc123… przesłałem go do mojego portfela (kupując kryptowalutę), a nie portfela sklepu internetowego, w którym coś kupiłem?

 3. Nie życzę sobie, żeby rząd wiedział ile mam Bitcoinów. Czy jedynym wyjściem by się nie dowiedział jest emigracja? Jaki kraj EU najlepszy dla osoby nabywającej i sprzedającej Bitcoiny?

 4. Jeszcze zapomnieliście o obowiązku wpisania w zeznaniu za 2019 krypto nabytych przed 2019 rokiem i niesprzedanych. To jest w przepisach przejściowych. I dobrze że jest bo inaczej nie dałoby się tego odliczyć.

  • Możesz podać dokładnie w jakich przepisach jest o tym mowa? Jeżeli byłoby tak jak piszesz to oznaczałoby, że każdy będzie musiał ujawnić cały swój majątek zebrany w kryptowalutach.

   • I tak właśnie jest. Tylko jakoś prawie nikt tego nie zauważa, bo ten przepis jest dość mocno ukryty:

    Art. 23. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14 ustawy zmienianej w art. 1 oraz w art. 15 ust. 11 ustawy zmienianej w art. 2, poniesione i nieodliczone od przychodów przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, podatnik wykazuje odpowiednio w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, składanym za 2019 r. albo w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, składanym za pierwszy rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2018 r.

Dodaj komentarz