Największa giełda

Kryptowaluty jednak legalne w Chinach?

Chiński sąd orzekł, że kryptowaluty są legalne i chronione prawem o ile nie są używane jako waluta.

W niedawnym orzeczeniu, Sąd Ludowy w Pekinie stwierdził, że „nasz kraj zaprzecza jedynie monetarnym atrybutom wirtualnej waluty i zabrania jej obiegu jako waluty, ale sama wirtualna waluta jest własnością chronioną przez prawo”.

Był to wyrok drugiej instancji w sprawie dotyczącej niespłaconej pożyczki Litecoin. Ding Hao pożyczył od Zhai Wenjie 50 000 LTC, których nie chciał potem spłacić. Swoją decyzję argumentował tym, że handel kryptowalutami nie jest w Chinach chroniony prawem i nie miał dostępu do legalnych kanałów w celu pozyskania Litecoina do spłaty długu.

Sąd odrzucił argumentację Hao i nakazał spłacić pożyczone Litecoiny.

Powyższe orzeczenie sądu nic nie zmienia w kwestii zakazu handlu kryptowalutami w Chinach. Pozostaje to nadal praktyką zabronioną.

Chińskie sądy mają podzielone zdanie o kryptowalutach

Podobną opinię jak ta powyższa wydał w maju Podstawowy Sąd Ludowy Chaoyang w Pekinie stwierdzając, że chińskie regulacje „nie odmawiają atrybutu własności kryptowalut jako towarów wirtualnych, a chińskie przepisy i regulacje administracyjne nie zabraniają posiadania i transferu bitcoinów”.

W tym samym czasie Wysoki Sąd Ludowy w Szanghaju napisał na swoich mediach społecznościowych, że „w praktyce sądowej sąd ludowy sformułował jednolitą opinię na temat prawnego pozycjonowania Bitcoina, identyfikując go jako własność wirtualną”.

Niemniej jednak niektóre sądy skłaniają się ku podejściu skoncentrowanym na zakazie kryptowalut w Chinach. Zhongxian Primary People’s Court w Chongqing w lipcowym wyroku stwierdził, że powierzanie innym inwestycji w kryptowaluty jest nieważnym aktem cywilnym zgodnie z zakazem kryptowalut. W czerwcu natomiast Sąd Ludowy Syczuanu orzekł, iż inwestowanie w kryptowaluty jest niezatwierdzonym i nielegalnym działaniem, którego nie można chronić prawem.

Dodaj komentarz