Największa giełda

Coinforte to scam! Kolejne Bitcoinowe oszustwo

Oszuści próbujący wyłudzać na Bitcoina stają się coraz bardziej pomysłowi, dopracowując szczegóły całej akcji, aby wyglądała jak najbardziej wiarygodnie. Strona Coinforte to przykład takiego scamu. Mogą być inne, działające na podobnych mechanizmach. 

Im bardziej popularne stają się inwestycje w kryptowaluty, tym więcej wyrasta na ich tle oszustów próbujących wyłudzić środki od użytkowników. Pewien proceder polega na wysyłaniu smsów z nieznanych zagranicznych numerów telefonów, o przykładowej treści:

Hi Adam, as requested we have deposited your BTC of 1,271,000 into your Bitcoin portfolio at coinforte.net login with your UserID:___ Password:____

Niektórzy dostają też emaile o poniższej treśći:

Cześć, 
> 
> Twój żądany depozyt w wysokości 29,42 BTC (1 854 419,97 USD) został zrealizowany. Zaloguj się na swoje konto za pomocą poniższych danych, aby potwierdzić saldo portfela BTC.
> 
> Strona internetowa: : www.coinforte .net
> Identyfikator klienta: ***153***
> Hasło: ***9adp***
> 
> Dziękuję

Wchodząc na stronę podaną w smsie czy w mailu, widzimy całkiem profesjonalnie przygotowaną platformę handlu kryptowalutami, która na pierwszy rzut oka budzi zaufanie.

Kolejne oszustwo na Bitcoina

Całą sprawę opisał Niebezpiecznik, przechodząc po kolei etapy i logując się na konto rzekomego Adama. Po wpisaniu danych faktycznie okazuje się, że Adam ma do “wypłacenia” znaczną sumę Bitcoinów.

Kolejne oszustwo na Bitcoina

Po kliknięciu kontynuuj system przenosi nas do kolejnego kroku, w którym trzeba podać numer telefonu, żeby otrzymać jednorazowy kod. Po wpisaniu nr telefonu zadzwoni do nas automat podający kod, który faktycznie działa na stronie. Po poprawnym podaniu jednorazowego kodu otrzymujemy informację, że nasze konto zostało zabezpieczone. A w następnym kroku zostajemy poproszeni o wpłacenie niewielkiej kwoty 0,0005BTC (~130 PLN), aby móc skorzystać z konta.

Kolejne oszustwo na Bitcoina

Na tym prawdopodobnie cała zabawa się nie kończy i oszuści podsuwają kolejne wymyślne sposoby żeby pozbawić użytkowników środków. Być może zostaniecie poproszeni o podanie wrażliwych danych, zalogowanie się na konto bankowe poprzez fałszywą stronę czy wpłatę kolejnej “małej” kwoty, która będzie dzieliła Was od wypłacenia upragnionych 25 BTC.

Coinforte to wyrafinowany scam przygotowany tak, aby budzić jak największe zaufanie ze strony użytkownika. Z komentarzy w sieci wynika, że oszustwa na podobnej zasadzie działania cyklicznie pojawiają się w sieci, zmieniając tylko adres domeny i wygląd przygotowanej pseudo-platformy kryptowalutowej.

Zgłaszając stronę coinforte poprzez formularz Google możecie pomóc w jej szybszym usunięciu.

Dodaj komentarz