Największa giełda

MicroStrategy notuje 1,5 mld straty na Bitcoinie, Michael Saylor nie jest już CEO

Michael Saylor przestał zajmować stanowisko dyrektora generalnego MicroStrategy, po stratach jakie firma zanotowała na inwestycji w bitcoinie

Rezygnując z funkcji CEO, Michael Saylor został dyrektorem wykonawczym w MicroStrategy, natomiast stanowisko dyrektora generalnego objął jego dotychczasowy zastępca Phong Le. Saylor powiedział „Jako prezes wykonawczy będę mógł bardziej skoncentrować się na naszej strategii przejmowania bitcoinów i powiązanych inicjatywach promujących bitcoin, podczas gdy Phong zostanie upoważniony jako dyrektor generalny do zarządzania ogólnymi operacjami korporacyjnymi”.

Po ogłoszeniu tej informacji akcje firmy zanotowały 15 % wzrost, co może sugerować że inwestorzy dobrze przyjęli zmianę kierownictwa w firmie. I nie ma się co dziwić, ponieważ lwia część strat jakie MicroStrategy poniosła w drugim kwartale tego roku, jest zasługą inwestycji w bitcoina. Według sprawozdań finansowych firma straciła 1,062 miliarda dolarów, w tym większość z powodu stratnej pozycji w bitcoinie w wysokości 917 milionów dolarów.

Michael Saylor nie rezygnuje z bitcoina

Wiadomość o zmianie CEO w MicroStrategy pojawiła się już na początku sierpnia, nie zmieniła ona jednak podejścia spółki do inwestycji w bitcoina. Jak zapowiadał Saylor, zamierza on stale dokupować bitcoiny i tym samym zwiększać ekspozycję na kryptowalutę. W drugiej połowie września firma poinformowała o zakupie kolejnej transzy bitcoinów w wysokości 301 BTC. Zakupione za gotówkę bitcoiny zwiększyły posiadane przez MicroStrategy zasoby do 130 tys. BTC.

Jednak cena bitcoina stale maleje, a to oznacza powiększanie straty przez MicroStrategy. Obecnie firma ma już około 1,5 miliarda niezrealizowanej straty na bitcoinie. Z pewnością taka informacja nie wpływa dobrze na wizerunek firmy wśród inwestorów. Akcje spółki spadły prawie o 60 % przez ostatnie 6 miesięcy i obecnie są bardzo mocno skorelowane z ceną bitcoina, który od ostatniego ATH z listopada 2021 roku traci aż 72 %.

Dodaj komentarz