Największa giełda

Solana wykonuje kopię zapasową po poważnej pięciogodzinnej awarii

Zamrożenie blockchainu spowodowało spadek wartości tokena SOL Solany, choć później nastąpiło jego odbicie.

Solana, która w ostatnich miesiącach odnotowała gwałtowny wzrost aktywności, doświadczyła w wtorek około pięciogodzinnej przerwy w działaniu.

Token SOL spadł z około 96 dolarów przed wystąpieniem problemu do poziomu poniżej 94 dolarów podczas trwania incydentu, ale od tego czasu odzyskał prawie całą utraconą wartość. Według danych blockchain, przetwarzanie transakcji zostało wznowione około godziny 15:00 UTC, a zatrzymanie miało miejsce około godziny 09:52 czasu UTC.

Zatrzymanie miało miejsce prawie rok po poprzedniej awarii sieci Solana, która trwała prawie dwa dni w kwietniu 2023 roku. Laine, walidator Solana, powiedział w poście na platformie X, że „Solana Mainnet-Beta doświadcza pogorszenia wydajności, postęp bloków jest obecnie wstrzymany, główni inżynierowie i weryfikatorzy aktywnie badają problem”. Główni inżynierowie ogłosili, że zidentyfikowali poprawkę i pracują nad nową wersją, którą weryfikatorzy będą mogli zaktualizować, powiedział walidator sieciowy @mtromp w poście na platformie X.

W kolejnym poście Laine powiedział, że walidatorzy zaczęli generować migawki, korzystając ze stanu księgi lokalnej – czyli najnowszych danych sprzed awarii – aby przygotować się do ponownego uruchomienia. Nowa wersja oprogramowania walidatora zawiera łatkę rozwiązującą problem, który spowodował zatrzymanie klastra, twierdzi Fundacja Solana, która utrzymuje sieć. „Operatorzy walidatorów powinni przygotować się na modernizację i ponowne uruchomienie sieci” – dodał.

Operatorzy węzłów zostali poinformowani na kanale Discord firmy Solana, że brak aktualizacji oprogramowania do najnowszej wersji spowoduje utratę statusu delegacji dla blockchainu Solana. Oznacza to, że operatorzy węzłów przestaną otrzymywać nagrody, a sieć może stać się mniej bezpieczna, ponieważ węzły będą mniej rozproszone.

Dodaj komentarz