Markets in Crypto-Assets (MiCA) czyli nowy system licencjonowania branży kryptowalut został oficjalnie przegłosowany w Parlamencie Europejskim.
Prawodawcy w Unii Europejskiej w czwartek głosowali 517-38 za przyjęciem MiCA. Jest to oficjalne potwierdzenie przyjęcia nowego prawa, które zostało zaakceptowane już sześć miesięcy temu, a wczorajsze głosowanie opóźniło się ze względu na sprawy formalne, w tym tłumaczenia ustawy na wszystkie języki członkowskie.
Ponadto Parlament Europejski przegłosował także odrębną ustawę w sprawie transferu funduszy. Nakłada ona na operatorów kryptowalut obowiązek identyfikacji swoich klientów w celu przeciwdziałania praniu pieniędzy. Ta ustawa została przegłosowana stosunkiem 529-29, 14 głosów się wstrzymało.
Kiedy zacznie obowiązywać MiCA?
Pierwsze prace nad przegłosowanym wczoraj zbiorem regulacji dla kryptowalut, zaczęły się już w 2020 roku. Do pełnego wprowadzenia nowych przepisów będzie potrzebna jeszcze oficjalna publikacja w Dzienniku Urzędowym UE, a następnie czas przejściowy potrzebny na wprowadzenie regulacji w poszczególnych państwach członkowskich. Przybliżonym harmonogramem podzielił się komisarz finansowy Mairead McGuinness:
Po jutrzejszym głosowaniu mamy nadzieję, że wkrótce nastąpi ostateczne zatwierdzenie przez Radę i ostateczne podpisanie przez współprawodawców.
Mamy nadzieję na publikację do końca czerwca i wejście w życie w lipcu 2023 r.
Nowe zasady będą obowiązywać stopniowo.
Przepisy MiCA dotyczące stabilnych monet zaczną obowiązywać w lipcu 2024 r.
Przepisy dotyczące emitentów innych krypto-aktywów i dostawców usług krypto-aktywów zaczną obowiązywać w styczniu 2025 r. Wraz z zasadami transferu funduszy.
MiCA to kompleksowy zestaw praw regulujący całą branżę kryptowalut. Unia Europejska chwali się, że nowe regulacje są innowatorskie na skalę światową i przewyższają znacznie przepisy obowiązujące np. w Stanach Zjednoczonych.
„Europejska branża kryptowalut ma przejrzystość regulacyjną, która nie istnieje w krajach takich jak Stany Zjednoczone” – powiedział Stefan Berger, jeden z prawodawców. „Sektor, który został zniszczony przez upadek FTX, może odzyskać zaufanie”.